EXTRA EDITIE /r .i Handvol Flakkeese nostalgie in perfekt „ansichten"-boekje Gevarieerde verzameling oude rijtuigen een waardevol bezit Bloemen en tuincentrum Y[ U mm KERK MIDDELHARNIS IN STEIGERS Flakkeese zaken op vergadering van Watermaatschappij Museaal kijken op „Luchtenburg' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzeë. Postbus 1 Een begrip" voor Schouwen-Duiveland en ver daarbuiten Hogezoom 20 - Telefoon 01115-1383 JUNI 1977 FLAKKEE, juni. In de bekende reeks, uitgegeven dooi de Europese Bibliotheek te Zaltbomniel, in opdracht van ,,De Zeeiiwsehe Boekhandel" te Zierikzee, ver scheen hel werkje „Sommelsdijk in oude ansichten", samengesteld door de oud-journalist Th. de Waal. Een vroegertje was de landbouw- huishoudschool (1928). Goed voor psalmen en „Hazeu"-liederen was de „Ziengschole" en een 1915-1'oto toont een groep op het veld, bezig de aard appelen met de hand te rooien. Em ployés van de R.T.M. woonden des tijds in de z.g.n. Tramhuizen. In 1930 kreeg Sommelsdijk een lagere land en tuinbouwschool. De auteur schreef - om te beginnen - een voortreffelijke historische inlei ding op dit „ansichten"-boekje, waarin het ontstaan van de plaats Sommels dijk wordt aangegeven, zulks onder vermelding van de door de streek-his- torikus J. L. Braber te Dreischor destijds geschreven deeltjes onder de titel: „Sommelsdijk in oude vertellingen". Hadden we in die tijd (1900) ge leefd dan waren de Oudelandsedijk en de Oude Dirklandscheweg favo riete verblijfplaatsen geweest, want daar bestond toen een „Hollandse" idylle bij uitstek. De molen Aandacht uiteraard voor de molen van Sommelsdijk, die de omgeving domineerde. De molen (1705) is Ihans in restauratie. Merkwaardig in vroeger tijd was vooral de Oost-Krakeelstraat, een straat met een intrigerende naam. Vrouwen doende met de was, ge ven een beeld van primitievere toe standen- ten plattelande in vroeger jaren.' Heel apart was en is het grote pakhuis aan de nauwe doorgang naar de Westdijk. Een plaatje op- zich is van Daantje van der Sluis in de sneeuw, die - hoe lang geleden al - is versmolten. Onvergetelijk- in dit boekje ook veldwachter Pieter Pape, stram in de houding op het Marktveld (1893). De Kerkstraat kende vele fraaie oude geveltjes en natuurlijk hier een visuele verwijzing naar het Streek museum (woonkamer in de vorige eeuw). De hervormde kerk vond zijn uit breiding na 1500 en de St. Jorisdoel- straat is vernoemd naar het schut tersgilde St. Joris. In die straat ooit de sociëteit „De Doelen", op een foto uit het laatst van de vorige eeuw. Schoolfoto's Wat nostalgie op een plaatje van de oude openbare school aan de Binnenweg, een gebouw uit 1880. Foto's verder van de bewaarschool en de openbare lagere school (1917), allemaal met kindertjes er op, die al heel lang volwassen zijn geworden. Een paar in klederdracht toont de fraaie gestreken muts (zij) en de zij den pet (hij). Merkwaai'dig ip de ge schiedenis van het vroegere her vormd diakonaal weeshuis en speci men van vroegere bouw is „De Wurft" (een soort „Godskamertjes"). Schoonheid was destijds ook te vinden aan het Molenpad, „maar dat is nu geheel veranderd en bebouwd". Tilbury De beknedste wagen op Schouwen was wel de Tilbury, vooral bij de landelijke bevolking in trek, in de kollektie niet vei'tegenwoordigd. Dit rijtuig heeft zijn naam te danken aan een bekend Engels rijtuigbou wer. Wel aanwezig zijn dus de bug gy's die ongeveer dezelfde plaats in namen bij het plattelandsvervoer, ze worden ook wel Franse Tilbui'y ge noemd. Vaak zijn ze het produkt van plaatselijke rijtuigbouwers of kleine rijtuig-fabrikanten. Een van de bug gy's is afkomstig van Tholen en ze lopen allebei op rubber, dankzij on verharde wegen was dat destijds niet noodzakelijk maar het verhoogt het rij genot tegenwoordig in belang rijke mate. Het zijn tweepersoonswagentjes met een leren kap. Zeer geschikt voor ritjes bij mooi weer en voor zien van een laagliggende ruime bak die door dames, kinderen en ouderen makkelijk te bestijgen valt. Vaak zijn ze in lichte vrolijke kleuren ge lakt. Eet Engelse rijtuigje, praktisch altijd, ook in dit geval, tweewielig, ziet er dan ook gezellig en bruikbaar uit. Zeldzaam rijtuigje Ook de demi-tonneau is van Tho len afkomstig. Het is een zeldzaam (Vei'volg op pag. 3) GOES, juni. Op de jongste vergadering van de Water- maatschappij Zeeland, hebben met name Flakkeese bewindslieden het woord gevoerd en gewezen op, en gepleit voor verschillende, rechtstreeks met eigen re gio samenhangende zaken en wat algemenere aangele genheden. Burgemeester Van Es (Middel- har. nis) begon met een kompldment voor de verbetering van de water kwaliteit, die het laatste jaar zeer goed merkbaar was. Tevens vroeg de heer Van Es naai de kontrovei'se, die blijkbaar be staat tussen Rijkswaterstaat en de watermaatschappij over de schade vergoeding, die Rijkswaterstaat moet ■betalten, omdat in verband met de d uinverzwa r ing :bij Ouddorp, een gedeélte van het waterwingebied in gebruik wordt genomen. Het betreft hier een oppervlakte van 35 ha van het 250 ha grote terrein) en de watermij heeft hier voor 10 miljoen gulden geclaimd. Nooit is gezegd, dat is teveel. Nu is er sprake van onteigening, maar om deze lange procedure te vermijden en men (samen overheids lichaam zijnde) elkaar zo min mo gelijk in de weg wil leggen, heeft de watermij voor de waterstaat het sein op gi-oen gezet en gezegd: „be gin maar", aldus de direkteur Ir. P. Stoter. Men wil deze zaak, zo goed mogelijk met elkaar bespreken, maai de Watermij wacht nog op het ant woord, of de 'berekening van de schadevergoeding als goede bereke- ning wordt aanvaard. Grootschalige kaart jaar worden terugbetaald (uit het salaris). Het is een verkregen recht en kan niet biet één pennesti-eek worden afgeschaft, aldus de voor zitter. Een Flakkeese stem waarschuwde nog tegen het al te mooi voorstellen van de werking van het egalisatie fonds. Maar ook het bestuur kon niet anders beloven, dan tariefsver hogingen in de toekomst, als gevolg van nog te verwachten grote inves teringen. Het is niet de bedoeling het egali satiefonds te versterken, als er geen overschotten zijn en enige werking heeft dat egalisatiefonds wel op de tarieven. Van het voornemen om 1 cent op de kub.meter waterverbruik te leg gen ten behoeve van dat egalisatie fonds was men teruggekomen. (Vervolg op pag. 3) melsdijk ging verloren in 1966 en de „oude" raad liet zich nog eens foto graferen. Ook Sommelsdijk kent een „Wevershoek" en waardevol is een plaatje van drie typische dorpsfigu ren, o.w. Koos Nelis, die ooit H.M. de Koningin om een fiets vroeg en hem kreeg ook. De School m.d. Bij bel is present met enkele leterlingen- foto's. „De Hollebollen" De „Sommeldiekers" heetten in de wandeling: „De Hollebollen" en wat te denken van een stel mannen - druivenkrenters: „De vrolijke kren- ters". Sommelsdijk was voorlijk met een chichorie-fabriek en een was inrichting. Allemaal in dat ene boek je. Prachtig! BURGH. juni - De lieer W. P. tie Vrieze van de hoeve „Luchtenburg", heeft - als eerder in de publiciteit kwam - in de loop der jaren een keurkolleklie van oude rijtuigen verzameld. In een tweede artikel be spreken wij hier dit voor de regio unieke bezit, dal terecht aandacht begint te krijgen van een breder pu bliek. Het verhaal gaat dat hier op het eiland ook de biggen op deze ma nier werden vervoerd, wat een schreeuwerig voertuig moet hebben opgeleverd. De dos a dos of dagcart, eigenlijk zit er enig verschil in bij deze benamingen, okrnt zowel in een twee- als vierwielige versie voor. De wagentjes uit de kollektie zijn twee wielig en h ebben ook de typische achterklep die in neergeklapte toe stand een voetensteuntje voor de passagiers oplevert. De toren van de laat-gotische kruis kerk te Middelharnis staat mommen- teel in de steigers ten behoeve van een opknapbeurt. Muurdelen die in slechte staat verkeren worden on derhanden genomen zodat het ge vaar van vallend gesteente dat aan wezig was wordt bedioongen. Ook de kerk van Sommelsdijk staat op de noiyiinatie voor restauratie. De werkzaamheden daar omvatten ech ter een veel ingrijpender gang van zaken ivaaraan ook Monumenten zorg te pas zal komen. Wel worden in het kerkgebouw door de gemeen tedienst reeds metingen verricht die als materiaal voor de restauratie plannen van belang zullen zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De heer ing. A. H. Dek (Kapelle) bracht de z.g. grootschalige basis- kaart ter sprake, die naar uit de dis- kussie duidelijk werd van ons land wordt gemaakt (schaal 1 op 1000). De opdracht om deze kaart te gaan maken schijnt volgens ministerieef besluit al gegeven te zijn en aldus wist een afgevaardigde uit Noord- Brabant te vertellen, gedeelten van Noord-Brabant zijn al' in kaart ge bracht (Oosterhout en omgeving). De kaart is al in gebruik bij Intergas, die mede'de aanzet voor het maken van deze kaart heeft gegeven, de rijksdiensten zullen er mee moeten werken. Het maken van deze kaart kost veel geld en wie zal uiteindelijk de kosten moeten gaan betalen, zij die er mee werken. Of ook de WMZ dat zal doen hangt van die kosten af. het belang wordt erkend maar de kosten zijn 'hoog, zo rondde voorzit ter A. J. Kaland de besprekingen hierover af. De heer Dek, vond' dat. er eens over gedacht moest worden of de WMZ nog langer geld moest uitlenen aan zijn personeel als zij eerst zelf moet gaan lenen, voor een hoog per centage, óm dat dan goedkoop aan zijn personeel' te verstrekken. Het gebeurt alleen maar, voor een hy potheek bij de aankoop van een huis en de werknemer die er ge bruik van maakt, betaalt de gemid delde rente van alle WMZ leningen bij elkaar. Voor gedeeltelijke finan ciering van een auto die ook voor het bedrijf wordt gebruikt (dit is voorwaarde) betaalt men de daggeld- rente en het geleende moet in één Van de dos ft dos of dogcart, in goed Nederlands dogkar genoemd, zijn twee exemplaren in de verzameling aanwezig. De Franse benaming zegt het al, de vier personen die het wagentje plaats biedt zitten twee aan twee met de rug naar elkaar toe. Het gaa om een eenvoudig open rytuigje, een rechte bak rustend op vier elipsveren met onder de zitplaatsen een geven tileerde opbergruimte. Deze werd bij de jacht gebruikt als onderkomen voor de honden en de bagage. Sprookje (was het altijd een sprookje?) uit vroeger tijd herleeft op de oprij laan van hofstede „Luchtenburg". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „De Kaai" De „Kaai" is vertegenwoordigd met een foto uit 1912 en heel illu stratief voor een voorbije tijd is een groep, tijdens de drukte in de bieten- tijd. Een nogal fors objekt verscheen in 1898; de stalen Wilhelminabrug. De Kerkgraclit aan de Ring werd gedempt in 1925. Hygiënisch was het een „must", maar jammer is het wel. Het muziekgezelschap „Excelsior" verdween in 1945; na een kort be staan. De zelfstandigheid van Som- Oude plaat van de Binnenweg (nog ongeplaveid) van Sommelsdijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1