03 foto. BQBEQMiöB' Uiteenlopende meningen in frakties over Nota Bewoningspatroon „Ding" in lucht boven Zierikzee was ballon van Frans instituut Heeft U nog een\ goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetfe op uitgekeken... RUIL het dan IN en bepaal meteen uw nieuwe keus. Gemeenteraad Westerschouwen Weer somberheid over ekonomie Sneeuw in Portugal Botsing van drie heli's Vliegende schotel was het niet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 juni 1977 133 jaargang Nr. 22114 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse /ïummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4. regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Frtuti gerestaureerde trom in museum Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Advertentie U bent van harte welkom. \NIEUWERKERK, RUKSWEG 26. TEL OUW-1268 OUDDORP, MASSAMARKT. TEL 01878-1280 SCHIEDAM. De ondernemingsraad van de scheepswerf IHC Gusto in Schiedam vindt het onaanvaardbaar dat het moederconcern IHC Holland het bedrijf volgend jaar wil sluiten. Dat staat in brieven van de raad aan het ministerie van economische za ken, de Tweede Kamer, de Rijn- mondraad en aan de beleidscommis sie scheepsbouw. MOSKOU. De Russische boekbe spreker Vladimir Solovjov en zijn vrouw, de journaliste Yelena Klepi- kova, hebben toestemming gekre gen om uit de Sowjet-Unie te emi greren naar het Westen. Het echt paar vliegt donderdag naar Wenen om van daaruit waarschijnlijk door te reizen naar de Verenigde Staten. PARIJS, 13-6. Economische des kundigen van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) verwachten dat de inflatie in de 24 aangesloten indu strielanden tegen het einde van het jaar weer groter zal worden en dat het aantal werklozen de zestien mil joen zal bereiken. Dit is maandag avond in Parijs vernomen aan de vooravond van een bijeenkomst van de- commissie voor het economische beleid van de OESO die vandaag en woensdag wordt gehouden. LISSABON, 13-6. De Serra da Es- trela-Bergen in Portugal lagen zon dagmorgen onder een deken van sneeuw. Volgens de meteorologische dienst was dat om deze tijd voor het eerst sinds de eeuwwisseling. COLDROSE, Cornwall, 13-6. Bij Coldrose in Cornwall in Groot-Brit- tannië zijn maandag drie helikopters van een showteam van de Britse ma rine met elkaar- in botsing gekomen. Twee toestellen, stortten in zee. Een marinewoordvoerder deelde mee dat één stoffelijk overschot was geborgen en dat een tweede beman ningslid wordt vermist. De drie toestellen oefenden voor een luchtvaartshow. Hij die zonder vrees is, zemt anderen vrees in. Colton 4 t Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk een bui Zonnige perioden maar ook plaatse lijk een bui; meest matige zuidweste lijke wind; minima omstreeks ^gra den, maxima van 17 graden aan zee tot 22 graden in het oosten van het land. Voor donderdag: Aantal uren zon 5 tot 16. Min.-temperatuur omstreeks 11 gr. Max.-temperatuur omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 15 juni. Zon op 5.19, onder 22.01 Maan op 4.39, onder 20.34 16 juni. Zon op 5.19, onder 22.02 Maan op 5.21, onder 21.24 Nieuwe maan: 16 juni (20.23). HOOG- EN LAAGWATER 15 juni 16 juni Hoogwater 3.27 15.56 4.09 16.34 Laagwater 9.12 21.34 9.49 22.09 Springtij: 19 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-6. Het K.N.M.I. deelt mee: voor woensdag worden zonnige perioden en slechts hier en daar een bui verwacht. De temperaturen blij ven voor de tijd van het jaar aan de gematigde kant, namelijk rond de 20 graden. Maandag was het in ons land wai'm tot zeer warm. In het binnenland konden de temperaturen op veel plaatsen tot boven de 30 gra den oplopen. In de loop van de avond en nacht stroomde vanuit het zuiden koelere lucht ons land binnen. Dit werd veroorzaakt door een kleine depressie, die maandag vanuit. Frankrijk naar het noorden koerste. Dit laag bevond zich dinsdagmorgen boven het zuidelijk deel van de Noordzee en trekt verder noord waarts. Het blijft bij ons een zuid westelijke stroming in stand houden, die koele en enigszins onstabiele lucht zal aanvoeren. Het opdringen van de koelere lucht ging met name in Noord-Frankrijk en België plaat selijk met zwaar onwéer gepaard. Bij ons was de aktiviteit al sterk af genomen, alleen in Zuid-Limburg werd onweer waargenomen. WESTERSCHOUWEN, 13-6. Zij het met enige kleine nuances konden de drie frakties in de raad van Wester- schouwen zich in de maandagavond gehouden raads vergadering verenigen met de visie die het kollege van b. en w. had gegeven over de nota bewoningspatroon en waarmee het zich bepaald niet gelukkig toonde. Mevrouw A. G. J. Hogenboom-Landegent zei namens de VVD-fraktie het standpunt van het kollege volledig te kunnen onderschrijven. Men was het er mee eens dat er gemillimeterd is en vroeg om meer vrijheid in de keuze van vestiging. „Geef de vijf gemeenten buiten Zierikzee de mogelijkheid te ontwikkelen aan de hand van de eigen struktuur", zo stelde zij. De heer M. J. Krijnse Lokker, ook sprekende namens de VVD-fraktie, bracht naar voren dat de PPD in haar nota spreekt over het handha ven van bestaande funktapnerende leefgemëénschappen, het verbeteren van de kwaliteit van het voorzienin gen apparaat en het beperken van de verjceresbewegingen, drie begrip pen welke heel nauw met elkaar zijn verbonden. Het handhaven van de bestaande leefgemeenschap hangt voor een groot gedeelte af van het voorzieningen- apparaat en beide kunnen alleen dan goed funktioneren bij een voldoende aantal gezinnen, c.q. personen. Indien deze beidén een harmo nisch geheel vormen, zal dit automa tisch een beperking van de ver keersbeweging inhouden. Wester- schouwen en Renesse in het bijzon der heeft in de loop der jaren een voorzieningenstelsel opgebouwd dat van regionale betekenis is gewor den. riode van het jaar open zijn, wat op zichzelf weer een verarming van het leefklimaat betekent, opvoeringen van de sociale uitkeringen door de verminderde arbeidsplaatsen en een verhoging van de verkeersbeweging. Dat er in de Westhoek en weer in bijzondere mate voor Renesse, een ge ring bevolkingsoverschot is, komt in hoofdzaak door het gebrek aan wo ningen. De gebouwde woningen dien den voor een groot gedeelte voor het vrijmaken van de Oostenrijke wo ningen. In de nota wordt regelmatig ge sproken over personen en niet over woningen. De woningbehoefte is daax-mee 'niet in overeenstemming. Immers de gezinnen zijn kleiner geworden, divex-se woningen hebben hun woon-funktie verioren doordat zij tot bedrijf verbouwd zijn; andere woningen zijn in de rekreatiesfeer terecht gekomen, terwijl er ook re gelmatig van twee kleine woningen één is gemaakt. Door gebrek aan wo ningen te Renesse zijn divex'se gezin nen noodgedwongen zich elders op Schouwen-Duiveland gaan vestigen, waar wel een woningoverschot aan wezig was. Vestigingsverzoeken zijn er voor Renesse in ruime mate aan wezig. De PPD schrijft in haar nota dat een sterke menging met permanent, niet permanent ongewenst, is en dat kan de VVD-fraktie voor de volle honderd procent onderschi'ijven. Het is dan ook niet duidelijk dat vooral Renesse, met zijn vele tweede wonin gen, juist zo kaxig' is bedeeld met per manente woningen in de toekomst. WD: onredelijk Het lijkt de WD-fra'ktie'dan ook on juist en onredelijk om in deze de klok terug te draaien en een situatie te helpen creëren als de boulevard van Scheveningen wat de voorzieningen betreft. De heer Lokker zei dat men zich niet kan voorstellen dat een derge lijke vorm van aantasting van de woonsfeer gewild of bedoeld is. De heer Tieleman, sprekende na mens de PC-groepering, zei het in hoofdzaak eens te zijn met het door het kollege ingenomen standpunt. De nota op zich is misschien wel een goede zaak. Een zich bezig houden met de toekomstige ontwikkeling van onze regio en van de gemeente Wes- terschouwen als rekx*eatie- en woon gebied, kan niet als negatief worden gezien. Met het kollege is men het echter eens dat rijks- en provinciale overheid te veel willen ingrijpen op het lokale vlak en te veel ook in hét bestuurlijke vlak van de gemeente. Als raad wordt men te veel aan ban den gelegd op het stuk van de ont wikkeling van de gemeente als aan trekkelijk woongebied. De nota zag men liever in de zin van bv. een streekplan, een beleidslijn voor de toekomst, een advies aan de gemeen ten: „Zo zien wij het, richt daarop jullie beleid in de komende jaren". (Vex-volg pag. 2) ZIERIKZEE. Maandagavond vertrok binnen het kader van de Avondvier daagse weer het - ditmaal zeer grote - wandellegioen. Individuelen, groepen, scholen, verenigingen, jong en oud. Vier avonden is het stappen geblazen. Maandag heel letterlijk, want warm was het opeens meer dan genoeg. Men- zie ook elders in dit nummer. (Foto: Ziei-ikzeesche Nieuwsbode) LONDEN De Britse regering heeft maandag meegedeeld dat koningin Elizabeth er op haar advies in heeft toegestemd haar jubileumbezoek aan Noord-Ierland op 10 en 11 augustus te beperken. Kontakl De heren Klink en Overbeek na men de ballon vervolgens mee naar hun woning in de Sloestraat in Poörtambacht, waar ze hem - zoals eveneens op de kaart stond - op een open grasveld deponeei'den. Daarbij was ook aanwezig de heer Th. Len ders, leraar Frans aan de Rijksscho lengemeenschap „Prof. Zeeman", die zich over de Franse kaart ontfermde en kontakt opnam met het ruimte- vaart-instituut. Van hiei'uit werd heden (dinsdag) morgen medege deeld dat de ballon voor 'n pi-oefne- ming op 12 juni om 24.00 uur was op gelaten. Men was zeer verbaasd dat dat de ballon in zo'n korte tijd al tot Nederland was gekomen. De oorzaak hiervan wordt toegeschreven aan de zeer felle wind die maandag boven NoorcU,Frankrijk en België heeft ge woed. Veel bedrijven Veel ondernemers hebben bedrij ven gesticht en dit geldt ook weer in extra grote mate voor Renesse om de vele toeristen (alleen al in Re nesse rond de 30.000) van dienst te kunnen zijn en in de veronderstelling dat exploitatie van deze bedrijven op jaarbasis lonend zou zijn door uitbreiding van de bestaande kern met een aantal pei-manente wonin gen. Indien deze pex-manente wonin gen niet gerealiseei-d worden, zullen diverse ondernemers in de toekomst in moeilijkheden komen en is de mogelijkheid erg groot dat ook in de kernen in het seizoen bedrijven ontstaan die slechts een zekere pe- ZIERIKZEE. Bij gelegenheid van de opening van de schilderijenten toonstelling in 'l Gravensteen, zorg de het Kamerorkest „Intertexta" o.l.v. Riet v. d. Dungen voor de muzi kale omlijsting. Kunst bij kunst dus op deze bijzondere avond. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 13-6. Maandagavond tuurden heel wat inwoners van het oostelijk deel van Schouwen-Duive land verbaasd naar de lucht. Oorzaak daarvan was dat tussen negen en tien uur een ondefinieerbaar voor werp was waar te nemen. Met liet „blote" oog kon gekonstateerd worden dat 't ging om een blauw/ grys oBjekt met een vage driehoekige vorm. De eerste gedachte, die bij velen op kwam - een U.F.O. - werd echter niet bewaarheid. Het voorwerp zette koers naar Zierikzee en beëindigde daar zijn reis. Ongeveer honderd meter ach ter de sluis in de haven kwam het neer. Het bleek een giro te ballon met een doorsnede van plm. 15 meter, vervaai'digd van een zeer stevig soort plastiek. De heren A. Klink en P. Overbeek die het objekt wai-en gevolgd, haalden het gevaai'te uit het water en konstateerden dat onderaan de ballon een kaai't met Fi-anse tekst was bevestigd. Deze bleek afkomstig van een ruimte-station in de buurt van de Fi*anse stad Bordeaux. De volledige afzender luidde: Cen tre National des Etudes Spatiales. Centre de Lancement de Ballons. Aire-sur-L'Adour (Landes) France. Opération: „Nimbus", no. 16 bis. du 12-6-1977.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1