Premier Den Uyl: regering zag geen andere oplossing méér De aanval op trein en school I Doodsoorzaak van omgekomen gegijzelden in bij zieke ex-gegijzelden Prikkeldraad rond school Incident te Capelle a/d Ussel Leven half procent duurder Ontvoeringen in Italië Regerings verklaring over ingrijppii in gp AGENDA Schilderijen expositie Gravensteen 2 DEIN HAAG, 11-6.. ,,De regering zag geen andere op lossing meer dan een aanvaj op de trein en de schoöl". Premier Den Uyl heeft dat zaterdagmorgen vroeg voor de radio verklaard. „De regering wilde en kon niet langer wachten, ook tegenover de gijzelaars", zo verklaarde hij. De premier zei gemengde gevoelens te hebben over de oplossing van de gijzelingen, omdat ook doden zijn gevallen. Met de militaire operatie heeft de Nederlandse regering een einde ge maakt aan de gijzelingsakties van Zuidmolukkers in de trein bij De Punt en de openbare basisschool in Bovensmilde. Hierbij zijn zes Zuid molukkers in de trein en twee van de gegijzelde passagiers om het leven gekomen. Aklie school De aktie bij-de school slaagde zon der bloedvergieten. Hier werd slechts één marinier licht gewond door glas scherven. In de trein werden verder negen passagiers bij de aktie gewond, ter wijl één Zuidmolukker zwaar werd gewond en één marinier niet ernstig. De gekombineerde akties van leger onderdelen, marechaussee en rijkst politie startte tegen vyi' uur zater dagmorgen toen het net licht werd. Een pantserwagen ramde de school in Bovensmilde, waar korte tyd la ter vier Molukkers werden aange houden en de vier gijzelaars - twee onderwijzers en twee onderwijzeres sen - werden bevrijd. De aktie bij de trein begon met een aanval door enkele straaljagers, die over de kop van de trein gierden. Tegelijk gingen de mariniers die rond de trein lagen, tot de aanval over. Een rookgordijn werd om de trein gelegd en in de trein had een vuur gevecht plaats tussen de mariniers en de Molukkers. Korte tijd later was alles voorbij. De passagiers konden de trein na bijna negentien dagen er in opgesloten te zijn geweest, ver laten. In de trein kwamen zes kapers en twee passagiers om het leven. Er za ten negen kapers in de trein. Bewaking BOVENSMILDE. Vele tientallen agentéYi van de rijkspolitie in Drente zullen in de komende weken Boven smilde blijven bewaken en de bewo ners blijven beschermen. Deze ex tra politiebewaking blijft zolang dat nodig is, aldus desgevraagd burge meester P. de Noord (59) van Smilde zondagmorgen na afloop van een openlucht kerkdienst in Boven smilde. Ravage in school De gemeenlereiniging van Smilde is zondagmiddag begonnen met het opruimen van de ravage in- en rond de openbare school te Bovensmilde. De recherche sloot in de ochtend uren haar onderzoek in het door pantserwagens flink beschadigde gebouw af. Verslaggevers werden daarna korte tijd toegelaten tot het schoolgebouw. ASSEN. De vier in de basisschool in Bovensmilde gegijzelde onderwij zers hadden aan hun belagers kun nen ontsnappen. Er zijn enkele kan sen geweest, maar de beste deed zich voor op vrijdag 27 mei, vlak nadat de kinderen waren vrij gelaten. De kapers waren toen vermoeid door het gedoe rond de 100 zieke kinderen en zij waren in slaap gevallen. HILVERSUM. De bemanning van de zes straaljagers die zaterdagoch- DEN HAAG, 13-6. Het onderzoek naar de doodsoorzaak van de twee omgekomen treinpassagiers, mej. M. Monsjou (19) uit Groningen en de heer M. van Baarse! (40) uit Eist) zal nog enige dagen vergen. Dit heeft justitievoörlichter, mr. W. van Leeu wen, maandagmorgen desgevraagd meegedeeld. Uit het medisch en het laborato riumonderzoek zal moeten blijken door wat voor kogels, en uit welke wapens afgevuurd, de twee slacht offers dodelijk zijn getroffen. BROUWERSHAVEN. De historische totaalgroep op het Marktplein te Brouioershaven, bij gelegenheid van de ingebruikneming van de Stads waag als medisch cenlriim. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) GRONINGEN, 12-6. Koningin Ju liana heeft zondag in het akadémisch ziekenhuis in Groningen de ex-ge gijzelden uit de trein bij de Punt be zocht. Het was een informeel bezoek dat de vorstin bracht. Ze werd verwel komd door de directeur-geneesheer van het ziekenhuis, drs. J. W. van der Kouwe, en begroet door prof. dr. P. J. Kuijer, hoofd van de chirurgi sche kliniek en dr. J. P. Visser, die de leiding van de eerste opvang in de kliniek had, alsmede door de com missaris der koningin in Groningen, mr. E. H. Toxopeus. Op de kliniek worden nog zes gewonden verpleegd. Aansluitend bezocht de koningin de psychiatrische kliniek. LAATSTE NIEUWS BOVENSMILDE, 13-6. Militairen hebben maandagmorgen in Boven smilde een prikkeldraadversperring aangelegd rond de flink beschadigde openbare school. De versperring is bedoeld om de school te vrijwaren van ongewenst bezoek. De gemeente Smilde was maandagr morgen nog bezig het schoolinterieur - meubelen en lesmateriaal - Uit liet gebouw te halen. De inventaris wordt zo lang opgeslagen in een reeds ge ruime tijd leegstaand schoolgebouw in Bovensmilde, aan de andere zijde van de Drentse Hoofdvaart. tend met groot geraas over de ge kaapte trein bij de Punt vlogen en een groqp mariniers hebben tevoren hun akties ingestudeerd in Gilze- Rijen. Voorgeleiding ASSEN. Twee der drie gearres teerde Zuidmolukse treinkapers - de derde ligt zwaar gewond in het aca demisch ziekenhuis in Groningen - en de vier bezetters van de basis school in Bovensmilde zullen woens- dagmoi'gen 15 juni worden voorge leid aan de Assènse officier van jus titie, mr. C. J. van Oldenbeek. Waar deze voorgeleiding zal geschieden is niet bekend: ASSEN. Dinsdagmiddag om twee uur zullen dé zes Zuidmolukkers uit Assen en Bovensmilde, die zaterdag morgen bij de akties ter beëindiging van dé gijzelingen in de school en de trein zijn omgekomen, gezamenlijk worden begraven op de Asser be graafplaats De Boskamp. Dit heeft een woordvoerder van de Zuidmo lukse gemeenschap in Assen zondag meegedeeld. CAPELLE AAN DEN IJSSEL, 11-6. In Capelle aan den Ussel heeft zich zaterdagmiddag, kort voor het begin van een vergadering van de Zuidmolukse leiders in de Bethel- kerk, een incident voorgedaan waar bij twee Nederlanders en zes Zuid molukkers waren betrokken.' De moeilijkheden ontstonden toén een Nederlandse automobilist op de Rondweg bij Capelle een fietsende Zuidmolukker aanreed. Na dit, ove rigens. niét ernstige ongeluk, ont stond een korte vechtpartij tussen zes toegesnelde Zuidmolukkers en twee Nederlanders (onder wie de automobilist). DEN HAAG, 11-6. Dc kosten van levensonderhoud zijn van medio april tot half mei gestegen met een half procent, zo heeft het centraal bureau voor de statistiek bccyfcrd. Sinds medio december vorig jaar zijn dc prijzen 3,7 procent opgelopen. Het prijsindexcijfer voor dc gezinscon sumptie (op basis 1969 is 100) liep op van 181,4 midden april tot 182,3 mid den mei. Het nieuwe prijsindexcijfer is bekend gemaakt door het ministe rie van economische zaken. ROME, 11-6. In Italië zijn vrijdag twee personen ontvoerd. In Milaan namen drie ge\yapende mannen dé 35-jarige Enzo Vigliani,algemeen direkteur van een van de grootste plaatselijke transportondernemingen, mee tpen hij op zijn kantoor kwam. In de avond ontvoerden bandieten Alberto Flore, de 13-jarige zoon van eén rijke bouwondernemer in Mari no, een plaats in de Albaanse heu vels, op 20 km ten zuidoosten van Rome. Carter's oompje dood WASHINGTON. Engeland, U-C. Arthur Crow keek be droefd naar de anderhalve meter hoge boom die presi dent jimmy Carter horige maand in hel Engelse dorp Washington plantte. Hij schudde zijn hoofd toen hij de levenloze en bladerloze boom aanschouwde. „Ik ben bang dat er geen hoop meer be staat, Carter's boom is dood", zei Crów, de plaatselijke ho venier. Crow en zijn mannen had den een hele nacht lang de boom besproeid met een spe ciale vloeistof in een laatste poging hem te redden van de dood. Zonder sukses echter. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 13-6. De regering heeft de voorzitter van de Tweede Kamer laten weten dat zij dinsdag, bij het begin van de vergadering van de Kamer, een korte verklaring zal afleggen over de door haar genomen beslissingen met betrekking tot de gijzelingen in De Punt en Boven smilde. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft dit heden-maandagmor gen rrièegedeeld. De verklaring zal worden gevolgd dooi- een' schriftelijke uiteenzetting van het gevoerde beleide in de ruimst mogelijke zin. Deze uiteenzetting zal de Kamer uiterlijk volgende week woensdag bereiken, zodat er desge wenst nog dezelfde week met de re gering over van gedachten kan wor den gewisseld, aldus de mededeling van de Tweede Kamervoorzitter. Flitsen uit het buitenland GENEVE. Vakbondsleiders die rond 200 miljoen arbeiders verte genwoordigen, hebben zaterdag in Genève de arbeiders in de hele we reld opgeroepen al het werk te boy cotten dat op de een of andere ma nier verband houdt met Zuid-Afrika om daarmee een bijdrage te leveren tot opheffing van de apartheid in dit land. BEIROET. Fayez Mansoor, een van de militaire leiders in het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina" (PFLP), is vrijdagavond in de Libanese hoofdstad door onbe kenden doodgeschoten. CAIRO. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Ismail Faa- my, heèft zaterdag aangekondigd dat president Anwar Sadat en de Rus sische partijleider j^eonid Breznjew plannen hebben voor een topont moeting. Die zou de bezegeling moe ten worden van een voorzichti ge „dooi" in de bilaterale betrekkin gen, welke al vijf jaar slecht zijn. MOSKOU. Stalins naam is ge schrapt uit het Russische volkslied, zo bleek zaterdagavond toen de nieuWe, gewijzigde tekst voor het eerst, via de Russische televisie 'werd bekendgemaakt. ROME. De Italiaanse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag de op 18 maart jl. ontvoerde vrouw van een Romeinse industriëel be vrijd en een van haar ontvoerders gearresteerd. JAKARTA. Bij 't eiland Pailang in de Javazëe is een boot met huwe- lijksgasten gekapseisd. Daarbij zijn eenentwintig opvarenden verdron ken, zo heeft het persbureau Antara zondag bekendgemaakt. JERUZALEM. De Israëlische rege ring heeft de" Nederlandse regering gelukgewenst met dc acties voor de bevrijding van de gegijzelden in de Punt en Bovensmilde en heeft haar leedwezen uitgesproken tegenover de nabestaanden van de slachtoffers, zo is zondag vernomen in Jeruzalem. BOLOGNA. Een aantal gevange nen in de San Giovanni-gevangenis bij het Italiaanse Bolognh, is er zon dag in geslaagd uit te breken. Ver moedelijk gaat het om 13 gevange», nen van wie er inmiddels al vier weer zijn gevangen. Iedere donderdag, van 11.45-12.43 uur, carillonconcert. Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkursie broedkolonies, 19.00 uur. Vertrek punt Adr. v. d. Weijdeweg. Dreischor Elke dag, behalve zondag. Land bouwmuseum. 13.30-16.30 uur. 10 juni—1 juli Zierikzec Gravensteen. Schilderijententoon stelling. Ma/za 10.30-12.00 en 13.00- 17.00 uur. Maandag 13 juni Zierikzec Kantine Chr. Mavo, 19.30 uur, Ko~ lonne-avond Rode Kruis.J'4 Stadhuis, vergadering schoolraad v. h. Openbaar Onderwijs, 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Nieu werker k Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad Duiveland. Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Dinsdag 14 juni Zierikzec Chr. Ger. kerk. Rep: Sjofar 16.30 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, Kring Zeeuwse Groentetelers Organisatie. Brouwershaven Tuin woning mevr. Drijgers, 14.00 uur, Tuinmiddag. Bij ongunstig weer Oude Schóuwsedijk 6. Bruinissc Herv. Verenigingsgebouw. Vrouwen vereniging „Helpt Elkander". 19.30 uur. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. Zondagavond heeft zich in dc' Brökopondo-bar in. het Groningse Appingedam een vecht partij voorgedaan tussen Zuid-Mo- ltikkérs en andere bezoekers van de bar. DEN HAAG- Bij een auto-ongeluk tijdens hun vakantie in Finland zijn de oud-hoofdredakteur van „Het Vaderland" J. W. Jongedijk (63) en diéns echtgenote om het leven geko- mèn. DIEPENHEIM, Overijssel. Kasteel Warmelo in het Overijsselse Diepen- h'elm is verkocht. Dat heeft beniid- delingskantoor Richard Ellis B.V. International Property Consultants in Amsterdam bekendgemaakt. De oude eigenaar was Evlyina Trust, de nieuwe wordt dr. H. Avenarius, een praktizerend röntgenoloog. Hij bezit een grote verzameling antieke rij tuigen. DEN HAAG. De voorzitter van de CDA-fraktie in de Tweede Kamer heeft aan de formateur laten weten dat een gesprek in aansluiting op de brief van de formateur d.d. 9 juni jl. noodzakelijk is en dat het geen zin heeft besprekingen over onderdelen van het té voeren beleid te openen voordat dit gesprek heeft plaatsge vonden. AKERSLOOT. Twee van de vier tenten van de bloemententoonstel ling Liliade in Akersloot zijn vrij dagavond door het stormachtige weer geveld. De schade is zo groot dat de tentoonstelling tijdelijk geslo ten wordt. HILVERSUM. Drs. M. Geerink Bakker, direkteur van de NCRV, heeft in een schriftelijke verklaring aan het NCRV-personeel de uitspra ken die hij donderdag in de verga dering van de verenigingsraad deed, nader toegelicht en daarbij de op merkingen over „dilettantisme" en „hët nog niet geheel beheersen van het medium televisie" teruggeno men. DEN HAAG. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn 871 fail lissementen uitgesproken tegen 824 in de overeenkomstige periode van vorig jaar. In januari, februari en maart van dit jaar waren dat er achtereenvolgens 261, 273 en 337. Vorig jaar waren die cijfers 269, 272 en 283. UTRECHT. Het bondsbestuur van de Industriebond NVV en het cen traal bestuur van de Industriebond NKV vinden, dat de Utrechtse staal- gièterij SMDK niet mag verdwijnen. ROTTERDAM. De kans is zeer groot dat de Gusto werf in Schie dam, onderdeel van IHC Holland, over ongeveer een jaar wordt geslo ten.' Dit heeft de raad van bestuur van IHC vrijdag meegedeeld op een persbijeenkomst. Op de werf wer ken 1070 man. DEN HAAG. Onweer en windsto ten hebben tegen het eind aanzien lijke s'chade aangericht in vooral het zuideri en oosten van Nederland. Bo men worden ontworteld, daken ver nield en her en der raakte het we gen treinverkeer in de war. DEN 11AAG Üc Nederlandse Uak- kerystichtmg heeft minister Lub bers van ekonomische zaken ge vraagd om een verhoging van de mi nimum broodprijs met vijf cent per achthonderd gram. „Zo/tiiig" telefoneren LONDEN, 11-6. De kans is groot dat afgelegen wonende Britten binnenkort zullen kun nen teleonerei^met behulp van zonne-energie. Onlangs is nqij\elijk een zepr succesvol experiment afgeslo ten waarbij de wachtruimte van een boswaöhtèr in een vo gelreservaat, ivas voorzien van zonnepanelen. Deze leverden de energie die benodigd was voor het onderhouden van een draadloze telefoonverbinding met een telefooncentrale in het gebied. Door het grote succes van experiment en doordat in af gelegen gebieden draadloze te lefoon de enige reeelé manier is om een telefoonverbinding te onderhouden, denken de Britse posterijen er hard over om op grote schaal gebruik te gaan maken van zonne-energie voor deze wijze van telefone ren. (Vervolg van pag. 1) zee hard nodig heeft en waarop de bewoners van stad en regio best trots mogen zijn. De figuratieVen Tot slot wees hij op het nieuwe realisme van de thans ingerichte ex positie: „Nederlandse figuratieven", achter de verfijnd geschilderde wer kelijkheid waarvan, een andere wer kelijkheid zich laat vermoeden. Ty pisch is het isoleren van een motief uit de omringende werkelijkheid, waardoor het een eigen karakteri stiek krijgt. üc figuratieven zijn sterk vcrtc7 genwoordigd in Nederland, hetgeen mogelijk toch iets te maken kan heb ben met de nuchtere, zakelijke ka- rakteriologische inslag van dc Ne derlander. Ook in de uitgesproken periode van het abstrakte, leefde de figura tieve kunst voort, onderstreepte de heer De Meester, die daarna de ten toonstelling voor geopend verklaar de. Imponerend werk „Nederlandse figuratieven" brengt een keur uit de kollektie van het Venlose muséum. Behalve het werk van de hele groten in de kunst: Wil link, Melle, Eschcr en Berserik, zijn ook mensen van de tweede garnituur met uitnemend en vaak imponerend werk aanwezig. Een dankwoord kreeg ook 'mevr. V. d. Dongen, die met haar kamerorkest zorgde voor heel fijne muziek, w.o. een achttal Joegoslavische dansen. De burge meester werd dank gebracht door de lieer Van Parissen. Woensdag 15 juni Renessc Vertrek V.V.V.-kantoor,, V.V.V.-exkursie. Herv. Verenigingsgebouw. NCVB- afdeling. 19.45 uur. Donderdag 16 juni Noordgouwe Herv. kerk. Vokaal ensemble - con- cèrt. 20.30 uur. Dreischor .„.De Drie Schapen", 20.00 uur, afd. Noordgouwe e.o. Plattelapdsvrou- wenbond. Vrijdag 17 juni Zonnemairc Ver.-gebouw, 19.00 uur, Bazar en rommelmarkt. Noordgouwe Hervormde Kerk, 20.00 uur, Zang avond. Zaterdag 18 juni Herv. Kerk, 19.30 uur, zomepavpnd- concert. Zonnemairc Ver.-gebouw, 9.00 uur Bazar en rom melmarkt. „La Butte, 10.00 uur, Tentoonstelling (niet op dinsdagen). Maandag 20 juni Zierikzec Chr. Ger. kerk. Zomeravondconcert. 19.30 uur. Scharendjjke Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad Middenschouwen. Dinsdag 21 juni Zierikzce Herv. Ver.-gebouw, 20,00 uur, af scheidsavond Theo Thijssenschool. Nicuwcrkcrk „Ons Dorpshuis", 20.00 uur Ver. „Het Groene Kruis" Schouwen-Duiveland- (OHIO) 22S5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938, (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging. (01119) 660 MILAAN. Een vrijdag ontvoerde Italiaanse industrieel is er zaterdag ochtend in geslaagd te ontsnappen. HAVANNA. De Cubaanse autoritci- tcil hebben /«m|;i i;a vnml ficy Airirri kanen vrijgelaten die waren veroor deeld wegens drugssmokkel. De tien zijn per vliegtuig naar dc Verenigde Staten gebracht. Dit is maandag in welingelichte kringen in Havanna vcriioiihcfi.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2