Bemiddelaars waren voor de tweede maal in de kaaptrëin i«*r££a Situatie nog ernstig Het prijsbeleid Mapai is volkomen verwoest Baskische gevangenen vrijgelaten Rubens- tentoonstelling Botulisme zal weer toeslaan Zijlstra: Ekonomie niet zonder hoop De kabinetsformatie Ruiin f 77 min winst voor KLM Vandalisme op Vlissings strand Twee doden Bureau voor klachten politie-optreden doodgestoken Vrouw Amin bakte Gemenebest-konferentie poets Echtpaar verongelukt AGENDA DEN HAAG, 9-6. De situatie rond de gijzelingen is onverminderd ern stig. Dit heeft een woordvoerder van het crisiscentrum in Den Haag don derdagavond meegedeeld. Of het. gesprek van mevrouw Sou- mukil, dr. Tan en treinkapers iets ten goede of ten slechte veranderd heeft wilde de woordvoerder niet /.eggen. „In het belang van de gijze laars kunnen over het gesprek van vanmiddag geen mededelingen wor den gedaan". Wel wilde de woord voerder kwijt dat de kapers hun DEN HAAG, 9-6. Minister Lub bers van economische zaken zal maandagmiddag in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad in Den Haag het door hem in het vooruit zicht gestelde gesprek voeren met de prjjzenoverlegcommissie over het na l juli te voeren prijsbeleid. In deze commissie zyn vertegenwoordigd de centrale organisaties van industriële werkgevers, van ondernemers in midden- en kleinbedrijf en in land en tuinbouw, van werknemers en van consumenten. (Het gesprek be gint om 16.00 uur). NAPUTO, 10-6. De Mozambikaan- se plaats Mapai die vorige week eni ge tijd door binnengevallen Rhodesi- sche troepen bezet werd gehouden is door deze militairen geheel verwoest.^ Dit hebben Mozambikaanse journa listen donderdag verklaard, nadat zij het betrokken gebied hadden be zocht. „Elk huis is door de Rhodesiërs met de grond gelijk gemaakt. Mapai bestaat niet meer", aldus de journa listen. Volgens hen hebben de Rho- desische militairen ook al het vee doodgeschoten en alle gebouwen, die zij bij hun tocht op Mozambikaans gebied passeerden, waaronder sta tions, vernield. MADRID. 9-6. Negen van de nog resterende 14. Baskische politieke ge vangenen zjjn donderdag in Spanje vrijgelaten en naar de vliegbasis Getafe bij Madrid gebracht om naar het buitenland te gaan als ballingen. Zij zullen naar Oostenrijk en Scan dinavië gaan dit heeft het Spaanse nationale persbureau Cifra bekend gemaakt. Eerder al werden acht Baskische gevangenen naar België en Noorwe gen gevlogen. De vrijlating is een onderdeel van de pogingen van de regering-Suarez om de rust in Spaans Baskenland te doen terugke- BRUSSEL, 9-6. De viering van het Belgische „Rubensjaar" evenementen ter gelegenheid van het feit dat de schilder Rubens 400 jaar geleden ge boren werd. nadert zijn hoogtepunt. Op 28 juni zal, in aanwezigheid van koning Boudewijn van België en ko ningin Fabiola, in het koninklijk mu séum voor schone kunsten te Ant werpen, namelijk de grote Rubens tentoonstelling geopend worden. Het publiek krijgt daarna de gelegenheid (tot 30 september) de meest uitge breide verzameling Rubenswerken die ooit bijeen gebracht werd. te be wonderen. Mini-deeltje FRASCATI, S-G. Geleerden van hel Italiaanse nationale instituut voor kernfysica heb ben maandag bekendgemaakt dal zij experimenteel het be- staan bewezen hebben van i t een nieuw elementair deeltje dat een gemiddelde bestaans- duur heeft van een triljoen- te seconde. Het deeltje is ontdekt tij dens ontstaan van energie door satnensmelting van elek tronen en anti-elektronen in een deeltjesversneller. Hel J heeft een massa van ongeveer 1,82 miljard elektronvolt, bij- na het dubbele van een pro- standpunt aan de contactpersonen hebben meegegeven. De regering is ondertussen op de hoogte gesteld van wat" er be sproken is. De betrokken ministers behalve minister Van dei- Stoel die onderweg is uit Athene - beraden zich momenteel in het mi nisterie van justitie over wat er nu verder te doen staat. De woordvoer der van het crisiscentrum heeft ge zegd dat er voor morgenochtend geen ontwikkelingen te verwachten zijn. Ook in het beleidscentrum in As sen stelt men zich op het standpunt dat mededelingen over het gesprek van vanmiddag niet in het belang van de gijzelaars zijn. Advies Molukse jongeren ASSEN, ljD-6. De vrije Zuidmoluk- se jongeren inAssen, Bovensmilde en enkele andere plaatsen, in Neder land en het RMS-Bevrjjdingsfront hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een verklaring uitgegeven, waarin zij de regering adviseren een politieke oplossing te zoeken. Voorts wijlen zij dat de overheid een gesprek aangaat met de Vrije Zuidmolukse jongeren. „Wacht niet te lang", zo zeggen zij in de verkla ring. ROTTERDAM, 8-6. Zodra de zo mer zijn intrede doet, zal het botu lisme weer toeslaan. Dit is de ver wachting van enkele instanties, die zich met de bestrijding van deze ver giftigingsziekte bezig houden. Vorig jaar werden in Nederland 60.000 do de watervogels geregistreerd. Volgens de afdeling Rotterdam van de dierenbescherming en de Stich ting „Het Zuid-Hollands Landschap" moet het werkelijk aantal slachtof fers echter in de honderdduizenden lopen. Volgens dr. J. Huisman van de GG en GD is botulisme niet gevaarlijk voor de mens en zijn huisdier. Wel is botulisme gesignaleerd bij runde ren, paarden en kippen. Hij adviseert het publiek zieke en dode dieren niet met de blote hand aan te raken. De Rotterdamse Dierenbescher ming gaat in de zomermaanden een soort „vogelwacht" in stellen, die zal gaan zoeken naar zieke en dode die ren. Om concentratie van vogels en zodoende de kans op besmetting le gen te gaan, wordt het publiek ver zocht gedurende de zomermaanden geen watervogels te voederen. UTRECHT, 9-8. „De jaren dertig behoeven niet terug te keren. Maal ais de landen hun toevlucht zouden nemen tot het wapen van de invoer beperking zou ik deze stelling niet zonder meer durven volhouden". Al dus de president van de Nederlandse bank, dr. J. Zijlstra, tijdens de elge- mene ledenvergadering" van de cen trale Rabobank De heer Zijlstra, merkte op, dat hij in de afgelopen jaren nog al eens sombere geluiden had laten horen. Nu wilde hij eens zeggen, dat deze sombere toekomst geen noodlot is. Als aan enkele essentiële beleids- voorwaarden wordt voldaan, komen wij eruit. Hij handhaafde de eind conclusie uit het jaarverslag over 1976, dat de toekomst bij goed be leid niet zonderh oop is. Flitsen uit het buitenland LUXEMBURG., De voorzitter van liet Surinaamse parlement Wijntuin, maakt zich ernstig bezorgd dat de gijzelingen door Molukkers gevolgen zullen hebben voor de in Nederland wonende Surinamers. De .ondertekenaars waarschuwen de regering er voor geen andere op lossing te zoeken. Dit zal nieuwe ak- ties oproepen. Zij vinden dat nu de tijd is gekomen dat et werkelijk wordt onderhandeld. Aan al de voorwaarden die de regering hier voor had gesteld, is volgens hen vol daan. „De kinderen zijn vrij, de plaats van bestemming is bekend, de zwangere vrouwen zijn losgelaten". De Zuidmolukse jongeren laten .in hun verklaring doorschemeren dat het de regering niets zal opieverpn als zij het op een uitputtingsslag tyal aankomen. „Wij kennen onze jon gens en weten dal dit de verkeerde manier is", aldus de verklaring. BUENOS AIRES. Donderdag is in een Argentijns legerbericht bekend gemaakt, dat de drie jaar oude zoon van een hoofdredakteur van een krant door drie' gewapende mannen is ontvoerd. Dit gebeurde in de noordwestelijke 'stad Catamarca. MO YALE, Kenia. Er is een nieuwe stroom van Ethiopische vluchtelin gen naar Kenia op gang gekomen, zo meldt het Keniase persbureau vanuit de gr.ensplaats Movale. Dit. komt door talloze bliksemakties door terroristi sche groeperingen die verzet plegen tegen het Ethiopische Marxistische bewind in Addis Abeba. ROME. De Turkse ambassadeur bij het vaticaan, Taha Carim, is donder dagavond op de operatietafel, bezwe ken aan schotwonden die hij eerder op de dag bij een aanslag had opge lopen. Deze aanslag, gepleegd door een sindsdien spoorloze man, is in middels opgeëist dooi- een organisa tie van Armeense emigranten. ALEXANDRIE. Het Arabische boycot-bureau heeft donderdag zijn „banvloek" uitgesproken over de in ternationale orde van vrijmetselaren. De réden "daarvan ié dhf.de orde dit jaar in Israël wil congresseren. NAIROBI/LONDEN, Oegandese veiligheidsagenten hebben een Brit opgepakt wegens „spionage", zo meldde Radio Oeganda donderdag in een bericht waaruit tevens blijkt dat dictator Idi Amin een loze „zenuw oorlog" tégen Londen heeft, gevoerd en ondanks alle meldingen van het tegendeel geen voet buiten het land heeft gezet. BRUSSEL. De nieuwe regering- Tindemans heeft donderdag- met 165 stemmen vóór, 33 tègën en drie ont houdingen het vertrouwensvotum van de Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers gèkregen. SALISBURY. Dé strijd om Rhode- i sië tegen de guerilieros die strijden OP ITlOtOr voor een zwart meerderheidsbewind, kost het laneï naar schatting 500.ÖÖ0 Rhodesische dollar (ca. 2,5 miljoen gulden) per dag. Dit heeft de Stan dard Bank in Salisbury donderdag meegèdeêld. AMSTERDAM. Op een veiling van Sotheby Mak van Waay in Amster dam heeft donderdagavond een bloemstilleven van Jan Brueghel de Oude (1586-1625) het astronomische bedrag van 800.000 gulden opge bracht. Voorzover bekend is dit een record voor een verkoop in Neder land. DEN HAAG, 8-6. Kabinetsforma teur Den Uyl blijft bij zijn standpunt dat geprobeerd moet worden een ka binet samen te stellen bestaande uit P.v.d.A., C.D.A. en D'66. Consequenties van deelname van deze drie partijen voor de samenstel ling van het kabinet - de zetelverde ling - acht hij op'het ogenblik nog niet aan de orde. Den Uyl heeft dit donderdag schriftelijk aan C.D.A.-fractievoor- zitter Van Agt meegedeeld in ant woord op diens brief van woensdag avond, waarin ten aanzien van de deelname van D'66 een zeker voor behoud en waarin ook bezwaar werd aangetekend tegen de door Den Uyl gehanteerde term „progressief' ka binet. AMSTELVEEN, 9-6. De KLM heeft over het op 31 maart geëindigde boekjaar 1976-77 een winst behaald van f 77,1 min. na een verlies van f 18,6 min. in het voorgaande boek jaar. De winst per aandeel van f 100 kwam uit op f 19,99 tegen een ver lies van 1' 5,99 in 1975-76. De winst over 1976 is in minde ring gebracht op het in de balans opgenomen, uit voorgaande jaren resterende, verliessaldo van f 11,2 min., zo heeft de KLM bekendge maakt. Voor het laatst keerde de maatschappij dividend uit over hei boekjaar 1970-71 (f 7). VLISSINGEN, 8-6. Vroege strand- gangërs hebben in de nacht van 'woensdag op donderdag meer dan 80 'badhokjes op het Nollestrand in Vlissingen opengebroken en bescha digd.. Een deel van het interieur van de hokjes zoals W.C.'s, strandstoelen e.d. lagen op het strand. De politie van Vlissingen zit een beetje met de handen in het haar. Veel huurders van die badhokjes hebben namelijk de. gewoonte om kostbare spullen zo als fototoestellen, verrekijkers, rub berboten in de hokjes achter te laten. Het is voor de Vlissingse gemeente politie dan ook erg moeilijk om pre cies te achterhalen wat er nu gesto len is. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 11 en zondag 12 juni Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis- sep en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Re- nesse en Brouwershaven hou den in het weekeinde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter J. L. Fach, Re- nesse, tel. (01116) 1280 en dok ter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280. Dokter H. Speelman, Oostcrla-nd telefoon (01114) 1280,neemt waar voor dokter Richard en dokter Buitendijk. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. 01115-1535 neemt waar voor Duiveland en Bruinisse. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. Vrijdag 17 juni ERMELO, 8-6. Een motorrijder en zijn duopassagier zijn in de nacht van woensdag op donderdag om hel leven gekomen in Ermelo. De motor fiets waarop zij zaten raakte in een bocht van de weg en botste tegen een boom. De bestuurder, de 18-ja- rige H. de Ruiter uit Nunspeet en de passagier, de 21-jarige H. van As- selt uit Nunspeet, overleden Ier plaatse. AMSTERDAM, 9-8. Maandag 13 juni wordt in Amsterdam het „Am sterdamse bureau voor klachten en advies over politieoptreden" geopend Op het bureau kunnen diegenen, die menen door de politie niet correct te zjjn behandeld voortaan hun klach- tenn deponeren. Tevens zal het bu reau zün kliënten gratis adviezen verlenen over eventuele te onderne men stappen. Het klachtenbureau is opgericht om een aantal redenen, zo deelde een Woordvoerder mee. „Bij grote groe pen mensen bestaat onvrede over de gang van zaken rondom het indie nen van klachten over politieoptre den. Op dit moment komen klachten terecht bij de burgemeester, de mi nister van justitie, de hoofdofficier van justitie, de gemeenteraad en bij de politie zelf. Door deze versnippe ring bestaat er vrijwel geen inzicht in de aard en omvang van de grie ven. Bovendien is zo langzamerhand het vertrouwen in de cconventionele klachtenprocedure sterk afgenomen omdat die vaak weinig of" geen effect sorteert". AMSTERDAM, 10-6. De 28-jarige mevrouw N. Abdulak is donderdag avond bij een steekpartij in haar woning in de Vechtstraat in Am sterdam om het leven gekomen. Haar vader, de 44-jarige A. Ranjeet, is met ernstige steekwonden in het onderlichaam in een ziekenhuis op genomen. Als verdachte is aangehouden de 34-jarige F. H„ die met de vrouw samenwoonde. Tussen H. en de slachtoffers was om nog niet geheel duidelijke redenen ruzie ontstaan. Verdachte zou de vrouw hebben ver weten dat zij de hoer speelde. APELDOORN, 9-6. De 66-jarige P. A; Sollman en 'zijn 64-jarige echtge note zijn donderdagavond op de Zut- phensèstraat in Apeldoorn om het leven gekomen. Het ongeluk gebeur de, toen de heer Sollman met zijn in Zutphen gehuurde personenauto linksaf wilde slaan op het moment dat hij werd ingehaald door een trekker met oplegger. De heer Soll man en zijn echtgenote werden vrij wel op slag gedood. Het echtpaar was vermoedelijk met vakantie uit Amerika in Nederlahd. Het echtpaar is afkomstig uit Philadelphia. Hel instituut zegt dat de ge leerden over de hele wereld meer dan honderd submtcleai- re deeltjes hebben ontdekt. LONDEN, 8-6. Het einde aan de driedaagse poets die president Idi Amin van Oeganda de Gemenebest conferentie in Londen gebakken heeft, heeft een leider in de derde wereld er donderdag niet van weer houden de man „volkerenmoord" aan te wrijven en zijn bewind aan de kaak te stellen als „oorzaak van schaamte voor de hele mensheid". De aanval op Amin werd gedaan door premier Michael Manley van Jamaica en hij was de hevigste die door een zwarte regeringsleider op de dictator van Oeganda is gedaan. Maniey's redevoering op de bijéén komst van 35 Gemenebestlanden werd gehouden kort voor Radio Oe ganda bekendmaakte dat Amin ip Kampala was teruggekeerd, na een „geheime ontmoeting" met Tanza- niaanse en Zambiaanse „revolutio naire leiders". Tevoren had de zen der meegedeeld dat Amin in het ge heim in Londen was aangekomen om plotseling de conferentiezaal binnen te stappen. Hij had geen uitnodiging gekregen om dit op de normale wijze te doen. Zonnemaire Ver.-gebouw, 19.00 uur, Bazar en rommelmarkt. Noordgouwe Hervormde Kerk, 20.00 uur, Zang avond. Zaterdag 18 juni Serooskerke Herv. Kerk, 19.30 uur, zomeravond concert. Zonneniaire Ver.-gebouw. 9.00 uur Bazar en rom melmarkt. Ouwerkerk „La Butte, 10.00 uur, Tentoonstelling (niet op dinsdagen), Maandag 20 juni Zierikzee Chr. Ger. kerk. Zomeravondconcert. 19.30 uur. Scharendijke Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad Middenschouwen. Dinsdag 21 juni Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, af scheidsavond Theo Thijssenschool, Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 20.00 uur Ver. „Het Groene Kruis" Schouwen-Duiveland. Dinsdag 14 juni Huis van Nassau, 20.00 uur, Kring Zeeuwse Groentetelers Organisatie. Brouwershaven Tuin woning mevr. Drijgers, 14.00 uur, Tuinmiddag. Bij ongunstig weer Oude Schouwsedijk 6. Woensdag 15 juni Renesse Vertrek V.V.V.-kantoor, 19.00 uur, V.V.V.-exkursie. Donderdag 16 juni Dreischor „De Drie Schapen", 20.00 uur, afd. Noordgouwe e.o. Platteiandsvrou- wenbond. APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren. Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Wegens verbouwing tijdelijk verhuisd naar Haven plein 3 Bel voor noodgevallen alarmcentrmn Noord- en. Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (Ó1110) 2938, (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging. (01119) 660 Zierikzee Iedere donderdag, vah 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkursie broedkolonies, 19.00 uur.. Vertrek punt Adr. v. d. Weijdeweg. Dreischor Elke dag,, behalve zondag. Land bouwmuseum. 13.30-16.30 uur. 10 juni-1 juli Zierikzee Gravensteen. Schilderijententoon stelling. Ma/za 10.30-12.00 en 13:00- 17.00 uur. Vrijdag 10 juni Zierikzee Huis van Nassau, bijeenkomst „Rooie Vrouwen". Bruinisse „Durps'uus", 15.00-21.00 uur, Ogen- test Veilig Verkeer. Zaterdag 11 juni Concertzaal, 20.00 uur, film „Pas op je tellen". Tent schoolplein, 19.30 uur, concert „Oosterlands Fanfare". Nieuwerkerk Sportpark, sportdag 9.00 uur; Dorps huis uur, concert 19.30 uur. „Durps'uus", 10.Ó0-16.Ö0 uur, Ogen- test Veilig Verkeer. Zondag 12 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film „Pas op je tellen''. Dreischor Herv. kerk, 19.30 uur conceert. Maandag 13 juni Zierikzee Kantine Chr. Mavo, 19.30 uur, Ko- lonne-avond Rode Kriiis. Stadhuis, vergadering schoolraad v. h. Openbaar Onderwijs, 20.00 uur. Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Nieuwerkerk- Raadhuis, 19.30 uur, vergadering gë- meénteraad Duivel,and. Gemeentehuis, 19.30 uur, vérgadëring gemeenteraad. VERGISSING Het was allemaal voorspelbaar gew.eest en toch zitten nu de fabri kanten en leveranciers een (beetje) met de gebakken peren. Iedereen keek alleen maar driftig naar de zomer van 1976. Ja, toen werden er hektoliters frisdrank verschonken en gedronken en 'het kon-niet op met - noem het maar - de luchtigheid. Dit weg laten en dat uitlaten. Dit slofje dunner maken en dat lichter. Dat heeft allemaal door de hoofden gespeeld toen het voorjaar 1977 „zat" ie komen en een beetje verbijsterd.keken de ménsen de da mes en de heren (ook zoel),-naar dé mode-advertenties. Het begrip „blote mode" werd gelanceerd. Een bloes werd pas goed als er minstens één schouder uitgeknipt was en alles mouwloos en de halzen waren er op gemaakt om veel zon - bij wijze van spreken - zo ver mo gelijk te laten doordringen. Ook de vetten en emulsies waren niet van de lucht, allemaal om de gevolgen van- de felle zon te bestrijden. Nietivaar, niemand vM een kreeft of rode poon wordenmaar wél landman-achtig bruin. „Bronzé" zeggen de Fransen en die weten van wanten, vooral in het zuiden. Maar de niemendalletjes moeten in de kast blijven, zo goed als de doorzon-bikini's en al het zomerse spul, dal romantisch wordt gepre senteerd, maar waarachter het bege ren schuil gaat om er geld mee te verdienen. Trouwens bij elk soort ekonomie is „winst" toch geen vies woord, ook al is men totaal alterna tief. Een mens moet toch leven? De niemendalletjes blijven ook wel in de. winkels hangen misschien en dat is aan twee kanten verdrietig, maar een kind weet de oorzaak. De zomer van 1976 laat. £ich lot nu toe in 1977 niet zien. Er zijn al hoopjes koude dagen geweest en toen ik staande aan het bureau vorige week iets wilde opschrijven, meldde de spit zich aan met een raar doorknik- kerig gevoel in de rug. Dag lijf zon der hemd, dag licht gewicht zomer- pak, dag (buiten)-zwembroe'k. Ver geet het maar; de zon is er maar heel eventjes en dan dun, of verdoe zeld of helemaal niet 'in het zeewa ter is „zo'n" 12 graden; wat moet je daar nu mee aan. De mensen begin gen een grote: vergissing. Nu koesterde mijn oude grootmoe der de meteorologische stelling, dat het pas echt verandert als de zomer begint. Alles wat goed is voor de 21ste juni is meegenomen", werd tot één van haar gevleugelde woorden. Het goedé mens werd ook himmpr opgejaagd door een streven naar een blote schouder, want ze moest, zich in haar jeugd al kapot werken en had 's avonds bij haar mevrouio ook nog van alles te doen en iets uitlaten viel.ohder de strengste code, die de wereld had uitgevonden. Het was al lemaal van: bloot sla dood en een naakte enkel was al manifestatie van ontregeld zedelijk gedrag. Gelukkig intussende zomer moet nog komen. Men kan het op twee manieren interpreteren. Na tuurlijk, de zomer moet nog komen op de 21ste en de zomer (het mooie weer) moet ook nog komen en toch kan het plensen in augustus'. \fye wachten het allemaal rustig af, in dachtig de wijsheid: in voorspoed dankbaar, in tegenspoed geduldig. Trouwenser staat ook nog een trein vol ménsen in. hét Drentse land. Doffe ellende! SCH1EREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2