wico êffl Gedeputeerde mr J. P. Boersma opent het tehuis „Schouwenoord'' „Beter Wonen" wil liever niet kontakten met Belangenvereniging Gebruikte meubelen als nieuw Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte mei ;b c t voor prima gebruikte meubelen ik Automobielbedrijf W. C. ista Zoon Éa Oosterland - Telefoon (01114) 1495 Voor gehandicapte mens DE ZIERIKZEESCHE COURANT Heef» U nog een goed BANKSTEL maar- bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan UI bij y en bepaal meteen uw nieuwe keus. Renovatie woningen Bruinisse Advertentie MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tet. 01114-1373 KERKWERVE. De Chr. Kleuter school „Pvggelmee"' had een feeste lijke avond in hel verenigingsge bouw, verzorgd door de leerlingen. Hier „le tableau de la troupe" in vol ornaat en apetrots op het toneel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) W Dealer van: Mini Austin Morris Triumph M.G. Land/Rover Range/Rover, Inbouwstalion Landi den Hartog gasinslallaliejCalleèn voor eigen merken. ZIERIKZEESCHE Vrijdag 10 juni 1977 133 jaargang Nr. 22112 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Janne- wekken 11, Zierikzee, Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bi) vooruitbetaling 22.50. per jaar 86.—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. IN DIT NUMMER: Stadswaag werd lot medisch centrum NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ZIERIKZEE. ..Dominee" C. Oosterom, één van de bewoners van hel huis, overhandigt de (reuze)-sleutel aan gedeputeerde mr. .7. P. Boersma. die even later „Schouwenoord" officieel opende. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaal uil 12 pagin „Het denken is op dit punt" - zo meende hij „geëvolueerd. Was eerst de gedachte m.b.t. de gehandicapte er écn van dc noodzaak tot bescher ming en begeleiding, dc laaste tien jaar is de overtuiging gegroeid, dat Verwachting tot zaterdagavond Zonnige perioden Zonnige perioden met vooral in het binnenland enkele buien; meest ma tige wind tussen zuid en west; mini ma ongeveer 10 graden, maxima morgen van 16 graden aan zee tot 20 graden in het binnenland. Voor zondag Aantal uren zon: 2 tol 10 Min.-temperaturenomstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks: 21 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 gra den en voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 juni Zon op 5.20, onder 22.00 Maan op 2.43, onder 16.35 12 juni Zon op 5.20, onder 22.00 Maan op 3.07, onder 17.38 13 juni Zon op 5.19, onder 22.00 Maan op 3.33, onder 18.40 Nieuwe maan: 16 juni (20.23) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwaler 11 juni 12.18 0.43 5.44 18.20 12 juni 13.25 6.49 19.19 13 juni 1.46 14.21 7.42 20.10 Springtij19 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-6. Het K.N.M.I. deelt mee: ons land bevindt zich momen teel in een zuidelijke stroming waar mee warme en tamelijk vochtige lucht aangevoerd wordt. In deze stroming trekken storingen mee die vergézeld gaan van regen en onweer. Een dergelijke storing die donderdag ©ver onze 'omgeving trok bracht plaatselijk achttien millimeter regen. Een nieuwe storing die vrijdagoch tend boven Zuid-Frankrijk lag en die vergezeld gaat van regen en on weer zal ons land zaterdag geheel gepasseerd zijn. In de onstabiele lucht waarin ons land zich dan zal bevinden komen opklaringen voor. maar ook zullen er nog buien tot ontwikkeling kunnen komen. ZIERIKZEE, 9-6. Mei een duidelijke uitliaul naar een vroeger pastoraal verleden, kwam donderdagmiddag een eelil lijkende dominee - kompleet met toga en ba ret - uil de voordeur van „Schouwenoord" gestapt. IIcl was de als geestelijke vermomde bewoner van het nieuwe Gezinsvervangend Tehuis, de heer C. Oos terom. Die overhandigde een reuze-sleutel aan gedeputeerde mr. J. P. Boersma. Even nadien opende de provinciale bewindsman dc fraaie en nieuwe aan winst voor stad en regio „SCHOUWENOORD". „Ik wens het bestuur veel geluk en hoop dat de bewoners hier vele jaren gelukkig zullen zijn. De leiding wens ik sterkte toe bij zijn taak" .al dus de Gedeputeerde, toen Schou wenoord tot open huis werd, voor de zeer talrijke aanwezigen, die zich gisteren over het gebeuren hebben verblijd. Behalve de drankjes, die hupse meisjes van de huishoudschool - na de opening van het gebouw kwistig offreerden, was er tevoren in de Concertzaal-foyer al een klaterende spraakwaterval omlaag gekomen, v nog ingedamd door dè waarnemend voorzitter, de heer J. Pomper. die negentien sprekers op de lijst had staan, maar tevoren de meêsien had gebeld „wel kado's te komen brengen maar er niet bij te praten". Zo'n me dedeling was een beetje symptoma tisch voor de sfeer, waarin het to taalgebeuren zich afspeelde. Zo werd het een mooi middagje gisteren. „Erg goed ding" Mr. Boersma sprak dan ook van een „feestelijke dag" en herinnerde aan het begin, tien jaar geleden". Hij had toen niet gedacht dat het alle maal voor elkaar zou komen en ze ker niet (toch nog) zo snel. Hij vond het G.T. (gezins vervangend tehuis) een erg goed ding voor Schouwen- Duiveland en het betekent min of meer het sluitstuk van voorzieningen in deze regio voor de geestelijk ge handicapte mens. de gehandicapte recht heeft op een eigen identiteit en persoonlijkheid". „Iedereen dient gé-integreerd ie worden in de samenleving en hel. recht op privacy voor de gehandi capte is een evidente. Uitgangspunt voor de hulpverlening is dan ook: „wat moet ik doen om de gehandi capte lot zelfstandigheid te brengen" Mr. Boersma riep op lot tolerantie voor ieder die „anders is" en vond dal bet G.T. moet stoelen op de sa menleving. waarbij overheid en par- tikulier initiatief samengaan. Hij was er tenslotte van overtuigd dat be stuur en gemeenschap op deze nieu we aanwinst trots mogen en kunnen zijn. llel begin Niet toevallig' noemde de waarne mend voorzitter de heer J. Pompei- het feit. clat mr. J. P. Boersma werd gevraagd het nieuwe G.T. te openen. In 1969 werd de toenmalige burge meester van Brouwershaven betrok ken bij de plannen van de ouderver enigingen. Op 3 december '71 werd door hem het dagverblijf „Brugzicht" geopend en de ..toenmalige burge meester van Brouwershaven", was mr. Boersma; duidelijk dat, hij werd aangezocht ook voor deze officiële opening. Veel bemoeienis met de totstand koming had ook het hoofd van de af deling Sociale Revalidatie v,an C.R.M., de oüd-Zierikzeeënaar, de1 heer Goudzwaard. Lange weg De heer Pomper ging hierna met zevenmijlslaarzen door de historie van de totstandkoming. Het. partiku- liere initiatief van destijds kreeg overheidssteun. De behoefte aan een tehuis werd onderkend, maar tussen die konstatering en de realisering ligt. een lange weg, hetgeen ook met name de heer P. de Graaf, voorzit ter van de Federatie van Ouders en Vrienden van de Geestelijk Gehan dicapten op Schouwen-Duiveland, kan onderschrijven. Mei de heer Verton was de heer De Graaf één dei- initiatiefnemers. De federatie is een overkoepelend orgaan van de ver schillende levensbeschouwelijke in stellingen op dit gebied. „ScllOUWeilOOrd" Ook de opvolger van mr. Boersma, burgemeester A. P. Schouwenaar. heeft zich na zijn komst ingezet voor het G.T. en rondgekeken werd in verschillende plaatsen, waar zo'n in stelling reeds bestond. In een medio zomer 1972 gehouden vergadering, belegd door Werkgroep en Ouder vereniging, noemde mej. A. Padmos (Vervolg pag. 4) deel van de woonkern Bru, omdat dit nog verdere verkrotting van deze woningen tot gevolg zal hebben. Zij adviseert de woningbouwvereniging op korte termijn een aanvang te ma ken met de renovatie van alle wonin gen in dit gedeelte omdat anders de verkrotting zo erg wordt dat tot amo- vering .(slopen) overgegaan zal moe ten worden. Het bestuur is ook van mening dat de 'drastische aanpak'van de woningen in de Pr. Marijkestraat zal resulteren in een aanzienlijke huursverhoging die ondanks de huursubsidie waar sommigen voor in aanmerking komen een groot be zwaar zal zijn. Uit gesprekken die het bestuur heelt gehad met bewoners van wo ningen v'n dc woningbouwvereniging (Vervolg op pag. 5) Advertentie U bent van harte welkom. Advertentie t Voor helte spelen concert van i het menselijk levenis tevoren j geen programma verkrijgbaar', j BRUINISSE, 7-6. Door de woningbouwvereniging „Be ter Wonen" is dinsdagavond een bijeenkomst georga niseerd in hel „Durps'uus" te Bruinisse om de bewo ners van de Prinses Marijkestraat te vertellen over de plannen inzake de renovatie van deze woningen. Uitvoerig vertelde direklcur Van Doornc wat zoal dc plannen zijn tot ver betering cn vernieuwing van deze vier en twintig woningen allen in de Pr. Marijkestraat. De bedoeling is om dc woningen van centrale verwarming te voorzien, dubbele beglazing aan te brengen, w.c. dusdanig te veranderen dat er tevens een douche in kan worden gemaakt, betegeling in de keuken cn nieuwe aanrechtblokkcn. De kosten van deze renovatie wor den per woning geschat op twee en twintig duizend gulden. De bewoners werd tevens ook verteld dat een en ander een fikse huurverhoging in houdt. De huur zal van f 98,ver hoogd worden naar twee honderd gulden per maand. De aanwezigen werdén er op gewezen dal zij in aan merking kunnen komen voor een huur gewenningssubsidie die over drie jaar loopt. Het Rijk komt het eerste jaar drie vierde deel van het verschil tussen dc oude en de nieuwe huurprijs te gemoet, het tweede jaar de lielft en het derde jaar een vierde deel. Ook kunnen de bewoners wanneer zij alleen een 'A.O.W. uitkering ge-' nieten in aanmerking komen voor huursubsidie die ongeveer veertig gulden per maand bedraagt. De bij eenkomst werd door vijf bewoners van de desbetreffende straat en door vier bestuursleden van de „Belan genvereniging Bru Oost" die door zestien bewoners gemachtigd waren als hun woordvoerder op te treden. Met enige tegenzin werden deze he ren toegelaten de bijeenkomst bij te wonen, want de heren van de wo ningbouwvereniging vinden dat dit een zaak is voor de bewoners zelf. Oudere bewoners De voorzitter van de belangenver eniging zegt dat in deze straat in hoofdzaak mensën wonen die va riëren in leeftijd tussen 70 en 90 jaar ,en de tocht naar het „Durps'uus" waar de bijeenkomst gehouden werd bezwaarlijk vonden. Het bestuur van de belangenvereniging maakt be zwaar tegen een gefaseerde renovatie van de woningen in het oostelijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1