Minister Van Agt: geen voorbarig optimisme d e u r I o o Twee vrouwen uit trein vrijgelaten Agrarische bedrijfstak Schouwen-Duiveland AGENDA Belgische regering toch beëdigd C.H.U. hekelt „N.C.R.V.-terreur" STREEKNIEUWS Vaste oeververbinding Westerschelde moet geregeld worden bij kabinetsformatie van sportduikers gevonden Timmerfabriek op Tholen in de as gelegd Opvang- programma kinderen in Bovensmilde DEN HAAG, 5-6. Minister Van Agt heeft zondagavond naar aanleiding van de vrijlating van de twee zwange re vrouwen uit de gekaapte intercity gewaarschuwd voor voorbarig optimisme ten aanzien van de vrijla ting van de andere treinpassgiers. BRUSSEL. 4-6. Ongeveer 24 uur later dan was voorzien hebben de le den van de Belgische regering vrij dag rond 17.00 uur de eed afgelegd. Daarmee kwam een onverwacht ein de aan een even plotseling ontstane politieke crisis, donderdagavond, toen vier Waalse christen-democrati sche ministers, op bevel van het be stuur van hun partij (de P.S.C.). wei gerden naar het paleis te komen om de eed af te leggen. UTRECHT, 4-6. CHlJ-voorzittet Baron van Verschuur meent dat de media „op meer dan schandalige wijze" de verkiezingen hebben ge probeerd te beïnvloeden. Hij zei dat zaterdagmorgen op de in Utrecht ge houden algemene CH-vergadering. In het bijzonder betrok hij in deze kritiek de NCRV, die - aldus de Unievoorzitter - niet alle en al jaren stelselmatig de CHU mijdt, maar nu ook blijk heeft gegeven van een ne gatieve instelling ten opzichte van het CDA. Bij ons, aldus de heer Van Verschuer, is de maat vol. Hij zei ge noeg te hebben van de terreur, die de CHU van de kant van de NCRV moet ondergaan. Ook hekelde hij het „misbruik van macht" dat over de CHU wordt uitgestort en dat op grond van de vrijheid van menings uiting. Volgens de Unievoorzitter is het zaak om ook in deze de christen-de- mocratisohe krachten te bundelen en „te bezien wat ons te doen staat". De bewindsman achtte hel piet helemaal uitgesloten dat de vrijla ting het gevolg is van het gesprek dat de twee Zuid-Molukse contact personen, mevrouw Soumokil en dr. Tan zaterdag met de treinkapers hebben gehad. I-Iy kon nog niet zeg gen of er een tweede gesprek zal plaatsvinden. Minister Van Agt vond het te vroeg om conclusies te verbinden aan de vrijlating. De bereidheid van de treinkapers om twee. van de 54 mensen vrij te laten noemde hij ..niet slecht", maar hij wilde niet de indruk wekken dat de overige treinreizigers spoedig vrij komen. Geen verandering De situatie in de gijzelingszaken is volgens minister Van Agt niet we zenlijk veranderd. Maar gaandeweg verandert er in het landnatuurlijk wel wat, zo voegde hij hier aan toe. Steeds meer mensen, niet alleen de familieleden van de gegijzelden in de trein en de school, worden onge duldig. Steeds meer. aldus de heer Van Agt, hopen de spanningen zich op lussen de Zuidmolukse gemeen schappen en de Europese Neder landers om heen reen. De regering gaat zich zorgen maken over hoe het verder moet. Zeer ongewoon MOSKOU, 4-6. In het juninummer van het Sowjetrussische tijdschrift „Zdorovye" (Gezondheid), staal een artikel over Taras Tsjernijenko, hel wonderkind van Leningrad dat op de leeftijd van twaalf maanden het alfabet kende en dat korte woorden leest nu het veertien maanden is. Taras, zoon van beeldhouwer Georgi Tsjernijenko en Nina Tsjer nijenko die kunstschaatscoacli is, verraste zijn ouders voor het eerst toen hij vier maanden was en „moe der" en „eten" begon te zeggen. Toen Taras 1 jaar werd kreeg hij bij ander speelgoed, een aap-noot- mies-doos cadeau, waarnaar meteen zijn grootste belangstelling uitging. Zijn moeder zegde bij wijze van grap het hele alfabet op en Taras pikte er de andere dag, tot grote verrassing van mevrouw Tsjernijen ko, de letter a uit, aldus Zdorovye. Binnen een maand had hij het hele alfabet onder de knie. Zelfs wanneer men de letters geschud had, pikte hij ze er in de juiste volgorde uit. Vervolgens iparen de letters in kranten en op reklameborden niet: meer veilig voor Taras. Het toenemen in kennis van Ta ras wordt nu in de gaten gehouden door het instituut voor kinderge neeskunde in Leningrad. Professor Galina Timufeeva, di- rektrice van het instituut, noemt het verschijnsel Taras „zeer ongewoon". meelstraat 31 zierikzee KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Op paleis Soestdijk heeft koningin Juliana de officiële oorkonde van de onafhankelijkheids verklaring van de republiek Surina me aan president Ferrier overhan digd. De president heeft daarna de koningin als het eerste buitenlandse staatshoofd de grootordeketen in de ere-orde van de gele ster van de republiek van Suriname uitgereikt, zo heeft de rijksvoorlichtingsdienst •meegedeeld. AMSTERDAM. De bewoners van de flats Kikkenstein, Hakfort en Huigenbos in de Bijlmer bij Amster dam kunnen in de onmiddellijke om geving van deze gebouwen een „nutstuintje" in bruikleen krijgen. Hiertoe heeft de afdeling beplantin gen van de gemeente Amsterdam besloten. Op deze „nutstuin", die een oppervlakte krijgt van ongeveer 15 viekante meter, mag men bloemen zetten, kruiden, groenten of ande re planten verbouwen. DEN HAAG. Het is mogelijk, dat reeds volgend jaar het publiek te maken krijgt met twee „soorten" VVV's in ons land, de ene, die zich uitsluitend met het eigenlijke VVV- vverk bezighoudt en geen regelmati ge informatiestroom verstrekt en een ander, die een scala van lande lijke informatie kan verstrekken. Het eerste kantoor zal dan het be kende op de kop staande driehoekje met daarin de aanduiding VVV, missen. AMSTERDAM. B. en w, van Am sterdam hebben de gemeenteraad een krediet van ruim f 8 miljoen ge vraagd voor uitvoering van werken ten behoeve van de in 1982 in Am sterdam te houden internationale tuinbouwtentoonstelling. DEN HAAG. Landbouw-minisfer Van der Stee verwacht dat binnen kort definitieve overeenstemming kan worden bereikt over een meer jarig systeem voor de tuindersgas- prijs. Hij heeft dit aan de Tweede Kamer meegedéeld in antwoord op schriftelijke vragen van het CDA- kamerlid Van der Sanden. DEN HAAG. Staatssekretaris Van Lent (defensie) heeft besloten dat met ingang van 1 juni militairen zich niet langer hoeven te laten vac cineren tegen pokken. Het betreft hier de zogenaamde „primo-cacina- tie". Wely blijft de verplichting be staan dat militairen zich laten re- vaccineren. Dit houdt in dat de mi litairen die al voor hun opkomst een keer waren ingeënt tegen pokken, opnieuw moeten worden gevacci neerd wanneer zij in dienst gaan. AMSTERDAM. De rechtbank in Amsterdam heeft de 47-jarige aan nemer Flip J. uit de hoofdstad we gens het voorhanden hebben van in totaal bijna 40 kg amfetamine con form de eis veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. ARNHEM. De resultaten van de nieuwe bloedonderzoeken bij Arn hemse kinderen die wonen rond het loodbedrijf van Billiton in Arnhem hebben uitgewezen dat er geen reden is voor ongerustheid. Van de 1226 kinderen die voor het onderzoek in aanmerking komen, zijn 881 kinderen aangemeld, van wie er nu 461 zijn onderzocht. DEN IIAAG. CDA-kamerletlen zijn van oordeel, dat „onverwijlde" voortzetting van het uitgiftebeleid van landbouwgronden in Zuidelijk Flevoland geboden is. Zij zeggen dit in schriftelijke vragen aan minister Van de Stee (landbouw) en aan staatssecretaris Van Rooijen (finan ciën). (Vervolg van pag. 1) Recente veranderingen in de land hou De regering houdt zich bezig met de vraag wat er na afloop van de gijzclingsakties moet gebeuren. „De positie van de Zuidmolukkers in ons land van vele, zeer vele, de aller meeste goedwillende Zuidmolukkers wordt heel moeilijk. Voor de hele Zuidmolukse gemeenschap wordt dit kwestieus", aldus de bewindsman van justitie. Tweede vrouw ook zwanger GRONINGEN. De medici in het Academisch ziekenhuis in Gronin gen hebben vastgesteld dat de 31- jarige mevrouw Brouwer-Korf. die tegelijk met de 25-jarige Nelly El- lenbroek-Prinspn, door de treinka pers vrijgelaten werd, eveneens, zij het „vrij kort", zwanger is. De beide vrouwen bleven de nacht van zon dag op maandag ter observatie in het ziekenhuis. KERKWERVE Auto tegen garage Op de hoek Vroonstraat-Weelweg reed een auto, bestuurd door G. d. V. uit Zonnemaire kennelijk met te hoge snelheid tegen een garage. De bstuurder reed door, doch het olie- spoor bracht hem toch in aanraking met de politie. De auto werd licht, de garage zwaar beschadigd. Daal de eigenaar met vakantie was, kon het schadebedrag nog niet vastge steld worden, doch het is aanzienlijk. BROUWERSHAVEN Geslaagden Voor het onlangs gehouden exa men H.B.T. (hoofdbrandwacht) te Vlissingen zijn van het brandweer korps van Brouwershaven geslaagd: C. J. Slager, L. C. Botbijl, A. de Jon ge, M. de Boer, M. v. d. Weele. Eenzijdig ongeval Vrijdag reed zekere J. uit Brou wershaven door onbekende ooi-zaak met zijn auto van de Oude Schouwse dijk. De auto werd ernstig bescha digd, doch J. kwam met de schrik vrij. ZONNEMAIRE In de sloot Op de Kruisweg kwam een auto, bestuurd door F. H. uit Den Haag door onbekende oorzaak in een slip, en belandde na enkele malen over de kop te zijn gegaan, in de sloot. Geen persoonlijke ongelukken, doch de auto werd deerlijk beschadigd. DREISCHOR Afdeling Platteiandsvrouwenbond Op donderdag 16 juni houdt de afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, een bijeenkomst in „De Drie Scha pen" te Dreischor. Een vertegen woordiger van het Zeeuws Consul tatiebureau voor alcohol en drugs spreekt over doel en werkwijze van dit bureau. „Meer bewegen voor ouderen" Dinsdag 7 juni vindt voor de laat ste plaats een gymnastiek-oefening plaats in het kader van „Meer be- wegen voor ouderen" in de gymzaal, onder leiding van de heer I. G. J. Geschiere. W De agrarische bedrijfstak neemt op Schouwen-Duiveland, zeker ruimte lijk 'gezien, een belangrijke p'laats in. Van de ruim 24.000 ha grond op Schouwen-Duiveland is bijna 64 als agrarische cultuurgrond in ge bruik. Het merendeel daarvan wordt aangewend voor de akkerbouw. Het aandeel van de tuinbouw is de laat ste jaren geleidelijk toegenomen, ten koste van het grasland. De tuin bouw heeft zich vooral ontwikkeld in de gemeente Duiveland. Evenals in andere delen van de provincie :is ook op Schouwen-Dui veland het tempo van afvloeiing van arbeidskrachten uit de land bouw de afgelopen 10 jaar bijzonder hoog geweest. In arbeidsjaareenhe den gemeten is de werkgelegenheid in deze sektor verminderd met ca. 5 0 o per jaar. In Nederland als ge heel verliep de afneming van de agrarische beroepsbevolking aan merkelijk minder snel, te weten bijna 3 "Ai gemiddeld per jaar. Het aantal bedrijven op Schou wen-Duiveland nam in de periode 1964-1974 met 37 af, de gemiddel de bedrijfsgrootle vertoonde in deze periode een toeneming met ruim 50 o tot ca. 21 ha. De per vaste man nelijke arbeidskracht bil deze bedrij ven bewerkte oppervlakte nam toe van ca. 10 ha tot bijna 16 ha. De afneming van de.werkgelegen heid in de landbouw in het recente verleden is slechts voor een gering deel veroorzaakt dcor de vermin dering van de oppervlakte cultuur grond ten gevolge van de claims van andere sectoren in de samenleving. De belangrijkste sociaal-economi sche kracht achter de sterke schaal vergroting in de agrarische bedrijfs tak is de algemene welvaartsstijging geweest. OUWERKERK Reis leerlingen O.B.S. Op vrijdag 3 juni maakten de leerlingen van de derde tot en rhet de zesde klas hun jaarlijkse school reis. Uitgeleide gedaan door vele ou ders vertrok men om kwart over acht met een bus van het touring- carbedrijf Van Oeveren uit Zierik zee met als reisdoel Rotterdam. Als eerste programmapunt maakte men een rondvaart door de havens met de „Spidoboot", waarna een be zoek aan de Euromast volgde. De middaguren, begunstigd door mooier weer, werden doorgebracht in de diergaarde „Blijdorp". De terugtocht werd gemaakt via Brouwersdam. Om half acht arriveerden de reizi ger-s op Ouwerkerk, waar het mu ziekgezelschap „Nieuw Leven" aan getreden stond om de jeugd te ont vangen. Na een rondedansje en een dankwoord door het hoofd van de school was ook deze geslaagde schoolreis weer verleden tijd. Kollekte De kollekte voor „Sonnevanck- Zonnegloren" heeft het zeer mooie bedrag van f 400,opgebracht, be langrijk meer dan vorig jaar. Harte lijke dankwoorden aan de kollektan- ten zijn zeker op zijn plaats. De toeneming van de reële lonen was een sterke stimulans- tot het ontwikkelen van arbeidsbesparende methoden. Verbeteringen in dc be-., drijf «voering werden uiteraard ook nagestreefd cm. aldus middels pro- duktiviteilsverhoging de algemene inkomensontwikkeling in de samen leving zoveel mogelijk te kunnen volgen. De belangrijkste verklarende fak- lor voor de relatief snelle verande ringen in de landbouw op Schou wen-Duiveland, was de aanwezig heid van vervangende werkgelegen heid. Daarbij moet niet enkel ge dacht worden aan de uitvoering van waterstaatkundige projekten in het kader van de Deltawerken, maar ook aan de ontwikkeling in de re- kreatieve sektor. ter tegen de tegemoetkomende auto van de 33-jarige R. K. B. uit Krim pen a/d IJssel. Daarna schoot de au to van de heer Den Boer nog dooi en raakte twee kinderen, die langs de weg stonden. Het waren het 6- jarige jongetje J. C. v. d. M. en zijn 11-jarig zusje E. A. v. d. M. Beide kinderen raakten gewond, maar konden na behandeling weer naar huis terugkeren. B. uit Krimpen a/d IJssel moest met hoofdletsel in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis worden opgenomen. Zijn vrouw liep lichte verwondingen op en kon na behandeling weer naar huis. De bei de auto's werden geheel vernield. Uit de bocht Zondagmiddag omstreeks 16.50 uur- ontstond een aanrijding op de Mid denweg. Voor pand 7 stond, deels in de berm en deels op dé weg, de auto geparkeerd van C. v. d. M. té Oos- terland. Een auto bestuurd door M. R. uit Nieuwerkerk kwam met zeer hoge snelheid door de bocht, raakte in een slip en vervolgens met de rechter wielen in de berm en botste tenslotte tegen de auto van v. d. M., die tien meter vooruit schoot. R. raakte licht gewond in het gezicht. De beide auto's raakten total loss. Koffie en drugs LONDEN, 4-6. Volgens het vrijdag in Londen verschenen blad „Latin America Commo dities Report" verdient Co lumbia meer aan de uitvoer van cocaïne, marijuana en hasjiesj dan aan die van kof fie. Het blad, dal een studie maakt van de Zuidamerikaan- se gronclstoffenmakrt, meent, dat Columbia dit jaar bijna drie miljard dollar winst zal maken met de handel in ver dovende middelen. De netto- inkomsten van Columbia, 's werelds tweede koffie-export- teur, uit de koffie-export be dragen zo schrijft het in Lon den uitgekomen blad ongeveer twee miljard dollar. NIEUWERKERK Overleden achter het stuur Vrijdagavond jl. deed zich op Rijksweg 18 een droevig ongeval voor. De 74-jarige automobilist, de heer B. den Boer uit Zierikzee, kwam omstreeks half acht achter liet stuur van zijn auto, vermoedelijk door een hartaanval te overlijden. t 1 Dit gebeurde op de kruising Rijks- JLjlCflcllTl0Il weg 18/StoIpweg. De heer Den Boer wilde vanaf de Rijksweg linksaf slaan de Stolp weg in. Bij deze manoeuvre reed hij ech- MIDDELBURG, 4-6. In een brief aap de kabinetsformateur, drs. J. M. den Uyl, hebben gedeputeerde staten van Zeeland met grote klem erop aangedrongen bij zijn l'ormaliepo- ging te betrekken de gedane toezeg ging over de aanleg van de vaste oe ververbinding Westerschelde tussen Kruiningen en Perkpolder. Dringend wordt verzocht te bevor deren dat nog dit jaar met de werk zaamheden zal kunnen worden be gonnen. Als de beslissing nog langer uitblijft dan kan G.S. van Zeeland nauwelijks nog verantwoordelijkheid dragen voor de veren over de Wes terschelde. Plannen voor het verbe teren daarvan mochten tot heden niet worden uitgevoerd, omdat de aanleg van de vaste oeververbinding in het uitzicht werd gesteld. Als ge volg van het uitblijven van enige beslissing door de centrale overheid, staan we met de rug tegen de muur aldus G.S. in hun brief. Overeenkomst In de brief, waarvan afschrift is gezonden aan de voorzitters van de Tweede-Kamerfraklies, wordt eraan herinnerd, dat in 1971 - na lange tijd van voorbereiding - Rijkswaterstaat en aannemers een overeenkomstslo- ten, waarbij de laatste zich ver plichtte een ontwerpbestek met te kening plus kostenbegroting te le veren. In datzelfde jaar besloten de Zeeuwse staten deel te nemen in de op te richt N.V. Westerschelde Oe ververbinding. Na lange tijd van wachten op de instemming van de centrale overheid, kwam de voor Zeeland zo belangrijke mededeling van de minister van verkeer en wa terstaat op 18 januari van dit jaar. Tijdens de behandeling van zijn be groting in de Eerste Kamer, dat dc regering er van overtuigd was, dat in j977 definitief een beslissing over het tijdstip van aanleg van de vaste oeververbinding zou worden geno men. Hij deed die mededeling na overleg met de minister van finan ciën. Tot op heden is geen beslissing ge nomen. (G.S. veronderstellen dat de kabinetscrisis hierop van invloed zal zijn geweest). VLISSINGEN, 4-6. De Rijkspoli tie te water in Zeeland heeft zater dag de twee lichamen gevonden van de Belgische sportduikers, die 20 mei op Oosterschelde zijn verdronken. De twee Belgen, Gilbert Alphons van der Veire (32) en Albert Emile de Smet (32) beiden uit Zelzate, dre ven nog aan elkaar verbonden met een lijn in het water. Een voorbijvarend jachtje zag ze drijven en heeft de rijkspolitie ge waarschuwd. De bemanning van de RP 18 heeft de lichamen later aan boord genomen. Ze zijn aan de Bel gische autoriteiten overgedragen. SINT-MAARTENSDIJK, 4-6. De timmerfabriek „De Pluumpot EV" op het industrieterrein te Sint- Maaretnsdijk op het Zeeuwse eiland Tholen is vrijdagavond door brand verwoest. De vief brandweerkorpsen van Tholen werden bij de bestrij ding van de vuurzee geassisteerd door het korps Bergen op Zoom. Zij concentreerden zich op fabrieken in de buurt die gevaar liepen. Niet alleen de grote timmerfabriek De Pluumpot B.V. is verwoest, maar ook een Doe-het-zelfwinkel en de opslagloodsen van het Aannemings bedrijf Muller-Franke BV. De scha de bedraagt enkele miljoenen gul dens. Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkursie broedkolonies, 19.00 uur. Vertrek punt Adr. v. d. Weijdeweg. Dinsdag 7 juni Zierikzee Hotel Van Oppen, 20.00 uur, leden vergadering Zierikzeesche Oranje Vereniging. A.N.I.B. Leger des Heilsgebouw. Zit ting Adviesbureau. Dreischor Gymzaal, 16.30 uur, „Meer bewegen voor ouderen". Ouwerkerk Bloteweg 1, 14.30 uur, barbequemid- dag afd. Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Woensdag 8 juni Zierikzee Reisje Zierikzeese bejaarden, vertrek 8.30 uur, Borrendamme, Fina-gara- ge en Havenplein. Donderdag 9 juni Zierikzee RK-centrum, 19.30 uur, Kontakt- avond U.V.V. Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur. Herv. Vro uwen gro ep Oosterland Marktplein, 08.15 uur. start bejaar denreisje. Zaterdag 11 juni Nieuwerkerk Sportpark, sportdag 9.00 uur; Dorps huis uur, concert 19.30 uur. Maandag 13 juni Zierikzee Stadhuis, vergadering schoolraad v. h. Openbaar Onderwijs, 20.00 uur. Donderdag 16 juni Dreischor ,.De Drie Schapen", 20.00- uur, afd. Noordgouwe e.o. Plattelandsvrou wenbond. Zaterdag 18 juni Serooskerke Herw. Kerk, 19.30 uur, zomeravond concert. Maandag 20 juni Scharend ij ke Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad Middenschouwen. Dinsdag 21 juni "'Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, af scheidsavond Theo Thijssenschool. „Flitsen" uit het buitenland PRETORIA. Zuid-Afrika zal ge vangen gencmen nationalistische guerrillastrijders niet. erkennen als krijgsgevangenen, zo is van officiële zijde in Pretoria vernomen. v MADRID. Eenheden van het Poli- sario, de inafhan'kelijkheidsbeweging van de vroegere Spaanse Sahara,c, zijn een nieuw, zeer 'hevig, offensief begonnen tegen de fosfaatmijnen in Fos Buucra. zo is uit verscheidene bronnen in Spanje en op de Canari- sche eilanden vernomen. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging. (01119) 660 WASHINGTON. De Verenigde Staten en Cuba hebben aangekon digd vöor het eerst sinds 16 jaar di plomaten te zullen uitwisselen. Fidel Castro heeft tevens als vriend schapsgebaar aangekondigd dat Cu ba 10 Amerikaanse gevangenen zal vrijlaten. LAATSTE NIEUWS BOVENSMILDE, 16-6. De Christe lijke lagere school en de kleuter school in Bovensmilde zijn maan dagmorgen negen uur begonnen met het opvangprogramma voor de paar honderd niet-gegijzelde kinderen uit het dorp. Vrijwel alle leerlingen van de Christelijke lagere school ver schenen in de klassen, ook de Mo lukse leerlingen van deze school. ASSEN. De bezetters en de gegij zelden in de school in Bovensmilde (rebben maandagmorgen geen ont bijt gehad. De Zuidmolukse onder wijzeres, die normaliter het voedsel - transport verzorgt, was verhinderd. Zij moest voor de klas staan, zo is in het beleidscentrum in Assen ver nomen. Toen de autoriteiten een vervan ger voorstelden, lieten de bezetters weten dat zij dan afzagen van ont bijt. Maandagavond zal opnieuw kontakt worden gezocht over de voedselvoorziening.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2