(§6. twi Nieuw Amro-bankkantoor aan het Havenpark officieel in gebruik genomen wico Agrarische bedrijfstak neemt op Schouwen-Duiveland belangrijke plaats in DE ZIERIKZEESCHE COURANT Fraai pand op „gevoelige plek" Gebruikte meubelen als nieuw Wilt U goedkoper uit zijn Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen voor prima gebruikte meubelen Vliegtuigkaper in Koeweit werd overmeesterd Voorontwerp herziening Streekplan Rep. Volkspartij aan kop in Turkije GELD NODIG WW UQT VI ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 6 juni 1977 133 jaargang Nr. 22109 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,—. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Succesvol j> Driftte Rènesse /IERIK/IE. 3-6. In ecu sfeer, zo typisch getekend door een melange van begrip voor hel oude en hel nul en de noodzaak van hel nieuwe, werd vrijdagmiddag - onder zeer grote belangstelling - hel nieuwe kantoor van de AMRO-bauk aan hel Havenpark (7) door burge meester Th. 11. de Meester officieel geopend. Herhaling van een gegeven maakt de aanwezige verdienste niet groter, maar het is duidelijk dat en autoriteiten en genodigden (samen een heel pu bliekje) knap onder de indruk waren van dit bijna on-Zierikzecsc kantoor, dat toch de bouwkarakteristiek draagt van deze oude stad. Een knap stuk werk van het Architcktcnburo Scliuch Kraamcr te Breda/Rotterdam. Bouwen op een zo gevoelige plaats, maakte in de toespraken uiteraard een snufje historie vrij en dat was dan ook het geval in de inleidende toespraak van de direkteur AMRO- bank Zierikzee, de heer W. Schraver, die herinnerde aan de tijd waarin hier de toenmalige bank van Schou- wen-Duivéla.nd was gevestigd; de overname plaats vond van de Schel- debank en de fa. Gebrs. Wiebols hier een textielhandel dreef, bekend op Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee. D,e idee van de aan koop (1971) kwam van de toenmalige AMRO-bank direkteur Zierikzee, de heer J. de Snaayer. De panden wer den aangekocht van de heren Wie- bols en Bergmans1' maar het zou tot 1976 duren voordat de aannemers Advertentie MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk j Tel. 01114-1373 konden beginnen", aldus direkteur Schraver. Officiële handeling Een officiële handeling in stijl, passend in dit efficiënte geldmileu was het per buizenpost verzilveren van een cheque, die de eerste magi straal der stad even tevoren had ont vangen uit: handen van mr. P. F. L. M. Schuurs, direkteur Buitenbedrijf AMRO-bank te Amsterdam. De heer De Meester schikte de bil jetten in het handje, maar feitelijk was het geld toen al uitgegCA'en want van het genereuze bedrag is een meer-armige gaslantaarn aange kocht, die een plaatsje heeft gekre gen aan het Kraanplcin. Daarmede werd het „L'histoire se repète" (,.de geschiedenis herhaalt zich") bewaarheid, want ook vroe ger stond er zo'n lantaarn. Gelukkig (mededeling van de burgemeester) kon de gemeente het oude onderstel nog aankopen bij een antiquair en de AMRO-sehenking maakte de kon'ple- tcring van dit waardevolle geheel mogelijk. „Sell i l terend gehouw" Een „schitterend gebouw" merk te de burgemeester aanvullend op, nieuw van interieur, maar „oud" naar buiten. Het geheel is zeer re presentatief en door de situering word het een zware opgave voor ar- chitekt en uitvoerenden, temeer „daar de gemeente wel bijzonder lastig moest zijn. Archilektonisch lag het niet zo eenvoudig. Er was een spanningsveld door enerzijds de druk van de centrale bank als ge volg van eigen normering voor ban ken en anderzijds, de druk van ge meente en Welstandstoezicht." „Ik ben enorm blij dat de gevels zijn aangepast aan de Oude Haven en het gheeel zelfs is verbeterd op dit punt", aldus de heer De Meester, die enorme waardering had voor de gekozen interieurverlichting (licht doorlatende glazen strip-lampen) en vernoemde de „zwevende daken", die lange tijd grote publieke belang stelling trokken. Over de achterzijde van hel. ge bouw, althans de afsluiting van de tuin was de burgemeester minder tevreden. Hij vond de gekozen steensoort niet goed. maar „wellicht wordt later de muur toch mooi". Zierikzee en het geldwezen Een slotbeschouwing wijdde hij aan Zierikzee en het geld. Een eigen Zierikzeese munt was er in 1344( Jan de Penningslagere) en bekend is het. noodgeld uit de Spaanse bezettings tijd (1575-76). (Vervolg pag. 3) KOEWEIT, 4-6, Een Arabier die zondag een Boeing-707 van de Liba nese Middle East Airlines kaapte, is maandagochtend vroeg overmeesterd Dit gebeurde op dc luchthaven van Koeweit. De kaper die op een Libanees pas poort ten name van Nasser Moham med Ali Aboe Chalid reisde, was in de Libanese hoofdstad Beiroet in een rolstoel aan boord van het toestel gekomen. Ongeveer een uur na het vertrek voor een vlucht naar Bagdad trok hij een revolver en dwong de piloot van het vliegtuig met 105 pas sagiers en een bemanning van tien leden koers te zetten naar Koeweit. Hoewel de autoriteiten daar geen OUWERKEllK. De S.V.O.W.K. te Ouwerkerk organiseerde met sukses de jaarlijkse wandeltocht, die leidde door de fraaie dreven van Duive- land. De foto loont een deel van het - vooral jeugdig - legioen op weg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, Voor de jaren na 1985 wordt een vesti gingsoverschot uitsluitend op grond van de aantrekke lijkheid van Schouwen als woongebied vooralsnog af gewezen. Aldus wordt geconcludeerd in het voorontwerp herziening streekplan Schouwen-Duiveland. Een - beschei den - vestigingsoverschot wordt al leen acceptabel geacht als gevolg van een ontwikkeling van dc werk gelegenheid in Zierikzee. Kleine aan het gebied aangepaste worden voor wat betreft de ontwik keling cp langere termijn wel ge wenst geacht. Naar de huidige in zichten zou het eventuele migratie saldo naar Zierikzee moeten komen. Zierikzee blijft dan ook in de pe riode na 1985 gehandhaafd als re gionale groeikern. Burgh-Haamslede, Brouwershaven en Nieuwerkerk zouden volgens het voorontwerp (herziening streekplan opvangkern kunnen zijn, dat wil zeg gen cat deze kernen voor enige extra groei in aanmerking kunnen komen naarmate de omliggende (platle- lands)-kernen achterblijven bij de hun .toegedachte theoretische natuur lijke groei. Overigens wordt verwacht dat vanaf ca. 1985 geboorte en sterfte in de regio elkaar in evenwicht zullen houden. De keuze van de opvangkernen is bepaald door hun ligging en hun relatief veelal iets hogere voorzie ningenniveau t.o.v. omliggende ker nen. De overige kernen zijn platte landskernen. BrUimsse krijgt nog wél een extra aantekening: voor de ze 'kern is een sterkere groei aan vaardbaar wanneer de ontwikkeling bij de ter plaatse gevestigde bedrij ven daartoe aanleiding geeft. Na 1985 wordt geen natuurlijke aanwas van de 'bevolking op Schou wen-Duiveland verwacht. Elke kern kan derhalve in principe het inwo nertal van 1985 handhaven. (Vervolg pag. 2) toestemming gaven voor een landing en de verlichting van de luchthaven hadden gedoofd, zette de piloot de Boeing toch aan de grond. Losgeld De kaper eiste vervolgens een los geld van anderhalf miljoen dollar (ongeveer f 3,75 min.). Hoewel de Koeweitse minister van binnenland se zaken en defensie, sjeik Al-Ab- doellah Al-Sabah, zich bereid ver klaarde voor het geld te zorgen, dal Koeweit samen met Saoedi-Arabië en Irak zou moeten verschaffen, liep het overleg vast op de voorwaarden. De minister, eiste dat de kaper hel geld buiten het vliegtuig in ont vangst zou nemen, hetgeen de kaper weigerde. Ook wilde hij niet dat er eten en -drinken zou worden ge bracht naar de Boeing. Tenslotte werd de man toch over meesterd door leden van een com mandogroep die verkleed als mon teurs naar het toestel waren geko men. ANKARA, 6-6. Afgaande op de eerste verkiezingsresultaten acht men het in Ankara mogelijk dat op positieleider Bulent Ecevt met zijn republikeinse Volkspartij zo sterk uit de bus zal komen, dat Turkije voor het eerst sinds zes jaar weer een regering van één partij krijgt. De Gerechtigheidspartij van pre mier Suleyman Demirel wist zich echter goed te handhaven, voorna melijk ten koste van de middenpar tijen. De opkomst van de kiezers was groot. Over het algemeen verliepen de .verkiezingen rustig. Toch deden zich enkele incidenten voor, waar bij twee doden vielen en 24 gewon den. In de vijf maanden die aan de verkiezingen voorafgingen, waren echter bij politieke botsingen ruim 110 mensen omgekomen. Advertentie 's Morgens gebeld 's Avonds Vraag vrijblij uw mogelijkh' Einancieringskantoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraal 28 Telefoon (01113) 1619 ZIERIKZEE. Volop reden om te la chen voor burgemeester Th. H. de Meester. Geholpen door een char mante medewerkster, ging hij - per buizenpost - de cheque verzilveren, die hij zojuist voor een goed Zierik- zees doel had ontvangen uit handen van mr. P. F. L. M. Schuurs, bij ge legenheid van de opening van het nieuwe kantoor van de AMRO-bank aan hel Havenplein. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Langs de iveg van de tegen spoed zal alles in orde komen BILT Verwachting tol dinsdagavond: Enige tijd regen Veel bewolking met enige lijd regen, matige tot krachtige wind, eerst zui delijk, later ruimend naar westelijke richtingenminimumtemperaturen omstreeks 9 graden, maxima morgen ongeveer 14 graden. Voor Woensdag Aantal uren zon: 0 lot 8 Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Kans op jeen droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 juni Zon op 5.22, onder 21.56 Maan op 1.08, onder 12.03 Doodtij: 10 juni HOOG- EN LAAG WATER Hoogwater Laagwater 7 juni 8.22 20.38 1.36 14.06 Laatste kwartier: 8 juni (17.07) HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de zuidflank van een diepe depressie boven Zuid-Scandi- navië staat een krachtige westelijke stroming waar mee vochtige en ta melijk koele oceaanlucht naar het Europese vasteland gevoerd wordt. Het front, behorend bij deze depres sie trok zondag met; regen over ons land. De neerslaghoeveelheden be droegen in het algemeen enkele mil- limers, maar op de stations IJmui- den en Terschelling werd meer dan tien millimeter regen afgetapt. Dit front trekt verder in oostelijke rich ting weg. Inmiddels heeft zich ten noordwesten van Ierland een nieuwe depressie ontwikkeld. Deze storing trekt nog steeds uitdiepend naar het zuidoosten. Het. bijbehorend fronten systeem komt daarbij dicht bij ons land te liggen en zal opnieuw regen brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1