LO LO I AFFAIRE VAN DE AARDAPPELEN AAN DE ORDE OP VERGADERING TE GOES ERIC DE NOORMAN „SEROOSKERKE (W.) IN OEDE ANSICHTEN" V.V.V.'s hebben moeite eindjes aan elkaar te knopen DRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te ELLEMEET Van het agrarisch front Van do boekenplank De bekende serie; „in oude an sichten", die wordt uitgegeven dooi de Europese Bibliotheek te Zaltbom- mel, biedt behalve allerlei wetens waardigs, ook gelegenheid oudheid kundige tripjes te makèn in Zeeland. Flitsen uit het buitenland CARACAS. In april zijn er teke nen geweestdie erop wezen cjat de vr'a'ag-naar .- olie van de organisatie van-.olie'.exporterende landen (ÖPEC) rrïinder wordt. In het eerste kwartaal van dit.-jaai- heeft'de OPEC goede zaken gedaan. Dat-•staat in een rap port' van ^.e Centrale' Bank van Ve nezuela,. 'ééh vari- de leden van de OPEC. MOSKOU. Ruim .vijftig dissidenten in. de Sowjet-Ünie, 'Onder wie de na tuurkundige Andre j SacharoW én ex-generaal Pjötr Grigorènkó, heb ben' in .een open tor.ièf aan het pölit- bürö; van"de .communistische partij én/aande opperste Sowjet aange drongen, öp een algemene, amnestie" ter.geiegehhèid- van de ."invoering van de nieuwe' gróndwët., SALISBURY. Rhödèsië. Het mili taire opperbevcL^ Rhodesië heeft donderdag .bekendgemaakt dat de Rliddésiscixe troepenzijn begonnen zich terug tè trékken uil'''Mozambi que, waar zy viér kampementen van guëiiTillaStrijders onder dé voet héijbeii gèlöpen en wapen- en muni tie-opslagplaatsen hebben vernietigd^ ROME. De anarchistische organi satie „Rode Brigades" heeft donder dag de verantwoordelijkheid opge ëist. voor de aanslag op de onder directeur van het in Genua verschij nende blad „II Se'colo Xix",- Vittorio Bruno, opgeëist. Bij het verlaten van de krant werd hij woensdag door zeven schoten in armen en benen ge troffen. Oude steigers DEN HAAG, 2-6. De steigers van het ouxle veer óver de af gedamde Maas bij het Slot Loevestein zullen worden ge restaureerd door Rijkswater staat en wel zodanig, dat ze geheel blijven passen in de historische omgeving van het vestingstadje Woudrichem en het Slot Loevestein, aldus woensdag het ministerie van verkeer en waterstaat. Verwacht wórdt, dal de nieuwe steigers medio juni klaar zullen zijn, zodat het veer in het zomerseizoen, mo gelijk al. eerder, weer gebruikt kan ivorden. De veerman krijgt clan tevens de beschik king over een grotere veer boot. Ditmaal ligt een boekje voor: „Se- róoskèrke in oude ansichten", samen- gestéld door de heer C. en J. C. van Winkelen, respeklievelijk te St. An- naland en te Sèrooskerke (W.). Als typisch Watchers dorp pronkte Se rooskerke met een bijzondere schoon- Interessant is ook de geschiedenis, die in een royale inleiding wordt ver woord. Reeds in de 12e- eeuw - zo blijkt - was er al sprake van Se rooskerke. De ambachtsheerlijkheid is - in de loop der eeuwen - in be zig geweest van niet minder dan veertien geslachten. Kerk en molen domineren het dorp. Zeeuwse schoonheid Wie opvallende specima wil zien van echte Zeeuwse schoonheid, be kijkend it 'boekje, dat herinneringen Hij had eerst geconstateerd dat het afgelopen jaar toeristisch gezien geen ongunstig jaar is geweest, maar dat er desondanks toch, weinig reden is voor tevredenheid en optjmisme. DAMASCUS. Zes leden van een groepering die er door Syrië van was beschuldigd in opdracht van Irak moorden en bomaanslagen in Syrië te hebben gepleegd, zijn donderdag in Damascus ter dood veroordeeld. MOSKOU. De voorgestelde nieuwe nationale grondwet van de S.U. be vat een serie garanties voor de rech ten en vrijheden van personen, maar daarbij is tevens een voorziening ge troffen dat die niet ten nadele van het socialistische Sovjetsysteem kun nen worden uitgeoefend. LONDEN. De voormalige CIA- agent Philip Agee vertrekt vrijdag naar Nederland. Hij is door Engeland uitgewezen omdat hij een bedrei ging zou vormen voor de nationale veiligheid. De Britse regering wil geen nadere bijzonderheden over haar besluit geven. BELFAST. Donderdag zijn drie Noordierse politieagenten het slacht offer geworden, van sluipschutters. Zij werden vanuit een hinderlaag doodgeschoten. Dit jaar zijn in Noord-Ierland minstens twaalf poli tiemannen bij het sectarisch geweld omgekomen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Federatie van Verenigingen van Nederlandse Offi cieren (F.V.N.O.) heeft berekend dat bij handhaving van de huidige Na- votaken de defensiebegrotingen in de komende vier jaar met twee miljard gulden moeten worden verhoogd. GROESBEEK. De rijkspolitie in het Gelderse Groesbeek heeft sterk de indruk dat in de buurt van deze plaats één cf meer pyromanen aan het werk zijn. Binnen twee weken zijn er namelijk niet minder dan 36 bosbranden uitgebroken waarbij verscheidene hectaren natuurschoon verloren gingen. Advertentie KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG De kerk te Serooslcerke (W.). wakker roept aan P. H. Ritier's: „Sentimentele aardrijkskunde", maar sentimenteel was het overigens niet op dit Zeeuwse dorp, dat ook het no dige kreeg te verduren van de oor- logs-inundatie. Veel veranderde toen, zoals ook elders in Zeeland, maar nog altijd is Seróoskerke een „promt" dorp, dat overigens wel sukkelt met het verenigingsleven. Serooskerke behoort thans tot de gemeente Veere. Geliefd was het dorp kennelijk bij de predikanten, want niet minder dan vier en veertig dienden de hèr- 'vormde gemeente, sinds. 1584. Een schat aan foto's van mensen, dieren, dingen, landschappen is in dit lèes- en kijkboekje te vinden, alles van, rond en over Seroosk,erke (W.). DEN IIAAG, 2-6. De Nederlandse V.V.V.'s hebben als gevolg van het ver slechterd economisch klimaat moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Zij zullen dan ook op korte termijn maatregelen moeten nemen om hieraan een einde te maken. De voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereniging van V.V.V.'s jhr. mr. II. G. van Holthe tot Echten, heeft dit vrydag op de algemehè vergadering van de vereniging in Den Haag verklaard. De voorzitter verklaarde verder- dat de V.V.V.'s zeer arbeidsintensieve instellingen zijn, die een deel van de loonkostenstijgingen zullen moeten opvangen door grotere produktiviteit en doelmatigheid. Anders zullen de financiële mogelijkheden voor de V.V.V.'s verminderen met als gevolg minder dienstbetoon en inkrimping van de voorlichting en het voorlich tingsmateriaal. Ondersteunende activiteiten, die rechtstreeks op de doelmatigheid kunnen inwerken, zoals administra tievoering en opleiding zullen een belangrijke rol spelen bij de verwe zenlijking van een heviger streven naar doelmatigheid. Gedacht wordt aan zaken als een uniforme rekenschema, de mogelijk heid tot geautomatiseerde verwer king van administratieve gegevens en salarissen en de verbeterde ver werking bij de centrale documenta tie. Verder gewaagde de voorzitter van concentratie van ondersteunende ac tiviteiten, volgens hem niet alleen een goede, maar ook een noodzake lijke zaak, ih een tijd waarin de per soneelskosten de pan uitvliegen. QUITO. Protesterende studenten in de hoofdstad van Ecuador, Quito, hebben de echtgenote van de Ame rikaanse president, Rosalynn Carter, donderdagavond verwelkomd met de woorden „ga naar huis gekke Rosa lynn Carter". Jannewekken 11 Zierikzee/Telef. 01110-2255 Stencil - offset en boekdruk VERLOVINGSKAARTEN HUWELIJKSKAARTEN GEBOORTEKAARTEN Een uitgebreide keuze uit vele modellenboeken. van klein tot groot en van zwart tot in vele kleuren, voor: BRIEFPAPIER ENVELOPPEN REKENINGEN FOLDERS, ENZ. UW DRUKKER Ncd. Herv. Kerk Zierikzee: Gastihuiskerk: 9.30 en 19.00 uur ds, K. Schaap: 11.00 uur ds. J. B. Assendorp. Kerkwerve: 11.00 uur ds. Deihaas. Serooskerke: 10.00 uur ds. B. Baks; 11.30 uur Zondagsschool Burgh: 10.00 uur da. A. A. v.. Leeu wen. Haamstede: 10.00 uur (m.m.v. „Witte van Haemstede") en 19.00 uur ds H. Smits. Renesse: 9.00 uur ds. L. de Wit. Noordwelle: 10.15 uur ds. L. de Wit. Scharendijke: 9.30 uur ds. Delhaas. Brouwershaven: 9.30 uur dö. Seeleman. Zonnemaire: 11.00 uur ds. Seeleman; 9.45 uur Zondags school. Noordgcuwe: 11.00 uur ds. Geers. Dreischor: 9.30 uur ds. Geers. Ouwerkerk: 14.30 uur ds. M. C. v. d. Meer (bevestiging van M. J. Rcuw). Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Kolken (H.A.). Oosterland: 10.00 uur ds. M. C. v. d. Meer; 18.00 uur ds. R. H. M. de onge. Sirjansland: 10.00 uur ds. L. J. Geluk, Zwolle (H.D.); 18.30 uur ds. M. v. d. Lindten. Bruinisse: 10.00 uur ds. J. P. van Roon, Zeist; 17.00 uur ds. M. C. v. d. Meer. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur dhr. Cornet, Goes. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. F. Spoelstra; 18.30 uur ds. M. J. Koppe. Haamste- W eer gevoelige bijen MOSKOU, 2-6. Wie de officiële meteorologen niet (meer) vertrouwt, moet zich bijen aanschaffen. Vol gens hel Sowjetrussische dagblad Sowjelskaja Rossija zijn bijen uiter mate weergevoelig. Wanneer bijen bij onweer gewoon hun werk doen, valt er geen regen. Daarentegen moet wel met regen ge rekend worden als cle bijen op korf terugkeren en luider zoemen clan ge woonlijk. „Wanneer cle bijen al in de vroege morgen „speels" zijn en snel vliegen, clan staal een zonnige clag voor de deur", alclus cle Sowjetskaja Rossija. de: 10.00 en 19.00 uur ds. H. Weij- land, Leusden. Scharendijke: 9.30 en 19.00 uur ds. J. Keizer. Brouwersha ven: 10.00 uur. Zonnemaire: 15.00 uur. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. P. J. Moet; 17.00 uur ds. L. Weerman, Harderwijk. Bruinisse: 10.00 uur ds. L. Weerman, Harderwijk; 17.00 uur ds. P. J. Moet. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur leesdienst; 18.30 uur ds. Urban. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. C. v. d. Weede. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. W. J. Buijs. Haamstede: 10.00 uur leesdienst; 15.00 uur ds. W. J. Buijs. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10.00 en 15.00 uur 'leesdienst. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur -leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 uur en 18.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 uur en 15.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30 uur, 14.30 uur en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur dienst; zondags school van 11.45-12.30 uur. Rooms-Katholicke Kerk Zierikzee: zaterdag 19.00 uur, zon dag 10.00 uur. Haamstede: zaterdag 19.00 uur; zondag 10.00 uur. Renesse: zaterdag 19.00 uur; zendag 9.30 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zon dagen om 10.00 uur en op woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zierikzee: Zondag: 10.00 uur open bare lezing; 11.00 uur Wachttoren- bespreking. Donderdag: Theokrati- sche school 19.30-20.30 uur; dienst- vergadering 20.30-21.30 uur. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer J. v. Loon, Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255, na kantoortijd (01119) 660. GOES. Op «Ie jongste hoofdbestunrsvergadering van deZ.L.M. werd een akkerbouw-overzicht gegeven dooi de lieer G. P. A. van Nieuweiihuijzen, die melding maakte van de instorting van de aardappelmarkt en stil stond bij de aardappelproblematiek. Er waren grote prijsverschillen in de konsumptie-aardappelsektor. De aanwezigheid van glas en de maatsortering waren van grote invloed op de prijs, in het najaar werden grote hoeveelheden aardappelen uit de Veen koloniën naar het zuidwesten vervoerd om daar verder verhandeld te wor den. Nu gaan er omgekeerd weer grote hoeveelheden konsumptie-aardappe- len naar het noorden om verwerkt te worden tot zetmeel! Ook zijn er grote verschillen per huijzen, wat zijn oorzaak vindt in de bedrijf, aldus de heer Van Nieuwen- opbrengst maar ook in het tijdstip van verkoop. De grote beslissing Eric en Svein zoeken hun weg door de strie mende sneeuwstorm, waarbij ze met moeite de richting' naar de burcht houden. Hoewel met grote tegenzin heeft Svein op Erics verzoek zijn helm afgezet. „Het is een veel te in liet oog lopend her kenningsteken," zégt de Noorman, „en boven dien moeten we ons geheel in onze berenman- tèls hullen, van top tot teen, dan zijn we het beste vermomd". Als ze dichter bij de burcht zijn gekomen en zelfs enkele vage gestalten kunnen onder scheiden, krijgt de lange Svein bovendien nog de raad, wat gebukt te gaan lopen. Inderdaad zijn ze op deze manier niet van de mannen te onderscheiden, die daar, eveneens in dikke be renmantels gehuld, nog steeds wacht lopen. Niemand neemt enige notitie van de twee ge daanten, die nu op dezelfde manier als de wachters, langzaam en zwaar stampend tegen de kou, ook tot de wachters schijnen te beho ren. De barre ijzige storm, die de sneeuw in dichte vlagen opjaagt, speelt de twee mannen in de kaart. De witte wereld verhult hun ge stalten en onhoorbaar door de sneeuw stap pend verwijderen zij zich weer in de richting van het bos, waar Eric vermoedt dat Ondur beschutting heeft gezocht met zijn troep. Het duurt niet lang, of het geluid van stem men dringt door de vrieslucht tot hen door. Voorzichtig gaan ze er op af en geholpen door de bijna ondoordringbare sneeuwjacht men gen ze zich onopvallend tussen de heen en weer lopende krijgers, die, eveneens in hun berenmantels gehuld, geen onderscheid zien. Eenklaps geeft Eric Svein een duw met zijn elleboog. Niet ver van hen af zitten drie men sen dicht bij elkaar in de sneeuw gehurkt, door gewapende krijgers bewaakt. Bieten 1976 De afrekening van de bieten van 1976 is bij de meesten wat tegenge vallen, ofschoon het te verwachten was. De prijsontwikkeling ten aan zien van de tarwe is goed geweest voornamelijk omdat de interventie regeling voor de Franse tarwe voor het Nederlandse produkt gunstig was. Voorts waren er goede export mogelijkheden naar Engeland. Wel waarschuwde de spreker er voor dat sommige exporteurs de hand lichten met de kwaliteitsnormen voor die exporttarwe. Hier en daar zijn enkele Engelsen alweer overgegaan om toch maar weer Franse tarwe te kopen omdat daar sterker op de kwaliteitseisen wordt gelet. Over de prijsbesluiten in Brussel kon de heer Van Nieuwenhuijzen weinig goeds mededelen. Bij deze situatie zal het in de akkerbouw van de vrije produkten moeten komen, waarvan men echter nooit enige ze kerheid op voorhand heeft. Bak- en voertarwe Ook ging de spreker nog even in op het verschil tussen bak- en voer tarwe, waarbij een prijsverschil van f 5,20 per 100 kg bestaat. Uit dit oog punt vestigde hij er de aandacht op dat initiatieven die de bakkwaliteit van de Nederlandse tarwe kunnen verbeteren gesteund en gestimuleerd moeten worden. Ten aanzien van de suikerbieten werd opgemerkt dat in 3 C.L.O.-ver band nog steeds gewerkt wordt aan een menyig over het mengprijssys- teem en het kontraktenstelsel. Voor lopig is men er nog niet uit. Overi gens zal pas in 1978/79 of 1980 dit systeem worden gehanteerd, waar na het gehele E.E.G.-suikerbeleid opnieuw op de helling moet. Wel moet ten allen tijde voorop blijven staan dal wat voor systeem er ook gekozen wordt, de verbouw van suikerbieten ckonomiscli goede mogelijkheden moet blijven bieden. In de diskussie die volgde op dit akkerbouwoverzicht werd het belang onderstreept van voortgezet kwali teitsonderzoek met betrekking tol konsumpie-aardappelen. Opgemerkt werd ook dat er in het zuidwesten reeds 4 jaar gewerkt wordt aan de verbetering van de bakkwaliteit van tarwe. Uit de vergadering werd er op aangedrongen dat de teler nauw betrokken wordt bij het uiteindelijke te kiezen bietensysteem. De telers moeten de beslissing nemen. Aardappelmoeifaeid Verontrusting bestond er voorts over het gerucht dat de plantenziek- tekundige dienst (P.D.) ontheffing verleend zou hebben voor aardap pel moeheid. Dit zou een slechte zaak zijn omdat de aardappelen waar het hier om gaat vrijwel zeker 100 pro cent virusziek zijn. Een en ander zal op korte termijn worden nagetrok ken. Vragen ook over de nog in voor raad zijnde konsumplie-aardappelen en de hoeveelheden die naar de aard appelmeelfabrieken gaan. De leden raad toonde zich ongerust over de ontwikkelingen met betrekking tot de iso-glucose. Het Produklschap heeft inmiddels een nota toegezegd waarin alles eens op een rijtje gezet wordt. Er is over de (on)mogelijk- heden van dit produkt nog te weinig bekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 5