VANDAAG OPENING VAN GEDROOGDE BLOEMENWINKEL „WIKKE EN WEDE" JAARVERSLAG BIJSTANDSREGELING DUIVELAND VERSCHENEN Sociale verzekerittgsuitkcfirtgcn worden per 1 juli verhoogd Mr. Aantjes toch tweede man in het C.D.A. WACHTEN OP „ATLAS" IN EEN BURGHSE LOGEERKAMER Bloemen en lieve dingen Cijfers over 1976 Kleurenpracht uit tropen 4 ZIERIKZEE, 2-6. De geur van hout, krullen en spaan ders in het pand Nieuwe lioogerdstraat 10 - voorheen de timmermanswerkplaats J. F. den Dekker - is ver dwenen eh vervangen door een licht aroom van ge droogde bloemen, samengebracht in een lichtvoetige sfeer van lieve, eigentijdse en ook oude dingen. Vandaag (vrijdag) opent de eigenaresse van de „betoverde werkplaats" Asta Mulder-van Duursen, deze charmante zaak, plastisch versierd met heel fijne dingen, als antiek, aardewerk, porselein, poppen, etsen, kaarsen, dat soort zaken. De gedroogde bloemen echter krijgen het accent. Naam van de zaak: „Wikke en Wede". „Droogbloemen houden veel vast van de oorspronkelijke vorm en kleur van de bloemen", zegt mevr. Mulder er zelf van en het is een gelukje dat ook in Nederland zich heel wat soorten bloemen voor dit droogwerk lenen. DEN HAAG. Van 1 juli 1977 af kunnen bepaalde groepen huurders met een inkomen van f 35.000 per jaar (was 1' 33.000) of minder, gedu rende vijf jaar (tot nu toe drie jaar) een gewenningsbijdrage krijgen. DEN HAAG. Met hel Landbouw schap zijn de besprekingen over het aardgasbeleid voor de glastuinbouw hervat. Aldus de ministers Van der Stee en Lubbers, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Van der Sanden. Wie bereid is even de latijnse muts op te zetten krijgt namen als: Achille, Gypsoplia, Rodanthe, maar - taalkundig wat dichter bij huis - ook rozen, trilgras. ridderspoor. De bloemen werden gekweekt tê- Noordwijk eri daar cok- in schuren gedroogd. Maar.als hét even meezit, wil mevr. Mulder er helemaal een. (ditmaal) Duivelandse aangelegen heid van' ma'kën. Ze heeft kontakten met een kweker te Oosterland en dat drogen zal dëar ook wel lukken. „Bloemen; van de oude oogst trouwens zijn schaars en duur en het zelf kweken heeft veel aantrekke lijks". Praktijkervaring Mevr. Mulder deed praktijkerva ring op in een Rotterdamse antiek winkel en langere tijd in één van de zeven zaken, overal in. het land ge dreven onder de naam „Dille en Kamille", min of meer vergelijkbaar DUIVELAND, 2-6. Verschenen is het jaarverslag van het kollege voor de verlening van Bijstand in de ge meente Dniveland over 1976. Het betreffende stuk werd overgelegd op de jongste vergadering van de ge meenteraad. Het onderstaande is aan het verslag ont leend. Op 1 januari 1976 bestond het kollege uit de volgende personen: wethou der A. L. Bakker te Oosterland, voorzitter en de raadsleden: mevr. A. F. van der Zande-Vleugels Schutter en A. van Klinken te Nieuwerkerk en C. J. Hillebrand te Ouwerkerk. Verder de heren D. Hanse te Sirjansland, Joh. Smits te Ouwerkerk en M. Steenpoorte te Oosterland, leden. De heer P. Lapré, ambtenaar ter sekretarie, is sekretaris. Men vergaderde in 1976 tien maal. De normen voor dé bijstandsverle ning in de algemene bestaanskosten werden in 1976 gewijzigd per 1 janu ari en per 1 juli. Het besluit Lande lijke Normering vindt in deze toe passing. Ultimo 31 december 1976 werd in totaal aan 48 personen bij stand verleend, t.w. te Nieuwerkerk aan 9 gezinnen en aan 5 alleenstaan den; te Oosterland aan 13 gezinnen en aan 5 alleenstaanden; te Ouwer kerk aan 2 gezinnen en aan 1 alleen staande en te Sirjansland aan 1 ge zin en aan 4 alleenstaanden, tot een totaalbedrag van f 181.837,98, dat is f 9.487,33 meer dan in 1975, toen dit bedrag f 172.350,65 was. Over dit be drag, zijnde de netto bijstand, moest verder nog een bedrag van f 40.926.22 worden afgedragen voor premies A.O.W. 'A. W.W.A.K.W. en A.W.B.Z. en aan de loonbelasting (uitgezon derd uiteraard van de uitkeringen aan 65-plussers en voor het meren deel van de incidentele uitkeringen Incidentele hijstand Aan 6 personen werd in 1976 in cidentele bijstand verstrekt, ten be drage van 1' 2.685,18. Dit bedrag is voor 90 procent declarabel bij hei- Ministerie van C.R.M. Wat de Rijks groepsregeling mindervaliden be treft hierin is ten opzichte van 1975 een belangrijke wijziging gekomen in verband met de inwerkingtreding per 1 oktober van de nieuwe volks verzekering, de Algemene Arbeids ongeschiktheidswet. Een zestal per sonen genoten een uitkering, waar mee een bedrag van f 40.154,73 netto gemoeid was, plus aan belasting nog f 6.980,11. in totaal f 47.134,84. l'n de Rijksgroepsregeling Oorlogsslachtof fers genoot één persoon een bijdrage groot bruto 1' 1.658,'97. In de Rijks groepsregeling Zelfstandigen be droeg het aantal kliënten, die een beroep hierop deden, mede tenge volge van de „droge periode" in 1976 in totaal vijf, t.w. 2 personen uit Oosterland, 1 uit Sirpansland en 2 uit Nieuwerkerk. Aan leenbijstand in de vorm van een bedrijfskrediet werd in totaal een bedrag beschik baar gesteld van f 43.000,Vervol gens werd aan 29 personen bijstand toegekend krachtens de Rijksgroeps regeling Werkloze Werknemers, t.w. uit Oosterland: 10, uit Ouwerkerk: 5, uit Nieuwerkerk: 9 en uit Sirjans land 5 personen. In 1976 werden 21 personen „afgevoerd" en in de ver slagperiode werden 9 kliënten waar van het merendeel z.g. „schoolverla ters" opgenomen. Op 31 december 1976 bedroeg het aantal kliënten 17. Netto werd uitbetaald de som van f 65.886,29, aan belasting 1' 15.510,44. Woonwagenbewoners De rijksbijdrage regeling woonwa genbewoners liet het volgende zien: Ten behoeve van de aanschaf van een wooncaravan werd in 1971 een geldleningsoveréénkomst gesloten van f 6.300.Aflossing dient te ge schieden middels cedering van de kinderbijslag. In 1976 werd ontvan gen f 813,40 waardoor de restantvor dering werd bepaald op f 2.786,60. Bijstandsverlening aan elders ver zorgden en verpleegden. Aan de uit Duiveland afkomstige bejaarden, verblijvende in bejaardentehuizen werden in de hiervoor in aanmer king komende gevallen de verzor- gingskosten, de premiekosten vrij willige bejaardenziekenfondsverze kering, alsook het zak- en kleedgeld, vergoed .zulks onder aftrek van hun eigen inkomsten. Het aantal kliënten verpleegd, resp. vei'zorgd in de be treffende inrichtingen en tehuizen, bedraagt per ultimo 31 december 1976: in verzorgingstehuizen 43, in gezinsvervangende tehuizen 6 en in verpleegtehuizen/inrichtingen7 per sonen. Ten behoeve van deze kate- gorie is in 1976 gemoeid geweest een bedrag van 1" 576.401,33 en aan pre mie A.O.W./A.A.W., loonbelasting en premies A.K.W. en A.W.B.Z./A.A.W. werd een bedrag uitbetaald van 1' 92.060,22, aan de rijksbelasting dienst. Aan de Rijksgroepsregelingen werden gerepatrieerden, Ambonne- zen, vervolgingsslachtoffers 1940- 1946 en aan tehuisloze personen wer den dit jaar geen uitkeringen ver strekt. KORTE BERICHTEN l'IT HET BINNENLAND DEVENTER. In het winkelcentrum Keizerslanden in Deventer is woens dagnacht het Chinees restaurant Lin Wah door brand verwoest. De oor zaak van de brand is volgens een woordvoerder van de politie nog niet bekend. De schade wordt geschat op f 200.000,—. APELDOORN. Een bedrag van 5.000 gulden is vrijdagmorgen aan geboden aan de Britse oorlogsgra- vencommissie. Het is de opbrengst van de eerste uitgave (van 4.600 exemplaren) van het boek „Zwevend naar de dood, Arnhem 1944", ge schreven door majoor A. L. J. van Vliet van de sectie krijgsgeschiedenis van de Koninklijke Landmacht en adjudant Th. Peelen van de staf van het eerste legerkorps. AMSTERDAM. De procureur-ge neraal bij het. gerechtshof in Am sterdam, mr. H. Lagerwaard, heeft donderdag tegen de 30-jarige Hong- kong-Chinees H. P. Wegens het voor handen hebben van bijna anderhalve kilo heroïne drie jaar gevangenis straf met aftrek geëist. Advertentie DEN HAAG, 2-6. De sociale verzekeringsuitkeringen worden per 1 jnli verhoogd. De uitkeringen krachtens de algemene ouderdomswet en de alge mene weduwen- en wezenwet gaan omhoog (alles bruto per maand). De verhogingen luiden als onderstaand staat aangegeven. ZIERIKZEE. Het interieur van Wikke en Wede". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) met hetgeen zij thans te "Zierikzee van de grond heeft gekregen. Behalve het verfijnde porselein en de handgemaakte poppen, biedt „Wikke en Wede" ook onderdak, aan antiek uit de bekende zaak „In 't Azijnvat" aan het Havenplein, onder eigen hVhéer van -'dé; ■boetiekhoud ster. Etsen Tegen, de geschuurde muren v illen bijzonder fraaie etsen op van de Hagenaar John Mei'beigen, aanwezig met een keurkcllekiie, die in de ver koop komt. Heel intiem, beeldhouw werk is er cck van de. pottenbakker Erwin Pattipeiic'hy. Zoals vroeger (dacht men) d.e kik kertjes tevoorschijn kwamen uit het kroos, dank. zij het vita spontana", zo lijkt ook „Wikke en Wede" ont staan, maar natuurlijk is dat zo niet; er is hard gewérkt om het zaakje te fixen en primus inter pa ris onder de helpers was "de kunst- akademiiest'uderit Hans Zwart te Zie- rikzee. y'-'1 Weer een gezellige winkel er bij te Zièrfkzee, maar bepaald niet obli gaat of „gewoon", hoewel dat ook mag, maar 'heel typisch persoonlijk gestempeld en origineel. To.t slot dit nog: „W-ikke" en „We de" zijn- ook de namen van twee tortelduiven, die gelijktijdig met- de zaak hun Zierikzeese loopbaan be ginnen. Een beetje beduusd zijn ze wel van de verhuizing maar de veearts zegt d:at het goed komt. Hij heeft pilletjes voorgeschreven; dat lean, ook voor duiven. Soms denken lezers dat „we" achterop komen, „omdat het niet in andere kranten stond. Nou, dat waren dan onze ochtendprimeurs, die nog nergens in kónden staan. Dat zijn leuke dingen voor de mensen. Wie mee wil profi teren rent naar de telefoon en belt 2255 Zierikzee„mag ik me opgeven als abonneer Ja, dat mag! A.O.W. gehouwde bejaarden van f 1.177,50 tot f 1.216,—. Ongehuwde bejaarden van f 804.tot f 831, A.W.W. Weduwen met kinderen van 1' 1.177,50 tot f 1.216,—. Weduwen LEIDEN. In een deel van Leiden is donderdagochtend een grote ver keerschaos ontstaan als gevolg van een demonstratie van artsen en ver pleegkundigen van het Academisch Ziekenhuis tegen de nieuwe parkeer- regeling op hel ziekenhuisterrein. Op voorschrift van de Leidse brandweer is het aantal parkeerplaatsen beperkt en het ziekenhuispersoneel protes teert daar tegen. DEN HAAG. Gedistileerd dat on der de minimumprijs wordt ver kocht zal in beslag worden genomen. Het openbaar ministerie en de eco nomische controle dienst hebben hiertoe toesloten, zo heeft hét minis terie van economische zaken don derdag meegedeeld. DEN HAAG. Het Nationaal Bu reau voor Toerisme in Den Haag gaat ten behoeve van de landen rond dé Perzische Golf brochures over Ne derland in het Arabisch en Engels maken, aldus heeft het bureau mee gedeeld. BUNSCHOTEN. De tweeling Dia na en Anita van Eykelenburg die op 13 mei in Bunschoten door de uit de ouderlijke macht onzette moeder en haar vriend werd ontvoerd, is te recht. Bij een inval in de woning aan de Twee4e Jacob van Kampenstraal .in Amsterdam trof de hoofdstedelij ke kinderpolitie de twee 11-jarige meisjes in goede conditie aan. DEN HAAG, 2-6. De vroegere ARP-fraktievoorzitter mr. Aantjes wordt toch waarnemend fraktievoor- zitter van het CDA in de Tweede Kamer. De CDA-fraktie wees hem donderdagmiddag met zeer grote meerderheid aan en draaide daar mee het besluit terug van vorige week do nderdag, toen de voormalige KVP-fraktievoorzitter mr. Andries- sen als zodanig werd gekozen. Andriessen heeft zich uit het fraktiepresidium teruggetrokken cm, zcals hij zei, geen enkele oplossing een strobreed in de weg te leggen. CDA-fraktiëvoorzitter mr. Van Agt verklaarde na het frakti'ebqraad van donderdag, „een-fraaier verloop van zaken" zich te hebben kunnen voorstellen. Volgens hem is de l'rak- lie struikelend naar de eindkonklusie gegaan. De tijdelijke voorziening va-n het waarnemerschap werd aangevuld met de 'bepaling dat ïhr. Aantjes eventueel zal wordéh vervangen door de vroegere CH-fraktievoorzil- ter dr. Kruisinga, bij ontstentenis van de Antirevolutionaire-voorman. zonder kinderen van f 804,tot f 831,Wezen tot 10 jaar van f 260,tot f 268,50. Wezen van 10 tot 16 jaar van f 382,tot f 395, Wezen van 16 tot 27 jaar van f 498, tot f 515,—. Uitgangspunt voor de verhoging is geweest de bestaande praktische gelijkheid tussen het netto-mini mumloon en hét nëtto-A.O.W. voor gehuwden te handhaven. De A.A.W.-uitkèringen De grondslagen voor de bereke ning van de A.A.W.-uitkeringen worden met ingang van 1 juli 1977 eveneens verhoogd om de gelijkheid van de netto-A.A.W.-uitkeringen bij volledige arbeidsongeschiktheid met de petto-A.O.W.-pensioenen te handhaven. De grondslagen komen als volgt te luiden: Gehuwden en ongehuwden met kinderen beneden de 18 jaar f .83,35 per dag, overige óngehiiwden vanaf 21 jaar f 58,64 per dag, van 20 jaar f 52,78 per dag, van 19 jaar f 46,91 per dag, van 18 jaar f 41,05 per dag. Van de uitkeringen .krachtens de W.A.O., die zijn ingegaan vóór 1 juli 1977 zullen de daglonen per 1 juli 1977 worden verhoogd met 3,5 pro cent. W.A.Ó.. WAV. en W.W.V. De minimumdaglonen in oe W.A.O.., de W.W. en de W.W.V, ko men per 1 januari 1977 te luiden als volgt: W.A.O. f 90,04, W.W. 1' 96,68, W.W.V. f 103,22. Deze minima zijn zo vastgesteld, dat de Uitkeringen op basis van de minimumdaglonen net to gelijk zijn aan het netto-mini mumloon. Het maximumdagloon, waarnaar de uitkeringen ingevolge de W.A.O., de Z.W., de WAV. en de W.W.V. wor den berekend, bedraagt per'1 juli 1977 f 204,61. De kinderbijslagen worden met ingang van 1 juli 1977'. verhoogd (alles per kwartaal)voör een 2e en 3e kind van f 307,32 tot f .311,22. Vo.oy een 4e en 5e-kind van f 410,28 tot f 415,74. Voor een 6ë eh 7e kind van 454,74 tot f 480,20. Voor een 8e en elk daarop volgehd kind van f 502,3'2 tot 508,56. Als gevolg van de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind blijft deze bijslag gehandhaafd op f 164,58 per. kwartaal. De nieuwe uitkeringsbedragen in gevolge de A.O.W., de A.A.W., de A.A.W. en de W.A.O. zullen in het algemeen met ingang van de uitbe taling over de maand juli plaatsvin den. BURGH, 2-6. Op een logeerkamer, ten huize van de heer J. P. C. Boot vertoeven momenteel twee reuzen vlinders. Het zijn twee wijfjes van het ras Giant Atlas Moth, in het Nederlands de grote Atlasvlinder en voor de liefhebber van Latijn Attacus Atlas. In diepe rust hangen ze aan de ko- kon waarin ze van oktober 1976 tot eergisteren van rups tot pop (kokon) zijn vei-anderd. In prachtige kleux-- schakeringen met veel rose, rood, geel en bruin zijn deze exemplaren een sieraad voor het oog. Helaas zal een Schouwenaar, laat staan een Nederlander ze niet tegen komen want ze komen voor in de Indo-Australische tropen. Vandaar zijn de eitjes naar Nederland ge stuurd, n.l. naar de Entomoloog van Staatsbosbeheer, de heer Boer Leffef uit Apeldoorn. Deze heer heeft tesa- men met de heer Boot al enorm veel research - werk verricht voor de vlinderstand in Nederland en als je dan uitgekeken bent op een Atalan ta, Blauwtje of Vosje (hoeweltoch ook mooi) dan probeer je via kennis sen in de tropen eens wat anders te kweken. En dat is gelukt. De grote Atlasvlinder kan een vlucht bereiken van 30 crp. Het is jammer dat deze vinders hier geen bestaansmogelijkheden hebben om dat het klimaat niet deugt. Het is veel te koud. Daarom gaan ze binnen 8 a 10 dagen dood. Mocht er een mannetje bij geweest zijn dan waren er paringskansen geweest en de be vruchte eitjes waren dan weer voor de heer Boot een zorg meer geweest om ze, na rupswording weer te laten verpoppen om volgend jaar de ge boorte van de vlinders af te wach ten. China eii India Gelukkig heeft de heer Boot nog meer materiaal uit het buitenland, in de pop zitten nog a.s. vlinders uit China en uit India. Het worden niet zulke kanjex-s, doch ook weer vlin ders met fraaie kleuren. Veex-tien da gen geleden kwam een Zuideuropa- vlinder uit de pop, doch deze zag kans om „uit te breken" door het af- -sluitingsgordijn en is vanaf die dag spoorloos. Vlinders is voor de heer Boot een soort jeugdliefde want in zijn H.B.S.-tijd stonden diverse hok jes opgesteld met rupsen van ver schillende x-assen en was het elke avond „voeren". De kunst was dan om de rupsen te laten verpoppen en het volgend jaar uit te laten komen. Met deze buitenlandse reuze vlinders wordt het uiteraard allemaal extra intei'essant. De Atlas-vlinder bezig te voorschijn te kómen uit het kokon. (Foto: Ziex-ikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4