Alles draait thans om wederzijds acceptabele bemiddelaars Handhaving lagere scholen in kleinere kernen kan op de duur problematisch worden De gijzelingen Walcheren heeft een ambulancedienst Duitse Starfighter verongelukt Posl in gekaapte trein Nieuwe ekonomische orde kwam er niet uit Voorontwerp herziening Streekplan Een brandalarm- veroorzaker Geen ontbijt naar de school AGENDA 9 2 DEN HAAG-ASSEN-BOVENSMILDE.DE PEN 1. 2-6. De kontakten met de kapers in de trein bij De Punt en de bezetters van de school in Bovensinilde bevinden zich niet in 'n komplete impasse. Er wordt nog steeds gesproken, vooral over de gewénste bemiddeling. Mi- niester Van Agt van justitie heeft dit donderdagavond verklaard. Het is nog niet bekend wie er als bemiddelaars zullen gaan fungeren tus sen de Zuidmolukse kapers in de trein bij De Punt en de autoriteiten. Sinds de afwijzing door zowel autoriteiten als Zuidmolukkers van de door elk dei- partijen voorgestelde bemiddelaars wórdt nog steeds driftig gezocht naar nieuwe bemiddelaars. Donderdagavond was nog niet bekend of inmiddels nieuwe kon- laktpersonen zijn gevonden. Vanuit het krisiscentrum in het ministerie van justitie in Den Haag is donder dag wel meegedeeld dat zich een aantal Molukkers heeft aangemeld om de rol van bemiddelaar op zich te nemen. De woordvoerder van justitie in het beleidScenrum in As sen zei donderdagavond dat er 's middags enkele gesprekken met de treinkapers waren geweest. Zowel van de kant van de Zuid- Molukkers als van de kant van de regering vielen weer namen van mogelijke bemiddelaars. Geen van de. hiervoor in aanmerking komende personen is al afgewezen maar even min is er een akkoord bereikt over het aanwijzen van een bemiddelaar, aldus de woordvoerder. VLISSINGEN, 2-6. De drie ambu lancediensten op Walcheren zijn ge fuseerd. Het ziekenvervoer voor heel Walcheren wordt sinds woensdag middag centraal geregeld vanuit de Vlissingse brandweerkazerne. De ambulances worclen bemand door brand weermensen die allen in het bezit zijn van een E.H.B.O.-diploma. De brandweerlieden krijgen boven dien bijscholing. De nieuwe dienst, die over zeven ambulances beschikt staat ter beschikking vón de 103.000 inwoners van Walcheren en de vele duizenden vakantiegangers. DEN HAAG, 2-6. Donderdagmid dag is even ten zuiden van Vlie land een Duitse Starl'ighter neerge stort, zó 'heeft de marine-voorlich tingsdienst meegedeeld. Het toestel, afkomstig van de marinebasis Eg- gebeck in Ncord-Duitsland, stortte éven voor half vijf in de Waddenzee. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De reddingboot Ida Marie, gesta- tion.neerd in de Cocksdorp op Texel, bracht even na elf uur donderdag avond het stoffelijk overschot van de StarfighterpMoot aan wal. Van de Cocksdorp uit werd het per heli copter verder gebracht naar Leeu warden. CAMBRIDGE, Mass-V.S. In de kel der van een museum aan de Har vard universiteit, zijn deze - waar schijnlijk oudste - foto's van Ameri kaanse slaven ontdekt. Ze moeten zijn vervaardigd rond 1850, ongeveer tien jaar nadat de Fransman Louis DagueYre de fotografie uitvond. Links een slaaf uit de Congo, ge naamd Renty, in het midden Jack, een slaaf uit Guinea met rituele littekens op zijn wang) en rechts een onbekende man wiens littekens op zijn buik waarschijnlijk ook van een ritueel gebruik afkomstig zijn. Donderdagochtend vyaren er ook enkele kontakten geweest tiissen het beleidscentrum en de treinkapers. maar toen ging het uilsluitend om eien en drinken en medicijnen. Er gingen ook geneesmiddelen naar de trein die volgens de woord voerster van justitie een doorsnee vormen van wat de Nederlandse burger in het algemeen pleegt te slikken, Zodat er niets uit af te lei den valt over de gezondheidstoe stand van de gijzelaars. In het beleidscentrum is niet be kend hoe het met de man is die woensdag in de trein flauwviel. Zowel naar de gekaapte trein als naar de bezette school is donderdag weer eten en drinken gebracht. Bij het pakket voor de trein zat een Bijbel die een partikulier liet bezor gen voor de zwangere mevrouw P. Ellenbróek-Prinsen. Wat. bij dit transport opviel waren vier gebaks- dozen. Öf er in deze dozen gebak zat ,wat zou kunnen wijzen op de viering van een verjaardag of zo, of iets anders is niet bekend gemaakt. De rechercheurs die dé voedsèl- transporten vérzorgen meenden dat iiet voedseitransport niet zo gespan nen meer verloopt. Schoten De betrekkelijke rust rond de ge kaapte trein bij De Punt werd don derdagmiddag verbroken door scho ten vanuit de trein. Het. bleek dat de kapers zich stoorden aan een zend mast die woensdag was neergezet voor het gesloten teievisiecircuit van de politie. De Molukkers eisten in een gesprek met het beleidscen trum dat de mast weggehaald zou worden. Men maakte de treinkapers echter duidelijk dat zij zich er niet over op hoefden te winden en dat de mast zou blijven staan, omdat de politie deze nodig heeft. Drie Zuidmolukse treinkapers klommen donderdagochtend op de gekaapte intercity. Vandaar hielden zij toezicht op enkele gijzelaars die niet harken en schoppen afval op ruimden. De kapers wensen de trein schoon te houden, want in de avond werd bij het voedseitransport opnieuw een hoeveelheid schoonmaakspullen afgeleverd. De gegijzelde kinderen van Boven sinilde gaan maandag weer naai school in een ander gebouw. Zij zul len niet echt le's krijgen maar meer beziggehouden worden met sport en spel en andere expressieve vakken. Twoede brief Op het ministerie van justitie wa ren in de loop van donderdag nog geen reakties binnengekomen op de tweede brief van Zuidmolukse jon geren, waarin deze stellen dat hot allerminst hun bedoeling is geweest om de regering te chanteren in de gijzelingszaak. DEN HAAG, 3-6. In de gekaapte trein bevinden zich dertig zakken post. De P.T.T. heeft geen idee wat er in de zakken zit, omdat de samen stelling van de, post per dag wisselt. De post was onderweg van Rotter dam naar Groningen en werd bege leid door een P.T.T.'cr uit Rotter dam. Deze zat bij de post in het treinstel waaruit alle passagiers werden vrij gelaten, volgens het P.T.T.-blad „Aangetekend"' omdat er ruimtege brek was. De P.T.T.-medewerker is alweer aan het werk. De gijzelingsacties in Drente be- zorgen de P.T.T.. veel werk. In Assen en Groningen hebben de medewer kers van verscheidene afdelingen het normale rooster moeten verwis selen voor een 24-uurs n ood rooster. Ook in Amersfoort (kabel- en radio verbindingen) en Hilversum (audia- video verb i n d i n gencentru mzij n P.T.T.'ers 24 uur per dag paraat. ,In het kantoor van het telefoon district in Groningen is een commu- nicatiecenlrum aangelegd, net als bij de vórige treingijzelirig in Wijster. De ervaringen destijds opgedaan hebben er nu tot geleid dat de bij zondere telefoondiensten van de P.T. T. nu beter en sneller kunnen wor den uitgevoerd, terwijl het „actieter- rein"' groter en ingewikkelder is. Ook de postbehandeling geeft dooi de treinkaping problemen: interlo kale post afkomstig van of bestemd voor Groningen moet in Zwolle of Assen met containerwagens uit de treinen worden gehaald. Tenslotte kan in de afgesloten wijk in Boven sinilde niet worden bezorgd. De P.T.T. laat de post door de bewoners daar afhalen bij de afzetting. De Noord-Zuid-dialoog' PARIJS, 2-6. De negentien ontwik kelingslanden, waaronder de olie landen, aan de ene kant en de indu strielanden aan de andere zijn teleur gesteld over de uitkomst van de ncord-zuid-dialoog, die m Parijs is gehouden. Dat staaf in een slotver klaring, die rond muldernacht in de nacht van donderdag op vrijdag aan de pers is uitgereikt. Na een opsomming van wat wel en niet is, overeengekomen, zegt de groep van negentien olie- en ont wikkelingslanden, dat weliswaar vooruitgang is geboekt bij bepaalde voorstellen van hun kant, maar „tot ons leedwezen is er geen overeen stemming bereikt over de meeste voorstellen inzake strukturele ver anderingen in de internationale eko nomische orde en over urgente maatregelen om dreigende proble men op te lossen". De greep van negentien pieent, dat het resultaat van de noord-zuid- dialcog achterblijft bij de doelstel lingen. Die beogen vla een veelom vattend programma te komen tot een nieuwe rechtvaardige economi sche orde. (Slot) ZIERIKZEE, 2-6. In liet voorontwerp herziening Streekplan Sehonwen-Dniveland wordt onder meer een opsomming gegeven van de kernen „naar hun funktie". Na de omschrijving van Zierikzee als groeikern en van Renesse - dat een funktie kan vervullen voor Noordwelle - als opvangkern, ko men de plattelandskernen' aan de orde. Plattelandskernen De overige kernen waar tenmin ste nog een lagere school aanwezig is, zijn plattelandskernen, te weten de kernen Serooskerke, Noordwelle, Ellemeet, Kerkwerve, Dre'ischor, Zonnemat re, Noordgouwe, Óuwer- ker'k en Sirjansland. Het zijn' vooral de kleinere en inwonertal veelal te ruglopende kernen. Het beleid moet er op worden ge richt deze kernen de kans te bieden de nog aanwezige voorzieningen zo EINDHOVEN, 2-6. De Eindhoven- se politie is op zoek naar een brand alarm veroorzaker. Donderdagmiddag werd in twee grote warenhuizen in de binnenstad van Eindhoven vals brandalarm gegeven. In een kleding magazijn werd een stuk brandend papier onder een spuitkop van het automatische blussysteem gelegd waardoor deze installatie in werking trad. Toen het winkelend publiek werd verzocht de zaak te verlaten ontstond volgens de politie een lichte paniek. De directie van het kleding magazijn kon vrijdagmorgen nog niet zeggen hoe groot de waterschade is. LAATSTE NIEUWS ASSEN, 3-6. De overvallers en de vier gegijzelden in de school in Bo- vensmiide hebben het vrijdagoch tend zonder ontbijt moeten stellen. De Zuidmolukse onderwijzeres die het eten altijd naar de school brengt was om 09.00 uur verhinderd om dat ze weer moest werken. Iemand anders zou1 toen het karretje naai de school rijden maar de overvallers gingen daar niet mee akkoord, zo dat 'het ontbijt moest blijven staan. Donderdag bracht prinses Mar griet een bezoek aan het medisch coördinatiecentrum in Assen, in haar kwaliteit van bestuurslid van het Ned. Rode Kruis. ASSEN. Het hoofdbureau van politie in Assen is in dé -nacht van donderdag op vrijdag met prikkel draad extra beveiligd. Volgens een woordvoerder van de politie is er geen sprake van bedreigingen. Het gaat om een preventieve maatregel. De rol prikkeldraad is op 'het dak van een laag gedeelte van het ge bouw gelegd. Dat is volgens de woordvoerder het meest kwetsbare deel van het bureau. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Drie leden van de regering van de Repu bliek der Zuid Molukken in balling schap en de leider van de Zuidmo lukse jongeren zijn met de dood be dreigd. Ze nemen de bedreigingen door militante groeperingen van land- en lotgenoten uit Bpvensmil- de en Assen serieus. Dit 'heeft de heer P. W. Lokollo, hoofd van het krisiscentrum van de Zuidmolukkers dat in Capelle aan de IJssel is ge vestigd, vrijdag meegedeeld. Ouwerkerk Dorpshuis, 14.00 uur, wandeltocht Brunisse Manege „De Korenzolder", 9.00 uur, Examens Ruiterbewijs. Zondag 5 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film „Drie dagen van de Condor". Dinsdag 7 juni Zierikzee Hotel Van Oppen, 20.00 uur, leden vergadering Zierikzeesc'he Oranje Vereniging. Bloteweg 1, 14.30 uur, barbequemid- dag afd. Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Woensdag 8 juni Zierikzee Reisje Zierikzeese bejaarden, vertrek 8.30 uur, Borrendamme, Fina-gara- ge en Havenplein. Donderdag 9 juni Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. 20.00 uur, Here. Vrouwengroep. Oosterland Marktplein, 08.15 uur, start bejaar denreisje. Zaterdag 11 juni Nicuwerkerk Sportpark, sportdag 9.00 uur; Dorps huis uur, concert 19.30 uur. Maandag 13 juni Zierikzee Stadhuis, vergadering schoolraad v. h. Openbaar Onderwijs, 20.00 uur. Zaterdag 18 juni Serooskerke Herv. Kerk, 19.30 uur, zomeravond concert. veel mogelijk te handhaven. In het bijzonder geldt dit voor de scholen. Incidenteel kan een extra impuls daarvoor nodig zijn. Enkele kernen zijn. echter zo klein, dat handhaving' van een (lagere school op de duur problematisch zal worden. Dit geldt vooral voer Serooskerke, Sirjansland, Noordwelle en Ellemeet, temeer daar in de toekomst>i"tcgra- tie van kleuter- en lager onderwijs is te verwachten en in genoemde kernen geen kleuterscholen aanwe zig te zijn. Een sterke uitgroei van deze ker nen zou hun huidige karakter, zowel stedebouwkundig als sociaal, verlo ren doen gaan. Voor Sirjansland en Noordwelle wordt trouwens ook om landschappelijk ecologische reden een extra greeiimpuis minder ge wenst geacht. Er wordt tenslotte op gewezen dat ook de belangstelling cm in deze zeer kleine dorpen te gaan wonen Vermoedelijk niet groot is. In het bijzonder zal dat gezinnen met opgroeiende kinderen betreffen. Wfclzijiisseklo r In elk geval wordt een aktlef op behoud van deleefbaarheid gericht beleid vereist, geacht, waartoe p.a. beheren het 'benutten van renovatie- en .réhabiiitatiemogelijkheden jn de oudé kernen, het tegengaan van öe overgang van permanente wonlngep haar de tweede wcningsfèer, en een woningbouw- en huisvestingsbeleid gericht pp die 'bevolkingsgroepen die voor het behoud van de lokale leef gemeenschappen in het bijzonder van belang zijn. Vcór het behoud van de leefbaar heid van de kleinere kernen worden uiteraard niet enkel maatregelen op het terrein van de ruimtelijke orde ning en de woningbouw vereist, maar evenzeer maatregelen in de welzijnssector, zoals bijv. hel stre ven naar verlaging, van de boslaans- riormen' vcór scholen in kleinere kefrien. Èventueic impulsen voor platte landskernen, nodig voor het in stand houden van de voorzieningen aldaar, dienen in mindering te wor den gebracht op de aan de kei nen met aanvullende wooiil'uriktie toege dachte groei. Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconceri. Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkursie broedkolonies, 19.00 uur. Vertrek punt Adr. v. d. .Weijdevveg. Zaterdag 4 juni Zierikzee Arnro-bank Havehpark, 10.00-12.00 uur, „open huis". Lutherse kerk, 20.00 uur, Barokcon- cfejrt. Concertzaal, 20.00 uur, film „Drie dagen van de Condor". WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 4 en zondag 5 juni Dokter J. B. Visser, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Re- nesse en Brouwershaven hou den in het weekeinde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter J. L. Fach, Re- nesse, tel. (01116) 1280 en dok ter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280. Dokter J. II. Richard, Nieuwerkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buytendijk en dokter Speelman. Zuster T. de Ronde, Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster v. d. Have, Haamstede, tel. (01115) 1423, neemt, waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Wegens verbouwing tijdelijk verhuisd naar Havenplein 3 Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14144. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging. (01119) 660 VIJFENZESTIG Zaken van vroeger - ditmaal 65 jaar geleden - kunnen misschien de aqndac}il ivat afleiden van de misère van nu. Ook toen echter ql barre el lende, want het was in de na-dagen van de „Titanic"-ramp en niemand raakte daarover uitgepraat. Het laatste liecl aan boord van hel zin kende schip gezongen, piet onder steuning van de dansband, stond in alle kranten: „ÏÏader mijn God bij U. U naderbij. Zij ook de weg daartoe, een kruis voor mij". Maar er waren gelukkig ook op- wekkender zaken. Koningin Wïlhel- mina en prins Hendrik brachten een bezoek aan de „Beurs voor den Dia manthandel" aan hel Weesperplein te Amsterdam en „Juliaantje" wan delde - in gezelschap van een freule en een verpleegster - in Artis. De Jannen van de Marine loonden zich in vol ornaat aan boord van het pantserschip „Heemskerk", dat aan de hoofdstedelijke Handelskade lag afgemeerd. In het Rembrandt-theater ging de operette: „De ooievaar h eeft zich vergist", „vol" (citaat van toen), lieve melodieën en allervermake- lijksie handelingen." De Züiclpóól-expeditie van kapi- lien Amundsen, bedwong de Dui- velsgletscher. Op een zonnige juni- morgen gaan een groep meisjes-we zen met hun weesmoeder, wandelen in de tviin van het (Amsterdamse) weeshuis, allemaal nog in het - waarschijnlijk gehate - zwart en wit, maar het is zoel aandoenlijk om te zien. Iets bijzonders in het Engelse graafschap Dorsetshire ivas een gro te vijver mei duizend paar broeden de zïoanêh. En Zwolle maar trots zijn op zijn boom met twee stap men, die santen een poortje vorm den, waar gewoon een pad doorheen was gelegd. Zo iets mooïs zal pel verdwenen zijn, evenals een sloot boordevol met de Water violier. Friesland maakte al een Elfsteden tocht per fiets. Scheveningen kreeg een station voor draadloze telegrafie en in Hindelopen allemaal meisjes niet hoedjes op en fokken aan, tot de enkels in het ivater, bij gelegen heid- van de feestelijke opening Van het badseizoen. Door afbraak van panden aan de hoofdstedelijke Dam, teek hei hart van cle stad een slagveld. Toen al schreef eén journalist een vfome wens neer: „het is te hopen dat zij, die over het toekomstig aanzien van de stad te beslissen', hebben, arcHi- leklonisch gelukkig ge-ihspifeercl zijn". Een wens die nog altijd iti'adr- devol is om uitgesproken en neer geschreven te worden. Gerqced iberd er ook al, nu ja geraced: Te Eieppe werd gestreden oih de grand pri.r voor automobielen. De winnaar leg de de afstand van 1540 km af in 13 uur, 58 miniiten 'en 2 schonden. Nu even rekenen hoe snel dat wel was. Snel feitelijk al! SCHIEREIL ANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2