Vissen in gebruik om kwaliteit van drinkwater te kunnen onderzoeken Belangstelling voor gemeente museum trekt in nieuwe seizoen al weer erg goed aan Automobielbedrijf W. C. Ista Zoon Watermaatschappij Zeeland Heeft U nog een goed BANKSTEL maar... bent II er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii en bepaal meteen uw nieuwe keus. Nieuwe haring: drie gulden Net geen kabinet in België Voorlopig geen vrij willigersleger ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 juni 1977 133stc jaargang Nr. 22108 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bi) vooruitbetaling 22,50, per jaar 86.Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,—. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. IN DIT NUMMER: Tropische kleurenpracht te Burgh Oosterland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph M.G. Land/Rover Range/Rover. Inbouwstation Landi den Hartog gasinstallaties alleen voor eigen merken. Antieke klompen, afkomstig uil hel puin nou. de oude Venkelstraat, en aan hei"in>isenm geschonken duurde heer J. II. Bakker te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een talent vormt zich in stilte; j| een karakter in de levens- J stroom. Goethe r U bent van harte welkom. \NIEUWERKERK. RIJKSWEG 26. TEL. 01114-1268 OUDDORP, MASSAMARKT. TEL. 01878-1280 GOES, 2-6. „Hoe veilig is ons drinkwater?" Deze vraag vormde de achtergrond van een causerie die in de deze week le Goes gehouden vergadering van de wu- tcrmaatscha|)pij Zeeland (W.M.Z.) werd beantwoord door dr. C.L.M. Poels, toxicoloog, verbonden aan bel KI WA le Rijswijk. Dr. I'ocls waakt met zijn assisten ten over de gezondheid van de men sen, dat wil zeggen dat in hcl toxi cologisch laboratorium te Nieuwe- gein, regelmatig watermonsters wor den onderzocht. Het water van de Rijn - bij Nieuwegein omgedoopt in de Lek - staat immers letterlijk en figuurlijk in een slechte reuk. Dit onderzoek gebeurt met vissen, (regenboogforellen). De toxicologie is een nog betrekkelijk jonge welen- schap, die zich bezighoudt met de bestudering van de schadelijke in vloeden van stoffen op levende or ganismen. ITet schadelijk effect van een dergelijke stof is afhankelijk van de aard van de stof, de hoeveelheid die men tot zich neemt, en de tijd. Eigenlijk is elke stof giftig, ook sui ker en gedistilleerd water. Wanneer men namelijk in zeer korte tijd enkele kilo's (liters) van deze stoffen tot zich neemt, zal men bepaalde ziekteverschijnselen gaan vertonen. Toch noemt men deze stof fen geen vergiften, omdat men wel erg veel moet innemen, voordat men hiervan nadelige gevolgen onder vindt, terwijl andere lichaamsmecha- nismen er voor zorgen, dat men der gelijke grote hoeveelheden niet kon- sumeert. Aan de andere kant van de lijst van toxine-verbindingen staat de. stof Botulinus toxine, die bij de mens reeds een giftige werking heeft, in een dosering van het tien duizendste deel van een milligram. Drinkwater Na diverse richtingen behandeld te ROTTERDAM. -6. De prijs van de nieuwe haring valt mee. Een steek proef'bij enkele grote vishandelaren j in Rotterdam leert dat de .,Holtand-i se nieuwe" tussen de f 2,90 en f 3.25J kost. De handelaren zijn unanïemi van mening dat de kwaliteit „buiten-1 gewoon goeci" is. Aanvankelijk werdl verwacht dat de eerste haring 3 a 4| gulden gaan 'kosten. hebben, kwam spreker bij de milieu toxicologie en daaronder valt ook ons drinkwater. Distributie, zuivering en grondstof kunnen aanleiding geven lot nadelige beïnvloeding, en de migratie van stoffen in drinkwater mag nooit een bepaalde waarde overschrijden, om te voorkomen, dat ze schadelijk wor den voor de gezondheid. In grondwater geven loxilogisclie invloeden nog geen problemen al moet wel de vinger aan de pols wor den gehouden, omdat het grondwater in de toekomst door middel van pe netratie in de bodem van giftige stoffen (landbouwvergiften) of on dergrondse lozingen besmet kan worden. Gelukkig komen accuut giftige si- tiuaties in bet opeprvlaklewater zel den voor. In het laboratorium te Nieuwegein heeft rhen een alarme ringssysteem bedacht, dat direct moet waarschuwen als ze voorko men. Hoge concentraties van vergif in drinkwater moeten ogenblikkelijk kunnen worden aangetoond. Daar vissen veel gevoeliger zijn voor gif tige stoffen in het water heeft men een systeem bedacht, dat de vissen in alarm komen, als de concentratie te hoog wordt. Regenboogforellen kunnen maandenlang tegen de stroom inzwemmen, dat laat men ze in doorstroom aquari dan ook doen. Men heeft fouellen 18 maanden lang in Rijnwater laten zwemmen, terwijl men andere alleen in schoon water onder dezelfde omstandighe den liet verblijven. Geen enkele maal was de reactie van de forellen (Vervolg pag. 3) HAAMSTEDE. Wie schoon/ieid roe/cl kan in de Westhoek nog op veel plaatsenterecht, maar een toppertje" is toch wel het Vertonswegje, met hoog opgeschoten Fluitekruid langs de boorden van de sloot en fraaie (gelukkig deels gekapte) kopbomen(knotwilgen). Bij zon hier ook een fraai spel van licht én schaduw. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) aan het gemeentemuseum waar ze nu worden getoond, samen met an der karakteristiek schoeisel, in de kostuum kamer. In verband met omstandigheden, een gevolg van liet feit dat in het stadhuis en in het museum een uit gebreide beveiliging werd aange bracht, zal het museum - in afwij king van vorige .jaren - voortaan tij dens het hoogseizoen niet meer op zaterdagen geopend kunnen zijn. BRUSSEL, 2-6. Donderdagavond is in België de meest politiek verwarde situatie ontstaan uit de Belgische parlementaire geschiedenis. Nadat woensdag tussen vier poli tieke partijen in België een over eenkomst 'bereikt was over een nieuwe regering en nadat formateur Leo Tindemans donderdagmiddag de namen van de leden van de nieuwe regering had meegedeeld en nadat bovendien was aangekondigd dat ko ning Boudewijn omstreeks half zes die nieuwe regeringsleden, zou be- edigen, hebben de Franstalige chris ten-democraten bekend gemaakt dat zij een vijfde ministersportefeuille wensten te beheersen (ze hadden er vier in de nieuwe regering) en dat ze daarom ..hun" ministers geen toe lating gaven de eed af te leggen. Regeringsformateur Leo Tinde mans heeft zich daarna naar koning Boudewijn begeven en hij heeft de koning verzocht van zijn formatie opdracht ontheven le worden. 4 juni 6.01 18.21 11.20 23.53 5 juni 6.43 19.05 12.11' 0.47 6 juni 7.35 19.51 13.05 Springtij: 4 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, dat enige tijd het weer in ons land be heerst, en zich vrijdag morgen ten westen van Ierland bevond, trekt zich langzaam verder naar het wes ten terug. Door deze verandering in de drukverdeling krijgen oceaan depressies die van IJsland naar Noorwegen trekken meer vat op het weer in ons land. Zo bracht een zwak warmtefront, behorend bij een storing boven Zuid-Zweden enige tijd regen. Nabij IJsland ontwikkelt zich een volgende depressie die, naar verwacht wordt, naar Noorwe gen zal trekken. Het koufront ervan zal zaterdag in de loop van de dag het weer in Nederland nadelig kun nen gaan beïnvloeden. DEN HAAG. 2-6. De staatscommis sie die de wenselijkheid en de mo gelijkheid van een vrijwilliigers- krijgsmacht onderzoekt heeft woens dag met veertien tegen acht stem men 'besloten dat het voorshands geen aanbeveling verdient over te gaan tot een kader vrij wi'l Ligers- mac-ht. Voorzitter Mommersteeg heeft de minister van defensie don derdagochtend hierover geïnfor meerd. Bij de 'besluitvorming heb ben onder meer de kosten, het te verwachten wervingsresultaat en bepaalde maatschappelijke aspekten een belangrijke rol gespeeld. Vol gende weök ontvangt de minister van de commissie een interimrap port waarin de overwegingen wor den uiteengezet. Advertentie Verwachting tot zaterdagavond: Wisselvallig' Veel bewolking met morgen van het noordwesten uit regen: matig tot krachtige noordwestelijke wind; mi nimumtemperaturen ongeveer 9 gra den, maxima morgen circa 15 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperatuur: omstreeks 9 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 gra den en voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waar den. ZON- EN MAANSTANDEN 4 juni Zon op 5.24, onder 21.53 Maan oponder 8.20 5 juni Zon op 5.23. onder 21.54 Maan op 0.02, onder 9.35 6 juni Zon op 5.23, onder 21.55 Maan op 0.39, onder 10.49 Laatste kwartier: 8 juni 17.07) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE, 2-6. Hcl gemeentemuseum in het Zierik- zeese stadhuis staal weer volop in de belangstelling. Op 1 april jl. werden de deuren wijd geopend en de loeloop van hel publiek is in vergelijking met andere jaren nu al hoogsl bevredigend te noemen. Zoals gebruikelijk elk jaar voor de start van een nieuw seizoen werden de interieurs van het museum weer extra „opgepoetst" en aantrekkelijk ge maakt. Tot de nieuw aangebrachte voorzieningen behoort onder andere de vloerbedekking in de vorm van speciaal tapijt dat werd gelegd in de grote achterzalen van het museum, die daardoor bijzonder aan warmte en sfeer hebben gewonnen. Het effekt hiervan is tweeledig: het aanzien is niet alleen „aanzien lijk" verbeterd maar bovendien werkt, de nieuwe aankleding zeer ge luiddempend. Het interieur van de grote achter zaal heeft aanmerkelijk gewonnen door de plaatsing van een monumen tale achttiende eeuwse porseleinkast. Deze fraaie kast werd in langdurig bruikleen gegeven door de lieer P. Wiebols te Zierikzee. In de kast werd een belangrijk deel van de gelega teerde porseleinkollektic geplaatst die afkomstig is van de regentenfa milie Van IJsselsteijn. De heer W. H. Keikes, archivaris en konservator van het museum maakte voor dit seizoen voor wat betreft de vitrines een keuze uit de gemeentelijke wapenverzameling. Een opmerkelijk stuk uit de kollek- tie „mililaria" is een antiek marke tentstersvaatje uit 1830, dat nog werd gebruikt tijdens de tiendaagse veld tocht tegen België. Schu tier» trom Bijzonder pronkstuk van de lopen de tentoonstelling is de in een aparte vitrine opgestelde Zierikzeese schut- terstrom uit 1783. Op de geschiedenis van dit zeer gaaf gerestaureerde in strument komen wij in een volgend nummer nog nader lenig. Wat voor vele belangstellenden dit jaar ongetwijfeld een teleurstelling zal zijn is het feit dat de zg. Schouw- se Tegelkamer niet kan worden ge toond in verband met restauratie werkzaamheden. Tot de lollige aanwinsten van de museumkollektie die worden ten toongesteld behoort een paar oude kennelijk veel gedragen houten klompen. Deze antieke klompen wer den in de bodem van de Venkelstraat gevonden door de heer J. H. Bakker te Zierikzee. Hij schonk de klompen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1