Kapers wijzen voorgestelde bemiddelaars af Marihuana vernietigd Flatgebouw ingestort Zware regenval eist doden De minimum-lonen gaan drie-en-een-half procent omhoog DENKEN AAN KABINET VAN PARTIJ VAN DE ARBEID, C.D.A. EN D'66 ANDRIESSEN TOCH EERSTE ONDER-VOORZITTER TWEE ZAKEN Zonder opgaaf van reden AGENDA Utrechts bedrijf dicht? Vrouw gewurgd? Hittegolf in Cairo Den Uyl formateur Geharrewar in C.D.A.-fraktie Automatische postsortering Een normale lente 2 Advertènüe Het is zelden voorgekomen dat zo lang en zo indringend twee zaken de media beheersen. Het is thans het geval met de kapingen en de vor ming van een nieuw kabinet. Ter- wUl een zestigtal mensen nog altijd verlangend uitzien naar de vrijheid, nemen Zuidmolukse .jongerengroe pen kennelijk de tpd, om een brede diskussie op gang te brengen, over de politieke achtergronden van de zaak der R.M.S. en het pogen bij de regering erkenningen af te dwingen, met als „steun achter de hand", de gegijzelde mensen in trein en school. Een absurde situatie, die Nederland voor problemen stelt, zoals elders nog nauwelijks op deze schaal zün voorgekomen. De gijzeling van de kinderen was er ook een heel sterk voorbeeld van. Er is praktisch geen ervaring met gegijzelde kinderen en literatuur hierover bestaat niet of nauwelijks. De wil intussen om mensenlevens te sparen en met eindeloos geduld en takt een oplossing na te streven, kan ten aanzien van trein - en school - gegijzelden tot een makaber duur- rekord leiden, maar het is beter dan dat ook maar iemand een schram zou oplopen. Naarmate de gijzelings- duur vordert, zullen er veel stemmen opgaan om het allemaal „harder" aan te pakken, maar het is meer dan een vraag, of dit streven met wijs heid onderbouwd is. Een volgende zet in de nog altijd ernstige situatie zal moeten zijn, dal de „partijen" het eens worden over bemiddelaars, waarnaar tenslotte door de kapers is gevraagd. Het zal een soort touwtrekkerij worden, maar hierin steekt toch weer een nieuwe kans; niet groot voorlopig, maar toch een kans. Met dat weinige zal het nieuwshongerige en medele vende publiek het moeten doen en helaas ook de bedreigde slachtoffers. Er schuilt een extra tragisch ele ment in het geheel door het feit, dat degenen, die het nauwst bij de lands- politiek zijn betrokken en dat op een uiterst belangrijk moment, vrijwel geheel in beslag worden genomen door de kapingsaffaire. Het had niet slechter kunnen uitkomen, maar - als bekend - hebben de kapers het tijdstip ook niet willekeurig gekozen. Het verandert aan het trieste feit niet veel, maar kompliceert het wel. Voortgang is er intussen toch aan politieke front door de aanwijzing van drs. J. M. den Uyl tot formateur. Gelet op verleden, gevoegd bij de grote verkiezingswinst voor de P.v. d.A. een begrijpelijke en terechte keus. Het streven naar een driepar- tyenregering: P.v.d.A. C.D.A. en D'66 is eveneens een zaak, die als logisch op het publiek overkomt. Aller wens intussen is dat de formateur snel zal slagen, want algemeen is ook het ge voelen dat Nederland - gekoni'ron- teerd met een woud van problemen - niet lang regeringsloos kan en mag blijven. Vergeten in trein TOKIO, 1-6. De Japanse staatsspoorwegen hebben woensdag een rapport uitge geven volgens hetwelk in 1976 2,97 miljoen voorwerpen door Japanse reizigers in treinen zijn achtergelaten. In 1976 werden o.m. 505.000 paraplu's achtergelaten. Een reiziger vergat een tas mee te nemen met de kop van een wild zwijn. Andere zaken die men vergat waren talloze kunstgebitten en urnen met de as van gekremeerde mensen. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag en zondagavond DEIN HAAG, 2-6. De Zuidmolukse kapers van de inter- city-trein bij liet Drentse De Punt, hebben woensdag avond de twee bemiddelaars die de regering aan hen had voorgesteld, afgewezen. Eerder had de regering twee be middelaars die de kapers hadden ge noemd, eveneens afgewezen. De ka pers gaven geen reden voor hun af wijzing. Een woordvoerder van het beleidscentrum, mr. Van Leeuwen, zei dat de overvallers na het noemen van de twee bemiddelaars, onmid dellijk het voorstel „kapten". Van Leeuwen wilde de namen van de voorgestelde bemiddelaars niet noemen. Hij wilde evenmin zeggen of het Zuidmolukkers zijn, in het be lang van de betrokkenen. De kapers hadden dinsdagavond al de mensen genoemd die zij als bemiddelaars wilden. Volgens de woordvoerder heeft de regering deze bemiddelaars, na be raad afgewezen als „onaanvaard baar". Van Leeuwen benadrukte dat het vinden van voor beide partijen aan vaardbare bemiddelaars, op dit mo ment het belangrijkste onderdeel is van de pogingen de gijzelingen tot een goed einde te brengen. Geen perspektief HILVERSUM. Er is nog geen dui delijk perspectief op vrijlating van de gegijzelden. Wel is er sprake van een onverminderd ernstige situatie. Dit zei premier Den Uyl woensdag avond in het televisiejournaal. MEXICO, 1-6. Leger en politie hebben 80 procent van de marihuana en papaveraanplant in Mexico ver nietigd en meer dan 900 handelaars in het laatste half jaar gearresteerd, zo heeft de Mexicaanse minister van defensie, Felix Galvan Lopez, woens dag meegedeeld. In die periode zijn meer dan 425 ton bewerkte marihuana vernietigd, van de 902 gearresteerden waren 25 buitenlandse, meest Amerikanen. Met hen werden 23 lichte vliegtui gen, 176 voertuigen en 1.321 wapens in beslag genomen. Deze buitenlanders fourneren het kapitaal waarmee alle handel in verdovende middelen wordt gefinan cierd, maar zij nemen er nauwelijks rechtstreeks aan deel, zodat ze meestal buiten schot blijven, aldus de minister. Drs. Den Uyl herinnerde er aan dat er met de treinkapers tot dusver zonder resultaat is gesproken over bemiddelaars. Open brieven ASSEN. De Zuidmolukse jongeren, die ook dinsdag een open brief aan de regering stuurden, hebben op nieuw een communiqué uitgegeven. Ze zeggen ditmaal, dal het aller minst de bedoeling is geweest om de regering te chanteren in de gijze lingszaak. Verder stellen de jonge ren. dat er geen sprake van is. dat ze de pers te lijf willen gaan. De afzetting rond het perscentrum in Assen is volgens hen bedoeld om de pers op te zetten tegen de Zuid molukse beweging. Het ministerie van justitie speelt volgens hen ook in op de emoties, die bij de mensen leven, aldus de verklaring. Die werd woensdagavond laat uitgegeven en is ondertekend door de vrije Zuidmo lukse jongeren in Assen, Bovensmii- de, Heer Eist, Hatert, Gennep, Tiel, en door het bevrijdingsfront van de R.M.S. b Man viel flauw Woensdag is het beleidscentrum vanuil de trein opgebeld. Aan de lijn was de medisch studente die ook ge gijzeld is. Zij deelde mee dat er een man was flauwgevallen, maar dat hij inmiddels weer beter was. Dr. Mulder, heeft er toen met klem op aangedrongen dat twee passagiers, namelijk deze man en de zwangere vrouw met,spoed zouden worden op genomen in een ziekenhuis. Een van de kapers pakte daarop de telefoon over van de studente en liet toén weten dat de Zuidmolukkers perti nent weigeren om aan dit verzoek te voldoen. GLIMMEN. De gekaapte trein bij De Punt is donderdagmorgen weer van voedsel voorzien. Ditmaal was hal een bijzonder klojin transport voor de twee rechercheurs van de Groningse rijkspolitie, die het eten om kwart voor negen afleverden bij de trein. BOVENSMILDE. Om negen uur donderdagmorgen is weer voedsel naar de bezette school in Bovensmil- de gebracht. Eén Zuidmolukse vrouw bracht de maaltijd op een karretje. Ze kwam terug met een brief, die ze aan een van de wach tende rechercheurs gaf. DEN HAAG. In het beleidscen trum te Assen is donderdagmorgen bevestigd, dat met het voedseltrans- port een bijbeltje naar de gekaapte trein gegaan is. Het is afkomstig van een particulier en bestemd voor me vrouw P. Ellcnbroek-Prinsen, de ge gijzelde vrouw die in verwachting is. Bij het bijbeltje was een begeleiden de brief. BOVENSMILDE. De vorige week in Bovensmilde gegijzelde kinderen gaan volgende week maandag weer naar school, zij het voor halve da gen. Omdat de openbare school in Bovensmilde nog steeds bezet is, zul len de ex-gijzelaartjes worden on dergebracht in de christelijke lagere school. De ouders hebben dit deze week besloten. RECIFE, 1-6. Een flatgebouw van zeven etages is woensdagavond in de Braziliaanse stad Jaboatao ingestort. Volgens de eerste berichten zijn er zeker 8 mensen om het leven geko men. Soldaten en brandweerlieden zoeken naar meer slachtoffers, aan gezien er minstens 50 mensen in het gebouw aanwezig waren, toen het ongeluk gebeux'de. HAVANA, 1-6. Na een lange droogteperiode is het oosten van Cu ba getroffen door zware regen, waarbij 7 mensen het leven verlo ren. 18.000 mensen moesten worden geëvacueerd. Het gaat om de provin cies Granma, Holguin en Camaguey, de belangrijkste landbouwgebieden van Cuba. met name voor wat be treft. de suikeroogst. UTRECHT. Het is niet verant woord, nog langer te wachten met de invoering van de fluoridering van het drinkwater. Dit stelt de heer A. H. Slotboom, secretaris van de Ver eniging van Nederlandse Zieken fondsen. in het V.M.Z.-blad „Inzet". Voor 22- Voor 21- Voor 20- Voor 19- Voor 18- Voor 17- Voor 16- ■jarigen ■jarigen jarigen: jarigen: jarigen: jarigen: jarigen f 1471,90 per maand f 1352,50 per maand f 1233,20 per maand f 111*3,80 per maand f 994,50 per maand f 875,20 per maand f 755,80 per maand of f 339,70 per week. of f 312,10 per week. of f 284,60 per week. of f 257,per week. of f 229,50 per week. of f 202,per week. of f 174,40 per week. ZIJN CIA CODENAAM IS CONDOR. IN DE KOMENDE 72 UUR ZAL IEDEREEN DIE HIJ VERTROUWT HEM PROBEREN TE DODEN. DEN HAAG, 1-6. Het minimumloon gaat per 1 juli 3,5 procent omhoog, zo heeft de regering besloten. Het bedraagt dan f 1591,20 in plaats van f 1537.90 per maand of f 367,20 in plaats van f 354,90 per week of f 73,44 in plaats van f 70,98 per dag, zo heeft het ministerie van sociale zaken woensdag bekend gemaakt. De minimum-jeugdlonen worden door de verhoging; DEN HAAG. Het is niet uitgeslo ten dat dr. VV. Drees (Den Haag), hel vorige week als enige voor DS'7ü herkozen kamerlid, dit najaar de tweede kamer verlaat. UTRECHT, 1-6. Volgens de di- rektie van het Utrechtse metaalbe drijf SMDK is ©r een „ernstige si tuatie" ontstaan nu het ministerie van economische zaken woensdag heeft meegedeeld, dat verdere over heidssteun aan deze staalgieterij zal werden onthouden. Aangekondigd is. dat de raad van bestuur van SMK (voor 49 procent eigendom van Hoogcvens-Estel en voor 51 procent van het Franse bedrijf Sambre et Meuse) volgende week bij elkaar zal komen-om te bezien wat er nog kan werden gedaan aan de werkgelegen heid van de zeshonderd personeels leden, die momenteel nog bij SMDK werken. AMSTERDAM, 1-6. In een woning aan de Hoogte Kadijk in Amsterdam is het levenloze lichaam gevonden van de 48-jarige mevrouw A. Presch- ler. De politie vermoedt dat de vrouw op gewelddadige wijze om het leven is gebracht. Gedacht wordt aan wurging. De groep ernstige delikten van 'de Amsterdamse politie is met het onderzoek belast. Zondagavond nog zal sektie op het lijk worden verricht. CAIRO, 1-6. In de Egyptische hoofdstad Cairo heerst al sinds een week een hittegolf met temperaturen rond de 45 graden Celsius in de schaduio. Met het oog hierop worden de olifanten in de dierentuin bijzonder verwend. Om de grote warmte te kunnen dragen, worden zij dagelijks enkele malen afgesproeid. Volgens Egyptische bladen lijden enkele die ren door de hitte aan „zenuwinzin kingen". Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkursie broedkolonies, 19.00 uur. Vertrek punt Adr. v. d. Weijdeweg. Donderdag 2 juni Bruinisse „Stoofpolder". 20.00 uur, vergadering V.V.V. Zaterdag 4 juni Zierikzee Amro-bank Havenpark, 10.00-12.00 uur, „open huis". Lutherse kerk, 20.00 uur, Barokcon- cert. Concertzaal. 20.00 uur, film „Drie dagen van de Condor". O uwer kerk Dorpshuis, 14.00 uur, wandeltocht Brunisse Manege „De Korenzolder", 9.00 uur, Examens Ruiterbewijs. Zondag 5 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur. film „Drie dagen van de Condor". Dinsdag 7 juni Zierikzee Hotel Van Oppen, 20.00 uur, leden vergadering Zierikzeesche Oranje Vereniging. Onwerkerk Bloteweg 1. 14.30 uur. barbequemid- dag afd. Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Woensdag 8 juni Zierikzee Reisje Zierikzeese bejaarden, vertrek 8.30 uur, Borrendamme, Fina-gara- ge en Havenplein. Donderdag 9 juni Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur. Herv. Vrouwengroep. Oosterland Marktplein, 08.15 uur, start bejaar- denrelsje. Zaterdag 11 juni Nieuwerkerk Sportpark, sportdag 9.00 uur; Dorps huis uur, concert 19.30 uur. Maandag 13 "juni Zierikzee Stadhuis, vergadering schoolraad v. h. Openbaar Onderwijs, 20.00 uur. In deze bijeenkomst werd tot on der-voorzitter gekozen de vroegere KVP-fraktievcoraitter Andriessen. Op hem werden 26 stemmen uitge bracht. De overige stemuitslagen waren: Aantjes 14 stemmen, Krui- singa 5 stemmen, één stem blanco en één stem ongeldig. In deze vergadering werd mr. Van Agt unaniem als fraktievoorzitter gekozen, maar aangenomen mag worden dat hij opnieuw een minis terspost gaat bekleden. De eerste onder-vcorzitter wordt dan automa tisch fraktievoorzitter. „Politieke fout" In het fraktieberaad noemde Krui- singa de wijze van verkiezing van de eerste cnder-vcorzilter „een politie ke fout". De uitslag van de stem ming meet - volgens hem - buiten gewoon betreurd worden. Uit het Voor een gedeeltelijk leerplichtige 16-jarige wordt het minimum-jeugd loon f 453,38 per maand of f 104,64 per week, op basis van een driedaagse werkweek. DEN HAAG, 1-6. Koningin Juliana heeft P.v.d.A.-fraktievoorzitter drs. Den Uyl woensdagmiddag gevraagd zich te belasten met de vorming van een kabinet dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. ASSEN. Namensde Zuidmolukse Jongerengemeenschap uit Bovensmilde en Assen en namens het Bevrijdingsfront R.M.S. hebben tioee leden van het front een „open brief' aan de Nederlandse regering, ten ozmrstaan van jour nalisten in het perscentrum te Assen voorgelezen. Deze opdracht is overeenkomstig de meeste adviezen die koningin Ju liana van de fraktievoorzitters in de tweede kamer ontving. Kabinetsfor mateur denkt aan de vorming van een progressief kabinet dat bestaat uit P.v.d.A., C.D.A. en I)'66. Hij zei dit woensdagmiddag tijdens een persconferentie in Den Haag. De formateur verwacht bij het ko mende overleg dat van de zijde van de P.v.d.A. ook de positie van de P.P.R. aan de orde zal worden ge steld ten opzichte van het te vor men kabinet, gelet op het inhoude- lijk regeer-akkoord dat enkele maanden geleden tussen de P.v.d.A. en P.P.R. is gesloten. „Ik wacht dit af en ik hoop mij daar nader op te oriënteren". De komende dagen zal drs. Den Uyl, voorzover de gijzelingsacties dit mogelijk maken, de zaken op een rij zetten. Voor maandag aanstaande zal hij niet overgaan tot het uitnodi gen van pei-sonen om die te horen. Dat gebeurt begin volgende week. De formateur wilde niet uitslui ten dat hij naast fraktievoorzitters ook personen zal ontvangen, die na dere informaties kunnen verstrek ken over de sociaal-economische toe stand. Zaterdag 18 juni DEN HAAG, 1-6. C.H.-fraktievoorzitter Kruisinga is „niet beschikbaar" voor het tvveede-ondervoorzitterschap van de C.D.A.-fraktie in de tweede kamer. Dit blijkt uit het verslag van de eerste officiële fraktie-bijeenkomst, waarin geen definitieve oplossing kon worden bereikt voor de bezetting van de onder-voorzitterposten. Serooskerke Herv. Kerk, 19.30 uur, zomeravond- concert. verslag blijkt ook, dat Aantjes het genomen besluit als „politiek zeer onverstandig" beoordeelt. Het zal, zo meent hij, de positie van de CDA- fraktie gedurende de kabinetsfor matie-onderhandelingen verzwak ken. De AR-fraktievcorzitter vindt ver der, dat ,jhij er op had mogen reke nen dat hij tot eerste onder-voorzit ter was gekozen". Andriessen zelf blijkt door de uit slag van de stemming verrast te zijn. Uit het verslag blijkt, dat hij „op de verkiezingsuitslag, zoals die er thans voorligt, niet had gerekend". Nog vcor hij besloot zijn benoeming niet te aanvaarden zegde hij toe „zijn uiterste best te doen om diegenen die zich in het thans genomen be sluit niet of onvoldoende kunnen herkennen te tonen hoe hij in een ge- integreerde CDA-fraktie een goede representant van het CDA kan zijn". (01110) 2255 ZBERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging. (01119) 660 AMSTERDAM, 2-6. Begin volgend jaar zal de PTT als proef op het distriktskantoor Amsterdam aan de Oosterdoksdijk twee in eigen labo ratorium ontwikkelde postsorteer- machines en twintig bijbehorende indexeermachines plaatsen. Daarmee is dan de eerste stap gezet naar de volledige automatische sortering van ongeveer 66 procent van het totale postverkeer in ons land. Het K.N.M.I. deelt mede: De drie lentemaanden maart, april en mei tezamen hebben een vrijwel normaal beeld opgeleverd. Het grote warmteoverschol, dat in maart was gevormd is in de twee andere maanden volledig teniet gedaan, zodat de gemiddelde temperatuur te De Bilt precies de normale waarde bereikte. Ook het aantal uren zonneschijn was daar met 496 bijna normaal. Hel zeer zonnige weer in de tweede helft van mei heeft er toe bijgedragen dat het aanvankelijke tekort in de lente werd gekompenseerd. Uil een voor lopige berekening blijkt voorts, dat gemiddeld over het gehele land wat meer neerslag is gevallen dan nor maal in de lente, in totaal viel onge veer 150 millimeter. Het surplus is voornamelijk toe te schrijven aan de maand april, aangezien de beide an dere lentemaanden een vrijwel nor male hoeveelheid opleverden. ZEIST. Bij een inspectie van het Nederlands Wetenschappelijk Station op Edgeoya op Spitsbergen is geble ken dat ijsbergen zich daar toegang verschaft hadden, dwars door de wanden en het dak heen. Dit is met aanzienlijke schade aan constructie en interieur gepaard gegaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2