Handhaving lagere scholen in kleinere kernen kan op de duur problematisch worden Afdeling Zierikzee „Zonnebloem" zorgde voor een zeer geslaagde dag-boottocht AMSTEL 2 BIER Eierbeschuit 1 Voorontwerp herziening Streekplan België heeft nieuwe regering Scheveningen 54 wint haringrace Zieken, gehandikapten en bejaarden dagje uit nu ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 juni 1977 133ste jaargang Nr. 22107 Op WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda Redakleur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86.—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 32 cent per losse mm: „Succesjes" (t/m 4 regels) 4.—. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T.W. IN DIT NUMMER: Z.L.M. en de landbouwproblematiek BRUSSEL, 1-Ü. België heeft een nieuwe regering. De Belgische rege ringsformateur, de christen-demo craat Leo Tindemans, die onmiddel lijk na de uitslag vain de Belgische parlementsverkiezingen o-p 17 april van 'koning Bcudewijn een formatie- opdracht kreeg, naclat hij bij die verkiezingen een grote persoonlijke overwinning had behaald, heeft woensdag, in de loop van'de avond verklaard dat het gelukt is een nieuwe regering samen te stellen. In het komende weekeinde zal forma teur Tindemans de regeringsverkla ring opstellen. DEN HAAG, 2-6. De Sch. 54 .Franzisca" van W. van der Zwan en zn. BV heeft donderdagmorgen de haringrace gewonnen. Het schip meerde om acht uur in de thuisha ven Scheveningen met aan boord duizend emmertjes van vijf kg en honderd pakken nieuw haring. Kort voor half negen volgde de Sch. 21 „De Hoeker" van Rederij Jaczon. De eerste afslag begon om half negen. Op dat moment kwam in IJmuiden juist de VI. 89 „Monica" van Rederij Kwakkelstein te Vlaardingen bin nen, met 1736 emmertjes van vijf kilo, wat ongeveer overeenkomt met 85 kantjes. ZIERIKZEE. De jaarlijkse ..Paar denmarkt" trok gisteren - de eerste woensdag van juni - grote belang stelling. Zeer veel kooplui boden een enorm assortiment uiteenlopende artikelen te koop aan. Bovendien was er een mini-kermis kompleet- met autobolsbaan, kinderdraaimo len, oliebollen, „zoetwaren" en sui kerspin. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer beslaat uit 10 pagina's Een mens heeft het recht om., morgen te lachen om zijn ideeën van vandaag. Napoleon (I) ZIERIKZEE, 1-6. In het voorontwerp herziening streekplan Schouwen-Duiveland, (lat zoals eerder ge meld ter inzage ligt hij de gemeentesecretarieën in de- regio en in de openbare bibliotheek, wordt een opsom ming gegeven van de kernen „naar hun funktie". Als regionale groeikern wordt aangeduid Zierikzee, gezien de be langrijke streekverzorgende funlctie. Van het regionale vestigingsover schot zal per saldo 45 procent in Zierikzee terecht moeten komen. „Teneinde Zierikzee zijn belang rijke funk tie te laten behouden kan enige extra groei wenselijk worden geacht, uiteraard gebaseerd, op de ontwikkeling van de werkgelegen heid in Zierikzee, die bovendien naar aard en omvang past in de funktie va-n deze regio." Opgemerkt wordt dat realisering van de Zierikzee toe gedachte groei vereist dat een geva rieerd woonklimaat wordt geboden. Haamstede kan gewezen worden op het aantrekkelijk woonmilieu van de Westhoek. Voor Oosterland en Nieu- ISTANBUL. Het Turkse dagblad „H'Urriyet" meldt woensdag, dat sinds di'ie dagen in het noorden van Irak gevechten aan de gang zijn tussen Koerden en Iraakse rege ringsstrijdkrachten. In totaal zou den tachtig mensen gesneuveld zijn. Zeven Iraakse militairen, ..die zon der toestemming Turks gebied waren binnengekomen" werden aangehou den. werkerk, en in mindere mate voor Brouwershaven, wordt gewezen op de ligging t.o.v. Zierikzee, waardoor enige extra groei hier vermoedelijk wat meer 'betekenis heeft voor hel streekcentrum. Voor Scharendijke en Bruirasse wordt, de gunstiger ligging t.o.v. de werkgelegenheid buiten Schouwen-Duiveland genoemd. Een uitbreiding van Nieuwerkerk. Oosterland (niet zuidwaarts) en Brui nisse lijkt wat gunstiger te kunnen worden 'beoordeeld- dan uitbreiding van de andere kernen. öpvaiigkerneii Wanneer plattelandskernen er niet in stagen de hun toegedachte groei te realiseren, dam dient dit gekom- penseerd te werden door een extra groei van de aiabijgelegen opvang- kern. Aangezien ook de kernen met een aanvullende wconI'unktie en de regionale groeikern deze opva-ng- funktie kunnen uitoefenen, komt voor Schouwen-Duiveland nog maar één kern voor benoeming als op- vangkern in aanmerking, namelijk Renesse, dat een funktie kan ver vullen voor Noordwelle. DEN HAAG. De Syrische regering heeft minister Van der Stoel uitge nodigd voor een bezoek aan Damas cus. Deze uitnodiging is in beginsel aanvaard, maar het tijdstip van hel bezoek zal later worden vastgesteld, aldus is in Den Haag meegedeeld. Kernen met invullende oonliniktie Ais kernen met een aanvullende woonfunktie worden genoemd Burgh/Haamstede, Scharendijke, Nieuwerkerk, Oosterland en Bruinis se. Het 'gaat 'hier. om een af te bou wen funktie. Tussen deze kernen be staan- slechts graduele verschillen voor wat betreft de wenselijkheid van enige extra groei. Voor Burgh- Adverlentie Verwachting tot vrijdagavond: Enkele opklaringen Overwegend droog met enkele op klaringen; zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen; mini mumtemperaturen ongeveer 8 gra den en maxima morgen van 14 tot 18 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 juni Zon op 5.25, onder 21.52 Maan op 23.18, onder 7.10 4 juni Zon op 5.24, onder 21.53 Maan op onder 8.20 5 juni Zon op 5.23. onder 21.54 Maan op 0.02, onder 9.35 Laaste kwartier: 8 juni (17.07) HOOG- EN LAAGWATER 3 juni 5.11 17.38 10.32 23.07 4 juni 6.01 18.21 11.20 23.58 5 juni 6.48 19.05 12.11 0.47 Springtij: 4 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied waar van het centrum donderdagmorgen boven Ierland lag zal ook het ko mend etmaal een noordelijke stro ming boven onze omgeving in stand houden. Geleidelijk is de aangevoer de lucht in de ondérsle 1500 meter van de atmosfeer vochtiger gewor den, waardoor op de Noordzee uit gestrekte wolkenvelden gevormd konden worden. Met. de noordelijke wind worden deze van tijd tot tijd Nederland binnengevoerd. Donder dagmorgen viel uit deze bewolking hier en daar een spatje regen of motregen. In vrijwel geheel Europa zijn de temperaturen aan de lage kant. Alleen uit het oostelijk deel van het Middellandse Zeegebied werden zomerse temperaturen ge meld. Er was ook gezorgd voor vervoer naar de plaats van vertrek aan de Nieuwe Haven: tussen acht en negen uur 's morgens reden partikuliere auto's af en aan, om alle passagiers aan te voeren. Aan boord van „De Geulvallei" stond een korps van niet minder dan dertig Zonnebloem-vrij willigsters, onder leiding van de voorzitster van de afdeling mevrouw M. J. Versteeg-Gudde, gereed om de mensen te verwelkomen en te „in stalleren". Burgemeester Th. H. de Meester was met zijn echtgenote, die .de ge hele dag aan boord bleef om als ver pleegster de nodige hulp te verlenen voor het vertrek aan boord aanwe zig. De burgemeester zélf kon de tocht niet meemaken, maar hij ver welkomde namens zijn collega's van Schouwen-Duiveland allen bij het begin van deze dag. Namens de organiserende vereni ging deed dat de heer D. Dokman, die verder de gehele reis aktief was en met band. plaat en conference zorgde voor de nodige ontspanning. Het vrijwilligsterskorps werd boven dien bijgestaan door twee manschap pen van de Rode Kruis kolonne Zie rikzee; als gasten werd de reis mee gemaakt door ds J. B. Assendorp en pastoor Van Deursen. Als arts was aanwezig mevrouw Vleugels Schul- ter-Spit. Een geslaagde bijdrage in de vorm van populaire meezinglied- jes werd geleverd door een koortje van verpleegsters. Eten drinken, rusten Voor de inwendige mens was uit stekend gezorgd; de gehele voorraad koffie, gebak, thee, limonade, bier, soep, sandwiches en fruit was aan het eind van de reis tot vrijwel niets gereduceerd. Er was ook voor ge zorgd dat passagiers die daar be hoefte aan hadden aan boord vol doende konden rusten. Van dg boot reis naar Willemstad, met de voor rang 'gevende Zonnebloemvlag in top, werd bijzonder genoten. Dat bleek wel toen het opgewekte gezel schap omstreeks kwart over vijf weer in de haven van Zierikzee arri veerde, waar de heer Gieskens met zijn fraaie orgel Avanti zorgde voor een vrolijk muzikaal welkom. Allen waren het er over eens: „volgend jaar willen we zekér weer mee. Het werk van „De Zonnebloem" wordt zaterdagavond a.s. centraal geplaatst in de KRO-televisie-pro- gramma de Willem Ruijsshow. Daar bij zal het gaan om een landelijke aktic. die het mogelijk moet maken bet werk' voor zieken, gehandicapten en bejaarden ook in de toekomst voort te zetten. ZIERIKZEE, 1-6. Hel fraaie rondvaarlsehip „De Geul- vallei" van <le Maastrichtse rederij Stiphout maakte dinsdag jl. een tocht door de Zeeuwse wateren niet aan boord een opgetogen gezelschap: honderd en zeventig zieken, gehandikapten en bejaarden afkomstig van ge heel Schouwen-Duiveland, die op initiatief van de af deling Zierikzee van de vereniging „De Zonnebloem" werkelijk bijzonder hebben genoten van een zeer ge slaagde dag-boottocht. Hét werd een bijzonder feestelijke en gezellige dag voor al deze mensen, die als het gaat om een „dagje uit" nog altijd zijn aangewezen op de gast vrijheid van verenigingen als „De Zonnebloem". De afdeling Zierikzee van de vereniging heeft met deze boottocht de hooggespannen verwachtingen van zeer velen bepaald niet tekort gedaan: aan boord heerste dc gehele dag een opgewekte sfeer en voor velen was het een unieke gelegenheid om de kennismaking met oude vrienden of bekenden weer te hervatten. Advertentie éH flesjes 0,3 liter 422" hartstikke goedkoop Wilt ii betere kaassoorten kopen dan naar 1 VAN LOON 0 O toelopen t 1 Iedere vrijdagmorgen op het 4 Kerkplein te- Bruinisse. kaas 10 henne-ciercn voor f 0,75 Het schip „De Geulvallei" van de Slichting De Zonnebloem afmerend in de Nieuwe Haven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1