ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN Nutsspaarbank Zierikzee introduceert „on-line"-systeem Jeugd Zierikzee versloeg Oostkapelle driehoek T^fl pak a 6 stuks van 1.42 voor 99 ZIERIKZEESCHF, NIEUWSBODE nnrnlrrdas ?G mri 1177 Nr. 321111 9 Primeur voor Zeeland ZIERIKZEE, 24-5. De Nutsspaarbank te Zierikzee boekt een primeur voor Zeeland, nu zij ertoe is overgegaan voor de dagelijkse stroom van mutaties te kiezen voor de verwerking via het z.g. on-line" systeem. Samen met andere Bondsspaarbanken gaat de Nutsspaarbank hiermede op administra tief gebied aan kop in Nederland. Het kantoor staat rechtstreeks in verbinding met het. computercen trum van de Bondsspaarbanken in Woerden. Gekozen is voor de zoge heten intelligente terminal, die in dialoog met de centrale computer de benodigde handelingen zeer snel kan uitvoeren. Via de terminal kunnen in frakties van seconden tal van noodzakelijke gegevens in hel mag netisch geheugen van de computer worden opgezocht. Een enorme tijds besparing ten opzichte van het oude systeem. De terminal drukt de uil komsten van zijn berekeningen ook nog electronisch snel af in het nieu we spaarbankboekje. Het is een ge- standariseerd spaarbankboekje dat bij alle Bondsspaarbanken die on line zün wordt gebruikt. Op korte termijn zullen ongeveer 6000 nieuwe boekjes worden uitgegeven. Ontwikkeling tot retailbank De Nutsspaarbank te Zierikzee heeft de laatste tien jaar een grote ontwikkeling doorgemaakt. Van een instelling die zich vrijwel uitsluitend met het in ontvangst nemen van spaargelden bezig hield, is zij nu uitgegroeid tot een bank, waar ie dereen voor al zijn financiële zaken terecht kan. Het gevolg van deze ontwikkeling is geweest, dat het aantal mutaties de laatste jaren zeer snel is toegeno men en nog steeds toeneemt. In dit verband dient vooral de grote toe name van het aantal bankgiromuta ties te worden genoemd, doordat ve le bedrijven, tot girale salarisbetaling zijn overgegaan. kozen is voor de N.C.R. 270, (de ..in telligente terminal") die in dialoog met de centrale computer de beno digde handelingen zeer snel kan uitvoeren en ook in. staat 'is in be perkte mate zelfstandig te opereren. Via de terminal kunnen in frakties van seconden tal van noodzakelijke gegevens in het magnetische geheu gen van de computer opgezocht worden. De terminal drukt uitkom sten van zijn berekeningen ook nog elektronisch af in het. nieuwe-spaar bankboekje. Andere voordelen: automatisch beschrijven van de ren te en binnengekomen giroposten. De computer maakt geen „menselijke fouten" en ook dal bespaart, tijd en ergernis. MARKTBERICHTEN 24-5. Beursbericht Markt On-line real-tiine systeem Via een eigen office-computer, aangeschaft in 1972, is het dan zover dat de Nutsspaarbank te Zierikzee een rechtstreekse (on-line) verbin ding heeft met het computercentrum Bondsspaarbanken te Woerden. Ge- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Leerlingen hebben dinsdag het Trajectumcollege, voor heen het Gemeentelijk Atheneum, in Utrecht bezet. Zowel onder leerlin gen als leerkrachten heerst onvrede over het belëid van rector A. Mul der. Inmiddels is een gesprek op ganggekomen tussen de rectov, leerlingen en wethouder C. Pot van Utrecht. PURMEREND. Met de aanhouding van 24 Purmerendse jongelui (van 13 tot 17 jaar) en een 47-jarige in woner 'heeft de politie in de markt stad 53 inbraken en diefstallen kun nen oplossen. De totale schade be draagt ongeveer 60.000 gulden. DEN HAAG. Het bedrijfsresultaat van de PTT heeft in 1976 383,5 mil joen gulden bedragen tegen 269,7 miljoen in 1975, aldus het woensdag over het afgelopen jaar verschenen jaarverslag. DEN HAAG. Op 4 oktober van dit jaar zal bij1 de rechtbank in Den Haag een proces beginnen tegen de staat Cuba in verband met een eis tot. schadevergoeding van een mil joen guMen die is ingediend dooi de weduwe van een voormalige chauffeur van de Cubaanse ambas sade in Den Haag. AMSTERDAM. Deskundigen van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag zijn er in geslaagd nog vijf doden van de brand op 9 mei in ho tel Polen in Amsterdam te identifi ceren. Het zijn drie Zweden, een Ar gentijn' en een Westduitser. ARNHEM. De 27-jarige Bennie G. uit Doetinchem heeft, dinsdagmor gen de officier van justitie te Arn hem, mr. W. Zeijl aangevallen, na dat deze vier maanden gevangenis straf met. tbr tegen de man had ge ëist. DEN HAAG. De brief waarin pre mier Den Uyl het ontslag van zijn kabinet aan koningin Juliana aan biedt is dinsdag uitgegaan. WASSENAAR. Bij het St. Adel- bertcollege in Wassenaar heeft zich woensdagmorgen een ontploffing voorgedaan. in de buurt van. het deel van dé noodbehuizing, van de school waar de administratie is gevestigd. AMSTERDAM. Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland hebben een dringend beroep -op de minister van verkeer en waterstaat gedaan om er voor te zorgen, dat het IJsselmecr geschikt blijft als bron voor de d rlnkwatervoo r zien i ng. EINDHOVEN. Br kan nog 'het een en ander verbeterd worden aan het beheer van bejaardentehuizen en het personeelsbeleid, het inkoopbeleid en aan andere onderdelen van het funktioneren van die tehuizen. Dat zei staatssecretaris W. Meijer (c.r.m.) dinsdagmiddag in Eindhoven. DEN HAAG. De voorkeur van scholieren gaat, in sterkere mate dan die van ouderen, uit naar de WD, PPR en D'66 en relatief min der naar CDA en PvdA. Dit blijkt uit een enquête die Keesings onderwijs bladen 'onder bijna 220.000 Neder landse scholieren heeft gehouden. NUENEN. Een 42-jarige Turkse zakenman in Nuenen heeft bijna 100.000 gulden verloren. Het geld, in Deense kronen, Duitse marken en Nedérlandsè guldens, zat in een t as- .ie GOES, Goes. Aardappelen Bintje, veldsgewas, direkte levering af bedrijf f 10,tot f 26, per 100 kg. Voederaardappelen af sorteerinrichting f 6,per 100 kg. Het grote prijsverschil vindt mede zijn oorzaak in de sortering. Exklu- sief b.t.w. SCHEEPVAART Dione, 21-5 70 m Z Colombo Dione, 23-5 340 m. ziz.w. Bombay naar Mena. Kelletia, 21-5 85 m NO Soerabaja, 23 -5 te Dampier verwacht Zafra, 22-5 Teesport Acila, 23-5 1000 m O Aden nara Dubai Atys, 31-5 te Chiba verwacht Palamedes, 22-5 van Port of Spain naar Néw Orleans Diloma, 23-5 Curacjao Ganymedes, 22-5 van Buena Ven tura naar Guayaquil KERKNIEUWS Hervormde Gemeente Bruinisse In de Nederlandse Hervormde kerk bracht de jeugddienstkollekte van vorige week zondagmiddag f 270,— op. INGEZONDEN STUKKEN Loopt Zeeland's recreatie gevaar? Als er iets in Zeeland dat al jaren in steeds toenemende mate als een trein loopt, dan is het toch ongetwij feld de rekreatie, vrijwel de voor naamste bron van inkomsten van heel de provincie. De werkloosheid heeft er geen vat op. Integendeel, honderden van bui ten de provincie wonende werkelo zen komen zelfs een keer méér hun vervelende dagen in Zeeland door brengen. Wat zou er dan in de lucht hangen waardoor Zeeland's rekreatie gevaar zou kunnen lopen. Kijk dat zit m.i. zo: In R.K. Kringen in Noord-Brabant bestaat reeds meer dan 5 jaar een zeer aktieve aktiegroep onder leiding van de voormalige Commissaris dei- Koningin, welke zich met betrekking tot de Ooster- en Wester Schelde plannen, „Het Gouden Deltaplan" noemt. 1. De opzet hiervan is het afslui ten van de Oosterschelde en het tot standbrengen van een vaste oever verbinding onder de Wester Schelde op 's Rijks kosten. 2. Ten westen van Bergen op Zoom enige kilometers de Ooster schelde een dam aanleggen, waar door eten zgn. Zoommeer zal ont staan, en de aanleg aan de rand hiervan, grenzend tegen' Bergen op Zoom, van een van alle comfort voorziene badplaats voor 40.000 be woners. Verder: inlijving van Rei- merswaal bij West-Brabant en een tweede nationale luchthaven in de buurt van Steenbergen-Dinteloorcl, eveneens op kost van het Rijk. De bedoeling is dat na realisering van deze plannen via de tunnel on der de Westerschelde alle toeristen komende uit België, Frankrijk, Spanje, Portugal en de Afrikaanse landen niet meer doorreizen naar Zeeland maar naar de moderne nieuwe badplaats bij Bergen op Zoom aan het Zoommeer. Dat zelfde geldt voor de loeristen die op het nieuwe vliegveld zullen arriveren uit Skandinavië, Duitsland, Oostenrijk. Italië, Joegoslavië, Bulgarije, Roe menië. En natuurlijk ook de vele Duitsers, die al jarenlang per auto naar Zeeland komen Hierin schuilen de gevaren die Zeeland's rekreatie boven het hoofd komen te hangen. Brabant gaat goud puren uit het Deltaplan op kosten van het Rijk en voor 100 procent ten koste van Zeeland. De Zeeuwse be volking gaat de ondergang van de rekreatie tegemoet en zal zelf hier aan moeten meebetalen in de vorm van rijks belastingen. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG MEI P. Felius Willem v; Breda. in Oranjelaan 17 SPORT ZAALVOETBAI. Toernooi in „Onderdak" Door het cafetaria „Neffen d'Eule" van de familie Dorst ie Ooslerland. werd in de sporthal Onderdak ie Zierikzee een zaalvoetbalLoernooi georganiseerd, waaraan door een zestal teams werd deelgenomen. Na een aantrekkelijk en spannende strijd wist de F.C. Groenendal uit Zierikzee op de le prijs beslag te leggen voor „Neffen d'Eule"; 3. Maaskant te Bruinisse; 4. Van der Laan te Rotterdam; 5. „Gruttepik- kers" te Zonnemaire en 6. Buscop te Oude Tonge. Na afloop ovei-handigde de heer A. Dorst, organisator en eigenaar van „Neffen d'Eule" aan de aanvoerders van ieder team een beker.. Dank bracht hij aan allen die hadden me degewerkt om het toernooi te doen slagen. KORFBAL All Ready P I kampioen Zaterdag jl. speelde All Ready P I de laatste wedstrijd tegen Good Luck P I uit Middelharnis. Deze wedstrijd was beslissend voor het kampioenschap pupillen afdeling I G, want beide ploegen konden nl. kampioen worden. All Ready moest om de titel te behalen winnen, ter wijl Good Luck genoeg had aan een gelijk spel dankzij een beter doel saldo. Het is te begrijpen dat er van--: beide katen fel gestreden werd. On- danks de harde wind en de „zenu wen" werd er toch nog een redelijke wedstrijd gespeeld, die het aanzien waard was. De eerste helft werd afgesloten met.0-0 stand; pas 8 minuten na de rust slaagde All Ready er in te sco ren. Good Luck probeerde nog van alles en forceerde zelfs een straf- worp die echter werd gemist. De stand bleef ongewijzigd en All Rea dy P I sloot met deze 1-0 overwin ning het seizoen op mooie wijze af met het kampioenschap. TENNIS Tennistoernooi te Haamstede De tennisclub „Westerschouwen" ziet terug op twee geslaagde toer nooien. Het jeugdtoernooi vond plaats op 14 mei; het weer was goed en de jeugd en 'leiding waren dan ook vroeg aan de slag. Winnaars werden Niels V'isser en Sc'lange Boel, die tevens aan het senioren- toernooi mochten deelnemen, dat op 21 mei plaats vond. Bij gebrek aan een clubgebouw werden op de jeugd- dag door vrijwilligers en vrijwillig sters pannekoöken gebakken. On danks het minder mooie weer werd ook het seniorentoernooi een succes, met als winnend paar de heer en mevrouw Marsman. Als afsluiting vond in café-rest. „Zeelust" een feestelijke bijeenkomst plaats met leuke prijzen. Door met 7-1 van Oostkapelle te winnen is de jeugd van Zierikzee weer een stapje dichter bij het landskampioenschap gekomen. In deze wedstrijd boekte Franke Schaap een gemakkelijke overwin ning op Alwin Don (6-0; 6-0). Mar co van Schelven moest in Eddy Roegiers zijn meerdere erkennen (2-6; 6-4; 1-6). In het dames enkel spel won Elvira Schaap gemakke lijk van Karin v. d. Heijden (6-0; 6-0), terwijl Caroline Grauwenkamp niet geheel moeiteloos winst kon boeken op An ja Kik (6-2; 6-3). In het herendubbel leverden Schaap/v. Schelven een spannende strijd met MeevaUer vandeSRV en nog thuis gebracht ook kano's NED. I: Onder aanvoering van Piet Römer voeren zesde kiassers van enige scholen een sportieve strijd, die hen waardevol geschenl: voor hun school kan opleveren. Spe ciale gast is de cabaretier Leen Jongewaard. Voor de misdaad is ruim anderhalf uur ingeruimd in het VARA-programma. Met een afleve ring van de Franse serie Maigret. De Parijse speurder ontmoet in een trein een man die wel eens iets uit staande zou kunnen hebben met een tweetal moorden. Nog voordat de dader gepakt wordt, is er spruke van een derde moord. De bevolking van liet dorp daar deze afschuwe lijke zaken zich voordoen, raakt in rép en roer. Na het journaal komt het politiek programma Haagsche Kringen. Dat betekent zonder meer napraten over de resultaten van de Tweede Kamerverkiezingen die af gelopen woensdag zijn gehouden. Getracht wordt zowel de winnaar als de verliezer van deze verkiezin gen in de uilzending te krijgen. De VARA heeft vervolgens nog een half uurtje over voor de komische Engel se serie Volgende patiënt. Duncan Waring en zijn kollega's ergeren zich met de dag sterker aan het gedrag van de direkteur prof. Lof lus. Zij doen der halve hun beklag bij diens superieuren en dat leid tot onver- w'achte gebeurtenissen. De VARA maakt vervolgens plaats voor het IKON en zijn informatieve rubriek Kenmerk over kerk en samenleving. NED. II: De jeu(jd kan vanavond genieten van de verdere avonturen van Kong Bolo, gespeeld door de akteur Wim v. cl. Heuvel. De koning is te dik en daarom moet hij aan sport doen. Er is een klein kansje dal hij mee mag doetaan een echte voetbalwedstrijd. In de serie In Londen staat een huis, is het ditmaal lachen geblazen om cle dromen van Sid. Het journaal wordt gevolgd door cle Jorclaches. Rudy krijgt steun van Billy Abolt in zijn strijd tegen Estep, Ramona ontdekt dat Wesley inmiddels mei Diana is getrouwd maar de ontmoeting lussen Ramona en Wesley doet de laatste twijfelen over zijn overhaast genomen huwe lijk. In het vierde deel van Koning en. Keizer ziet de kijker dat Franz Jozef teruggetrokken leeft in zijn werk binnen cle ouderwetse rituelen van. het hof, terwijl zijn echtgenote, keizerin Elizabeth, met de clag neu- rolischen wordt en haar eigen leven leidt. Hun zoon Rudolf zorgt voor grote opschudding door zich samen met een jonge vrouw van het leven te beroven. Deze veroorzaakt een constitutionele krisis. .Hierna scha kelt de TROS op de informatieve toer over met een uitzending van de ciktualiteiienrubriek Aktua TV, Ten slotte op deze zender een program ma met muziek van grote klasse. Men kan kijken naar The Manhattan Transfer. ^VRIJDAG 27 MEI NED. I: 11.10 Schooltelevisie; IS.15 Barbapapa; 18.55 Nieuws; 19.05 't Spant erom; 19.55 Commissaris Mai gret; 21.35 Journaal; 21.50 Haagsche. Kringen; 22.40 Volgende patiënt; 23.05 Kenmerk; 23.30 Joicrnanl. NED. II: 18.45 Informatie Span jaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 Koning Bolo; 19.30 In Londen staat een huis; 20.00 Journaal; 20.25 De Jorclaches; 21.15 Koning en Keizer; 22.05 Ak tua TV; 22.55 The Manhattan Trans fer; 23.35 Journaal. ZATERDAG 28 MEI NED. I: De Kijkdoos opent het middagprogramma. In deze rubriek wordt onder meer cle schrijver en Zondag 29 mei, 19.55 uur, Ned. 11: Wie in Nederland wil zingen. Seth Gaaikerha. zingt: „Kip in Parijs" tekenaar G. van der-Hulst jr., wiens vader cle schrijver is van het be roemde boek In de soete suikerbol. Verder komt cle NCRV met De rei zen van Kim, en tenslotte deel wijf van cle vrolijke serie Professor Vreemdeling. Eindelijk lijkt de pro fessor te slagen in zijn pogingen een sprekende plant le scheppenNa clii NCRV-programma komt hel IKON Met het liecl van de week. De eerste hap voedsel van het TROS-menu beslaat' uit cle Engelse natuurfilm. De koekoek van de Peter$finger.. In clezei fascinerende film wörclt hei leven van cle koekoeken geobser- vered die overwinteren aan de Pe- tersfingen. Voor iets heel anders kan men terecht' bij een aflevering van De man van zes miljoen. Een Rus sisch ruimtevaartuig landt op Ame rikaans grondgebied. Het vaartuig heeft opdracht alles te vernietigen. Superman Steve Autstën moet red ding brengen. Aansluitend op deze serie heeft Simon van Cóllem een gesprek met de Amerikaanse akteur Richard Anderson, die de rol v'dn Oscar Goldman speelt in de Mcni vpn zes miljoen. Na het journaal gaat cle TROS verder met een. brok humor. In de Britse komedieserie O, moe der wat is het heet ivordt de opper verliefd op een beeldschoon Chinees meisje, dat tol zijn verrassing bereid is met hem te trouwen. Vervolgens de laatste .uitzending van dit' seizoen van de kwis Alles-of niets. Dat bete kent clal presentator Bert de Vries na vanavond enige lijd rust krijgt. Tenslotte brengt cle TROS Sport, dal onder meer aandacht schenkt aan cle honderd kilometer lange roeiwed- strijd die de Delftse studentenroei vereniging Laga eergisteren heeft gehouden. Na het journaal brengt cle NOS nog beelden van de Euro pese turnkampioenschappen die in Rusland plaatsvinden. NED. II: De NCRV brengt voor de kleuters allereerst Bolke de Beer, vervolgens voor de oudere jeugcl, cle scholierenkwis Tweekamp. Als hel NOS-journaal achter de rug is gaat de slotaflevering van Michael Stro- goff over het scherm. De koerier van cle tsaar, de hoofdpersoon uit deze boeiende reeks moet nog heel wat doorstaan in deze laatste afle vering. In lrkoetsk gaal hij een duel aan mei Ogareff, die voorwendt de echte koerier te zijn. Ogareff ivordt bij dit gevecht gedood, maar Michael krijgt het lich in zijn ogen terug. Als eenmaal vast staat dat Siberië gered ■is voor de tsaar weerhoudt niets Slrogoff er nog van om mei zijn ge liefde Nadia in het huwelijk te tre den. Vervolgens een. show met Nana Mouskouri, zij is de gastvrouw van b'ncler meer Peters Lee singers. Vervolgens is het woord aan de re- daktie van Hier en Nu. Aansluitend volgt een klein half uur sport in samenwerking met de rubriek Stu dio Sport. De NCRV verdwijnt van de buis met de dagsluiting door Eva den Hartogji van het Leger des Heils, hetwijlk. vooraf ivordt gegaan door muzikale meditatie. ZATERDAG 28 MEI NED. 1: 10.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 Kijkdoos; 16.15 De rei zen van Kim; 16.40 Professor Vreem deling; 17.25 Het lied van de week; IS.15 Teleac; 18.45 Barbapapa; 18.55 Nieuws; .19.05 De koekoek van cle Petersfinger; 19.55 De man van zes miljoen; 21.20 Oscar Goldman in Ne derland; 21.35 Journaal; 21.50 O moeder, wat is het heel; 22.20 Alles of niets; 23.10 Sport; 23.30 Journaal; 23.35 E.K. turnen voor heren. NED. II: 18.45 Barbapapa; 1S55 Nieuws; 19.05 Bolke de beer; 19.15 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.25 Michael Slrogoff; 21.20 Nana Mous kouri; 22.00 Hier en Nu; 22.40 Studio Sport; 23.03 Muzikale meditatie; 23.15 Tot besluit; 23.25 Journaal. Don/Roegiers welke door de Zierik- zeèse jongens werd gewonnen (5-76 -4; 6-4). Hel damesdubbel levende voor het Zierikzeese team geen en kele moeilijkheid op. Grauwenkamp/Schaap wonnen met 6-1; 6-0 van v. d. Heijden/Kik. Ook de punten in de gemengde dubbels waren voor Zierikzee. Grau- wen'kamp/Schaap-Kik/Don (6-2; 6-2) en Schaap/v. Schelven-v. d. Heijden/ Roegiers (6-2; 6-2). Over twee weken staat er weer een wedstrijd voor het landskam pioenschap voor het jeugdteam van Zierikzee op het programma. door HENK VAN HEESWIJK „Als er hier dingen gebeuren, die u niet aanstaan, wilt u het dan op een behoorlijke manier zeggen? En als u dat niet kunt, gaat u dan alstu blieft zo gauw mogelijk weer terug naar waar u vandaan gekomen bent, want wij zullen het gedurende deze dx-ie weken ook wel zonder u af •kunnen." Dé man is des duivels, maar er zijn klanten in de zaak, die waar schijnlijk een paar niet bepaald zacht uitgesproken woorden van Frida hebben gehoord en tuk op een schandaaltje dichterbij komen. Wie- lemaker, de plaatsvervanger, gaat met een rode kop naar het kantoor en laat zich de rest van de morgen niet zien. Frida krijgt komplimenljes van Tine en Bettie. want die zijn beiden bang voor de man. Alzo niet Frida. „Als-ie nog één verkeerd .woord tegen me zegt, neem ik op staande voet mijn ontslag. Zul je ze in Amsterdam horen! Ik werk hier al ruim zeven .jaar en nooit enige trammelant met wie dan ook." Natuurlijk loopt hel uit op een climax, want als die dag de deur achter de laatste klant is gesloten, sommeert Wielemaker de dames bij hem te komen in het kantoor, waar hij begint het drietal op een dusda nige wijze de les te lezen, dat Frida, rood aanlopend, hem de mond snoert. De meisjes hebben elkaar al aangekeken. Stilzwijgend gaan ze ermee akkoord, dat Frida hun woordvoerder is.\,De rest mag u in slikken. meneer Wielemaker; we zullen vanavond meteen proberen ons in verbinding te stellen met de direktie, want wij lusten u niet meer. Of u komt morgen niet meer terug in deze zaak ol' u kunt drie nieuwe medewerksters uit Amster dam of waar ook vandaan meene men, want dan nemen wij op staan de voet ontslag. We zijn niet van plan ons plezier in het werk door uw zure opmerkingen te laten beder ven." Daar schrikt de man toch wel even van, al zegt hij, zijn stem zo autori tair mogelijk te laten klinken:. „U zult weinig sukses hebben bij me neer Dick; wij zijn namelijk oude schoolvrinden. Denkt u werkelijk, dat hij mij zal laten vallen? En zich de wet te laten voorschrijven doof u? Laat u me alstublieft niet .la chen, want dal is niet goed voorm'n lever." „Als u morgenochtend om half negen hier bent, meneer de vriend van baas Dick, mag u deze zaak de rest van deze drie weken alleen run nen. Zijn wij er in ieder geval niet meer. Knoopt u dit alstublieft goed in uw oren, ja?" Zonder verder kommen laar af te wachten, draait Frida zich om en verdwijnt naar het kamertje, waar hun kleren hangen. In haar kielzog gevolgd door beide andere meisjes. Bettie kijkt haar oudste kollega met. ontzag aan. „Dat je het allemaal durft zeggen, Frida. Wat doen we nu als hij er morgen ochtend toch is?" Frida recht haar rug en antwoordt kalm: „We gaan eerst bellen. Pro beren of we een van de bazen te pakken kunnen krijgen. En zetten dan de rotsituatie hier sinds Wiele maker de dienst uitmaakt uiteen. Krijgen we geen ander voor hem in de plaats, dan staken we morgen. Doen jullie mee? Anders neem ik mijn ontslag. Werk zat voor ons, reken maar." Tine is wat nuchterder en oppert „Maar op deze wijze krijg je natuur lijk geen getuigschrift." Frida steekt haar handen naar vo ren. „Dit zijn mijn getuigschriften, duizendmaal meer waard dan een vol getikt papiertje, waar je van al les op kunt, zetten. Overigens, Pun- tersen komt ook weer een keer te rug en hadden we ooit problemen met hem? Kunnen we niet uitste kend met hem als chef overweg? Nou?" Daar kan niemand wat tegenin brengen, dus gaan ze gedrieën naar het postkantoor, dal nog open is en proberen via de telefoon in verbin ding te komen met een der drie di- rekleuren. Maar twee zijn er met vakantie en de derde is niet bereik baar, want niemand weet, waar hij zich bevindt, Frida krijgt de dochter aan de lijn en zet in telegramstijl uiteen, waar het om gaat. „Het spijt me, we.werken erg prettig hier in Haarlem en meneer Puntersen, die ook al heel wat jaren meeloopt in het vak, is een chef uit duizenden. Maar met meneer Wielemaker wil len we niets meer te maken hebben; die verziekt de sfeer met zijn peste rijen en aanmerkingen. We laten ons geen standjes geven in het bijzijn van klanten. Overigens, er is geen enkele reden voor standjes. We doen als altijd ons werk op de wijze, zo als we geleerd hebben en zoals dat al jaren goed ging. Onder super visie van meneer Puntersen. Dus kort en bondig: meneer Wieieman niet meer terug morgenochtend, an ders gaan we staken of we nemen alle drie ons ontslag. Hoe erg ons dat ook zou spijten." De volgende ochtend is er een on gewone drukte in de winkelstraat, waar de Stadsboekhandel is, want Wieieman is om kwart over acht ge arriveerd en heeft de deur geopend alsof er niets is gebeurd. Maar de meisjes posten voor de ingang. Bet tie, die goed kan tekenen, heeft op een bord geschreven: „We staken, omdat we ons door een plaatsver vangende chef niet laten beledigen." En staan gedrieën zo voor de ingang. Waarschijnlijk heeft Wieieman dé politie gebeld, want er komt een witte Volkswagen aanrijden met twee mannen er in. Een van hen praat met de meisjes. Frida zet de situatie uiteen; de man knikt begrij pend. Zijn kollega is inmiddels de winkel binnengegaan en heeft ge sproken met de waarnemend chef. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 9