3 Stad en Lande"-leden gewogen en niet te licht bevonden n. Hervormd-Gereformeerde zendingsmanifestatie trok massale belangstelling wico DE ZIERIKZEESCHE COURANT Reis naar Oudewater RADIO ZIERIKZEE: voor muziek: GELD NODIG Optreden Westlands Mannenkoor Dit jaar geen vermindering werkloosheid ge m Gebruikte meubelen als nieuw Wilt U goedkoper uit zijn Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen voor prima gebruikte meubelen RADIO ZIERIKZEE; voor muziek: Inzinking Menachem Begin Twaalf doden bij hotelbrand in Brussel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 mei ]977 Ï33ste jaargang Nr. 2210? WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder o'e rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86.Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Iopbrengst broderie Renesse 99 OUDEWATER, 21-5. Wie naar Ouilewater reist, wil eindelijk wel eens zekerheid hebben of zijn gewicht „accordeerende is met de naturelijke proportie des Lichaems". Daartoe dient de sinds eeuwen wereldbe roemde Waag. Op die Waag toch werden ooit, zowel dames als heren, maar vooral dames gewogen om te ontsnappen aan de gruwelijke kwalifikatie heks te zijn, want dan stond men bloot aan marteling en dood. Een flink deel van de ruim zeven tig leden van de Vereniging Stad en Lande, zaterdag naar Oudewater ge togen, is op de 16e eeuwse weeg schaal gestapt en het opmerkelijke feit dient vermeld, dat ieders ge wicht „accordeerde" in bovenom schreven zin. De eerlijkheid gebiedt ook te zeggen, dat er tevoren in dit opzicht overigens weinig of geen twijfels bestonden. Opvallend was dat eerzame, op oudheidkundige snufjes beluste rei zigsters, niet zonder enige hartstocht de op de schaal aanwezige bezem steel vasthielden, teneinde onmid dellijk de vlucht door het luchtruim te beginnen, indien 'hun gewicht eens niet had ge-,,accordeerd". Be halve' de Waag zelf, die als enige een levensreddend „Certificaet van Weginghe" in Europa verstrekte, was er thans een al licht bejaarde weegmeester, die met grote vaar digheid de kontra-gewichten op de tweede „schaal" wierp. Vervolgens liet hij met uiterst vo- lumerijke stem het gewicht van hem cf ha^r door de Oudewaterse hal schallen. Voor iets kcrpulentere dames, was deze schelle indiskretie een iets pijn lijk en schalks feitje, dat zijn ver- velg vond aan- de balie, waar een heuse ambtenaar naam en gewicht invulde op een overigens 20ste eeuws persoonlijk „Certificaet", dat met een „dank u beleefd" of een paar kwar tjes mee naar huis mocht worden genomen. Prenten Wie nog moed had na de reprise van dit 16e eeuws toen serieus be doelde leven of dood - spelletje, klom (zonder bezemsteel) naar de bovenverdieping van de Waag, waar in verschillende vitrines spanning en ontspanning rond de Oudewaterse wegerij in pakkende prenten en bij schriften ter nadere insiruktie, zijn ondergebracht. Wie de platen bekijkt begrijpt de zegen van de „weginghe", jwant dui delijk bestonden althans de Oude waterse weegmeesters niet louter uit versexte sadisten, want zowel met een lelijke als mooie vrouw immers kon men heel wat uithalen om te ontdekken of zij heks was of niet. Berudht was vooral de waterproef. De verdachte werd1 in het water ge duwd; als zij zonk was het een heks, als zij bleef drijven onschuldig. Na het drijven echter werd zij meer dood dan levend op de wal getrok ken, want de begeleiders hadden wel gezorgd dat betrokkene verschillen de keren onder water was geduwd. Niet alzo echter te Oudewater, waar de Waag zorgde, dat vrijwel iedereen door de mazen van het voor heksen gespannen net, glipte. Het zijn griezelige zaken, die even later op de achtergrond werden ge drongen dcor de grandeur van de Grote of St. Michaëlskerk. Hierover en over Oudewater in het algemeen, meer in een volgend num mer. Advertentie elektronica bouwdozen gereedschappen acculaders testapparatuur draad kabel kds antennes batterijen video (Doorlopende demonstratie) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's „De Heksenwaag" te Oudewater, mei trokken junktibnaris. rechts een mogelijk bij de wegerij be- LONDEN. Een directeur van de automobiel-fabriek British Leyland, die anoniem wil blijven, heeft tegen over de BBC toegegeven dat zijn on derneming inderdaad „speciale beta lingen" doet om in het buitenland contracten te'krijgen. Advertentie 's Morgens gebeld 's Avonds geld id 3" Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 SCHOUWEN. Dijken en wegber men vieren de lente op hun feeste lijke wijze en zijn fel geel versierd met boterbloemen. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 21-5. De zeiidiiigsmaiiifestatie Z 77, gehouden op zaterdag jl. in de St. Nicolaaskerk te Brouwershaven, uitgaande van de Hervormde en Gereformeerde kerken van Schouwen-Duivelaiid, is uitgegroeid tot een groot sukses en moelit zich in een massaal bezoek verheugen. Vanaf drie uur was er gelegen heid in de wandelkerk diverse stands te bezichtigen met o.a. hand snijwerk, lektuur enz. Met de aan koop van deze artikelen mocht de zending een mooi bedrag bij elkaar vergaren op deze informatiemarkt en expositie over het zendingswerk. Zo was er o.a. een stand over de Suriname zending, Kerk en Israël, een lektuurtafel, een kinderhoek waar de kleintjes werden bezig ge houden, het Ned. Bijbelgenootschap, Stichting Wereldkinderen, een in formatiecentrum ontwikkelingssa menwerking en een dia-vertoning. Om vier uur begon het officiële gedeelte. Het kerkgebouw was ge heel gevuld, ook de bijgeplaatste stoelen waren tot de laatste bezet. Ds. J. A. J. Seeleman sprak een al gemeen welkomstwoord, speciaal tot de spreker prof. dr. J. Verkuyl, het Westlandsmannenkoor met dirigent de heer P. Struyk. De predikant las een bijbelgedeelte, waarna hij voor ging in gebed. Westlands mannenkoor Na de samenzang; van psalm 67 (Vervolg pag. 2) BRUSSEL, 23-5. Hoewel er de laatste maanden in Nederland een daling van de werkloosheid is opge treden kan er dit jaar vrijwel geen verbetering van de vraag naar ar beidskrachten worden verwacht. Wel kan dit jaar een vertraging van de prijsstijgingen tegemoet ge zien worden. Dat wordt gezegd in het jongste, eens per drie maanden verschijnende, verslag van de Euro pese Commissie („Dagelijks Bestuur" van de E.G.) over de economische toestand van de gemeenschap. De waardering voor de Nederland se gulden en de afremming van de stijging der loonkosten hebben re sultaten opgeleverd bij de inspan ning om de prijsstijgingen in te dam men. Daarom kan er dit jaar een vertraging van de prijsstijgingen te gemoet gezien worden. dvertentie I J l7 MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.T! Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 Advertentie De audio-specialist voor Schouwen-Duiveland Speciale 24 uurs servicedienst voor horecabedrijven Met RADIO ZIERIKZEE bent u beter uit. zenders ontvangers stereo Hifi Video P.A. onderdelen Stokpaardjes zijn duurder dan Arabische hengsten. Verwachting tot dinsdagavond: Droog- en zonnig Droog en zonnig; zwakke tot matige wind tussen noord en oost; vannacht hier en daar mistbanken en mini mumtemperaturen omstreeks 7 gra den; maxima van 16 aan zee tot 22 graden plaatselijk in het binnenland. Voor woensdag: Aantal uren zon: 7 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 24 mei. Zon op 5.34, onder 21.41 Maan op 11.14, onder 1.15 Eerste kwartier: 26 mei (5.20 uur) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater 24 mêi 7.55 20.10 Doodtij: 28 mei. Laagwater 1.27 13.48 HET WEEROVERZICHT DE BILT, 23-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In het huidige weerbeeld komt het komende etmaal weinig veran dering. Een omvangrijk hogedrukge- bied, waarvan het centrum boven Schotland ligt, zal ook dinsdag het weer in ons land bepalen. Aan de zuidzijde van dit hogedrukgebied staat een noordoostelijke stroming die lucht vanuit Scandinavië naar onze omgeving voert. In deze stro ming om het hogedrukgebied trek ken fronten via Scandinavië naar het zuidoosten. Af en toe kunnen wolkenvelden ervan tot in de kust gebieden doordringen, overigens zal het zonnig en droog weer zijn, waar bij in het temperatuurverloop wei nig verandering komt. Het hogedruk gebied, dat een uitloper krijgt naar midden- en oost-Europa zorgt vooral in het Alpengebied voor een gelei delijke verbetering van het weer. TEL AVIV, 23-5. De Israëlische kabinetsformateur in spé, Menachem Begin, heeft na zijn hartaanval van enkele maanden geleden een inain- king -gehad. Hij is in de afgelopen nacht opgenomen dn de afdeling hartbewaking van een ziekenhuis opgenomen. Dit heeft de nationale radio maandag gemeld. Volgens de radio heeft hij een goede nacht gehad na een dag vol politieke aktiviteit en zal hij moge lijk vandaag nog het Ichilov-zieken- huis verlaten. BRUSSEL, 22-5. Zondagavond rond half elf werd bekend dat de brand in het Brusselse hotel „Hertog van Brabant" twaalf mensenlevens heeft geëist. Van elf Britten en een Fransman waren toen de stoffelijke overschotten in het puin van het ho tel gevonden. Het puinruimen wordt heden (maandag) voortgezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1