Op 1 juli 1978 moet infiltratie van Haringvlietwater in Schouwse duinen een feit zijn o ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN d e u r I o o Jaarverslag van de W.M.Z, Inbrekers wurgen oude vrouw Uit de politieke keuken Faillisement te Hoogeveen Minder blindgeborenen Nederland drinkt bier „Haar"-geval in Zwitserland ZirrJKZrrSCIIF NirUWSItODE vr:;4it ?o mei wn Nr. ï*i#i 9 ZIERIKZEE, 18-5. In het jaarverslag van de N.V. Watermaatschappij Zuid-West-Nederland over 1976 wordt herinnerd aan de toestemming welke de W.M.Z. in 1976 eindelijk heeft gekregen om de noodzakelijke werken uit te voeren voor de veiligstelling van de drinkwatervoorziening op Schouwen-Duiveland. Iu het vorig jaarverslag werd ver meld dat de minister van volksge zondheid en milieuhygiëne in juli 1S75 een nieuwe onttrekkingsver gunning voor het pompstation Haamstede had verleend tot maxi maal 2,5 miljoen m:' per jaar. AMSTERDAM, 18-5. Een agent van politie en een marechaussee, die in een surveillancewagen toevallig woensdagochtend in alle vroegte twee buitenlanders kunnen arreste ren die ervan worden verdacht vlak daarvoor een alleen wonende be jaarde vrouw in haar eigen woning te hebben gewurgd. De politie wend telefomscfli ge waarschuwd door bewoners van de .Heophi! de Blockstraat ('bij het Su- niruameplein). 2Jj meldden dat ze glasgerinkel en geschreeuw hadden gehoord 'bij hun buurvrouw, de circa 70-jarige mej. Bos. De via de mobiliofoon gewaar schuwde surveillanceauto arriveerde binnen 1 of 2 minuten voor de wo ning, waarvan enkele ruiten gebro ken bleken te zijn. Met de mare chaussee onderzocht de politieman de woning en trof daarin de gekne velde 'bewoonster dood aan. ZOETERMEER. „De zorgen van Van Agt over de financiële opstel ling van de PvdA zijn niet gerecht vaardigd''. Dit heeft minister Dui- senberg van financiën, tijdens zijn verkiezingstournee voor de PvdA gezegd te Zoetermeer. LEEUWARDEN. Voor staatssec retaris Schaefer, kamerkandidaat van de PvdA, is alle aandacht, die een aantal politici besteedt aan in cidenten, niets anders dan het leg gen van een rookgordijn. „Want met al dit geklets en meewarig gedrag' over verstoorde of bijna verstoorde vergaderingen hebben we nog steeds geen antwoord op wat het CDA nu eigenlijk wel van plan is met het CDA", aldus Schaefer op een PvdA- verkiezingsbijeenkomst te Leeuwar den. BARNEVELD. De oud-liberale senator Van Riel heeft, dezer dagen een goed bericht gelezen. Daarvan heeft hij gewag gemaakt op een VVD-verkiezingsvergadering te Barneveld. „Dat de kleinere recht- zinnig-protestantse partijen onder omstandigheden een kabinet van kabinet van CDA en VVD willen steunen is een goed bericht. Hun bij stand is wellicht onmisbaar na de verkiezingen", aldus Van Riel. DOKKUM. Naar het oordeel van AR-fraktievoorzitter Aantjes heb ben de PvdA-resólutie en de abso lute socialistische voorwaarden vooraf te doen van een voorkeurs uitspraak door het CDA onmogelijk gemaakt. „Zolang de PvdA op basis voor een gelijkwaardige verhouding niet herstelt blakkeert zij de weg naar een reeël overleg", zo zei hij dinsdagavond op een CDA-bijeen- komst in Dokkum. ENSCHEDE. Minister Lubbers (ekonomische zaken) meent dat het door de PvdA in deze verkiezings- weken uitgedragen beleid alleen maar leidt tot nog grotere werkloos heid en weer grotere inflatie. „De Partij van de Arbeid durft niet te kiezen en kiest daarmee voor de werkloosheid", aldus de bewinds man op een CDA-verkiezingsbijeen- komst in Enschede. DEN HAAG. Voor de mensen voor wie de situatie in het Midden- Oosten en de houding van de Neder landse politieke partijen bepalend is voor hun stemgedrag op 25 mei, ad viseert de werkgroep Israël niet op de PSP te stemmen. Het program ma van die partij onderschrijft het bestaansrecht van Israël niet-en verder is het de enige partij die het programma van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie Plo het dichtst benadert. EINDHOVEN. De huidige stagna tie in de ekonomie kan alleen door broken wprden door een aantal fundamentele politieké keuzen te doen. Die zijn noodzakelijk, want de. crisis in de ekonomie toont een aan tal verschijnselen die niet conjunc tureel, maar blijvend zijn. Deze op vatting verkondigde premier Den Uyl dinsdagmorgen tijdens een gast college op de Technische Hoge school Eindhoven. Hij sprak daar naar hij zei „Als gewoon econoom". Voorwaarde was dat uiterlijk op 1 juli 1979 de infiltratie van Haring- vlietwater in de Schouwse duinen een feit moest zijn, waardoor de ont trekking van grondwater tot 1,1 mil- joe m3 per jaar zou worden terug gebracht. Tegen deze vergunning waren drie beroepen aangetekend bij de Kroon. Bij kon. besluit van 25 september 1976 was echter beslist dat de vergunning van kracht werd, maar dat de infiltratie van Haring- vlietwater niet uiterlijk op 1 jula 1979 maar op 1 juli 1978 moest plaatsvin den. „Aan de W.M.Z. dus de uitda ging om de infilitratiewerken een jaar eerder dan gepland te verwe zenlijken", aldus wordt in het jaar verslag opgemerkt. Het .aantal abonnees van de WMZ is tussen eind 1975 en eind 1976 ge stegen van 142.636 naar 146.027. De totale lengte van het leidingnet voor aanvoer, transport en distributie is i'.n 1976 met 109 km toegenomen tot De waterverkoop is met ruim 2,5 miljoen m3 toegenomen tot 41,4 mil joen ms, ofwel een stijging met 6,5 °/o. De gemiddelde verkoop per abonnee is hiermee gestegen van 273 m3 in 1975 tot 284 m3 in 1976. Voor het eerst in haar geschiede nis zal de W.M.Z. een voorziening voor egalisatie kunnen vormen. Het nadelig exploitatie-resultaat daalde, dankzij de tariefsaanpassing en de bijzender hoge waterafzet met f 1.939.000 tot f 1.124.000. Aangezien de overige baten en lasten, een voor delig saldo opleverden van f 1.722.000 was het nettoresultaat plus f 598.000. Met dit bedrag kan een voorziening voor egalisatie worden gevormd, al dus wordt in het jaarverslag mede gedeeld. De aandeelhoudersvergade ring zal op 1 juni a.s. tegelijk met het vaststellen van de jaarrekening worden gevraagd hieraan haar goed keuring. „Afvlakken" Met deze egalisatiepot zal het mo gelijk zijn, aldus de W.M.Z., in de komende jaren de noodzakelijke ta riefsverhogingen af te vlakken in ge val er zich in een exploitatiejaar ongunstige omstandigheden zouden voordoen, byv. als gevolg van een onverwacht sterke kostenstijging, een slechte zomer, enz. HOOGEVEEN, 18-5. De rechtbank van Assen heeft de timmerfabriek W. Zwiers in Hoogeveen failliet ver klaard. Dinsdagmorgen zijn de 130 perso neelsleden van. deze beslissing op de hoogte gesteld. De firma verkeerde al enige tijd in moeilijkheden. Het miinisteniie van economische zaken heeft 'het bedrijf iin het verleden drie maal een financiële injektie gegeven. Kortgeleden besloot het ministerie echter de financiële hulpverlening te staken omdat er geen toekomst meer in het bedrijf zit. Dat was de reden dat de bewindvoerder van het bedrijf het faillissement heeft aan gevraagd, aldus een woordvoerder van de Hout- en Bouwbond CNV. ERMELO, 18-3. „Hoewel geen- ex acte cijfers bekend zijn, 'krijgen wij de indruk dat het aantal blindgebo renen iets afneemt, maar het aantal visueel gehandicapten op middel bare leef tijd neemt toe. Dit laatste .is een vaststaand feit, dat we kunnen opmaken pit de aanvragen om een plaats dn onze tehuizen en voor de toepassing van de sociale wetgeving" Dat verklaarde dé direkteur J. Spruyt van de Vereniging Christelijk Blindentehuis ,Sonneheerdt" dins dag in Brmelo. Toen hij voor mede werkers uit het gehele land de posi tie van „Sonneheerdt" en die van de blinden aan de orde stelde. AMSTERDAM, 18-5. De Neder landse bierbrouwerijen heb bensvorig jaar 1.190.992 hectoliter bier in ei gen land afgezet, 7,6 procent meer dan in 1975. Er werd 347.724 hectoli ter geïmporteerd, wat vergeleken met het voorgaande, jaar een ver mindering betekende met eveneens 'i,ti procent. Per hoofd der bevolking is er in 1976 i,n ons. land, 83,8 liter bier gedronken, tegen 78,9 liter in 1975. f meelstraat 31 zierikzee MOSKOU. Een groep van acht volksduitsers is er woensdag in ge slaagd de Westduitse ambassade in Moskou te bereiken ondanks pogin gen van aanwezige veiligheidsagen ten hun de doorgang te beletten. tamboer Accountantskantoor afd. assurantiën alle verzekeringen, -pensioenadviezen, financieringen, hypotheken Lindenlaan i Telefoon 01870-3477 Middelharnis De jaarproduktie en inkoop van water vam de W.M.Z. steeg in het verslagjaar met ,2.882.683 m3 tot 45.062.251 m3 ofwel een stijging met 6,8 °/o tegen een daling met 1,9 m 1975. De stijging is vooral het gevolg van de droge ep warme zomer. Het super-grootverbruik is niet toegeno men, het kleinverbruik daarentegen met 11,6 °/o. De produktie van de eigen W.M.Z.-pompstations steeg in 1976 met 14,1 n/o tot 28.602.616 m3. In het verslag wordt er op gewe zen dat tariefsverhogingen ook voor de komende jaren onvermijdelijk zijn. AARGAU, 18-5. Een militaire rechtbank in het Zwitserse Aargau heeft dinsdag een chauffeur van de artillerie veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf wegens herhaalde lijke weigering zijn haar te laten knippen volgens dienstvoorschrift. Volgens de rechter had de jongen ziich schuldig gemaakt aan insubor dinatie en herhaalde ongehoorzaam heid. De verdediger van de militair zei later zich te zullen wenden tot het Europese hof voor de rechten van de mens. Het bevel de haren te 'Laten snijden ziet de jurist als een. onte rechte ingreep in. persoonlijke aan gelegenheden. Wat biedt de BEELDBUIS ZATERDAG 21 MEI NED. I: De vooravond op deze zender wordt besteed aan een re portage van de vorige week, gehou den Rallycrosse op het Eurocircuit van Valkenswaard. Men ziet o.a. de zangeresjes Shirley, Sandra Gilla en Corrie Konings aan het werk. Ver volgens begint een nieuwe serie Happy days die zich afspeelt in de jaren vijftig. Het is een Amerikaan se ko^mediereeks, waarom in de huis kamers hartelijk gelachen kan wor- den. Na deze kennismaking begint een programma dat in het teken van de hypnose staat. Men krijgt een spektakulaire Show te zien van de Australische hypnotiseur Martin SI. James, die onlangs een publiek van tweehonderd man met zijn presta ties tot grote verbazing bracht. Nog net voor het journaal heeft Mr. G. B. J. 'Hilterman de tijd om zijn per soonlijke visie te geven op aktuele zaken. Het journaal wordt gevolgd door AVRO's Sportpanorama. Hierin beelden van tennis. Het laatste uur van de AVRO wordt besteed aan een reportage van het jubileum-gala in de Doelen van Rotterdam, ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de organisatie Lions Internatio nal. De jubileum wordt opgeluisterd door het optreden van vele artiesten- onder wie Caroline van Hemert. De middaguitzending komt voor reke ning van de TROS en begint met een Belgische film over het hedendaagse China. De opnamen werden zowel in de sleden als op het platteland gemaakt. In de serie Van beroep worden ditmaal vele facetten van het beroep van balletdanser belicht. Vervolgenseen reportage van de strijd om de Europese Penalty- bokaal. De kijkers blijven vervolgens in de voetbalsfeer, want er volgt een reportage van de traditionele Engel se Cupfinale. Koen Verhoef f tekent voor het kommentaar. Na het sport gebeuren brengt het IKON de ru briek Het lied van de iveek. NED. II: De figuur Bolke de Beer opent het NCRV-programma van vanavond. Hierna volgt het muzika le programma Muziek uit 't hart rond de Josti band. Dit muziekge zelschap wordt gevormd door gees telijk gehandicapten van de Hooge Burgh uit Zwammerdam. Na het journaal komt een programma met lopvariete uit de republiek China. Vervolgens een aflevering van de avontuurlijke serie Michael Strogoff. Het is met de koerier van de tsaar zeer slecht gesteld. Mishandelingen hebben tot gevolg gehad dat hij blind is geworden. Bovendien kan hij geen kant op in het gevangenen kamp van de Tartaren!eider Khan. Met zijn vriendin Nadia weet hij tenslotte te vluchten. De route voert over moeilijk begaanbare bergwe gen. Michael en Nadia worden over vallen door twijfel en wanhoop. Hierna begint de aktualiteitenru- btiek Hier en Nil, die gevolgd wordt door aktueel sportnieuws De NCRV verlaat de buis met de rubriek Tot Besluit, waarin ds. L. Oost de dag sluiting verzorgt, met muzikale me dewerking van de Josti Band. ZATERDAG 21 MEI NED. I: 10.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 Ontmoeting met China; 15.58 Van beroep: Balletdanser; 16.50 Penalty bokaal; 17.15 Engelse cup-fi- nal; 18.10 Lied van de week; 18.15 Teleac; 18.45 Barbapapa; 18.55 Nieuw;s 19.05 De rallycross 77; 20.00 Happy days; 20.25 De Martin St. James show; 21.25 Vandaag; 21.35 Journaal; 21.50 Sportpanorama; 22.30 Lions internationaal; 23.35 Politieke partijen; 23.45 Journaal. NED. II: 18.35 Informatie Marok kanen; 18.40 Politieke partijen; 18.55 Nieuws; 19.05 Bolke de beer; 19.25 Muziek uit 't hart; 20.00 Journaal; 20.25 Tientsin; 21.10 Michael Stro goff; 22.00 Hier en Nu; 23.05 Studio Sport; 23.30 Tot besluit; 23.40 Jour naal. ZONDAG 22 MEI NED. I: Na enige leerzame lessen van Teleac brengt de NOS voor de jeugd een reeks afleveringen van de destijds er populaire reeks afleve ringen van Ti-Ta-Tovenaar. Ver volgens aandacht voor het sportge beuren. Na de voetbaltuislagen van Frits van Turenhoui komt het IKON met een dienst vanuit de Geref. kerk te Dalfsen. Het avondprogramma komt voor rekening van de VARA, die opent met Wonderland, de serie over de popmuziek. Vanavond de voorlaatste etappe van de onldek- kinsreis land de onbekende paden van de popmuziek. De volgende drie kwartier zijn gereserveerd voor het kunstmagazine Duizendschoon. Met drie .mensen uit Rotterdam wordt gesproken over de opera La Bohème en andere kunstzinnige uitingen. Liefhebbers van de brassbandmuziek nemen uiteraard hierna voor het scherm plaats. De VARA brengt een reportage van het Brassband-Festi val 1977, dat vorige week te Utrecht werd gehouden. Vervolgens komt de VARA met de slotaflevering van de informatieve serie Voorioaarts en niet vergeten, over de oiitwikkeling van de arbeidersbeweging in Neder land. Deze uitzending staat met na me in het teken van de strijd voor een socialistische maatschappij. De kampioenschappen klootschieten in het Gelderse Noordijk staan in het brandpunt van de belangstelling in Retteketei-kwkeleku: Vervolgens de lcwis Twee voor Twaalf, waarin Joop Koopman twee koppels kandi daten zal ondervragen. NED. 11: De VARA zendt vanmid- dig een reportage uit van de feeste lijke gebeurtenis dat Simon Carmig- gelt de belangrijke literaire onder scheiding ten deel is gevallen. Dit wordt gevolgd door de herhaling van een Groot uur U uitzending xoaarin Koos Postuma een gesprek had met Simon Carmiggelt. Hierna volgt een overstapje naar de sport met een re portage van de Grandprix van Mo naco van de formule 1-race. De NOS begint haar avondprogramma met het zevende deel van de jeugdserie Polly. Interessante nieuwtjes uit de regio worden in de volgende vijf tien minuten voorgeschoteld in de rubriek Van gewest tot gewest. Ver volgens staat de buis daarna in het teken van het sportgebeuren van dit afgelopen weekeinde, dat gevolgd wordt door het vierde deel van Va ren maar. Ditmaal wordt nader in gegaan op varen op stroom, is er een gesprek met een kapitein van een binnenvaarttanker en worden fraaie beelden getoond van hetf f raaie Frie se landschap en de Gelderse IJssel. Vervolgens staat de beeldbuis in het teken van de Tweede Kamerverkie zingen. In Den Haag vandaag wordt over het regeringsbeleid gesproken. De balans wordt van de afgelopen vier jaar wordt opgemaakt en er wordt dieper ingegaan op de poli tieke voornemens van de socialisten, christen-democraten en de liberalen voor de volgende regeerperiode. Wie na vanavond nog niet weet wat hij woensdag moet stemmen doet er goed aan naar de verkiezingspro gramma'sc te kijken die morgen en overmorgen nog worden uitgezon den. ZONDAG 22 MEI NED. I: 13.30 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Ti-ta-tovenaar; 16.27 Studio Sprot; 16.55 Toto; 17.00 Kerkdienst; 18.00 Bericht van de Wilde Ganzen; 18.15 Teleac; 18.55 Barbapapa; 19.00 Nieuws; 19.05 Wonderland; 20.00 Duizendschoon; 20A5xBrassband fes tival; 21.30 Voorwaarts en niet. ver geten; 22.10 Retteketet kukeleku; 22.15 2 voor 12; 22.55 Journaal. NED. II: 17.00 P.C. Hooftprijs voor Simon Carmiggelt; 18.00 Grand Prix van Monaco; 18.30 Informatie Turken; 18.35 Polly in Spflnje; 19.00 Van gewest tot gewest; 19.15 Studio Sport; 20.30 Varen, maar...; 21.10 Nieuws; 21.15 Den Haag nandaag extra; 22.45 Journaal. MAANDAG 23 MEI NED. I: De AVRO begint de avond met het informatieve magazine 3x20. In de rubriek auto eh verkeer wordt stilgestaan bij.de test van enige mo torfietsen. Karakteristieken van va- kantiegebieden in ons land worden gegeven in het onderdeel reizen en vakantie. Aan inbraakpreventie, wa terplanten en schilderwerk wordt aandacht geschonken in de rubriek Wonen en ons huis. Vervolgens zet de AVRO de vijfde editie van de sportieve reeks Superstars op het scherm. Onder hen bevinden zich Frank Nusse, de Zweedse hardrijder Johan Granath en de Belgische top- ruiter Francois Mathy. De onderde len zullen onder andere zijn, hard lopen, zwemmen, pistoolschieten ge wichtheffen. Na dit sportieve kijk genot brengt men de tweede afleve ring van de pas gestarte serie Hap py Days. Deze jeugdige Richie be zoekt een feestje waarop een mari nier afscheid neemt van zijn vrij gezellenbestaan. Hij weet niet wat hem overkomt als tijdens het feestje een striptease danseres ten tonele verschijnt. Direkt na het journaal geeft mr. G. B. J. Hilterman in de rubriek Vandaag een kort kommen taar op aktuele gebeurtenissen van binnen en buiten onze grenzen. En dan is er vanavond ook nog een Ge zondheidstest. De kijker kan aan de hand van 32 vragen zelf zijn kennis op dit gebied bepalen. Voor het laatste journaal de lucht in gaat, is er een korte uitzending van de stich ting Symbiose. NED. II: De VARA gaat van start met enig vertier voor de jeugd, een aflevering van de tekenfilmserie Charlie Brown. Vervolgens gaat het doek op voor de Seniorenshow Dat ik dit nog mag meemaken. Na het journaal van gaat de nieuwe detectiveserie Jim Jockford van start. Jim Jockford gespeeld door de akteur James Gearner, is een detec tive die zich bekwaam heeft in het ontrafelen van nog nooit eerder op geloste misdrijven. De rubriek Va ra's Ombusdman vult de volgende 25 minuten. Johan van Minnen pakt enige problemen aan die hem door de kijkers zijn voorgelegd. Hierna wordt het Engelse t.v. spel Micis ver toond. Het gaat over een jonge vrouw, die een daverende ruzie krijgt met haar echtgenoot nadat zij een avondje zijn uitgeweest. De ru zie leidt tot de dood van de vrouw. Het buurmeisje dat op de kinderen heeft gepast komt het een en ander te weten en hei meisje is best bereid de moordenaar te helpen. Na dit aantrekkelijke tv-spel volgen de ak- tualiteiten in de rubriek Achter het nieuws. Het laatste nieuws wordt voorafgegaan door een filmpje van het Rode Kruis in de zendtijd, van de Stichting Socutera. MAANDAG 23 MEI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Barbapapa; 19.05 3 x 20; 20.05 Superstars; 21.05 Happy days; 21.35 Journaal; 21.50 Vandaag; 21.55 Gezondheidstest; 22.50 Sym biose; 52.55 Journaal. NED. 11: 18.45 Surinaamse Neder landers; 18.55 Nieuws; 19.05 Char lie Brown; 19.30 Dat ik, dit nog mag meemaken; 20.00 Journaal;. 20.25 Jim Rockford; 21.15 Ombudsman; 21.40 Muis; 22.05 Achter het nieuws; 22.55 Socutera23.05 Journaal. door HENK VAN HEESWIJK Ze kan er eigenlijk moeilijk wat tegenin brengen. Bovendien is hij een goede klant. En ik ben in de ja ren, dat ik hier werk al zo commer cieel geworden, dat ik zoiets niet wil verspelen. Maar toch klinkt haar toon beslist, als ze antwoordt: „Goed dan. Ik heb het zeer op prijs gesteld, ik was erdoor getroffen en verrast. Maar wilt u wel zo vriendelijk zijn het hierbij te laten? Door iets der gelijks te herhalen zoudt u mij te gen wil en dank bepaalde verplich tingen opdringen en ik heb een he kel aan welke verplichting dan ook." De man spreidt begrijpend zijn handen. „Goed, 'daar kan ik in ko men. Daar zit inderdaad wat in, dat ik redelijk kan noemen." Hij lacht. „En nu wil ik toch graag van uw vakkennis gebruik maken. Mijn dochter houdt van streekromans; ik wil er haar een paar geven op haar verjaardag. Wilt u me adviseren?" 'Natuurlijk is Frida daartoe gene gen. Streekromans zijn in de regel nogal duur, maar de zaak is er bij zonder goed in gesorteerd. Er zijn bovendien net enkele nieuwe aange komen, dus Ze ziet hem een poos later naar buiten gaan met twee dikke boeken, afzonderlijk ingepakt, onder de ar men. Voor ruim vijftig gulden aan geld. Le cliënt est roi. Deze man is bovendien beschaafd, geniet ondanks zijn detective-liefhebberij een zekere ontwikkeling en is uitermate vrien delijk. Zonder meer. Zijn bloemen zijn prachtig en staan nog altijd vol op te pronken in haar kamer. Het is 't eerste wat ze ziet, als ze 's avonds thuiskomt. Van mijn vriend, denkt ze dan spottend. Negen en twintig ben ik intussen geworden en op die leeftijd kun je niet meer zo kieskeu rig zijn. Dan maar Frits van Bossen- dracht, leeftijd onbekend, weduw naar met grote kinderen. Die honge rig is naar een bescheiden lachje en een vriendelijk woord van Frida Kasteleijne van de Stadsboekhandel. Hij kan m'n vader zijn. Ja, was-ie mijn vader maar geweest, dan zou ik intussen mijn studie wel voltooid hebben en ergens lectrice op een of andere middelbare school. Inplaats van boeken te verkopen en stomme vragen te beantwoorden van béte langharigen in de trant van: „Hebt u een paar leuke schuine boeken voor me? Om mee te nemen in.de vakantie?" Het is Frida niet duide lijk, waarom een man juist in de vakantie schuine boeken wil lezen. Overigens, in de Stadsboekhandel heeft men geen „schuine" boeken. Wel realistische lektuur. Frida heeft eens in een balorige bui een stuk of vijf willekeurige titels uit het rek genomen en schots en scheef voor de klant op de toonbank gelegd en hem haast toegesnauwd: „Zijn ze zo schuin genoeg?" Wat haar later een berisping van haar chef kostte, want zo behandel je geen klanten. Zelfs niet als ze op een banale toon en manier realistische lektuur vragen. Puntersen geeft geen standjes, enkel als dat zo uitkomt een berisping. Zo'n definitie is meer in overeen stemming met de standing van de zaak. Er. gaan twee weken voorbij, waarin Frida „haar" klant niet ziet verschijnen. Maar 'de vakantietijd begint zo ongeveer, dus hij kan wel weg zijn. Ze betrapt er zich een paar keer op, dat ze hem mist. En denkt dan nijdig: ik lijk wel gek; die ouwe vent betekent niks voor me. Hij is een goeie klant en dat is alles. Ik heb een keer bloemen van hem gekregen en eigenlijk voel ik me wel gevleid. Want wie van mijn kollega's zal ooit bloemen of een dergelijke attentie ontvangen hebben van een vaste klant? Ze durft er haast op te zweren: niemand. Ove rigens: Bettie is zo goed als ver loofd en Tine heeft een nare perio-. de achter de rug: vier weken voor haar huwelijk maakt haar aanstaan de man het uit en verdwijnt met een ander, die hij intussen heeft le ren kennen. Zonder enige wroeging. Waardoor Frida versterkt werd in haar mening, dat alle mannen diep in hun hart monsters zijn. Tine is er een tijd kapot van ge weest. Frida heeft geprobeerd haar op ruwe wijze tot de werkelijkheid terug te brengen. „Wees maar dank baar, dat het zo is gegaan; stel je voor, dat je al met hem getrouwd was en hij had het dan gedaan? Was je dan klaar geweest? Je hebt hem nog net op tijd in zijn ware gedaan te ontdekt. Vergeet hem maar zo gauw mogelijk, want geen kerel is het waard dat je tranen om hem laat of in de put gaat zitten." Dat is Frida's manier van troosten en op beuren, want ze huldigt de stelregel, dat zachte geneesheren stinkende wonden maken. Radikaal aanpakken zoiets, des te gauwer is ze er over heen. De junimaand is nog niet half om, als ze bij haar thuiskomst op een avond een ansichtkaart in de bus aantreft. Van wie kan die zijn? Ze keert de kaart om en ziet meteen, dat hij van Frits van Bossendrecht is. Uit Mallorca. En een klein krab beltje erbij: „Prachtig mooi weer iedere dag; hier is volop te genieten. Als u ook zin hebt en vrij kunt krij gen, bel me, dan maak in telegra fisch over voor de reis. Reserveer ik een eerste klas kamer voor u. Groet jes." En daaronder 't telefoonnum mer. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 9