Keus voor de grootste opening in Oosterschelde-pijlerdam m A A Ifipg Kóng i 1 Woeste achtervolging door de Westhoek na bar(re) ruzie Zilver oor knopjes met je BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL' ZIER1KZEE eigen I Wild West te Renesse sterren- beeld jjj p. paar 12,50f Visie G.S. Zeeland Vergadering P.v.d.A., V.V.D. en C.D.A. Ruk naar rechts in Israël Eurogas Terminals naar Vlissingen? Dood na vechtpartij Kind verdronken in zinkput x -y y f TROMP AGENDA 2 MIDDELBURG, 19-5. Gedeputeerde staten van Zee land vinden dat (1e «jrootst mogelijke doorstroomope- ning in de stonnstirwcaissondani, welke in de monding van de Oostersehelde wordt gebouwd, voorkeur ver dient boven de middenoplossing. (Vervolg van pag. 1) ting moet niet misbruikt worden", aldus de heer Balkenende, die warm maatregelen bepleitte om de energie voorziening na 1985 veilig te stellen. Nu ai moeten maatregelen genomen, voorat ook met het oog op de nood zakelijke ontwikkeling van de Derde Wereld. „Een Deltaplan is nodig om tol de noodzakelijke bezuinigingen te ko men. Zo moet weliswaar kernenergie met de nodige voorzichtigheid wor den gehanteerd, maar men kan het niet per definitie afwijzen". Ook ten aanzien van de verdeling van werk is een Deltaplan nodig, want ook het omzetten van meer winst in meer werk, eist weer ener gie. Werkverdeling is trouwens niet maar een nationale, maar duidelijk een internationale zaak en opgepast dient ook te worden, dat in eigen land (zulks in relatie met de Derde Wereldlanden) het evenwicht niet wordt (vers1oord. Derhalve is eko- nomische groei geen „vies woord", maar harde noodzaak. Hel „samen verantwoordelijk" geldt ook ten op zichte van het behoeden van het so ciale huis en van de defensie. „Zakkenrollen" De heer Roels wilde wel toegeven dat zijn (elders gemaakte) opmer king over het „zakkenrollen" wel wat hard was overgekomen, maar hij preciseerde wat er mee te bedoe len. Men kan b.v. (V.V.D.) pleiten voor belastingverlagen, om de ge dachten te bepalen op f 10,- per maand, maar talrijke andere zaken worden dan duurder (minder huur subsidie, duurder schouwburgbe zoek;; dat soort dingen). Wat met de ene hand gegeven wordt, wordt met de andere terug genomen. Wat de energiebesparing betreft Zoals bekend zyn er voor deze dam drie doorstroommogelijkheden ontwikkeld. By de eerste door- stroomopening wordt een getijbewe- ging van 65 procent bewaard, bij de Advertentie tweede 77 proeent en bij de derde 90 procent. De Raad van de Waterstaat heeft de regering geadviseerd een door- laatopening van 14.000 kubieke me ter aan te brengen, de middelste op lossing dus. Gedeputeerde staten van Zeeland zijn echter van mening dat de voordelen voor milieu, visserij en waterhuishouding bij de grootste doorstroomopening dermate groot zijn dat deze variant de voorkeur verdient. De kleinste doorstroommo gelijkheid wijzen gedeputeerde sta ten af. In hun advies aan de staten zeg gen G.S. dat indien een doorlaatope- ning van 20.000 kubieke meter finan cieel niet haalbaar is dat dan de tweede oplossing, de doorstroomope ning van 14.000 kubieke meter, hoe wel duidelijk minder, toch voldoen de waarborgen lijken te bieden voor het 'behoud van het huidige milieu en de schelpdierencultuur in de Oos tersehelde. wil de P.v.d.A. graag inspelen op de ideeën van president Jimmy Carter van de V.S.: bet gaat om besparin gen en het vinden van alternatieve energievoorzieningen. Wat dé kernenergie betreft wil men voor de vier eerstkomende ja ren afwachten, om te zien of een bevredigende oplossing is te vinden voor het afvalprobleem. Ook al blijven er wensen over. is er toch geen ruimte meer voor fikse verhoging van desociale voorzienin gen. Intussen blijl't de werkloos heidsbestrijding de eerste prioriteit vergen. Daarbij gaat het ook om het scheppen van nieuw werk en de z.g.n. selektieve investering. Tijdens de diskussie waren er vol op kansen op enkele onderdelen te rug te komen. Aan de orde kwamen de nu wel overbekende „vier. pun ten", die het thans demissionaire ka binet op zijn lijstje had staan. De V.V.D.-vertegenwoordigster gaf een uiteenzetting over de visie van de vrouwenemancipatie. De heer Roels ging nog eens de oorzaken van de kabinetskrisis na, onderlijnend „dat men, er uiteindelijk nog wel uit gekomen zou zijn, maar het wets ontwerp (grondpolitiek) was haast werk en er zaten duidelijke manko's in, die ook door de knapste juristerij niet meer waren op te lossen. De heer Roels - evenmin als de heer Balkenende - vond de C.P.N. een demokratische partij. Volkspartij Mevrouw Maris wees er op (alles in antwoord op vragen), dat de V.V.D. een volkspartij is geworden en met name voor vrouwen, gelijke kansen en gelijke betaling vordert. Een oplossing zou zijn de instelling van een „dagmoeder-instituut", zoals in België. De heer Balkenende meende dat de landbouwgrondprijzen zijn gestegen door het uitblijven van de uitgifte van grond in de Flevopolder, maar volgèns Roels is dit een enkel punt; veel meer struikelde het kabinet door het feit, dat minister Van Agt zijn (samen met minister van der Stee) ondertekend wetsontwerp'niet in de Kamer wilde verdedigen. Kreten wa ren er ook op deze vergadering. Deze b.v.: de Krupp-fabrieken zijn in de oox'log (door de ge-allieerden) ex press niet gebombardeerd en (althans dat werd gesuggereerd) Amerika wilde destijds de oorlog mede dooi de belangen van de wapenindustrie. Dat soort dingen. De heer Balkenen de waarschuwde ook in dit verband de vrijheid (in dit geval van spreken) niet te misbruiken. Het kabinet en de Tweede-Kamer zullen nog voor 1 september een be slissing moeten nemen over de te kiezen doorlaatopening. Daarna treedt er vertraging op bij de werk zaamheden. TEL AVIV. Een woordvoerder van de rechtse Likoedparty in Israël, de overwinnaar van de verkiezingen, heeft woensdag verklaard dat de partij nooit heeft beweerd niet be reid te zijn een duimbreed van de op de Arabieren veroverde grond terug te geven. Likocd-leider Mena- chem Begin heeft gezegd, dat Ame rika zich geen zorgen behoeft te .ma ken over de regeringswijziging in Israël. TEL AVIV, 19-5. Israël heeft in de algemene verkiezingen van dins dag een duidelijke ruk naar rechts gemaakt. Het rechtse Likoed-blok is met de 42 zetels in de 120 zetels tellende knesseth de grootste partij geworden. Het ziet er naar uit dat een eind is gekomen aan het bewind van de Arbeiderspartij, die Israël sinds de oprichting van de Joodse staat in 1948 onafgebroken heeft ge regeerd. De Arbeiderspartij heeft een zwa re slag moeten incasseren: ze ver loor 19 van haar 51 zetels in de vo rige knesseth. ROTTERDAM, 18-5. Eurogas Ter minals, een gezamenlijke onderne ming van Paktank. Thyssen-Borne- misza en Phs. van Ommeren, is van plan een grote op- en overslaginstal latie voor LPG en chemische gassen te bouwen in het haven- en indu striegebied Vlissingen-Oost. De derde en laatste fase van het project moet in 1984 operationeel zijn. De installatie heeft dan een ca paciteit van circa 260.000 kubieke meter, die een jaarlijkse overslag van 1 miljoen ton gasprodukten mo gelijk maakt. De technische voorbe reiding van het plan is reeds ver gevorderd. Ook is een aanvraag in gediend voor een hinderwetvergun ning, aldus het personeelsblad van Ommeren-Journaal. Met het totale project is een investering van 100 miljoen gulden gemoeid. ARNHEM, 19-5. De 56-jarige A. C. J. van den Eijssel uit Arnhem is don derdagmiddag in een ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hem dinsdag werden toegebracht door een 18-jarige plaatsgenoot. Het slachtoffer en de vader van de jon geman, die de klappen gaf, hadden ruzie over in de tuin spelende kin deren. De heer Van den Eijssel kreeg een stomp en viel met het hoofd op het trottoir. Hij overleed donderdag aan ernstig hersenletsel, aldus de po litie. DEVENTER, 18-5. De bijna twee jaar oude Michael Schoondorp is dinsdagmiddag achter zijn ouderlijke woning aan de Kol'kweg in Deven ter in. een zinkput verdronken. Het jongetje moet, aldus een woordvoer der van de politie, het deksel van het putje getrokken hebben waarna hij e,r voorever inviel. Hij is ver volgens gestikt in de slechts 30 cen- timetei- drek die in het putje stond. Wegens enorm succes geprolongeerd A.s. zaterdag- en zondagavond 33e meest opwindende filmervaring aller tijden.! DIN0 0E LAURCNTIIS presenteert KING KONG EEN JOHN GUILLERMIN FILM met JEFF BRIDGES. CHARLES GRGDIli Executive Producers FE0ERIC0 DE LAUREMTIIS CHRISTIAN FERRY Scenario LORENZO SEMPLE Jr. Produktic DIN0 DE LAURENTIIS Regie JOHN GUILLERMIH Muziek JOHN BARRY uitgebracht door h„ïo\ Toegang 14 jaar - Aanvang 20.00 ULir Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking' In het algemeen, veel bewolking met plaatselijk enige regen; matige tot vrij krachtige noordoostelijke, wind; "minimumtemperaturen omstreeks 9 graden; maximumtemperaturen van 14 graden in het noorden tot 19 gra den in het zuidoosten. Voor zondag: Aantal uren zon: 5 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de 'opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 mei. Zon op 5.38, onder 21.36 Maan op 8.13, onder 0.08 22 mei. Zon op 5.36, onder 21.38 Maan op 9.09, onder 0.44 23 mei. Zon op 5.35, onder. 21.40 Maan op 11.09, onder 1.00 Eerste kwartier: 26 mei (5.20 uur) HOOC- EN LAACWATER Hoogwater Laagwater 21 mei 6.16 18.34 11.51 22 mei 6.46 19.02 12.22 23 mei 7.18 19.32 13.00 0.46 Springtij: 20 mei. WEEKEINDE- A RTSEN DIENST Zaterdag 1 en zondag 22 mei Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 upi\ Dokter J. L. Flach, Hogezoom 186. Renesse. Tel. (01116) 1280. neemt waar dokter Bruel en dokter Stenger. Op zatei'dag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weelceinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter F. Buytendijk, Bruinisse, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1418, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. Zuster M. Kunst-Visser, Scharen- dyke, tel. (01117)280, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hoogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. LEO cyovïce&t'yïa o a Havenplein 1 n naast 's-Gravensteen Zierikzee W I Tel. (01110) 2443 RENESSE, 19-5. Woensdagavond, omstreeks midder nacht, bevonden zicli in de bar „Pigalle" te Renesse een 30- a 40-lal bezoekers, toen één van hen, de 16- jarige B. v. B., nil liet woonwagenkamp te Renesse, ruzie begon te maken. Toen genoemde v. B. zijn glas kapot gooide, werd liij door barkeeper S. verzocht het pand te verlaten, waaraan hij schoorvoetend voldeed. Even later klonk gerinkel en "net bleek dat een grote asbestplaat door v. B. en twee volgelingen kapot was gegooid. De drie woonwagenbewoners sloegen met een Opel 1900 op de vlucht achtervolgd door de Fiat van barkeeper S. Met grote snelheid reed men naar Serooskerke, Haamstede. Renesse, weer naar Seroos en naar Haamstede waar de woonwagenbewoners een toevlucht zochten op het terrein van de Rijkspolitie Groep Westerschouwen aan de YVeststraat, gevolgd door S. die trachtte de Opel klem te ryden. De auto kwam echter achteruit en botste tegen de voorzijde van de auto van S., waardoor beide voertuigen ernstig werden beschadigd. Barkee per S. sprong uit zijn wagen en ruk te het linker portier van de Opel ge heel uit de scharnieren en smeet het op. de motorkap. De Opel scheurde door de beplanting van het Groeps- bureau en ging er vandaar richting Burgh waar de andere morgen het portier in de bebouwde kom werd gevonden. De- drie lieden, in de ver onderstelling dat ze nog achtervolgd werden reden terug naar het Groeps- bureau en namen de benen. De in middels gewaarschuwde mannen van de Rijkspolitie gelukte het twee per sonen uit de bossages te halen en per politieauto naar Renesse te ver voeren. Het waren de 16-jarige B. v. B. en de 34-jarige W. E. L. De ande re inzittende, J. F. L. d. V. is op ei gen kracht thuis gekomen. De drie personen waren allen Belgen en werden donderdag gehoord. APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Wegens verbouwing tijdelijk verhuisd naar Havenplein 3 Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Burgh Dinsdagen en vrijdagen, exkursie broedkolonies, 19.00 uur. Vertrek punt Adr. v. d. Weijdeweg. Vrijdag 20 mei Zierikzee Aula RSG „Prof. Zeeman". 18.30 uur. Franse muziekgroep. Haamstede Rekreatiezaal gereformeerde kerk, C.D.A.-verkiezingsbijeenkomst, 20.00 uur. Jeugdsociëteit „Big S'\ 20.30 uur, politieke-avond met P.v.d.A.. C.D.A. en V.V.D. Burgh Kantine sportpark, 20.00 uur, verga dering DFS. Scharendijke Jeugdsoos Trace, 20.00 uur, leden vergadering. Zaterdag 21 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film King Kong. Haamstede Jeugdsociëteit „Big S", 23.00 uur, Kun-Fu film. Muziektent, 19.30 uur, concert Oos- lerland's Fanfare. Brouwershaven Grote Kerk, 15.00 uur, Zendingsma nifestatie. Sirjansland Opening schoonheidssalon. 15:00 uur. Zondag 22 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film King Kong. Maandag 23 mei Haamstede Kombi-school, 19.45 uur, ledenverga dering C.N.S. schoolvereniging „On der de Wieken Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. Nieuwer kerk Raadhuis. Vergadering Gemeente raad Duiveland. 19.30 uur. Dinsdag 24 mei Haamstede Afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Mo lenrondleiding. 14.00 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur. a I'd. Platte landsvrouwenbond. Scharendijke Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. Dreischor Reis bejaarden, vertrek 8.00 uur v.m. Woensdag 25 mei Ilaastedc Zaal Ger. Kerk, 19.45 uur, NCVB- afdeling. Kerkwerve Ger. Kerk Haamstede, N.C.V.B. ver trek (Ver.-gebouw) 19.00 uur. Donderdag 26 mei Kleuterschool „De Woelwaters" 20.00 uur, integratie-avond. Vrijdag 27 mei Burgh Burghstede, 20.00 uur, Ver. Belan gengemeenschap Westenschouwen. Woensdag 8 juni Zierikzee Reisje Zierikzeese bejaarden, vertrek 8.30 uur, Borrendamme, Fina-gara- ge en Havenplein. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938, (01110) 2416; (01110) 4669 TWEESPRAAK „Mama, waarom is het hier zo'n lawaai?" Dat komt door de auto's schat." „Papa zegt dat auto's vroeger he lemaal geen laioaai maakten." „Ja liefje, dat is een beetje moei lijk. De zuigertjes in de motortjes gaan veel sneller op en neer en de bandjes snerpen veel meer dan toen." „O." „En mama waarom komen al die grote vrachtwagens naar hier?" „Die brengen alles de stad in, bief kind, de melk, de meubeltjes, de snoepjes, het fruit en de flesjes prik, begrijp je wel?" „Waarom maken de mensen die auto's zo groot mama?" „Wel meisje, er is nu eenmaal veel melk en er zijn veel meubeltjes en flesjes prik." „Waarom komen al die grote auto's bijna altijd door dezelfde straat ma ma; ik ben er bang voor." „Ja, dat weet ik ook niet schatje; ik denk dat die chauffeurs dat zo'n mooie straat vinden." „Soms rijden „gewone" auto's zo hard mama, waarom doen ze dat?" „Maar kind zeur toch niet zo, jij komt toch ook wel eens te laat uit je bedje en wat doe je dan? Hollen naar de kleuterschool. Nou, nu be grijp je het wel, die mannetjes in de autootjes zijn ook een paar minuten te laat uit bed gekomen en nu moe ten ze hard rijden, om op tijd op het werk te zijn. „Als ik in mijn bedje ligt, begint soms alles te dreunen mama; kan het huis nooit eens instorten?" „Nee hoor meid, papa laat altijd de metselaar komen; die kijkt de boel dan goed na en clicht de scheu ren. Dan gaal het weer wel een poosje". „Ik zie dat papa altijd de vingers in de oren stopt, als die vreselijke wagens en betonmolens voorbij ko men? U niet hé mama?" „Welnee kind, papa is moe als hij thuüs komt en ik kan toch niet de hele dag met mijn vingers in de oren lopen. Dan zou ik jou ook niet meer verstaan". „Waarom halen ze de kuilen niet uit de straat mama." „Ach dat komt nog wel eens mis schien." „Mama u bent lief'. SCHIEREI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2