STICHTING JEUGD - FAILLIET BEDRIJF - TROTTOIR-KWESTIE - SOCIALE DIENST - VERKOOP KAVELS KAASKENSWATER Brood- en banketbakkerij Geleynse werd heropend Sirjansland krijgt smaakvol ingerichte schoonheidssalon Gemeenteraad Bruinisse R. VAN OMMEREN SPRAK OVER: „KULTUUR EN REKREATIE" A Gemeenteraad Zierikzee HYPOTHEKEN STREEKNIEUWS S.G.P.-vergadering Zierikzee ZIERIKZEE, 16-5. Op tie maandag-vergadering van de gemeenteraad, onder voörzitterseliap van burge meester Th. H. de Meester, kwam wethouder W. den Hoer terug op de bewering in een vorige vergadering m.b.t. de aktiviteiten van de jeugdwerker. Hg had toen gezegd dat de Stich ting Jeugd Schouwen-Duiveland een hoog percentage (35 procent) aan de jeugdsozen zou besteden, maar hij had zich op dit punt vergist. De wethouder zei ter zake ver keerde vergelijkingen te hebben ge maakt; de zaak is al doorgepraat met de Slichting Jeugd. Naar aanleiding hiervan wilde de heer Becu nog een opmerking maken, maar kreeg daar voor geen toestemming van de voor zitter, die zei dat kommentaar op de notulen alleen tekstmatig mag zijn. Op een bepaald onderwerp fnag dan alleen terug gekomen worden in de rondvraag. De heer Becu vond dat kennelijk niet zo'n geslaagde situatie, waarna de voorzitter hem ried eens een an dere raadsvergadering te bezoeken „dan zult u zien dat hier vrij soepel wordt gehandeld". Ingekomen stukken De raad ging hierna over tot behan deling van de ingekomen stukken. De heer Deurloo had er bezwaar tegen dat de heer .Groen op een vorige ver gadering de opmerking had gemaakt dat een leveringsbedrijf van een ma chine op het punt stond failliet te Denkt ti aan een eigen luiis? Geld behoeft dan geen struikelblok te zijn. Een hypotheek van de Spaarbank maakt't u mogelijk. Er is óók voor u een hypotheek, aangepast aan uw inkomsten. Laat u uitgebreid adviseren door de NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE gaan. Hij vond zo'n opmeVking ge vaarlijk voor de werkgelegenheid. De heer Groen wees er op dat het komend faillissement al bekend was. De notering bevond zich trouwens bij de stukken. De betrokken firma had het zelf in een brief geschreven. De heer Deurloo vond het gevaar lijk voor andere leveranciers. Hij wilde met dergelijke opmerkingen in het openbaar heel voorzichtig zijn, maar de heer Groen wilde daar niets van weten. „Het stond in de stukken en dan heeft een raadslid het recht er over te praten". Trottoir In een schrijven van b. en w. inzake voorzieningen aan het trottoir bij de openbare kleuterschool ,,'t Miere- nest" wordt medegedeeld, dat een bespreking heeft plaats gevonden met de belangengroep „Poortambacht" en de direkteur gemeentewerken. Een te treffen verkeersmaatregel zou geen oplossing bieden. De heer Groen kwam op deze zaak terug en betx*ok ook de toen geënta meerde mogelijkheid van trottoir- vei'breding in zijn betoog. De wet houder merkte op dat er nog uitge keken moet worden naar de juiste oplossing. De heer Groen was het eens met een door de Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijk Werk uitge bracht rapport; waarin vermeld het niet-doorgaan van de nieuwbouw dei- Stichting in Poortambacht. Hij kon de spijt van de Stichting wel begrij pen, maar had geen waardering voor de opmerking: „bij c.r.m. was er geen beleid". Z.i. was er toen het beleid van de noodzakelijke bezuiniging. In antwoord op een vraag van de heer Jonker deelde de voorzitter mee dat er nog geen subsidie beschikbaar is voor de Vrouwen Advies Kommis sie. Dit zal worden nagezien. Kaaskenswater Aan de orde kwam de verkoop van respektievelijk vier en zes kavels bouwterrein in het plan Kaaskens water. De voorzitter gaf hierop een toelichting. Voor het aantal kavels aan te kopen door de fa. Prince (Haamstede) is een aantal gegadig den uit de regio. Het is met Kaas kenswater merkwaardig gegaan. Ja renlang heeft men op gegadigden gewacht, maar toen de betrokken fir ma kwam met een bungalow-plan. trok dat ook weer andere gegadig den aan. De heer Groen was bang dat men zodoende snel door de kavels zal heen zijn. Hij vroeg of er toch wel ver scheidenheid is inbouwwijzen. De voorzitter beaamde dit. Hij herin nerde aan het „switchen" m.b.t. en kele kavels Kaaskenswater-Poort- ambacht, om zodoende ook nog wat in Kaaskenswater te reserveren op lange termijn. Sociale dienst De raad ging akkoord met het voorstel tot deelneming aan de ge meenschappelijke regeling Interge meentelijke Sociale Dienst. Door het wegvallen van Bruinisse als partici pant, worden de kosten per inwo ner verhoogd van f 19,13 naar f 20,71. De heer Groen drong er sterk op aan Bruinisse aan te spreken, als er in de toekomst het begeren zou groeien om toch nog deel te nemen. „Dan moeten de kosten niet naar be neden worden afgerond" vond hij. De heer Sprengelmeije» had geen begrip voor het standpunt van Bruinisse, dat de gemeentelijke zelf standigheid door toetreding in het gedrang zou komen. Juist het tegen overgestelde is het geval. De heer Verschelling wees er op dat het om een dienst gaat, waarbij de beslis singsbevoegdheid bij de kolleges van b. w. blijft. Ook de voorzitter vond de argü- mentatie van Bruinisse aanvecht baar. „Het is bij elkaar een verdriè- tige zaak. Eventuele toekomstige wijzigingen m.b.t. Bruinisse zullen uiteraard worden bezien op de meri tes, ten aanzien van de andere parti ciperende gemeenten. ZIERIKZEE Ongeluk op mosselschip In de week van 9-12 mei kreeg schipper P. Praet van de Zierikzee 5, bij het vissen van mosselzaad, op de Waddenzee een klap van een mossel- kor. Hij viel daardoor in het ruim en kreeg van één en ander zoveel in wendige kwetsuren, dat hij in het ziekenhuis in Den Helder moest wor den opgenomen. Boterham(metje) In andere kolommen reageren op een kursief (vrijdag) is niet gebrui kelijk, maar men herinnert zich de zwervende Fransen, die te Zierik zee nergens onderdak vonden om hun boterhammetjes op te peuzelen bij een kop koffie. De eigenaar van „De Gekroonde Suikerbiet" deelde mede dat de Fransen uiteindelijk in zijn zaak zijn terecht gekomen. Daar kregen zij een bordje met bestek en konden dé boterhammen worden aangesproken. Verdraaid fideel! BURGH HAAMSTEDE Ernstig ongeluk Heden (dinsdag)morgen raakte de 66-jarige J. C. S. uit Burgh zwaar gewond bij een aanrijding. S. reed Aanwinst te Haamstede HAAMSTEDE, 13-5. Vrijdag werd de geheel gemoderniseerde brood- en banketwinkel van de heer W. J. Gelegnse aan de Ring te Haamstede open gesteld. In drie weken -tijd onderging de winkel een algehele gedaantever wisseling, waarbij naast nieuwe vitrines, die voor een groot gedeelte waar nodig van koeling zijn voorzien, ook het plafond, waden en de vloer werden vernieuwd. Voor de kliëntele is alles nog ovei-zichtölijikei' geworden en. 'kan m'enj .alle artikelen welke in de win kel aanwezig zijn overzien. Lag het oorspronkelijk in de be doeling om de winkelvloer te laten zakken en deze aan te. passen aan de hoogte van het trottoir, dit bleek achteraf overbodig daar door de ge meente, •momenteel bezig met het vernieuwen vain de straat op d'e Ring bet trottoir omhoog werd gebracht en verbreed. Ock Ihet aanzicht van de winkel onderging een verandering daar de gevel werd voorzien van. een luifel. De exklusieve winkelverniieuwing werd uitgevoerd d'ooir de Belgische firma Frigo-F lerens en elektriciteit door de firma Bijkerk te Burgh. Ter gelegenheid van. de opening van haar vernieuwde zaak mocht de fam. Geleijimse vele felicitaties en bloem stukken' in ontvangst nemen. Het interieur van de verriiëuw'dè zaak. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) omstreeks 8.30 uur op zijn brommer over dc Burghse Weg en wilde af slaan naar het parkeerterrein van de arts J. Ph. P. Stengel*. Bij deze manoeuvre 'kwam S. frontaal in bot sing mqt een bestelauto bestuurd door J. H. R. uiit Burgh. De brom fietser kwam op de motorkap te recht en vervolgens legen de voor ruit, die versplinterde. S. werd in zeer ernstige toestand per ambulance overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis 'in Zierikzee. De bestuur ster van de bestelauto bleef onge deerd. De brommer werd geheel ver nield, terwijl de bestelauto aan de voorzijde zwaar beschadigd werd. HAAMSTEDE Jeugdsoos „Big S" De leden van de jeugdsociëteit „Big S" gaan op Hemelvaartsdag dauwt rappen. Om half zes vertrekt men vanaf de jeugdsoos aan de Sluispad voor een tocht door de duinen en terug over het strand. Bij terugkomst is de koffie klaar. Vrijdagavond is er in de jeugd-sociëteit een politieke avond. Sprekers van de P.v.d.A., C.D.A. en V.V.D. zullen dan een na dere toelichting geven op hun pro gramma waarna diskussie mogelijk is. Een ieder die hiervoor belangstel ling heeft is welkom. Zaterdag a.s. zal er te 23.00 uur een Kung-Fu film worden gedraaid. y CDA-vergadering Door de C.D.A.-afdeling Westen- schouwen zal vrijdagavond a.s. in de rekreatiezaal van de gereformeerde kerk te Haamstede een verkiezings bijeenkomst worden gehouden waar bij als spreker zal optreden drs. H. Eversdijk, lid van de provinciale sta ten van Zeeland. BURGH Exkursies broedkolonies zilvermeeuwen De jaarlijks terugkerende excur sies naar de broedende zilvermeeu wen in het gebied van de Boswacli- terij (de Domeinen) zijn vrijdag avond weer begonnen en hoewel er deze eerste maal nog niet zo vèel belangstelling was, mag verwacht worden dat -vele duizenden weer van deze unieke exkursies gaan genieten. Op de dinsdag- en de vrijdag avonden kunnen bel'aftgstellenden, na zich voorzien te hebben van dc bij de V.V.V. „Burgh.Haamstede" en V.V.V. „Renesse Vooruit" te koop zijnde toegangskaarten, aan de ex kursies deelnemen. Ze worden weer op kundige wijze geleid door een aantal natuurgidsen van de Vogel en Naiuurwacht „Schouwen-Duive land". OOSTERLAND De „Voorkerk" Na dc opening van de „Voorkerk" (hedenavond) krijgt iedereen gele genheid deze nieuwe aanwinst te be kijken. De wat Vreemd aandoende benaming is op historische gronden wel verantwoord. In de Roomse tijd, toen de Sint JodóCüskerk hog bijna de helft gro ter was, diende het gedeelte dat nu ingebruik genomen wordt als voor kerk en gaf toegang tot het gedeel te van de kerk waar het altaar stond en waar de missen werden gelézen. Naar algemeen wordt aangenomen is dit middenstuk bij de geweldige brand in juni 1612 verbrand, doch anderen beweren dat de Spaanse be roerten het op hun geweten hebben, en weer anderen zeggen dat het stuk er gewoon afgebroken is om dé een voudige reden dat men het niet meer nodig had voor de Reformato rische erediensten. Schoolhuis Hoe het ook gebeurd moge zijn (de oude kronieken geven het niet weer) feit is echter dat er enige ja ren latei* een flink nieuw „scbool- huijs" werd gebouwd op deze plaats dat tot het jaar 1904 heeft dienst ge daan, toen het gemeentehuis werd door de opi'ichting van de nieuwe school aan de Groene Poort. Doordat het gebouw door de oorlogshande lingen in 1844 danig wérd geteisterd, besloot, men het niet meer als ge meentehuis te gebruiken, en werd het ingericht als vergaderzaal onder de naam van „De Confei*entiekamer' (gemeentelijk verenigingsgebouw). Vorig jaar ruilde de Hervormde Kerk het gebouw voor het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk, dat nu verbouwd en vergroot wordt tot Oosterlands Dorpshuis, en het gebouw naast de kerk werd voor de helft verkleind en ingericht als kerkelijk centrum, voor vele doeleinden geschikt. Er is nu een inwendige verbinding met het kerkgebouw gecx*eëerd en keurig ingericht. Schoolreizen De leei*lingen van de DS. J. Bo- germanschool voor reformatoi'isch onderwijs, hoofd de heer D. Morks, maken hun schoolreizen op 1 juni en op 8 juni a.s. De eei*ste di*ie klassen gaan naar Madurodam en naar de dierentuin Blijdorp, terwijl een week later dc drie hoogste klassen naar Rotterdam gaan voor een vaartocht door de havens en vervolgens de Ridderzaal gaan bekijken te Den Haag. BRUINISSE Onderzoek Van de 99 personen, die in aanmer king kvyamen voor het te Bruinisse gehouden ondei'zoek, zijn 73 personen wei'kelijk verschenen. Dal is 73.73 procent van het aantal aangeschre venen. Naar de 22 die niet versche nen zal nog een tweede schrijver! worden vex*zonden. „Open dag" op 21 mei SIRJANSLAND, 16-5. Met de opening van de schoonheidssalon van Tilly Markenstein op zaterdag 21 mei in de Poststraat te Sirjansland wordt Schou wen-Duiveland een bijzonder fraaie gelegenheid voor het ondergaan van sehoonhcidsbehandclingen rijker. In het oude, doch door verbou wing en modernisering geheel ver nieuwde pand in de Poslsti-aat zal op zaterdagmiddag voor genodigden de openiixg verricht worden door Astrid Goosman, docente aan de STIVAS-School van Lya Goosman en Internationaal gedelegeerde van het Comité International d'Esthe- tique et de Cosmétologie (CIDES- CO). Na de officiële opening zijn tus sen 15.00 en 18.30 belangstellenden van harte welkom om de salon te komen bezichtigen. Bij passende weersomstandigheden zal eventueel buiten een receptie worden gegeven. Kömplete behandeling Tilly Mai'kenstein, v zelf volledig gediplomeerd Stivas schoonheids specialiste, zal in de toekomst haar klanten alles kunnen bieden op het gebied van schoonheidsvèrzorging, waaronder manicux*e, terwijl tevens plannen bestaan om x-eflexorle mas sage toe te gaan passen. Het interieur van de salon, be staande uit een ruime behandelka mer met doueliegelegenheïd en een wachtkamer, doet zeer modern aan mede dankzij gebruikmaking van in terieurontwerpen van de hand van Anton Hijman. Voor de behandelingen, die de ge hele week plaatsvinden kanrnen ha 18.00 uur telefonisch afkpfaken nik ken. Benoeming De heer A. J. van Wijk uit Nieu- wex'kerk, werkzaam op de gemeente- seci'etarie te Bruinisse is met ingang van 1 juni benoemd als ambtenaar op het gemeentesecretarie van Rockanje. ZIJPE Aardgas Eind mei 1977 wordt een begin ge maakt met aansluiting van de buurt schap Zijpe op het x*egionale aard- gasnet. (Vervolg van pag. 1) teleurstelling de ijsbaan te moeten l'aten vallen, maar het was wel het meest 'kostbaarste deel, een grote uitgave terwijl er weinig gebruik van gemaakt wordt omdat er zo wei nig ijs is. De gemeente heeft intus sen kontakt opgenomen met Wiitaa cm eventueel van de daar aanwezige kanovijver in de winter de mogelijk heid te maken van een ijsbaan. Deze kanovijver heeft als ijsbaan in de winter vele pluspunten o.a. beschut achter de wallen, afgesloten entree zodat beter entreegelden g'eind kun nen woi'den en een kantine. De vooi*- zi.tter zei dat Wilrna in eerste in stantie 'hier wel' voor voelde en be- i;eid was hier nader over te onder handelen. Op vragen uit de ra-ad zei de bui'gemeester dat de mogelijkheid voor aanleg van een ijsbaan in het Westplantsoen blijft wanneer de sub sidiekraan neg eens geopend zou worden. In het gedeelte dat nu ge realiseerd gaat werden wordt de aanleg zo dat het 'gedeeltelijk speel terrein is voor de jeugd en hét an dere gedeelte voor de oudéren oxri te wandelen e.d. „Met het aanrichten van vernielingen van beplanting kan men kritiek hebben op de jeugd maar je moet wel zex-gen dat ze kun nen spelen" zo zei de bui*gemeester. Daarom wórdt bij de aanleg van het gedeelte Westplantscen terdege aan de jeugd gedacht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. Een brand in een max*kiezenfabx*iek in Eindhoven heeft een schade vex*oorzaakt van ruim zes miljoen gulden. De bx*and woedde in de fabi'iekshal van de Haes Holland aan de Steenstraat. Er deden zich geen pei-soonlijke ongelukken voox*. De publieke belangstelling was gi*oot. APELDOORN. De Apeldoornse ge meenteraadsfractie van de V.V.D, wil dat. degenen die verantwooi'delijk zijn voor het via de VARA televisie uitgezonden „Politiebei*icht" straf- x*echtelijk worden vex*volgd. ZIERIKZEE. 13-5. Op de in de zaal van de Oir. Ger. kerk geliouden verkiezingsvergadering van de S.G.P., sprak de lieer R. van Ommeren over liet onderwerp „Kuituur en Rekreatie". Hij merkte daarbij op, dat het gaat om een verantwoord kuituur- en rekreatiebelcid, n.l. datgene wat strekt tot verheerlijking van God en lot welzijn van de mens". Verwijzend naar het toenemend percentage (tot 25 procent) van de C.R.M.-uitgaven en dc z.g.n. koppeisubsidies door gemeen ten en provincies (de rijksoverheid geeft zóveel en dan moeten gemeente en provincie zóveel geven) vond hij de centrale overheid te gaan zitten op de stoel van het raadslid. Hij' wilde geen stimulerend kul-, tuurbeleid en keerde zich tegen het toneel, als her-interpretatieve kunst vorm, als zijnde onwaarachtig van karakter. De kulturele aktiviteit dient vooral gericht cp behoud er. konservei'in'g van hetgeen aan ('bouw)schoon uit vroeger tijden is overgebleven. Dat een ingetogen zondageviering in deze tijd is inge ruild vcor het „weekeinde-hóuden", met alles wat daarmee samenhangt, kon de heer Van Ommeren ook niet als juist 'kenschetsen en hij keerde zich vooral tegen de landschapsont- sierende rekreatiedorpen, zoals die geschapen worden door projektont- wikkela'ars. In het algemeen gaan door deze vox*men van i*ekx*eatie de zondagsrust en het typisch éigen ka rakter van de dorpenverleren. Koppeisubsidies Wat, betreft de koppeisubsidies moet thans bezuinigd worden en „blijft de lagei'e overheid met de brokken zitten", aldus de 'heer .Van Ommeren, die er cp wees dal wel vaart op zich neg geen welzijn rnet zich brengt. Kijkje in hel interieur van- de salon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4