CVIVE LA 33 'FEMME Gevarieerde agenda leverde diskussiemateriaal op aan raad Zierikzee (Nood)school binnenstad naar verwachting tijdig gereed Werk aan Scheldedijk-verzwaring onder Oosterland hervat STREEKNIEUWS élLevedesgljbewustevww met een eigen kijk ep stijl en mede. kyfblkómbjj: Muziekgroep uit leerlingen R.S.G. Auvergne voor „Prof. Zeeman" Afdeling Zeeland Ver. Ned. Gemeenten TYPISCHE ZAKEN IN REDE V.N.G.-DIREKTEUR MR. L. G. VAN REIJEN ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 17 mei 1977 Nr. 22100 3 gen besloot de raad conform hel voorstel van het college. ZIERIKZEE, 16-5. De gemeenteraad van Zierikzee is Antecedenteiiformulier in de gisteren (maandag)avond gehouden vergadering van de gemeenteraad akkoord gegaan met de gemeen schappelijke regeling voor de instelling van een regio nale kommissie, als bedoeld in art. 6j van de Wet op de bejaardenoorden. Het raadslid de heer Sprengclmcy - cr zei verheugd te zijn met deze re geling maar was wel wat geschrok ken van de kosten. Naar zijn mening heeft de gemeente in de commissie verder in feite niet veel meer te zeg gen en „zit men er wel voor vijf jaar aan vast". Uit een toelichting op een desbe treffende vraag van. de heren Joniket en Verschel ling door burgemeester Th. H. de Meester bleek dat het niet nodig was te besluiten tot aanvulling van art. 9 van de regeling. De raad toesloot verder konfornt het voorstel van. b. en w. een subsi die te verlenen voor restauratie van de stoep van het pand Appelmarkt 1. De heer Sprengelmeijer wees er op dat het soms voorkomt dat bij wille keurige restauratie" van stoepen bepaalde monumentale zaken verlo ren gaan. Onlangs is bijv. een oude welput verdwenen bij herstel van een stoep. Hij zou graag zien dat dit in. de toekomst niet meer voorkomt. Onder de hamer door gingen voor stellen tot subsidieverlening in de kosten van restauratie van de pan den Meelstraat 18, Balie 1 en Nieu we Haven 2. Toeristemlagen Het voorstel van b. en w. om een subsidie van f 2.000 toe te kennen aan de evenementen commissie van de V.V.V. ini de 'kosten van de toe- j-istendag'en 1977 gaf aanleiding tot éniiige diskussie. De heer Ga-oen vroeg, zich af waarom ook dit. jaar wéér geen toegrotimg van de Evene- m'entencommissie voor de komende clagen is ingediend, zoals vorig jaar toc'h werd toegezegd. „Ik heb geen bezwaar tegen de voorgestelde sub sidie maar die begroting hoort er bij", aldus de heer Green, die voor stelde de gevraagde subsidie te ver lenen, maar het geld voorlopig' te blokkeren tot de raad. de begroting zal hebben kunnen bekijken. De heer De Rijke was het hiermee eens, maar vroeg zich af waarom aan de Evenëmentehcommissie f 2.000.wordt toegekend, terwijl verzocht Is om f 3.000.De voorzit ter was het eens met wat gezegd was over het ontbreken van be begroting. Als die begroting, er was geweest dan was overigens wellicht óók de gevraagde f 3.000,verleend. V.V.V. krijgt in elk geval f 2.000, zij het „geblokkeerd", tot de a-aad de begroting van de Evenementencom- missie zal hebben bekeken. Vaarl achter schoolplan binnenstad Wethouder Den Boer deelde mee dat de opzet van drie (nood) lokalen voor de. openbare basisschool die komt in de binnenstad „te krap" is geweest en dat er daarom geen drie maar vier lokalen zullen komen. Er wordt alles aan gedaan om de voor zieningen. gereed te hebben bij de start van het nieuwe schooljaar. De heer'Asma vond het fijn dat de HAAMSTEDE. Vorige weélc namen vievrouw M. J. Roëll-Cramer en mevrouw D. Vlaander-Harimam af scheid van de bejaardensociëteit te Haamstede als presidente en als se cretaresse na vele aktieve jaren. Mevrouw Roëll (links zittend) en mevrouw Vlaander (rechts zittend) nemen een bloemhulde 'in ontvangst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) wethouder deze zaken goed heeft aangepakt. Hij wees er op dat het gaat om een noodvoorziening en dat er uiteindelijk een permanent ge bouw zal moeten komen. In ant woord op een opmerking van de heer Groen zei de wethouder dat er zeker alle reden is voor optimisme met betrekking tot. het op tijd gereed zijn van de lokalen. De raad besloot medewerking te verlenen voor de aanschaffing van individuele leer middelen r.k. basisschool en ging verder akkoord met het voorstel eervol ontslag te verlenen aan me vrouw M. Duijm-But, onderwijzeres aan de Theo Thijssenschool. Vastge steld werd de instruktie voor de ha venmeester. Woning havenmeester Enige diskussie ontstond rond de voorgestelde 30e begrotingswijziging inzake kredietverlening voor ver betering van de woning Nieuwe Ha ven 87. Dit pand heeft een bestem ming gekregen als ambtswoning voor de havenmeester. De heer Groen vond het een goed voorstel maar de huur aan de lage kant; de heer Verschelling was het niet eens met de bestemming van het pand als woning voor de haven meester, omdat er al een woning als zodanig in gebruik is. De heer Asma zei dat de woning eigenlijk gekocht was voor. afbraak en dat er nu twee ambtswoningenkomen. Hij vond dat één te veel „en dat gaat veel geld kosten". Hij stelde voor het pand te verkopen. Wethouder Den Boer wees er op dat de huur wordt vastgesteld naar een bepaald percentage van het ambtelijk inkomen. Burgemeester De Meester lichtte nader toe dat de nu nog in gebruik zijnde ambtswoning minder, geschikt is voor een gezin met kinderen. Het pand Nieuwe Haven 87 is veel beter geschikt, bovendien vormt hel een waarde objekt voor de gemeente en kan gerekend worden op restaura tiesubsidie. Het pand zal zijn waarde behouden en ongetwijfeld zal de ge meente er later spijt( van hebben wanneer besloten zou worden tot verkoop aan een partikulier. De heer Sprengelmeijer zei het be paald on-eens te zijn met de heer Asma. Met de stem van de heer Asma te- Opnieuw werd het bekende voor stel van de PvdA inzake het antece- d entenform ulier uitvoerig doorge praat. De heer Roskam deelde mee geen enkele behcefte meer te hebben aan enige diskussie hierover; de sa menstelling' van het formulier is aan b. en w., en hef college heeft een herziening toegezegd. Het gewijzigde form ulier zal bovendien aan de raad worden voorgelegd. De heer De Rijke dacht er precies zo over; in 'het anteccdemtenlormu- lier komen trouwens enige wijzigin gen. De heer Deurloo zei het niet eens te zijn met het PvdA-stand- punl: er slaan in het formulier wel degelijk vragen waarvan de beant woording voor de werkgever van be lang is. De heer Verschelling was van. oor deel dat allerlei vragen nuttig zijn voor de werkgever. „Maar daarom mogen die vragen nog niet worden gesteld, dat 'is een kwestie van fat soen en normen", aldus de heer Ver- schelling die in dit verband dacht aan vragen rond verenigingen, hu welijk," religie, medische specialist enz. Hij 'handhaafde zijn verzoek dit soort vragen uit 'het formulier weg te laten. De voorzitter zag geen aanleiding voor een nieuwe uitputtende behan deling: „de hele zaak is in feite bui ten de orde". Hij wees er op dat de heer Verschelling bekend moest zijn met het feit dat een aantal vragen achterwege wordt gelaten. De raad verwierp het voorstel van de PvdA inzake het antecedentenformulier met acht tegen vier stemmen. (Voor de rondvraag verwijzen wij naar het volgende nummer). Advertentie Aan bet verkiezingsfront is op Schouisjen-Duiveland niet alles, maar toch wel bel een en ander aan de band. Ver gadering op vergadering, zeg maar, waar u niet altijd bij aanwezig kunt zijn. De 'ZIE RIKZEESCHE NIEUWS BODE, geeft geen krimp en is present om bet allemaal door te geven. Met een eigen abonnement krijgt men bet vlug onder ogen. OOSTERLAND, 16-5. Door de aannemcrscomhinatie fa. Oostcrwyk, Jansc en gebr. Romers zijn de werkzaamheden van de dijkverzwaring laugs de Oosterseheldc onlangs weer hervat.. Het gedeelte vanaf de boerderij „Oostcr- steijn" tot aan Viane, lang ongeveer 500 meter, is momenteel aan de beurt zowel als het gedeelte vanaf de boerderij „De Buijs" tot aan Bruinissc. Er zijn op het ogenblik een viertal draglines ingezet, een bulldozer, twee laadschoppen en twee hijskra nen. De directieketen, waarin de he ren van de Rijkswaterstaat huizen, staan nu aan de Verlorenkostweg in de nabijheid van de nieuwe rioolwa terzuiveringsinstallatie. Er is al weer veel zand gespoten,, maar nu is de zandzuiger weer voor enige weken vertrokken naar een ander karwei waar ook zand nodig is. Gehoopt wordt op weer mooi zomerweer zo- Stichting Zeeuws Studiefonds Gedurende het boekjaar 1975 is ï'ond f 116.500.afgelost, terwijl ten belïöeve van het studiejaar 1976/1976 een bedrag van f 216.700,aan ren teloze voorschotten is toegekend, al dus wordt medegedeeld in het ver slag 1975/1976 van de Stichting Studiefonds. In het. verslagjaar was het totaal aantal aanvragen 198; daarvan wer den 101 aanvragen toegekend, 57 af gewezen en 40 ingetrokken geacht. In het genoemde jaar waren 12 aan vragen afkomstig van Schouwen- Duiveland, waarvan er 8 werden toegekend. In het verslag wordt op gemerkt dat het Zeeuws Studiefonds nog steeds een nuttige funktie in de Zeeuwse samenleving vervuld, om dat een groot aantal studerenden om diverse redenen geen financiële steun van de rijksoverheid heelt ontvangen. Het financieel beheer van het fonds en de voorbereiding en uitvoe ring van de bestuursbesluiten, vindt plaats op het buro van de Stichting Zeeland. Alarmering bij strandvervuiling door olie Voor alarmering bij strandvervui ling door olie funklioneren in Zee land de twee permanent bezette hulpcentra, waar ook de meldingen binnenkomen met betrekking tot on gevallen, brand enz. Voor wat Schouwcn-Duiveland betreft is dat het hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland te Goes, (01100) 14444. Dit hulpcentrum fungeert als. doorgeef- post van binnenkomende meldingen over slrandverontreiniging door olie. Reisje voor de bejaarden op 8 juni Het traditionele reisje van de Zie- rikzeese bejaarden zal plaatsvinden op woensdag 8 juni. Het uitstapje gaat ditmaal naar Zeeuws-Vlaande- ren met bezoek aan o.a. Hulst en Sluis, en langs de Belgische kust. Vertrokken wordt vanaf de beken de punten: Havenplein, rusthuis „Borrendamme" en de Fina-garage. Belangstellenden dienen zich op te geven op dinsdag 24 mei a.s. in „De Rookende Moor", de gehele dag, en gedurende de ochtenduren bij de ad ministratie van „Borrendamme". (De vertrektijd van de bus staat aange geven in de agenda.) In Sluis zal zo wel de koffiemaaltijd als het diner worden gebruikt. Omstreeks negen uur 's avonds zal de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" de bejaarden te Zie rikzee weer een muzikaal welkomen bereiden. ZIERIKZEE J. Deist direkteur R.T.M. In de Algemene Vergadering van Aandeelhouders van de N.V. Rotter damse Tramweg Maatschappij d.d. heden is de heer J. Deïst benoemd tot direkteur per 1 juli 1977, als op volger van dr. H. J. van Zuylen, die op laatstgenoemde datum met pen sioen gaal. De heer Deist is thans chef vervoer van de N.V. R.T.M. en is bij dit be drijf sedert 1945 in verschillende funkties werkzaam geweest. In het kader van de in gang zijn de fusie van de slreekvervoerbedrij- ven N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij, N.V. Streekvervoer Walcheren en Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij N.V. zal de heer Deïst gaan optreden als direk teur van het geïntegreerde Zeeuwse streekvervoerbedrijf, dat de vervoer gebieden van voornoemde bedrijven omvat en gaat opereren onder de naam „N.V. Streekvervoer Zuid- West-Nederland". '•Holty" qodc Dam 19 Zierikzee Frans vleugje te Zierikzee ZIERIKZEE, 16-5. Kort nog maar na de „Grote Avond" van Kontakt, de leerlingenvereniging van de Ryksscholengemecnschap Prof. Zee man, staat er alweer iets nieuws op het programma. Op vrijdag 20 mei zal er een op treden plaats vinden van de Franse muziekgroep „De Brise-pied" uit Au- rillac met de Nederlandse trouba dour Jan van Rhenen. De Franse groep is speciaal voor de leerlLngenvereniging naar Neder land gekomen en zal slechts éénmaal optreden. De groep bestaat uit 6 le den, met Bernaard Delmas als lei der. De leden hebben zich er op toe gelegd om de traditionele muziek uit de Auverge, de streek waar ze van daan komen, weer nieuw leven in te blazen. Dit doen zij met veel en thousiasme op traditionele instru menten, zoals draailier, verschillende doedelzakken, enz. Vaak trekken leden van de groep naar de dorpjes óp het platteland op zoek naaf oude volksmuziek. „Lc brise-pied" is het Franse woord voor „Lo brisa pc", de naam van een typische dans uit de Au vergne. Het werk van Bernard Delmas en zijn vrienden is in Frankrijk niet onopgemerkt gebleven gezien hun vele uitnodigingen voor folkloristi sche festivals. Ook hebben zij al enige platen gemaakt. Liedjes De muziek van ,,Le brise-pied" zal afgewisseld worden met liedjes van Jan van Rhenen. Deze 'is op de scholengemeenschap allang geen on bekende meer. want hij treedt er al voor de derde keer op met zijn Lied jes van de kouwe grond. Ed Leef- lamg maakte veel teksten die door Jan van Rhenen zelf van muziek werden voorzien. Hij begeleidt zich zelf daarbij op één van zijn drie gi taren en een zeer goede geluidsap paratuur zorgt dat alles technisch g'oed overkomt. Bij' mooi weer zal deze avond ge houden worden op de binnenplaats van het schoolgebouw aan de Man huisstraat. Bij slecht weer zal hel. optreden plaats vinden in de aula van de school. Zoals bekend zal de huidige di rekteur van N.V. Streekvervoer Wal cheren, de heer J. P. L. van Manen, in verband met evengenoemde fusie en met het oog op zijn gezondheids toestand per 1 juli 1977 terugtreden. Bazar Chr. Kleuterschool „De Speeldoos" In de Chr. kleuterschool „De Speeldoos" vond vrijdagavond een druk bezochte bazar plaats. Van de spelen die werden geboden waren bij de jeugd vooral het schieten, bal- lengooien en sjoelen zeer in trek. Voor de ouderen was vooral de ver loting aanlokkelijk. Het was bij deze attraktie zelfs zo druk, dat na een uur alle loten verkocht waren. De prijzentafel, waarop eerst honderd leuke prijzen stonden uitgestald, was dan ook al vroeg weer helemaal leeg. Grote belangstelling was er ook voor de rommelmarkt en de kado- shop, met handgemaakte artikelen. Bijna alles werd verkocht, en uit de plantenhoek namen velen een plantje mee. In de koffie-shop kon men ge nieten van koffie, thee. frisdranken en cake. De netto-opbrengst van de ze avond was plm. f 1.500,Leid sters en ouderkommissie zijn bijzon der blij met dit resultaat en dank baar voor de medewerking van mid- denstandei-s, ouders en vele anderen die zoveel voor deze bazar gratis be schikbaar hebben gesteld. OOSTERLAND Bouw premiewoningen De gewapend betonfunderingen van de zestien stuks premiewonin gen, die door het bouwbedrijf van de fa. De Hartog en Zn. Ie Zierikzee- 's Gravendeel aan de Leuvenstraat alhier worden gebouwd, zijn klaar gestort. Eerstdaags gaat men metse len aan deze werkelijk leuke wonin gen, die op de begane grond een ka mer krijgen van ruim 29 m- en de keuken, zomede de hal. Op de eerste verdieping een drietal slaapkamers met badkamer met ligbad, en op de tweede verdieping een slaapkamer met berging. dat deze werkzaamheden goede voortgang kunnen vinden, en de streefdatum, die momenteel gesteld is op 1 december 1977. gerealiseerd kan worden. Overigens is het ge deelte dat vorig jaar aan bod kwam weeral mooi groen geworden en men is thans bezig het gedeelte dijk af te palen met perkoenpalen. Eerlang zal hier ook nog een sloot langs gegra ven worden. Al met al veel bedrij vigheid aan de zeedijk langs de Oos- terschelde. POORTVLIET - Iii zijn rede voor de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten lieeft de hoofddirekteur van de V.N.G., nir. L. G. van Reijen, nog enkele belangrijke punten aangeroerd. Spreker noemde ook enkele staal tjes van de bureaukratie der onder scheidende departementen. Men gaat inzien dat centralisatie niet altijd de oplossing is, maar nu men dat gaat inzien moet ook het gemeentebestuur op zijn qui vive zijn, vooral in ge meenten die uit meerdere kerkdor pen of kernen bestaan want ook de gewone man in de straat zegt zo gauw „Ze doen maar' als hij zich niet betrokken voelt in de beslissin gen van het gemeentebestuur. Daarom lis het nodig het houden van hoorzittingen, maar dan wel hoorzittingen, waar niet het woord gevoerd wordt: door de gemeentelijke vertegenwoordigers alleen, of door b op a al de figuren in de samenleving, die menen toet beter te kunnen dan het gemeentebestuur. Ook inoet het gemeentebestuur niet een houding aannemen van „Laat ze maar op komen". Goede voorlichting en goed samenspel zijn de elementen van een goede hoorzitting. Maar men dient te bedenken, dat vele mensen schro men het voord te voeren.Om de bur ger waarlijk bij het bestuur te be trekken zal er ook een goed kontakt, moeten bestaan tussen gemeentebe stuur en toestaande verenigingen. \k liegroepen Een derde vorm van kontakt over- heid-burgerij kan zijn de samen- spreking met de aktiegroepen. Ak- tiegroepen kunnen lastig zijn en als zij onderwerpen naar voren brengen die al lang zijn afgehandeld, of die niet gemeentelijk kunnen worden opgelost, dan za'l hen dat duidelijk moeten maken, ook al willen zij moeilijk luisteren. Anderzijds, zal liet gemeentebestuur toch moeten luisteren, naar die aktiegroepen om te onderkennen, of door hen ook za ken aan: de orde worden gesteld, die onder de burgerij 'leven, maar waar aan, om welke reden dan ook tot dan toe niet genoeg aandacht is besteed, want alleen door een goed kontakt tussen burger en overheid, kan de democratie optimaal funktioneren. En dit laatste (is een uitermate be langrijk goed, in onze westerse sa menleving. Na de iundh behandelde burge meester Van Boe3ren, het onderwerp: De binnengemeentelijke decentrali satie in de praktijk. Hij herinnerde aan de werkzaam heden van de commissie: Van Beek, Bode. Schakel een trio van burge meesters, dat tot zelfs n'aar Duits land een studiereis ging maken, om daar lots' op te steken van de ge meentelijke en intergemeentelijke s «menwerking. Tliolen De samenvoeging van de zeven ge meenten op Tholen, tot één gemeente was een experiment, dat in hel par lement ruime 'belangstelling ont moette. Ook afgevaardigden, waar van men mocht veronderstellen, dat zij de streek of het eiland niet uit eigen studie of ondervinding kenden bemoeiden zich er mee en men bleek bang te zijn. dat „minderheden" in de v erdrukking zouden komen. Re den om een z.g. „Thools artikel" (art. 34) in ite voegen. Nadruk werd, spe ciaal gelegd op art. 61, dat verplacht het. kontakt met de verschillende be volkingsgroepen levend te houden. Eigenaardig is daarom, dat <j.n> en kele van de zes gemeenten, dJie na Tholen nog werden samengevoegd (één daarvan was Zaanstad) in liet geheel niets of bijna niets met dat art. 61 werd' gedaan. Maar Tholen deed dat wel, in Tholen kwam zelfs een jong jurist (mr. Ten Berge) die een uitgebreide studie maakte en een rapport uit bracht over enkele jaren uitstrek kende bevindingen. Verbet ei toe voorlach lings bijeen komsten, kontaktbijeenkomsten, ge spreksgroepen, waren de communi catiekanalen die men benutte, maar ook de pers bewees goede diensten. Er kwam een 'gemeenteraad die een goede afspiegeling was, vair de Thoolse bevolking verdeeld' ever de zeven kernen, gemeenteraadsleden ook die stuk voor stuk, een soort postduivenfunktie vervullen, tussen de burgerij en het kollege van b. en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3