Praten over Diskussienota 1977 Zeeuwse Rekreatie Niet alles klaar en duidelijk De Zierikzeesche molens Buit „Prinsehof" terecht De twee dood geschoten mannen in Den Boseh Uit de politieke keuken BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL' ZIERIKZEE Kte Hoe een defensie op te bouwen met percentage van drie Exkuses Vara „OORLOGSINSPANNING" NODIG OM ENERGIETEKORT TE VOORKOMEN AGENDA I 'dam 9 2 Advertentie ZTERIKZEE, 13-5. Op de gehouden inspraakbijeen komst over de Zeeuwse Rekreatie-diskussienota 1977, in de Concertzaal, kwam uit het publiek naar voren dat het aspekt leefbaarheid in de nota nogal kort is afgedaan. De wens werd geuit om eens uit te spitten hoe groot de rekreatieve druk is op de dienstverlenende instanties. Weinig weerklank vonden de vragen van de aktiegroep, gevormd door de omwonenden van ..Torenhoeve" en „Schouwse Boer". Gevraagd werd: „Kan de P.P.D. er iets tegen doen dat b. en w.'s zich laten beïnvloeden door direkteu- ren van proaekontwikkeliing'smaat- schappijen?" en „Hoe kunnen actie groepen inzage krijgen in bouwteke ningen voordat ib. en w. een defini tieve vergunning verlenen?". Geant woord werd dat deze hoorzitting niet de geschikte plaats was om dergelij ke vragen te beantwoorden. Kampeerterreinen Wéinig konkreets kwam naar vo ren op de vraag hoe men te werk moest gaan bij het uitdunnen van de thans bestaande kampeerterrei nen. Het aanleggen van nieuwe ter reinen voor de gedupeerden zag de heer Adriaansens niet als een eerste oplossing. „Men zal in alle redelijk heid en met verstand de zaak moeten bekijken", luidde het antwoord. Het feit dat de aanleg van nieuwe wegen meer verkeer aantrekt, mag volgens de nota geen reden zijn om dan verder maar niets meer te doen. Uiteraard zal toch voor een goede struktuur moeten worden gezorgd. De heer C. de Schipper, econoom aan 'het ETI in Zeeland beantwoord de de vraag hoe groot de invloed van de rekreatie op de werkgelegen heid was. Een groot aantal parttimers en hulpkrachten vindt werk in de re kreatieve sektor. Geringer echter is het aantal permanente arbeidsplaat sen dat ten gevolge van de rekreatie ontstaan is. Uiteraard heeft de ekonomle in deze provincie een belangrijk gun stige 'injdktie 'gekregen en ondergin gen de midd'enstandszaken een om zetstijging; door het toenemende toe risme, hoewel hier geen ex akte cij fers va.'n beleend zijn. Reservering Belangrijk probleem blijkt de vaalk moeizame reservering van een vakantie dn Zeeland. Mensen; moeten veel. 'bellen, schrijven of zelf komen kijken voor een definitieve boeking plaats vindt. Gepleit wordt dan ook voor een centraal reserveringssy steem van de V.V.V. cm tot een be tere situatie te komen. Btf de V.V.V. „Renesse Vooruit" bestend echter de vrees dat door een dergelijk centraal boekingssysteem het bestaan van de plaatselijke V.V.V.'s zal worden uitgehold. Direkteur van de Provinciale V.V.V., de beer J. de Regt wees er op dat (gestreefd meet worden naar een systeem, waarbij alle V.V.V.'s be trokken zijn. (Vervolg van pag. 1) dat bij in bedrijfsstelling van de molen toch weer gebruik zou moe ten worden gemaakt van het terrein. Opwekking van stroom is een kos- tenkwestie. Hij had het gevoel - op grond van publikaties - dat kosten en (stroom),-baten in een totale wanverhouding zouden komen te staan. De heer Asma meende dat cijfers hieromtrent al weer jaren oud zijn; de vervangende energie-opvattingen zijn gewijzigd. Publiek en eigenaar De heer Becu dacht dat de ge meente niets te vertellen heeft; „we hebben geen poot om op te staan", zo meende hij, maar er bleek uiter aard een verschil tussen de toelaat baarheid van het publiek tot de mo len en die van de eigenaar (de ge meente). Na nog wat onbelangrijk achtergrondvuur verenigde de raad zich met het b. w.-voorstel. Advertentie Een duidelijk regionaal probleem met planologische aspekten bleek dc stallingsruimte voor sta-caravans. In de diskussie tussen provincie en ge meenten bij de vaststelling van. be stemmingsplannen wordt hieraan aandacht besteed. Negatief punt is dat stallingen vaak uitgroeien tot verkooppunten. „Incidentele kampeerder" Burgemeester E. Baerends had enige moeite met. de vaststelling in de nota dat een zgn. „oververtegen woordiging" bestopd van kampeer terreinen. Hij zei de indruk te heb ben dat de vroegere kampeerterrei nen in de loop der jaren allen zijn omgebouwd tot. sta-caravan-terrei- nen en dat dit ten koste gaat van dc incidentele kampeerder, die met zijn tentje veertien dagen in Zeeland door wil brengen. De heer Adriaansens voerde aan dat het onderzoek voor deze rekrea- tienota enige jaren heeft gelopen en zodoende enige cijfers en situaties inmiddels achterhaald zijn. Op de vraag of de stuurgroep Oos- terschelde niet te laat is met het invloed-uitoefenen op de aanleg van jachthavens, voerde de heer Van Geesbergen aan' dat de stuurgroep Grevelingen ook pas akief gewor den is na de afsluiting. De huidige stuurgroep Ooster- schelde, waarin alleen Zeeuwse be stuurders zitting hebben, zal bin nenkort vervangen worden door een nieuwe stuurgroep, waarin alle be trokken departementen vertegen woordigd zijn. Koeien voor kinderen ASSEN, 16-5. Dertig drach- tige vaarzen zijn maandag uit Assen per spoor vertrokken naar het distrikt in Noord- Italië. Zij zullen de melkvoor- ziening voor kinderen in dit door een aardbeving ge troffen gebied weer enigszins op gang brengen. De vaarzen zijn een geschenk van de stichting Wilde Ganzen en van Rotery Nederland. Zij de jonge koeien kregen een uitgeleide van mr. R. R. Pel, gouverneur van Rotery Nederland en de heer H. J. Timmer van de stichting Wilde Ganzen. DEN HAAG, 16-5. Een staand hor loge ter waarde van enkele tiendui zenden guldens is vrijdag in een wo ning in Leiden in beslag genomen. De klok komt uit de Prinsenhof, waar in juli 1976 voor ongeveer an derhalve ton bij een inbraak werd weggehaald. Het was de eerste vondst van de recherche dit week einde in de gigantische antiekzaak, die vorige week door de politie naar buiten werd gebracht. Zaterdag gingen rechercheurs op een pakhuis in Den Haag af. Ze troffen er vrijwel al het overige aan van de buit uit het: Delftse Prinsen hof. Naast de rekreatie- en naluurbe- langen zullen ook de visserij.belan- gen nauwkeurig bekeken worden. Thans is een studie gaande betref fende de aanleg van jachthavens af gestemd op de kapaciteit van de Oostersc-helde. In de nieuwe stuur groep zullen ook de diverse gemeen ten betrokken blijven. Wat betreft de fasering in de uit gifte van ligplaatsen zei de heer Van Geesbergen dat er hier en daar nog wel ruimte is en bij zal komen, maar dat men uiterst voorzichtig moet zijn teneinde in de toekomst ook nog mo gelijkheden te hebben. Op de vraag of men in, de nota niet te vee( was uitgegaan van het niet-haalbare, voerde de heer Adri aansens aan dat men in elk geval een ideaalbeeld moet nastreven al weet men van te voren dat in de praktijk wellens een veer gelaten moet worden. DEN BOSCH, 17-5. Ondanks een intensief onderzoek is de Bossche politie nog geen stap verder gekomen in de oplossing van de moord van 27-jarige H. van Deurne uit Den Bosch. De man werd in de nacht van zondag op maandag in de Bossche binnenstad (in de Vughterstraat) ge vonden. Hij bleek in het hoofd te zijn geschoten met een zwaar kaliber ko gel. Ruim twee uur later stierf onder aan een dijk langs de Waal in de gemeente Haaften vlak bij Den Bosch de 18-jarig'e Belg A. Gorel. Hij werd in het onderlichaam ge raakt door een politiekogel. Het slachtoffer wekte de indruk dal hij een viertal Bossche politiemannen bedreigde met een vuistvuurwapen. Later bleek het een klein model pols- tas te zijn. DEN HAAG. „Het moet afgelopen zijn met inkomens van tonnen". Dit heeft P.v.d.A.-lijsttrekker Den Uyl maandagavond gezegd op een ver kiezingsbijeenkomst van zijn partij in een stampvolle zaal „Amicitia" te Den Haag. BATHMEN. Het kabinet vertoont een gebrek aan moed. Het durft de laatste gegevens van het centraal planbureau over de verwachtingen ten aanzien van onze economie niet te publiceren. Op basis daarvan kan men namelijk concluderen dat het streven van het kabinet: 125.000 werklozen in 1980, onhaalbaar is. Het zullen er eerder 250.000 worden. Dit zei maandagavond dr. A. Pais (V.V. D.) in het Overijsselse Bathmen. BLEISWIJK. Minister Van Agt hield zich niet aan zijn afspraak. Hij is de slag in de kamer (om de grond- politiek) ontweken, omdat hij wist dat hij de slag zou verliezen". Aldus maandagavond het socialistisch ka merlid Ko Wieringa (P.v.d.A.). DEN HAAG. De bestrijding van de werkloosheid staat hoog op de lijst, maar daarboven prijkt nog de be strijding van de misdaad. Dit zei premier Den Uyl deze week in een interview met de „Vax-a-gids"', nadat deze problematiek in een kleine groep van het P.v.d.A.-partijbestuur aan de orde was gesteld. EINDHOVEN. „Ik vind het een goede zaak dat de vier omstreden maatschappij hervormende wetsvoor stellen inzet van de verkiezing zijn geworden. Ik heb. stellig de indruk dat Den Uyl hel daar ook op heeft aangestuurd omdat hij geweten moet hebben dat het onmogelijk was om de vier voorstellen voor de 25ste mei in het parlement behandeld te krij gen. Hij zou dat gewoon eerlijk moe ten zeggen". Dat zei V.V.D.-senator Haya van Someren-Downer maan dagavond tijdens een spreekbeurt in Eindhoven. Wegens enorm succes geprolongeerd A.s. donderdagavond (Hemelvaartsdag), zaterdagavond en zondagavond r>e meest opwindende filmervaring aller tijden.! DINODE LAURENTIIS presenteert KING KONG EEN JOHHGUILLERMIN FILM met JEFF BRIDGES. CHARLES GRODIN Executive Producers FEDERIC0 DE LAURENTIIS S CHRISTIAN FERRY Scenario LORENZO SEMPLE Jr. Produklic 0IN0 DE LAURENTIIS Regie JOHHGUILLERMIN Muziek JOHN BARRY uitgebracht door ihmuöi Toegang'14 jaar - Aanvang 20.00 uur Van Agt te Middelburg' MIDDELBURG, 16-5. CDA-lijsl- trekker Van Agt vindt dat PvdA- lijstaanvoerder Den -Uyl nu maar eens konkreet moet aangeven, waar op hij met de defensie wil bezui nigen. HILVERSUM, 16-5. TV-direkteur Piet te Nuyl heeft maandagavond voor de televisie nogmaals exkuses aangeboden voor de sketch over de Nederlandse politie in het teken van korruptie, zaterdagavond als aan hangsel van het programma „Hoe bestaat het" op de beeldbuis ver schenen. Peddelen naar de kant HAARLEMMERMEER, 16-5. Een onder invloed van sterke drank te water geraakte auto mobilist heeft zich zoeten te redden door zijn voertuig naar de kant te peddelen. De man belandde met zijn auto vanaf de Zwanenburgerdijk meters uit de kant in de ringvaarthij raakte niet in paniek en draai de het raampje van de auto open en peddelde naar de kantEnkele passanten hiel pen hem de wal op waarna hij naar huis wandelde. Daar hield de politie hem aan. Flit sell uit het buitenland ANKARA. De Turkse regering, die kampt met een rampzalig deviezen- tekort, heeft Saoedi-Arabic gevraagd 300 a 500 miljoen dollar, die thans bij westerse banken zijn geplaatst, over te hevelen naar Turkse banken. MOSKOU. Het Sowjet-Russische partij dagblad, de „Prawda", zegt in zijn editie van zaterdag dat de Chi nese Volksrepubliek zich onder lei ding van Hwa Kwo-Feng momenteel voorbereidt op een nieuwe wereld oorlog. BEIROET. Tijdens het weekeinde zijn bij 'gevechten tussen rechtse Li- ba n>ezen en Syrische militairen 29 Syriërs en een rechtse strijder ge sneuveld', aldus rechtse zegslieden in Beiroet. SJANGHAI. Prinses Beatrix en prins Claus zijn tijdens hun, rondreis dcor de Chinese volksrepubliek ge troffen door de grote sympathie die het Chinese vo'lk uitstraalt. BRUSSEL. De haringvangst in" dc Noordzee, die tot eind mei verboden was, zal verboden bljjven tot eind juni. Dat neemt niet weg dat Neder landse haringsvissers als enigen in de Europese gemeenschap, tot eind juni 1500 ton haring mogen vangen. Waarschuwing' van deskundigen DEN HAAG, 16-5. Slechts door zeer ingrijpende maatregelen en uitermate grote inspanningen, die het karakter dragen van een oorlogsinspanning, zal de wereld een catastrofaal tekort aan energie kunnen voorkomen. Met de mobilisering van de be schikbare middelen op (iet gebied van techniek en financiering zal on middellijk moeten worden begonnen, anders komt de wereld spoedig, waarschijnlijk al na 1985, voor zo'n tekort aan energie te staan, dat con flicten en oorlog er het gevolg van kunnen zijn. Déze waarschuwing is maandag gedaan dcor een internationale groep van deskundigen, die te samen de Tvve Energie Strategies werkgroep voor alternatieve energie strategic- enn (WAES) vormen. Deze werk groep bes taal uil 35 voo deskundigen uit vijftien landen, af komstig .uit het bedrijfsleven, de overheidssector en de wetenschappe lijke wereld. De leden van de groep kernen uit twaalf geïndustrialiseerde landen, en uit drie olieproducerende landen. Alle deelnemers hebben op persoonlijke basis aan de studiegroep meegewerkt. De Nederlandse leden van de werkgroep zijn mr. A. A. T. ven Rhijn, plaatsvervangend direk- teur-gerreraal voor de energievoor- zienéng van het ministerie van eco nomische zaken en ir. A. C. Sjoerds- ma, direkteur van de Stichting Toe komstbeeld der techniek. Haamstede Rekreatiexaal gereformeerde kerk, C.D.A.-verkiezingsbijeenkomst, 20.00 uur. Jeugdsociëteit „Big S", 20.30 uur, politieke-avond met P.v.d.A., C.D.A. en V.V.D. Zaterdag 21 mei Ziorikzee Concertzaal, 20.00 uur, film King Kong. Haamstede Jeugdsociëteit „Big S", 23.00 uur, Kun-Fu film. Brouwershaven Grote Kerk, 15.00 uur, Zendingsma nifestatie. Sirjansland Opening schoonheidssalon. 15.00 uur. Zondag 22 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film King Kong. Maandag 23 mei Haamstede Kombi-school, 19.45 uur, ledenverga dering C.N.S. schoolvereniging „On der de Wieken". Dinsdag 24 mei Haamstede Afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Mo lenrondleiding. 14.00 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, al'd. Platte landsvrouwenbond Reis bejaarden, vertrek 8.00 uur v.m. (OHIO) 22S5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE „In plaats va.n on is voortdurend vragen te stellen waar d!e antwoor den al voor klaarliggen, zou de heer Den Uyl er verstandig aan deen cn- ze vraag eens te 'beantwoorden. Hoe hij een solide defensie denkt op te bouwen met een percentage van drie van het. nationaal inkomen, zoals in het PvdA-PPR-akkcord staat ver meid", aldus Van Agt maandag op een verkiezingsbijeenkomst dn Mid delburg. „Den Uyl is een gevangene van zijin eigen groepering", zo zei de CDA-leider. Voor ons valt niet. te sjoemelen met onze veiligheid, noch met afspraken met bondgenoten. Den Uyl moet verder beseffen dat wij er niet aan denken de groei van de collectieve uitgaven op de één- prccentsnorm te houden. „Den Uyl zou er eens rekening mee moeten houden dat hij zonder het CDA niet kam regeren, maar dat dit andersom wel geldt", aldus Van Agt. Bnrgh Dinsdagen en vrijdagen, exkursie broedkolonie's, 19.00 uur. Vertrek punt Adr< v. d. Weijdeweg. Dinsdag 17 mei Zierikzee Graanbeurs, 19.45 uur, bijeenkomst drie grote politieke partijen. Haamstede Ned. Ver. van Huisvrouwen, (bezoek aan Landbouwmuseum Dreischor). Gemeenlenhuis, raadsvergadering, 19.30 uur. Brouwershaven Hotel „Flonis V". 20.00 uur, afd. Rode Kruis. Oosterland Opening „De Voorkerk". 20.00 uur. Woensdag 18 mei Zierikzee Bejaardenreis. Vertrek bussen: Bor- rendamme. Havenplein. Beurs. Gara ge Malta, 12.30 uur. Zaal Chr. Ger. Kerk, 19.30 uur, CDA-bijeenkomst. Herv. Verenigingsgebouw. Afd. NCVB. 20.00 uur. Donderdag 19 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur. film King Kong. Zierikzee-Ouwerkerk Rit M.C. Sparta. Start. Dorpshuis Ouwerkerk, 14.00 uur; inschrijving 13.30 uur. Sirjansland Terrein aan de Zandweg, 14.30 uur, demonstratie L.R. „Schouwse Rui ters". Vrijdag 20 mei Zierikzee Aula RSG „Prof. Zeeman". 18.30 uur. Franse muziekgroep. Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging. (01119) 660 Verkiezingsstrijd Minister R. Flaaks heeft tijdens een, politieke spreekbeurt te Oude- mirdum (Fr.) gezegd, dal zijn opon- nent in hel kabinet, op de vergade ring te Bladel (Br.) gewoon een beetje onwaarheid heeft staan zeg gen. Hij gebruikte ook totaal ver keerd werkloosheidscijfers. Voor de Anii-Hifldtie-partij sprak hel Tweede Kamerlid V. Woelmuis in Kedichem. De heer Woelmuis zei geen biet te snappen van een op merking van zijn kollega Putmans (Barrièrepartij), die in Putlershoek de dwaze stelling verkondigde dat het met de gevaren van de kernener gie best losloopt. Toen hem, int de zaal werd gevraagd of er dan hele maal geen bezwaren zijn, zei hij: „die 'zijn er wel, maar ive houden er in dit''stadium geen rekening mee. Dat is deel van ons beleid". Ach, er wordt wat klaar gebouiven in de politieke keuken en zo hoor je nog eens wat. Minister Flinterbos kreeg te Zwaagseinde de vraag voorgelegd, of hij hel Nederlandse leger wil versterken met gewone proppeschieters, als er geen geld meer is voor de defensie. „Zo'n gek idee" nog niet, moet de bewinds man, volgens de lokale pers, hebben gezegd. Er is al eens offerte ge vraagd bij een speelgoedfabrikant te Neurenberg (D.B.R.) en die viel hard mee. Het Slatenlid K. S. Vulkenbast maakt de Achterhoek onveilig met abortuspraatjes, die neerkomen op bakerpraatjes, als een oordeelvelling hier al op zijn plaats mocht zijn. Tijdens een spreekbeurt te Klaas waal (vroeger een tramstation van de R.T.M.) jjleitte hij warm voor het gebruik van rijtuigen voor het open baar vervoer. De heer Krotenmeijer van de Bul derpartij sprak gistermorgen voor een breed gehoor te Schagen (N.H.). Hij wil kontakt opnemen met alle drugdealers en hen verzoeken hel schuurmiddel Vim te leveren in plaats van de gevaarlijke en versla vende drug. De Vim zou wel gratis moeten worden uitgedeeld aan alle imvoners van dit land, zulks op kos ten van C.R.M. Het Zeeuivse lid van G.S. L. Prpestenkonkel, wil alle tieners in „zijn" provincie weer in zwarte rok en de „aekmusse" verpakken. Hij ziet mogelijkheden daardoor voor de vaderlandse t extielindustrie, die ook al in de vernieling is. Minister P. Kleuverpad wil een Engelse zon dag in Nederland invoeren, het bier verbieden en de frisdrank via hei waterleidingnet een uur per dag dis tribueren. Hij is op dit punt sterk aangevallen door direkteur G. Dol- lemans van de bekende Sombrero- brouwerijen, die op ben bijeenkomst te Wouw, pleitte voor vrij bier, ook uit de kraan. Volledig jcunnen we hier niet zij'it, maar vermeld zij nog dat hel Eerste Kavierlid T. Kogelbikker op een verkiezingsbijeenkomst te Groede (Z.VI.) het lid van de Centrale Emo tiepartijM. Glimmerkop een „be rekende gluiperd" heeft genoemd, die zit te sjoemelen met gegevens over de grondpolitiek. Uit de zaal werd., hierna in dè richting van het spreekgestoelte een zweetsok geworpen, die door de ordedienst van de EmotiepaUij snel in een plas tic zak verpakt, werd afgevoerd. SCH1EREILANDMAN VOORNAAM EN STIJLVOL W Clippertassen Attachékoffers LENGKEEK LEDERWAREN zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2