Rechtgeaarde Ouddorpenaar noemt ze „schurvelingen" Vrij Frans bataljon deed in 1945 nog aanvallen op Schouwen en Flakkee VERSPUY ZONEN Bijdrage tot streekhistorie Hervormde Kerk „Typische dijkachtige hoogten" Middelharnis MEI 1977 GROOTS ORGELNIEUWS Zie onze advertentie op pagina 10. ORGELS PIANO'S ZIER1KZEESCHE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1 In het raadhuis hangt een schilderijdat de blikseminslag in de torenklok verbeeldt, op 24 februari it)04. Metselaar H. de Wit beklom toen met levens gevaar de toren om de brandende spits met emmers water te blussen. Vooral het waterwingebied aan de Dirkdoensweg biedt een schilder ach- tige aanblik en is ook als natuur gebied van bijzondere waarde. Het- ligt dan ook in de bedoeling dit terrein mettertijd een bestem ming te geven als beschermd na tuurpark en open te stellen voor be- zoekers. Ook de „hoogtes" of schur- velingen zijn tegenwoordig tegen afgraving beschermd. Het duinzand werd nogal eens afgegraven voor verschillende doeleinden. KI einvee De naam „schurvelingen" is af komstig van het door de bevolking gehouden kleinvee. Een varken in !t hok als het even kon en meestal geiten, de koe van de armoe. Om ze op het erf te houden werden de hoogtes beplant met doornig struik gewas als duindoorn. De geiten schuurden zich hieraan. In de volks mond werd dit „schurvelingen" ge noemd en zodoende kwamen de be groeide hoogtes aan deze benaming. De schurvelingen hebben vaak een behoorlijke hoogte en zijn dikwijls tot zes meter breed. Het opwerpen van zo'n wal rond het grondbezit van een familie gebeurde dan ook niet in één seizoen. Jaarlijks werden met man en macht stukken afgegraven en zodoende groeide de schurveling mettertijd. Het door vogels ver spreiden van vruchten en zaden had een bijzonder aandeel in de geva rieerde begroeing, waaronder veel eiken. Omgooien of uitmijnen Overigens nam de bevolking haar toevlucht tot meer en nog omslachti ger methoden ter verbetering van de schrale grond, het zgn. omgooien of uitmijnen. De naam zegt het al! Me ters zand, tot 4 meter, werden afge graven en opzij gegooid. Zodoende bereikte men de daaronder gelegen vruchtbare kleiafzetting en ook deze werd uitgegraven. Het zand ging weer in de put en hierover werd de kleilaag uitgespreid. Het land was letterlijk omgegooid, een bijzonder arbeids-intensieve,.manier ter verbe tering van de bodemgesteldheid. Gelukkig: kwam na de eerste we reldoorlog een einde aan de ergste armoede die noopte tot deze onder nemingen. Vooral de bereikbaarheid van Goeree bracht een ommekeer te weeg. Vreemd genoeg, leidde de ar moede van de voorvaderlijke bevol king van Ouddorp tot een landschap pelijke rijkdom van de tegenwoor dige bewoners van dit gebied. FLAKKEE, mei. Bij drukkerij Rooij Van der Velde te Middel harnis, verscheen het boek „Historie van de Ned. Hervormde Kerk Mid delharnis" door de bekende streek- historikus J. L. Braber, arls te Dreischor. Voor de samenstelling van dit voortreffelijke boek heeft de auteur gebruik gemaakt van de kollektie van J. Rooij, die 20 jaar lang historische gegevens over het kerkgebouw verzamelde. Belangrijke hoofdstukken worden gewijd aan de kerk in de vóór-re formatorische tijd, met de namen van de priesters, die in deze paro chie in het ambt stonden. De eerste pastoor was Cornel is Ja- cobszoon, aangesteld in 1465. Hij leg de het zgn. Memorieboek aan; een agenda met de liturgie en de kerke lijke dienstregeling voor het hele ka lenderjaar. Hoofdstukken in dit deel van het boek: de priesters, de vce- cureyten mx, de bedienaars van de bij-altaren en aansluitend hierop - na de grote verandering - een hoofd stuk over de inkomsten na de her vorming. Voor leed is de kerk niet gespaard gebleven. In 1904 werd het gebouw geteisterd door een enorme brand en dat zou nog eens gebeuren in 1948. Beide keren verrees het godshuis uit zijn as. Typisch in dit historische „kerkboek" de bespreking van de schoolmeesters, die - dat was het lijntje met de kerk - tijdens de kerkdiensten ook als voorlezer en voorzanger fungeerden. Na be schouwingen over de diakonale ar beid. het orgel in de kerk, en de kerk en het kerkhof als begraaf plaats, is er een lange lijst van pre dikanten, die te Middelharnis „ston- dfh" en in de onderwerpelijke kerk het ambt bedienden. Het 'blijkt te gaan (dn het Zeeuw se) om een drietal operaties, uitge voerd door de Fransen van 1 B.F.M. Commando, toentertijd' toestaande uit een toataljon, opgesplitst in twee - wat genoemd werd - „Troops", ge nummerd 1 en 8. Troop 8 voerde eind januari 1945 een eerste operatie uit, met Middel burg als vertrekpunt naar de Duitse versterking Schouwen-Duiveland. Aan de aktie heeft waarschijnlijk een amfibisch onderdeel deelgeno men 4 LCA (Landing Craft Assault). De groep stond onder komman do van luitenant Chausse en landde op een dijk in Schouwen, waar 'zich nog twee of ditie mensen bevonden. De groep ging verder en een treffen vond plaats met een Duitse post. On danks schotenwisseling met en .mor tierinslagen op de post, kon de groep zich vergezeld vari de ontmoete burgers zich terug trekken. Ook de andere Troop (I) had zijn avonturen. Eind februari verliet zij Sint Annala.nd (Tholen) voor een raid in dezelfde sektor (Schouwen). Een aanval vond' plaats op twee plaatsen. Er was vuurkon.talct met de vijand, maar de Fransen leden geen verliezen. Er was toen geen kontakt met. burgers. De Fransen troffen puin aan op Schouwen-Duiveland. Foto: Ooster- land. Aanval op Flakkee Een andere aanval van Troop I Inundatiewater bedekte de velden. De lichtdoorlatende grond werd afgegraven aan de erfafcheiding op geworpen. Zodoende kwam het op pervlak van het perceeltje dichter bij het grondwaterpeil te liggen wat de opbrengst ten goede kwam. Schraalhans was in deze tijd vaak keukenmeester bij de kleine man en de opbrengst van eigen lapje grond derhalve onmisbaar. Met schop en kruiwagen werden dus verwoede pogingen ondernomen en deze bitte re noodzaak heeft het landschap in de direkle omgeving van Ouddorp uiteindelijk een bijzonder cachet verleend. Het sehurvelingengebied op Goeree. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Onmisbaar element FLAKKEE, mei. Onder, en liier en daar zelfs in Ond- dorp zelf, zijn ooit typsche dijkachtige hoogtes opge worpen die de toevallige passant doen afvragen, waar komen ze vandaan en waartoe dienen ze. De doorgaans weelderig begroeide wallet jes bestaan uit duingrond en vormen voor een groot deel erfafsclieidingen. De rechtgeaarde Ouddorpenaar kent ze onder de naam „schurvelingen". De schurvelingen zijn door kleine boeren, vaak landarbeiders, opgeworpen in het begin van deze eeuw. Hun kleine lapjes grond groeven ze, vaak ge holpen door moeder de vrouw af, in een poging de watervoorziening voor gewas te verbeteren. Van onze redakteur SCHOUWEN-DUrVELAND/GOEREE-OV'ERFLAK- KEE, mei. De heer II. de Krijger te Middelharnis is een speurder naar de toenmalige oologsontwikkelin- gen rond de gebieden Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflekkee. vond eveneens plaats vanuit St. An- naland en was gericht tegen Goe- ree-Overflakkee. Met name Oude Tonge moest wor den aangevallen, maar men maakte gebruik van vaartuigen, die vast lie pen op een ondiepte en gewacht moest worden tot het kerend getij om weer vlot te komen. Toen was bet te laat geworden om nog aan de Flakkeese dijk te kun nen aanleggen of de weg te berei ken en de operatie op de vastgestelde dag udit te voeren. De terugkeer ver- Liep zonder incidenten. Intussen ontwikkelden zich de mi litaire operaties in West-Europa toen zeer snel en dat hield impliciet in dat ■de Schouwse en Flakkeese akties de laatste waren van één B.F.M. Com mando van het vrije Franse leger. Als bijdrage aan de vei-dere verfij ning van de ooidogsgeschiedenis in deze streek, leek ons dit verhaal van de Franse akties een onmisbaar ele ment in het totaalpatroon van ge beurtenissen, die destijds ook tot de bevrijding van deze streken leidden. Gelet op deze herdenkingsmaand van de bevrijding in 1945, is het inte ressant zijn kontakt hieromtrent te vermelden met Franse oud-parachutis ten en kommando's, die in 1944 betrokken waren by akties in onze gebie den. Drietal operaties De heer De Krijger deelt mede dat - door toeval - enige tijd geleden na een briefwisseling met de Franse vereniging van oudstrijders ontdekt werd dat Franse kommandotroepen in januai-i 1945 en volgende maan den een - zij het bescheiden - rol hebben gespeeld bij de voorbereiding van de bevrijding van onze „eilan den". Interessant ds in dit verband wat de oud-strijder Maurice Chauvet schi-ijft, namens bet toenmalig Fran se kommamdo 4, dat in deze streken opei-eerde. Naar blijkt zijn er ook nu nog overlevenden van de Franse akbiies, .waarmee Gbauvet kontakt heeft gehad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1