WIVELA^ CFEMME Er kwamen nog veel zaken aan orde in te Zierikzee gehouden ,Zevibel'-vergadering ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN Problemen in alle visserij takken Diner met koningin Elizabeth De A.R.P. en Van Agt Schoonvader prinses Irene overleden Twee doden na bolsing éleve de zMewuste vrouw, mot oen eigen kijk op stijl en mode. Qjfblkombij: Het beknibbelen van individuele huursubsidies ZIERIKZEESC1IE NIEUWSBODE Dinsdag lfl mei 1977 Nr. 22096 7 ZIERIKZEE, 9-5. L)c causerie van de heer Th. Kolman op de jaarvergadering van Zevihel le Zierikzee, be perkte zich in hoofdzaak op het nader ingaan op ver schillende zaken die de heer B. W. Schot in zijn jaar rede aan de orde had gesteld, omdat hij niet alles in overeenstemming met de werkelijkheid achtte. Zaterdag 14 mei, 19.05 uur, Nederland 1: De nonnen van Parijs. Agnes (Brigitte Bardot) op een terras in geprek met één van haar klanten. Problemen in alle takken van de visserij; „het was met het weekje wel" aldus dc heer Kofman, die re leveerde aan het feit, dat er na een week van moeizaam onderhandelen op het ministerie van buitenlandse zaken met de ministers Van der Stoel en Van der Stee vrijdagavond een telefoontje kwam over dc moei lijkheden met dc Ierse vissers. Een stop van de haringvangsten voor hét gehele jaar. zoals door sommige lan den is bepleit, zou voor Nederland een niet te tolercn schadepost bete kenen, tot 31 mei is nu dc vangst stop gezet. Wat betreft de verder gaande sa nering: er zullen nog 42 of 44 sche pen uit moeten. LONDEN, 7-5. Koningin Elizabeth heeft zaterdagavond de deelnemers aan de economische topconferentie voor een diner op Buckingham Pa lace ontvangen. De Amerikaanse president Carter, voor de eerste maal te gast bij de Britse vorstin, zat tussen de konin gin en prinses Margaret. Ook de voorzitter van de Europese Commis sie, Roy Jenkins, was onder de gas ten. BOTTERDAM, 9-5. Wie. met ons rekent kan op ons rekenen. Aldus AK-fraktievoorzitter Aantjcs op dc in Rotterdam gehouden AR-partjj- raad. lljj vroeg in het bijzonder de andere politieke partijen zich góed te realiseren dal ook voor dé ARP er geen ander CDA is cl ah het CDA van Van Agt. In zijn toespraak zei Aantjes dat hel CDA bereid blijft, tot samenwer king- met andere democratische par tijen. De „alleenzegg'ensühap" zei hij niet te verlangen. De AR-fraktie- voor2itter merkte op, dat de socia listen tegen een dergelijke alleen heerschappij niet zijn opgewassen. „Dat is geen veronderstelling meer, want dat kunnen wij dagelijks in Rotterdam, Groningen. Enschede en in tal van andere plaatsen constate ren", aldus Aantjes. Hij wees de so cialistische bedilzucht van de hand, evenals de liberale wildgroei en sprak zich uit voor de bezielde de-» mocratie. Sprekend over de kabi netscrisis zei Aantjes deze politiek te betreuren. Er is, zo zette hij uit een. teleurstelling over het onder mijnen en opblazen van de brug naar betere verhoudingen, en over het op het spel zetten van veel goeds dat in de afgelopen vier jaren kon wor den bereikt. CHUR, 7-5. Prins Xavier van Bour- bon-Parma, hoofd van de Carlisti- sche familie van Spaanse troonpre tendenten, is zaterdag in een zieken huis in Chur, Zwitserland, overleden, zo is door iemand van de familie meegedeeld. Hij is 87 jaar geworden. Zijn dochter Maria was bij hem toen hij stierf, vermoedelijk aan hart zwakte. Prins Xavier was de vader van Charles Hugo, echtgenoot van prin ses Irene. Charles Hugo heeft jaren geleden de leiding van de Carlisten en alle dynastieke rechten van het I-Iuis van Bourbon-Parma van zijn vader overgenomen. URETERP, 7-5. In het Friese Uréterp zijn zaterdagmiddag twee inwoners uit Drachten bij een ver keersongeval om'het leven gekomen. De auto waarin zij zaten botste in een scherpe bocht tegen een boom. De slachtoffers zijn de 18-jarige Jan IJpenga en de .evenoudé Piet Buike- ma. Schotse vissers dreigden vervol- volgens de haven van Fleetwood voor de Nederlandse schol- en tong- vissers te sluiten. Zij mochten nog deze week daar bunkeren, maar vol gende week niet meer; desnoods zal de haven van Fleetwood worden ge blokkeerd. Kotters van Duitsland dreigden met maatregelen, voor het vissen van Hollandse schepen in de 12 mijls zone van de Duitse bocht; Deense vissers verweten de Hollandse kot ters in hun viswater netten kapot te varen en was aanleiding tot nog an dere visserij incidehten. Een aantal snelle maatregelen was nodig en werd genomen. Als men nu weel, dat de bekeurde schippers bij Ier land van de Scheveningse vloot dank brachten voor de snelle wijze en de doeltreffende manier waarop de Nederlandse regering te hulp was gekomen, dan zijn verwijten onjuist. Experimentele visserij in de Ierse zee in 1970 genomen heeft tot schit terende resultaten geleid, ook Ne derland heeft nu een experiment op de morsmakreelvisserij als alterna tief voor de wegvallende commer ciële soorten. Het ontbreekt, het ministerie voor Visserijzaken, dan ook niet aan slag vaardigheid of initatieven, een der gelijke indruk te wekken is beslist onjuist. Het ontbreekt in Brussel (niet in Nederland) aan beleidsvisie, maar Nederland kan weinig doen als Brussel geen beleid bepaalt, dat de Golf van Biscaje moest worden ver laten, was jammer maar van twee kwaden misschien het minste. Maar een aantal verwijten aan het adres van het ministerie gericht, misten elke grond. Garnalen In de garnalënsector zijn er goe de en vruebtdragen contacten met. het bedrijfsleven, overleg ook in HILVERSUM, 9-5. CDA-voorzit- ter Steenkamp hècft tegengesproken dat hét CDA wil beknibbelen op dc individuéle huursubsidies. Flitsen uil het buitenland GENEVE. De president van Syrië, Hafez al Assad, die voor een. ontmoe ting' met president Carter zondag in Genève is aangekomen, heeft ver klaard dat de Arabische wereld vast besloten is te proheren vrede in het Midden-Oosten te bereiken. Maar, zei hij, ,,wil de vrede duurzaam zijn dan moet deze gebaseerd zijn op rechtvaard iglheid" BONN. Een internationaal ge zochte stadsguerrillastrijder heeft in een gepubliceerde brief gezegd dat linkse radicalen van plan zijn de leiders van de Joodse genreenschap pen in twee Duitse steden te doden. STOCKHOLM. Bij de Scandina vische luchtvaartmaatschappij SAS zijn maandag 2.200 man cabineper soneel in staking gegaan, waardoor a'hle internationale vluchten die ver trekken vanuit Zweden. Denemarken en Noorwegen stil zijn komen te lig gen. WASHINGTON. President Car ter heeft de in Duitsland geboren raket- deskundige Wernher .von Braun ge prezen om zijn baanbrekend werk voor de ruimtevaart. verhand met het O. en S. fonds. In de Schelpdierensector is een alge mene Begeleidingscommissie. Schelpdieren in oprichting. Brui- nisse claimt rechten op de Ooster- schelde maar de verwezenlijking daarvan is een probleem op zichzelf. De toewijzigingscommissie Visserij- belangen, zal op een andere manier wel waar gaan werken. Wat de palingvisserij betreft lijk! het er wel eens op, dat iedere Zeeuwse visser, ook recht meent te hebben op een paling vergunning. Met de belangen van de palingvis sers zal rekening worden gehouden. Dat de visserij zich sterk maakt voor een zoute Oosterschelde is van zelfsprekend; maar ook hier is een belangenstrijd tussen twee bevol kingsgroepen aan dc gang. Eenheid De heer dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, secretaris van de Stich ting voor de Nederlandse Visserij, stak de heer Kofman nog een hart onder de riem en riep de vergade ring op tol eenheid, zoals ook de heer Kofman zelf had gedaan. Sig nalen .van de benarde tijd en de om standigheden waarin men samen op visserij gebied leeft hadden de heer Kofman, de verschillende visserij incidenten genoemd. Alleen een een parig samenspel van bedrijfsleven en overheid kan ten goede werken, daar heeft het in het verleden wel eens aan ontbroken. Na de rondvraag, met enkele praktische vragen begaf men zich naar het Zierikzeese stadhuis voor de ontvangst. Burgemeester Th. H. de Meester was in de geschiedenis van Zierikzee als visserij stad ge doken, een geschiedenis waaraan, in de 19e eeuw een einde was ge komen, maar die door burgemeester- Fokker begin 1900 weer aangezwen- deld was en met succes. Menen som mige groepen of partijen het mono polie te hebben, wat betreft het waarschuwende vingertje tegen mi lieuverontreiniging, reeds in 1946 waarschuwde de heer A. J. Argeloo, toen te Zierikzee als hoofd van bouw en woningtoezicht, tegen de ongereinigde afvalwaterlozing die hij een gevaar achtte voor de schelp dierencultures. Naast Zierikzee wa ren ook Tholen en Bergen op Zoom schuldig. Een goed verzorgde lunch in Concordia was een goed slot van een goedé Zevi bel vergadering. „Als er in de komende regerings periode bezuinigd moet worden op de overheidsuitgaven, zai iedereen zijn steentje moeten bijdragen. Maar het CDA wil dan degenen met de laagste inkomens ontzien", .aldus Steenkamp tijdens een rechtstreeks debat met PvdA-voorzatter mevrouw Van den Heuvel in de radio-rubriek „In de Rooie Haan". Mevr. Van den Heuvel had gezegd over betekeningen te beschikken waaruit blijkt dat door de dn het CD A-program genoemde bezuini gingen bij volkshuisvesting iemand met een modaal-inkomen 70 gulden huur per maand meer zal moeten gaan betalen. „Dat zal dus gebeuren als er een kabinet van CDA/VVD komt, maar dat moet worden, tegen gehouden", zei mevr. Van den Heu vel. Steenkamp deelde mee, dal een en ander op een misvatting berust. „Het CDA wil alleen iets doen aan de ob- jektsu'bsidies, die bewoners van ei gen huizen 'krijgen", zei de CDA- voorzitter. Het debat mevr. Van den Heuvel Steenkamp was het eerste recht streekse debat tussen de beide voor zitters in de thans aan de gang zijnde verk iczin gs c a mpag n e NEW YORK. Koning Hassan van Marokko heeft in een interview met Newsweek gezegd dat hij rteopen naar Zaïre stuurde om een greet) van de Sowjet-Unie op grote delen van Afrika te voorkomen. Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 11 MEI NED. I: De voetbaluitzending wordt door twee korte programma's voorafgegaan. Dat zijn de rubrieken Van gewest tol gewest met regionaal nieuws en de uilvoering van Die Moldau, een symfonische gedicht van de komponist Bedrich Smeta- na, gebracht door symfonieorkest van de Bayerischer Rundfunk on der leiding van Rafael Kubelik. Ver volgensvolgens de hoofdschotel van vanavond de rechtstreekse uitzen ding van de voetbalfinale in het toernooi om de Europa Cup voor de bekerwinnaars. De strijd, wordt, ge speeld in ons eigen Amsterdam en de twee ploegen die op de grasmat tegen elkaar aantreden, zijn die van hei Belgische Anderlecht en het Duitse HSV Hamburg. De wedstrijd wordt van kommentaar voorzien door Kees Jansma. Zo er geen ver lenging aan te pas koml gaat de NOS verder met haar bekende ru brieken. Den Haag Vandaag met parlementaire feiten en Panoramiek mei achtergrondinformatie over akluele gebeurtenissen in binnen- en buitenland. Hel middagprogram ma komt voor rekening van de NCRV. Hel programma de Kijkdoos opent de rij en dat betekend onder meer een ontmoeting met een kla- rinetspeler, In de derde aflevering van de serie Lappenkat doen zich spannende lotgevallen voor. Niet minder spannend gaal het toe in de daarop volgende serie De reizen van Kim. Het jeugdige gezelschap komt platzak in Parijs aan, waar juist de Veertiende Juli, Frankrijks nationa le feestdag wordt gevierd. Tenslotte brengt de NCRV de Engelse sprook jesfilm De koning en de chef, over een koning die zich zorgen maakt over het feit dat al zijn rijkdommen worden gestolen en de door zijn on derdanen in de wielen gereden wordt in zijn pogingen om de dief in de kraag te vatten. NED. II: De avond wordt geopend met twee onderdelen van het IKON namelijk de serie Van onze speciale verslaggevers, voor kinderen lussen 12 en 14 jaar, wordt een film ge toond waarin enkele kinderen na gaan hoe het is te leven als je rijk bent. Vervolgens de informatieru briek Kenmerk. Na hel journaal en de Slichting Socutera is de avond verder geheel voor de NCRV. Aller eerst wordt een Hongaarse film ver toond, die als thema heeft het feil, dat in Hongarije het volk van het standpunt uitgaat dat het niet nor maal is als je als meisje op je zes tiende jaar nog niet getrouwd bent. In het eerste deel van de film wor den gesprekken getoond met. meisjes van de hoogste klas van de lagere school, terwijl er ook een impressie is van wat er van die meisjes te recht komt. Van hen blijven twee meisjes over, Ilonka en Markika. Voor hen blijkt de liefde van korte duur te zijn, want de dorpsbewoners zijn het niet met hun keuze eens. De meisjes blijven hun eigen weg gaan, hetgeen wel leidt lot een zelfmoord poging van beiden. Hel volgende programma-onderdeel is de Spring trofee. Dit wordt de laatste wedstrijd voor de finale. Tenslotte de NCRV- rubriek Ja maar, waarin ds. Ype Schaaf zijn visie geeft over ontwik kelingen in de derde wereld. En tot besluit het NOS-journaal. WOENSDAG 11 MEI NED. I: 9.30 Schooltelevisie: 15.00 Teleac; 15.30 Kijkdoos; 16.20 Lap penkat: 16.35 De reizen van Kim; 17.00 De koning en de dief; IS.15 Te leac; 1S.45 Barbapapa; IS.55 Nieuws: 19.05 Van gewest tot gewest; 19.55 Die Moldau; 20.10 Voetbal; 22.15 Journaal; 22.30 Den Haag vandaag: 22.45 Panoramiek; 23.25 Politieke partijen; 23.35 Journaal. NED. II: 18.35 Staatsloterij; 18.40 door HENK VAN HEESWIJK Hij lachte en de vrouw zag, dat zijn gebit goed onderhouden was. Natuurlijk is het een prothese, maar je ziet nauwelijks een verschil. Het kompliment ging volkomen langs haar heen. Beleefdheidshalve bleef ze nu op enige afstand van de man wachten. Hij had zijn keus vrij gauw gemaakt en liep ermee naai de jonge vrouw. „Dit neem ik. Wilt u het voor me inpakken?" Zwijgend liep Frida terug naar dc toonbank en deed de aankoop in pakpapier, met plakband afsluitend. ..Dat is dan elf gulden en vijftig cent alstublieft." Terwijl de man zijn portemonnee te voorschijn haalde, zei hij, zonder de vrouw aan te kijken: „Ik hen niet ijdel, anders zou ik een teleurstel ling gevoeld hebben, omdat u mij niet herkende. Wij zijn namelijk geen vreemden voor elkaar." «Rot-smoesje, is Frida's eerste ge dachte. .Het oude, banale recept: kennen wij elkaar niet? Hebben we elkander niet een keer ontmoet? Ditmaal in een nieuwe versie, wat meer indringend. Ze haalt haar schouders op. „Mogelijk," antwoordt ze koel. „De wereld is soms kleiner dan we denken." Ze neemt het briefje van vijf en twintig gulden aan, slaat elf gulden en vijftig cent aan op de kasa, die dan automatisch opengaat, geeft wisselgeld terug en zegt: „Alstublieft. Veel leesgenot met uw nieuwste aanwinst." Het laatste klinkt missschien iets sar castisch, want Frida kan het dit maal niet laten een tikkeltje sma lend te reageren op zijn aankoop. De man onderkent het niet of hij vindt het niet de moeite waard daarop te antwoorden. Hij zegt enkel, door gaande op zijn bewering: „U was zelfs een avond hij mij in huis. Enige jaren geleden." Frida krijgt nu enige belangstel ling. Kent hij me inderdaad? Of Politieke partijen; IS. 55 Nieuws; 19.05 Van onze speciale verslagge vers; 19.30 Kenmerk; 20.00 Jour naal; 20.25 Socutera; 20.30 Ilonkci en Marika; 21.55 Springtrofee; 22.45 Ja, maar...; 22.55 Journaal. DONDERDAG 12 MEI NED. I: De EO, die hel eerste deel van de avonduitzending voor haar rekening neemt, heeft ook vanmid dag een half uurtje zendtijd. Om drie uur begint de rubriek Van hart tol hart, waarin onder meer een impressie van hel slotenmuseum van een sleutelfabriek een gesprek over hel kinderloze huwelijk en een chris telijk lied. Hel avondprogramma be gint de EO met de Kinderkrant. De ze rubriek bevat onder meer een filmpje over hel vogelbekdier, een verhaal over Petrus en een puzzel. In de daarna volgende aflevering van de serie Het kleine huis op de prairie heeft Pa Ingalls het moeilijk met zichzelf, maar door ook zijn ge zin bij zijn probleem te betrekken krijgt de situatie plotseling een heel andere wending. Dan is het even tijd voor de rubriek Windkracht 16. De alledaagse angsten van mensen worden hierin besproken. De akiua- liteilenrubriek Nader Bekeken heeft onder meer een gesprek met de voormalige Black Panier Elridge Cleaver. Voordat de EO plaats maakt vóór hel journaal spreekt ds. Th. Dikkes uit Leiden enige woorden tot de kijkers onder het thema adpolie. Na hel journaal heeft, de VPRO het verder voor hel zeggen. De totale zendtijd wordt besteed aan de speelfilm Ossessione van de Ita liaan Luchino Visconti, die deze rolprent in 1942 maakte. De intrige van deze film is gebaseerd op het thema schuld en boete. In het straatarme Noord-Ilalië hebben ar beiders een triest en uitzichtloos be staan. In een vervallen dorpscafé gaat een jongeman zijn noodlot te gemoet, als hij verliefd wordt op de jonge vrouw van een veel oudere café-eigenaar. Hel stel vermoordt deze man, maar de jongeman krijgt blijkt hij zich straks te vergissen, omdat ik zo verbazend veel lijk op een oude kennis? Ze blieft het als nog niet te geloven. De man bemerkt dit en vervolgt „Ik zal uw geheugen opfrissen. Het was een min of meer intiem familiefeestje vanwege de verloving van onze oudste zoon, die toen nog studeerde. Er waren enkele medestudenten uitgenodigd, ook vrouwelijke. Eén van hen was u. En als ik tenslotte er aan toevoeg, dat ik me zelfs uw naam nog weet te herinneren: juffrouw Kasteleijne, met een e aan het eind. wat zegt u dan van mijn geheugen?" Het is een enigszins triomfante lijke blik, die de man haar toewerpt, als hij het wisselgeld in zijn porte monnee doet. Maar bij de winkel juffrouw begint er vaag iets te schemeren. Ze is wel meer bij ouders van confraters-in-den-dop overhuis geweest: haai- vriendin Toddie Peger, die zo zwaar verliefd op haar was geweestof was dat Peter nee, het was een verlovingsfeest ja, gut, wie was dat ook? Haar stem is ondanks nog altijd strak en onpersoonlijk, als ze ant woordt: „Ik neem aan. dat het wel zo zal zijn als u zegt. Inderdaad we ten weinigen, dat mijn achternaam eindigt met een e, maar ik kan u me echt niet meer herinneren." ,.U studeerde onder andere lette ren. Aan de Gemeentelijke Univer siteit in Amsterdam. Evenals mijn zoon." Klopte. Ze had er anderhalf jaar gestudeerd. Tot die rellen begon nen: bezetting van het Maagden huis. gevechten met de politie zodoende kwam cr van studeren niet veel meer en er kwam nog bij, dot ze het niet meer kon bolwerken met enkel een beurs. Geen van haar zussen en broer wilden ook maar de geringste financiële hulp geven na nadien wroeging en gaat zelfs zijn vriendin haten. NED. II: De KRO gaat vanavond uit de startblokken met de teken film Tom en Jerry, die gevolgd ivordl door een nieuw avontuur van het duo Peppi en Kokki. Hierna de rubriek Daar vraag je me wat. Na hel journaal Een aflevering van de detecliveserie Ellery Queen bij de voorbereiding van een feest voor chrijvers van thrillerboeken wordt de winnaar va dit feest vermoord. Het feest guat door, en daar komen Ellery Queen en zijn vader de moordenaar te helpen zoeken. Voor een briefkaart op de eerste rang wordt zoals vanouds gepresenteerd door Bob Bouma. Te gast is in deze aflevering Gerard Co.v. Hij heeft de hoofdrol gekregen in de nieuwe Ne derlandse speelfilm Hel Debuut. Filmjockey Bob Bouma presenteert het publiek tussen 't kwiswerk frag menten van Fellini's. Casanova en uit Seven-er-cent soluiion. Vervol gens komt de aklualileitenrubriek Brandpunt op de buis. De KRO be sluit met een aflevering van de meestal bezienswaardige rubriek Heel de mens, een programma over menselijke moeilijkheden. Het laat ste nieuivs-iwcgrdt dopr de?parl&iij%n- tiarerubreik *Den' llang Vandüag vooraf gegaan. DONDERDAG 12 MEI NED. I: 10.45 Schooltelevisie: 15.00 Van hart tot hart: 18.45 Barbapapa: 18.55 Nieuws: 19.05 De kinderkrant 19.30 Het kleine huis: 20.20 Wind kracht 16: 20.45 Nader Bekeken: 21.25 Adoptie; 21.35 Journaal; 21.50 Ossesione; 23.40 Politieke partijen; 23.50 Journaal. NED. II: 1S.35 Toeristische tips; 18.40 Politieke partijen; 18.55 Nieuws: 19.05 Tom Jerry; 19.10 Peppi en Kokki; 19.25 Daar vraag je me wat; 20.00 Journaal; 20.25 Ellery Queen; 21.15 Filmquiz; 22.05 Brandpunt; 22.45 Heel de mens; 23.15 Den Haag vandaag; 23.30 Journaal. 2 de plotselinge dood van haar vader, dus brak ze haar studie af en zocht werk. In die dagen volkomen gedes illusioneerd vanwege haar volledige échec na de rondgang langs de zus sen en broer Felix: ga maar wer ken, dat moeten we allemaal. Waar om word je geen werkstudente? Die zijn er immers zoveel? Jullie hebben in de zomer nogal een poos vakan tieEn zo voort. Ze knikt. „Ja, ik studeerde tot voor enkele jaren te rug." „Zegt de naam Robert van Bos- sendrecht u iets? Rob voor zijn vrienden en vriendinnen?" Bob van Bossendrecht, natuurlijk. Spottenderwijs genoemd Bee van Bee. Naar zijn initialen. Redelijk knappe snuiter. Toevallig was ze in die tijd zo'n beetje bevriend met Flip Heeresmalen en die bleek een soort kameraad van Bob te zijn. Ja, nu herinnert ze het zich weer: ze kreeg een uitnodiging, had er zoals ge woonlijk geen zin in, maar Flip wist haar over te halen. Het liep tegen dc vakantie en zodoende was er niet zo bijster veel meer te studeren die laatste paar weken. Misschien uit een soort verveling was ze erheen gegaan. Naar hel statige huis in Aerdenhout, waar die avond zo'n twintigtal betere klasse auto's ston den, waarbij de 1200 VW van Flip wel erg afstak. Ze herinnerde zich ook nog, dat het ongedwongen heet te te zijn, geen flauwekul van avondkleding of iets dergelijks, dus had ze een gewone jurk gedragen, terwijl de andere vrouwelijke gas ten allemaal in het lang waren. Na tuurlijk had ze er zich niets van aangetrokken, want het was in haar ogen belachelijk. Flip had geflirt met andere meisjes, waarvan som mige mede-studenten, die ze opper vlakkig kende. (wordt vervolgd) Advertentie Dam 19 Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7