Visserij problemen werden in een ruimer verband uitvoerig doorgelicht KREDIETEN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE STREEKNIEUWS Zevibel-vergadering Zierikzee Zangvereniging VZOS Oosterland bezochl concoursdag te Hilversum DE BRANDWEERWEDSTRIJDEN Rijden in de trein Sensatie voor leerlingen van de openbare basisschool te Oosterland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag KI mei 1377 Nr. 33036 3 wachte kans. Voor als u clirekt mei-geld wilt beschikken. Een Persoonlijke Lening. Snel bescliik baar en tegen aantrek kei ijkevoorwaarden. Praat er eens over bij de Besloten werd de contributie te ver hogen voor de mosselsector met 1 cent per ton, voor de platvissector en de gamalenseclor met Vz promil le, het maximum contributiebedrag werd verhoogd van f 1000 naar f 1250. Verheugend was, dat de vereniging te Yerseke die tot heden zich af zijdig hield, let de vereniging Zevi- bel toetrad (8 leden). Afgevaardigde in het bestuur wordt Kees van IJsel- dij'k. De aftredende bestuursleden P. Boogerd. Yerseke, W. Okkerse, Brui- nisse en A. P. R. Rammeloo werden herkozen, de laatste als voorzitter van de mosselsektor. Einde huishou delijk gedeelte. Het Kanaal door Zuid-Beveland Op het congres van Schultevaer in Utrecht was niet ieder gelukkig met de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland, eertijds een onmis bare schakel in de vaarweg Antwer- pen-Rijn, maar sinds de aanleg van het Schelde-Rijn-kanaal van veel minder betekenis geworden. „Elke vaarweg, die we gratis krijgen, is meegenomen," zei mr. Hans van Dam. de voorzitter, en daarmede rondde hij het debat af. Feike Asma speelt te Middelburg Met (lc traditionele zomcravond- orgclconcertcn, die ook dit jaar on der auspiciën van de Stichting Or- gclcentrum in de Nieuwe Kerk lc Middelburg zullen plaats vinden, zal op dinsdag 31 mei a.s. een aanvang worden gemaakt met een concert door de organist Feike Asma. Daarna zal, vanaf 14 juni tot en met 30 augustus, elke dinsdagavond het prachtige orgel in deze eeuwen oude kerk door prominente organis ten uit Middelburg en daarbuiten lot klinken worden gebracht. Uit de bijzonder grote belangstel ling die in bet afgelopen jaar be stond kan worden afgeleid dat de concerten 'in een behoefte voorzien en Middelburg als orgelcultureel centrum kan gaan fingeren. De aandacht wordt reeds thans gevestigd op 'het feit dat liet British Columbia Boys Choir uit Vancouver, dat vorig jaar voor een duizendkop pig publiek concerteerde, weer een tournee door Nederland zal maken en in de concertreeks op 26 juli zal optreden. Lag het aanvankelijk in de bedoe ling dat het koor een aantal concer ten in Japan en Australië zou ge ven, het 50-jarig jubileum van de organist Feike Asma, die sinds 1969 hun muzikaal adviseur en begeleider is, heeft hen doen besluiten de reis naar deze werelddelen op te schui ven naar 1978. Nadere bijzonderheden over de concerten zullen regelmatig plaats vinden. Het programma van het openings concert op 31 mei door Fei ke Asma begint met een compositie van diens leermeester Jan Zwart, de Toccata over ps. 146. Daarna Ricer- vare, J. S. Bach; Concerto in D. Ch. Avison en Sonate no. 5 (geheel) Alex. GuiLmant. Besloten wordt met enkele melodiebewerkingen, waar van tot slot gez. 135 „Dankt, dankt nu a'llen God.'' Rekening 1975 provincie Zeeland Ged. Staten hebben provinciale staten van Zeiand doen toekomen de rekening van inkomsten en uit gaven van de provincie, met verant woording over het dienstjaar 1975. Het batig saldo van de gewone dienst over. 1975 bedraagt f 2.420.828,12. Hierbij dient nog re kening te worden gehouden met de nog te verwachten inkomsten over 1975, ad. f 5.750.111,64. De nog te ver wachte uitgaven over 1975 bedragen f 1.350.074,14. Het reëel batig saldo over 1975 bedraagt dus f 1.645.765,62. De bestrijding van olie-verontreiniging „De bestrijding van de olieveronl- reiniging op zee is een taak van het Rijk. Inzake de bestrijding van de verontreiniging van het strand door olie heeft het Rijk het standpunt in genomen, dat dit een verantwoorde lijkheid is van de desbetreffende kustgemeenlen". Aldus wordt ge steld in het ontwerp „bestrijdingsad- viezen ten behoeve van kustgemeen len in geval van olieveronlreiniging op het strand." Zeeland-Magazine" In de laatste uitgaven van het twee-maandelijks tijdschrift Zeeland Magazine onder andere een interes sante bijdrage over het orgel van Brouwepshaven's Nicolaaskerk. waarvan' het zg. rugpositief nog al tijd roiét „gevuld" is. Naast deze be schouwing van Ineke van Loon over dit schitterend voorbeeld' van orgel- bouwkunst" in dit nummer een bij drage van J. O. C. C. Becht over ruimtelijke ordeningin Zeeland. De schrijver wijst er o.a. op, dat ook in liet toekomstige streekplan voor ge heel Noord-Zeeland het handhaven van de open ruimte tussen het ver stedelijkte gebied van Rotterdam- Europoort en het gebied rond de Westerschelde een belangrijke doel stelling zal zijn. De serie artikelen over de teelt en en verwerking van meekrap in Zee land van J- F- v. d. Broecke wordt voortgezet en verder wordt gewezen op het bestaan van een „eigen" Zeeuwse langspeelplaat, met opna men van twee bekende Zeeuwse or ganisten: Bram Beekman en Stoffel Gunst. Joris van Hoedékens'kerke belicht 'in dit nummer vele aktuele' Zeeuwse zaken en de heer A. L. van Geesbergen, lid van ged. staten, wijst er in een bijdrage op clat het Greve- Mngenibcikken er 'is voor iedereen. ZIERIKZEE, 7-5. Op de jongste te Zierikzee gehouden vergadering van Zevibel, heeft de waarnemend voor zitter, de heer B. W. Schot, de visserij uitvoerig door gelicht, stilstaande hij de verschijnselen en problemen, die niet gering zijn. Ilct met goed gevolg ondernomen experiment, van visserij in de Golf van Biscaje, moest om onbegrijpelijke redenen, worden stopgezet, waarna het werd overgenomen door België, die daarwel mochten vissen. Nederland liet zich in Bonn met een kluitje in het riet sturen, bij de quota verdeling, Nederland liet zich door Frankrijk uit de Golf van Biscaje sturen en Nederland durft Frankrijk niet op de vingers te tikken als het onwettig oliesubsidies geeft. De overheid zal daarvoor wel zijn reden hebben, maar wat krijgen wij ervoor terug. Eenheid, nu, is een eerste vereiste in de plat vissector, wil men als Nederlander niet geheel in de Europese mangel wor den doorgedraaid. In de garnailenscctor werden on danks lage prijzen en de slechte vangsten toch al vroeg garnalen doorgedraaid, omdat de Duitse en Deense garnalen ver beneden de minimumprijs van f 2,32 diie in Ne derland geldt werden verkocht c.q. aangeboden. Het verschil met 1975 in de prijs waarvoor garnalen wer den verkocht is frappant, al kwam er gelukkig in de laatste maanden van 1976 een keer in de markt, die ook in 1977 nog doorzet. Een betere en grotere consumptie- van garnalen in het binnenland kan helpen betere resultaten te bereiken, de consumentenprijs zal dan aan de marktprijs moeten worden aange past. De mosselsektor De ontwikkelingen rond de pel- machine wordt belangstellend 1 ge volgd daar deze kostprijsverlagend werken, als het handpellen te duur wordt. De subsidies op de spoel-sorteer- ma chine dient te worden gehand haafd, ook aanschaf van spoelpom- pen zal moeten worden gesubsidieerd Oppervlakkig gezien ging het goed in de mosselsektor, die in da materie dieper induikt, ondervindt dat het ook hier geen 'botertje tot den boom is. Hoge prijzen, in het begin, goecl, voor wie ervan konden profiteren, een teruggang in de expert, gedeel telijk goedgemaakt door leveringen aan de anleggerijen en aan het mos selfonds, maar door dit laatste wel een omzetvermindering in geld (f 29.494.000 in 1975 76, f 27.252.000 nu). Van de f 5,heffing die aan het mosselfonds betaald worden, kwam in 75/76 het grootste gedeelte terug, nu maar f 0,90 per ton. Voor dn het juli beginnende nieu we seizoen zijn de vooruitzichten goed, er staan voldoende mosselen van naar gehoopt wordt góede kwa liteit, maar zeker van een goed ogende schelpgrootte, gereed', zodat men hoopt dat door een redelijke prijs, de afzet beter zal lopen dan vorig jaar. Gehoopt wordt dat ook de consument dan voor een schappelijke prijs zijn mosselen zal kunnen eten. Dankwoorden Een woord van dank bracht spre ker aan de Kamerleden P. A. Roells (PvdA) en H. van Rossum (SGP) voor hun bemoeiingen betreffende de schadeloosstelling voor verloren gegane percelen in verband met de geld ontwaarding. Een aantal argu menten werd aangevoerd cp het be trokken ministerie, om de langzame gang van zaken in deze te verkla ren, maar de gedupeerde wordt er niet wijzer van. Via de olieveronlreiniging door de spuiter van de Bravo en de vrees voor ontgrondingen en baggerwer- ken in de buurt van mosselpercelen kwam de heer Schot tot de zoute Oosterschelde. Hij pleitte voor de grootste opening in de pijlerdam en sprak zijn zorg uit over steeds toe nemende afvalwaterlozing bij de Plompe toren, da( nu een deel van de afvalwaterlozing van het duinge bied met zijn vele campings en zo merhuisjes toegevoerd krijgt, maar nog niet maximaal wordt benut. Proeven van het Rivo hebben be wezen. dat de destijds uilgesproken protesten, waardoor de pijp werd verlegd niet zonder grond waren. Oesterkweek cp de Grevelingen mag niet ten koste gaan van de rechten van de aal vissers in die Grevelingen. De opvolger van de heer Lookefeer staat voor een zware taak. Spreker eindigde met een oproep tot een heid, eendracht maakt macht. Herdenking In zijn openingswoord, herdacht wnd.-voorzitter B. W. Schot op de jaarvergadering van Zevibel zater dag 7 mei allereerst de overleden voorzitter A. L. S. Lockefeer, nauw betrokken bij de oprichting en ge durende aille verdere jaren de grote stimulator en bezielende leider van de vereniging, vooral in zijn' strijd voor een open. Oosterschelde. Samen met de slachtoffers in 1976 op de kottervloot, Bram Teune en Kees Bezems, werd zijn nagedachtenis met twee minuten stilte geëerd. Het jaarverslag 1976, de jaarreke ning en de begroting 1978 werden zonder commentaar goedgekeurd. Cursusdag N.V.V. Om zich te beraden op de spelre gels/reglement nu de samenwerking met het N.K.V. gloeiend is en ter be studering van de komende wijzigin gen, organiseert het N.V.V. Distrikt Zeeland op 13 mei a.s. een cursusdag voor bestuursleden van de N.V.V.- afdelingen. De bijeenkomst wordt onder het motto „van N.V.V. naar F.N.V." gehouden in „Prins van Oranje". OOSTERLAND 9-5. Zaterdag j.i. maakte de Chr. Gemengde Zanvcre- niging „Vooruitgang Zij Ons Stre ven". onder leiding van de direkteur. de heer C. J. den Dekker, een tocht naar Hilversum om deel te nemen aan het concours van het Ned. Koor festival dat gehouden werd in dc studio van de AVRO. Met 53 zangers, zangeressen en anderen reed men met een tweetal bu'Ssen van de fa. Van Oeveren uat Zierikzee ongeveer half tien van hei dórp, en het was pas half zes in de avond eer VZOS aan de beurt kwam om één verplicht, en twee vrije zang nummers ten gehore te brengen. Voordien had men nog ge'cenhe'd gehad een mooie boswandeling te maken in de omgeving vair het prin selijk kasteel „Drakénsleijn", bij La ge Vuur-sche, waarbij volop genoten werd. van de mooie natuur. Op het concours werd een goed resultaat bereikt, men. behaalde in de afdeling B 317 punten. Hel hoogst aantal te behalen punten is 420. Na een goede reis arriveerde hel gezelschap zaterdagavond ongeveer half twaalf weer op hét dorp terug. Donderdagavond i2 mei a.s. om 9.20 uur, zal de AVRO-radio over Hil versum 2 'een reportage uitzenden van deze zangdag KooiTestival 1977. OOSTERLAND. „Ooslerlands Fanfare" bracht een muzikale hulde aan dc jubilerende dirigent, de heer Jaap Capelle, die 30 jaar lang aan de vereni ging zijii beste krachten wijdde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Heel veel felicitaties voor het Zie- rikzeese korps, dat' mei de eerste prijs ffing strijken. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE. „Toestanden" met met slangen en maskers tijdens de brandweerwedstrijden te Haamsle de, onder toeziend oog van de des kundigen. OOSTERLAND, 9-5. Onder leiding van het schoolhoofd, de heer P. T. Bolkenbaas en de vakonderwijzeres, mevr. A. M. Hage-Hage, namen vo rige week een 13-tal leerlingen van de openbare basisschool, n.l. van de hoogste klas, deel aan een vierdaags schoolkamp op de kampboerderij: ,De Kleine Melane' te Bergen op Zoom. 's Maandagsmorgens om kwart over negen vertrok men als naar gewoon te per fiets over het veer te Zij pc, en arriveerde men om kwart voor twaalf op de plaats van bestemming. De-heer Klaassen was zo vriende lijk de bagage per auto weg te bren gen; -Na het eteri gingen de kinderen zwemmen in het zwembad: „De Me- lanen", en na nog eén avondwande ling was de eerste dag weer voorbij. Dinsdag bracht men per' trein een bezoek aan Valkenburg waar de grótten- etc. in ogenschouw genomen werden, en -met de trein van 19.11 was men weer in Bergen -terug. Twee kinderen hadden al eens getreind, de overige 11 nog nooit! De andere dag stond een-bezoek aan het mooie Mar kiezenhof op hel programma, dat echter gesloten bleek Daarvoor in de plaats bezocht men de Bioiijnzeel- fabriek waar men potloden en nog veel meer maakt. Ook bijzonder in teressant. Kranslegging Verder nog een bezoek aan het Ca nadees kerkhof waar om acht uur in de avond juist een kranslegging kon worden bijgewoond, in verband met de dodenherdenking. Ook werd nog een stadswandeling gemaakt. Don derdag bracht men een bezoek aan Bosbad Hoeven en aan de Volksster renwacht aldaar, met zeer leerzame rondleiding. Omdat het de laatste dag was mocht men vrijdagmorgen uitslapen, en werd hierna nog een bezoek gebracht aan V. en D. voor het kopen van kadootjes, etc. Hierna weer per fiets huiswaarts. Iri totaal heeft het gezelschap ongeveer 175 km per fiets afgelegd, wat geen kleinigheid is. En dat niet altijd met schitterend mooi zomerweer. Toch- is het voor de kinderen weer een zeer prettige en leerzame kampweek ge worden. waapbij allen zeer hebben genoten. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3