De brand in de hoofdstad AANTAL VERMISTEN BEDROEG VANMORGEN Voorzitter Geurtsen van K.N.O.V.: „Positie middenstand geschaad" NOG TWINTIG Het rijbewijs (Tol)-toekomst van de Zeelandbrug Olie op zee „afschuwelijk" Palestijnen soepeler? „Verzachting" belastingpij n „Erge" vivisektiefilm Het midden- en kleinbedrijf Navigatiefout oorzaak van vliegramp op Sri Lanka V oorzitter politiebond over corruptie-schandaal Zo gaat dat op Sicilië Vrouw klaagt blad aan V erkeersregelaar gewond Jongen met tractor verongelukt AGENDA Pleidooi voor gelijdencentrale aan Oosterschelde AMSTERDAM, 10-5. Ruim twin tig mensen werden dinsdagmorgen na de grote brand in het Amster damse hotel Polen vermist. Dat is meer dan nog maandagavond werd aangenomen. Het blijkt namelijk, dat ook en kele bewoners van - eveneens afge brande - panden naast hotel Polen zoek zijn. Een woordvoerder van de gemeen te heeft dit desgevraagd meege deeld. Aanvankelijk was het aantal vermisten vastgesteld op achttien, allen hotelgasten. De gemeente woordvoerder kon dinsdagmorgen niet zeggen hoeveel omwonenden worden vermist en wie het zijn. Het puinruimen aan de kant LEIDEN 10-5. Het vcrkcersonder- wijs zou na de lagere school moeten worden voortgezet, en het zou uit eindelijk moeten leiden tot het be halen van het rijbewijs. In zulk voortgezet verkeersondcrwijs zou in hel bijzonder aandacht moeten wor den besteed aan de menselijke as- pekten van het deelnemen aan het verkeer. Wie nog een „ouderwets" rijbewijs heeft, zou eenmaal, bij hel vijfjaarlijks verlengen, een kursus moeten volgen om een betere ver- keersmentaliteit op te doen. Wie dan nog agressief is in het verkeer, moet een zwaardere kursus volgen. Dat zijn enkele van de aanbeve lingen die drs. A. R. Hauber doet in zij proefschrift „Gedrag van mensen in beweging, onderzoek naar agres sie in bet verkeer en fraude bij het openbaar vervoer", waarmee hij woensdag in Leiden promoveert tot doctor in de rechtsgeleerdheid. (Vervolg van pag. 1) Samenstelling Medegedeeld wordt dat sinds de openstelling van de Zeelandbrug de samenstelling van het verkeer in ge ringe mate is gewijzigd. In 1966 be droeg het aandeel personenauto's ca 92 procent. In 1976 bedraagt dit per centage 88,5. Het vrachtverkeer be draagt 10 procent van het totale mo- lorvoertuigenverkeer. De snelst groeiende verkeerskategorie is de laatste vijf jaar de groep motoren en scooters. In 1976 zijn er op de Zeelandbrug 3 ongevallen gebeurd; dit is 7 min der dan vorig jaar. Het aantal onge vallen per miljoen voertuigkilome ter is daardoor 0.2824. hetgeen zeer gunstig is t.o.v. andere soortgelijke wegen. Voor de autowegen in Zee land bedroeg dit cijfer over de pe riode 1973 t/m 1975 nl. 0.94. In hel verslag wordt verder in het algemeen gesteld dat de peiluitkom- sten niet ongustig waren, „hoewel met name bij pijler 3 de ontwikke lingen nauwlettend in het oog dienen te worden gehouden behoeven nog geen nadere maatregelen te worden overwogen. PEKING. Het bezoek van het prin selijk paar aan China: prinses Bea trix en prins Claus brengen een toast uit, met in hun midden'de vice-pre mier van de Chinese Volksrepubliek: L LHsièn-Nien, van de Kalverstraat is inmiddels dinsdagmorgen om 7.00 uur hervat met een hoogwerker. Het puinrui men aan die kant van cie hotel ruïne was tijdelijk gestaakt vanwege instortingsgevaar. Zes mensen zijn omgekomen. OSLO. 10-5. Jaarljjks lozen de tankers met opzet 4 lot 5. miljoen ton olie op zee. Sleehls 2 tot 300.000 ton komt door een ongeluk op hel water terecht. „Dit is een grof schandaal", aldus Eriing D. Nacss, voorzitter van de internationale or ganisatie van onafhankelijke tanker- eigenaren „Interlanko" dinsdag in Oslo tegenover het A.N.P. „Vergeleken mei deze hoeveelhe den stellen de 20.000 ton. die op het booreiland Bravo op de Noordzee onlangs vrijkwamen, niets voor". De lozingen op zee. geschieden meestal wanneer een tanker moei worden schoongemaakt. Daarbij komt veel olie vrij. Men is dikwijls tot deze methode gedwongen, om dat de havens onvoldoende'zijn uit gerust. Er moeten veel meer schoon- m aakstations komen. Het wordt naar de mening van de. heer Naess hoog tijd, dat de .internationale ma ritieme organisatie IMCO een reso lutie aanneemt die het lozen van olie op zee verbiedt. Deze is echter vóór 1978 niet te verwachten. „In middels kan de vervuiling ernstige vormen aannemen. Het is afschuwe lijk wat er gebeurt", aldus de voor zitter. LONDEN, 9-5. Moskou heeft Was hington ervan in kennis gesteld dat de Organisatie voor de bevrijding van Palestina (PLO) bereid is hel recht van bestaan van Israël te er kennen als Israël van zijn kant het recht van de Palestijnen op eed' thuisland erkent, zo is maandag van gezaghebbende Amérikiianse zijde in Londen vernomen. De Rüssisohe ambassadeur m Was hington zou het nieuwe standpunt, van de PLO woensdag hebben "be kendgemaakt. aan het Amerikaanse ministerie van buitenlands© zaken. Dit heeft de Witte Huis-correspon dent van de combinatie Hearst maandag gezegd. De organisatie van Yasser Arafat zou het standpunt hebben gewijzigd) onder druk van Moskou. Arafat zou voorts akkoord zijn gegaan met de vestiging van een confederatie met Jordanië waar bij de Palestijnen de strook van Gaza en de westelijke oever van de Jor- daan zouden bewonen. ZANDVOORT. 9-5. De Stichting Mondiaal Alternatief heeft in een brief aan de ministerraad en Gede puteerde Staten van Zeeland erop aangedrongen als alternatief voor kerncentrales in Zeeland de moge lijkheid van een geljjdencentrale, annex windkrachtcentrale te bestu deren. De dcorlaatopeningen in de Oos terschei dedam zouden met name DEN HAAG, 9-5. De belasting dienst van het ministerie van finan ciën wil de pijn, die hel betalen van belasting veroorzaakt, zoveelmoge lijk verzachten. Staatssecretaris drs. M. J. van Rooijen heeft daartoe een permanente voorlichtingscommissie in het leven geroepen, die tot taak heeft na te gaan, hoe de belasting dienst door zijn manier van benade ring van het publiek de belasting- pijn zo gering mogelijk kan maken. De nieuwe commissie, die maandag is geïnstalleerd, zal moeten nagaan of er weerstanden, frustalies en an dere onlustgevoelens bij het publiek zijn ten aanzien van de belastinghef fing, die vermeden hadden kunnen worden. Zij zal moeten nagaanhoe het directe contact van de belasting dienst. met het publiek zoveel moge lijk kan worden bevorderd. Zij zal zich zoveel mogelijk op de hoogte inoeten stellen van weit er onder het publiek leeft en zich er inzicht over moeten verschaffen, of in bepaalde groepen belastingplichtigen of in be drijfstakken misverstanden of mis bruiken ernstige vormen dreigen aan te hemen. HILVERSUM. 10-5. De PPR heeft maandag na lange aarzeling besloten in de haar voor 's avonds Iaat toe gekende televisiezendtijd een wat zij 'noemt gruwelijk filmpje over vivi- sektie uit te zenden. Het geluid van pijnlijdende muizen is in de film vervangen door een ant i-vlvisectie- liedje dat een I-Iilversum.se popgroep zingt. Anti-vivisectie is een van de be langrijke punten in het politieke pro gramma van de PPR, aldus deelt een woordvoerder van de partij mee. r j 1 Vijf weken J zonder voedsel t HAMM, West-Duitsland, 9-5. j Arbeiders hebben een man i f van 26 bevrijd, die vijf weken i in een bunker opgesloten had i gezeten zonder voedsel. Geluk- i f kig was er een poeltje in de i J bunker, zodat hij geen dorst i behoefde te lijden. Artsen heb- i ben zijn. toestand bevredigend i genoemd. i De man, die dakloos was, i was de bunker, gelegen op het i f terrein van een verlaten ko- 4 f lenmijn binnengegaan om er i r een nacht te slapen. De vol- 4 J gende morgen slaagde hij er 4 r niet in de deur iveer open te 4 krijgen. Niemand hoorde zijn 4 f hulpgeroep. Hij iverfl bij toe- f t val' ontdekt. LONDEN. President Jimmy Carter van de Verenigde Staten heeft maan dagavond in Londen gezegd dat alle leiders uit het Midden-Oosten met wie hij heeft gesproken, het alge mene denkbeeld aanvaarden van bufferzones tussen Israël en zijn Arabische buren. JAKARTA. Bij een ongeluk met een bus bij Oikule in de buurt van Bandung, zijn 29 Nederlandse toe risten gewond geraakt, zo is maan dag gemeld door het dagblad Piki- ran Rakyat. een getij dencentrale mogelijk maken, aldus de stichting. Mondiaal Alternatief meent, dat vestiging van een getijd-eneentrale aan de Ocsterschelde betrekken moet worden bij het politieke over leg inzake het neg te nemen besluit over de grootte van de doorlaatope- ningen in de dam. De stichting pleit ook voor snelle onderzoekresultaten in het onderzoek naar windenergie. DEN HAAG, 10-5. „Niemand kan er omheen dat veel is gedaan en na gelaten dat de positie van de mid denstand in ons land niet alleen niet heei't verbeterd, maar geschaad". Dit heeft dinsdag mr. A. Geurtsen, vice-voorzilter van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond. in hel Turfschip in Breda gezegd op de tweede dag van het tweedaagse con gres van deze organisatie. Dat con gres wordt gehouden ter gelegenheid van het feit dat zelfstandige onder nemers zich vijfenzeventig jaar gele den voor het eerst organiseerden. Inkomen lager „Alle water van de zee wast niet weg dat aan het einde van de rit van het kabinet-Den Uyl het reëel ge middelde „overige inkomen" in het midden- en kleinbedrijf - dat stuk van het bedrijfsresultaat dat over blijft voor de ondernemer en zijn meewerkende gezinsleden - bijna twintig procent lager ligt dan aan hel begin het geval was. Dat het al leen aan bijzondere, met'name fis cale, maatregelen te danken is dat het besteedbare inkomen niet zo hard gedaald is. DEN HAAG, 9-5. Voor het berei ken van de op het ogenblik belang rijkste doelstelling van het rege ringsbeleid, nl het terugdringen van de werkloosheid, is voor het midden- en kleinbedrijf een zeer belangrijke rol weggelegd, zo heeft staatssecre taris Th. M. Hazekamp maandag middag gezegd op de openingsdag van het tweedaagse congres van het Koninklijk Nederlands Onderne mersverbond dat in het Turfschip in Breda wordt gehouden. Dat con gres bëgen maandagmiddag met de algemene ledenvergadering van het KNOV. De heer Hazekamp merkte op dat van de ruim één miljoen mensen die werkzaam zijn in het midden- en kleinbedrijf ongeveer 63 procent werknemer is en dat dit aandeel nog steeds toeneemt. Dat getal van een miljoen geeft z.i. ook het belang weer van het midden- en kleinbe drijf voor de nationale werkgelegen heid. Bijna een kwart van de be roepsbevolking van ons land is in het midden- en kleinbedrijf werk zaam. De verwachting is dat dit aan deel de komende jaren nog enigs zins zal toenemen. DEN HAAG, 9-5. De vliegramp op 4 december 1974 nabij Colombo op Sri Lanka met een Douglas DC-8- 55 F van Martin Air Holland N.V., waarbij de negenkoppige bemanning en de 182 passagiers cm het leven kwamen, is het gevolg geweest van een navigatiefout. Tot deze conclusie is de raad vcor de luchtvaart geko men. De naad acht het mogelijk dat de gemaakte l'cut in de hand is ge werkt doordat het vliegtuig was uit gerust met een weerradarinstallaiip die afweek van het standaardtype. 'Het ongeval had bovendien kunnen worden vermeden door het baken op het vliegveld op veilige hoogte aan te vliegen en daarna verder boven zee te dailen, aldus de Raad voor de Luchtvaart. Het oordeel over de vliegramp werd maandagmiddag uit gesproken door de plaatsvervangend voorzitter van de Raad voor de Luchtvaart, mr. H. W. Mulder. AMSTERDAM. 9-5. De voorzitter van de Nederlandse Politiebond, de heer L. van der Linden, vindt dat het onderzoek naar corruptie bij de Amsterdamse politie niet beperkt mag blijven tot het lager personeel alleen. „Ook het kader zal er bij moeten worden betrokken. Het wil er bij mij niet in dat het gaat om acht mensen van het lager personeel. Ik veronderstel dat er ook aan de top fouten zijn gemaakt", aldus de voorzitter van de Nederlandse Po litiebond, maandagavond voor de televisie, in een uitzending van de VARA-actualiteitenrubriek „Achter het nieuws". Van dor Linden vindt dat er een onderzoek moet worden ingesteld, dat veel dieper graaft dan nu gebeurt. Daarbij zal moeten worden gezocht naar de dieper liggende oorzaken. FLORIDA. Sicilië, 9-5. Toen de 42- jarige Siciliaanse landarbeider Giu seppe Valenti maandag thuiskwam voor hel middageten en dit niet klaar stond, goot hij een kan benzine over zijn vrouio uit en wilde er een brandende lucifer bij houden. Buren kwamen tussenbeide en Va lenti vluchtte naar het platteland, waar hij later werd aangehouden. Maar cok aan koopkracht komt cie gemiddelde middenstander yari van daag- ten opzichte van eind 1972 nog altijd zo'n vijftig procent te kort", zo zei de heer Geurtsen. AMSTERDAM, 9-5. De echtgenote van de Amsterdamse politiecommis saris G. Toorenaar heeft een kort gëding aangespannen tegen de uit gever en redaktieraad van het week blad; Haagse Pest en de twee schrij vers van een artikel over de corrup tie bij de Amsterdamse politie in het nummer van 30 april. Mevrouw Tcqrenaar voelt zich in haar eer en goede naam aangetast door een pas sage, waar in wordt beweerd, dat zij een kind heeft van eèn Chinees. Zij eist rectificatie van de gewraakte passage alsmede een verbod om ver der over 'haar te publiceren in arti kelen over de politie op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden. Het geding dient op dinsdag 17 ,mei cm 14.30 uur vcor de president, van de rechtbang in Amsterdam. OIRSCHOT. 9-5. Do 21-jarige wachtmeester, van de Rijkspolitie C. van der Brcëk is op de rijksweg Tilburg-Eindhoven waar hij na een verkeersongeluk het verkeer stond te regelen zelf gewond geraakt door een tweede botsing. De wachtmeester beduidde het verkeer langzamer te rijden. De chauffeur van. een trek ker met oplegger had dit te iaat in de gaten en schoot op een voor hem rijdende personenauto, die vervol gens tegen de wachtmeester botste. Met een gecompliceerde onderbeen breuk is de politieman in een zie kenhuis in Tilburg opgenomen. OTTERLO, 9-5. De 13-jarige R. N. van Ee uit Otterlo, is maandagavond bij graafwerkzaamheden op een ter rein in zijn yroo-nplaats met een trac tor verongelukt. De tractor, bestuurd door de jongen, sloeg achterover. De jongen, kwam eronder tere.cht en. 'overleed tér plaatse aan' schedellètseV en andere inwendige verwondingen. Dinsdag 10 mei RK-centrum, 19.30 uur. afd. Zier-ik- zee U.V.V. Haamstede Geref. kerk, 14.00 uur, Ned. Ver. van Huisvrouwen Woensdag 11 mei 19 77 Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw, 14.30 uur, Bejaardenmiddag N.C.V.B. Dreischor I-ierv. kerk, 19.30 uur, „Korenavond" uitgaande van de Commissie Koor zang Schouwen-Duiveland. Bruinisse „Durps'uus" 14.00 uur. Kinderpro gramma. Donderdag 12 mei Zierikzee Rode Ivruis-gebouw Paternoster- straat, 20.00 uur, PvdA-fraktiever- gadering. Bruinisse Herv. Ver.-gebouw. 19.45 uur, NCVB afdeling. Vrijdag 13 mei Zierikzee Chr. kleuterschool „De Speeldoos", 18.30-22.00 uur bazar. Chr. Geref. kerk, 19.30 jLiur, verkie zingsbijeenkomst SGP. Rcriësse Manege Grol, 20.30 uur, ledenverga dering Cabalieto Ruiters. Nieuwerkerk Bibliotheek. 18.45 - 19.15 uur Bruinisse Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 18.30 uur. Zaterdag 14 mei Zierikzee Huis van Nassau. 20.00 uur. volks- dansavond P.J.Z. Zonriemaire Sportveld, 11.00 uur tot 19.00 uür, „Dolle Sozen Pretdag". Oiiwerkerk Dorphuis. Culturele Vereniging. 20.00 uur. Oostei'lamt /Muziektent Kondnginneplèin, 19.00 uur. concert „Oostérland's Fanfare". Bruinisse Opening brandweerkazerne, 14.45 uur; 15.15 uur demonstratie nieuwe braridweerwageii. Zondag 15 mei Nieuwerkerk Zaal Rehoboth, Samenkomst Her vormde en Gereformeerde jeugd. 19.30 uur. Maandag 16 mei Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Dinsdag 17 mei Haamstede Ned. Ver. van Huisvrouwen, (bezoek aan Landbouwmuseum Dreischor). Gemeentenhuis, raadsvergadering, 19.30 uur. Brouwershaven Hotel „Floris V", 20.00 uur, al'd. Rode Kruis. Woensdag 18 mei Zierikzee Bejaardenreis. Vertrek bussen: Bor- rendamme, Havenplein, Beurs, Gara ge Malta, 12.30 uur. Zaal Ohr. Ger. Kerk, 19.30 uur, CDA-bijèenkcmst. Donderdag 19 mei Sirjansland Terrein aan de Zandweg, 14.30 uur, demonstratie L.R. „Schouwsë Rui ters". Vrijdag 20 mei Haamstede Ger. Kerk, 20.00 uur, CDA-bijeen- komst. Zaterdag 21 mei Brouwershaven Grote Kerk, 15.00 uur, Zendingsmar nifestatie. Dinsdag 24 mei Dreischor Reis bejaarden, vertrek 8.00 uür v.m. (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Zeven en dertig Dat was al dadelijk het gekke en frustrerende op 10 mei 1940, dat het weer zo intens 'prachtig'-was. Buiten was het allemaal minstens zo mooi als thans, met teer groen en prachti ge pruikebossen in de tuinen en al lerlei kleurigs. Verschil met nu -.was de koesterende temperatuur, en hel durend stralend, zonlicht. Nee, je kon niet snappen dat zoveel indi en ongerechtigheid moest: ï'osbreken, onder ziilke fascinerende iveersom- standigheden. Pinksteren viel in die oorlog; iedereen feitelijk had hem aan zien komen, maar niemand wist dat het toén zou gebeuren. Het licht in Europa ging voor vijf jaren uil.. Voor de badenden aan de stranden kwamen soldaten en mijnen en obstakels; kostbare schilderijen gingen ondergronds en kerken en oude gebouwen kregen hier en daar een beschuttende xval van zandzakken. Een „si.il en gerust leven" werd tot op de bodem omgespit. Chaos kwam voor orde;, strijd voor vrede, de leugen voor waarachtigheid, al had het ook in de bittere krisisjaren daaraan 'ook wel wat ontbroken. De sfeer van de „Meidagen" is nooit helemaal uit de verf gekomen. Nadien immers gebeurde zoveel af-, schuwelijks dat. die eerste oorlogsda gen 'wat werden overschaduwd, al stonden ze toen in de brandende be langstelling: Peellinie, Grebbeberg, Rotterdam. Vanuit een eigen, oer- Hollandse optiek werd die fatale ge beurtenis ooit beschreven in he- boek': „'t Begon onder melkenstijd" een wat kneuterige titel en toch wordt daarin - niet zo over-literair - getipt aan het skala van emoties en gevoelens, die- toen-de-^overhand- kregen. Pas nog hei .verhaal van een sol daat: „als het een beetje menens zou worden moesten wé van Bergen op Zoom (14e regiment) oveigeplaatsi naar Den. Haag. Nou; dat ging ge woon door, onder de nodige solda- ie?i grappen. Spulletjes opruimen inpakken, inladen ih drietonners en wégivezeh. Zwaar was het wel; want- Hét werd over 12 Uur 's nachts, maar,, om drie uur komt de kapitein lijkr wit de kamer opvliegen en deelt het „evéh" meë: mannen het is oorlóg. Krap drie kwartier later lagen 'de mannen op vliegveld Ypenburg al onder vuur van Duitse para's, die als bladeren uii dé hémel kwamen vallen". „Er Wa'è nauwelijks tijd oin bang te zijn", vertelde hij: „Alleen was er' een kapite.in, die om zijn pen sioen jammerde. Die hebben wé. toén maai eeri schop onder zijn 'achter- wérk gegeven". Gék allemaal; on verwachts, hui vering wékkend; een toekomst werd plotseling pérsluierd; jeugdidealen gingen aan flarden ménsen werden gékonfronleèrd .rjiel stom verdriet en hét „waaróm" hing als een groot, meedogenloos vradg- ieken in dé lucht. Nou, dat is vandaag dan. allemaal zéden en dertig jaar geleden, lang al én toch maar kort. Wat kdh men meer doen, dan er nog eens 'aan te rug denken, want liet. ging oin ger weid en helaas is dat nog altijd nieï de wereld uit. Voor veel mensen is het nog altijd 10 mei 1940. Treu rig, maar 'waar! SCHIERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2