Haamstede's bejaardensoos vierde twintig-jarig jubileum ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN Feestje met etentje P.T.T.- bungalowpark in Westhoek „Nederland moet veel meer energie besparen" De auto straks De P.P.R. en de dieren Ons nieuwe feuilleton BURGH, 6-5. Met een gezamenlijke maaltijd in res taurant ,,De Hofstede" van bungalowpark „Burgli- slede Ie Burgh, herdacht de Bejaardensociëteit van Haamstede het feit dat deze twintig jaar geleden werd opgericht. Namens het bestuur werd een wel komstwoord gesproken door de pre sidente mevrouw M. J. Roëll-Cra- mer. In het bijzonder richtte zij zich hierbij tot burgemeester H. P. Ever- wijn waarbij zij zijn echtgenote, mevr. L. C. Everwijn-v. d. Bout die momenteel In het Rode Kruis zie kenhuis te Zierikzee verblijft een spoedig herstel toewenste. De pre sidente overhandigde hierbij aan do burgemeester voor zjjn vrouw, dio steeds van haar medeleven met de bejaardensocicleit blijk geeft, een attentie. Mevr. Roëll 'herinnerde eraan dat mevr. M. Kvk-Verton gedurende de 20. jaar dat de sociëteit .pp. bestaat akti'ef is geweest als bestuurslid, mevr. C. Boot-Hanse is vele jairen aktief geweest als secretaresse en nog altijd een trouwe bezoekster. Een groot aantal aktiviteiten is in de afgelopen 20 jaar ook ontplooid door mevr. E. Vredenbregt-de Brui ne. Afscheid De presidente kondigde verder aan dat zij met de sekretaresse mevr. D. Vlaander-Hartman op de laatste bij eenkomst van dit seizoen, donder dagmiddag a.s. in het rusthuis ..Duinoord" afscheid zullen nemen als bestuurslid. Zij wees 'hierbij op de vele. akti viteiten welke ook de sekretaresse gedurende een aantal jaren, voor de sociëteit heeft ontplooid. Burgemeester H. P. Everwijn fe liciteerde namens het gemeentebe stuur en zijn echtgenote de sociëteit met het 20-jarig bestaan. Ilij vond bet bijzonder fijn dal er ook tc Haamstede 20 .jaar geleden mensen zijn geweest die bereid wa ren dit ter hand te nemen en het mogelijk hebben gemaakt voor de boven 65-jarigen gezellige middagen in het winterseizoen te organiseren. Dank bracht hij aan alle personen welke hebben medegewerkt in de afgelopen 20 jaar aktiviteiten voor hun medemensen te ontwikkelen. Namens het gemeentebestuur bood hij bloemen aan en namens zijn vrouw en 'hemzelf een enveloppe onder couvert. De presidente wees er hierna op dat het eigenlijk een dubbele feest dag" is daar het vandaag ook bevrij dingsdag is. Als eerste lied werd dan ook door alle aanwezigen gezongen „Wij le ven vrij, wij leven blij". Geschiedenis Doop de sekretaresse mevr. D. Vlaander-Hartman werd vervolgens nog eens een terugblik geworpen op de afgelopen 20 jaar. In april 1957 werd een komité ge vormd waarna men op 2 mei in het rusthuis Duinoord de eerste bijeen komst hield in aanwezigheid) van burgemeester Roëll en de beide wet houders waarbij men overging tol het 'benoemen van een bestuur. Tal van aktiviteiten zijn 'hierna ontplooid met als hoogtepunten de viering van de verjaardagen van de leden van het vorstenhuis, Sin.t Ni- coiaas en het Kerstfeest. In april 1958 werd hel eerste ui'.- wisselingsbezoek gebracht aan de bejaardensociëteit te Bui gh waarna jaarlijks oök regelmatig bezoeken volgden aan Sercoskerke en Renesse. Films en dia's werden vertoond en verder traden op de UW dames uit VlissLrigen een goochelaar het kinderkoor uit Burgh en Renésse, het Herv. kerkkoor uit Haamstede en wordt jaarlijks de tonèelmiddag van de sportvereniging DFS bezocht. Verder vorzorgden de leden van de jougdsociëteit „Big S" een rond rit door de Westhoek en een bezoek aan Dolfirodam te Seharendijke. Op de laast gehouden kerstavond werd door leerlingen van de open bare basisschool „De Kirreweie" een kerstspel opgevoerd. In januari 1972 kwam men in het bezit van een piano, die zorg droeg voor een goede begeleiding bij de leidjes welke werden gezongen op de bijeenkomsten. Maaltijd Tijdens de maaltijd, welke allen zich goed lieten smaken werden nog een aantal liedjes gezongen zoals het klublied', het Zeeuwse volkslied, en een tweetal potpourri's van oude melodieën. Het bestuurslid mevr. J. C. Leeu- we-Ra'bouw bracht mede namens alle aanwezigen de presidente dank voor de door haar ontwikkelde ak tiviteiten voor hel. organiseren van deze bijzonder geslaagde avond waarbij zij haar een boeket, rozen aanbood. (Vervolg van pag. 1) wens uil dat de mensen die in het park hun vakantie komen door brengen het er fijn zullen vinden. De heer O. Strikwerda, direkteur van de projectontwikkelingsmaat schappij Kavero gaf een schets van de ontwikkeling van het rekreatie- beleid van de laatste tien jaar. Hij pleitte er voor om niet altijd natuur behoud voorrang te geven ten koste van ekonomische belangen. De heer Strikwerda meende verder dat een te sterke afremming van rekrealieve ontwikkelingen op Schouwen-Dui- veland een gevaar betekent voor de werkgelegenheid. Namens Kavero, bouwbedrijf Delta en Heidemaat schappij bood hij een monumentje aan voor de ingang van het terrein. De heer Van der Pol bood een barometer aan voor het kantoor. Omwonenden schonken een fraaie blauwspar en een hulstboom. Taart eten Na de officiële opening gingen de genodigden in groepjes op bezoek in de bungalows, die al waren bewoond. Iedere groep kreeg een taart mee, die met bewoners van het huisje bij een kopje thee of koffie werd genuttigd. De veertig huisjes zijn allen eender, komfortabel, geschikt voor zes per sonen en modern en gezellig inge richt. Ze bestaan uit een ruime ka mer, open keuken en drie slaapka mers en hebben een terrasje met tuinmeubelen en bovendien centrale verwarming. P.T.T.'ers kunnen de huisjes tegen zeer billijke prijs huren en er is dan ook een wachtlijst van komende vakantiegangers. Als afsluiting van dc opening vond bij het monument b\j dc oprijlaan nog een korte, ludieke plechtigheid plaats, toen een in lange rode mantel gehulde lieer Strikwerda de met ste ken getooide bestuursleden van het P.K.F. ridderde en vervolgens de heer A. Koster de vlag in top hees. De feestelijke middag werd besloten met een druk bezochte receptie. Leden van de 20-jarige Bejaarden- sociëteit aan de gezellige maaltijd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Aan liet slot sprak mevr. Roëll - Cramer woorden van dank tot allen die hadden medegewerkt om deze avond te doen slagen waarbij zij zich in het bijzonder richtte tot de direk- tie en het personeel van Burghstcde. Met het zingen van het lied „Dank U" weid deze geslaagde feestelijke bijeenkomst afgesloten. ROTTERDAM, 6-5. Omdat i" de komende decennia tekorten aan energie met sterk stijgende prijzen niet onwaarschijnlijk zijn, zal Ne derland spoedig veel meer energie moeten gaan besparen. De direk- teur-generaal voor dc energievoor ziening, drs. W. H. J. Ticlcman. heeft deze waarschuwing laten horen op een congres in Rotterdam over ener giebesparing in bedrijven. Daarnaast, zei hij, moet er met kracht wórden gestreefd naar ver groting van het gasaanbod, waar door de Groningse gasbel langer in reserve kan worden, gehouden. Dit. zal een belangrijke hulp kunnen zijn bij het opvangen van tijdelijke ver storingen. De en-ige strukturele ver betering van dc Nederlandse ener- giesituatiie op korte termijn moet edhter gevonden worden in energie besparing. Vergroting van het gas aanbod kan misschien worden be reikt door nieuwe vondsten op het Nederlandse déél van het continen tale plat, waarvan een groot deel ontgonnen is. Men zoekt daar lot nu toe vooral naar grote gasreserves, maar volgens drs. Tiélèman moet dc regering een snellere exploratie en exploitatie van de kleinere reserves bevorderen. DEN HAAG, 7-5. „In onze ver- keerstoekomst moet. de totale jaar- kilometrage van alle personenauto's over tien jaar gelijk zijn aan het hui dige aantal, namelijk 57 miljard au tokilometers. Dat kan als het aantal auto's ongeveer gelijk is aan dat in 1975". Deze stelling is het uitgangs punt van een brochure „Het verge ten toekomstbeeld, een eigenwijze verkëerspolitiek", die Michel van Huiten, derde op de P.P.R.-lijst voor de Tweede Kamer en demissionair staatssecretaris van verkeer en wa terstaat zaterdag heeft gepubliceerd. HILVERSUM, 7-5. Om aandacht te vragen voor de mishandeling van dieren laat de P.P.R. een boot inrich ten als ark van Noach. Dat wil zeg gen laden met allerlei dieren. Vanaf 13 mei zal deze verschillende havens in Nederland aandoen om belang stellenden de gelegenheid te geven de dieren te zien en met kamerleden van de P.P.R. over zaken als bio- industrie. proeven ten behoeve van de cosmetische industrie en de ver waarlozing van honden en katten van gedachten te wisselen, aldus een woordvoerder van de P.P.R. Wat biedt de BEELDBUIS MAANDAG 0 'MEI NED. 1: De KRO begint van avond. met een tekenfilm van het vrolijke duo Tom en Jerry. De vol gende vijf kwartier worden een sportieve ontmoeting met het pro gramma The allrounders. Drie teams bekampen elkaar met behulp van een aantal uitblinkers in de sport. In de ploegen zijn onder meer opge nomen de hockey-ster Anme-nniek Poelmans, de baskelballspeler Theo Kinsbergen en de voetballer Rob Bianchi en de hoogspringer Ruud Wielart. In de jury zitten onder an deren Anton Geesink, Fanny Blun- kers-Koen. Het geheel wordt gepre senteerd door Tom Blom en Gerard Cox. Na dit sportieve gebeuren kunne de kijkers naar aflevering kijken van de western Alias Smith and Jones. Het avontuurlijke duo Heyes en Curry krijgt hel zwaar te verduren als een bankier hem ervan beschuldigt dat zij zijn bankgebouw hebben beroofd. In werkelijkheid heeft de bankier dc kas leeggehaald. Het journaal wordt gevolgd door het gevareierde programma Zakken of overgaan. In dit programma worden tal van facetten van het schoolexa men onder de loep genomen. Een aktueél onderwerp, want een hele boel scholieren in ons land treffen op dit ogenblik hun voorbereidingen voor dit examen. Het programma besteedt aandacht aan dc middelba re school van vroeger en nu en in de toekomst. Talrijke bekende Ne- derladers verlenen hun medewer king van dit programma, zoals bij voorbeeld Johan Cruijff en de han delaar Loe Lap en de politieke freu le Wttwaal van Stoetwegen. De zanger Gerard Cox laat zich zien in ene liedje over hel onderwijs. Teii- slotte wordt aandacht besteed aan het experiment praten in de school, dal op dit moment in veel onder- wijsstellingen opgeld doel. Voor hel laatste journaal komt Symbiose en in het kader van dc politieke zend tijd Het verbond tegen politieke wil lekeur. NED. II: De jeugd kan zich in hel begin van de avond uitstekend amu seren met een filmpje van Charley Brown en het kleine grut en oude ren zowel als jeugdigen zullen er plezier beleven aan de volgende af levering van de seniorenshow Dat, ik dit mag nog mag meemaken. Om dat dit de laatste aflevering van het seizoen is worden de hoogtepunten Uit vorige afleveringen herhaald. Na hel journaal volgt hel defintieve af scheid van de serie Tussen wal en schip. In de laatste aflevering moe ten nog heel wat problemen uit de weg geruimd worden. Een belang rijk feit is het vertrek van Glas als voorzitter van de schippersbond, maar hij heeft nog meer pijlen op zijn boog waarmee hij denkt de schippers aan zich te kunnen bin den. Van problemen van de binnen scheepvaart over naar de problemen waarmee de VARA's Ombudsman Johan van Minnen zit opgezadeld. Vervolgens een aflevering van de Engelse serie Terug naar de natuur, waarin Tom en Barbara Goog vlooi en in hun woning aantreffen hetgeen veel afdoet aan het plezier van hel buitenleven. De actualiteitenrubriek Achter het nieuws sluit de VARA- avond af. MAANDAG 9 MEI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Barbapapa; 18.55 Nieuws; 19.05 Tom Jerry; 19.10 The allrounders; 20.40 Alias Smith Jones; 21.35 Journaal; 21.50 Zakken of overgaan; 23.00 Symbiose; 23.04 Politieke partijen; 23.15 Journaal. NED. II: 18.35 Informatie Surina mer s: 18.40 Politieke partijen; 18.55 Nieuws; 19.05 Charlie Brown en liet kleine grut; 19.30 Dat ik dit nog mag meemaken; 20.00 Jo>urnaaT; 20.25 Tussen wal en schip; 21.15 Ombuds man; 21.40 Terug naar de natuur; 22.10 Achter het nieuws; 23.00 Jour naal. DINSDAG 10 MEI NED. I: De avond van de TROS wordt geopend met een aflevering uit de serie De man van zes miljoen, Vrijdag 13 mei, 19.05, Frank en Mirella. Ned. 1: Vriendelijk welkom bij Barend. Met o.a. die zich bezig houdt met het merk waardige feil dat verschillende bui tenlandse amateur atleten overlopen naar de Verenigde Staten. Steve Austin wil hier hel fijne van we ten. Het muziekgezelschap The Car penters geven hierna een show weg die werkelijk vlekkeloos is. Broer Richard en zus Karen Carpenter en hun mede-formatieleden brengen uitstekende soft-pop. Ook een afle vering uit de misdaadserie Pepper staat op het TROS menu. Er wordt een poyng ondernomen om een nieu we politiechef te vermoorden. Pepper en Bill worden erbij gehaald om de daders op te sporen. Voor Pepper heeft dit als konsekwentic Frida Kasteléijne is een ont wikkelde jonge vrouw, die in een grote boekhandel werkt en min of meer de rechterhand is van haar chef. Behalve dan met klanten is dit wel zo on geveer het enige kontakt, dat ze heeft met mannen, want die spelen verder geen enkele rol in haar leven. Tot Frits van Bossendrccht, een 61-jarigè gefortuneerde weduwnaar re gelmatig in de winkel boeken komt kopen en bij voorkeur door Frida geholpen wil wor den. Er ontstaat een zeker kontakt. Maar als maanden la ter Van Bossendrecht „Onder verdachte omstandigheden" sterft, rijzen er vragen op, want het toeval wil dat in te genstelling tot anders, Frida ditmaal de avond tevoren de medicijnen heeft toegediend, tervrijl anders de verpleegster dit doet. En dan gaat het er lelijk uitzien voor Frida.. En komt er heel. wat op de prop pen Dit zult u allemaal kunnen lezen in ons nieuwe feuilleton waarmee wij van daag een begin maken in ons blad. Nu ja, er rijzen een heel stel vragen op, maar er komen evenzovele antwoorden, waar door het slot u zeker zal kun nen bevredigen. REDAKT1E dat zich als prostituee zal moeten vermommen. Vervolgens meldt film kenner Simon van Collem zich met zijn magazine Simonskoop. Het jour naal wordt gevolgd door een uitzen ding van Aktua TV, dat in een tijds bestek van 25 minuten diep ingaat op één aktueél onderwerp. Voordat de TROS de buis verlaat komen de jazzliefhebbers nog aan bod. In dit programma een optreden van de formatie Kenny Ball and his Jazz men. NED. 11: In Toppop wordt weer haarfijn uit de doeken gedaan ivel- ke wijzigingen zich op de hitladder hebben voorgedaan. Na het journaal gaat de AVRO op speelse wijze ver der met het spelprogramma Puzzel uur. Met een aantal kandidaten uit het publiek speelt presentator Ruud ter Weyden de spelletjes Micro- Macro en Tele-cross, waarin het aankomt op reaklievermogen, be hendigheid en kennis. Vervolgens de vierde af levering'' van de se?ie Mozes de wetgever. Hierin een fragment uit de geschiedenis van hel Israëli tische volk waarin de Rode Zee zich splitst en Mozcs zijn volk naar de andere kant van de zee kan leiden, terwijl de Israëlieten achtervolgen de Egyptische soldaten het nakijken hebben. Want zodra de Israëlieten de overkant hebben bereikt, sluit de zee zich weer en kan niemand er meer doorheen. Met. zijn volk trekt Mozes vervolgens verder de zvoeslijn in, waar hen een reeks van ontbering gen wacht, hetgeen grote ontevre denheid. onder de mensen tol ge volg heeft. Bovendien wacht hen een overval door stammen Malachie- Len, maar uiteindelijk trekken de Israëlieten toch verder naar Sinai. Verder kan men nog terecht bij de aktualiteiienrubriek Televizier Ma gazine, die wordt gevolgd door Den Haag Vandaag, de parlementaire rubriek van de NOS. DÏNSDAG 10 MEI NED. I: 10.45 en 14.00 Schooltele visie: 18.15 Teleac; 18.45 Barbapapa; 18.55 Nieuws; 19.05 De man van zes miljoen; 19.55 De Carpenters; 20.15 Pepper; 21.05 Simonskoop; 21.35 Journaal; 21.50 Aktua special; 22.15 Kenny Ball ad his jazzmen; 22.35 Politieke partijen; 22.45 Journaal. NED. II: 18.35 Barbapapa; 18.40 Politieke partijen; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal: 20.25 Puzzeluur; 21.15 Mozes, de wetgever; 22.15 Televizier; 23.00 Den Haag Vandaag; 23.15 Journaal. door HENK VAN HEESWIJK Omdat ze eigenlijk een beetje in zichzelf stond te dromen, had ze er geen erg in, dat hij ineens weer voor haar stond. Bezig zijnde met inste ken in enveloppen van folders, die verzonden moeten worden naar een aantal vaste klanten, was ze in ge dachten verzonken. Op dinsdagmid dag was het nu eenmaal nooit druk. Dan benutte ze de tijd met allerlei karweitjes, die op andere dagen noodgedwongen moesten blijven lig gen. Tot ze zich plotseling realiseer de, dat er een klant stónd aan de an dere kant van de grote, brede toon bank. De vrouw keek op en zag wie het was. Gelijk fronste ze haar wenkbrauwen, want het stond haar beslist niet aan. Ik wordt op deze manier de risée onder mijn kollega's; Pim gaf er vorige week al een sneer over: het ziet er naar uit, dat je chance hebt, Frida. Al had ze net gedaan of het „grapje" volkomen langs haar heenging, inwendig was ze er woedend over, want de man, die ze zeker in de zestig schatte, had de derde keer net zo lang rondge draaid, tot zij zonder een klant was, waarna hij met een op haar af ste vende. Nu stond hij, voor haar; de vierde keer in tien dagen. Vrijwel onhoox'baar slaakte ze een zucht: „Meneer?" Plet klonk op af gemeten toon gezegd, maar haar ge zichtsuitdrukking had ze volledig onder kontrole. Ze had in de loop der jaren geleerd zich zelf zoveel mogelijk onder alle omstandigheden te beheersen en allerminst je inner lijke gemoedstoestand te etaleren. Zodoende kon je nimmer welke emotie dan ook bij Frida .Kasteléijne gewaar worden, waardoor ze al op de Universiteit de bijnaam van „finxs" had. Eigenlijk was ze ér nog trots op geweest. De klant knikte haar vriendelijk toe. „Goedemiddag, juffrouwof eh is het mevrouw?" Ze reageerde in het. geheel niet op deze laatste toevoeging. Haar weer vraag was: „Kan ik u ergens mee van dienst zijn?" In de beginperiode van haar werk in deze boekhandel had ze als ge woonte aangenomen te vragen: „Kan ik u helpen?", maar daar had de chef bezwaar tegen. „U bent bedien de in een boekhandel, juffrouw Frida, dè grootste zaak op dit ge bied in onze stad. En dan vraagt u niet: kan ik u helpen. Een verpleeg ster helpt, maar u bedient, geeft service, soms advies, begeleidt de klant bij zijn keus op discrete wijze zonder hem ooit iets op te dringen, uw persoonlijke smaak of lievelings auteur volkomen wegcijferend, pro beert u de klant op zijn gemak te stellen bij zijn keus. U laat zien. wat wij hebben aan te bieden op het ter rein, waarin de klant iets zoekt en neemt dan een enigszins afwachten de houding aan Ja, als ze eerlijk was, moest ze toegeven, dat ze wel het een en an der had geleerd van de adviezen van chef Puntersen. Dus was het door gaans: waarmee kan ik u van dienst zijn, of: kan ik u ergens mee van dienst zijn? Al was er af en toe een of andere over het paard getilde student of béte langhaar, die lollig meende te zijn om daarop te ant woorden: Ja, door vanavond met me uit te gaan. Maar op dergelijke in vitaties reageerde ze zo koel als maar mogelijk was. De man, die nu tegenover haar stond, was zeker de zestig al gepas seerd. Hij was kalend en had rimpels in zijn gezicht. Knap was-ie hele maal niet. maar wie is dat nog -wel op deze leeftijd? Het enige, wat haar ook ditmaal weer enigszins opviel was, dat hij. tot in de puntjes ge kleed was; kleur van kostuum, overhemd en das in volkomen har monie met elkaar. „Ik heb vorige week hier een Agatha Christie gekocht. In hel weekend uitgelezen. Machtig bueiend en spannend. Ik wil graag weer iets van deze schrijfster." „Dat is mogelijk, meneer. We heb ben er een ruime keuze van. Mag ik u voorgaan?" Zonder te kontroleren of de man achter haar aan kwam, liep ze naar de „detectivehoek", welke zo goed als geheel gereser veerd was voor mysterieverhalen in het genre van de gevraagde schrijf ster. Ze maakte daar met beide han den een omtrekkende beweging. „Kijkt u rustig rond, he?" Haar blik was een paar ogenblikken op hem gevestigd, waarna ze zich meteen verwijderde. Ziezo, de had ze netjes van zich afgeschud. Ella had haar eigen plek het dichtst bij dit hoekje, dus zou zij hem wel verder helpen. Maar ze was nog maar enkele pas sen van de man verwijderd, toen zijn stem klonk: „Wat kunt u me eigenlijk adviseren van Agatha Christie? Ik neem aan, dat u er ook wel van gelezen zult hebben." Opnieuw zuchtte de vrouw, voor de man gelukkig onmerkbaar, ter wijl ze zich omdraaide. Als ze er gens een hekel aan had, waren het detectives. Je reinste flauwekul en waanzin, reeksen van onmogelijk heden en stupiditeiten. Een beetje intellektueel iemand las dergelijke rommel zeker niet. Maar ze liet als steeds niets merken en antwoordde enkel: „Ik lees graag, maar er komt. zoveel uit, dat ik onmogelijk alles kan bijhouden, meneer. Tot mijn spijt kan ik u niets vertellen over haar oeuvre. Misschien mijn kollcga daar „O, doet u alstublieft geen moeite, juffrouw, dan zoek ik er zelf wei een uit. Ik ehik wordt het Hef'l door u geholpen, omdat ik vreselijk kieskeurig ben. Zonder natuurlijk één kwaad woord van-uw geachte kollega's te spreken." (wordt olgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 5