Wijziging bestel leidt tot grote Ca bezorgdheid bij de visserij PLAN TOT RESTAURATIE VAN MOLEN „DE HOOP" Zierikzee werd winnaar van brandweerwedstrijden Zevibel-vergadering- Zierikzee SALARIS REKENING STREEKNIEUWS Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE a Maandag 9 111 pi 1977 o N», 22095 ZIERIKZEE, 7-5. In zijn jaarrede gehouden op de al gemene jaarvergadering van Zevibel, zaterdag in Zie rikzee gehouden, zei de voorzitter li. W. Schot, dat hij tot zijn spijt sombere geluiden moest laten horen over de kortelings van twee naar drie sektoren gegroeide vereniging Zevibel, het overkoepelend orgaan voor de Zeeuwse visserij. Kende men tot voor kort een kotter- en een mosselsektor, dit is thans gewijzigd in een platvis-sektor, een garnalensektor en een mosselsektor. In alle drie sektoren is er wel iets aan de hand dat zorgen baart. Het meeste is dat het geval in de platvis-sektor, waar de tong, schol en andere Noord zeevisserij een speelbal dreigt te worden van de internationale politiek. Onze buurlanden, (kopen dus de schepen die bij ons uit de vaart werden genomen. Zij breiden hun vloten uit. door aankopen ver onder de werkelijke waarde, d'us met ons saneringsgeld'. Duidelijk is. dal de konkurrentie- positie van onze dure vloot op deze manier rechtstreeks ondergraven wordt, waarbij ironisch genoeg nog valt aan te tekenen, dat we dcor middel van het t ong en scholf nds als bedrijf zelf deze situatie helpen financieren. Het is wel de vraag of het bedrijf, dat door het instellen van dit fonds zijn goede wil heeft getoond, daaraan verder nog meel medewerken. Nai mui- land en Nu het saneringsprogramma in de platvis-sektor beëindigd schijnt te zijn, zal rekening moeten worden ge houden met het feit dat in het vloot- bestand in de nabije toekomst weinig verandering zal komen. Aan de vrijheid van bedrijfsvoe ring", d<le voor de visserij kenmerkend was schijnt nu toch wel definitief een einde te zij.n gekomen. Een ge mis aan beleidsvisie bij de overheid doet zich nijpend gevoelen, maar waar ihet toch nog wel aan overka- paoiteit lijdende bedrijf tot een be drijfsplanning op langere termijn zal moeten komen, is het nodig te weten hoe dat overheidsbeleid1 zal zijn. Destijds geschiedde de verdeling van beschikbare kwantums te van gen vis, neg binnen 'het verband van de Nooi'd-Atlantische organisatie, d.w.z. d'at dit overeenkomsten waren met voor een groot deel landen waarmee Nederland geen direkte ekonomische banden bezat. Vanaf 1 januari j.l. is de situatie zo geworden, dat de verdeling van bio logisch aanvaardbare quota tussen de partnerlanden uitsluitend een zaak is tussen de negen landen van de Eu ropese Economische Gemeenschap. Het is .in dit verband dat er een her verdeling zal plaats vinden van be schikbare visstocks. Duidelijk is, dat wanneer eenmaal een bepaalde verdeelsleutel tussen de negen aanvaard wordt, het in de toeokmst zeer moeilijk dan wel on mogelijk wordt om daarin nog ver andering te brengen. '81 Het historisch markfdeel dat Ne derland vanouds binnen die gemeen schap bezat zal richtsnoer moeten zijn, voor de visie op het beleid. Het vertrouwen dat iedere E.E.G. partner, zich zal houden aan eerder gesloten overeenkomsten, zeker wat betreft het recht van bevissing van eikaars wateren "heeft een flinke deuk gekregen door de handelwijze van Ierland in de afgelopen week. Dat resonneert ook in hetvertrouwen in de overheid die de zaak Ierland met te veel toegevendheid heeft aan gepakt. Vloot sanering Sanering van de vloot zeals die in de afgelopen jaren heeft plaats ge had1 is op zichzelf al een verzwak king van de «bedrijfstak in zijn totali teit. „Als we niet weten tot hoever gesaneerd wordt omdat het beleid op dit gebied ontbreekt, wordt dit al een bedenkelijke zaak. Bedenkelijker wordt dit nog als we zien, dat vele door ons eigen land gesaneerde schepen, terecht ko men bij onze 'buurlanden. Onze nabuurlanden zijn het cok, die steun verlenen aan hun visserij. Frankrijk, door het geven van sub sidie op gasoliie; Duitsland en1 België door het geven van goedkope kredie ten. gevolg onze goed georganiseerde en gereguleerde garnalenvloot wordt' dcor deze 'Duitse konkurrentie op de rand van de afgrond gebracht. Ierland breidt met Europese gelden zijn vloot uit. Het krijgt ais ontwik kelingsland verregaande faciliteiten. In iets mindere mate geldt dat cok voor Engeland en Schotland. De z.g. still'igregeling, waarvoor reeds in 1975 door de Stichting voor de Nederlandse visserij is gepleit werd' toen begroet op 20 miljoen gul den een bedrag dat nu niet meer toereikend moet worden geacht. Engeland probeert greep te krij gen op de z,g. blauwe wijting, Frankrijk op de 'hersmakreel, Noor wegen probeert visindustrieën te le veren aan Nigeria. Wat doet Neder land?", zo vroeg de voorzitter. Uw uitgaven zwart op wit. De vlotste manier van modern betalen. Huur, gas, licht, abonnementen. Natuurlijk automatisch! En elke maand een vast bedrag naar uw spaarrekening. Orde op geldzaken: Salaris en pensioen via de NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Kommissie voor de waterstaat Op dinsdag 24 mei a.s. zal in het provinciehuis te Middelburg een ge meenschappelijke vergadering wor den gehouden van de kommissie voor de waterstaat en van de kom missie voor milieubeheer, in verband met een ontwerp-voorstel aan pro vinciale staten inzake de doorlaat- opening in de stormvloedkering Oosterschelde. Aktiviteiten P.J.Z. De algemene ledenvergadering van de P.J.Z. zal op 27 mei a.s. ge houden worden in „Het Pannenhuis" in. Hoogerheide. Op 11 juni vindt de P.J.Z. sportdag plaats in het, Red Band sportkomplex te Roosendaal. Op 25 juni wordt in Bruinisse een voetbaltoernooi gehoud'en dat 's avonds wordt besloten met een groot „schuur"-feest. ZIERIKZEE Interview Ten aanzien van het interview met de psychotherapeut drs. JJA van Strien te Kerkwerve, opgeno men in het donderdagnummer, wil betrokkene enkele korrigerende aan vullingen. Het ene heeft betrekking op het voorkomen van depressies bij bewo ners van Schouwen-Duiveland. Hij wil het thans zo geformuleerd heb ben: „Zeeland heeft als geheel wel de naam, dat er de meeste depressies bij mensen voorkomen." Drs. Van Strien wil ten aanzien van de psy chische na-werking van de storm ramp van 1953 gezegd hebben dat deze gevolgen nog niet zijn uitge werkt, maar hij zelf geen patiënt heeft behandeld bij wie deze een rol speelden. Aan het begin van de be handeling geeft drs. Van Strien een schatting van de duur. Hij heeft nog ZIERIKZEE, 7-5. Op maandag 16 mei a.s. wordt ton stadhuize een vergadering van de gemeenteraad ge houden, onder voorzitterschap van burgemeester Th. II. de Meester. De agenda telt een 22-tal punten, waaronder een uitgebreide lijst van in gekomen stukken. B. en W. delen mede dat onderhoud en service van een Legesmachone ADS 29 is gewaarborgd, ondanks het feit dat het leverend bedrijf is overgegaan in andere handen (Anker Data Systems) te Bielefeld (DBR) niet meegemaakt, dat - na die perio de - het voorspelde resultaat niet bereikt was, tenzij men zich voortij dig terugtrok. (Wij gunnen drs. Van Strien gaar ne deze aanvullende, verhelderende opmerkingen, zijn het. dat deze tij dens het interview niét exakt zo zijn gezegd. Red.) De „Cornelia" op reis Patiënten en personeel van de Corneliastichting - bij elkaar plm. 90 personen - gaan moi'gen (dinsdag) met een RTM-bus, aangevuld xnet enkele partikuliere auto's, een rondrit maken over Schouwen-Dui veland. De tocht leidt via Brouwers haven. In het Dolfinarium te Scha- x-endijke wordt hierna een dolfij nenshow in ogenschouw genomen, waarna de terugreis wordt aan vaard. De tocht neemt de hele mid dag in beslag. Jeugd solisten concours Zatei'dag j.l. werd door enkele le den van Schouwen-Duiveland deel genomen aan het jeugd solisten con- cours te Melissant. Zij behaaldexx de volgende resultaten. Bas Tex-pstra, Kunst en Eex-, met trompet Piece-pour concours, 1ste prijs, 104 pnt; Jan Terpsti'a, Kunst en Eex-, met trompet Sonatine, 1ste px-ijs, 109 pnt.; Hans Tex-pstra, Kunst en Eex-, met klarinet Sonatine voor kladinet. 1st prijs, 112 pnt. Duo's: Marco v. d. Have, Crescen do en Hans Terpstra, Kunst exx Eer. tx-om, De Tenor solist, 1ste px-ijs 111 pnt; Bas Tex-pstra en Jan Tex-pstra, Kunst, en Eer, trompet, duetten van Clodimir, 1ste prijs, 110 pnt. Hans Terpstra, Marga van Gees- bergen, Kunst en Eer, klarinet ke- gelduettes 10-12, le prijs 107 pnt. Fraktievergadering P.v.d.A. De eerstvolgende fraktievex-gade- ring van de P.v.d.A. wordt gehouden op donderdagavond 12 mei a.s. in het gebouwtje van het Rode Kruis aan de Patex-nostex-straat. Voor tijd: Zie agenda. Auto in gracht Zondagavond omstreeks 20.15 uur ï-eed een personenauto, bestuurd door A. F. te Zierikzee, met grote snel heid vanuit de Laan van St. Hilaire de Westbrug op. De auto raakte aan 'de rechtex-zijde het trottoir, kwamv vervolgens aan de linkerzijde tegen de brugleuning en belandde tenslotte in de gracht. Eeix medepassagiei'e, H. H., kon on gedeerd uit de auto komen. Bestuur der A. F. had water binnen gekregen en werd ter observatie opgenomen in het Rode Kruis ziekenhuis. De auto raakte total loss. Andere mededeling: in de tweede helft van mei zal de Roompotstraat worden herbestraat en worden voox-- zieningen getroffen aan het trottoir bij de openbare kleuterschool ,,'t Mierénest". De kwestie van ver gunning voor te houden rally's is geregeld op grond van art 24 van de Wegenverkeëx-swet; deze zaak staat dus niet in de A.P.V. Aankoop molen Met de fa. Roggeband is overeen stemming bereikt over de -aankoop van de molen „De Hoop" voor de symbolische koopsom van f 1,-. Het ligt in de bedoeling de molen in de toekomst te restaureren. Die restau ratie moet dusdanig geschieden, dat het bedrijf van de fa. Roggeband hiei-van geen hinder ondervindt. Indien'Bruinisse niet mee doet aan de intergemeentelijke Sociale Dienst, worden de kosten voor zo'n dienst f 20,71 per inwoner. In de oorspron kelijke opzet was dit f 19,13. Een voorstel betreft de instelling van een wettleijk vooi-geschreven instelling van een regionale kommissie inzake het opnamebeleid in bejaardenoor- den. (Vervolg van pag. 1) Zoveel mogelijk is er gewerkt met een jury die zoveel 'mogelijk ieder jaar verschillend was samengesteld. Gemeentebesturen Veel dank is men verschuldigd aan de gemeentebesturen, die hun volledige medewerking gaven om de wedstrijden te maken tot wat ze nu zijn. Behalve Dreiscfctor en Kerk werve .is in iedere gemeente meer malen .een wedstrijd' geweest. Veel medewerking is altijd ondervonden van het „vaste"team" van admini stratie,-. dat steeds weer' zijn volle medewerking -heeft gegeven om dit gedeelte lÓO.pct te doen zijn. Begon nen in de eerste jai-en.mel hindernis nemen en „blökjës spuiten" is men nu in de le klas- beland. Als enigen in Zeeland is men hiermee begon nen en men hoopt ook door te gaan. Andere Voldoening geeft het dat ook korpsen uit andere delen van Zee land vaste deelnemers aan de le ■klai wedstrijden op Schouwen-Dui veland. waar zij zich goed thuis voe len. zijn geworden. Dank bracht de Quant aan het korps van Westerschouwen dat op deze dag" als gastheer heeft gefun geerd, een taak waarvan het zich op een voortreffelijke wijze heeft ge kweten. Mede hierdoor kon het program ma precies volgens het vastgestelde schema worden afgewerkt. Dank bracht de heer Quant verder aan het gemeentebestuur van Wester schouwen, de jury, de administratie afdeling de jeugdsociëteit Big „S" die spontaan zijn gebouw beschik baar stelde en de twee jeugdige me de werkers op deze dag die als slachtoffers voor het verrassingsele- ment zorgden en een enveloppe on der couvert kregen aangeboden. De provinciale wedstrijdleider de heer J. Jarise kreeg als •hèi-innering. aan deze 25e. wedstrijd een vaantje aan geboden. De heer Janse prees de moed van de regio Schouwen-Dui veland om het aan te durven in de le klas te spelen. Bij de zaterdag ge houden wedstrijden hebben de korpsen de nodige inzet gestdond en wenste de eerste di-ie veel sukses toe bij de komende wedstrijd. Afscheid Hierna werd afscheid genomen- van mej. E. Quant die gedurende 25- jaar deel heeft uitgemaakt van de administratie. Namens de kring van bevelvoerders bood de heer J. Quant haar een reiskoffer aan. Namens de administratie -feliciteerde de heer, M. F. de Vos de vereniging met., deze 25e wedstrijd waaraan hij de wens toevoegde dat de vereniging nog lang haar zelfstandige funktie zal: mogen behouden. Mej. Quant noem- Aanrijding Zatex-dag jl. ontstond een aanrij ding tussen twee pex-sonenauto's op de kruising Scheldestraal-Eendx-acht- sti-aat-Mastgatsti-aat. Een lesauto van M. de L., bestuurd door M. M. te Zie rikzee, verleende geen voorrang aan een wagen bestuurd door A. E. J. de K. te Zierikzee. Beide auto's werden beschadigd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Feestelijkheden in Poortambacht Door de firma Jan Kuil in Poort ambacht werd zaterdag een feeste lijke middag geox-ganiseerd naar aan leiding van Moederdag. Het geheel werd opgeluisterd door de dx-umband en het majorettenkorps „Thalita" uit Vlaardingen. SEROOSKERKE Schelphoekwandeitocht Zaterdag hield de sportvei-eniging" „Velocitas" de 7e Schelphoekwandei tocht. De te lopen afstanden bedx-oe- gen 8 - 15 of 40 km. Om 9.30 uur vertrokken tien deel nemers voor de 40 km tocht. Lunch pauze werd gehouden in café de „Heerenkeet" te Kerkwerve. De start voor de 8 en 15 km vond plaats om 14.00 uur. De dx-umband uit Renesse begeleidde de deelnemers tot buiten het dorp. Plm. 300 pex-sonen namen aan de wandeltocht deel. Na afloop werden in het Dorpshuis de medail les c.q. cijfertjes aan de deelnemers uitgereikt. In de avonduren wex-d op het sporttex-rein eexx politiehondende- monstratie gehouden. De belangstel ling voor deze demonstratie viel bij de organisatoren, tegen. ZONNEMAIRE Taveerne „D'Ouwe Smisse" Op zaterdag 14 mei a.s. wordt de nieuwe zaak te Zonnemaire Taveer ne ,,D' Ouwe Smisse" geopend. De taveerne biedt het publiek koffie, thee, dranken en borrelhapjes. Het paar Jo en Wil Linssen gaat de nieuwe zaak aan het Breedvel (1) exploiteren. OUWERKERK Culturele Vereniging Het bestuur van de Cultux-ele Ver eniging „Óuwerkerk" nodigt de le den uit tot het bijwonen van de jaar- vex-gadering. Deze zal worden gehou den op zaterdag 14 mei a.s. in het Dorpshuis. Aan de orde komen o.m. bestuursverkiezing. Aftredend en niet herkiesbaar is mevrouw C. Ken- ters-La Grand. Aftredend en her kiesbaar zijn mevr. J. Hendrikse- Kuyper. mevr. A. Harinck-Sies en de heer J. S. Koppert. Kandidaten voor een funktie in het bestuur" kunnen zich schriftelijk opgeven bij mej. G. de Rijke, Phoenixstx-aat 5 en voorts o.m.: bespreking van de plannen voor het komend seizoen. Na de pauze volgt een gezellig Bingo-spel met vele prijzen. in zaal Rehoboth in de Ooststraat. Voor tijd zie agenda. Interkerkelijke gezamenlijke dienst Zondag 15 mei a.s. zal een in de Hei-vormde kerk een bijzondere dienst worden gehouden. Voorganger is ds. P. J. Moet, tex-wijl medewer king zal wox-denv erleend door een kooi- en een kombo. Deze interker kelijke gezamenlijke dienst vindt plaats noder auspiciën van de Her vormde en Gerefomeerde kerkera den. OOSTERLAND Oudste inwoonster Onder veel belangstelling van haar kinderen, kleinkinderen en verdere familie vierde vi-ijdag 6 mei jl. de oudste inwoonster van Ooslerland, mevr. de wed. A. Deux-loo-de Jonge, wonende aan het Torenplein, alhier haar 97ste vex-jaardag. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse komt vrijdagavond 13 mei in open- ba x*e vei-gadering bijeen in het ge meentehuis. Scene tijdens cle oefenwedstrijd op de 25ste Schonwen-Duwelandse brandweerdag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) de hij de centrale figuur bij de ad- ministratie die maar moeilijk zal zijn te missen. Dank bracht hij voor de kollegialiteit die hij gedurende al de jai-en heeft mogen ondervin den. Namens de jury liet de heer J. Braber uit Oudenbosch een kritische noot horen over* de gehouden wed strijden. Hij wees hierbij op het verschil tussen het spelen in de tweede- of in de eerste klas waar weer hogere eisen worden gesteld aan de deel- neinex-s. Tot de bevelvoerdei-s zegde hij het rustiger aan te doen, „maak er geen renpartij van en bekijk de zaak grondig'-. De verkenning liet veel te wensen over; zakelijk was een gesplitste ver kening béter geweest. Als de bevel voerders het wat kal mer aan hadden gedaan had ook de nummer drie een beter inzicht kun nen krijgen. Aanvalsploegen De aanvalsploegen toonden over het algemeen te weinig initiatief en ■interessëferden zich niet voor hetgeen rondom hen gebeurde. De waterploe- gen gingen bij het uitleggen van de slangen nogal eens slordig te werk. De pompbedienden waren over het algemeen goed, al werd er wel wat te vaak van druk verwisseld. De slan- genploegen waren deze keer geen bijzóndere-moeilijkheden door de ju ry in de weg gelegd. Burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen kon konstateren dat deze dag bijzonder goed geslaagd is te noemen. Voor wat het materiaal betx-eft komt Schouwen-Duiveland bewon- dex-ingswaax-dig goed voor de dag. Dit kan ook worden gezegd van de vrijwilligers waarvan de manier waarop zij werken respekt afdwingt by de gemeentebestuurders en de burgers. In dit. verband wees de burge meester erop dat van de vijftig in Zeeland geslaagden voor hoofd brandmeester er zesentwintig van Schouwen-Duiveland kwamen. Mej. E. Quant bood hij een vaantje aan van de gemeente Westerschouwen, evenals de voorzitter van de jury de heer C. Schout uit Vlissingen. Tijdens de koffiemaaltijd deed zich nog een betreurenswaardig incident voor. De brandweer van Zierikzee wex-d gealarmeei-d voor een brand bij Zeelandia in de Zuidhoek. Mei de grootste spoed begaven de bi-and- weerlieden zich naar Zierikzee, waar bij aankomst bleek dat het vals alarm was geweest. Een bijzonder afkeuringswaardige daad waarbij de betrokken persoon waarschijnlijk zich niet realiseert welk risico's deze mensen nemen om zo spoedig mogelyk op de plaats van het onheil aanwezig te zijn. Tot beste ordenans, er stonden er vijf gelijk, wex-d bij loting aangewe zen de heer A. Geelhoed van het kox-ps Brouwershaven. De poedel- prijs voor de bevelhebbers viel ten deel aan H. Blom van Westerschou wen II. NIEUWERKERK Jeugdwerk Uitgaande van de samenwerking Hervormde en Gereformeerde jeugd wordt op zondagavond 15 mei a.s. een bijeenkomst gehouden voor jon gens en meisjes vanaf veertien jaar. Deze bijeenkomst wordt gehouden P rijzon URK. Maandagmoi-gen heeft er buiten de kom van Urk een aanrij ding plaatsgevonden tussen vier bus sen en twee vrachtwagens. De bus sen vervoerden schoolkinderen naar Urk: De bussen werden zwaar be schadigd doch de kindei-en kwamen mét de schrik vrij. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 9-5. Aanvoer totaal 1551: Slachtrunderen 1095. Prijzen per kg: Stieren le f 7,15- f 7:55, 2e f 6,75-f 7,95; vaarzen le f 7,15-1' 7,80. 2e f 6,75-f 7,05; koeien le f 6,70-f 7,75, 2e f 5,90-f 6,50, 3e f 5,40-f 5,80; worstköêien f 4.40- f 5,75. Prijzen per stuk: Schapen f 165- f 215; zuiglammeren f 150-f 190. Overzicht: slachti-underen: aan voer minde;-, handel vlot en prijzen hoger; schapen en lammeren: aan voer redelijk, handel redelijk en prijzen stabiel. Burgemeester Everwijn maakt hierna de prijzen bekend van de wedsti-ijd waarvan Zierikzee II win naar werd met 430 pnt.; 2. Brou- wershaven, 428 pnt.: 3. Bruinisse, 418 pnt.; 4. Krabbëndijke, 418 pnt.: 5. Di-eischor, 414 pnt.; 6. Westex-schou- wen, 413 pnt.; 7. Schax-endijke, 412 pnt.; 8. .Zierikzee en Oosterland, 410 pnt.; 10. Kerkwerve, 395 pnt.; 11. Westerschouwen II. 390 pnt.; 12. Kaltendijkc. 388 pnt. De nummers 1, 2 en 3 zullen op 25 juni te Borssele deelnemen aan de provinciale wedstrijden. Mej. Quant sprak tenslotte wooir- den van dank voor de prettige sfeer welke zij steeds heeft mogen ondei-- vinden. Zij herinnerde er aan dat de eei-ste wedstrijd waaraan zij haar medewerking vex-Ieende ook te Wes terschouwen werd gehouden, nl. in de vaarmalige basisschool te Burgh. Een speciale groep waai-mee zij steeds te maken heeft, gehad waren de ordenansen. De gesteldheid van deze mensen liep nogal uiteen.. De één kwam zich spierwit met knikkende knieën mel den: de gelaatskleur van een ander was weer diep paars. Mej. Quant wenste de brandweerlieden het al- lei'beste toe voor de toekomst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3