Kamerlid G. J. Keja (V.V.D.) hekelt misleidend cijfergegoochel Prijsontwikkeling maart-april valt hard tegen Verkiezingsbijeenkomst Zierikzee Londense topkonferentie suksesvol verlopen Prinselijk paar in China Uit de politieke keuken Paniek in kerk Menten-proces begonnen AGENDA Vuurzee in Amsterdam BRAND IN HOTEL POLEN EIST TWEE DODEN EN 29 GEWONDEN Stijging van 1.7 procent ZIERIKZEE, 6-5. „Terecht beweert de P.v.d.A. dat de afgelopen regeerperiode de A.O.W. niet 25 procent is omboog gegaan. Zij wekt echter door inkoinplete in formatie de indruk dat de A.O.W. niet vooruitge gaan zon zijn onder een vorige regering met liberalen. Toen echter was bel stijgingspercentage van de A.O.W. maar liefst 57 proeent". Aan het woord de heer G. J. Keja, zittend kamerlid voor de V.V.D., op de vrydag in „Concordia" gehouden verkiezingsbijeenkomst, van de On- dercentrale'Schouvven-Duiveland van de V.V.D., onder voorzitterschap van de heer H. J. van de Zande. De heer Keja vervolgde: „Ik kan niet begrijpen dat een partij als de P.v.d.A., die toch hooggekwalifi ceerde mensen iru zijn rijen heeft, zich met dergelijke methoden bezig houdt om politieke zieltjes te win nen". Eerder al had hij zijn bezorgdheid uitgesproken over de chaotische toe- pagne, waarin zelfs het geweld is ge- standen tijdens deze verkiezingskam- introduceerd (besmeuren van gevels, ingooien van ruiten e.d.), waardoor de zaak van de demokratie zelf op het spel komt te staan. De politiek is duidelijk in een kri- sis en de oorzaak zocht de heer Keja in de formatie van het kabinet-Den Uyl, vier jaar geleden, toen K.V.P. en A.R.P. een minderheidsrol kregen op gedrongen en de C.H.U. niet mee mocht doen. Later mochten de konfessionelen „examen" doen in het progressief zijn (Aantjes) en het kabinetsbeleid werd vooral bepaald door het voor PEKING, 7-5. De plaatsvervangen de minister-president Li Shien-Nien was de prominentste Chinese gast op een banket dat de Nederlandse am bassadeur Dolleman aanbood ter ge legenheid van het bezoek van prin ses Beatrix en prins Claus. In tafelreden wezen zowel Li Shien-Nien als prinses Beatrix op de betekenis van vriend'schapsbezoe- ken om elkaar te leren kennen en het begrip tussen de volkeren. Volgens het persbureau Nieuw China zei Li Shien-Nien: „iedere natie, groot of klein, heeft zijn kracht. Nederland heeft een lange geschiedenis en de Nederlanders zijn een vlijtig en begaafd volk. Wij kunnen op het gebied: van de weten schap en technologie veel van u le ren. De Chinezen bewonderen de volharding van de Hollanders bij de landwinning uit zee". zich uitschuiven van de problemen, een zaak waarop de V.V.D. voortdu rend kritiek heeft geoefend, wijzend op de zwakke plekken, maar meestal werd die met hoongelach van de ta fel geveegd". Slecht ondernemerskli maa l „Hoe ook, de regering heeft kan ge zien het ondernemersklimaat gron dig te verpesten en toen het nog wat beter ging (1973) deden bewindslie den dwaze voorstellen tot het opdoe ken van hele bedrijfstakken, door verplaatsing van bedrijven naar ont wikkelingslanden. Diezelfde bedrij ven moeten thans met dure steun gelden uit de puree worden gehol pen. „Vooral de steun aan niet-le- vensvatbare bedrijven vond de heer Keja een kwalijke zaak. Nijverdal ten Cate werd er slachtoffer van; twee met-rendabele bedrijven in de buurt werden gesteund en gooiden de produklen voor kostprijs op de markt. Voor Nijverdal was die ont wikkeling fataal; eerst was het be drijf gezond, maar door deze mani pulaties moet het nu zelf met steun van overeind geholpen worden. Ook in de bouw zijn werklooshei dis-ver oorzakende maatregelen genomen (hypotheekaftrek), waardoor min stens 35.000 werklozen zijn ontstaan. Terwijl onder vorige kabinetten een bouwtop werd bereikt van 170.000, is er thans een dieptepunt van 105.000 en dat allemaal terwyl Nederland een grote voorsprong had op het buitenland (enorme doorvoer havens, gasreserves). Ook t.a.v. de konsumptieprijsstij- ging wordt met misleidende cijfers gegoocheld. Als een vermindering van inflatie wordt gesignaleerd van 10,2 naar 8,8 procent, worden voor afgaande jaren niet genoemd (8, 9, 5 procent) en illustratief zijn in dit verband bv de Westduitse cijfers (6,9, 7,6 en (nu) 4,5 procent. Werkloosheidscijfers Ook de werkloosheidscijfers zijn mis leidend. Er wordt gewerkt met het cijfer 200.000 (de regering erkent de onverantwoordelijke hoogte ervan), maar bij dat cijfer komen nog zeker 100.000 mensen die van de W.A.O. leven. De regering wil het werklo zen cijfer in de komende vier jaar sterk terugdringen, maar de vraag blijft relevant waarom men het dan in het afgelopen regeringsperiode niet heeft gedaan? Het slechte ondernemersklimaat (rendement is nodig, maar werd tot „vies woord" verklaard) heeft vele ontevreden groepen geschapen: bin nenschippers, kleine zelfstandigen, boeren, beroepschauffeurs. Vreemde dingen gebeurden: ont wikkelingsgeld aan Cuba, dat zelf een gratis volksmedisch stelsel heeft en troepen overzee stuurt; vijfdui zend Engelsen komen hier werken en dat bij een eigen onrustbarend werk- lozencijfer. Hervormings voorstellen De heer Keja besprak hierna de vier bekende hervormingsvoorstellen. De laakbare grondspekulatie moet aan gepakt, maar de eigenaar van grond moet bij gedwongen verkoop wel aan zijn financiële trekken komen. Geld uit de V.A.D. moet de werknemers ten goede komen en niet de vakbon den. De heer Keja besprak ook de auto en merkte in dit verband op dat 1,6 procent van >iet vaderlandse grondgebied in beslag genomen wordt door wegen en parkeerterreinen. Hij vond dit een heel laag cijfer. Ten slotte gaf hij een stemadvies voor 25 mei. Zeeuwse kandidaat Tevoren sprak de Zeeuwse V.V.D.- kandidaat, de heer J. D. de Voogd, die wat wijdmaziger de V.V.D.-be ginselen uiteenzette en eveneens in haakte op verschillende aktuele po litieke punten. De voorzitter gaf uitdrukking aan zijn hoop op een goede verkiezings uitslag, waardoor er sprake zal kun nen zijn van een libex-aal-konfessio- nele kombinatie. Hij bood de beide- sprekers een boekenbon aan. Eerder kwamen bij een langdurige en uitgebreide diskussie een groot aantal onderwerpen aanvullend ter sprake. ZEIST. Opnieuw heeft staatssecre taris Van Dam (volkshuisvesting) afwijzend.' gereageerd op de CDA-be- zuinigingen op de huursubsidies. In Zeist zei hij vrijdagavond, dat het „zonder meer schandalig is" dat hel CDA op dit moment met dergelijke voorstellen durft te komen. VOORSCHOTEN. Het VVD-Twee- de-Kamerlid mr. Henk Koning vindt, dat de 'ambtelijke kerruptie in Ne derland onrustbarende vormen aan neemt. Op een verkiezingsbijeen komst in Voorschoten zei hij dat het gevoel, dat men in Nederland gevrij waard was van ambtelijke kor raptic, zoals men dat tot voor kort kon heb ben, is veranderd. DEN HAAG. Minister Duisenberg van financiën heeft zich fel afgezet tegen de stelling dat hij een geest verwant zou zijn van „maatschap pelijke groeperingen, die op den duur alle zeggenschap aan het kapitaal willen ontnemen". EDE. CDA-lijsttrekker Van Agt leidt uit de nota van de Federatie Nederlandse Vakbeweging over de komende vier jaar af, dat voorzitter Kok de slag heeft gewonnen van vakbondsbestuurders als Schelling en Greeneveld, „die nooit een goed woord over 'hadden voor het beleid van het kabinet". Van Agt zei dit vrijdag cp een verkiezingsbijeen komst in Ede. De CD A-voorman hekelde D'66, dat zich aanbiedt als het redelijke alternatief voor VVD en PvdA. „Men wordt geen redelijk alternatief door enerzijds zichzelf bij de progressie ven mee te laten tellen en anderzijds 'te streven naar het lidmaatschap van de Europese Liberale Unie". Ock had Van Agt moeite met de 7- 2-7 formule voor het volgend, kabi net, zoals die d'cor D'66-lijsttrekker Ter louw is voorgesteld. ZWOLLE. D'66-lijstaanvcerder Jan Terlouw vindt het FNV-rapport „Vier jaar vooruit" een belangwek kend werkstuk, dat op verschillende punten parallel loopt met de opvat tingen van D'66. „Dat geldt met na me daar waar het gaat om versterk- LONDEN, 9-5. Tijdens het inten sieve overleg' van de afgelopen twee dagen, hebben wij eens temeer be seft dat onze landen onderling van elkaar afhankelijk zijn. Wij zy'n vast besloten om de problemen waarvoor wij ons gesteld zien, gezamenlijk te ly'f te gaan. Dat staat in de verklaring die na afloop van de economische topcon ferentie in Londen is uitgegeven. De belangrijkste taak die wij heb ben te vervullen is het scheppen van meer werkgelegenheid en tegelijker tijd de inflatie terugdringen. De re geringsleiders en staatshoofden van zeven*westerse industrielanden ma ken zich vooral zorgen over de werkloosheid onder jongeren. Ze hebben daarom besloten regelmatig ideeën voor hel scheppen van werk voor jongeren uit te wisselen. In de verklaring staat verder dat de zeven industrielanden er alles aan zullen doen om de doelstellingen voor de economische groei waar te maken. Hun beleid zal gericht zijn op aanhoudende groei zonder dat daarbij de inflatie in de hand wordt gewerkt. NAPELS, 8r5. De klap waarmee zondagmorgen vroeg een fles .met een frisdrank kapot, viel in een kerk in Pompeï bij Napels, verwekte on der de 3.000 Italiaanse, Amerikaanse en Australische gelovigen paniek en er ontstond een wedloop naar de uit gang. Tien kerkgangers hebben daarbij verwondingen opgeiopen. Drie moes ten naar een ziekenhuis. De Italianen en buitenlanders na men deel aan een gebedswake van twaalf uur in de Baseliek van Onze Lieve Vrouw van de Rozenkrans, toen een bejaarde man 'de fles liet vallen die hij in geval van dorst had meegenomen. te voortzetting van een progressief beleid en daar waar ervoor wordt gepleit het bedrijfsleven meer op het. menselijk belang af te stemmen", aldus Tcrlouw vrijdag op een ver kiezingsbijeenkomst in Zwolle. OUD-BEIJERLAND. Volgens mr. Jaap Burger 'beseft men in de ver kiezingscampagnes niet goed hoe klein' de marges in de Nederlandse politiek zijn. Mr. Burger, die zijn enige spreekbeurt tijdens deze ver kiezingsperiode vervulde voor de PvdA-afdeling Oud-Beijexiand, is minister' van staat en trad op als in formateur bij de totstandkoming van het kabinet-Den Uyl, „een kabinet, dat er alleen maar kwam omdat ex- geen andere mogelijkheid was". Er kon volgens Burger gewoon geen ander kabinet worden gemaakt. LONDEN. De Britse minister van buitenlandse zaken David Owen en zijn Amerikaanse ambtgenoot Cyrus Vance zijn het in Londen volledig eens geworden over de te volgen procedure voor een overdracht van de macht aan een zwarte meerder heid in Rhodesïë. Dit is bekendge maakt door woordvoerders van beide ministers. E A A I S T E NI E U W S AMSTERDAM, 9-5. De bijzondere strafkamer van de rechtbank Am sterdam is maandagmorgen kort na tien uur begonnen met de behande ling van het eerste deel van het gro te proces tegen de van oorlogsmis daden verdachte Blaricumse miljo nair en kunstverzamelaar Pieter Nicolaas Menten (77). De zitting wordt gehouden in het gebouw van het kantongerecht in Amsterdam. Direct nadat de rechtbank-presi dent mr. Schi'öder de personalia van Menten had geverifieerd, vroeg deze het woox-d. Hij zei de drie leden van de rechtbank te wraken waarvoor hij „minstens vier en twintig rede nen" had. „Ik ben onschuldig", zo zei Men ten voor hij de x-edenen begon voor te lezen van een papier. „Dit hele proces is een show-proces, het is een KGB-stunt. De officier van justitie mr. Habermehl is een pion op het schaakbord der Russen". Het proces wordt vex-slagen door tientallen journalisten uil binnen- en buitenland. Mevrouw Menten woont het px-oces bij. Maandag 9 mei Zierikzee Herv. Ver.gebouw, 19.30 uur. aid. C.N.V. Nieuwerkerk „De Meebaal".. Ver. Landbouwweik- tuigen. 20.00 uur. Dinsdag 10 mei Zierikzee R.T.M.-station, 7 uur 's morgens, vertrek reisje' C.P.B. RK-centrum. 19.30 uur. afd. Zierik zee U.V.V. Haamstede Geref. kerk, 14.00 uur, Ned. Vei', van Huisvrouwen Woensdag 11 mei 1977 Zierikzee Hervormd vei-enigingsgebouw, 14.30 uur, B^jaardenmiddag N.C.V.B. AMSTERDAM, 9-5. Maandagmorgen is brand uitge broken in „Hotel Polen" aan liet Rokin in Amsterdam. De brandweer bestreed liet vuur met groot materieel. Om tien uur deelde direkteur Allema van de G.G. en G.D. ter plaatse mede, dat er 29 gewonden waren af gevoerd en twee doden. Of in bet toen nog steeds bran dende hotel wellicht nog meer gasten om bet leven zijn gekomen, was op dat moment nog'niet te zeggen. De brand veroorzaakte veel ver warring in de binnenstad, zeker na dat een deel van de voorgevel op een spuitende bi-andweerwagen was ge vallen. Tientallen politiemannen hiel den het in groten getale aanwezige publiek (ochtendspits) op afstand. De vuurzee sloeg al snel over naar het pand naast het hotel. Hierin is de boekhandel „De Slegte" geves tigd. Omwonenden deelden mee dat gasten van het hotel aan divei-se kanten uit de ramen waren gespron gen. Burgers sleepten in allerijl vangzeilen aan. Afgesloten Rokin Het Rokin tussen Dam en Spui straat moest worden afgesloten, het verkeer werd omgeleid en ook de zes tramlijnen moesten een andere route volgen. De lijnen 24. 25 en 9 werden via de Weteringschans, Mar- nixslraat en Rozengracht naar het Centx-aal Station gedirigeerd en de lijnen 4 en 16 kregen hun keex-punt bij de munt, waar ze een rondje om het komplex van theater Tusschins- lcy draaiden. Onder de belangstellenden voor de brand bevond zich ook burge meester Samkalden. Het vroeger zo fameuze restaurant Polen, gelegen onder het hotel, heeft vorig jaar reeds zijn deuren geslo ten. Daarvoor in de plaats was op de parterre van het gebouw een meubelzaak gekomen, die bij de brand geheel verwoest is. naar verwachting" 6,5 procent bedra gen. DEN HAAG, 7-5. De prijsontwikkeling in cle periode tnedio maart lot medio april is hard tegengevallen, al- dtis bel ministerie van economische zaken. De stijging van bet prijsindexcijfer van de gezinskoiisuinptie in deze periode bedraagt 1,7 procent. 5,5 procent ZIERIKZEE. Nog een brokstuk „Viera Y Clavigo", het 65-jaar. oude stoom schip, dat afgemeerd ligt in de veerhaven „De Val". Men zie ook de artikelen over dit schip in het vrijdagnummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Doordat er in de voorafgaande maandperiode ook al een prijsstij ging; is opgetreden, verwacht liet ministerie van economische zaken niet meer dat de prijsstijging over geheel 1977 beperkt zal kunnen blij ven tot zes procent, zoals het Cen traal Planbureau had verwacht. Op basis van de ontwikkeling tot nu toe-zal de prijsstijging dit jaar Over de periode oktober 1976 tot april 1977 bedraagt de stijging van het geschoonde prijsindexcijfer waarop de prijscompensatie is geba seerd, 3,3 procent. In het centraal economisch plan was gerekend op 2.7 procent. Het prijsindexcijfer van de gezins consumptie voor werknemersgezin nen, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dit maandelijks samen stelt op basis 1969 is 100, liep op van 178,4 midden ma art tol 181,4 midden april (een stijging van 1.7 procent). Herv. kerk, 19.30 uur, „Korenavond" uitgaande van de Commissie Koor zang Schouwen-Duiveïand. Donderdag 12 mei Zierikzee Rode Kruis-gebouw Paternoster straat, 20.00 uur, PvdA-fraktiever- gadei-ing. Vrijdag 13 mei Zierikzee Chr. kleuterschool „De Speeldoos", 18.30-22.00 uur bazar. Chr. Geref. kerk, 19.30 uur, verkie zingsbijeenkomst SGP. Ren esse Manege Grol, 20.30 uur, .ledenverga dering Caballero Ruitei-s. Nieuwerkerk Bibliotheek. 18.45 - 19.15 uur Gemeentehuis. Veigadering gemeen- .tei-aad. 18.30 uur. Zaterdag 14 mei Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, volks- d an sa vond P.J.Z. Zonuemaire Sportveld, 11.00 uur tot 19.00 uur, „Dolle Sozen Pretdag". Dorphuis. Culturele Vereniging. 20.00 uur. Bruinisse Opening brandweerkazerne, 14.45 uur; 15.15 uur demonstratie nieuwe brandweerwagen. Zondag 15 mei Nieuwerkerk Zaal Rehoboth, Samenkomst Her vormde 7 en Gei-eformeerde jeugd, 19.30 uur. Dinsdag 17 mei Haamstede Nod. Ver. van Huisvrouwen, (bezoek aan Landbouwmuseum Dreischor). Gemeentenhuis, ï'aadsvergadering, 19.30 uur. Brouwershaven Hotel „Floras V", 20.00 uur, afd. Rode Kruis. Woensdag 18 mei Zierikzee Bejaax-denreis. Vertrek bussen: Bor- rendamme, Havenplein, Beui-s, Gara ge Malta, 12.30 urn-. Donderdag 19 mei Sirjansland Terrein aan de Zandweg, 14.30 uur, demonstratie L.R. „Scbouwse Rui- ters". Zaterdag 21 mei Brouwershaven Grote Kerk, 15.00 uui-, Zendingsma- ntfestatie. Dinsdag 24 mei Dreischor Reis bejaarden, vertrek 8.00 uur v.m. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na ha!) les (01110) 2933; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 ZWANENBURG. De OMA-super- inax-kt aan de Venenlaan in Zwanen burg is in de nacht va.n vrijdag op zaterdag volledig afgebrand. De schade wordt geschat op ongeveer één miljoen gulden. Het bedrijf ver kocht niet. alleen levensmiddelen maar ook non-food. Volgens de brandweer ontstond de brand in do omgeving van de otiekachel die in. het achterste gedeelte van het ge bouw stond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2