JL Gedeputeerde mr. J. P. Boersma over aspekten Zeeuws onderwijs de u r I o o GRIET EN TARBOT WERD GEBOREN IN (WARM) GREVELINGENMEER De gouden Huishoudschool STREEKNIEUWS Vergadering beroepsvissers INGEZONDEN STUKKEN ONZE PUZZELRUBRIEK Gedeputeerde mr. J. P. Boersma tijdens zijn inleiding over de aspekten van het voortgezet onderwijs in Zeeland. (FotoZierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 3-5. Mr. J. P. Boesrina, lid van het kol lege van gedeputeerde staten en voorzitter van de Provineiale onderwijskoinniissie, liiëld tijdens een ju bileumbijeenkomst van de Prinses Julianaseliool, dins dagmorgen jl., een lezing over „Aspekten van het Voortgezet onderwijs in Zeeland". De heer Boersma besteedde in zijn inleiding vooral veel aandacht aaii hel onderwerp samenwerking. Temeer daar Schouwen-Duiveland een dun be volkt en ten opzichte van andere Zeeuwse regio's wat excentrisch gelegen gebied is. Spreker toonde zich verheugd over liet feit dat het Zeeuwse on derwijs de ontwikkelingen niet lijd zaam heeft afgewacht, maar dat een intensief overleg tot stand is geko men tussen de scholen in Zeeland met Middelbaar Huishoud- en Ny- verheïdonderwijs (M.H.N.O.) en Middelbaar Sociaal Pedagogisch On derwijs (M.S.P.O.). Verder 'besteedde de heer Boersma 'aandacht aan 'het onderwerp decen tralisatie. Op het teiTei-n. van het onderwijs heeft de provincie slechts een gering aantal taken en bevoegd heden. Onderwijskoinniissie In 1970 kwam men in Zeeland tot de oprichting vara de Provinciale Onderwijskcmmissie. Deze 'kommis- is enerzijds een adviesorgaan van gedeputeerde staten, anderzijds een platform van overleg, informatie en koördlmatie vcor ibij het onderwijs in de provincie betrokkenen. In eerste instantie werd de Onderwijskommis- sie opgericht om het aanbod aan voortgezet onderwijs in de provincie uit te breiden. Dadelijk na de oprichting bleek echter, dat men ook in de kringeh van het kleuter- en lagerondervvijs behoefte gevoelde aan een provin ciaal platform en zodoende werd het werkterrein van de Provinciale On- derwijskommissie uitgebreid. Dat de Onderwijskommissie de bevpegheid mist om iets dwingend op te leggen of bindende beslissin gen te nemen zag de heer Boersma niet als een nadeel. Hij zei persoon lijk nogal- enige twijfel te -hebben ten aanzien van 'het loeKennen van bevoegdheden aan de provincies. „Bi j elo basis Hij was van mening dat deze in het algemeen zo dicht mógelijk: bij dè basis behoren te liggen, d.w.z. bij het bevoegd' gezag en /'of gemeente bestuur. Anderzijds kah van de pro vincie wel verwacht worden dat zij waar nodig met enig gezag de zaken van het Zeeuwse onderwijs bij de rijksoverheid' zal bepleiten. De heer Boersma 'besloot met de hoop uit ,te spreken dat Schouwen- Du-iveland iin de toekomst niet slec'hts haar deel van de onderwijs voorzieningen zal behoud'en maar dit zelfs zal kunnen uitbreiden, althans zal kunnen aanpassen aan dé voort gaande ontwikkelingen. Advertentie Bij het huidige beleid van schaal vergroting en koncentratie dreigen juist in een gebied als dit bestaande voorzieningen in de knel te komen era een wenselijke uitbreiding van het voorzieningenpakket achterwege te blijven. De heer Boersma wees erop dat juist daarom overleg en samenwerking geboden is en dat in het Vervolg op de Contourennota ook veel aandacht wordt 'besteed aan regionale samenwerking. Spreker Rust en orde AMSTERDAM, 5-5. Vijftig procent van de Nederlanders vindt dat rust en orde niet goed samengaan met erg veel vrijheid. Dat is een van de resultaten van een NIPO-en- quête onder 941 Nederlanders. De Amsterdamse opinie-on derzoekers zijn er daarbij van uit gegaan dal er een keus moet worden gemaakt tussen vrijheid en veiligheid. Drieënzeventig procent van de ondervraagden kiest voor mist, orde en veiligheid bij de vraag: „Als u een keuze zou moeten maken tussen erg veel vrijheid voor iedereen of rust en orde ten koste van enige vrijheid, waarvoor zou ti dan kiezen". Slechts 15 procent van de ondervraagden kiest voor erg veel vrijheid, acht procent maakte geen keus en vier pro cent antwoordde niet op de NIPO-vraag. Flitsen uit het buitenland NEW YORK. De economische en sociale raad van de V.N. heeft don derdag alle regeringen en internatio nale organisaties verzocht hun hulp aan de door droogte getroffen gebie den in Ethiopië te vergroten. BERLIJN. Hel parlement van West-Bexiijn heeft met de stemmen van- de regerende SPD/FDP-coalitie de 39-jarige senator Dietrich Stobbe tot burgemeester van West-Berüjn gekozen. LONDEN. De conservatieven heb ben bij de verkiezing van de raad van Groot-Londen, \vaarin 92 kies- distrikten in de hoofdstad en naaste omgeving zijn vertegenwoordigd, de absolute meerderheid behaald die tevoren bij Labour berustte. was dan ook van mening dat regio nale samenwerking van elkaar aan vullende onderwijsvormen een goede zaak zou kunnen zijn. „Vooringenomenheid" „Helaas moet ik vaststellen, dat in een aantel gevallen een bepaalde vooringenomenheid dan wel achter docht goed overleg over een voor allen zinvolle samenwerking reeds bij voorbaat onmogelijk maakt. Dat betreur ik, want waar men zo dui delijk en zo vaak zijn naaste niet blijkt -te vertrouwen, hoe kan men d'ie naaste dan liefhebben?", aldus de gedeputeerde. Hij wees erop dat afhankelijk van de situatie en de partners aan de samenwerking kri- teria kunnen worden gesteld. Daar naast 'kunnen naast doelmatigheid de diverse levens- of godsdienstige overtuigingen een punt van overleg zijn. De heer Boersma noemde in dit verband ook enkele voorbeelden van samenwerkingsvormen, al of niet ver doorgevoerd. meelstraat 31 zierikzee Burgerlijke stand over de maand april Geboren:: 26. Maria Johanna Pie- ternella (Goes), d.v. Jan Leendert Kempe en Maria Johanna den Boer. Overleden: Jannetje van Dijke, 85 jr., e.v. J. M. G'iljam; 12. Johannes Schraver (Zierikzee), 71 jr. e.v.M. van den Berge. Gehuwd: 7. Jacobus Willem van der Linde (Brouwershaven) 21 jr. en Leuntje Jacöba van der Have (Brui nisse) 20 jr.; 15. Willem Cornells Gil jam (Bruinisse) 20 jr. en Jacomina Huberdina Verspoor (Bruiraisse) 20 jr. Drank in beslag genomen Bij de controle naar een ventver gunning' hield de Rijkspolitie van Bruiraisse donderdagmorgen een be stuurder van een bsstelwagenbusje aan- die in zijn wagen vier en veertig glessen sterke drank had. Omdat deze man. niet in het bezit was van een slijtersvengunning werd proces verbaal opgemaakt en de flessen drank werd inbeslag genomen. De Rijkspolitie te Bruinisse stelde haar kollega's Jn Oude Tonge hier van in kennis die later in de zaak van de desbetreffende persoon nog eens honderd zes en twintig flessen sterke drank ip 'beslag hebben ge nomen. Bejaardensoos op reis Op dinsdag 10 mei a.s. houden de Ooslerlandse bejaarden-sociëteitsbe zoekers en bezoeksters weer hun jaarlijkse reis per autobus. Om 8.00 uur in de morgen vertrekt men van af het Marktplein, zodat de deelne- menden er goed aan doen omstreeks kwart voor acht op die plaats aan wezig te zijn. Hopelijk zal men gun stig weer treffen, dan lean het weer een mooie tocht worden. Ned. Herv. Gemeente In de Nederlands Hervormde 'kerk bracht de verjaardagsbus over het eerste kwartaal totaal f 936 op, ver deeld ever. de maanden januari f 249, februari f 336 en maart f 351. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Een Nederlandse wetenschappelijke expeditie vertrekt deze zomer voor drie maanden naar de Noorse eilandengroep Spitsber gen. Het doel van de expeditie is het verzamelen van gegevens over wilde rendieren en hun milieu. AXEL. De caravanfabriek Meibro in Axel gaat per 1 juli sluiten. Mei bro is een dochteronderneming van het aanhangwagenbedrijf van Negel uit Zwolle. De direktie van Meibro heeft bij het arbeidsbureau in Ter- neuzen een ontslagaanvrage inge diend voor de 26 personeelsleden. ROTTERDAM. Koffiedieven heb ben, in de nacht van dinsdag op woensdag ,in Rotterdam opnieuw toegeslagen. Uit een loods van een 1 koffiegroothandel aan het Zwaan hals werden 67 dozen koffie ter waarde van bijna f 10.000 gestolen. Uit een loods van dezelfde groothan del aan de Kerkhofstraat verdwenen pakkne koffie ter waarde van f 6.400. MIDDELBURG. De rechtbank in Middelburg heeft de 33-jarige Duit ser D. H. P. uit Rotterdam veroor deeld tot acht maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf. P. is betrok ken geweest bij het smokkelen van 4300 kilogram hasj vanuit Marokko naar een werkhaven in de Ooster- schelde in januari van dit jaar. EINDHOVEN. Philips heeft over het eerste kwartaal van 1977 een nettowinst behaald van f 159 min te gen f 104 min in dezelfde periode van het vorige jaar. De omzet bedroeg f 7.013 min tegen f 6.926 min. DEN HAAG. Gedetineerden kun nen zich voortaan beklagen over het opleggen van disciplinaire straffen door de direkteur van de inrichting. Ook kunnen zij klagen over beslis singen die inhouden dat korrespon- dentie niet wordt uitgereikt of ver stuurd of wanneer bezoek geweigerd wordt. BRUINISSE, 4-5. Öp de jongste vergadering van de Vereniging van Beroepsvissers, kon de voorzitter, de heer H. Schot, wat betreft het afgelopen jaar optimis- lisclie geluiden laten horen. Het was een goed jaar geweest voor de palingvisser en hadden dankzij de hulp van Rijkswaterstaat en R.P. 5 weinig schade gehad door vernielin gen en stroperijen. Als gelukkige omstandigheid noemde de voorzitter dat enkele platvissen zijn geboren in het Grevelingenmeer, namelijk griet en tarbot, waarschijnlijk dankzij de hoge temperatuur. Tijdens de bestuursverkiezing werdera de 'heren E. Bezuen en H. Schot met algemene stemmen her kozen en werd in. de plaats van de heer A. Bout uit Tholen de heer VV. Bout uit. Brui misse gekozen. De heer A. de 'Bruyn, van de Rijkspolitie te water die tijdens deze vergadering aanwezig was gaf enkele richtlijnen waaraan de beroepsvisserij zich heeft te houden. Zo moeten de boten van de beroepsvisser die harder kunnen varen dan 16 km aan be paalde eisen voldoen. Men was van gedachten dat dit alleen geldt voor de watersporter maat dit is een wet die geldt voor ieder vaartuig dat sneller dan 16 km kan varen. Zij moeten voorzien zijn van een zitplaats vcor die schipper, brand- blusapparaat, moeten geregistreerd zijn, een reddingsboei aan boord hebben' en een dodemansknep. Een groot deel van 'hun toch al zo kost bare ruimte gaat de palingsvisser verspelen door deze verplichtingen. Tussn tie bakens Veel watersporters vinden het „leuk" 'tussen de bakens van' de be roepsvissers te spelevaren, hier is volgens de heer De Bruyn wettelijk niets tegen te doen omda.t men op heel de Grevelingen mag varen. De spuisluis in de Brouwersd'am zal waarschijnlijk: in januari officieel in werking gaan volgens de heer J. Ge- leijnse van Rijkswaterstaat, die cok op deze vergadering aanwezig was. Met deze spuisluis dekt men. maar tot de helft van de Grevelingen te ko men om te verversen. Om tot bet achterste gedeelte te komen moet er teveel' water worden ingezet en wordt het waterstands verschil te groot. Volgens de heer Geleijnse worden de mogelijkheden nog beke ken hoe het achterste gedeelte vari het Grevelingenmeer van vers water moet worden voorzien. De gemeente werd op deze vergadering vertegen woordigd door wethouder - M. v. d. Velde. DEN HAAG. Met ingang van 1 januari zullen ook scholen de ver plicht gestelde omroepbijdragen moeten betalen. Minister Van Doorn (C.R.M.) meent dat de huidige rege ling, waarbij aan scholen een ge deeltelijke vrijstelling van betaling werd toegekend, „op geen enkele wyze" is in te passen in het vrij- stellingenbeleid. ROTTERDAM. Koninklijke Adxi- aan Volleer Groep BV heeft vorig jaar de nettowinst zien stijgen van f 22 min. tot f 33 min. De omzet op basis van produktie nam met 32 pro cent toe tot f 983 min. exklusief b.t.w. Hiervan werd 67 procent in het buitenland behaald (vorig jaar 55 procent). De netto-investeringen bedroegen f 97 min. (vorig jaar 109 min.), zo blijkt uit het jaarverslag. LOENEN. Veluwe. Op het Heren- kerkhof van de Nederlandse oorlogs gravenstichting in Loenen op de Ve luwe zijn onder grote belangstelling de doden uit dé jongste wereldoorlog herdacht. Tijdens deie plechtige bij eenkomst werd o.m. het woord ge voerd door kardinaal B. M. Alfrink die belichtte van hoe grote betekenis het offer is geweest dat de in de oorlog gevallen doden terwille van de vrede hebben gebracht. N.V.S.H. wil start maken met praatgroepen De afdeling Schouwen-Duiveland van de N.V.S.H. is de laatste jaren weinig aklief geweest, maar thans is gebleken dat onder de omstreeks honderd leden toch wel degelijk de wens 'leeft dat 'binnen en buiten de afdeling meer a'ktivüteiten worden ontwikkeld. Onlangs kwam het let de vorming vara een nieuw 'bestuur, dat intus sen in samenwerking met het hoofd bestuur van de N.V.S.H., de leden od Schouwen-Duiveland uitvoerig en schriftelijk heeft geënqueteerd over allerlei zaken met 'betrekking tot de vereniging, en in 'i bijzonder wal betreft de eigen afdeling. Uit de resultaten van de enquête is .gebleken dat bij de leden np Schouwen-Duiveland de "gedachten vooral gaan in. de richting van meer openheid en gesprek in de vorm van 'praatgroepen. 'Een aantal leden verwacht' veel van dergelijke praatgroepen waarin allerlei problemen aan de orde wor den gesteld! Die problemen hebben, zo blijkt klif de enquête, vooral be trekking op relatievorming, een zaamheid, emanoipatie, samenwonen, scheiden. Vast staat wel dat uit de gepeilde behoeften een duidelijke wens naar voren komt aan onderlin ge kontakten in praat- of werkgroe pen. Het nieuwe afdelingsbestuur is dan ook van plan cm op dit wensen pakket in te haken en op korte ter mijn té komen tot de vorming vari de gewenste gespreksgroepen, waar bij een beroep zal kunnen worden gedaan op medewerking van des kundigen van de N.V.S.H. De afdeling Schouwen-Duiveland gaat nu proberen mensen bij elkaar te krijgen d'ie er voor voelen om be paalde problematiek in groepen te gaan, bespreken. Deze aktlvLteiten zijn overigens zeker niet alleen vcor N.V.S.H.-leden; het is ral., uitdrukke lijk de bedoeling dat ook mensen buiten de vereniging /hierbij worden betrokken. Iedereen is dus welkom; het is cok niet de opzet ,,'led'en te winnen". Belangstellenden kunnen zich opgeven of inlichtingen vragen via de volgende telefoonnummers: (01110) 2470. (01110 4438 of (01117) 226. Afdeling" Schouwen-Duiveland N.V.S.H. Ophalen huisvuil binnenstad Met ingang van 4 mei 1977 wer den de ryroutes van de huisvuil- auto's van de Reinigingsdienst in de binnenstad van Zierikzee enigszins gewijzigd. Huïs-aan-huis werd een circulaire verspreid waarin de bevol king daarop werd gewezen en de nieuwe rij routes werden vermeld. Helaas is gebleken dat een aantal bewoners van de binnenstad de be- .doeling van deze circulaire niet heb ben begrepen of niet hebben gelezen. Een aantal heeft de zakken met af val te laat aan de straat geplaatst, zodat een extra rit noodzakelijk was voor de Reinigingsdienst. De bevolking van de binnenstad van Zierikzee wordt verzocht de vo rige week verspreide circulaire nog eens aandachtig te lezen en in voor komende gevallen tijdig het vuil aan de straat te plaatsen. In voornoem de circulaire' werd ook gevvezen op een aantal regels die gelden voor de aanbieding van afvalstoffen. Ook daaraan mag echt wel aan dacht worden besteed. Het laat nog veel te wensen over in een aantal gevallen. Van de zijde.van de Rei nigingsdienst' wox-dt getracht de re gels zo soepel mogelijk tóe te passen. Voor een goede gang' van zaken is echter wel medewerking van de be volking een eerste vereiste. DIENST GEMEENTEWERKEN. De interesse voor de puzzel blijft op peil. Ook ditmaal waren er geen onoverkomenlij ke moeilijkheden, zo dat de meeste Inzendingen juiist wa ren. Uit die stapel goede oplossingen, werden de prijswinnaars „getrok- kén". De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. N. W. Ritman-van Maanen Weelstraat 16 OOSTERLAND De tweede prijs gaat naar: Mej. Ellen Boot Hobbemaslraat 50 UTRECHT De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. hoofdonder wijzer; 13. as; 14. faro; 15. roes;.16. Be; 17. ..den; 18. fez; 19. Rb; 21. tel; 23. keg; 25. pi; 26. forel; 28. oud; 30. leges; 32. jjdel; 33. snoek; 35. etui; 36. Ne; 37. gans; 39. kaal; 41. re; 42. V.A.R.A.; <fó. taks; 44. km; 46. naaf; 48. nero; 49. p.p.; 51. leeg; 53. koker; 55. para; 57. onnet; 59. kat; 60. recés: 61. P.S.; 62. rap; 64. ver; 65. T.T.; 66. los; 68. kog; 69. om; 71. zone; 72. aria; 74. do; 75. regenschreéu\yer. VERTICAAL: 1. haarfijn; 2. os; 3. ff; 4. dadel; 5. Orel; 6. non; 7. erf; 8. roek; 9. wezel; 10. ijs; 11. eb; 12. revisie; 20. bode; 21. telganger; 22. duo; 24. geelkoper; 25. peur; 27. re; 28. ons; 29. dek; 31. GT; 33. smaak; 34. kater; 38. ara; 40. aar; 44. klop- tor; 45. mens; 47. fok; 48. net; 49. pret; 50. pastoor; 52. en; 54. kas; 56. a.c.; 58. talon; 60. regie; 63. pons; 64. vore; 67. sec.; 68. kar! 70. me; 71. ze; 73. au; 74. de. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 2. ronde, spits toelopende vijl; 12. landbouwwerk tuig; 14. vrucht; 15. kokertje van bacht metaal; 16. geluid van zeker dier; 17. snavel v. e. vogel; 19. oude lengteëenheid; 21. chemisch sym bool; 22. boomloot; 23. kostbare stof; 25. halsdoek; 27. jaargetijde 29. on vriendelijk; 30. niet overvloedig; 32. dwarsligger voor spoorrails; 33. grie zelig; 34. soort houtzaagmolen; 36. soort onderwijs (afk.); 37. laatstge noemde (afk.); 38. waterbewoner; 39. mannelijk dier; 41. militaire rang (afk.); 42. vrouwelijk dier; 43. Indo nesische vulkaan; 44. bijvoeglijk n.aamwoord( afk.); 45. telwoord; 47. lang, dun en smal stuk hout; 48. Greenwichtijd (afk.); 50. familielid; 52.kleurlinge; 55. gewestelijk (afk.); 56. meisjesnaam; 58. bouwwerk van grote hoogte; 59. gebied, landstreek: 60. uitkering van bijzondere aard; 62. onbepaald voornaamwoord; 63. geldstraf; 64. soort papegaai; 65. laatstleden (afk.); 67. muzieknoot; 68. aanwijzend voornaamwoord; 69. sint (afk.); 70. metaal; 72. biersoort; 74. en andere (afk.); 75. plant met'pur peren bloemen. VERTICAAL :1. pijnlijk, moeilijk; 3. Amsterdams peil (afk.); 4. kleve rige stof; 5. korte tijdsduur; 6. bij woord; 7. bekend sportevenement (afk.); 8. alstublieft (afk.); 9. bijbelse persoonsnaam; 10. muzieknoot; 11. hoofddeksel; 13. bezienswaardigheid in Den Haag; 16. verstandelijk ver mogen; 18. ondex-pand; 20. de geza menlijke pei'sonen die iemands aan hang vormen; 22. onvéx-gelijkelijk; 24. trekdier; 25. laagte tussen bei-gen; 26. Engelse titel; 28. laagtij; 30. oud- hollands meubelstuk; 31. wandtapijt met ingewerkte figuren; 34. deel van Europa; 35. boek dat dé openbarin gen van Mohammed behelst; 38. siex-- 1 ijk dier; 40. huisdier; 44. gezwollen taal; 46. vogel; 49. bepaald aantal; 51. meisjesnaam: 53. kleverige lijm- stof; 54. loopplaats voor kippen aan het hok; 55. geschikt, bx-uikbaar; 57. uitx-oep; 59. op deze wijze; 61. ridder- vei'blijf; 63. lassoachtig wei-ptouw; 66. loterijbriefje; 67. pi-ojectieplaatje; 70. muzieknoot; 71. lidwoord;. 72. chemisch symbool; 73. de oüdei;e (afk. Latijn).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4