Zelfbediening „Centra" (Markt) werd een „grote-stads-zaak" HYPOTHEKEN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Ook voor de veeteelt werd hel toch nog laat voorjaar Oude stomer in veerhaven „De Val" Heropening in Smalstad Woningbouw in bestemmingsplan Oosterland vordert goed Russische oud-strijders bezochten ook Bruinisse STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 mei 1977 Nr. 22034 3 Denkt ii aan een eitfen huis? Geld behoeft dan geen struikelblok te zijn. Een hypotheek van de Spaarbank maakt't u mogelijk. Er is óók voor u een hypotheek, aangepast aan uw inkomsten. Laat u uitgebreid adviseren doorcle Hoofdbestuur Z.L.M. GOES, 4-5. Niet alleen de landbouwzaken, maar ook de situatie van vccl- tclcnd Zuidwest-Nederland kwamen aan de orde op de jongste hoofdbe stuursvergadering van de Z.L.M. De heer J. M. van Heyst zei in zyn veehouderij overzicht dat het toch nog een laat voorjaar is gewor den ofschoon in het begin iedereen het anders had verwacht. Er staan nu nog heel wat dieren op stal, ter wijl het al mei is. Het gras begint nu pas een beetje door te groeien. Maar door de droogte van vorig jaar zijn er veel graslandpercelen waar het onkruid een grote kans heeft gekre gen, dat blijkbaar weinig last heeft van de koude. De meTkaanvoer blijft achter bij vorig jaar, geschat wordt dat dit ongeveer 3 u/u is. Toch is het aantal koeien niet afgenomen, de oorzaak moet gezocht worden in de slechte voederpositie, terwijl het ook moge lijk is dat de kalf tijd wat meer ver legd is naar het najaar, waardoor nu BRUINISSE Herv. Vrouwenvereniging „Helpt Elkander" De leden van de Hervormde vrou wenvereniging „Helpt Elkander" kwamen dinsdagavond weer bijeen in het Nederlands Hervormd vereni gingsgebouw. De presidente mevr. B. de Waal-Jumelct heette de leden en gasten hartelijk welkom. De avond werd geopend met het zingen van psalm 3 vers 3 waarna de presidente voorging in gebed. Vervolgens hield mevr. A. van Oeveren-Zondervan een meditatie naar aanleiding van psalm 3 vers 6 en psalm 4 vers 9. waarop aanslui tend gezongen werd het eerste vers van psalm 121. Hierna hield ds. R. H. M. de Jonge een inleiding over het onderwerp „Begraven of kremeren?" Hij zei het volgende: Vanouds be staan er allerlei vormen van lijkbe zorging - te onderscheiden in het prijsgeven van de doden aan de aar de (begraven), lucht (roofvogels), wa ter (laten afdrijven per vaartuig) en vuur (verbranding). De Christianise- ring ging ooi*spi*onkelijk gepaard met vei'dringing van crematie door be grafenis. Sinds de helft van de vorige eeuw werd verbranding weer gepropa geerd door vrij-denkers, uit anti-ker kelijke motieven. In 1914 werd in ons land het eerste crematorium ge sticht, in 1955 werd ci*ematie gelega- liseerd, in 1968 facultatief gelijkge steld. Ongeveer een kwart van de bevolking laat zich thans cremei*en, steeds meer ook kerkmensen, hoewel het gi-os nog altijd buitenkerkelijk is. „Zakelijk en zindelijk" Ai-gumenten vóór komen alle hier op neer: lijkbezorging moet zindelijk en zakelijk geschieden. Waar diepte van hemel en hel niet meer erkend wordt, en men zelfs niet meer kan huiveren voor het geheim van de dood, blijft er niets andei's over dan de doden op de gezondste, goedkoop ste, vlugste en netste wijze te bezor gen. De rouwdienst in het. ci*emato- rium lijkt aantrekkelijk (geen gra ven om je heen, geen weer en wind, mooie muziek), maar verbloemt, de ernst van de dood onder valse esthe tiek. In het oude testament is begi*a- ven een kwestie van liefdexiijke zoi*g voor de doden, eerbied voor het schepsel, iets vasthouden van het on vervangbare van elk mensenleven. In het nieuwe testament staat Chris tus begrafenis centx-aal en de hoop van de opstanding des vleses. God heeft in de herschepping het licha melijk overblijfsel wel niet nodig - Hij x-oept het niet zijnde in het aan zijn als het moet. Maar begraven is uitdrukkelijk van ons opstandingsge- loof. Het is een daad van verwach ting, Gods eindbedoeling is het red den van de totale mens, ook lichame lijk. Waar hij de namen van zijn kinderen opschx-ijft, hun ziel bewaart, weerspiegelt zich dat bij ons in de zorg voor wat ons hier is ovei'geble- ven. de dieren over hun topproduktie heen zijn. Een ander punt is dat nu de produktie van boter lager is, de konsumptie daarvan stijgt. Ook is de pi-oduktie van magere melkpoe der lager, tex*wijl de vraag van de derde landen voor dit produkt is toegenomen. De mengvoederindu strie is ook wat meer belangsteling gaan tonen, nu de scjaprijzen aan het oplopen zijn. Verontwaardigd was de 'heer Van Heyst over de Brusselse prijsbesluiten. Ze hebben daar zitten treuzelen, zodat we twee maanden te laat de prijsverhoging hebben gekregen. Wat kost ons dat niet? Maar voegde hij er aan toe, een prijsverhoging van 3'a o terwijl we met een kostenstijging hebben te maken van 10°'» is eigenlijk maar een aalmoes en is voor de veehoude rij niet acceptabel. Aanvullende maatregelen zijn gewenst „Maai- een regeling in de bijstandssfeer moeten we afwijzen, want wat blijft er dan neg van ons ondernemersschap over. Eigen boontjes We moeten onze eigen boontje kunnen blijven doppen, daaraan moeten de prijzen werden aangepast en als dat niet binnen het EEG ver band' kan, dan moet het maar natio naal gebeuren. Want van d'e 3 Vz u prijsverhoging gaat in september weer lVz °/o af als bijdrage in een heffing om de overschotten weg te werken." Kort na de oorlog werd 'gevraagd om voor lage prijzen goedkoop voed sel te leveren, da t hebben we gedaan met de belofte wanneer het niet zo goed zcu gaan we dan ook niets te kort zouden komen, als garantie. Welnu laat men het dan nationaal waarmaken. Zo niet dan zijn we straks vooral in de veehouderij alle maal bijstandti*ekkei*s. De over schotten in de zuivel zijn ons opge drongen door het opjaagsysteem van steeds maar meer pi'oduceren per man per bedrijf. Het heeft grote in vesteringen gekost, maar nu de zaak schijnt vast te lopen met de over schotten, probeert men het probleem af te schuiven en dat is vriendelijk gezegd onredelijk", aldus besloot de heer Van Heyst zijn veehouderij overzicht. (Vervolg van pag. 1) Neusje van de zalm voor liefheb bers is uiteraard de machinekamer, met twee (olie) gestookte 2-vuurs Schotse ketels. De heer Van der Marei: „we poet sen de zaak schoon en de glimmende delen krijgen een vernisje, maar als t moet zou de machine weer zo kun nen di'aaien en misschien gebeurt dat nog wel eens een keer ook". De nieuwe eigenaar heeft intussen al een keur van antieke maritieme spullen in de ruimten van het schip ondei-gebracht en dat valt stx-aks al lemaal ook te bekijken en te bewon deren, want er zijn - als gezegd - fraaie stukken bij; vooral de sorte ring model-stoommachines is de moeite waard. Er hangt een Heming way-aehti- ge, van zilt doortrokken sfeer op-en rond dit schip, dat - ook al door al lerlei Spaanse opschriften (de log boeken zijn kompleet aanwezig) iets exotisch uitstraalt. Het is een bij zonder schip en dat is het! Deel van de brug van hel schip met naast de vaste uitrusting, allerlei nautische museumstukken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) dei-lands Astmafonds die gehouden werd in Ellemeet en Scharendijke en omgeving had als resultaat het mooie bedx-ag van f 441. Een woord van dank aan gevers en kollekttanlen- (ti'ices) is zeker op zijn plaats. OOSTERLAND Chr. Zangvereniging naar Concours in Hilversum Op zaterdag 7 mei e.k. neemt de Chr. Gemengde Zangvereniging „Vooruitgang Zij Ons Streven", di- rèkteur de heer C. J. den Dekker, deel aan het Ned. Concour-s Festival te Hilversum, georganiseerd door de Bond van Zang- en Oratoriumver enigingen in Nederland en de A.V.R.O. Men vertrekt om half tien in een tweetal autobussen vanaf het Marktplein. Gehoopt wordt op suk- ses voor de zang, want men heeft er heel wal avonden voor gei'epeteerd in het kerkgebouw. Schoolreisje O.B.S. Vierde geslacht Met dit bedrijf, gedreven door de heer Steef van 't Hof is thans het vierde geslacht Van 't Hof in deze kiuideniei-Sbranche werkzaam. Op 4 april 1883 (de zaak bestaat bijna 100 jaar) begen Piet van 't Hof in de Noord'SÜraat een winkelpand. Vóór die tijd ging de heer Van '.t Hof reeds met paard en wagen de boer op met potten en pannen. De opvolger, de heer M. J. van 't Hol' heeft op 27 augustus 1919 de zaak overgenomen OOSTERLAND, 5-5. Ecu gestage vordering valt te constateren bij de woningbouw, die momenteel op gro te schaal plaats vindt in liet bestem mingsplan Oosterland. Voor de pas begonnen bouw van 16 woningen aan de Leuvenstraat, door het Bouw- en Aannemingsbe drijf fa. Den Hartog en Zoon te 's Gravendeel/Zierikzee, zijn thans voor de eerste acht woningen de beton- funderingen gestort, terwijl mannen van het ijzervlechtersbedrijf fa. De Oude uit Ziex'ikzee momenteel bezig zijn voor de overige acht woningen het ijzer voor de funderingen te vleühten en 'klaar te maken. De fir ma De Oude uit Zierikzee wordt zo doende een bekende verschijning in de nieuwbouw, want er zijn maar weinig woningen gebouwd van de vele, die door deze firma voor wat liet ijzer vlechtwerk betrekt niet zijn klaargemaakt. Nivonctlc- woningen Vervolgens schieten óok de 17 Ni- vonette-woningen die gebouwd wor den door de fa. Prince's Bouwbedrijf uil Haamstede hard cp. Van de eer ste is bet stucadoorwerk gereed ge komen en is men al aan het tegelzet- texx begonnen. Waarschijnlijk zullen de eei-ste van deze huizen met ver loop van een goede maand voor be wening gereed zijn. Ook in de bouw van de 12 koopwoningen, die in de Dx*. Schutterstraat, word engebouwd door bet Bouwbedrijf Fa. Digtendag uit Sint Philipsland, begint nu te kening te komen. Op het eerste blok van twee, naast de pastoi*ie van de Ger. Gemeente, kunnen de dakpan nen gelegd worden, terwijl de vol gende twee blokken van twee eerst daags ook onder de kap komen. Ook hiervan staan de spanten reeds over eind en kan bet dakbeschot aange bracht worden. Al met al volop be drijvigheid in hel bestemmingsplan Oosterland. BRUINISSE, 5-5. De delegatie van Russxsche oud-strijders, die onder auspiciën van de Nederlandse Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers een rondreis door Nederland maakt, werd donderdagmorgen te Bruinissc ontvangen. Het buitenlandse gezelschap werd opgewacht in de direktiekeet op de Grevel'ingendam dooi* dc heren ing. H. Bijl, voorlichter Rijkswaterstaat Deltawerken en ing. M. K. Krijger, projektleider van de in uitvoering zijnde werken van de Phi'lipsdam. De gasten werden welkom geheten door wethouder S. A. Jumelet, die in zijxi toespraak herinnerde aan de plannen van de Duitsers om de vis sersbevolking van het Zeeuwse Del tagebied af te voeren naar het Pey- pus Meer, dat diep in Rusland ligt. Spreker dankte de Russische gene raals voor hun inzet om Europa te bevrijden van de nazi terreur. „Een andere vijand ,is soms hel water en ter beteugeling van deze vijand werd bet Deltaplan ontwor pen, wat weer ten koste ging van de Bruinisser vissers", aldus de heer Jumelet. Deltawerken Vervolgens gaf ing. Bijl een uit voerige uiteenzetting van de aanlei ding en de omvang van de Delta werken. c.q. van de later hierin ge brachte veranderingen. Spreker stond ook stil bij de aanleg van de Philipsdam, waarvan de werkzaam heden vanuit het raam van de di rektiekeet konden werden gadege slagen. Generaal Ivanof dankte ten slotte voor deze ampele uiteenzet ting. Na een ontvangst op het Zierik- zeese stadhuis en de lunch in hole! „Mondragon". vertrok het gezel schap naar Walcheren. Bij het be zoek aan Westkapelle gaf 'burge meester L. M. Moermond een over zicht van de oorlogshandelingen be trekking hebbende eip zijn gemeen Ie, de landing van de geallieerde troe pen op Walcheren, het bombarde ment van de dijken en de uiteinde lijke vei-overing van de monden van de Schelde. In Vlissingen werd thee gedron ken, terwijl een bezoek aan Middel- burg en een ontvangst door Com missaris' dr. C. Boertien het pxo- gramma van deze dag afrondde. BROUWERSHAVEN, 5-5. Met een drukbezochte re ceptie vond donderdagavond te Brouwershaven de heropening plaats van de rigoureus verbouwde zelfbe- dieniugszaak „Centra" van de heer en mevrouw S. van "t Hof-Schietlekatte. Rigoureus, omdat het bestaande winkelpand een uitbreiding heeft onder gaan, waardoor een bedrijf is ontstaan, dat qua moderne inrichting, grootte en uitgebreid assortiment van artikelen gerekend kan worden tot een zaak „met grote stads-allurcs". Het voormalige winkelgedeelte, ingang winkel, is verder uitgediept met plm. 12 meter, waarin een mo dern vriesmeu'bel, een grote kaas hoek, groenten en fruit is ingericht. Het er aangx-enzende gedeelte (ge schenkenhuis) is met een onder- en bovenverdieping verbouwd tot een totaallengte van 23 meter. Hier vindt men o.a. een groot as sortiment speelgoed, camping'axli- kelen, badpakken (paskamer), arti kelen voor de sportvisser ij, souve nirs, dag-weekbladen en tijdschrif ten enz. Beveiliging De zaak is tevens uitgerust met een tweetal elektronische kasregis ters, terwijl 'het gehele pand elektro nisch is beveiligd' met een alarmin- stalaltie. en uitgebreid met kruidenierswaren. Hij was 'het die als eerste ki*uidenier van het eiland met de bestelauto ging rijden, de klanten bedienend van Burgh tot Zijpe: Op 25 septem ber 1949 ging de zaak over op de zoon Piet van 't Hof. Deze kocht op 1 mei 1952 'het voormalige café „de Bellevue" aan en richtte dit in tot moderne winkel. In 1959 werd het er naast gelegen winkelpand van de heer J. Plèune aangekocht en bij de zaak gevoegd. Als een der eersten ging de heer Van 't Hof over tot omzetting van zijn zaak tot zelf bed ieningsbedrijf. In 1977 ging het bedrijf over op de zoon Steef van 't Hof, die momenteel met deze grote verbouwing het werk Advertentie Het geheel biedt een imposante aanblik en kan zeker een grote aan winst genoemd worden voor de vele toeristen in hei algemeen en voor. dc eigen inwoners in het bijzonder. Het timmerwerk is uitgevoerd door de fa. C. v. d. Velde, metsel werk door aarxn.bedrijf J. Slager, electriciteit door gèbrs. v. d. Hoek, de vei* warming door Deurloo, de winkelinventaris werd geplaatst door Lundia te Varsseveld en het schil derwerk, inrichting e.d:. door de heer Henk van 't Hof. Het geheel stond onder ardhitektuur van de heer C. W. Veerhoek te Renesse. Een zee van bloemstukken gaf een bijzonder cachet aan deze vernieuw de zaak. Kijkje in een deel van het interieur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) van zijn voorvaderen voortzet. De heer Van 't Hof sr. en een broer blijven eveneens in het bedrijf werk zaam. Met deze vernieuwing waardoor de ekonomische status van Brou- wei'shaven wordt verbeterd en de Markt een groter aanzien kreeg mo gen zowel de middenstand als de familie Van 't Hof zich gelukkig prijzen. Juist dergelijke vernieuwin gen van bestaande zaken in kleine gemeenten vormen het enige middel om de mensen hun waren in eigen gemeente te doen kopen. ZIERIKZEE Contactavond U.V.V. Op dinsdag 10 mei a.s. houdt de afdeling Zierikzee van de U.V.V. een contactavond in het R.K.-centrum aan de Mosselstraat. Volksdansavond P.J.Z. De Plattelands jongeren Schouwen van de P.J.Z. houden op zaterdag 14 mei a.s. een velksdansavond in het Huis van Nassau. Deze avond vindt plaats met medewerking van Vodago. SCHARENDIJKE Kollekte Astmafonds De kollekte ten bate van het Ne- Op woensdag 4 mei jl. maakten de leerlingen van de Openbare ba sisschool hun jaarlijkse schooli*eis. De kindei*en van de eei*ste twee klassen vertrokken per autobus om. half negen van het dorp, met als eindpunt het ontspanningsoord Duinrell te Wassenaar. Zulks onder leiding van de onder wij zei*es, me vrouw Van Damme en de onderwij zer, de heer Keijzer en een drietal moeders. Ondanks het feit dat de weersge steldheid te wensen overliet hebben de kinderen toch bijzonder van deze trip genoten. Temeer omdat er bin nen ook veel te genieten viel, zoals oppenkast, filmvertoning, etc. Na de middag klaarde het weer wat op en toen konden de kinderen hun hart ophalen in de speeltuin en in het „sprookjesland", daar ter plaatse, afgewisseld met traktatie op ijs en limonade. Om streeks 5 uur was men weer op het dorp terug, boordevol indrukken van deze goed geslaagde reis, en van alles wal hierop genoten was. Verder gingen de klassen 3, 4 en 5 op deze zelfde dag, onder leiding van de onderwijzers, de heren Uil en Schrijver, en de onderwijzeres, me vrouw Streefkerk, zomede een zes tal damesleden van de ouderkom missie ongeveer half acht van het dorp. Twee bussen Er waren twee bussen nodig om de 74 kinderen en hun leiders te vervoeren. Eex*st ging het via de Be- nelux-tunnel naar de beroemde bloemenveiling te Honselerdijk waai de kinderen alles meemaakten wat met bloemenhandel te maken heeft. Er was o.m. rondleiding over het 11 ha groot teri*ein, en ook aan de hand van kleurrijke dia's werden ver schillende facetten uit de doeken ge daan wat met de bloemenveiling te maken heeft. Zeer leerzaam. Volgende punt was een bezoek aan het Mesdag-panorama te Den Haag en vervolgens na de middag stond een bezoek aan het Postmuseum op het programma, waarna het verder ging naai* Rijswijk voor een bezoek aan de .fantastische speeltuin „Drie- vliet". Hier konden de kinderen hun hart ophalen aan tal van attributen die hier aanwezig zijn. Omstreeks vier uur was de tijd aangebroken om huistoe te gaan en werden de bussen weer bestegen. Het was even half zes toen men weer in het dorp aankwam. On danks het minder gunstige weer toch nog een px-ettige reis, waarop ook deze kinderen volop genoten hebben. De hoogste klas bevindt zich deze week onder leiding van het school hoofd voor een vijfdaags bezoek aan de kampeerboei*derij „De Kleine Melane" te Bergen op Zoom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3