Russische oorlogshelden officieel te Zierikzee ontvangen VIERA Y CLAVIGO" Een bijzonder bezoek Grootste koffieschaarste van deze eeuw verwacht Carter optimistisch over topconferentie Minister Duisenberg niet eens met „wijze mannen van S.E.R." „C.D.A. breekt het systeem van huursubsidies af" Maandag begint Menten-proces Verkiezingsleed in Sierra Leone AGENDA EMILIA Sinds enkele maanden ligt het 65- jaar oude - oorspronkelijk - Spaanse stoomschip, de „Viera Y Clavigo" afgemeerd in de haven „De Val" te Zierikzee. Elders in dit nummer wordt gewezen op de antieke waar de van dit schip, stammend uit een stoomperiode, die al lang vervlogen is. Het schip is zelfs uniek, daar er zo'n tweede passagiersboot nergens elders te vinden is. De stomer is in partikuliere handen overgegaan en de nieuwe eigenaar heeft er museale bedoelingen mee. Enerzyds wil hij het publiek in.de gelegenheid stel len (vooral ook de toeristen) kennis te laten maken mei het fraaie inte rieur van de „Viera anderzijds wil hy het maken tot kijk- en koop centrum van doorgaans maritieme - museumstukken. Gelet ook op de grote belangstel ling elders in. het land. iykl het met name voor Zierikzee, dat kan bogen op een ryke maritieme geschiedenis, een uniek objekt om als toeristische trekpleister te fungeren. De belang stelling voor de „Vierais thans al groot, vooral ook van.de zijde van zeilers, die langszij varen om een kijkje te nemen in het interieur. Het is echter niet zo zonder meer duidelyk en zeker, ,dat het schip permanent in de veerhaven „De Val" zal kunnen blijven liggen. Afgezien van mogelijke andere bestemmingen voor deze buitenhaven, vormt het langs razende snelverkeer, komende van de Zeelandbrug een gevaar, doordat juist de drukte daar, een snel en gevaarloos afslaan naar het havenplateau, niet gemakkelijk maakt. Er ligt dus een probleem, maar het lykt ons een goede zaak als hier voor - in welke; acceptabele vorm dan ook - een oplossing zou kunnen worden gevonden. Het gaat bier zon der twijfel mede om het hobby-is- tisch genoegen van een partikulicr, maar als „kijkstuk" is het schip een geweldig ding, vooral ook voor de jeugd, die b.v. klasgewijs de „Vie ra zou kunnen bezoeken. Par tikuliere en gemeenschappelijke belangen kunnen hier hand in hand gaan. Ook al is er nog geen draadnagel van het schip eigendom van de ge meente, willen we er hier toch voor pleiten dat de „Viera binnen de gemeente Zierikzee blyft. Mis schien is er een kader te vinden, waarin zulks mogelijk is. Vast staat nu al, dat een betere ligplaats dan „De Val" moeilijk te vinden zal zijn voor een schip van deze grootte en importantie. „Koffie verkeerd" ARNHEM, 5-5. Sinds enige Lijd kunnen Arnhemse huis vrouwen die de koffieprijs bo ven het hoofd, is gestegen bij een plaatselijke koffiebrander ünnex zuïdvruchtenhandelaar „koffie" voor de helft van de prijs kopen. De pakken bevat ten voor tweederde gemalen zuidvruchten en voor éénderde echte koffie. Volgens de handelaar Roe per, die zeer te spreken is over de afzet, is de smaak van deze namaakkoffie te vergelijken met de populaire goedkope Icoffiemerken. Huisvrouwen die met het nieuwe produkt niet „op de koffie" willen ko men kunnen in de winkel een kopje van deze koffie" proe ven, alvorens een of meerdere pakken in te staan. SAN SALVADOlt, 5-5. De direc teur van het Mexicaanse koffie-in- stituut, Fausto Cantu Pena, verwacht dat de wereld tegen het einde van September met de grootste koffie schaarste van deze eeuw geconfron teerd zal worden. „Tegen eind september zullen er op de internatinoale markt nog slechts zes miljoen balen (van 45 kilo) koffie te koop zyn en dat is op ba sis van het huidige consumptieniveau voldoende voor slechts zes weken", aldus Cantu Pena, die voorspelde dal tegen die tijd alle bekende reserves op de wereld uitgeput zullen zijn. Deze schaarste wordt volgens Can tu Pena veroorzaakt door de geringe oogsten in de belangrijkste koffie- producerende landen, Brazilië, Co lumbia en El Salvador, die alle door slechte weersomstandigheden zyn getroffen. Voor Mexico zal volgens de directeur van het koffie-instituut de oogst dit seizoen „normaal" zijn. ZIERIKZEE, 5-5. Donderdagmorgen werd een delega tie van Russische oorlogsveteranen, die deze week een hezoek aan ons land brengen, ontvangen op hel stad huis. Wethouder W. den Boer sprak het gezelschap in het Engels tóe, hetgeen werd vertaald door tolk de heer A. L. Feidorov. De wethouder zei het een eer te vinden de Russische gasten in het stadhuis te mogen ontvangen en wees erop dat dit bezoek plaats vindt in een tijd, dat men in Nederland de bevrijding herdenkt. „U weet dat het goed is in vrij heid te leven en goede betrekkingen te hebben met andere landen. Ik zie uw bezoek hier als een bewijs van die goede betrekkingen", aldus de heer De Boer. LONDEN, 5-5. President Carter van de V.S. heeft zich donderdag bij aankomst in Londen, waar hij zal deelnemen aan de economische top conferentie, optimistisch getoond wat het resultaat van de bijeenkomst be treft. Hij gelooft dat er belangrijke stap pen zullen werden gedaan tot op lossing van de economische proble men van de westelijke wereld. Op de waag of er initiatieven van hem te verwachten zijn, antwoordde de Amerikaanse president bevesti gend, maar hij wilde er ong niets over zeggen. Spreker zei zich er van bewust te zijn dat het gezelschap niet voldoen de tijd zou hebben alle Zierikzeese gebouwen te bekijken, maar hoopte dat men wel een goede indruk van het historische karakter van de stad zou krijgen. Alvorens de Russische gasten het stadhuis bezichtigden, werd een dronk uitgebracht op de goede onderlinge betrekkingen. Dagje Zeeland Het bezoek aan Zierikzee maakte deel uit van een dagje Zeeland. Te voren was het gezelschap in Brui- nisse ontvangen en kreeg men een uitleg over de Deltawerken. Verder werd een bezoek gebracht aan West- kapelle en Vlissingen en vond een ontvangst plaats door de kommissa- ris van de koningin dr. C. Boertien. De delegatie van de Sowjet Oor- logs Veteranen Commissie (S.W.V.C.) bestond uit de generaals S. P. Ivanov, hoofd van de delegatie en A. P. Maresjev, die beiden de titel Held van de Sowjet Unie dragen, luitenant generaal V. N. Dzhandzha- gava, voorzitter van de afd. Georgië van de S.W.V.C., de heer V. G. Zhgenti, één der weinigen die de op stand op Texel overleefden en de heer A. L. Feidorov, sekretaris van de S.W.V.C. en tevens tolk. DEN HAAG, 5-5. „Met tie aan scherping van het regeringsbeleid, zoals door de SER-eeonomen wordt voorgestaan, ben ik het duidelyk niet eens". Minister Duisenberg van financiën heeft dit heden vrijdag gezegd in een inleiding over „Partikulier ini tiatief en financiering" op een kon- gres in Den Haag van „Jong Marta- ment" van het Nederalnds Christe lijk Werkgeversverbond. Hij beklemtoonde dat de regering eerst na langdurig en nauwgezet on derzoek van een aantal alternatieve beleidsvarianten en na zorgvuldige afweging van voor- en nadelen tot Staatssekretaris Schaefer: AMSTERDAM, 5-5. Staatssecreta ris Schaefer van volkshuisvesting meent, dat het CDA het systeem van de individuele huursubsidies bijna tct op de grond wil afbreken. Dit is donderdagavond gebleken, tijdens een toespraak op een PvdA-verkie- zingsbijeenlcomsl te Amsterdam. „Het CDA wil die afbraak van het moeizaam-opgebouwde systeem, om dat het anders haar verkiezingspro gramma niet kan financieren", zei Schaefer. „Het systeem is zodanig opgezet dat de overheid de mensen, die vroeger geen goede en redelijke woonruimte konden betalen, thans helpt bij het huren van een fatsoen lijk huis". Volgens de PvdA-kamer- kandidaat zal de VVD wel oren heb ben naar de plannen van het CDA. Een dronk werd uitgebracht op de goede onderlinge betrekkingen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) slachtoffers, die van plan is meer dere delegaties te gaan ontvangen, om meer buitenlandse kontakten te krijgen. Reeds eerder werd een be zoek gebracht door een Nederlandse delegatie aan Rusland. Het gezelschap werd van de zijde van de ambassade van de U.S.S.R. gekompletteerd door de militaire at taché kolonel A. Rybako'v. Ook was aanwezig de heer P. Paree, voorzit ter van de afdeling Zeeland van de B.N.M.O. Uit handen van wethouder Den Boer ontvingen beide delegaties de herdenkingspenning van Zierikzee. Als tastbare herinnering aan het be zoek aan deze stad kregen alle gas ten verder het boekje „Zierikzee, stad als een kasteel", aangeboden. PEKING. Bij zonnig en aange naam weer (ongeveer 20 graden) hebben prinses Beatrix en prins Claus vrijdagmorgen het zomerpa leis bezichtigd, gelegen aan de rand van de Chinese hoofdstad Peking. Op uitnodiging Hel bezoek van de Russische gas ten vindt plaats op uitnodiging van de Bond van Ned. Militaire Ooiiogs- de keuze van het door haar uitge stippelde beleid is gekomen. Onzekerheden „Op een aantal punten bestaan onzekerheden, dat kan niet worden ontkend en we hebben daar in onze beleidsstukken oo zelf op gewezen. Het rapport, van de kommissie van ekonomische deskundigen van de SËR legt daar sterke nadruk op. Vreemd is echter", aldus dr. Dui senberg, „dat de SER-ekonomen wel uitvoerig op de risiko's van het regeringsbeleid ingaan, maar die zelfde zorgvuldige toetsing niet op hun eigen voorstellen toepassen". AMSTERDAM, 5-5. De bijzondere strafkamer van de rechtbank Am sterdam 'begint maandag 9 mei met de behandeling van het eerste deel van het grote proces tegen de van' oorlogsmisdaden verdachte Blari- cummer Fieter Ni cola as Menten (77), in het gebouw van het. kantonge recht. FREETOWN, 5-5. Zeker zeven mensen hebben donderdag, aan de vooravond van de parlementsverkie zingen, het leven verloren in Sierra Leone. Velen worden vermist of heb ben schotwonden opgelopen. Een dorp is bijna geheel in de as gelegd. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 7 en zendag 8 mei Dokter A. W. van Geer, Zierikzee. tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach en dokter Stenger. Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddiênst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J. H. Richard, Nieuwerkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buytendijk en dokter Speelman. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30. Haamstede, tel. 01115-1535 neemt waar voor Duiveland en Bruiriisse. Zuster Werkman, Vloedstraat 1 Kerkwerve, tel. 01110-2309 neemt--- waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. Bulk, Hoogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst ygor Schouwen- Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Wegens verbouwing tijdelijk verhuisd naar Havenplein 3 Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Vrijdag 13 mei Zierikzee Chr. kleuterschool „De Speeldoos", 18.30-22.00 uur bazar. Chr. Geref. kerk, 19.30 uur, verkie- Z'inigsb ijeen komst SGP. Rcnesse Manege Grol, 20.30 uur, ledenverga dering Cabaliero Ruiters. Nieuwerkerk Bibliotheek. 18.45 - 19.15 uur Zaterdag 14 mei Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, volks- dansavond P.J.Z. Zonnemaire Sportveld, 11.00 uur tot 19.00 uur, ..Dolle Sozen Pretdag". Bruinisse Opening brandweerkazerne, 14.45 uur; 15.15 uur demonstratie nieuwe brandweerwagen. Dinsdag 17 mei Haamstede Ned. Ver. van'Huisvrouwen, (bezoek aan Landbouwmuseum Dreischor). Gemeentenhuis, raadsvergadering, 19.30 uur. Brouwershaven Hotel „Floris V", 20.00 uur, afd. Rode Kruis. Woensdag 18 mei Zierikzee Bejaardenreis. Vertrek biissen: Bor- rendamine, Havenplein, Beurs, Gara ge Malta, 12.30 uur. Zaterdag 21 mei Brouwershaven Grote Kerk, 15.00 uur, Zendingsma nifestatie. Verwachting tot zaterdagavond: Vrij zonnig' Vrij zonnig, maar ook kans op een lokale bui; meest matige zuidweste lijke wind; minimumtemperaturen omstreeks 5 graden, maxima van 13 graden aan de kust tot 18 graden plaatselijk in het binnenland. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperatuur: omstreeks 6 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 15 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal:"70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 7 mei. Zon op 6.00, onder 21.14 Maan op 1.00, onder 9,32 8 mei. Zon op 5.59, onder 21.16 Maan op 1.27, onder 10.42 9 mei. Zon op 5.57, onder 21.17 Maan op 2.06, onder 11.55 Laatste kwartier: 10 mei (6.08) HOOG- EN LAACWATER Hoogwater Laag water 7 mei 6.57 19.18 12.22 0.54 8 mei 7.45 20.04 13.16 1.00 9 mei 8.34 20.51 1.46 14.24 Doodtij: 12 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het lagedrukgebied dat de laatste dagen bij ons voor vrij slecht weer zorgde is naar het noorden weggetrokken en bevindt zich nu in de buurt van zuid-Noorwegen. In middels begint een hogedrukgebied dat zich boven Frankrijk en de Al pen ontwikkelt zijn invloed op het weer in onze omgeving te doen gel den, hetgeen een weersverbetering tot gevolg heeft. Voor zatei'dag wordt; dan ook over wegend droog weer verwacht met zonnige perioden. Vrijdag 6 mei Zierikzee Jeugdsoos Brogum, 20.00 uur, film avond. Dependance RSG Galand weg, 'film avond Ziejook, 20.00'uur. Hotel Concordia, 20.00 uur, openbare verkiez'mgsvergadering VVD Zaterdag 7 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur film Afrêke- ning in Sjanghai. Serooskerke Dorpshuis. Start wandeltocht. 14.00 uur Demonstratie politiehonden 19.00 uur. Zondag 8 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur film Afreke ning, in Sjanghai. Maandag 9 mei Zierikzee Herv. Ver.gebouw, 19.30 uur. afd. C.N.V. Nieuwerkerk „De Meebaal".. Ver. Landbouwwerk tuigen. 20.00 uur. Dinsdag 10 mei Zierikzee R.T.M.-slation, 7 uur 's morgens, vertrek reisje C.P.B. RK-centrum. 19.30 uur, afd. Zierik zee U.V.V. Haamstede Geref. kerk, 14.00 uur, Ned. Ver. van Huisvrouwen Woensdag 11 mei 1977 Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw. 14.30 uur, Bejaardenmiddag N.C.V.B. Dreischor Herv. kerk, 19.30 uur, „Korenavond" uitgaande van de Commissie Koor zang Schouwen-Duiveland. (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Signorita Emilia stond aan de re ling van de „Viera Y Clavigo"; dat oude schip had nog iets - of zeg maar zovéél - van die ondefinieer bare distinktie, waar pa en ma al tijd- zo verrukt van warenals die .de jaarlijkse reis maakten van Gran Canaria naar de Balearen. Haar vriend stond er op dat zij in de lounche nog een coktail zou drin ken ,maar zij wilde persé eerst de donkere kustlijn van L anzarote voorbij zien schuiven. Straks was het avond dan Was er nog wel tijd voor een gesprekje en een glaasje. Ach, Emilia wist altijd de harts tocht van haar Spaans temperament af te wisselen met een zekere be- schouwelijkheid en terwijl de Ipte avondzon schuine kleurige strepen aan de hemel penseelde, stond zij in gedachten. Een rookpluim, traag verwaaiend in de wind verliet de hoge pijp en op het tussendek lüng dat vreemde aroom van zilt, olie en stoom dal jaren later nog herinne ringen zou losweken aan die eerste zeereis, zo lang geleden al. Diep in het schip als een groot kloppend hart de machines, die le ven gaven aan het gevaarte; hoog in de mast cle vlag met die trotse naam: „Viera Y Clavigo". Een flard van- voedselgeur in- het trappenhuis, her innerde aan het1 naderend tijdstip van de maaltijd, maar zover was het nog niet. „Kom een glaasje qan de bar dan", had Blasco haar vriend toen geroepen en nee, dat was geen. gek voorstel. Zij liep naar hem toe en zag hoe sierlijk het blauwe water door hel schip in witte golven werd doorsneden; een ver schüimspoor achter zich latend. Ze legde haar be ringde hand op de donkerbruine leuning in hel trappenhuis en maakte een kokette kwartslag met haar zwarte laarsjes. In het glaspaneel, met daarachter, een kaart van het uit' elkaar geplo zen schip met al zijn ruimten, kooi en, dekken, ontdekte zij tevreden te zijn over zichzelf. De gloed van de Spaanse wijn overtuigde haar nog meer en juist toen zij weer het glas hief, liet de stoomfluit zich door dringend horen. In de verwaaiing van de wijde, hemel kreeg het ge luid iets onzegbaars sonoors en in tiems, zoals stoomtreinen in de Far West dat vroeger hadden. In de verblijven vroegen de men sen: waar om blaast hij nu?". Nou, dat is nooit duidelijk geworden, maar de logboeken zijn aan boord en 15 juni 1937 is nog best te vinden, met behulp iwn een Spaanse tolk of na het volgen van toch maar een Teleac-kursus, Op Emilia kom ik dan misschien terug. Hoe ging het verder, hoe ivas het op de Balearen-en - laten we eerlijk zijn - deze Spaanse is inmiddels ook een dagje ouder geworden, maar ze heeft wel gehoord dal „haar" „Viera in een koude, winderige haven ligt ergens in Hollanda maar varen doet het schip niet meer, alleen de geheimen bewaren van 65 jaar ploegen door het warme water van de subtropen. SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2