Grevelingen-beroepsvissers voelen zich bedreigd door oesterplannen' Krat Heineken MalseKip De minister vraagt om advies over het Waterstaat tracé wico S- II DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuw probleem er bij hartstikke goedkoop RADIO ZIERIKZEE; voor muziek: 9 c De Philipsdam Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen RADIO ZIERIKZEE; voor muziek WAT 2EGT PE :t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 mei 1977 133ste jaargang Nr. 22093 waarin opgenomen (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22.50. per jaar 86.—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Jubileumviering Huishoudschool BRUINISSE, 4-5. ,,Wal als eeii groot gevaar op ons afkomt is de toenemende druk van de oesterexporteurs uil Yerseke, die van mening zijn onvoldoende ruimte te hebben oji de braakliggende gronden in de Oosler- sclielde". Dit deelde de béér II. Schot als voorzitter van de vereniging van beroeps vissers „De Grevclingen" mee tijdens een algemene ledenvergadering die werd gehouden in hotel „Storm". Deze groep vissers die hun beroep uitoefe nen op het Grévelingenmeer zien hun tockost ernstig bedreigd nu bekend is geworden dat de Dienst der Domeinen (Zuidwest Nederland) in samenwer king met de direktie der visserijen het voornemen heeft in het Grevelingcn- inecr percelen in huur te gaan uitgeven voor oesterkuituur. Het Grevelingenmeer werd in 1971 afgesloten en kreeg een rekreatieve bestemming'zoals dal te zien is in de inrichtingsschets Grevelingenmeer uitgegeven door C.R.M. De vereni ging van beroepsvissers „De Greve- lingen" is huurder voor het aalrecht en de Deltafederatie is ook huurder voor sportvissers voor alle vissoor ten waaronder ook het schelpdieren recht. Advertentie rr 24 flesjes bier 0,3 liter, mits afgehaald 14.64 10?5 diepvries, klasse A 1100 gram nu 1100 gram nu 395 Beheerskommissie Beide belangengroepen werken samen in een Beheerskommissie voor een doelmatige bevissing en een goed visbestand door het uitzetten van pootvis. De vereniging voor beroeps vissers heeft dit jaar voor f 43.000 aan glasaal uitgezet in het Greve lingenmeer. Het schelpdierenrecht werd in 1975 door de dienst der Do meinen zonder opgaaf van reden aan de huurder onttrokken. Verzoeken van de beroepsvissers aan landbouw en visserijen en aan de dienst der Domeinen het schelp- dierenrecht in te huren werden niet in behandeling genomen. Met het oog op doelmatige bevis sing en het voorkomen van schade aan vistuigen en visstand wat in het belang is van de beroepsvisser, en ter bescherming van de verkregen rechten ligt het meest voor de hand dat ook zij het schelpdierenrecht konden huren. „De mogelijke funktie van het ge bied als zaadwinning kan, mits ge reglementeerd en op de meest ge schikte jaargetijden ,als expansie worden benut voor de kultures in de Oosterschelde", aldus de voorzitter. Door de mogelijkheden voor de vis serij met een open Oosterschelde is het oorspronkelijke gebied voor oesterleell volledig behouden geble ven. Het zo noodzakelijke effekt van eb en vloed voor deze tak van de visserij vindt men niet in het stag nate bekken van het Grevelingen meer. Oiilsluiten? „Kan er naar worden gestreeld ook het Grevelingenmeer weer te ontsluiten waardoor de identiteit van het meer als kustwater moet wor den gezien en daardoor de binnen- vissers moeten verdwijnen?" zo vroeg de voorzitter. Hel bevreemdt de beroepsvissers dat de indieners van het verzoek welke volgens de oesterschadewet van sepl. 1966 een tegemoetkoming van schade hebben ontvangen op grond van de Delta- schadewet en levens in de gelegen heid zijn gesteld hun bedrijf op eigen risiko voort te zetten, toen na 1963 door een natuurramp (strenge vorst) deze kuituur volkomen werd vernie tigd zich nu weer meldep. Het beschikbare pakket van per celen (momenteel verwaarloosd) in de Oosterschelde kan door intensieve bevissing volledig worden benut door het geringe percentage oestervissers dat zich hiervoor aanmeldt. Hiervoor werden door de overheid reeds miljarden beschikbaar gesteld. Excellente oesterpercelen kwamen voor de afsluiting op staatsgronden in de Grevelingen niet voor. Door de stap-voor-stap-politiek van de zogenaamde oesterkwekers in hun benadering tot de overheid zul- Advertenlie elektronica draad bouwdozen kabc.l gereedschappen kds antennes acculaders batterijen - testapparatuur v. video (Doorlopende demonstratie) len de beroepsvissers in zo.'n hoek gedreven worden dat zij gedwongen zullen worden hun bedrijf te beëin digen. (Vervolg op pag. 5) Advertentie ZIERIKZEE. In 1972 werd de O.B.S. ,,'t Kofschip" geopend en op het plein lag een fraai schip. Als speel- objekt bedoeld, sneuvelde het vrij snel, zijnde misschien toch te fragiel 'voor de jeugd. Dankzij veler ins pan ning, de gemeente Zierikzee, de Ou derkommissie en het schoolpersoneel werd intussen een aardig bedrag op tafel gelegdresultaat van een bazar. Met het geld kon een nieuwe boot worden aangeschaft; zeer solide zal hij het zeker heel wat langer uithou den. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) TER OVERNAME gevraagd ASSURANTIE- f PORTEFEUILLE^? of -KANTOOR I op Schouwen-Duiveland Koopsom tot 300.000,— Brieven onder nr. 4284 aan het bureau van dit blad. DEIN HAAG, 4-5. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat lieeft de Raad van de Waterstaat 0111 advies gevraagd over het te kiezen definitieve tracé van de Philipsdam. Dit is cén van de twee zogenaamde compartimenteringsdammcn in de Oosterschelde, die evenals de storm vloedkering in 1985 klaar moet zijn. De Philipsdam loopt van Sint Phi- lipsland in noord-westelijke richting en sluit aan op de Grevelingendam. Deze plaats is destijds samen met. die van de Oesterdam gekozen om hel gewenste getij verschil in de Ooster schelde te garanderen. De dam moet het zoute water van de Oosterschel de scheiden van het zoete water in het bekken daarachter. Nota Over het tracé van deze dam en het tracé van de hierop aansluitende weg op Sint Philipsland heeft de kommissie compartimentering Oos terschelde een nota opgesteld(, die de minister nu aan de raad van de wa terstaat heeft gestuurd. In zijn ad viesaanvraag merkt deze op, dat de aansluitende weg die zal worden op genomen in het provinciaal wegen plan, niet los kan worden gezien van het zuidelijk deel van de dam. Om vertraging in de Ooslérschel- de-werken te voorkomen, dient voor het eind van dit jaar het tracé van de dam te worden vastgesteld. De plaats van de sluizen in de Philips dam werd al eerder bepaald en daar is enige tijd geleden een begin ge maakt met de aanleg van de bouw put. Wilt U goedkoper uit zijn Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen maandag gesloten Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 DEN HAAG. Bij de jongeren die op .25 mei voor het eerst naar de stembus gaan lijkt een sterke voor keur te bestaan voor de Partij van de Arbeid en D'66. I)e audio-specialist voor Schouwen-Duiveland Speciale 24 uurs servicedienst voor horecabedrijven Met RADIO ZIERIKZEE bent u beter uit. zenders ontvangers stereo Hifi Video P.A. onderdelen ZIERIKZEE. Tijdens een bijeen komst wegens het 50-jarig jubileum van de huishoudschool Prinses Ju liana" toonden de tien prijswinna- ressen van de modeshow hun zelf bedachte krealies. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uil II pagina's Wanneer men niet durft te zeggen wat men meent, meent men straks niet meer wat men zegt. Ze no filLT <-2> Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en plaatselijk een bui; meest matige wind uit weste lijke richtingen; minimumtempera turen omstreeks 7 graden, maxima morgen van 12 graden in het noord westen tot 18 graden in het zuid oosten van het land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperatuur: omstreeks 7 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 15 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 mei. Zon op 6.01. onder 21.13 Maan op 0.39, onder 8.26 Laatste kwartier: 10 mei (6.08). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6 mei 6.13 18.36 11.37 Springtij: 5 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 5-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een front, dat de begrenzing vormt van koude lucht in het westen en warme lucht in het oosten van het land trekt thans naar het oosten weg. Hierdoor is geheel Nederland vandaag in de koudere lucht beland. In deze lucht komt veel bewolking voor waaruil hier en daar wat regen kan vallen. Het ziet er nu naar uit, dat de lucht boven ons land gelei delijk onstabieler van opbouw wordt. Hierdoor kunnen er gaten in de be wolking gaan vallen, terwijl er plaat selijk ook een bui tot ontwikkeling kan komen. De temperatuur blijft bij dit alles ook morgen aan de lage kant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1