Ook regio-mosselvissersvloot in de Waddenzee Vogelsterfte Ds. Paisley bedreigd Sow jet-helden naar de koningin Mislukte kaping NEDERLAND BELEEFDE EERSTE TV-LOZE AVOND SINDS 1961 Sterk Europa ONTWIKKELINGEN Zoeken naar zaad Nieuw slachtoffer „Tenerife" YOUTH FOR CHRIST Kanttekening- bij lintjesregen Van Agt over vrouwenbanen Ramp en foutparkeerders Scherm bleef zwart AGENDA STIL Tegemoetkomend aan het verlan gen naar inzicht en mogelijk ook als reaktie op allerlei in het recente ver leden geplaatste vraagtekens met betrekking tot bepaalde ontwikke lingen in de Schouwse Westhoek, heeft het kollege van b. en w. der gemeente Westerschouwen gezorgd voor een nota, waarin de horecabe- stemming in hel bestemmingsplan Nieuw Haamstede aan de orde is ge steld. In het uitvoerig raadsverslag wordt gemeld, hoe erdoor de ge meenteraad op is gereageerd. Het bleek niet wel mogelijk de zaak thans nog terug te draaien. De ..zaak" is in konkretö een nieuwe verandering van „De Schouwse Boer", met helaas te verwachten ef- fekten, die associaties oproepen aan vergelijkbare veranderingen van en by de Torenhoeve". In het algemeen was er angst voor „verstening" in het betrokken gebied en ook de meest ruim denkende kan niet ont kennen dat die angst grond heelt. Allerlei akties van belangengemeen schappen zijn ook door die beducht heid gevoed, maar het blijkt regulair thans te laat, een in gang gezette ontwikkeling te stoppen. Er steekt iets in van een Grieks noodlotsverhaal. Men ziet het aan komen. maar de gang van zaken kan niet meer onderbroken, want dan komt men in konflikt met de „re gels van behoorlijk bestuur', zoals het ook in de raad van Westerschou wen werd aangeduid. Uit die raad kwam nog een voorstel tot het ne men van een voorbereidingsbesluit, om de ontwikkeling te couperen en de daaruit voortvloeiende schade voor eigen rekening te nemen, maar dat voorstel kreeg geen meerderheid. Er is immers weliswaar nog geen cement gestort, maar wel al pap; „mogelijk zyn er afspraken ge maakt" of wat ook. Men kan - zo waren de argumenten - als gemeen tebestuur, niet iets toezeggen, ga randeren, afspreken of suggereren en later net doen of er niets is gebeurd. Dat klopt ook wel, maar (het is de vurige hoop van velen) misschien kunnen „Torenhoève" en „De Schouwse Boer" twee schepen op liet strand zijn, die voortaan als bakens in zee gaan fungeren. Het onderwer- pelijke gebied is heel mooi en de estetische verhoudingen liggen er erg subtiel. Als 'meni' hier met virij opzienbarende bouwkundige horeca- toestanden begint, zal het er niet fraaier op worden en ook al heeft men nog zo veel oog voor de toeris tische „eisen van de tijd", dat is en blijft jammer. SAN ANTONIO, 2-5. In de Ame rikaanse stad San Antonio- is de 59- jari-ge Charles Pinkstaff overleden aan de verwondingen die hij heeft opgelopen bij de vliegtuigbotsing van een KLM-Jumbo en een Pan- Am-Jumfoo op het vliegveld van Te nerife op 27 maart. Het totale aan tal deden is nu gestegen tot 58.1. De toestand1 van drie gewonden in een ziekenhuis an San Antonio is nog kritiek. (Vervolg van pag. 1) Brouwershaven In de gemeente Brouwershaven werdi vogelsterfte gemeld -van twee plaatsen waarbij de slachtoffers voornamelijk eenden waren. Met be hulp van een jachthond werden in de Spui'kom een twiritigtaii dode vogels opgespeurd. De meeste vogels waren waarschijnlijk van elders afkomstig' hoewel er ook een tamme zwarthals- zwaan het slachtoffer werd. Er wer den 11 wilde eenden, 8 kapmeeuwen en 1 zwart'halszwaan aangetroffen. In- het Dijkwater (Sirjansland) werden 37 dode vogels aangetroffen, overwegend wilde eenden, maar ook wintertalingen, 'kapmeeuwen enz. Medewerkers van het Staatsbosbe heer hielden de situatie in 'het cog. aangezien er 6-8.000 eenden verble ven. Zierikzee I-n de gemeente Zierikzee deed zich een omvangrijke sterfte van kapmeeuwen voor. Verder werd vis sterfte gesignaleerd; beide sterftes konden worden toegeschreven aan botulisme. Bij de Zoete gracht en Kaeskens- water werden de eerste dode kap meeuwen aangetroffen; vanaf die die datum werden de dode vogels da gelijks, ook in de weekends, door de plantsoenendienst van de gemeente Zierikzee verwijderd. De laats-e exemplaren werden gevonden op 9 september; gedurende die periode zijn er ongeveer 150 kapmeeuwen ge vonden. Door het frekwente rapen kon worden voorkomen dat de eenden aldaar ook het slachtoffer werden. In het Kaeskenswater werd sterfte ender paling en snoe.kbaars gekon- stateerd. ZÏERÏKZEE BRUINISSE, 2-5. De Zeeuwse inosselvis- sersvloot (plm. 80 schepen) is weer geconcentreerd in de Waddenzee, in de havens Wieringen en Harliiigen, van waaruit heden-dinsdagmorgen zou worden uilge varen voor de jaarlijkse jacht op liet mosselzaad. zaad. Dat is voor velen een zeer be gerenswaardig artikel, dat maar schaars schijnt voor te komen. Het kan echter nog meevallen, want het zoeken naar klein mossel zaad is elk jaar weer een spannende bezigheid, die dikwijls ook wanneer men er niet op rekent beloond wordt. Vrijdag 10 juni eindigt de kampag- De komende weken zijn voor het mosselkwekersbedrijf van uitermate groot belang, omdat het al of niet voorkomen van mosselzaad de teelt voor hel volgende jaar of de volgen de jaren bepaalt. In de westelijke Waddenzee mag worden gevist van dinsdag 3 mei tot woensdagavond 18 mei, met. de on derbrekingen voor de weekenden. Iedere week telt vijf dagen. BELFAST, 5-2. 'De Noordierse po litie heeft de mededeling gekregen dat dominee Ian Paisley, een van de leiders van de militante protestantse groep die heeft opgeroepen tot een algemene staking die vannacht zou moeten ingaan, zal worden ver moord. De politie verklaarde maandag dat zij de bedreiging ei-nstig nam. Zij werd ontvangen toen de dominee,op de kansel stond in zijn kerk in Oost- Belfast. In zijn preek had Paisley gezegd dat agenten van de Britse geheime dienst hem en zijn mede-leider in de United Unionist Action Council, Ernest. Baird, wilden vermoorden. Na 23 mei kan worden gekozen uit drie mogelijkheden, blijven vissen op de westelijke Waddenzee (het z.g. Friese Wad) of overschakelen naar het Groninger Wad. Het zaad van het Groninger Wad mag naar Zee land worden vervoerd, het zaad van de westelijke Waddenzee moet op de percelen in het. noorden worden uit gezaaid. In de week van 30 mei tot 3 juni mag ook op de Zeeuwse banken, dus in Zeeland zelf naar mosselzaad wor den gevist. De vooruitzichten zijn tamelijk gunstig, omdat veel zaad dat vorig jaar is gevallen, inmiddels tot ont wikkeling is gekomen en deze half was of consumptiemosselen zorgen er dus voor, dat men niet leeg naar zijn kweekpercelen behoeft terug te gaan. Anders is het met het. kleinere Advertentie Export Jonge Jenever SCHIPHOL, 2-5. Vandaag (dins dag) zal koningin Juliana op paleis Soestdijk een delegatie van Russi sche oorlogsveteranen ontvangen, waarvan drie de hoogste militaire onderscheiding van hun' land dra gen: held van de Sow,jet Unie. De delegatie is maandag in ons land aangekomen. Van (le drie is Alexei Petrovitsj Maresjev nog bij zijn leven legenda risch geworden. Hij wordt be schouwd als de grootste held van de Sowjet-Unie. Als jonge kolonel vlieger schoot hij kort na de Duitse aanval op Rusland in de winter van 1941-1942 vier Duitse toestellen neer, maar werd daarna zelf geraakt. Hij belandde 60 km achter de Duit se linies in vijandelijk gebied en brak daarbij beide benen. Niet van plan zich voetstoots over te geven kroop hij op ellebogen en kin door bosgebied terug naar de Russische linies, ivaarbij hij zich in leven wist ZIERIKZEE, 1-5. Als startsein voor het werk van Youth for Christ in Zierik zee kunnen de aktiviteiten van het afgelopen week-einde beschouwd worden. De hoofdrol heeft de amerikaanse gospelgroep „Common Bond" gespeeld, die vier maal optrad. Eerst in de Chr. MAVO, toen een concert in hel Hervormd verenigingsgebouw en een programma op de Y.F.C.-bool de „Flora Bastiana" en tenslotte werd meegewerkt aan een interkerkelijke jeugddienst in de Gasthuiskerk. Als vervolg hierop zal elke eerste zaterdag in de maand koffiebar-avond gehouden worden in de „Lichtboei", Post.st.raat 37. De eerstvolgende zal zijn op zaterdag 7 mei om 8 uur 's avonds. Het programma zal dan verzorgd worden door een kleine theatergroep uit Goes. Foto: Ellen, zangeres in de amerikaanse groep „Common Bond". te houden met voedsel, dat hij op enkele andere gesneuvelde militai ren aantrof. Per dag legde hij aldus gemiddeld 2 km af. Na een volle maand \bérejkfe hij zijn eigen troe pen. Terstond noemden zyn beje^ benen geamputeerd. f Wal hem avervolgens nog meey' wept .bracht,.-was dat Itij .van de le gerleiding eiste opnieuw' te mogen vliegen. Het werd hem tenslotte toegestaan. Met twee houten benen liet hij zich in zijn jachttoeslel plaatsen en ging aldus opnieuw op jacht naar Duitse vliegtuigprooi. Volgens de heer E. H. van Eeghen van de bond Nederlandse militairen oorlogslachtoffers, slaagde hij ei- ondanks zijn handicap in nog acht Duitsers neer te schieten. Een tragische bijzonderheid is, dat Maresjev na de oorlog als gevolg van een oorlogssyndroom zo'n grote angst voor het vliegen heeft gekre gen, dat hij nu de reis naar Neder land per trein heeft afgelegd. ASSEN,-2-5. Het is een minpunt van ihet kabinet-Den Uy] dat er de afgelopen vier jaar geen wijziging is gekomen 'in 'het decoratiesysteem. Het zal voor een aantal- mensen moeilijk, zijn cm te blijven meewer ken aan de lintjesregen als er een sociaal onderscheid blijft bestaan tussen de verschillende onderschei dingen. Deze „persoonlijke" mening gaf burgemeester J. W. M asm an van As- sen toen hij het weekeinde een aan tal gedecoreerden ontving op het stadhuis van Assen. „Er zou heel wat gewonnen zijn als men er algemeen van doordron gen zou zijn, dat 'het bij iedere on derscheiding om dezelfde eer gaat en 'dat 'het geen strijd' lis om de' hoogste eer", aldus Mesman. ROTTERDAM, 2-5. CDA-lijsltrek- ker Van Agt vindt dat vrouwen die dat willen veel meer kansen moeten worden gebeden cm buitenshuis een werkkring te vinden. Vrouwen die liever hun tijd volledig aan het ge zin willen besteden moeten in onze maatschappij echter niet als minder waardig worden gekwalificeerd, om dat zij nu eenmaal geen 'betaald werk doen. Van Agt zei dit maan dagmiddag op een zeer drukke, goed deels dooi- vrouwen bezochte ver kiezingsbijeenkomst in het Groöt- handelsgebcuw in1 Rotterdam :n een toespraak over „emancipatie". ROME. 2-5. De gezagvoerder van vlucht 352 van Iberian Airlines heeft maandagavond met een brandblus- apparaat. een kaper die met een dolk zwaaide op het vliegveld van Rome bij Fiumicino buiten gevecht gesteld. De politie zei dat gezagvoerder Manrique de kaper besproeide met een brandblusapparaat toen de po litie buiten het vliegtuig diens aan- dacht had afgeleid. De kaper bleek een Libiër, Abuais- ja Ali Fargani. Eerder was gezegd dat hij Ben Gahieb heette. GELDROP, 2-5. Een groot aantal fout geparkeerde personenauto's vormde maandagavond, het grootste probleem bij de bestrijding van een gefingeerde brand in het St. Anna- Ziekenhuis in Gëldróp .Met name het inzetten van een zogenaamde hoog werker om mensen vanaf het dak te redden werd daardoor bemoeilijkt. Volgens de regionaal bi-andweer- commandant in zuid-oost Brabant J. Riepe doenzieh dex*gelijke pi-oble- men voor bij vrijwel' alle grote ge bouwen waar veel publiek komt. Nieuw erkei-k „De Meebaal".. Ver. Landbouwwerk tuigen. 20.00 uur. Dinsdag 10 mei Haamstede Geref. kerk, 14.00 uur, Ned. Ver. van HuisVrouwen Woensdag 11 mei 1977 Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw, 14.30 uur, Bejaardenmiddag N.C.V.B. Herv. kerk, 19.30 uur, „Korenavond" uitgaaxide van de Commissie Koor zang Schouwen-Duiveland. Vrijdag 13 mei Zierikzee Chr. kleuterschool „De Speeldoos", 18.30-22.00 uur bazar. Nieuwerkerk Bibliotheek. 18.45 - 19.15 uur Zaterdag 14 mei Bruinisse Opening brandweexkazerne, 14.45 uur; 15.15 uur demonsti-atie nieuwe brandweerwagen. Dinsdag 17 mei Haamstede Ned. Ver. van Huisvrouwen, '(bezoek aan Landbouwmuseum DreLschor). Gemeentenhuis, raadsvergadering, 19.30 uux\ Brouwershaven Hotel „Floris V", 20.00 uur, afd. Rode Kruis. Woènsdag 18 mèi Ziei'ikzee Bëjaardenreis. Vertrek bussen: Bor- rendamme, Havenplein, Beurs, Gara ge Malta, 12.30 uur. Zaterdag 21 mei Brouwershaven Grote Kerk, 15.00 uux', Zendingsma nifestatie. HILVERSUM, 2-5. De Ned. Omroep Stichting heeft maandagavond om 6.45 uur de volgende schriftelijke mededeling via de zenders Ned. 1 en 2 uitgezonden: „Als gevolg van een arbeidsconflict met de geluids technici van de NOS kunnen de programma's op Ned. 1 en Ned. 2 niet van geluid worden voorzien. Derhalve moeten de televisie-uitzendingen van hedenavond komen te vervallen" De verklaring vervolgde: „Came ramensen, belichtingstechnici en an dere technische medewerkers hebben zich solidair verklaard met de actie van hun geluidscollega's". De volgens programma uitzenden de omi'oepen NCRV en VARA heb ben hun programma's opgeschort. Nederland beleefde zodoende maandagavond zijn eerste televisie- loze avond sinds 1961, toen op 29 en 30 november alle televisiemedewer kers staakten. Dat ging om het uit blijven van een verbeterde loonre geling. Het scherm bleef toen twee avonden donker. Buitenlandse zenders Destijds was er voor de kijkers geen kompensatie zoals nu, want driekwart van Nederland kan nu Duitsland danwel België ontvangen. Toen in 1953 de Nederlandse televi sie begon, kon men drie avonden per week op één kanaal kijken. Later werd dat telkens een avond meer, totdat oktober 1960 ook de zondag- BQNN, 2-5. Een stei'k Europa is volgens de Amerikaanse president, Jimmy Carter, voor de toekomst van zijn eigen land onmisbaar. In zijn po litiek gaat hij van dit beginsel uit. Dit heeft Carter met nadruk te ken nen gegeven in een vraaggespi-ek met vier grote Europese kranten. „Zonder het volledige begrip, de instemming en medewerking van onze vrienden in Europa geloof ik niet dat wij het oost-west-vraagstuk met goed ï-esultaat. zouden kunnen oplossen", aldus het Amerikaanse staatshoofd in het interview dat hij een kleien week voor het begin van de economische topconferentie in Londen toestond aan Le Monde, The Times, La Stampa en Die Welt. avond kijkavond werd bij 22 uren zendtijd per week. Sindsdien was men slechts de twee avonden in 1961 van televisie verstoken. Dinsdag 3 mei Zierikzee Concertzaal. Jaspai-ine de Jong. 20.00 uur. Woensdag 4 mei Zierikzee Kerkzaal Ger. Kerk, Ger. Vrouwen vereniging, 20,00 uur. DONDERDAG 5 mei Bruinisse Herv. Ver.-gébouw, afd. „Phiilateli- ca", 19.00 uur (junioi-en); 20.00 uur (senioren). Vrijdag 6 méi Zierikzee Jeugdsoos Brogum, 20.00 uur, film avond. Dependance RSG Calandweg, film avond Ziejook, 20.00 uur. Zaterdag 7 mei Zierikzee Concertzaal', 20.00 uur film Afreke ning in Sjanghai. Serooskerke Doi-pshuis. Start wandeltocht. 14.00 uur Demonstratie politiehonden 19.00 uur. Zodag 8 mei Zierikzee Concertzaal', 20.00 uur film Afreke ning in Sjanghai. Maandag 9 mei Zierikzee Herv. Ver.gébouw, 19.30 uur, afd. C.N.V. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Een grote weldadigheid strekte zich gisteravond uit over dit - nog altijd goede - land. Het scherm bleef zwart; het buisje straalde niet. Geen ingewikkelde sprekers, geen bijeen geraapt wereldleed, geen pief, paf; poef van stoere binken in verfilmde crime-stories, maar ook geen liefe lijkheden; geen fluwelen vogelstem metjes in de tuin van Buckingham- palace en geen onrust zaaiende mooipraters, die proberen ons om te turnen en ons te beroven van enkele door strijd en moeite verworven, eigen inzichten. Het visse-oog bleef donker; geen fluorescerend getril als je een raam voorbij liep en mensen op habituele zit-kijk-plaatsjes ontbraken. Ze lie pen wat onthand door het huis wel licht, op zoek naar een ganzebord- spel misschien en de kranten werden opeens ook veel beter gelezen. Velen ontdekten, dat er heel wat in een krant staat, veel, eindeloos veel meer, dan het nieuios van 7, 8 of 11 uur op de buis normaliter weet op te lepelen, want dat is echt maar een fraktie van hetgeen er werkelijk aan nieuws voorhanden is. De pa's begonnen zich al in te schieten op Moederdag en hanteer den frekwenter en beter de theedoek bij het afwassen. Heel wat pa's en ma's begonnen op een ongebruike lijk uur ook weer een gesprek, an ders onmogelijk door de diktatuur van het straalkastje. Er was ineens weer oog voor alles; dat het nu (nieuwe tijd) zo lang licht is buiten, dat de merels razend de regen uit de lucht zaten te kwette ren, dat de prunusbloesems „nauw wiegden" in de avondschemering, dat er een paard hinnikte in gindse wei en sommige wolken heel laag over kwamen zeilen. Enfin, men begrijpt allemaal ver rukkelijke ontdekkingen, vol nostal gische herinneringen aan vroeger, toen er geen stralend „visse-oog" was en de avonden nog de avonden waren; maar niet 'van Reve. Toch waren er ook heel boze mensen. Ze hadden „de gids" al bestudeerd; de koffie stond klaar en de borrel ge reed. Alles was i ngesteld op de avondportie straalsaus, maar daar kivam die onthutsende mededeling en daarna werd alles donker. Alle maal dank zij de ontevreden tech-i nici. Het konflikt schijnt al bijgelegd. Dat is fijn voor de technici, maar ze toeten niet welk een arsenaal van empties ze hebben opengebroken. Het leven begon hier en daar opnieuw. Mensen kregen weer lol in elkaar en de avond duurde zo heerlijk lang. Krant, boek, spel en, gereedschap la gen voor de pak. Hei werd weer een doe-avondje, een praatavondje, een ontdek-avondje, een leef-avondje binnen of buiten. Dank u technici, dat dit wonder mogelijk was, want nietwaar, alle kastjes blijven stil, als uw sterke arm dat toil; maar de mensen kwamen in beweging. En hoe! SCHIEREI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2