HET INBRAAK-MYSTERIE BLIK DOOR HIT WERELD Carters energieplannen raken ook Europa Arrestatie Oekraïners Toename alcoholgebruik op de weg 31 Spoedlanding op Heathrow ZIKKIKZEESCIIE NIEUWSBODE nm«a.f .pm i«i Ai.tWi De energieplannen van president Carter zullen niet iedereen in Ame rika blij maken, zoals hij zelf al ruim van tevoren zei. Hij heeft namelijk de tamelijk ongebruikelijke weg be wandeld om eerst de natie rijp te maken voor zijn ideeën via tv+uit- zendingen - zo ongeveer om de an dere avond ivas Carter het hoofd nummer op de buis deze week. Zo kon iedereen al vast een beetje op de hoogte raken voor de plannen of ficiéél ingediend werden bij het Con gres dat de uiteindelijke beslissin gen moet nemen. Carter is zich zeer wel bewttst dat hij niets tot stand brengt als het Congres zich tegen hem keert, maar hij weet even goed dat dit Congres het niet zal wagen hem te dwarsbomen als de kiezers in den lande, wel begrip tonen voor wat hij wil. Vandaar dat in de ko mende dagen vooral interessant is hoe de gewone Amerikaan reageert - die reaktie bepaalt ook hoe het Con gres desnoods tegen heug en meug zal handelen. En dat bijvoorbeeld de auto-industrie van Detroit kwaad is over zijn plan om de benzineprijs behoorlijk te laten stijgen als het verbruik niet daalt - dat is aanzien lijk minder interessant al zal het waarschijnlijk wel iets grotere na druk krijgen Vanuit Europa mag men gerust met grote aandacht kijken naar het verloop van Carters pogingen om de V.S. te bewegen tot een grondige aanval op de verspilling van energie. Immers als het opraken van de ge bruikelijke energiebronnen voor de V.S. al noopt tot zulke ingrijpende maatregelen, dan is de situatie voor de minder met grondstoffen bedeelde Europeanen nog veel ernstiger. Want al gaat het in dit verband allereerst om olie en aardgas, waarvan de pro- duktie in de jaren tachtig volgens Carter achter zal raken bij de vraag, dit is niet los te zien van de andere punten in zijn programma. Voor de V.S. is het dan nog altijd zo dat daar in de eerste plaats olie- en aardgas voorraden zijn waarbij de Europese totaal in hel niet vallen, ondanks de Noordzee. En dan bezit het land nog steenkool in overvloed - zeker voor zes tot twaalf eeuwen genoeg om de hele wereld te Doorzien op basis van de vraag in 1972 volgens een rapport- waarop Carter zich baseert. Plus naar schatting zestig procent van de wereldreserves aan uranium, zodat het in theorie voor de VS zeer wel mogelijk is om volop elektriciteit te produceren in kerncentrales en- steenkool om te vormen tot vloeibare brandstoffen die bruikbaar zijn voor auto's en andere moeilijk op elektri citeit over te schakelen energiever bruikers. Tegen verspillers Nu, wat de kernenergie betreft heeft Carter al duidelijk laten blij ken geen geweldige voorstander te zijn, zeker niet als het gaat om- za ken als fabrieken om verbruikte reactorbrandstof „op te werken" waarbij plutonium wordt vervaar digd dat behalve voor kernbommen ook te gebruiken is voor de „snelle kweekreactor" het systeem dat. het mogelijk maakt, om zoveel mogelijk energie op te wekken met- zo weinig mogelijk xiranium als uitgangspunt- Dat zijn twee allesbehalve geestdrift wekkende zaken, maar als vele Eu ropese landen en ook Japan deson danks toch daarop Min hoop stellen dan is dit ook omdat ze op energie gebied in een aanzienlijk minder confortabele positie zitten dan de V.S. MOSKOU, 25-4. De Sowjet-autori- teiten hebben weer twee leden ge arresteerd van de Oekrainse afdeling van een groep die naleving in de ga ten houdt van de akkoorden van Hel sinki inzake de rechten van de mens. Dit is maandag gezegd in dissidente kringen in Moskou. De gearresteerden zijn Malislav Marinovitsj en Mykola Natosevitsj Zij zijn zaterdag aangehouden toen de huizen van negen activisten wer den doorzocht. Twee andere leden van de groep, Mykola Roedenko en Oles Tichy, worden al sedert februari vastgehou den. DEN HAAG, 25-4. Volgens de cén- trale politie verkeerscommissie is er in 1976 een duidelijke toename ge weest van het alcoholgebruik door verkeersdeelnemers. Blijkens net jaarverslag zijn vorig jaar bij ca. 120 landelijke en regio nale alcc'hole on troles in totaa 1254.003 voertuigen gecontroleerd. Hierbij werden in totaal 1659 als misdrijven te boek staande gevallen van alco holmisbruik geconstateerd. Er wer den in totaal 3845 rijverboden opge legd na ademtest. In 68 gevallen wei gerden de verkeersdeelnemers de blaaspijpj esproef. Hoewel de landelijke en regionale controles de nodige aandacht hebben gekregen is het volgens de c.p.v.c. duidelijk geworden dat de repressie ve waarde van de routinematige al coholcontrole tijdens de dagelijkse surveillance groter is. Bij de ideeën van Carter om- ver spilling tegen te gaan zit vrij wat waarvan men in Europa en Japan de wijsheid ook wel inziet en zeker niet snids gisteren. Daar is bijvoorbeeld de matige isolatie van de woningen en bedrijfsruimten, uiaarvan de ver betering technisch wel mogelijk is maar economisch niet zolang het be trekkelijke goedkope elektriciteit of aardgas of olie is die men ermee, be spaart. Als echter in de V.S. groot scheeps dit probleem wordt aange pakt plus de daarmee samenhangen de toepassing van zonne-energie en aardwarmte voor de verwarming van de huizen, is er voor de niet-Ameri- kanen goede kans iets mee te pikken van de ontwikkelingen in het land dat tot- dusver zich een kampioen heeft getoond in het snel en grondig gebruiksklaar maken van nieuwe technologieën. De kans is zeker niet uitgesloten dat Europa tot zijn op luchting minder afhankelijk xvordt- van kernenergie door een ontwikke ling die Carter nu in de V.S. op gang heeft gebracht. Exclusieve lederen geschenken en bureaugarn turen LONDEN, 25-4. Een Boeing 737 van de Westduitse Lufthansa heeft maandagochtend op de Londense luchthaven Heathrow een spoedlan ding gemaakt nadat de vlieger had gemeld door iets te zijn geraakt. Toen het toestel boven een mili taire zone in België vloog had de vlieger een schok gevoeld en onmid- delijk aan Londen gemeld dat hij meende door iets te zijn geraakt. Het toestel mocht met voorrang landen op' de Londense luchthaven waar men inmiddels op alles was voorbe reid. Werktuigkundigen konden echter geen zichtbare schade ontdekken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ARNHEM. De actie van de veer tien Oostgelderse gemeenten tegen de Duitse plannen om een groot „energiepark" in het grensgebied te stichten heeft volgens de organisato ren al bijna 10.000 handtekeningen opgeleverd. DEN HAAG. Belangrijke manke menten komen allemaal wel aan het licht bij autokeuringen, maar er blij ven toch ook mankementen onopge merkt. Dit is de ervaring van de con sumentenbond, die twee gebruikte auto's bij twaalf verschillende keu ringsstations heeft laten keuren om de betrouwbaarheid van de autokeu ringen te onderzoeken. AMSTERDAM. Het C.D.A. heeft volgens minister Lubbers (econo mische zaken) speciaal de taak de sociale spanningen tussen werkne mers en bedrijfsleven te beheersen. De christen-democraten zijn daar toe beter in staat dan socialisten en liberalen, vindt de .minister. „Flitsen" uit het buitenland OSHAKATI (Namibië). Van de 121 zwarte schoolkinderen die in Nami bië zouden zijn ontvoerd door guer- "rilalstrijders van de zuid-west Afri kaanse volksorganisatie (SWAPO) zijn er 18 ontsnapt. MOSKOU. Tien politieke gevange nen in kampen in het gebied van Mordovie zijn met een hongerstaking van honderd dagen begonnen, aldus heeft de dissident Andrei Sacharov aan westelijke journalisten meege deeld. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt dat de rege ring heeft besloten een omstreden Amerikaans-Turks defensieverdrag waarover vorig jaar met oud-minisr- ter Kissinger was onderhandeld, te steunen. ROME. Een politieman is door schoten gedood en een journaliste gewond tijdens een botsing tussen studenten en politiemannen die hen van het universiteitsterrein van de Universiteit, van Rome wilden verja gen. LAHORE. In Pakistan zijn tiental len tegenstanders van premier Ali Bhoetto gearresteerd, onder wie twee leiders van de oppositie. CAIRO. De Britse minister van buitenlandse zaken. David Owen, is in Cairo aangekomen. Hij blijft twee dagen in Egypte waar hij zal spre ken over de ontwikkelingen in het middenoosten. IMPERIA. Een chirurg heeft een hersenbloeding gekregen terwijl hij bezig was met éen darmoperatie. Funjktionarissen van hel ziekenhuis in lret Italiaanse Imperia verklaar den dat de 69-jarige chirurg midden in de operatie tegen zijn assistent zei „ik voel me niet goed, neem het over". Even later zakte hij in elkaar. ROME. Het Italiaanse kabinet is in spoedzitting bijeengekomen om maatregelen te bespreken ter hand having van de orde en het recht in verband met de studentenrellen waarbij een politieman om het leven kwam. BRUSSEL. De arbeidskosten van arbeiders en beambten in de indu strie zijn nergens in de Europese Ge meenschap zo hoog als in Nederland. Dat blijkt uit het verslag inzake de sociale toestand in de gemeenschap, dat zopas in Brussel is verschenen. WASHINGTON. President Carter heeft nog geen besluit genomen wat betreft de levering van tanks aan Zaïre, waartoe de vorige regering besloten had. Hij zei vrijdag op een persconferentie, dat het hoogst on waarschijnlijk was dat hij in dit soort hulp zou toestemmen. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft het congres machti ging-gevraagd 100 miljoen dollar te geven an het ontwikkelingsfonds voor Zimbabwe (Rhodesië), een door de Verenigde Staten en Engeland ge projecteerd fonds om de overgang naar een zwart, bewind in Rhodesië te steunen. LONDEN. Veel begaafde en be kwame Britten willen Groot-Brit- tannië verlaten om zich in het bui tenland een beter bestaan op te bou wen. Dit blijkt uit een rapport van „Overseas.Recruitment Service Ltd" in Londen. BELFAST. In een drukbezocht ca fé in het Noordierse Craigavon, ten zuidwesten van Belfast, vond een man de dood en raakten zeven men sen gewond toen een onbekende met een mitrailleur het vuur opende op café-gascafé-bezoekers. De man ont vluchtte op een motorfiets. LISSABON. Premier Mario Soares van Portugal heeft de feestelijkheden ter gelegenheid van de derde ver jaardag van de Portugese revolutie met een aanval op de kommunisti- sche partij. KEULEN. Op de Hannover-Messe, de grootste industriële vakbeurs van West-Europa, kan een nieuwe bran der bewonderd worden die bij toe passing in centrale verwarmings-ap- paratuur, een besparing tot 15 pro cent kan opleveren op het verbruik van olie. SEOEL. Zuid-Korea heeft beslo ten voor (omgerekend) 250.000 gulden hulp in de vorm van militaire uni forms en medische goederen naar Zaïre te wenden, zo heeft het rege- ri'ngsdagblad Seoel Sjinmoen in een verhaal op de voorpagina vermeld. WELLINGTON. In delen van Nieuw-Zeeland is een korte maar hevige aardschok gevoeld die 5.25 re gistreerde op de schaal vap Richter. Er waren geen berichten over slacht offers of schade. WASHINGTON. Koning Hoessein van Jordanië is in Washington aan gekomen voor driedaagse besprekin gen met president Carter en leden van diens regering. De vorst heeft maandagochtend een onderhoud met de Amerikaanse president. BEIROET. Bij de gevechten van zondag in Beiroet zijn ongeveer 50 doden gevallen, zo is van goedinge- lichte bron in de Libanese hoofdstad vernomen. CACERES, Spanje. Juan Alvarez Sales, een 32-jarige Spaanse stieren vechter, is bezweken aan de verwon dingen die hij een dag eerder in de arena opliep. Hij was in het seizoen '77 de eerste matador die het slacht offer werd van zijn „sport". MOSKOU. Na huiszoeking bij ne gen Oekraïense leden van de „Hel- sinki"-strijders voor de mensenrech ten zijn twee van hen, Marislav Ma- rinowitsj en Mykola Matosewitjs ge arresteerd, zo is zondag uit dissiden tenkringen in Moskou vernomen. KRAKOW-NEURENBERG. Een Poolse soldaat heeft vergeefs gepro beerd op de luchthaven van Kra kow een vliegtuig te kapen. Dit is in Neurenberg meegedeeld door passa giers van de machine, een Tupolew TU 134 van de Poolse maatschappij LOT. BOEKAREST. 23 mensen zijn op 17 april in de Karpaten, 140 kilome ter ten noordwesten van de Roe meense hoofdstad Boekain een la wine om het leven gekomen. Dit heeft het Roemeense persbureau Agerpress gemeld. NIEUW DELHI. De Russische mi nister van buitenlandse zaken Aq- drej Gromiko is maandag in Nieuw Delhi aangekomen voor besprekin gen met Indiase leiders. Advertentie Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 27 APRIL NED. 1: Hel middagprogramma neemt de AVRO voor zijn rekening en het begint met een programma voor de kleuters nl. De holle boom. Vervolgens het eerste deel van Symphony orchestra, een serie sa- tierische cartoons. Fraaie natuurop namen zitten verpakt in de doku- mentaire Een bezoek aan opaal koorts. Deze film neemt de kijkers meer naar Coobyr Pedy, het grootste gebied waar de opaal gevonden wordt. Hierna pop en rockmuziek verpakt in het programma Super sonic. Het laatste onderdeel is de twaalfde les van Gitaar Spelender wijs. De NOS begint de avond met het regionale nieuws Van geivest tot gewest en zendtijd voor politieke partijen (Boerenpartij). Hierna ne men we afscheid van de rubriek Ot hoe zit het nou met Sien? De laatste uitzending heeft een wat Frontaal- achtig karakter. Er wordt namelijk een diskussie gevoerd over een stel ling, en die luidt, dat slechts vrou wen de belangen van een vrouw in de regering of in de Eerste of Twee de Kamer kunnen behartigen. Twee vrouwen in de politiek nemen de belangrijkste plaatsen in in dit pro gramma Hedy d'Ancona en Nelie Smit-Kroes. Vervolgens een Panora- miek-Special over de Amerikaanse xvetenschapsman dr. Wernher von Braun. Dit programma wordt onder broken door journaal en Den Haag Vandaag. In deze Panoramiek wordt de hele ontwikkeling van de ruimte vaart in woord en beeld belicht. Na dit programma gaat de NOS op de sportieve toer met een uitzending van Studio Sport. Het laatste nieuws wordt voorafgegaan door de rubriek Sprekershoek. NED. II: De eerste helft van de zendtijd die het IKON in de voor avond te besteden heeft gaat zitten voor het zevende deel van de serie Van onze speciale verslaggever. Dit maal een door kinderen gemaakte uitzending over de Koepel gevange nis in Breda. Voor het- journaal volgt, nog de rubriek Kenmerk. En als de zendtijd van de Stichting Socutera erop zit, neemt de EO de zender over voor een ruim twee uur duren de uitzending die uit vier onderde len bestaat. Om te beginnen de film België ze zeggen... waaruit blijkt, dat de België niet alleen het land van de patateters is, maar ook het land van de Bijbel. Zo verscheen in 1526 in Antwerpen de eerste verta ling van het Oude en Nieuwe Testa ment. Ook het volgende programma onderdeel staat in het teken van België. Vanuit de Elisabethzaal van de Koninklijke Maatschappij voor Dierkunde te Antwerpen wordt een programma van muziek en zang ge bracht. Onder de titel De hand van de meester volgt een impressie van de schilder Marcus Délanjo, wiens gewoont het is geworden elk schil derij te ondertekenen met de tekst- Dank zij God. Welke uitleg moeten wij Nederlanders geven aan het be grip demokratie? Onder dit onder werp gaat het laatste programma van de EO, dat verband houdt met de Tweede Kamerverkiezingen van 25 mei aanstaande. WOENSDAG 27 APRIL NED. I: 9.30 Schoolteleinsie; 15.00 Teleac; 15.30 De holle bolle boom-; 16.10 Symphony orchestra; 16.20 Een bezoék aan.opaalkoorts; 16.45 Supersonic; 17.10 Gitaar spelender wijs; 18.15 Teleac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Oten hoe zit het nou met Sien?; 20.35 Dr. Wernher von Braun; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag van daag; 22.05 Dr. Wernher von Braun; 22.40 Studio Sport; 23.05 Sprekers- hoek; 23.20 Journaal. -Zaterdag 30 april, 22.20 uur, Ned. 1: AU Star Swing festival. Mei o.a. Ella Fitzgerald. NED. II: 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 Van onze speciale ver slaggevers; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 Bel gië, ze zeggen; 21.00 Muziek en zang uit België; 22.00 De hand van de meester; 22.25 Demokratie; 22.50 Journaal. DONDERDAG 28 APRIL NED. I: De fans van het Simplis- ties Verbond hebben een fantasti sche avond. Tussen zeven uur en half twaalf, slechts onderbroken voor het NOS-jo-urnaal, brengen de Verbondsdirekteuren Bie en Koot een totaalprogramma, waarin talrij ke facetten van het simplisme onder de loep zullen worden genomen. Kennelijk is de eerste marathonuit zending van het Simplisties Ver bond, zo goed xdtgevallen dat de Bie en Koot het hebben aangedurfd een nieuw avondvxillend programma te maken. De simplistische uitzending begint met een verhaal voor de kin deren over tuinman Harkema en Baron Tot in de Puntjes. Hieraan wordt ook meegewerkt door Hetty Blok, Carol van Herwijnen en Rijk de Gooyer. Koningen en gluipers is de titel van een onderzoek naar de neveneffekten van het leiderschap. Ook is er een bloemlezing uit het werk van de Amerikaanse schrijver Robert Benchley. Na het journaal brengen de Bie en Koot een spoed- kursus televiesie kijken. De EO brengt 's middags een aflevering van het magazine Van hart lol hart. Daarin impressies van het Neder lands Automuseum in Leidschendam en een gesprek met een schoon schrijver uit Haarlem. NED. II: Het eerste gedeelte heeft de KRO gereserveerd voor de aller kleinsten onder de kijkers, die zich kunnen amuseren met een filmpje van Tom en Jerry en een avontuur van het matrozenduo Peppi en Kok- ki. Vervolgens melat Maartje van Weegen zich met het vermakelijke spelletje Cijfers en letters. Na het journaal neemt, de KRO de kijkers mee in de wereld van de misdaad, dat gebeurt met een aflevering van de serie Centraal Station. De aktrice Andrea Domburg speelt de rol van een barones die in de gevangenis be kend staat voor haar liefdadig werk.. In werkelijkheid is zij echter de vrouw achter een enorme zwendel- praktijk. Met haar bezoeken in de gevangenis wil ze de mannen leren kennen die haar in dit werk kunnen helpen als ze vrijkomen. Centraal Station laat de KRO volgen door de westernserie Alias Smith en Jones. De twee avonturiers worden ge huurd om een kostbaar borstbeeld te stelen. Een karwei dal niet zon der gevaren is. Vervolgens gaan we over op de informatieve loer met een uitzending van de aktualiteiten- rubriek Brandpunt. Hierna in de rubriek Levensloop een gesprek wit de omroepparochie. Het laatste nieuws ivordl vooraf gegaan door de rubriek Den Haag Vandaag. DONDERDAG 28 APRIL NED. 1: 11.10 en 14.00 Schooltele visie; 15.00 Van hart tol hart; 18.15 Teleac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws; 19.05 Simplisties Verbond; 21.35 Journaal; 21.50 Simplisties Verbond; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Tom Jerry; 19.20 Peppi en Kokki; 19.35 Cijfers Letters; 20.00 Journaal; 20.25 Centraal Station; 21.15 Alias Smith and Jones; 22.05 Brandpunt; 22.45 Levensloop; 23.10 Den Haag Van daag; 23.25 Journaal. „Die buurvrouw, mevrouw Olt- mans dus, was vanmorgen in het huis van uw schoonzuster en is bezig de planten water te geven. Gaat de bel. Ze loopt naar voren en opent de deur op een kier. Staat Van Ves singer daar en denkt, dat zij de we duwe Veerman is; hij heeft haar im mers zelf nooit gezien! Duwt de deur open en gaat naar binnen, waar hij de vrouw bedreigt, die in de gang op de grond is gevallen. Volgens zijn woorden is hij van plan haar om zeep te brengen, maar gelukkig heeft meneer Oltmans de man naar binnen zien gaan en gedachtig aan de waarschuwing van uw schoonzuster niemand binnen te laten, vertrouwt hij het niet en gaat via de achter deur, die los staat, naar binnen en hoort, dat Van Vessinger zijn vrouw bedreigt. Oltmans is een boom van een kerel, vrachtautochauffeur en slaat Van Vessinger met één slag neer. En waarschuwt dan de politie. Die komt al gauw en hoort dan van Oltmans, dat Van Vessinger met ge weld naar binnen is gegaan en zijn vrouw heeft bedreigd. Dus dat is po ging tot doodslag. Omdat Oltmans en zijn vrouw niet veel begrepen hebben van de bedreigingen, die Van Vessinger in huis heeft geuit, heeft men Gisela gebeld en die is meteen teruggekomen naar Losser. Op het moment zit Van- Vessinger op het' politiebureau in Losser. Ik ga nu bellen naar Maasbroek en zal pro beren die rechercheur aan de lijn te krijgen. Na wat er gebeurd is in Losser, zal men daar ook wel weer belangstelling krijgen voor deze louche direkleur." Bertus Veerman komt nu helemaal overeind. „Dat is voor ons goed nieuws, juffrouw Doorveld, voor u zowel als voor mij en mijn schoon zus. Laten we hopen, dat ©r nu weel een mogelijkheid is om wat van de fabriek terug te krijgen." Ze lacht en loopt naar de deur. Daar blijft ze even staan, glimla chend. „Ik zou zeggen: kom ér maar uit. Ik weet wel, dat je vannacht tot over tweeën hebt gewerkt vanwege die bruiloft, maar het is zowat twaalf uur, dus langzaam tijd voor de lunch." Even later zit ze zelf in de woon kamer, waar ook haar moeder aan wezig is. Die luistert belangstellend naaT wat Boukje op dit moment weet. „Ik heb Sander gebeld, die zal ook wel nieuwsgierig zijn; hij komt zo gauw mogelijk hierheen. Ik heb hem heel in het kort verteld, dat Van Vessinger vast zit. Die is voor lopig wel direkteur af. Hij schijnt daar in huis bij mevrouw Veerman dingen gezegd te hebben, die hem zwaar belasten. Oltmans heeft een en ander gehoord. Zijn vrouw waar schijnlijk eveneens, maar die is in middels naar een ziekenhuis ge bracht met een shock. We horen, in de loop van de dag misschien meer bijzonderheden." Een poos later zit ook Bertus Veerman in het vertrek. Boukje's moeder heeft alvast wat eten klaar gemaakt en de man laat het zich goed smaken. Boukje zegt: „Zoals de zaken er nu voor staan, zou ik als ik jullie was, maar een bekwamer ad- vo'kaat inf de arm nemen omtrent de fabriek. Best mogelijk, dat u en uw schoonzuster zekere rechten terug krijgen. Ik ging maar niet in m'n eentje experimenteren." Veerman knikt nadenkend. „Eerst maar eens afwachten, wat Van Ves singer ten laste gelegd kan worden. Het inbraakmysferie is overigens ook nog. niet in zijn geheel opgelost. We zitten altijd nog met enkele niet uit de doeken gekomen details, niet waar? Om te beginnen dat mes. Vast staat, dat Van Vessinger een haal over de arm heeft gekregen. Hoe Gerrit, uw vader, aan dat mes is ge- door F. VAN FALCKENOORT komen, zal wel altijd éen raadsel blijven. En dan is er nog dat uitge sneden raam. De politie heeft im mers beweerd, dat hij een glassnij der in zijn zak had?" Boukje schudt haar hoofd. „Onzin, ik heb dat raam nagemeten. Mijn vader - dat weet u zelf ook - was niet lang, maar enigszins corpulent. Hij had zich nooit door de ontstane opening kunnen wringen, maar daar heeft die slome politie in Maasbx-oek xxiet eens erg in gehad. Als je toch nagaat, dat er een mens is doodge schoten - laat het dan, zoals Van Vessinger voor gaf noodweer zijn - dan dient er toch op z'n minst een uitgebreid en minutieus onderzoek plaats te vinden. Of niet soms? Maar geen van die tuten is op de gedachte gekomen eens na te meten of het wel mogelijk was, dat mijn. vader door die opening kon." Mevrouw Vlietsma is onder dit alles nuchter. „Fouten maakt ieder een, dus de politie is evenmin on feilbaar." Een half uur later is ook Sander Poldner er. Zonder zich iets van de aanwezige mensen aan te trekken, kust hij Boukje en zegt: „Proficiat. Laten we hopen, dat'hij nu helemaal door de mand valt. Is bekend, wat hij eigenlijk in Losser kwam doen? Als ik het goed begrepen heb, wist Van Vessinger nauwelijks van het bestaan dezer vrouw af." Boukje korrigeert„Dat. Joop Veerman geti'ouwd was, wist Van Vessingex-, maar hij kende zijn vrouw niet." Bertus voegt er aan toe: „Joop ging akkoord met de afkoopsom, maar ik heb er nooit genoegen mee genomen. Dat kostte hem elk jaar de rente en de laatste jaren ook een aandeel in de winst. Ieder jaar pro beerde hij me die dertigduizend aan te smeren, maar ik weigerde." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 9