kwaliteits trainings pakken! —SRV— STIJLVOLLE START STICHTING „OUDE ZEEUWSE KERKEN" YOUTH FOR CHRIST-GROEP KOMT MET EVANGELISATIE PROGRAMMA Teruglopend nadelig exploitatie- resullaat van Watermaalschappij Zuid-West-Nederland Toch een Oranjefeest op 30 april te Renesse L J| 1 *®ïsg 1 \1 p GEMAKKELIJK SPAREN STREEKNIEUWS Toneelvereniging bleef toch aktief V.O.Ö. Winterkursussen dansschool Janvier afgesloten Op en rond Koninginnedag 55" KI.OETINGE, 20-1. (ie officiële presentatie van <le Sliehling Oude Zeeuwse Kerken, in (|e Ne(|. Hervormde kerk te Kloet inge, werd dinsdag een stijlvolle en kunst zinnige manifestatie, mede door liet optreden van or ganist Drain Beekman ep liet fitiese koor „pavane" onder leiding van Hap» Smout. De voorzitter van de Stichting, mr. J. van Aartsen, gal' in zyh openings woord een uiteenzetting over 't doel van de Stichting. Hy wees o.a. op hei artikel van de statuten waarin niet alleen sprake is van herstel van de kerken voor de erediensten, maar ook wordt gedacht aan andere pas sende bestemmingen van de' gebou wen'. Minister mr. H. W. van Doorn van c.r.m. zei in een korte toespraak de totstandkoming van Stichtingen Oude Kerken in de diverse provincies een goede zaak te vinden. Een noodzaak zelfs, omdat men meer dan vroeger hoort van sluiten of zelfs afbreken van kerkgebouwen. Dc Stichting Oude Zeeuwse Kerken is de vijfde stichting van deze' aard in Nederland; dé Groningse was dé eerste. Eertijds waren er in het land 3.800 kerken, nu zijn er nog 2.237. Van de 4i in "de laatste vijf en twintig jaar gesloopte kerken noemde de minister o'.rh. de kerk van Sirjansland. De bedoeling is om beschermde kerkgebouwen die toch gevaar lopen, te behouden en de kerkvoogdijen een steun in de rug te geven bij hun strijd om het behoud. Mr. Van Doorn hoopte dat het zal lukken in Zeeland op dit gebied veel tot stand te bren gen. „Kerk en maatschappij" Een korte inleiding over het on derwerp „Kei'k en Maatschappij" werd gehouden door prof. dr. C. A. van Swigchem, hoogleraar aan de V.U. Hij sprak de wens uiit dat de Stichting er in zal slagen de Zeeu wen duidelijk te maken dah de over gebleven kerken niet verloren mo gen gaan. Omstreeks 1500 telde Zee land 210 parochiekerken, de vele kapellen en kloosterkerken niet meegerekend. Thans telt de provin cie nog weinig echt middeleeuwse kerkgebouwen; in de 16e eeuw •gin gen er al zeventig verloren. Veel kerken gingen verloren door over stromingen. in de tachtigjarige oor log werden nog 50 a 6Q middeleeuw se kerken vernietigd. Aan het begin van de 18e eeiïw war,én er nog 80 over; toen omstreeks 1700 de weder opbouw begon was ongeveer twee derde verdwenen. Behouden bleven de 'kérken' van Brouwershaven! Hulst, Goes. 'Middelburg, Tholen, Veere. Kloetjnge; in Haamstede, Me- liskerke en Zouteiande bleef alleen het koor gespaard De kerk van Burgh is een goe'l voorbeeld van een geslaagde aangd^ paste restauratie, maar niet alle res tauraties sjaag'dcn zo gelukkig en van de glorie van de Middeleeuwen blééf 'soms Weinig óver. In Zeeland zyn nu nog 55 min oi' meer monu mentale kerken. Ander gebruik Merkwaardig is dat het huidige aantal kerkgebouwen in Zeeland (210) overeenstemt ongeveer .met dat van het jaar 1500, maar de funktie van veel kerken is heel anders. De middeleeuwse kerken kwamen nl. voort uit de inzet van de gehele ge meenschap voor die totale gemeen schap. maar nu worden kerken op gericht docr groepen en staan de ge bouwen in dienst van groepsbelang. Prei'. Van Swigchem wees even eens op gebruik van kerkgebouwen anders dan voor kerkdiensten, reeds in de middeleeuwen, zoals samen gaan kerk en school en gebruik'als schouwplaats voor rederijkers. De funktie van de kerk in hel volksleven zoals vroeger komt ech ter niet meer terug. „Dc ernstige be dreiging komt nu pas, daarom is de oprichting van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken zeer zinvol", aldus prof. Van Swigchem, die hoopte dat velen dit signaal zullen verstaan. ZIERIKZEE 20-4. Aan dc algeme ne vergadering van aandeelhouders van de NV Watermaatschappij Ziiid- Wcst-rNederland - te houden op 1 juni a.s. in het hoofdkantoor tc Goes - zal ter vaststelling worden aange boden de jaarrekening 1976. Vergeleken met de cijfers van liet jaarverslag 1975 is het totaal van de exploitatielasten toegenomen van C 45.999.000 tot f 51.447.000, terwijl de exploitatielasten toenamen van f 42.936.000 tot f 50.323.000. Hierdoor liep het nadelig exploi tatieresultaat terug van f 3.063.000 naar f 1.124.000. Na bijboeking van het voordelig saldo van de overige' baten en lasten werd het resultaat over 1976 f 598.000 tegen een verlies van 254.000 over 1975. Geen leden op vergadering RENESSE. Begin deze maand april werd een ledenvergadering (die door geen der leden werd bezocht) gehouden door de Oranjevereniging van Re- nesse. De voorzitter de heer J. A. Kouman en bestuurslid M. A. de Hamer waren aftredend en niet herkiesbaar. In hun plaats komen de heren L. W. v. d. Waal en L. Lemsoni. De heer J. II. Blom dankte de scheidende bestuurs leden voor het vele werk dat zy ten behoeve van de vereniging hadden ver zet. Uit financiële noodzaak werd besloten dc lcontributie van f 2.50 tot f 3,- te verhogen met ingang van 1978. Op de bestuursvergadering van 18 april werden de bestuurstaken op- nieu\y verdeeld. De heer J. W. de Jonge werd benoemd tot voorzitter en de financiën zullen worden be heerd door mevrouw T. Kostense-de Vos. Zij nam .deze taak oyer van de heer L. C. Hoogerhuis. Verder, werd liet programma '-voor koninginnedag samengesteld. Volgens de traditie zal het feest om 8.30 uur worden geopend met ko- raalmuziek vanaf dé kerktoren. De muziek zal vezorgd worden door le den van „Luctor et Emergo". Van half tien is er voor de kinderen van de basisschool een vossenjacht. On derwijzend personeel en leden van de ouderkommissie van de school zullen zich vermomd door het dorp bewegen en de kinderen hebben dan de taak hen op te zoeken en Te her kennen. Tegelijkertijd zijn ër' in de kleuterschool kinderspelen voor de de kleutérschoolleerlingën. Optocht Om 13.45 uur is- er optocht voor wagens, groepen, verklede personen en versierde fietsen. Een jury be paalt de prijswinnaars in de ver schillende kategori'eën. Dé stoet zal, vooraf gegaan door het fanfarekorps „Luctor et Emergo", een rondgang door het dorp maken. Vanaf half vier is er op de Lange Reke een wed strijd ringsteken té paard om de grote wisselbeker van de oranjever eniging. 's Avonds om half acht be gint in het dorpshuis van Renesse de uitvoering van de toneelvereniging „Op Drift" uit Renesse. Zij Spelen Pinkie het negermeisje" en dc avond zal met een bal. worden be sloten. Op deze bestuursvergadering van de oranjévereniging werd verder nog besloten ook dit jaar wetr een béjaardenrei's te' organiseren. LEIDEN. De nieuwe zomerzegels van de P.T.T. zijn gewijd aan Romeinse vondsten in ons land, zoals de N ehallenia-altar en, een schip in Zwammer- dam en de thermen in Heerlen. Op de foto biedt drs. A. W. van Ommeren, hóofddirekteur post der P.T.T.de eerste exemplare'n aan aan de direkteur generaal kulturele zaken van hei. ministerie van c.r.m.. mr. R. Notice (I.). Op de achtergrond een der Nehallenia-altaren, die'op de postzegels te zien zijn. Als bekend werden dc altaren gevonden in de Zeeuwsewateren (Oosler- schelcle). Dit resultaat verschijnt op de ba lans als toevoeging aan de egalisatie voorziening. Hierdoor zal het moge lijk zijn. aldus deelt de W.M.Z: mee, in. de toekomstige jaren de noodza kelijke tariefsverhogingen af te vlakken in geval van lage watergeld- opbrengsten als gevolg van een slechte zomer of een onverwacht sterke stijging van de kosten. De gunstige resultaten zijn het gevolg van de uitzonderlijke droge zomer. Vandaag denken aan inorgtni. Reclit-pp.hel doel ai'; sluilei'en.ti'oinN'eifbuuweii,reizen... 'n Goed spaarplan-clkc maand een vast bedrag -maakt wensen snel bereikbaar. Dat kan automatisch van uw salaris of pensioen bij de NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE BURGII II AAMSTEDE Opbrengst kollekte De Simavi-kcllekte heeft te. Blirgh f 346,- en. te Haamstede f 726,- opge bracht. Gevers en kollektanten wordt dank gebracht voor dit resul taat. RENESSE Rondgang „Luctor et Emergo" Vrijdag 22 april maakt hel fanfa rekorps Luctor et Emergo uit Re nesse een rondgang door Renesse. De bedoeling hiervan is dat de aan dacht wordt gevestigd op het op ha len van materiaal dat bestemd is voor de rommelmarkt. De rommel markt is een onderdeel van dc grote braderie die op 21 mei op het dorps plein zal worden gehouden. Evenals vorig jaar zijn braderie en rommelmarkt bedoeld om geld in te zamelen voor de; herbouw van het koor achter de kerk. Vorig jaar had men 'het. motto „Weg met die puist, maak een vuist". Met de puist bedeelde men de inmiddels afgebro ken oude school achter de kerk. Dit jaar is het 'motto „En fiu op stap voor onder de kap".De kap van het nieuwe koor is bijna gereed, maar zoals bekend plegen werkzaamheden onder de kap nog geruime tijd in be slag te nemen. Voor de rommelmarkt kan men alles gebruiken dat nog in redelijke staat verkeerd. BROUWERSHAVEN Brandwacht eerste klas Te Vlissingen werden onlangs brandweerexamens gehouden. Voor het. examen brandwacht eerste klas slaagden de heren C. Slager, M. v. d. Weele, L. C. Botbijl en M. den Boer, allen van het vrijwillige brandweer korps van Brouwershaven. ZONNEMAIRE Oud papier Op zaterdag 23 april wordt alhier weer oud papier opgehaald door dc harmonie-vereniging. Gebundeld ge reed gezet, bevordert een snelle af voer van het materiaal. Opbrengst kol|ekten De kollekte t.b.v. de Hartstichting te Zonnemaire heeft f 226,60 opge bracht. De kollekte t.b.v. de Stich- tig Het Hoge Land alhier heeft f 123,15 opgebracht. Waarvoor gevers en geefsters en kollektanten dank worden gebracht. MEUWERKERK „Koek" in bakkerij Brood- en banketbakkerij H. ten Hove heeft zich gewaagd aan een expériment, nl. het bakken van ont bijtkoek. Deze specifiek ..Hollandse" koek wordt in verschillende variëtei ten g'emaak.t Koek van de warme bakker derhalve! Uitbreiding kerkgebouw De kerkeraad der Gereformeerde Gemeenten in Nederland te Nieu- werkerk heeft besloten tot uitbrei ding van het kerkgebouw aan de- Stationsstraat. Reeds is een begin gemaakt met de voorbereidingen. De uitbreiding gaat een 70-tal zitplaat sen betekenen. Nadien is er nog een vérdere mogelijkheid tot uitbreiding. De achter het kerkgebouw aanwezi ge grond kan voor een en ander worden gebruikt. Straks wordt het (otaal een flinke kerk annex bijge bouwen. Verkoopmiddag Welfare-werk Zaterdagmiddag 23 april aan slaande wordt in het Groene Kruis- gebouw aan de Badhuisstraat een verkoping gehouden van in het ka der van het Welfarewerk van het Rode Kruis gemaakte artikelen, zo als borduurwerk en breiwerken. De balen zijn uiteraard voor het Wel farewerk van het Rode Kruis. OOSTERLAND Ouderavond Stichting Peuterspeelzaal De Stichting Peuterspeelzaal: „Het Kraaiennest" alhier houdt dinsdag avond 26 april a.s. de jaarlijkse ou deravond in de voormalige kleuter school „Radda Barnen" aan het Ko- ninginneplein. De peuterspeelzaal is tijdelijk on dergebracht in afwachting tót het dorpshuis aan de Sint Joostdijk ge reed is, waar een afdeling wordt ge reed gemaakt voor de Peuterspeel zaal. Na de opening door de voorzit ter, de heer J. K. Bolle, volgt het jaarverslag door' de' sèkretaresse en het financieel verslag door de pen- ningme'estéresse. Bij de bestuursver kiezing zijn aftredend en niet her kiesbaar: de voorzitter de heer Bol le en rhevil T. Bolle-Pannemans. Als kandidaten worden voor deze komen de vdkatu'res genoemd mevr. Elmen- dorp, rriévr. Van S.chaik en de heer Laprë. Eventuele verdere kandidaten kunnen zich nog op deze avond op geven. Hierna volgt een diskussie en een praatje over het belang van een peuterspeelzaal, onder leiding van mevr. J. Plomp. Na de pauze volgt een vertoning van lichtbeelden. SIMAVI-kollekte Onder leiding van mevr. A. L. Bouwman-van der Reest werd ook hier ter plaatse weer de jaarlijkse Simavi-kollekte gehouden, ten ba te van directe medische hulp in de ticpenlanden. Medewerkten hieraan de'dames mevr. R. Bal-Rotte en E. van der Maas-Rotte, en verder de jongedames: Mattie Bcogert. Wilrna va'n- den Bos, Ria Bouwman. Ida Docge, Anja en Rian van Dijke, Rian Kwaak, Mieneke van der Maas en Corrie en Marlies van der Werf. De opbrengst 'bedroeg de mooie som van f "415,-, waarvoor zeer veel dank aan de milde geefsters en gevers en niét minder aan de leiding en de dames-kolleklanten voor al hun werk. Kollekte „Het Hoogeland" De jaarlijkse kollekte ten bate van de Stichting „Het Hoogelnad". die hier ter plaatse gehouden werd door leden van de Chr. meisjesvereniging „De Zonnetraaltjes", onder leiding van mevrouw A. Bal-Rotte bracht op de som van f 213,05. Zeer veel dank aan degenen die dit werk met een gift wilden gedenken en niet minder aan de leiding en de kollek tanten. Geen zaal te Oosterland OOSTERLAND, 2Ü-4. De toneel vereniging, verbonden aan de Ver eniging- voor Openbaar Onderwijs, Afd. „Duiveland', waarvan de me dewerkers allen te Oosterland woonachtig zijn, kon in het afgelo pen winterseizoen niet optreden om dat er geen zaal beschikbaar was voor de .jaarlijkse feestavond van de afdeling „Duiveland" va» de V.V.O. wegens vergroting en ver bouwing van het voormalig Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk, dat nu Oosterlands Dorpshuis gaat worden. Wie echter meent dat de toneel club dit seizoen op haar lauweren heelt gerust is er naast. Op 12 fe bruari jl. trad men op te Ellemeet. op 4 maai t te Kapelle-Biezelin'ge, op 19 maart te Serooskerke, en op 25 maart te Wemeldmge, met het to neelstuk: „Zo'n heerlijk buitenhuis je". De medewerkenden zijn van de ze greep: de dames mevr. S. D. van Almenkerk-Stoutjesdijk. mevr. M. van Beek-Jansen, mevr. M. J. van der Werf-van der Maas, mevr. J. van Westen-van Dongen en mevr. ■J. M. Zeijier-de Vin. Verder de he ren P. Bal Malth. D. van der Ha ve Wz.. A. G. Hollander' en H. van der Maas Cz. De regie was in han den van dc heer A. G. Hollander en als souffleuse trad op mevr. A. A. Beije-Barel, terwijl de grime in han den was van C. A., J. en P. C. Uil. Tenslotte ligt het wel in de bedoeling het genoemde toneelstuk ook nog hier ter plaatse op te voeren als de toneelakkommodatie in het nieuwe gebouw aan de Sint Joostdijk ge reed is gekomen. Danstest als finale ZIERIKZEE. 20-4. Dc winterkur sussen van dansschool Janvier, die elk .jaar in hotel „Concordia" wor den gegeven, werden zaterdag 16 en dinsdag 19 april afgesloten met dc z.g. Danstest. Bij deze test moeten de danslus- tigen hun verrichtingen vertonen onder hét keurend oog' van een des kundig jurylid. Dat voor deze dans lessen bijzonder veel belangstelling bestaal, blijkt alleen al uit hel feit dat voor dc danstest ruim 250 deel- Kollekte De huis-aan-huis-kollelcte ten bate van het zendingswerk van de Mbu- ma-zending ter ondersteuning van het geestelijke en medische Zen dingswerk, uitgaande van de Free Prebyterian Church of Scotland in Afrika, die hier ter plaatse gehouden werd in de maand april onder leiding van de heer D. J. van de Velde door Joka en Annie Bakker, Marco Goud zwaard, .Jeanet van der Hulle, Edie en Tineke Meerman en Qurina en Riann'e van der Maas, bracht op in genoemde maand de som,van f 227,05. waarvoor een woord van oprechte dank. Schoolreisjes De leerlingen van de openbare ba sisschool alhier, hoofd de heer P. T. Bolkenbaas, ondernemen de volgen de maand weer hun jaarlijkse schoolreizen. Traditiegetrouw gaan de leerlingen van de zesde klas weer per fiets naar de kampeerboer derij „De kleine Melane", waar ze verblijven van maandag 2 tot vrij dag 6 mei a.s. en van waaruit aller lei leuke uitstapjes worden onder nomen naar verschillende beziens waardigheden en-aan sport en spel wordt gedaan. De eerste en tweede klas gaan op woensdag 4 mei op reis per autobus naar Duinyell/Wassenaar. Vertrek' 's morgen s half negen, en men hoopt tegen de avond omstreeks vijf uur weer op het dorp terug te zijn. Op dezelfden dag maken de leer lingen van de derde, de vierde en dc vijfde klas een busreis naar de bloemenveiling te Honselerdijk en vervolgens een bezoek aan 't beken de, doch weer altijd mooie, Panora ma Mesdag, aan het Postmuseum, en tenslotte aan de beroemde speeltuin „Drievliet". Ze vertrekken 's mor gens hall' acht en hopen weer om ongeveer half zes op het dorp terug te zijn. Oud papier Op zaterdag 23 april a.s. haalt het comité van de Mbuma-zending hier ter plaatse weer oud papier op voor het werk van de genoemde zending. Omstreeks negen uur in de morgen gaat men van start met tractor en wagen. De ingezetenen worden ver zocht, zo mogelijk, het papier samen gebonden aan straat of trottoir ge reed te leggen. nemers hadden ingeschreven, terwijl lang niet alle kursisten aan de test meedoen. Als deskundig afgevaardigde van de N.B.D. (Nederlandse Bond van Dansleraren) trad ditmaal op de heer J. de Bra. De heer De Bra moest een oordeel vellen ever de verrichtingen van plm. hondeid pa ren, die voor het brons opkwamen (beginners) twintig paren vóór" het zilver (gevorderden), twee paren voor 'het goud (hoogst gevorderden) en zes paren voor de test Zuid- Amerikaanse dansen. Allen geslaagd Dat dansléraar R. Janvier en zijn echtgenote L. Janvier-Bosveld er de afgelopen winter 'heel wat dans passen bij de leerlingen hebben in gekregen, 'bleek toen de heer De Bra na afloop van de test 'bekend maak te dat alle deelnemers waren ge slaagd. Zesentwintig kursisten be haalden het danscertifiicaat mei lof, hetgeen betekent dat zij voor de drie dansen Engelse wals, tango en fox trot in totaal 24 punten, of meer be haalden. Hoewel hier en daar wel wat mis stapjes werden gemaakt, was de heer De Bra zo coulant rekening te houden -met de zenuwen, die som mige paren toch wei parten speelden. Dansléraar Janvier is van plan in september weer met een nieuwe kurses in Zierikzee te starten. Daar hotel „Concordia", zoals bekend, per 1 oktober echter een nieuwe be stemming krijgt, is nog niet bekend waar de danslessen gegeven zullen worden. De heer Janvier hoopt zeer voor aanvang van het nieuwe sei zoen een geschikte ruimte gevonden te hebben. SPAAREN BEWAAR SRV COUPONS VOOR Zes weken lang SRV trainingspak coupons bij elk eigen merkartikel van SRV. Dat spaart snel. Voor 15 coupons hebt u recht op een top kwaliteit trainingspak. Kleine maten f39,- Grote maten f49,-. Dat is geen guldens, maar tientjes goedkoper! Vraag de SRV-man om inlichtingen. ZIEKIKZEE, 20-4. Ecu groep kerkelijke jongeren le Zierikzee, van de organisatie „Youth for Christ", orga niseert een pieer-aktiviteiten evangelisatieprogramma dat op donderdag 28 april a.s. begint niet een concert door de band „Common Bond", in liet gebomv van de Chr. Mavosebool in plan Malta. „Common Bond" is een uit acht man bestaande muziekgroep die Zie rikzee bezoekt in het kader van een landelyke .toerneë. Het schoolconcert vindt plaats'in dc middag, op vrydag 29 april gevolgd door ceri avondcon cert in het Hervormd verenigings gebouw. Dit wordt een typisch gos pel-concert, waarvoor een entreeprijs wordt gevraagd. Op 30 april (Koninginnedag') meert in de haven af het Youth for Chris t- schip „Flora Bastiana", dat ligplaats kiest aan de Vissersdijk. Met de in Zierikzee opererende 'groep en het schip zal eon nauw kontakt beslaan. .Jong e ren) - pub 1 Lek dat in de sl.ad kontakten legt, zal personen verwij zen naar het schip, dat voorzien is van stands, boekentafels e.d. Aan boord is ook een koffiebar. Op 1 mei wordt in de Gasthuis-kerk een speciale interkerkelijke dienst gehou den (19.00 uur), waarin voorgaat ds. L. de Liefde, hervormd predikant te Vlissingen. Koffiebar De aktie kan gezien worden als aanzet tot de exploitatie van een koffiebar van Youth for Christ te Zierikzee, die iedere zaterdag van de maand wordt gehouden in het Leger des Heilsgebouw „De Lichtboei". Bij 'hét werk van Y.f.C. zijn plm. 15 a 16 mensen betrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4