Experimentele mosselpercelen bij Philipsdam „Zevibel" streeft naar grootst mogelijke opening in pijlerdam ONDERZOEK NAAR DE ONDERWIJS- EN ARBEIDSSITUATIE ZEEUWSE AUTOBRANCHE Vergadering „Algemeen Vissersbelang" STREEKNIEUWS De geschiedenis van de huishoudschool Zierikzee Werkinstelling, opinies over opleiding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 april 1977 ïir. 220S5 3 BRUFNISSE Oj> <Io jongste vergadering van de vis sersvereniging „Algemeen Belang" kwamen nog ver schillende zaken aan de orde. Herinnerd werd aan hel feit dat vorig jaar het westelijk Wad werd vergroot, door de oostelijke scheidingslijn meer oostelijk te laten lopen. Er mocht ook oostelijk van de Zwarte Haan, (de voormalige scheidings lijn) nog worden gevist op zaad, dat op de Waddenzee percelen mocht wor den uitgezaaid. Dit jaar is de verruiming weer ingetrokken, zeer tot onge noegen van de aanwezige mosselkwekers. Er is in Zeeland zaad genoeg en door een groot overschot van konsumptiemosselen van het vorig seizoen (de Fondsmosselen) heeft men minder zaad in Zeeland nodig, maar ryeer op de Waddenzee. Gehoopt wordt dal Directie Visse rijen alsnog de toestand' van vorig jaar zal herstellen. Rondvraag Bij de rondvraag werd de aan dacht gevestigd op de zgn. experi mentele mosselpercelen bij de Phi lipsdam in aanleg, wat weer een overschakeling naar de oesterperce len in de Grevelingen tot gevolg had. Men achtte het niet meer dan bil lijk dat de Bruinisser mosselkwekers expansie kregen in de Ooslerschelde. De Bruinisser mosselkwekers, wer den in 1970 in de uitoefening van hun bedrijf beknot door de sluiting van de Brouwersdam, waardoor mosselteelt op de Grevelingen, on mogelijk werd. Oesters en mosselen Juist daar had Bruinisse zijn per celen. Er werd toen ondermeer ge- VéGé-reis Zoals ieder jaar gebruikelijk is wordt ook dit jaar weer een busreis georganiseerd door de gezamenlijke VéGé-winkeliers van Schouwen- Duiveland. Dit jaar gaan de reizen, op dinsdag 3 mei en woensdag 11 mei a.s., naar het „Piijk van Nijme gen" en naar Arnhem. Degenen die rnee wille kunnen zich nog tot 23 april opgeven bij hun winkelier. vraagd, stukken van de Yerseke Bank, voor heen als oesterpercelen in gebruik, maar sinds 1965 braak liggend, in pacht te mogen krijgen, maar de oesterkwekers beweerden dat oesterteelt en mosselteelt elkaar slecht verdroegen, iets wat pertinent onwaar is, maar het werd wel als argument gebruikt, om de uitgifte van Ooslerschelde percelen te ver hinderen. Nu de oesterkwekers naai de Grevelingen komen is het niet meer dan billijk, dat wij naar de Yersekse Bank mogen", aldus de redenering. Pogingen daartoe zullen worden aangewend. Niemand der aanwezige kwekers, openbaarde zich als tegenstander van de in juli te houden Vlaggetjes dag. Op de mosselkwekers werd een beroep gedaan, zich aan te melden, als deelnemer aan de vlootshow, annex het varen met toeristen op ene zaterdag in juli. (Men leze juist als naam der ver eniging: „Algemeen Vissersbelang" Red.) Verslag 1976 VAC De Vrouwen Advieskommissie voor de WoningbcOw Schouwen- Duivelend heeft verslag uitgebracht over 1976. Int verband met de benoe ming van mevrouw J. Asma- Broere tot voorzitster van de provinciale VAC werd mevr. A. J. Langel er van Schaick benoemd als haar op volgster. Mevr. Asma bleef advise rend lid van het bestuur. De VAC wordt vertegenwoordigd door drie dames uit Zierikzee en verder door twee dames uit iedere ander ge meente. In het verslag wordt herinnerd aan de ektiviteiten van de VAC in 1976, rul. onder ander de provinciale vergadering te Zierikzee. hoorzitting te Bruinisse, (idem te Dreischor. Alle afdelingen ibekeken de bestemmings plannen in hun gemeente. De com missie was verder vertegenwoordigd op de te Oosterland gehouden wo ningmarkt, voorlichtingsavond be schutte woningbouw te Bruinisse en ledenvergaderingen van de woning bouwvereniging „Beter Wonen". CDA Vrouwenberaad Het. CDA-Vrouwenberaad Zeeland belegt op 2 mei 1977 in de Prins van Oranje te Goes een verkiezingsbij eenkomst waar mevrouw T. Garde- niers-Berendsen, lid' van de Tweede Kamer zal spreken over het CDA- verkiezingsprogramma: „Niet bij brood alleen" onder het motto „Samen verantwoordelijk." Jaarverslag' 1976 ZIERIKZEE, 20-4. In het jaarver slag over 1976 van de Ver. tot Be vordering van de Zeeuwse Visserij Belangen (Zevibel) wordt de beslis sing van de tweed kamer om een pijlerdam in de Oosterschelde te houwen aangemerkt als een belang rijk en verheugend feit. „Zevibel zal er naar blijven stre ven dat in deze pijlerdam de grootst mogelijke dooi-laatopening zal wor den gebouwd, om de „kinderkamer- Cunktie" en de schelpdierencultures in de Oosterschelde ten volle te kun nen toehouden", aldus wordt opge merkt. Garnalen ■Het verslagjaar was'voor de gar nalenvisserij een ongunstig jaar. On danks besommingen die redelijk kunnen worden genoemd in- de plat- vissector1 blijkt de toekomst er voor deze bedrijfstak onzeker uitzien. Naast de quotering sinds 1975 kwam er in 1976 een faktor bij: de „com munautaire zee" of EEG-binmenzee genoemd. Voor de bedrijfstak zal be palend zijn de houding van de over Vergadering Staten van Zeeland Provinciale staten van Zeeland komen in openbare vergadering bij een op vrijdag 22 april in de staten zaal van de Abdij te Middelburg. ZIERIKZEE Filmvoorstelling in de Concertzaal Zaterdag- en zondagavond a.s. wordt in de Zierikzeesche Concert zaal vertoond de befaamde James Bond-film „Diamonds are forever" met o.a. Sean Connery, Jill St. John, Charles Gray en Lana Wood. Deze nieuwe James Bond speelt zich voor een deel af in Amsterdam. De onverwoestbare Bond krijgt op dracht een diamantraadsel op te los sen. De onderwereld legt nl. een enorme voorraad aan om door „dumping" de internationale dia mantmarkt kapot te maken, maar „007" is paraat om deze plannen te verijdelen. Zo maar een bloemetje Middenstanders in Zierikzee heb ben ingehaakt op een bloemenaktie, waarbij zij wekelijks aan een vijftal gezinnen in hun woonplaats een fraai boeket bloemen gaan aanbieden. Iedereen in Zierikzee komt hier voor in aanmerking zonder enige koopverplichting. Het is „zo maar" een aardig gebaar. Deze aktie duurt een jaar lang, zodat 260 gezinnen in Zierikzee het komend jaar verrast worden door staande zaken: Foto Verschoore, Vishandel Saman, Jan de Jonge Fietsen-Bromfietsen, Paul van Gëesbergen Damesmode, Ver- ton's Schoenen, Juwelier Van dei- Bijl, Handwerkhuis De Wever, Wo ninginrichting Deurloo, Elektro Joop de Regt, Kantoorhandel-Installaties Volkeri en Bloemenhuis Wichgers die ook de bloemen bezorgt. Benoeming bij Rode Kruis-kolonne Per 1 april jl. is benoemd' tot plaatsvervangend kommandant van de Rode Kruis Kolonne Zierikzee broeder N. ten Wolde, wonende te Zierikzee. Tot Rode Kruis verpleegkundige is benoemd broeder W. J. M. Barc- zuk, eveneens woonachtig te Zierik zee. Ver. van Onderwijzers en Onderwijzeressen Dinsdag 26 april a.s. zal de Vereni ging van onderwijzers en onderwij zeressen op Schouwen-Duiveland haar algemene vergadering in hotel Concordia alhier houden (voor tijd zie agenda). In de ochtenduren zal een werkbijeenkomst plaatsvinden o.l.v. de heer Bleyerveld., medewer ker van de Kommissie Modernise ring Leerplan Biologie kleuter- en basisonderwijs. Na de gezamelijke lunch, zal men het landbouwmuseum te Dreischor bezoeken. Naast de vergadering zal er in „Concordia" ook een expositie van leermiddelen plaatsvinden. Rode Kruis-E.H.B.R.-examens Op maandag 18 en dinsdag 19 april werd E.H.B.R. (Eerste Hulp bij Rampen) examen afgenomen door dokter J. W. F. Loubert. De kursus werd afgelopen winterseizoen gege ven in Zierikzee door het Rode Kruis. De docenten waren broeder N. ten Wolde, mw. zr. M. N. Kuyper- Vijverberg en mw. zr. J. S. Hei- kamp-van Duivendijk. Alle kandi daten zijn geslaagd. De namen zijn: Uit Zierikzee de dames: A. J. Ber- revoets-v. d. Sande, M. G. J. J. Bie- rens-Sogtoen, M. A. B. Bonnet-van Hammersveld, M. J. Boot-v. d. Sluis, C. N. Brandenbarg-Kloet, J. C. Deurloo-Saman, C.'P. de Haan-v. d. Schelde, D. Jongebreur-Folmer, J. G. Jongschaap-Anker, M. G. Kloet, M. J. Legemate-v. d. Sluis, J. G. Le- gemate-Willemse, J. A. de Looiï- Kloet, M. E. de Looff-Passenier, W- C. H. van Oeveren, L. G. Schneiders- Kramer, H. Stam-van Ruiven, L. van Valderen-v. d. Water. Uit Kerkwerve: K. J. Boot-de Bakker. Uit Noordgouwe: L. H. J. van Kat wijk-Tan, T. Stigter-Meijer. Uit Zierikzee de heren: G. H. Id- serda, J. G. de Jonge, G. de Meul- meester, J. C. Padmos, T. J. Sluys. Uit Kerkwerve: C. S. Kristalijn. Uit Souburg-Ritthem (Walcheren): G. van Dijke, L. van Mourik. Heropening vernieuwde HEMA Met een receptie, te houden op woensdag 27 april zal het vergrote en vernieuwde HEMA-pand van Deurloo's Warenhuis B.V. aan de Appelmarkt, in gebruik worden ge nomen. WESTERSCHOUWEN Reisje Ned. Ver. van Huisvrouwen De afdeling Westerschouwen van de Ned. Vereniging van Huisvrou wen maakte dinsdag een uitstapje naar Amsterdam. Acht-en-twintig dames namen aan het reisje deel en bezochten de botanische tuin van de V.U. Na afloop van de rondleiding door de tuinen konden de dames de middag naar eigen keuze doorbren gen. Daarvoor kon keuze worden ge maakt uit bezoek aan de huishoud beurs, een rondvaart, bezoek aan het wassenbeeldenmuseum, of winkelen. Tijdens de terugreis werd gestopt voor het gebruik van een voortref felijk diner te Houten. Het was een zeer geslaagde dag. HAAMSTEDE Vergadering N.C.V.B. De afdeling Haamstede van de N.C.V.B. kwam dinsdagavond in ver gadering bijeen in de rekreatiezaal van dè Gereformeerde kerk. De bij eenkomst werd door de presidente mevrouw Silvis geopend met een meditatie over Joh. 5, mede naar aanleiding van het onderwerp van de spreker van deze avond. Dat was de heer Van Luit uit Leusden, die sprak over „Diakonaat in eigen land." ZIERIKZEE. Een super-chique kreatie, gedragen tijdens de modeshow, bij gelegenheid van hel - straks te vieren - gouden jubileum van de Huishoud school „Prinses Juliana". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Vervolg van pag. 1) gegeven, zij het dan dat de school tijdelijk uitgebreid was met een leer lingeninternaat voor de meisjes uit Bruinisse en Oosterland. Op 22 mei 1957 werd het nieuwe uit gebreide schoolgebouw officieel ge opend. Intussen werd ook aandacht besteed aan de uitbouw van het on derwijs. De z.g. Assistentenopleiding ging van start in 1955- Het jaar daarop kwam in Zierikzee de eerste INAS-opleiding in Zeeland tot stand. Deze nieuwe beroepsop leiding had als doel meisjes, die de Assistentenklas met goed gevolg doorlopen hadden, op te leiden tot inrichtingsassitentie, maar bood te vens de gediplomeerden de mogelijk heid door te stromen naar de ver pleegstersopleiding. In 1957 kwamen voor de eerste maal leerlingen met het diploma ULO of Middelbare 'School een éénjarige Vórmingsklas bezoeken en deze op leiding heeft zich tot de huidige dag kunnen handhaven. Inmiddels heeft deze kursus ook een. sooi-t „wachtka- merfuhktiè". gekregen,zodat' de meisjes die nog niet de vereiste leef tijd .van 17 jaar eh'7 maanden heb ben bereikt - de leeftijdsgrens om verder te studeren - hun tijd zinvol kunnen doorbrengen. O.V.B.-opleiding In 1969 werd hèt leerplan uitgebreid met. een O.V.B.-opleiding (Oriënte ring Verzorgende Beroepen). Door het van kracht worden van de Mam moetwet in 1968 werd het L.H.N.O. driejarig en kwam de Assistenten- klas als afzonderlijk derde leerjaar te vervallen. Het zou maar vijf jaar duren voor de leerplicht weer werd verlengd en het L.H.N.O. vanaf 1972 vierjarig werd. De oriëntering op de verzorgdende beroepen zou voortaan binnen deze vier jaar kunnen plaats vinden en de O.V.B.-opleiding ver dween. „De Kluut" Na 1968 werd al regelmatig in enkele, lokalen van „De "Kluut" lesgegeven,- maar dit gebouw kwam eerst goéd van pas toen per 1 augustus 1974 de Prot. Chr. School voor- L.H.N.O. te Haamstede voortaan als Prot. Chr. dependance van de Prinses Juliana- school zou worden voortgezet. De reden hiervan was dat in de West hoek te weinig leerlingen waren om een zelfstandige school in stand te houden. De direktriee, mej. E. v. d^ Stadt, werd adjunkt-direktrice van' de gefuseerde school. Het jaar daarop werd afscheid geno men van mejuffrouw Van Liere, die de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt. Tot haar opvolger werd be noemd de heer I'. de Moor, die al 17 jaar als leraar werkzaam was. waar van 10 jaar als adjunkt-direkteur. Per 1 augustus 1976 kwamen voor de eerste keer INAS-leerlingen „nieuwe stijl". INAS staat thans voor Interim' Algemene Schakelopleiding. Het is een opleiding met een flexibele duur (1 of 2 jaax-) waarvan het diploma toelating geeft tot diverse opleidin gen in de verplegende en verzox-gen- de sektor. ZIERIKZEE, 20-4. In het kader van een programma „de arbeidssituatie in het garagebedrijf", dat is samengesteld voor, en aangeboden- aan de leerlingen van de primaire opleiding motorvoertuigen van de Streek school Zeeland en het Sameftwerkingsprojekt voor Vorming en Oplei ding werd met medewerking van de afdeling Zeeland van de BOVAG een onderzoek gehouden naar de onderwijs- en arbeidssituatie in de Zeeuwse autobranche. heid tegenover andere landen, waar van met name Ier-land en Gr. Bril- tannië een exclusieve vissexijzone claimen. Van Zevibel hebben acht leden een aanvraag voor een sane- ringsbijdrage ingediend. De totale aanvoer van de kottervisserij in guldens (inclusief de garnalenvisse rij) van de Zeeuwse vissers in 1976 was 29.260.021, dat wil zeggen een stijging vain ca. 2,8 miljoen gulden. Mosselen Het mosselseizoen 1976/1977 was over het algemeen goed. De mini mumprijs werd verhoogd tot f 18,- per ton, de 'heffing voor het mossel fonds werd op f 5,- per ton gesteld. Door de mosselsector werden in to taal 894.000 ton mosselen aange voerd tegen een gemiddelde prijs van i' 42,75 per mosselton (100 kg). Door de handel werd afgenomen 637.000 ton, ingenomen door het mossell'onds 257.000 ton, impoil uit diverse landen 143.000 ton. Geëx porteerd werd naar Frankrijk 160.000 ton, België 200.000 ton; afge zet werd in het binnenland 44.700 ton en door inleggenjen wex-d afge nomen 183.500 ton. Uit het dezer dagen gepubliceerde enquêteverslag blijkt wat de bele ving van de arbeidssituatie betreft onder meer, dat de leerlingen een chef waar je wat van leert en een goede begeleiding, zeer belangrijk vinden. Vooral de leex-lingen uit de voort gezette opleiding zijn betx-ekkelijk ontevx-eden over deze zaken. Hoewel bij de leex-lingen hoog loon niet als prioriteit gezien wordt, is het duide lijk geworden dat ze ontevx-eden zijn over de mate van beloning. Uit de resultaten blijkt dat de leex-- lingen die al wat langer in de prak tijk meelopen, wat minder tevreden zijn over de arbeidssituatie dan de leerlingen die betx-ekkelijk kort in de praktijk wex-kzaam zijn. De wei-knemers (zonder leerlingen) zijn over het algemeen tevreden over de mate van afwisseling in hun vak, het zelfstandig werken, de omgang met de collega's, de vrijheid van han delen en de werkgelegenheid in de bedrijfstak. Duidelyk ontevreden zijn zy over het loon. Verder zjjn ze negatief over de inspraakmogelijkheden, promotie kansen en de aandacht die de leiding van het bedrijf heeft voor de mens. Werkinstelling De meex-dei*heid van de monteurs vindt dat xrxensen die niet willen werken, niksnutten zijn; zij vinden ook dat werk een plicht is. De oudere werknemers geven ook aan dat werken gezond is; de jonge mon teurs geven dit niet zo duidelijk aan. Dezelfde conclusie als in het lan delijk onderzoek kan hier gelden: de werknemers hebben een traditionele werkinstelling. Andere opvattingen over werk vinden nauwelijks steun bij de werknemers. Opinies over opleiding Over het algemeen staan de leex-lin gen positief tegenover de theox-ieles- sen van het leerlingenstelsel. De ove rige wei-knemers zijn wat gematig der ten aanzien van de waarde van de theorielessen. Ten aanzien van de praktijkinsti'uktie is er een verschil in de reakties van de leex-lingen van de primaire en voortgezette oplei ding. De eex-ste kategox-ie is tevreden over de praktij kinsti'uktie. Die mate van ontevredenheid loopt tei-ug bij de voortgezette opleiding. De begeleiding in het bedrijf is een onderdeel dat vooral door de leer lingen van de voortgezette opleiding maar matig gewaax-deex-d wordt. De leerlingen van de primaire opleiding staan daar meer positief tegenover-. Als het nut van de leerlingenstel sel-opleiding 'wox-dt veelal aangege ven het opdoen van een betere vak- theoretische kennis. Dè werkgevers vinden de theorie kennis van de van de L.T.S. afkom stige leerlingen voldoende tot goed. Over de praktische vaardigheid van de leerlingen zijn ze minder positief. De werkinstelling wordt door de helft van de werkgevers voldoende tot goed genoemd. De andere helft is .ne gatief over de werkinstelling van de afgestudeerde L.T.S.'er. Tevredenheid oyer beroepskeuze Ongeveer- de helft van alle werkne mers denkt er aan om de bedrijfstak te verlaten; dertig px-ocent denkt ex- niet aan om weg te gaan; Zeven en veëx-tig procent van de werknemei-s x-aadt jongelui die een vak moeten kiezen af om automonteur té worden. M.H.N.O. Na alle vex-nieuwingen in het L.H.N. O. is thans het M.H.N.O. aan de beui't Reeds enkele jaren wox-den pogingen ondernomen het M.H.N.O. in Zierik- zee uit te breiden met een opleiding Kindei-verzoi-ging/Jeugdvex-zorging. Toen in september vorig jaar werd bekend gemaakt dat het mogelijk was ter voox-bereiding op het geher- struktureerde M.H.N.O. projekten aan te vragen, werd een' aanvraag daax-toe ingediend voor beroepen in de huisho'udtechnische sektor. Reeds gex-uime tijd vinden bespx-e- kingen plaats met besturen en direk- ties van een aantal instellingen voor Middelbaar Beroepsonderwijs in Zeeland ten noorden van de We'stér- schelde. In het kader van dit overleg zyn twee projekten aangevraagd: Door de Stichting voor Voortgezet Onder wijs te Goes een projekt assisterende beroepen in de gezondheidssektor en een projekt opleiding tot verzorgen de beroepen. Door de Middelburgse Stichting voor beroepsondex-wijs en A.V.O. wex-d aangevraagd een pi-oje.kt opleiding voor sociaal agogische bei-oepen. Het is echter wel de vraag of Zee^ land een projekt toegewezen zal krij gen. Er zijn thans 171 aanvragen; waarvan er slechts 30 worden toe gewezen. Er is ook geen enkele aan wijzing of Zeeland - een voedings- gebied, dat vaak buiten alle normen valt - een kans ïrxaakt. I-Iet Z.L.M.-besluur is bijzonder blij dat op zo'n brede basis gewerkt kan worden. Indien index-daad een px-o- jekt wox-dt toegewezen zullen de op leidingen zo goed mogelijk over de px-ovincie verspi'eid woi'den. De jubilerende Prinses Julianaschool telt thans in totaal 315 leerlingen, waarvan 258 voor het L.H.N.O., 18 leerlingen in de Vormingsklas en 39 leerlingen (waarvan 2 jongens) by de INAS-opleiding.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3