HET INBRAAK-MYSTERIE BLIK DOOR HET WERELD Katanga: een Afrikaanse zaak wordt steeds internationaler PERZISCHE TAPIJTEN Maniak moordt te New York Licht in moordzaak? Fouten in Brits paspoort VERZEKEREN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHU NIEUWSBODE Dinsdag 19 april 1977 Nr. 22084 7 Langzaam maar zeker krijgt de binnenlandse strijd in Zaire inter nationale aspekten. Van een merk waardige kollcktie landen komt in de één of andere vorm hulp; China (voornamelijk mondeling) en de V.S. (hulpmaterieel maar geen wapens of munitie), Frankrijk (transport van Marokkaanse een heden en „instructeurs"), Marokko (militairen) en verder Ivoorkust én Senegal (waar de Franse luchtbrug moet tanken), Egypte en Soedan (die vage beloften hebben gedaan), België (dat wapens stuur) en Israël (dat volgens geruchten de politie helpt organiseren). Het belangrijkst is tot dusver de Marokkaanse hulp, die overigens pas mogelijk gemaakt werd doordat pre sident Giscard de Franse luchtvloot voor het transport beschikbaar stel de. Wel.heeft hij uitdrukkelijk vast gesteld dat hij zich niet inlaat met een Afrikaans „Vietnam" maar hij liet wel doorschemeren dat het grootste land in hel hart van Afrika waar ook nog Frans wordt gespro ken, niet zonder meer ten onder mocht gaandat was ook een alge meen Westers belang. Tussen de re gels door kan jnen ook begrijpen dat de Franse zorg ook is dat kommu- nistische invloeden zich laten gelden in een land-waar nogal vrij wat ko per en uranium vandaan komt waar de Westerse wereld niet graag van verstoken zou blijven. Een tenslotte wemelt het in buurland Angola van de Cubanen, lid van het Warschau- pakt. Ook de Amerikanen hebben ongetwijfeld hun bezorgdheid over o.tn. het koper en het uranium - wal dit laatste betreft niet zozeer omdat ze zelf tekort komen maar men weet nooit wal anderen er mee gaan doen. Opvallend, is ook dat de Ameri kaanse VN-ambassadeur Youiïg juist nu gezegd heeft dat men de op mars van het kommunisme in Afrika niet moet overdrijven - iets waarin hij waarschijnlijk gelijk heeft, maar dan vooral omdat, de andere Afri kaanse landen onbehaaglijke gevoe lens krijgen over o.m. de Cubanen en de regimes in Angola en Mozam bique. Dat was waarschijnlijk de voornaamste reden waarom Marok ko in aktie is gekomen. Opstanden zoals nu in de Zaïrese provincie. Sjaba zijn eigenlijk overal in Afrika mogelijk doordat de koloniale gren zen waar men nog mee zit, tamelijk loillekeurig zijn getrokken. Maar om dat allemaal te gaan korrigeren met onvermijdelijke twisten en even tueel oorlogen, dat is ook geen aan trekkelijke gedachte. Een ander punt dal spreekt tegen de kommunistiscfie invloed bij het geval Sjaba is de his torié van het gebied. Toen België zijn Kongo onafhankelijkheid ver leende scheidde zich haast terstond de provincie Katanga - dal is hu Sjaba., zoals Kongo Zaïre werd - van het centrale gezag af. Men kan daarin de hand zien van de grote mijnmaatschappij, maar die is daar bij waarschijnlijk dan meer geïnspi reerd geweest door een verlangen naar een rustig klimaat om in te werken dan in iets anders. Zelf opknappen Dat lukte vrij aardig - Tsjombe kreeg een respektabel legertje gen darmen dat tamelijk makkelijk zo wel de orde handhaafde als de le gers van de centrale overheid op een afstand hield. Tot de VN zich ermee bemoeide. De Katangese gendarmes die hun kwaliteit zeker ook danken aan de goede opleding door huurlin gen vluchtten - op een groep na die geloofde dat de centrale overheid hen zou overnemen voor het leger; die werden gruwelijk afgeslacht. De gevluchtten gingen naar buurland Angola, waar ze eerst de Portugese koloniale strijdmacht versterkten en laten aan de zijde van de MPLA weer vochten tijdens de Angolese burgeroorlog. Bij die gelegenheid hebben de steeds in training geble ven Katangezen wel weer wat opge stoken van de Cubaanse instruc teurs. Waarom ze terug gingen uuar Ka- tanga is vrij simpel. Heimwee en de wetenschap dat in hun land de wre vel groot was dat koper en uranium wel zorgden voor de inkomsten pon maar dat dti vooral werd gebruikt in Kinsjasa door de korrupte omge ving van president Moboetoe. Waar bij komt dal diens leger toen het Advertentie de grootste SPECIAALZAAK in Zeeland Keuze uit honderden tapijten zich met de burgeroorlog in Angola bemoeide - aan de zijde van een beweging die door Moboetoes zwager werd. geleid - jammerlijk faalde. Inderdaad wist het handjevol Ka tangezen snel hel grootste deel van Katanga weer te beheersen - lot de Marokkanen kwamen, ook echte sol daten. Wal de hulpverleners een beetje dwars zit is dal de man die ze in het zadel helpen houden hel eigenlijk allerminst verdient. Hij kan dan fraai uitgedost menigleti bezie lend toespreken, grote bokswedstrij den met Muhammed Ali organiseren en zo meer, maar van regeren heeft hij niet veel weet. En van het be strijden van de korruptie evenmin. Men kan daarotn wel geloven dal het generaal Mboemba, de leider van de gendarmes, niet alleen om Katan ga gaat maar om het verjagen van Moboetoe en het instellen van een bewind dat desnoods Zaïre een beetje een federatieve staat maakt - Sjaba is niet de enige provincie waarin verzet heerst. Balkanisering van Afrika in alle maal kleine landjes kan ook zijn ideaal niet zijn, al is hét maar op grond van de praktische Overweging dat het Kalangèès koper tot geëx porteerd moet worden. Het standpunt van.de VS is dal het een typisch Afrikaanse zaak is die Afrikanen maar liefst zelf moe ten opknappen. Wal de opstand in Sjaba betreft lijkt dit doeltreffend, te gebeuren. Of dit ook zal geschie den bij hel bevorderen van een zin niger bewind in Zaire, is al weer een moeilijk punt - de grondslagen van de organisatie van Afrikaanse één heid laten het bijvoorbeeld niet. toe. Maar mén zal wel beseffen dat een chaotisch bestuurd land dat grenst aan een Afrikaanse staat die wel or de op zaken blijkt te kunnen stellen naar Cubaans patroon, haast auto matisch ook naar zoiets gaal verlan gen. Voorkomen dat zo'n verlangen ontstaat zou de beste méthode zijn om verdere Cubaanse invloed af te remmen. NEW YORK, 18-4 Een maniak die al eerder drie vróuwen met lang, bruin haar vermoordde, heeft het afgelopen Wèek-einde opnieuw toe geslagen iti New York. Zijn jongste slachtoffer is eveneens een meisje met lang bruin haar. Zij zat op het moment van de moord aan 'het stuur van een auto met kaar vriend haast zidh. Ook twee eerdere slachtoffers van de ma- nak zaten met een vriend in een au to tóen zij vermoord werden.. ■Dé politie van New York neemt aan dat het om een en dezelfde moordenaar gaat Omdat het gebruik- te pistool ale vier de keren, 'hèzëli'de was. AMSTERDAM, 18-4. De 26-jarige E. J. H. heeft het afgelopen week einde tegenover de recherche van het bureau Singel in Amsterdam be kend op 19 ana art nabij het Cen traal Station in de.hoofdstad de 46- jarige kantoorbediende H. Scholte uit Krommenie met messteken om ;t leven te hebben gebracht. Volgens een politiewoordvoerder bestaat er echter nog geen zekerheid, dat hij inderdaad de dader is. H., die be halve het doden van Scholte ook een aantal roofovervallen zou hebben bekend, is inmiddels voor nader ver hoor overgedragen aan de recherche- groep ernstige delicten op het'hoofd bureau. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond C.N.V., Jan Lanser, is na een bezoek van ruim drie weken aan Zuid-Afri ka gesterkt in zijn overtuiging dat het C.N.V. ten aanzien van Zuid- Afrika tot nu toe een juist 'beleid heeft gevoerd. De heer Lanser is als leider van een uit vier leden bestaan de delegatie van het C.N.V. uit Jo hannesburg op Schiphol terugge keerd. STELLENDAM. De 21-jarige L. A. Proost uit Stellendam, gemeente Goedereede, is met zijn auto in Goe dereede door onbekende oorzaak van de weg en in een sloot geraakt. De man werd uit de auto geslingerd en overleed ter plaatse. ROTTERDAM. Het Rijn-Schelde- Verolme-concern in Rottei-dam re kent op een order van veertig mil joen gulden uit Jemen. Volgens vice- president A. Rijken va nde Raad van Bestuur gaat het om de aanleg van een drijvende haven aan de Rode Zee. ROTTERDAM. Een garagehouder, die een bezoek bracht aan het auto- mobielbedri jf Hoogénbóom 'aan de Geijssendorfeiweg in Rotterdam, is een portefeuille met f 10.000 kwijt. Hij had deze bij het bedrijf op de balie neergelegd. Tijdens een gesprek met het personeel van Hoogenboom heeft iemand kans gezien de porte- fuille weg' te nemen. DEVENTER. Ajax-supporters heb ben in Deventer op grote schaal ver nielingen aangericht. Na aankomst van een groep van ongeveer 250 jeugdige Amsterdamse voetbalsup porters was het al vanaf een uur of twee onrustig in de binnenstad van Deventer. Auto's werden beschadigd, bloembakken omgegooid en enkele ruiten ingegooid. De politie van De venter pakte drie raddraaiers op. Zij werden na de voetbalwedstrijd op de trein gezet. UTRECHT. C.D.A.-lijsttrekker Van Agt meent dat het besluit van het P.P.R.-congres niet meer met het C.D.A. te willen regeren, het minder moeilijk maakt na de verkiezingen tot samenwerking met de P.v.d.A. te komen. Hij zei dat in Utrecht in een reactie op het besluit van de radi calen. DEN HAAG. De Belgische justitie heeft de 33-jarige Fransman B. R. O. aan Nederland uitgeleverd. Neder land had daarom gevraagd omdat de Fransman ervan wordt verdacht in november 1975 bij de Haagse post zegelveiling van Dielen voor een be drag van enkele tonnen aan post zegels gestolen te hebben. Bij de overval heeft de man een 21-jarig Haags meisje bedreigd en haar later op een stoei vastgebonden. MHEER. Pastoor P. Sliwa van de St. Lambertusparochie in het Zuid- Limburgse Mheer kwam tijdens een begrafenisdienst tot de ontdekking dat inbrekers alle kerkzilver hadden gestolen. LONDEN, 18-4. Het Britse t Lagerhuis gaat minister van f buitenlandse zaken David f Owen deze week kritische vragen stellen over de taalbe- f heersing van zijn ambtenaren, f Het konservatieve lid Ken- f neth Warren, heeft vastgesteld t dat de jongste druk van het t Britsé paspoort twee spel- t lingsfouten beval. Warren wil graag van Owen horen waar- f om de kolonie Gibraltar in- f ééns Gïbralter met een e heet f en ook waarom het Franse woord voor echtgenote, èpouse, plotseling als „epcrusse" wordt gedrukt. Toén een lagerhuislid een van Owens ambtenaren atten deerde op de fouten, ant woordde deze: „nee, echt? in de voorlaatste druk hadden we „Zweden" (Sweden) ver keerd gespeld. „Klopt, en wel als „Sweeden". ..Flitsen" uit het buitenland MOSKOU. De Verenigde Staten hebben geweigerd visa te verstrek- ken aan de léden van een Russische vakbondsdelegatie, die door een bond van de vakcentrale AFL-CIO was uitgenodigd deel te nemen aan een bijeenkomst van stakende ha venarbeiders in Seattle. HANNOVER. Met een kransleg- ging bij het herdenkingsmonument in het. voormalige concentratiekamp Bërgen-Belsen bij Celle in Neder- saksèn, heeft de minister van bin nenlandse zaken van deze deelstaat, Roëtger Gross, de 50.000 mensen her dacht die in cle tweede wereldoorlog in dit kamp zijn omgekomen. DAR ES SALAAM. Op het Tanza- niaanse platteland, voornamelijk in het zuiden en noordwesten, blijft de hondsdolheid slachtoffers maken. Na zes maanden neemt de epidemie nog steeds in hevigheid toe. De afge lopen paar maanden overleden 44 mensen en kwam het totale sterfte cijfer rond de 100 te liggen. BELFAST. De Brise legersergeant William Edgar is in het Noordierse Londonderry doodgeschoten. De ser geant was in Noord-Ierland om een korte vakantie door te brengen bij zijn zuster die in Londonderry woont. De militair had nog nooit dienst ge daan in Noord-Ierland. LONDEN. Sir Peter Kirk, leider van de Britse conservatieve opposi tieleider in het Europese parlement, is op 48-jarige. leef tijd aan de gevol gen van een hartaanval overleden. PORDENONE. Vijf personen heb ben de dood gevonden bij het ver ongelukken van een helikopter in Noord-Italië. De slachtoffers waren vier brandweerlieden en een burger. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. OOST-BERLIJN. Oostduitse ker kelijke leiders hebben opgeroepen tot een nieuwe christelijke strijdbaar heid in het licht van atheïstische ideologische druk van de staat, af nemend kerkbezoek en een dringend tekort aan zielzorgers op het platte land. TEL AVIV. Premier Rabin van Is raël heeft de ministerraad meege deeld dat hij tot na de verkiezingen van 17 mei met „groot verlof" gaat. Hij deed zijn mededeling korte tijd nadat zijn vrouw was veroordeeld tot een boete van ruim 67.000 gulden we gens overtreding van de deviezenbe- palingen. WARSCHAU. Drie Poolse dissi denten, leden van het „Comité ter verdediging van de arbeiders", zijn door de politie van Warschau gear resteerd. Volgens dissidente kringen gebeurde dit tijdens een inval in de woning van een hunner. Vier aan wezige sympathisantenwerden eveneens aangehouden. VENEY. Sir Charles „Charlie" Chaplin heeft zijn 88ste verjaardag ih bed doorgebracht vanwege griep. „Onze acht kinderen zijn allemaal hier en wij hadden gehoopt, dat Char lie in staat zou zijn geweest zijn ver jaardag normaal te vieren maar de dokter zegt dat hij minstens tot dins dag in bed moet blijven", zo zei Oona, Chaplins 34-jarige vrouw. Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 20 APRIL NED. I: De VARA verzorgt het middagprogramma. De vrolijke Film van Ome Willem opent de rij. Teun, Toon en August willen graag dingen doen waarvoor ze eigenlijk te klein zijn, zoals een biertje drinken laat naar bed gaan. Een geheimzinnige vreemdeling maakt zijn opwachting in de serie Taarten, Hierna een grappig filmpje ivaarin verleid wordt hoe een muis een leeuw redt, Spannig zit er in de film Een ver dachte rit, over ongelukken met vrachtwagens. Het middagprogram ma wordt besloten met een natuur film over Noord-Scandinavië. Het avondprogramma komt voor reke ning van de NOS die de avond opent met regionaal nieuws in de rubriek Van gewest tot gewest, en politieke zendtijd van D'66. Vervolgens komt er een film Over Turken en mensen. Deze film beschrijft de gevolgen van een relatie tussen een kleuterleidster en een Jonge Turkse gastarbeider. De hartelijkheid die het meisje van haar omgeving ondervindt voor haar kontakt met de gastarbeider, wijzigt zich nadien in het isoleren vai±. de kleuterleidster. Het journaal wordt gevolgd door achtereenvolgens de rubrieken Den Haag Vandaag, Pa- noramiek, Studio Sport. Het laatste restje zendtijd wordt besleed aan Sprekershoek, waar ieder in de ge legenheid wordt gesteld zijn iedeeën te spuien. NED. II: Het KRO-programma van vanavond is gedeeltelijk politiek getint. Want na een aflevering van de westernserie Alias Smith and Jozies (waarin Heyes moet kiezen tussen een kans op amnestie en hel redden van het leven van zijn vriend Curry) begint hierna een zeven kwartier durende ontmoeting met Neerlands drie belangrijkste politie ke kopstukken van dit moment.. Een KRO-team heeft, op een persoonlijke manier portretten gemaakt van de politici Den Uyl, Van Agt, en Wiegel, Dit drietal is de afgelopen maanden Zaterdag 23 april, 22.30 uur, Nederland I: Perry Cbmo's voorjaar in New Orleans. De Amerikaanse zanger Perry Como. ATHENE. Volgens een Griekse krant staat vast, dat het vroegere parlementslid Georgios Tsarouchas van de linkse EDA-partij gedurende het kolonelsbewind is doodgemarteld door de geheime dienst. Volgens de krant, het liberale Atheense „Vima", gebeurde dat in Saloniki. Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan weLVoorkom dat u in moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw huis en gezin, uw auto en rekreatie. Ga voor een goed advies naar de Vr:". 'N •-*."> gevolgd tijdens diverse bijeenkom sten in hel kader van de verkiezin gen. Na de ontmoeting met de grote Drie, volgt hel laatste nieuws van het NOS-journaal. De vooravond is gereserveerd voor het IKON. Hei eerste half uur gaat op aan het zes de deel van de reportageserie Van onze speciale verslaggever, waarin een door drie kinderen gemaakte reportage wordt geloond over hel werk in een kranlenbedrijf. Daarna volgt de rubriek Kenmerk, vervol gens Journaal en Stichting Socutera. WOENSDAG 20 APRIL NED. I: 9.30 Schooltelevisie; 15.00 Teleac; 15.30 De film van Ome Wil lem; 16.00 Taarten; 16.15 De leeuw en de muis; 16.25 Een. verdachte rit 17.15 De dele na tuur gezicht en van Noord-Scandinavië; IS.15 Teleac; 1S.45 De bereboot; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Over Turken en mensen; 21.35 Journaal: 21.50 Den Haag vandaag; 22.05 Panora- miek; 22.35 Studio Sport; 23.00 Spre kershoek; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Staatsloterij; 18.55 Nieuws; 19.05 Van onze speciale ver slaggevers; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 Alias Smith and Jones; 21.20 De grote drie van 25 mei; 23.05 Journaal. DONDERDAG 21 APRIL NED. I: Hel eerste deel van deze tv-avond komt voor rekening van de EO, die begint met de Kinderkrant. In deze rubriek onder meer een ver haal van Bas en Barbara en een- puzzel, In de volgende negentig mi nuten staüt de EO stil bij het feit, dat deze omroep tien jaar geleden werd opgericht. Een feit dat. anno 1977 door de één in hoge male be treurd, maar door anderen bejubeld wordt. Naar aanleiding van het 10- jarig bestaan worden gesprekken gevoerd met mensen die hel initia tief namen tot de oprichting. Ook worden in dit programma beelden vertoond van een jubileumsbij een- komst in Dordrecht, die opgeluisterd wordt door koorzang, solozang, de clamatie en muziekspel. Hierna volgt de aktualileitenrubriek van de EO Nader bekeken, 's Middags zet de EO een aflevering van de Waltons op het scherm. Vervolgens komt de VPRO op hel scherm die met een cyclus van start gaan van belang rijke momentopnamen uil de film geschiedenis. De spits wordt, afgebe ten door Erotikon een Zweedse film komedie uit 1920. Deze stomme (niet sprekende) film baarde destijds op zien als een bijzonder vrijmoedige produktie. NED. II: Een half uur tv amuse ment voor de jeugd met Peppi en Kokki. Vervolgens presenteert Maartje van Weegen het spelletje Cijfers en Letters. Als het journaal erop zit volgt een nieuwe aflevering van de serie Centraal Station. Maxim Hamel neemt de hoofdrol voor zijn rekening, namelijk die van een Nederlands archilekl, die zich in Marseille heeft gevestigd en die gekonfronteerd wordt met de gevol gen van het feit dat hij zich vroeger met drugsmokkel heeft beziggehou den. Hel volgende programma is ge reserveerd voor Harry Belufonle. De aktualiteiten komen aan de orde in de aktualiteltenrubriek Brandpunt Hoofdpersoon is ditmaal, demissio nair premier Joop den Uyl. De KliO verlaat de buis mei een door Hun Peekei gemaakt portret van bisschop Tarcisius van Vulenberg, die vele jaren op Borneo heeft gewerkt. La ter was hij nauw betrokken bij hel Vaticaans Concilie. De mannen van Den Haag Vandaag brengen nieuws van het vaderlandse parlementaire front. DONDERDAG 21 APRIL NED. 1: 10.45 en 14.00 Schooltele visie; 15.00 De Waltons; 18.15 Teleac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws: 19.05 De Kinderkrant; 19.30 10 jaar de Evangelische Omroep; 21.00 Na der bekeken; 21.35 Journaal; 21.50 Erotikon; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Tom Jerry: 19.20 Peppi en Kokki; 1-9.35 Cijfers Letters: 20.00 Journaal; 20.25 Cen traal Station; 21.15 Harry Belafonle zingt; 21.45 Brandpunt; 22.45 Mon seigneur Tarcisius van Valenberg; 23.15 Den Haag vandaag; 23.30 Jour naal, 13. Enkele minuten later rijdt er een auto de De Savornin Lohmanlaan uit. Het is Sander Poldner, die ach ter het stuur zit. Boukje geeft heel in het kort een relaas van het be sprokene. Sander zegt: „Ik begon me ongerust te maken, want het was nog maar enkele minuten, voor jij naar buiten kwam. Ik heb goed op gelet of die Van Vessinger zelf niet kwam aanrijden. In dat- geval zou ik Ingegrepen hebben." Boukje voelt zich warm worden vanwege zijn bezorgdheid. Ze legt haar hand op zijn knie, de jonge man aapkijkend. „Wat had je dan gedaan, lieverd?" „In ieder geval me ervan over tuigen, of jij geen gevaar loopt. Want in aanmerking nemende, wat die vent door jullie in de schoenen wordt geschoven, lijkt hij me iemand toe, die tot alles in staat is." Op het kantoor van de fabriek zit enkele minuten later een man, die bleek is geworden. Van schrik of ontzetting. Als hij luistert naar het geen zijn vrouw hem vertelt. Want zolang Boukje Dobryeldbij haar was, probeerde Jeanne van Vessin ger te domineren, de bezoekster te overbluffen en getracht de rol van beschuldigde en beschuldiger om te keren. Maar nu ze alleen gebleven is, zakt haar bravour weg. Volko men. Intuïtief voelt ze, dat het wel allemaal zo zal zijn gegaan, al kan ze haar man er nog altijd niet op aanzien, dat hij een ander als een hond in koelen bloede zal neerschie ten. Ze heeft nooit iets van sadisme in hem bemerkt in al de jaren van hun huwelijk. Beslist niet. Kan een mens dan ineens zo veranderen? Het ene is voor haar nog raadselachtiger dan het andere, maar één ding slaat nu wel voor haar vast: er is meer gebeurd in de garage op dat bewuste nachtelijke uur dan haar man heeft verteld. Maar wat? Tenslotte besluit ze hem te bellen. Ze stuurt het meisje met een bood schap de deur uit, zodat ze onge stoord kan praten, want de werkster is met de buitenboel bezig. Ze ver telt van haar bezoek en het ultima- ten wat is gesteld. Koens eerste reaktie is: ze kunnen me wat! Ze moeten maar proberen te bewijzen, dat het anders is gelopen. Hoewel Jeanne zegt nu. dat er een getuige was, maar wie? Soms toch die verd.Bertus? Heeft hij hem dan nog niet bang genoeg gemaakt? Of is het allemaal bluf. Die Boukje Bos had het er ook al over, dat ér in een krant - gestaan had, dal. de garage deur openstond. Op een kier. Dat klopt, maar hij heeft toch meteen nadat Doorveld binnenkwam de deur gesloten? Dal weet-ie zeker. Om te voorkomen, dat die vent als nog de benen zou nemen. Boukje Bos verroestHij vraagt door de telefoon: „Hoe zei je, dat die dochter heette?" „Boukje Doorveld. Je weet toch, dat die Doorveld een dochter had?" „Mogelijk, maar dan is dat niet voldoende tot me doorgedrongen. Verroest zeg die journaliste, wel ke met een fotograaf de reportage van de fabriek maakte, heette ook Boukje Ze zal toch niethoe zag ze er uit, Jeanne?" Mevrouw Van Vessinger geeft een zo duidelijk mogelijke beschrijving van de dochter en als ze zegt: bijzon der bruin gebrand, zakt aan cle an dere leant van de lijn en man half in elkaar in zijn stoel. Heeft die me even in de boot genomen, denkt hij. door F. VAN FALCKENOORT Boukje Bos en Boukje Doorveld zijn een en dezelfde persoon. Beiden journaliste dat ik het niet meteen door heb gehad! Wat heb ik in 's hemelsnaam verteld aan die griet? Toch niets bijzonders over hel voor gevallene? Welnee, we hebben over koetjes en kalfjes gesproken, maar ze suggereerde toch, dat het in de krant stond van die open garage deur Dat heeft ze uit haar duim gezogen! Het. stond helemaal niet in' krant! Ze zal toen alwel in kontakt gestaan hebben met Bertus en dit van hem te weten gekomen zijn. Waarschijnlijk heeft ze geprobeerd me op deze wijze uit m'n tent te lokken. Daar is ze dan niet in ge slaagd. Dus nu de vader dood is. komt de dochter als nieuwe woord- voerdster van de Veerman-bende. Nu met een nog grotere eis: de hele fabriek maar liefst. Hij zegt tegen de vrouw: „Flauwekul, er is niets an ders gebeurd in de garage dan ik aan de politie heb verteld. Er is nooit sprake geweest van enig geld geven of andere taxatierapporten, die een hoger bedrag zouden aan geven. het is allemaal verzonnen: de zoveelste poging om me te chante ren. Want dat is het toch, nietwaar? Eerst was het: geeft negentigdui zend, anders gaan we vertellen, wat we van je wetenIk heb er om gelachen, want ze kunnen niets van me weten, omdat er niets is, wat ik te verbergen heb. Nu willen ze maar liefst de hele fabriek, welja, waar om niet? Het is licht te proberen. Daarom zal ik zo vrij zijn deze zo veelste poging om me te intimideren naast, me neer te leggen." „Ja maar, Koen. die dochter be weert. dal ze getuigenverklaringen heeft." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7