de Stad Parijs KANS VOOR WILMA OM EEN INFORMATIEKANTOOR TE BOUWEN ER WORDT NOG GESUKKELD (INFLATIE) MET VERGOEDING VOOR PERCELEN Voorlichtingsbijeenkomst over bevolkingsonderzoek Bruinisse Gemeenteraad Brouwershaven ENIG NIEUW LICHT OVER HET ONTSTAAN VAN DE STAD ZIERIKSEE Gemeenteraad Bruinisse STREEKNIEUWS Vergadering „Algemeen Vissersbelang" korte mouw overhemden en polo's Studie dr. mr. H. P. Schaap BRUINISSE, 19-4. Tijdens de vorige week gehouden openbare vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester T. C. Hekman, kwam nog een aantal zaken aan de orde. De raad ging akkoord met een voorbereidingsbeslu.it ten beliocvc van een gebied naby de Iloogcrwerfsweg. Dit besluit opent voor projektontwikkc- laar Wilma de mogelijkheid een informatiekantoor te bouwen ten behoeve van adspirant-kopers van de honderd zeventig te bouwen rekreatie koop woningen, op het gebied „Hoogerwcrf" dat onderdeel uitmaakt van het „Rekrcatieplan Bruinisse". De heer Houtekamer (S.G.P.) vondj het een beetje voorbarig een infor- matiekarjtoor te gaan bouwen opl grond die nog helemaal kaal is. Del voorzitter zei dat dit gebied bestemdl is voor hel bouwen van enkele koop-l woningen; de grond wordt verkocht! waarop dan de koper een huis bouwt.r Er waren nu reeds meer dan tienl aanvragen en om deze mensen te| kunnen inlichten moet men een in formatiekantoor hebben. De heer Meeuwsen vond het welj een erg groot gebouw voor een diens tencentrum, „een linke zet van Wil-I ma", zo zei hij. De raad stemde ech-j ter toe in het voorbereidingsbesluil. H©i?l)estratiiigsbtestek Met de vaststelling van het herbe- stratingsbestek 1977 zal een gedeelte van de Deltastraat, dokter De Kock- straat en de Meekrabstraat worden herbestraal. De heer Bal miste in dit bestek de Grevelingenstraat, die vol gens hem nog niet geheel herbestraal was. De voorzitter zei dat deze ge heel herbestraat is. |bied Nieuwstraat/Dreei'. De bouvv- lanvraag komt niet overeen met het ■bestemmingsplan, zodat een voorbe- Ireidingsbesluil moest worden geno- Imen. Rondvraag „Slagveld" De heer v. d. Bos vroeg of het niet mogelijk was hel zogenaamde „Slag veld" wat te verharden. De voorzit ter zei dat de P.T.T. plannen heeft het gebouw bij het slagveld uit te gaan breiden, zodat men dan gelijk zal bekijken in hoeverre verharding mogelijk is. De heer Meeuwsen wees er op dat er afgesproken is dat er aanbesteding zou plaats vinden bij bedragen boven vijftigduizend gul den maar dat hier nu weer van af geweken werd. De gemeente zal bij de plaatselijke aannemer prijs opvragen onder de voorwaarde dat een afstandsverkla ring wordt getekend en overlegd. De burgemeester zei dat men het nu weer eens zo wil proberen, bevalt het niet kan men altijd nog terug op aanbesteding. Glasafvalkoiitainer Aan de hand van de notulen dei- vorige raadsvergadering informeerde de heer Bal (lijst v. d. Velde) hoever het staat met de glasafvalkontainer. De voorzitter zei dat nog geen reak- tie van de desbetreffende groep was ontvangen. Zodra dit binnen is wordt de kontainer aangeschaft. De heer Meeuwsen vroeg naar de zaak Wilma inzake de winkelsluiting op zondag. Volgens de voorzitter heeft Wilma nog geen kortgeding aangespannen tegen de gemeente. Burgemeester Hekman deelde mee dat de bouw van het nieuwe gemeen tehuis op 11 mei zal worden aanbe steed. De woning van de familie Van Rhee die in de weg staat voor het doortrekken van de Grevelingen straat en de bouw van het scholen- komplex is getaxeerd en met dit be drag is deze familie akkoord gegaan. De raad besloot dit pand aan te kopen zodat verdere plannen niet meer kunnen stagneren door deze woning. De familie Van Rhee zal binnenkort een bejaardenwoning be trekken. 'Een herziening van het be stemmingsplan werd door de raad genomen om firma Bal een bouw vergunning te verlenen voor het ge- In de rondvraag informeerde de heer Meeuwsen (P.C.G.) naar de ver- Igunning voor het plaatsen van een ■gastank door firma Bal. Deze zaak [is nog steeds in behandeling volgens |de voorzitter en is nu'weer voorge legd aan de insp.ektie volksgezond- fheid. De heer Bal (lijst v. d. Velde) bracht de lichtmast, bij de SLoofpol- der weer ter sprake. Deze staat er nu drie weken volgens de heer Bal. maar brandt nog steeds niet. Verder vroeg hij hoever het slaat met het „Beusje". De burgemeester zei dat op spoed aangedrongen is. Verder waren er klachten over stankover last uit het riool aan de Dorpsweg volgens de heer Bal. De voorzitter zei dat hier notitie van zal worden genomen. De heer v. d. Bos (S.G.P.) vroeg naar de uit slag van de enquête of deze al be kend was, waarop de voorzitter zei dat dit pas eind van deze maand be kend is. Op de vraag wanneer de nieuwe brandweerauto officieel in gebruik wordt genomen zei de burgemeester dat dit waarschijnlijk de tweede of derde week in mei zal plaatsvinden. Verder informeerde de heer v. d. Bos naar de voetgangers oversteek plaats in de dokter De Kockstraat. Hierover is advies gevraagd aan de hoofden der scholen en oudercom missies,'waarop nog geen antwoord is verkregen. De heer Verspoor (Alg. Belang) had vernomen dat dê huisvrouwen in de Nieuwstraat niet gelukkig zijn met de zwarte tegels voor hun voor deuren. Deze zijn poreus en wanneer een hond hierop zijn behoefte doet is dit zeer moeilijk te reinigen. Revue-avond ,,'t Steapel'of" Donderdagavond 21 april verzor gen de leerlingen van de openbare basisschool 't Staepel of" te Renes- se in het dorpshuis van Renesse een revueavond die voor iedereen toe gankelijk is. Nadat de avond dooi de voorzitter van ,de oudercom,missie zal zijn geopend zal het scihoolkoor De Duinpiepèrs enkele liedjes zin gen. Ze beginnen; met de canon ter begroeting. Leerlingen van de klas 1 en 2a zullen enkele volksdansjes laten zien, waarna ook het scihool koor nog wat zal laten horen. Na de pauze staat de muscial Radio Flierefluiter op het programma. „Mag ik even bellen In de nacht van zondag op maan dag werden tussen drie en vier uur verschillende gezinnen in Renesse op onplezierige wijze uit hun slaap gewekt door enkele personen, die aanbelden met 't verzoek even te mogen' bellen om een taxi. Een vreemde zaak. te meer daar op zeer De heer Verspoor wees er verder op dat vele auto's in de Wilhelmina- laan geparkeerd staan langs het trottoir, terwijl het parkeerterrein bij de openbare basisschool leeg is. Andere raadsleden wisten nog ver schillende plaatsen in de gemeente op te noemen waar dergelijke zaken voorkomen. De mensen schijnen erg gemakzuchtig te zijn, aldus de bur gemeester, maar deze zaak beloofde hij te bekijken met de Rijkspolitie. korte afstand drie publieke tele foons aanwezig zijn. Vandaar ook dat dcór een van de gezinnen de politie werd gewaarschuwd. ELLEMEET Afd. Noordwelle Plattelandsvrouwen Op woensdag 20 april organiseert de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Noordwelle e.o. een bijeenkomst in het dorpshuis te El- lemeet. De heer Sinke zal een en an der vertellen ever het reddingswe- zén. Het gesproken woord wórdt toegelicht met clia's. BROUWERSHAVEN Plattelandsvrouwen bijeen De afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen komt bijeen op dinsdagavond 26 april a.s. in het Jeugdgebouw te Brouwershaven. De avond zal staan in het teken van het Nederlands Kustreddihgswezen, in het bijzan der m.b.t. de Zuid-Hollandse Maat schappij tot Redding van Schipbreu kelingen. KERKWEUVE Bestratingswerkzaamheden De inwoners van Kerkwerve heb ben misschien gedacht aan een ver late 1 april-mop toen het gemeente bestuur publiceerde dat het dorp wegens herbestratingswerkzaamhe- den voor het verkeer vanaf de Heu- velsweg afgesloten was. Door een misverstand bij de aannemer werd maandagmorgen j.l. net aan de an dere zijde, bij de Zandweg, met de werkzaamheden begonnen. DUIVELAND Afdeling Plattelandsvrouwen De afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen orga niseert samen met de afdeling Schouwen op dinsdagavond 26 april in het Dorpshuis te Nieuwerlcerk een bijeenkomst waarin majoor v. d. Veer uit Leuvenheim zal. vertellen over belevenissen uit dé tweede we reldoorlog, met als onderwerp „Een geheim agent springt af". NIEUVVERKERK Doktoraal examen Aan de universiteit te Utrecht, slaagde voor het doktoraal examen Sociale pedagogiek de lieer J. L. de Bil, oud inwotier van Nieuwèrkerk. Drs. De Bil begon zijn loopbaan als leerling automonteur in het ga ragebedrijf Glerum te Zierikzee. Na het behalen van het diploma le auto monteur studeerde hij - goeddecL in avondstudie - aan de Opleidings school Leraar Nijverheidsonderwijs te Rotterdam. Van 1963-1965 was hij leraar aan de L.T.S. te Zierikzee. In 1968 verhuisde de familie naar Papen'drecht, w'aar de thans gegra- düeerde een avondstudie begon, voor sociale pedagogiek aan de Nutsaka- demie te Rotterdam. Hij behaalde de diploma's MO-A en MO-B. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tenslotte behaalde hij zijn doktoraal. Duide lijk een studiehoofd! BRUINISSE, 15-1. In ili' vrijdag Ir Bruinisse gehouden vergadering van de Mosselkwekers ver. „Algemeen Vis sersbelang" herdacht voorzitter W. Okkerse allereerst de onlangs overleden voozitter van Zevibel, alsmede het lid C. de Koning, die veertien dagen geleden op 60-jarige leeftijd overleed. Besproken werd de agenda voor de voigcndc week te houden vergadering van de Mossel Advies Commissie. De sckretaris de heer H. Hogcrheide deed verslag van een diezelfde dag gehouden onderhoud met de heer Emeis, chef afdeling schadeuitkeringen van het Departement van financiën. Bij deze bespreking waren ook aanwezig de heren Roels (P.v.d.A.) en Van Rossum (S.G.P.) leden van de Tweede Kamer. „Onderwerp van de bespreking was. de geldontwaarding geënt op de schadevergoedingsuitke- ribgen, wegens verloren geganc mos selpercelen. Over datzelfde onderwerp is enkele maanden geleden te Bruinisse een algemene openbare protestvergade ring gehouden. Van mosselkwekers- zijde wordt gesteld, dat schade ge leden in 1970 of voorgaande jaren in 1976 en 1977, niet uitbetaald mag worden in guldens die in zes of vijf jaar sterk zijn gedevalueerd, maar dat op de schadevergoedingen, een inflatiekorrektie moet worden toege past, omdat het de schuld van de mi- Nu al een grote keus in midden in de poststraat - zierikzee BRUINISSE, 18-4. Dc vereniging liet Groene Kruis Schouwcn-Duive- iancl organiseert, als voorbereiding op het bevolkingsonderzoek op baar moederhalskanker, een voorlich tingsbijeenkomst donderdagmiddag 21 april in het „Durps'uus" aan de Grevelingenstraat. (zie voor tijd: de agenda). Tijdens deze bijeenkomst zal spe ciale aandacht, worden besleed aan het komende onderzoek op baarmoe derhalskanker, dat te Bruinisse zal plaats vinden op 28 april aanstaan de. Voorts zullen ook allerlei andere vormen van kanker aan de orde ko men. De inleiding wordt gehouden dcor zuster J. A. H. van Vugt, dis- triktsverpleegkundige van de stich ting Het Zeeuwse Kruis. Onderwer pen die onder andere behandeld zul len worden: „Kanker in het alge meen", „Kun je kanker herkennen, „Helpt Elkander" De Hervormde Vrouwenvereni ging „Helpt Elkander" vergadert he den (dinsdag 19 april) in het Her vormd Verenigingsgebouw aan de Deestraat. kun je er zelf iets aan doen?" en „Het onderzoek op baarmoederhals kanker". Na de inleiding is er de mogelijkheid voor het stellen van vragen. Ook worden er gratis fol ders beschikbaar gesteld en de toe gang is ook gratis. Tentoonstelling De commissie Bruinisser Oudheid kamer heeft het plan om gedurende het. zomerseizoen 1977 in de Oud heidkamer een tentoonstejling te houden van speelgoed uil vroeger tijden. De gedachten van de commis sie gaan uit naar speelgoed dal ou der is dan twintig a dertig jaar. Zij vragen de hulp van de inwoners van Bru door in hun bezit zijnde speel goed in bruikleen af te staan voor deze tentoonstelling. Vergadering N.C.V.B. De Nederlandse Christen Vrou wenbond afdeling Bruinisse komt donderdagavond 21 april weer bijeen in het Nederlands Hervormd vereni gingsgebouw aan de Deestraat. Deze avond zal dr. R. W. M. Crouschs, kin derarts te Kattendijke, spreken over het onderwerp „Kind - gezin en sa menleving". Zie ook de agenda. (Vervolg van pag. 1) het recht van beroep te zijn maar bleef het desondanks toch een eigenaardige manier van ,.in beroep gaan" tegen eventuele klachten die er helemaal nog niet zijn. Om Uitbreidings mogelijkheden Verder was er een bezwaarschrift van de heer M. C. J. Mol die be denkingen had tegen het ontbreken van uitbreidingsmogelijkheden op percelen, waarop reeds bergingen e.d. van 50 m- of groter aanwezig zijn. De hoofdingenieur-directeur voor de landinrichting in de provincie Z.ecland had bezwaar tegen de agra rische bestemming op liet perceel ge legen hoek St.oofweg-Sl.o.tsjtraat, daar de boerderij sinds 1966 piet meer in gebruik is. Bezwaar was er ook ingediend door de heer J- Slager en wel tegen de onverkorte toepassing van bouw vergunningen. aanlegvergunningen en dakkapellen, en wel voor het ge bied buiten de grens van het be schermde dorpsgezicht. Hij verzoekt deze bepaljng.en zo te wijzigen dat bij de afgifte van bouwvergunningen de Rijksdienst Monumtenzofg niet te worden gehoord én dé eventueel vereiste verklaring van G.S. kan vervallen. Woningbouw Het laatste bezwaarschrift kwam van dc heer J. Barendregt die op formele gronden bezwaar maakt te gen het feit dat hem nog geen J}in- derwetsvergimning is verleend voor zijn landbouwbedrijf, grenzend aan de Welleweg met. de bestemming van woningbouw. Reklamant stelde wel dat het. moeilijk valt te reklameren, omdat hij voorstander is van wo ningbouw te Dreischor om de leef baarheid te vergróten. De raad besloot z.h.s. ongegrond le verklaren de bezwaarschriften van de heren J. J. Klaasse en M. C. Klpasse, J. Slager en M. C. J. Mol. Het bezwaarschrift van. de heer Barendregt werd niet ontvankelijk Verklaard wegens overschrijding van de gestelde termijn. Aan het bezwaarschrift van de hoofdingernier-direkteur Landin richting wordt tegemoet gekomen. ZIERIKZEE, april '77 - Over de oorsprong (en de voortgang) van Ziieriksee bestaat bij de ïiièt-Van-lniis- iiit Zéetiwse bevolking öiizer stad - de ïiiet-antoehthöiie bevolking - veel misverstand. Maar ook bij een gedeelte der eigen inwoners dezer stad doen nog vele fabels en (onware) legenden omtrent deii oorsprong van ónze goede stad (al of niet geloofde) sprookjes opgeld. Ik laat het kinderlijke fabeltje 'aangaande een zekere eskimo die hier in een kajak eens is komen aanspoelen (thans te zien in ons maritiem mu seum) nii maar buiten beschouwing, alsTE flauw! nisteries is, dal de schadeafwikke ling vele jaren duurt. Fqlilieke zaak De heer Emeis, bleek echter niet zonder meer bereid, eigenhandig deze inflatiekorrektie aan te brengen. Dat kan alleen in het politieke vlak, jullie hebben de zaak in het politieke vlak getrokken, door ook de aanwe zige kamerleden er in te betrekken. Mochten deze voor de gedachte van inflatiekorrektie, een meerderheid in de beide kamers kunnen vinden, dan ligt de zaak eenvoudiger, voor de ambtenaren die zich met deze materie bezig houden", aldus de heer Emeis. Ongenoegen was er in de vergade ring over het terugzetten van de z.g. oostlij n voor de mosselzaad visserij in de westelijke Waddenzee. Voor de mosselzaadvisserij wordt de Waddenzee altijd verdeeld in twee gedeelten, het z.g. Friese Wad en het Groninger Wad, of geografisch uit gedrukt, de Westelijke Waddenzee en de Oostelijke Waddenzee. Het zaad uit de Westelijke Wad denzee mag op de Waddenzee wor den uitgezaaid, dat van de oostelijke Waddenzee moet naar Zeeland wor den gebracht. Neen, men weet over 't algemeen nu wel dat Zieriks-ee haren naam dankt aan het water (de kreek) dc Ec van een zekeren Zierik, die, met zijn stamgenoten hier een zekere machtspositie bekleedde. De mans naam Zierik (in de Friesche versie: Cierk) was een in de middeleeuwen tamelijk-veel voorkomende- naam. Men denkte slechts aan den bisschop van Utrecht; Zierik. Edoch, Zieriksee is in de geschie denis van onze Zeeuwse eilanden slechts tot een plaats van beteekenis kunnen uitgroeien, door de stichting van een „palatium" of sterkte, om streeks 1084 aan wat later „De Balie" werd gëheeten, door.... naar Jacob Eyndius in z'n „Chronici Zeiandiae". libri duo, Middelburg 1634, bladz. 212 veronderstelt: - en daarin voorzich tig gevolgd door wijlen onzen voor- treffelijken gemeente-archivaris P. I). de Vos; in diens „Een blik op hel ontstaan en de verdere ontwikkeling van Zierikzee" (in: „Oudheidkundig Jaarboek, 1921," bladz. 59-60) (ik herhaal:) door Boudcwijn van Rjjscl, graaf van Vlaanderen. Opmerking De Vos Wal schrijf P. D. de Vos? „Al vroeg toch moet in het oudste deel van Zierikzee. dat is: ten wes ten van den tegenwoordigen Sinl- Lievens Monstertoren, een versterkt gebouw of kasteel hebben gestaan, later als 's-Gravenhof bekend, waar van in de Zeeuwsche rentmeesters rekeningen sedert 1318 geregeld sprake. Voor de stichting wordt het jaar 1048 (sic. S.) opgegeven en Eyn dius (Chron. Zeiandiae, p. 212) meent, dat het gebouwd is door Boudewijn van Rijsel, graaf van Vlaanderen, (enz.)". Men ziet hoe voorzichtig P. D. dc Vos zich hier uitdrukt! Terecht! Want ten eerste was het niet Boudcwijn van Rijsel, graaf van Vlaanderen, maar diens tweede zoon Robrecht „de Fries" (Robert le Fri- son) in 1063 gehuwd met de douairiè re van Floris I, graaf van Kennènicr- land of „in Friesland die in Zierik see een „palatium" stichtte, en bo vendien was het geenszins in 1048 maar 1084 dat deze Robrecht dc Fries, de latere graaf van Vlaande ren, die hier dat „palatium" of Hee renhof bouwde. De in 1063 nóg minderjarige zoon van de douairière van Floris. I, (van huis uit: 'Gèertruyt van Saxen), te weten: Dirk V, die met. behulp van zijn stiefvader en voogd Robrecht de de Fries, in' zijn rechten als graaf van Kennemerland (of: „in Fries land") werd hersteld, is - na de uit breiding met het land van Dordrecht - de eerste die zich graaf van Hol land noemde. Burggraafsehap Over Zeeland „regeerde" deze Dirk V nochtans nooit; Zeeland werd een Burggraafschap, erfelijk in handen van de Ileeren van Vóorne, die te vens (erfelijk) Burggraven van Zee land waren. (Voorne was. een souve- reine Heerlijkheid, en dè Heeren van Voorne, burggraven van Zeeland, be zaten Heerenhoven en/of Burchten op Oost-Voorne, op West-Voorne Goeree), op Schouwen (te Zieriksee), en aanvankelijk ook op Tholën. (Scherpenisse bij Poortvliet). En het burggraafschap Zeeland bleef in de eerste eeuwen na Robrecht de Fries, afhankelijk van het Graafschap Vlaanderen. Holland is later slechts langzaam „geïnfiltreerd" in deze streken. Zierikzee vroeger en uh Nog een enkele opmerking: In „Zierikzee vroeger en nu" van wij len onzen diep-betreurden oprichter van.de Ver. „Stad en Lande", dr. J. J. Westendorp Boerma, leest men op bladz. 11: „Volgens dé kroniekschrij ver Van den Eynde heeft d'e Vlaamse graaf Boudewijn V te Zierikzee een sterkte gebouwd (enz.)". Daartegen kan ik geen bezwaar aanvoeren; maar dan vervolgt dr. Westendorp Boerma den.zjn met: die in 1048 in handen.viel van de Hólland- se graaf!'. Hiertegen heb ik ernstige beden kingen, en ik meen dat het een „lap sus calami", een „ontsporing" van de pen van onzen erudieten schrijver is geiyeesl. Een uitgebreide studie over. d'eze zaken en over Robrecht de Fries, en zijn echtgenoote Geertruyt van Saxen en haar zoontje Dirk V heb ik onlangs voltooid; maar aangezien het nog onbekend is welk tijdschrift plaats genoeg heeft dit (nog al we tenschappelijk) werk óp te nemen, (het „Mededelingenblad van Stad en Lande van Schouwen^-Duiveland" is hiervoor ganschelijk- ongeschikt, heeft men mij gezegd), zoo heb ik be sloten een kort résumé aan te bieden aan ons aller „Zierïkzeesche Nieuws bode", opdat een grooter lezerskring kennis kunne nemen van mijn jong ste „ontdekkingen". Zieriks-ee dr. mr. H. 1'. SCHAAP. (Eere-yoorzitter van de Ver. „Zannekin). Misschien heb ik ook eenig reclil. van spreken, omdat Floris I, diens weduwe Geertruyt en hun kind Dirk V, graaf van Holland, onder de voorouders mijner echtgenote mevr. C. J. A. Schaap-Keiler (via h,aar grootmoeder-van-vaderszij - de, Carolina Cornelia Allot,( voor-' konlen'. S. (Spelling bepaalde schrijfwijzen zijn uiteraard voor rekening van de auteur. RED.) STERK EN DEGELIJK Voor ol I uw koffers I I '*»rv irhwsv ZIFRIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4