Praatwater over baliekluivers' va"tien' vijf-en-twintig, en relevante plakselattributen h""('cn'en 111112611(1 sultlen Meningen en vragen tijdens de inspraakprocedure voorstel Kaaskenswater Humor in de A.P.V. Onttrekking oude bankbiljetten Raad akkoord Kaaskenswater Pech achtervolgt de uitslageetellers AGENDA Praten in de Trouwzaal -®- A IMeTPDn A rvi 18_,J n« lionlrhil. rla flmnl nonU.otot TOo AMSTERDAM, 18-4. De bankbil- de Groot geplaatst. De bankbiljetten ZIERIKZEE, 18-4. Op de maandag gehouden verga dering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, bleek het voor stel tol vaststelling vau een regiopale Algetneoe Po litieverordening een geweldige handenbinder en tijd- verslinder. In de diskussie kwamen heel wat detailpunten aan de orde. Vooral de heer Verschelling bleek van de verordening vrije tijds-lekluur te hebben gemaakt. Zo viel hij over de mogelijkheid tot verbod van het verspreiden van ge drukte stukken en informeerde naar de eventuele reden. Deze bleek te liggen bij de mogelijkheid van ordeverstorende werking, waarbij de voorzitter voor op stelde dat de vrijheid van drukpers altijd in het oog zal worden gehouden. In het algemeen zijn dergelijke bepalingen om excessen tegen te gaan. De heer V. had gezien dat belem mering van het verkeer grond kan zijn voor het verbieden van demon straties, optochten en betogingen. Als men dat kriterium hanteert, kun nen z.i.' alle optochten e.d. worden verboden, want „het belemmert al tijd het verkeer". Hij stelde voor dit artikel te schrappen. Verder vond hij dat met name rally's juist wél onder de bepaling van hogere goedkeuring moeten vallen. Hij ging akkoord met het vervallen van de sluitingsuren voor café's. „Leunen en liggen" De nieuwe A.P.V. kent het begrip „baliekluivers", volgens de heer As- ma een negentiende-eeuws taalrelikt, maar in ieder geval hier nog gehan teerd. Het opent de mogelijkheid op te treden tegen liggen, leunen of zit ten op stoepen en muren. De heer Verschelling wilde het ar tikel geschrapt zien, waartegen de heer De Rijke zich verzette: „We z\jn niet voor liggen, leunen of zitten". De voorzitter zei dat het allemaal zo'n vaart niet loopt en het artikel ook in dit geval is opgenomen om uitwassen te voorkomen. Plakken en pleisteren Veel verder gaat de bepaling tegen het opplakken van biljetten e.d. en pleisteren. Vroeger moesten de plak kers op heterdaad worden betrapt, maar thans is men strafbaar als men met de relevante attributen wordt aangetroffen. Het exkuus: „ik mag toch wel met verf rondlopen" geldt dan niet meer. Als extra bijdrage aan de komische konsekwenties van de in diskussie gebrachte A.P.V. deelde de voorzitter mee, dat men b.v. niet ge pakt wordt als men in de nacht met te stijfselen behangselpapier wordt aangetroffen. De heer Verschelling vond dat automaten voor anti-conceptionele middelen best aan de buitenzijde van gebouwen zouden mogen worden aangebracht. De voorzitter vond het toch maar beter om die apparaten binnenshuis' té houden en dat staat dan ook in cje A.p.V. Op klacht - zo bleek - kan worden opgétreden tegen uitzicht belemme rende voertuigen, geparkeerd voor huizen. Sluitingstijd café's De heer Sprengelmeijer keerde zich tegen de ontheffing van de sluitings tijd van café's. Hij vroeg of ook bin nenshuis gemaakt lawaai bestrijd- baar is. Hij noemde als voorbeeld het kabaal in een garage, waar een bandje oefent. Het Algemeen Wetboek van Straf recht blijkt daarin te voorzien, even als tegen het uiten van godslaster lijke en aanstootgevende taal. Onder het „hoofdstuk Balieklui vers" valt de mogelijkheid op te tre den tegen lawaaischoppers in de Beurs ten tijde van godsdienstoefe ningen en tegen schoppers tegen (an dere) kerkmuren. De A.P.V. werd hierna goedge keurd, waarbij de heer Sprengel meijer vroeg geacht te hebben ge stemd tegen het artikel van de op heffing cafésluiting, zulks met hel oog op de zondagsrust. Een tussen tijds voorstel-Verschelling, de belem mering van hej: verkeer als moge lijke grond voor het verbieden van optochten te schrappen, werd met 8-4 stemmen verworpen. Ingekomen stukkei daartegen zijn bezwaren gemaakt. Dit kan vertragend werken bij de in breng van (Haringvliet)-water. Wet houder Den Boer merkte op dat pijp- aanleg noodzakelijk is, die per 1 juli 1978 gereed moet zijn. Als de bedoelde bezwaren gegrond worden verklaard, kunnen dusdanige vertragingen op treden, dat opnieuw koncessie zal worden gevraagd meer water uit het eigen duingebied op te pompen. Stichting Jeugd In verband met de Beleidsnota van de Stichting Jeugd Schouwen-Duive- land, vroeg de heer Asma naar de visie van het kollege op het beleid van de Stichting. Wethouder Den Boer vond algemeen gesproken de rapportage in de sociaal-kulturele sektor weinig zeggend. Dit geldt ook voor de betreffende nota van de Stichting. Hij had in een gesprek met de jeugdleider aangedrongen op een konkrete benadering en vond het on juist dat een lijst is opgemaakt van uuroverschrijdende werktijden. ïïij vond dat niet de juiste aanpak om de eventuele aantrekking van een tweede kracht te motiveren. Tenslotte vond de wethouder dat onevenredig veel tijd aan de jeugd- sozen wordt besteed en beval aan de tyd over meer vormen van jeugd werk te spreiden. De heer Asma wilde op die opmer kingen niet reageren, maar verzocht later (rondvraag) de geuite kritiek kenbaar te maken aan de Stichting c.q. de-jeugdleider. Het kollege vond dit echter niet noodzakelijk, daar be trokkene reeds op de hoogte is van de levende kritiek. Rijksweg 19 Bij het Struktuurschema „Verkeer en Vervoer" pleitte de heer De Jager voor voorzieningen aan Rijksweg 19 - Zierikzee-Hellegatsplein - daar de kapaciteit te gering is en de weg ge vaarlijk te gebleken. De zaak de weg veiliger te maken, moet eerst bezien, waarna de raad er nog over wordt geïnformeerd. De heer De Rijke kwam terug op het rapport van de Stichting Jeugd, dat hij als nietszeggend kwalificeerde. Hij zag dé noodzaak van een tweede man niet in en wees er op dat de jeugdwerkleider zijn vaste aanstel ling nog niet heeft. Wethouder Den Boer wees er op dat c.r.m. thans al lerlei zaken terug draait en de voor zitter stelde de vraag waarvan b.v. een tweede man moet betaald. (Vervolg van pag. 1) ven naar huurwoningen in dit ge bied. Er is nu nog een fraktionele lozing van rioolwater in het Kaaskenswa ter, maar dat houdt in de toekomst - na voltooiing van het betreffende ri oleringsegment op, zodat de water kwaliteit dan is gegarandeerd. Uit gediept zal het Kaaskenswater niet behoeven te worden. Gestreefd wordt naar een bewo ning door mensep uit de regio, maar bij vestiging in geval van aanwezige werkgelegenheid, biedt het plan ui teraard ook mogelijkheden. Volkstuintjes De heer Sprengelmeijer pleitte voor de houders van volkstuintjes. Wethouder Den Boer deelde mede dat inderdaad volkstuintjes teloor zullen gaan, maar zijn kollega (niet ter vergadering aanwezig wegens ziekte), heeft ter vervanging al kon takten gelegd. Deze zaak echter moet eerst in de Uandbouwkommissie ko men. Zonder hoofdelijke stemming kon de raad zich hierna verenigen met het betreffende voorstel, dat voor de toekomst een geheel nieuw woonge bied betekent, op - zeg mpar - het mooiste plekje van het gemeentelijk grondgebied. jetten van 1 1(1,- (model 1953), van f 25,- (piodel 1955} van 1' 100,- (model 1953) en f 1000,- (model 1956) zullen worden ingetrokken, zo heeft de Ne derlandse Bank bekendgemaakt. De bank rcep( }iouders op om deze bil jetten voor 19 oktober 1977 ter ver wisseling aan te bieden bij haar heefdbank in Amsterdam, haar bij bank in Rotterdam, haar agent schappen of haar correspondent schap. De bankbiljetten van f 10,zijn gedateerd 23 maart 1953. Op de voor zijde is rechts een portret van Hugo van f 25,zijn gedateerd 10 april 1955 en hebben rechts op de voorzij de een portret van Christiaan Huy- gens. De bankbiljetten van f 100, zijn gedateerd 2 februari 1953 met rechts op de voorzijde een portret van Erasmus. De bankbiljetten van f 1000,hebben 15 juli 1956 als da tum en rechts op de voorzijde een portret van Rembrandt van Rijn. Al deze bankbiljetten dragen de handtekening van dr. M. W. Hol- trop (president) en van prof. A. M. de Jong (sekretaris). Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Feestavond O.B.S. 19.30 uur. Zaterdag 23 april Zierikzee Hotel Van Oppen, receptie tennis- klub, 16.00 uur. Brughsluis Plompetoren. 10.00 uur, excursie Jeugdvogel wacht, (verzamelen bij parkeerterreintj e) Brouwershaven Wandeltocht. Rode Kruis. Vertrek: Ver.-gebouw Zoiïnemaire. 14.00 uur. BRUSSEL. 19-4. De officiële eind uitslag van de verkiezingen in Bel gië is nog niet in zicht. De tellers hebben met veel pech te kampen. Zcndagayond raakte een computer van het ministerie van binnenlandse zaken urenlang defect en sindsdien hebben de moeilijkheden zich opge stapeld. Flitsen uit het buitenland ZERMATT. Reddingsploegen zijn er in geslaagd vijf dode Westduitsers te bergen die sinds vrijdag vermist werden na een skitocht in de buur' van het Zwitserse Zermatt. Alle vijf waren doodgevroren. Verplicht bomen planten MANILLA, 18-4. Op last van president Marcos moeten alle gezonde Filippino's van tien jaar en ouder de komende vijf jaar minstens evenveel bomen planten. Ontbossing heeft op de Filippijnen voor ernstige milieuproblemenj, gezorgd en Marcos wil daar met zijn „jong groen decreet" wat le gen doen. Scholieren en stu denten die zich niet aan de order houden worden niet meer toegelaten tot de exa mens. Zondag 24 april Haamstede Soosgebouw Big S, 20.00 uur, film avond jeugdsoos. Dinsdag 26 april Haamstede Ned. Ver. v. Huisvrouwen, fietstocht, vertrek: parkeerplaats A. v. d-. Weij- deweg, 13.30 uur. Brouwershaven Jeugdgebc-uw, 20.00 uur, aid. Brou wershaven Ned. Bond van Platte landvrouwen. Noordgouwe Hotel Van der Weijde. Vergadering PvdA. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis, 20.00 uui;, afd. Duiveland en Schouwen Plattelandsvrouwen. Woensdag 27 april Zierikzee Chr. Geref. kerk, 10.00 uur, loogdag Zeeuwse C.P.B. Dinsdag 3 mei Zierikzee Concertzaal, Jasparine de Jong. 20.00 MOSKOU. Geleerden in de Sow- jet-Unie hebben een nieuw lucht vaartuig ontwikkeld dat omschreven wordt als een kruising tussen een helikopter en een luchtschip. Het luchtvaartuig kan volgens een zegs man, een snelheid ontwikkelen van maximaal 200 kilometer per uur en kan een maximale lading van 100 ton vervoeren. LAHORE. De Pakistaanse Natio nale Alliantie, P.N.A. (oppositie) heeft maandag de nieuwe voorstel len van premier Bhoetto om de po litieke crisis in het land op te lossen verworpen. LONDEN. Volgens de Britse mi nister van buitenlandse zaken David Owen die zojuist is teruggekeerd van een rondreis door een achttal Afrikaanse landen bestaat er een muur van wantrouwen" van de Afrikaanse landen tegenover de uit spraken van de Rhodesische premier Ian Smith. ZIERIKZEE, 18-4. Vooraf gaande aan de raadsverga dering vond maandag in de trouwzaal van het stadhuis een inspraakbijeenkomst plaats bij het - zoals bet ge noemd werd - fierverkavelingsvoorstel Kaaskenswa ter, dat wordt tot nieuw bestemmingsplan van dit ge meentelijk uitbreidingsgebied. De bijeenkomst onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester maakte heel wat tongen los. De stedebouwkundige ir. V. R. A. van Hezik gaf by enkele kaarten van het gebied, een toelichting op de gedachte in deling en ontwikkeling. Het gebied omsloten door Schouwse dyk, Sand- strömweg en Blok>vcg is er gevoelig en de ontwikkeling zai derhalve een zorgvuldge dienen te zijn. Bij de ingekomen stukken haakte de heer Groen in op het Aanvullende Struktuurschema Elektriciteitsvoor ziening, vooruitlopend op komende inspraakprocedures. Namens de P.v. d.A.-fraktïe verklaarde hij tegen elke uitbreiding van kernenergie te zijn en derhalve ook tégen dé tweede cen trale te Borsele. Ook vroeg hij naar het subsidié voor het Reg. Pedago gisch Centrum Zeeland. Wethouder Den Boer gewaagde van een ander krjteripm "Voor deze subsidie, waar bij men zich baseert op het aantal inwoners, hetgeen de. gemeente een voordeel biedt van f 2000,—. De heer Verschelling slond stil bij het Struktuurschema „Verkeer en Veevoer". Het ministerie vraagt hier op reakties. Hij wilde de raad gele genheid gegeven zien zich hierop te beratjén, om er later op terug te komen. De voorzitter zegde dit toe. Infiltratiepro jekl De heer Sprengelmeijer vroeg naar eon perikoop uit dé Nieuwsbrief van de W.M.Z., met name wat betreft hel infiltratieprojekt Westhoek. Ter zake zijn ontgrondingen noodzakelijk en Het wordt een woongebied zonder bepaalde voorzieningen, als scholen, winkels e.d.; daarvoor is het toe komstig aantal bewoners te klein. De bewoners zullen trouwens zeker over een bepaalde eigen mobiliteit be schikken, zodat de relatie met de binnenstad geen problemen oplevert. In het gebied ligt reeds het zie kenhuis; verder komt er een Ver pleegtehuis voor bedlegerige patiën ten. Verschil met een eerder bestem mingsplan is, dat de uit te geven ikavels op grond van het nieuwe voorstel, kleiner zijn, waardoor de realisering van de woningbouw wat gemakkelijker kan worden. „Holachtige" elementen Kenmerken van het gebied zijn en dienen te blijven: groen, openheid en de aanwezigheid van het water. Vooral het gebed rond het water dient aantrekkelijk gehouden c.q. gemaakt, mét - als voorbeeld - wan delpaden langs dat water. Het verpleegtehuis werd omschre ven, als een „wooneenheid in de ver zorgingssfeer". De nieuwe kavel- grootte langs de Schouwse dijk wordt 500 a 000 m-. Hier komen 31 plus 7 woningen, bereikbaar via die (Schouwse) dijk en het gebied krijgt een woonerf-ka raki er. De ijsbaan zou verplaatst worden naar het oostelijk deel van het ge bied. De ceqtrale plaats - bereikbaar via de Standströmweg - krijgt „hol achtige" elementen, bestemd even tueel voor bejaarden en alleenstaan den. Een mengvorm van bewoning derhalve. De woningen worden voorzien van kappen, aansluitend bij de sfeer van het gebied, waarvan in tussen ook een maquette is gemaakt, die de gedachte ontwikkeling illus treert. Uiteraard ter vergadering aanwezig. De thans aanwezige beplanting rond de ijsbaan blijft in takt. Om de samenstellende delen van het plan onderling bereikbaar te maken, is gedacht aan een burg(getje); geen replica van de Caubrug of een „tol- brug", zo bleek later. Bewonings-mengvorm Bij de diskussie werd gevraagd waarom de bejaarden niet elders in het plan kunnen komen te wonen, wat dichter „bij de stad". Juist hei aanleunen tegen instellingen in de verzorgende sfeer, bleek het motief te zijn. Het gaat trouwens om de - al genoemde - bewonings-mengvorm. Wandelpaden langs het water aan de oostzijde ontbreken; zo bleek. Naast de Schouwse dijk koml een vrije strook van 45 nieter, althans alle maal in dit plan, als voorloper van het definitieve bestemmingsplan. Ter diskussie kwam de ijsbaan. Al gemeen was men van gevoelen, dat de ijsbaan moet blijven of dat er een ijsbaan moet zijn. Een gelukkige vorm zou zijn, in de zomermaanden het ijsterrein te gebruiken als sport veld. Hiermee zijn ook, of vooral, de belangen van Malta gediend. Ijsbaan/ sportveld Ijsbaan sportveld is dé kombina- lie, maar eventueel moet de baan verplaatst worden. In het plan zelf trouwens is al een andere plaats aan gegeven. Vooral de drassigheid van het ter rein in de zomer, zal aandacht die nen te krijgen. Sommigen wilden meer woningbouw in het gebied, maar dat is nu juist de bedoeling niet. Er moeten „gaten" blijven, om de aantrekkelijkheid te verhogen. Vlugge uitvoering De belangen van de fruitteelt aan de noordkant dienen gewaarborgd. Eventuele geluidshinder kan door beperkende bepalingen worden in gedamd. Het plan zal op zo kort mo- gelijke termijn worden uitgevoerd. Het gaat derhalve geen jaren du- en. Nog dit jaar komt het betreffen de bestemmingsplan in de raad en volgt de verdere procedure. Gepleit werd voor een open ruimte langs de Van Veenlaan, als t.z.t. de gebouwen van de Deltadienst verdwijnen. Ge attendeerd werd ook op de moge lijkheid van toepassing van het z.g. artikel 19, waarmee men vooruit grijpen kan op de realisering binnen het kader van een defintief bestem mingsplan. Voor de ijsbaan werden suggesties gedaan: Poortambacht of langs Laan van St. Hillaire. Het leken geen haal bare mogelijkheden. In het Kaas kenswater zal nimmer mogen wor den gevaren. Er komt een efficiënt rioieriiigsplai) voor bet gebied, dat sucert- via Rondeweel, Graclitvveg, Oude Weg. Dinsdag 19 april Zierikzee RTM-station, 8.45 uur, vertrek PvdA Vrouwenbond kontakldag, Kortgene. Burger Weeshuis, Afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond. 14.00 uur. Huis van Nassau. Afd. Ned. Bond v. Gepenioneerden. 14.30 uur. De Zeeuwse Herberghe, 19.30 uur, Stichting Jeugd Schouwen-Duive- land. Chr. Geref. Kerk, 20.00 uur, alg. le denvergadering A.R.-kiesvereniging. Haamstede 8.00 uur, vertrek busreisje naar Am sterdam van de Ned. Ver. van Huis vrouwen. Rekreatiezaal Ger. Kerk. NCVB-af- deling. 19.45 uur. Ellemeci Dorpshuis, openbare vergadering Oranje comité, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Zendingsavond Ger. Gemeente. 19.15 uur. Bruinisse Herv. Ver.-gebouw. Jïerv. Vrouwen vereniging. 19.30 uur. Kortgene „De Korenbeurs", 10.00 uur (v.m.), Gewest P.v.d.A.-vrouwen. Woensdag 20 april Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. NCVB-afdeling. 20.00 uur.' Dorpshuis. Afd. Noorehvelle e.o. Plattelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Vertrek bejaarden naar Bruinisse vanaf het Verenigingsgebouw om 13.45 uur. Vergadering N.C.V.B. in het Vereni gingsgebouw, 19.45 uur. Brouwershaven Baby en kleuterkursus, 19.30 uur. Noordgouwe Hotel Van der Weijde. Afd. Noord gouwe e.o. Plattelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, filmavond ten nisvereniging Duiveland. Gemeentehuis, 19.30 uur, raadsver gadering Duiveland. Donderdag 21 april Zierikzee M on dragon. Ver. Stad en Lande. 19.30 uur. Renesse Dorpshuis. Revueavond ,,'t Staepel'- of". 19.30 uur. Brouwershaven Soosbijeenkomst. 9.30 uur. Ouwerkerk Café Vijverberg. Oranjevereniging. 20.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Feestavond O.B.S. 19.30 uur. Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 19.45 uur, N.C. V. B. Durps'üus, 14.00 uur, voorlichtings bijeenkomst bevolkingsonderzoek. Vrijdag 22 april Zierikzee Duyvelauts Koffyüruys, 19.00-21.00 uur receptie n.a.v. kampioenschap en promotie v.v. Zierikzee. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 A.P. V. Zijn we gisteravond op de Zierik- zepse raadsvergadering wel even mooi uit de droom geholpen. Wie denkt in een geliberaliseerde maat schappij le leven of in een ivereldje zonder taboe's, komt lelijk bedrogen uit. Om dit te beseffen maar eens een keer geen roman in de biblio theek halen, maar de lijvige Alge mene Politic Verordèning, zoals die gaat gelden voor het gehele grond gebied van Schouwen-Duiv eland, opvragefi en lezen! Ach vrienden, hoe gemakkelijk neemt men even een zitje op een stoep van een eerzame burgermans woning. Kijk, daar zit een man (of brouw) even op een stoep. Wat ver moeid zeker; moet even uitrusten. Ja, alles goed en wel, maar het mag mooi niet. Men mag ook niet tegen een muur leunen (Om van plassen te zwijgen). De politie kan ingrijpen, ais ze wil. 's Nachts is het ook uitkijken ge blazen. Een mens kan bijvoorbeeld met een pot rode verf rondlopen, in kombinatie met een kwast. Dat lijkt verschrikkelijk onschuldig, maar (al weer) de politie kan opeens opduiken en grimmig toeslaan. Verfpot en kwast worden verbeurd verklaard; de verfdrager krijgt op het bureau vijftig zweepslagen op de blote rug, waarna de pot rode verf over hem of haar wordt uitgestort. Rode verf en een kivast immers wijzen op pleisterakties en die mogen niet. Men mag ook geen plakpapieren bij zich hebben, behalve (dat werd duidelijk uitgezonderd) behangsel papier. Wie derhalve 's nachts buurvrouw helpt bij het opplakken van een nieuw behangetje kan - al thans op straat - geen gevaar lopen. Jammer intussen, dat niet de hele A.P.V. is uitgevlooid. Mag men (een vraag) na S uur 's morgen geen kleedjes meer kloppen? In de oude verordening stond dat het verboden was. Ook 'het uitschudden van de kens en beddelakens via slaapka merramen op de hoofjden van arge loze voorbijgangers, mocht niet. Hoe staat dat nu? Hoe is het met de ver plichting gras en onkruid voor de woning uit de „kleine steentjes" te verwijderen? En hoe staat het mei het sneeuwruimen? Enfin met een zak vol zorgen en een nog grotere zak vragen, ben ik diep in de nacht het bed ingestapt. Zierikzee lag er vredig bij en de schout en zijn rak kers waren niet te bekennen, het geen niet wegneemt dat zo'n A.P.V. toch schrikachtig maakt. Aanstootgevende taal blijft geluk kig verboden en anticonceptische middelen mogen alleen binnenska mers uit een automaat worden ge haald. De gevels zullen dus niet met dergelijke lustv er wekkende midde len worden versierd en'schoppen te gen kerkgebouwen mag ook niet en het „melken" met de gasmanette van brommers in de „Beuze" is wel mooi verleden tijd, als tenminste de politie tijd heeft om het allemaal achterop te lopen, want de letter van de A.P.V. maakt dood, maar eerst de geest die in de Hermandad vaart, maakt levend. SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2