Ere-medaille in goud voor scheidende Rabobank-man H. J. van de Zande Drukke receptie te Oosterland „Pak koffie moet drie kwartjes duurder worden" Christen-democraten winnaar bij Belgische verkiezingen P.P.R.-congres slaat deuk in progressieve samenwerking AGENDA Van Agt wijst elke voorwaarde vooraf van P.v.d.A. van de hand Van Agt positief over kabinetsbeleid Margarine en halvarine duurder Brezjnjew naar Parijs Commissie: „Rivierdijken zijn onvoldoende veilig" OOSTERLAND, 15-4. De scheidende voorzitter van de Rabobank Oost-Dniveland, de lieer 11. J. van de Zande, mocht tijdens een vrijdagmiddag in de „Blauwe Keet" gehouden afscheidsreceptie, uit handen van burge meester J. de Kam, de eremedaille in goud, be horende bij de Orde van Orijnje-Nassau, in ontvangst nemen. In een kring van familie, vrienden en vertegenwoordigers uit het bank wezen, de landbouworganisaties en het waterschap sprak - na een welkomst woord door de voorzitter van de Rabo-bank - de burgemeester sprak woor den van waardering aan het adres van de scheidende voorzitter van de Raad van Toezicht. Hij dapkte cle heer Van de Zande voor diens inbreng op het gebied van de landbouw en het bankwezen en wees er op dat er betrekkelijk wei nig mensen zijn die de gemeenschap zo hebben gediend als de scheidende heer Van de Zande. „Zulke mensen zijn de kurken waarop de maat schappij drijft". De burgemeester sprak de wens uit dat de heer Van de Zande nog vele jaren de verleen de onderscheiding mag dragen. Na mens de Rabo-bank „Oost Düive- land" overhandigde de heer De Jonge als voorzitter de bijbehorende draag- medaille. De heer L. H. M. Sonne- sc'hein gewaagde namens de Centrale Rabobank van de langdurige staat van dienst van de scheidende Rabo- bankbestuurder en van alles wat in deze periode plaats vond. oorlogs handelingen en watersnoodramp, die ook in de financiële sektor zijn te rugslag had. Voor al deze werkzaamheden mocht hij dc lieer Van de Zande de hoogste onderscheiding uitreiken na mens de Raad van Beheer, n.l. de gouden medaille met briljanten, ler- wyl ook mevr. Van de Zande een presentje ontving. De volgende spreker was de heer J. van de Zande H.C.z. die de pret tige samenwerking in herinnering bracht in de verschillende organisa ties, en niets dan roem had over de goede verstandhouding. „Dc C.A.V. had in u een goed be stuurslid", aldus spreker die namens dc Dcltakring, de aankoopvereniging, de Coöp. Telcrsvcreniging het Wa terschap en dc zusterbanken, enige geschenken offreerde. Verder sprak de voorzitter van de Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M., de heer L. J. van Gastel. „Veertig jaar is een lange tijd als men er voorstaat, doch van achteraf bekeken is het zo voorbij, dan is het maar een schaduw". Hij wees op het feit dat de heer Van de Zande in 1937 bestuurslid werd en voor het eerst op de Kring vergadering verscheen. In 1937 „De eerste jaren verliepen rustig, maar daar kwam plotseling verande ring in. Er braken moeilijke tijden aan. De afdeling Oosterland had in een goed bestuurslid en voorzitter en de opkomst op de vergaderingen was altijd zeer goed, veel dank voor al deze aktiviteiten." Ook mevrouw Van de Zande werd dank gebracht, ze bracht vaak een offer doordat haar man veel uithui zig was. Spreker wenste het echtpaar nog vele gezonde dagen. Op de hem eigen rustige manier sprak de be jaarde heer P. L. Krepel uit Bruinis- se, oud-voorzitter van de Rabo-Bank aldaar en van de landbouwvereni- g'ing woorden van waardering voor de wijze waarop de scheidende Ra- bo-Bankbestuurder zijn werk heeft verricht. „U stond nacht en dag" klaar, wanneer er op u een beroep gedaan werd." Spreker hoopte dat de scheidende nog lang van een welver diende rust zal mogen genieten. De opvolger van de heer Van de Zande ROTTERDAM, 16-4. Dc Neder landse koffiebranders vinden dat dc prijs van een pak koffie (250 gram) zo snel mogelijk moet worden ver hoogd met minstens 75 cent Volgens vice-voorzitter C. IJgen- daal van. de vereniging van koffie branders én theepakkers bestaat er een kleine kans dat het ministerie van economische zaken deze week al toestemming geeft voor een derge lijke4- verhoging. „De prijzen op dc wereldmarkt stijgen zo gestaag; dal het voer de industrie Hoogst ongewenst is als een verhoging van de consumptie prijs nog langer wordt uitgesteld, aldus IJgendaal. De vereniging van koffiebranders wacht met ongeduld óp' dc' 'uitslag van een onderzoek van de econo mische controle dienst die dc nood zaak van een prijsstijging onder zoekt. BRUSSEL. 17-4. De christen-de mocraten hebben bij de verkiezingen, zondag in België, een duidelijke over winning behaald. Dat stond al vast toen, even voor middernacht, in het gehele land ongeveer de helft van dc stemmen geteld was. De Christelijke Volkspartij (C.V.P.) in Vlaanderen noteerde op dat mo ment een winst van 4,19 procent ver geleken met 1974. Maar haar Waalse zusterpartij, de P.S.C., stond toen ook op een winst van 3,8 procent. Een vergenoegde C.V.P.-voorzitter, Wil- fried Marlens, verklaarde trots: „We zijn de enige regeringspartij in Euro pa die verkiezingswinst geboekt heeft". Hoe de winst van de christen-de mocraten zich zal vertalen in zetels in de nieuwe kamer van volksver tegenwoordigers was op dat moment nog niet bekend. Wel was duidelijk dat de C.V.P.- overwinning voor een groot deel op rekening van de persoon van de eer ste minister, Leo Tindemans, ge schreven kon worden. Dc premier behaalde meer dan 100.000 voorkeur stemmen. Tindemans lijkt ook wel weer het premierschap van een nieuwe rege ring op zich te willen nemen. Andere weg' dan de P.v.d.A. Burgemeester J. D. de Kam speldt de heer Van de Zande het .gouden ere-metaal óp. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) als voorzitter van de iandbouwvere- niging: „Door Eendracht Sterk", in Oosterland, de heer J. L. Schoof, kon aan al de waarderende woorden fei telijk maar weinig toevoegen. „We zijn u namens alle verenigin gen en korporaties, die u diende, zeer dankbaar. U begon jong in de land bouworganisatie en won spoedig het vertrouwen van de mensen. Vooral ook de landbouwjongeren •zijn u veel dank verschuldigd, door uw toedoen kwamen er sprekers, die leerzame onderwerpen behandelden, etc. Als president-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente alhier droeg u veel bij aan de restauratie van het kerkgebouw. We wensen u en uw vrouw nog vele gezonde jaren toe. Fotoreportage Namens de Rabo-Bank: „Oost Dui veland" sprak de voorzitter de heer Jac. de Jonge. Deze had in de notu len.gelezen dat de heer Van de Zan de op 8 april 1937 voor het eerst ter vergadering verscheen. In deze veer tig jaar is inmiddels veel gebeurd. Spreker memoreerde de fusie tussen de banken van Oosterland en Brui- nisse. die aanvankelijk de heer Van de Zande wat moeilijk afging. Hij kon moeilijk dc zelfstandigheid prijs geven. Spreker dankte de voorzitter van de Raad van Toezicht, en memoreer de dat hij deze avond de heer Van de Zande zo voor het laatst noemen kon. Uit grote dankbaarheid bood de heer De Jonge de scheidene jubilaris een foto-album aan, waar t.z.t. de fotoreportage van deze afscheidsre ceptie een plaats zal krijgen ter ge dachtenis. Als laatste spreker trad de heer Van de Zande naar voreri' dié aan vankelijk feitelijk geen woorden kon vinden voor al de vriendelijke en waarderende woorden die tot hem gericht waren. In de eerste plaats dankte hij voor de koninklijke on- derschéiding en voor die van de Ra- bobanken. „Mij is veel lof toege zwaaid maar ik was toch maar een middelmatig mens en ik spreek de hoop uit dat u mij in gedachten een middelmatig mens zult blijven be schouwen". Bijzonder veel dank ook méde namens zijn echtgenote voor de overweldigende hoeveelheid bloemen en geschenkén. „Het is voor mij en de mijnen een onvergetelijke dag ge worden". Velen kwamen de scheidende be- s tuur dér hierna de hand drukken. AMERSFOORT, 16-4. Het congres van dc Politieke Partij Radikalen heeft zaterdag besloten dat de P.P.R. absoluut niét aan een kabinet met het C.D.A. zal deelnemen als dc Christen-democraten niet proberen de breuk vóór de komende verkie zingen te herstellen. Met deze uitspraak van het in Amersfoort, gehouden congres zijn de radicalen een andere weg ingeslagen dan de Partij van de Arbeid, die de deur voor een verdere samenwer king met het C.D.A. tot. na de ver kiezingen heeft opengehouden. Tegen partijbestuur Het congres keerde zich hiermee ook tegen het eigen partijbestuur, dat in een strategievoorstel eveneens de mogelijkheid had opengehouden dat het C.D.A. na de verkiezingen tot een volstrekte aansluiting bij de op vattingen van P.v.d.A. en P.P.R. zou overgaan. In dat geval zou de P.P.R. op dal ogenblik moeten beoordelen wat in het licht van de progressieve samenwerking de opstelling van de P.P.R. zou moeten zijn. Ondanks pogingen van het partij bestuur en van P.P.R.-fractievoorzit ter in de tweede kamer De Gaay Fortman om de gemoederen wat te kalmeren werd deze slag om de arm met grote meerderheid door het con gres verworpen en dus uit het stra tegievoorstel geschrapt. Maandag 18 april Zierikzee Huis van Nassau. Aid. Philatelica. 20.00 uur. Stadhuis, inspraakavond Kaaskens- water, 19.00 uur. Stadhuis, vergadering gemeenteraad, 20.30 uur. Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. Dinsdag 19 april Zierikzee RTM-station. 8.45 uur. vertrek PvdA Vrouwenbond kontaktdag, Kortgene. Burger Weeshuis, Afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond. 14.00 uur. Huis van Nassau. Afd. Ned. Bond v. Gepenioneerden. 14.30 uur. De Zeeuwse Herberghe, 19.30 uur, Stichting Jeugd Schcuwen-Duive- land. Chr. Geref. Kerk, 20.00 uur, alg. le denvergadering A.R.-kiesvereniging. Haamstede 8.00 uur, vertrek busreisje naar Am sterdam van de Ned. Ver. van Huis vrouwen. Rekreatiezaal Ger. Kerk. NCVB-af- deling. 19.45 uur. Ellemeet Dorpshuis, openbare vergadering Oranje comité, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Zendiingsavond Gei'. Gemeente. 19.15 uur. Kortgene „De Korenbeurs", 10.00 uur (v.m.), Gewest P.v.d.A.-vrouwen. UTRECHT, 16-4. CDA-lijsttrekkcr Van Agt wijst elke voorwaarde die dc PvdA voor de verkiezingen aan het CDA zal stellen, af. Zo heeft hij vrijdagavond in Utrecht gezegd bij de opening van de CDA-verkiezings- eampagne. Een criterium bij de kabinetsfor matie is voor het CDA de actuele pólitieke situatie. Dat betreft ook de voorwaarde die de socialisten on langs aan het CDA hebben gesteld: geen onderhandelingen met (het CDA dan nadat tevoren de vier bekende wetsontwerpen door het CDA zijn geaccepteerd en wel in de door de socialisten gewenste vorm. „Die voorwaarde nemen we'niet. Wij wij zen elke voorwaarde vooraf van de hand. Zulke brieven worden per ke rende pest teruggestuurd"', aldu? Van Agt. Beslissend Hij zei dat de verkiezingsuitslag beslissend zal zijn voor de zetelver deling binnen het kabinet. „Daaraan kan geen resolutie iets veranderen. Aan het papier met die algebraische formule hebben we geen boodschap". Over de vier hervormingsvoorstel len, de ondernemingsraden, grond- politiek, vermogensaanwasdeling en de investeringsrekening, zei Van Agl dat deze na de verkiezingen betrok ken moeten worden bij eventuele onderhandelingen. „Niet- omdat de socialisten dat eisen, maar omdat UTRECHT, 16-4. De CDA-lijst- trekker en vice-premier Van Agt vindt dat het beleid van het kabinet Den Uyl best mag worden verdedigd. „Het is een beleid dat er zijn mag, ook al is het natuurlijk voor kritiek vatbaar", aldus Van Agt zaterdag in Utrecht, op de oprichtingsvergade ring van hot CDJA, de jongerenor ganisatie van het CDA. De bewindsman zei dat hij in het land niet zal verkondigen dat elk kabinetsbesluit het best denkbare was. „Ik zal wel overal aantonen dat het beleid op zijn minst de toets van de redelijkheid kon doorstaan en vaak erg goed was", aldus Van Agt. wij die onderwerpen, samen met en aantal 'andere 'belangrijk vinden". Amazone bedreigd RIO DE JANEIRO, 16-4. Binnen vijf jaar kan nüdden in het Braziliaanse Amazone gebied een icoestijn ontstaan, zo beweren milieudeskundi gen. Oolc industriëlen en mid denstanders uit de provincie Mato Grosso zijn daar bang voor. Dat komt door overma tig gebruik van ontbladerings- middelen bij de ontginning van het gebied en bij de hout kap. Rondom de steden Cdce- res en Pontes Lacerda in het noordenvan Mato Grosso, vlak bij de grens met Bolivia, bestaan al zulke wóëstijnen. Caceres en Pontes Lacerda zijn centra van de Braziliaan se bosbouw. Volgens deskun digen lóordt daar echter met zoveel voortvarendheid ge kapt, dat voorwaarden voor een natuurlijk herstel van het bos nooit meer aanwezig kun nen zijn. Advertentie DEN HAAG, 16-4 Dc Nederlandse margarinefabriekanten hebben be sloten met ingang van maandag (18 april) hun prijzen voor margarine per eenheid van 250 gram met vier cent te verhogen. Dc prijzen 'van halvarine worden' mét ingang van dezelfde datum ver hoogd met twee cent. De bond van Nederlandse maragr i nefab r i ek an ten heeft dit vrijdagavond meegedeeld Volgens de margarinefabriekantén is de prijsstijging noodzakelijk in ver band met de sterke stijging van de grondstoffen prijzen op de wereld markt. De verhoging van de fa brieksprijs, waarover als gebruike lijk met het ministerie van econo mische zaken overleg gepleegd 'Is. zal blijkens de mededelingen van de bond met enige vertraging doof Ver ken in de winkelprijzen. Woensdag 20 april Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. NCVB-ai'deling. 20.00 uur. Kerkwerve Vertrek bejaarden naar Bruinisse vanaf het Verenigingsgebouw om 13.45 uur. Vergadering N.C.V.B. in het Vereni gingsgebouw, 19.45 uur. Brouwershaven Baby en kleuterkursus, 19.30 uur. Noordgouwe Hotel Van der Weijde. Afd. Noord- gouwe e.o. Plattélandsvrouwenbond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, filmavond ten nisvereniging Duiveland. Gemeentehuis, 19.30 uur, raadsver gadering Duiveland. Donderdag 21 april Zierikzee Mondragon. Ver. Stad en Lande. 19.30 uur. Brouwershaven Soosbijeenkomst. 9.30 uur. Ouwerkerk Café Vijverberg. Oranjevereniging. 20.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Feestavond O.B.S. 19.30 uur. Vrijdag 22 april PARIJS, 16-4. De Russische partij leider Leonid Brezjnjew zal in de zomer van dit jaar zijn herhaaldelijk aangekondigd bezoek aan Frankrijk afleggen. Dit heeft de Russische am bassadeur in Parijs, Stefan Tsjervo- nenko, na een onderhoud met de Franse president Giscard d'Estaing vrijdag bekendgemaakt. Als termijn waarop het bezoek zal plaatsvinden werd gesproken over „eind juni - begin juli". DEN HAAG, 16-4. Dc in mei inge stelde commissie rivierdijken heeft geconcludeerd, dat het rivierenge bied, waarin Waal, Rijn, Lek en lIJsse tegen het risico van overstromingen. Dc commissie beveelt aan de ri vierdijken zodanig te verbeteren, dat de zogeheten maatgevende Rijn- afvoer bij Lcbith wordt verminderd, maar daardoor de kans van over stroming hoger wordt. Daarnaast wordt geadviseerd be paalde dijkverbeteringen uit te voe ren als een zogenoemd uitgekiend ontwerp, indien daarmee een aan merkelijke schade aan natuur en landschapkan worden voorkomen en er een redelijke verhouding be staat met. de andere belangen die hiermee zijn gediend. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Feestavond O.B.S. 19.30 uur. Zaterdag 23 april Zierikzee Hotel Van Oppen, receptie tennis- klub, 16.00 uur. Brouwershaven Wandeltocht, Rode Kruis. Vertrek: Ver.-gebouw Zonnemaire. 14.00 uur. Zondag 24 april Haamstede Soosgebouw Big S, 20.00 uur, film avond jeugdsoos. Dinsdag 26 april Haamstede Ned. Ver. v. Huisvrouwen, fietstocht, vertrek: parkeerplaats A. v. d. Weij- deweg, 13.30 uur. Hotel Van der Weijde. Vergadering PvdA. 20.00 uur. Dinsdag 3 mei Zierikzee Concertzaal. Jasparine de Jong. 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 GENÈVE. Gevolmachtigde onder handelaars van ruim honderd landen zijn in Genève begonnen aan de slot fase van een konferentie over wijzi gingen in het bestaande oorlogsrecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2