HET INBRAAK-MYSTERIE Carters kruistocht tegen de kerntechniek heeft weinig kans Stem van het V.N.O. Rugklachten in de bouw Hulp voor door de droogle getroffen Haïti AFSLANKEN KAN (SOMS) ZIEIMK7.EESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 15 april 1D77 Nr. 22082 9 BLIK DOOR HET WERELD VE NSTER Voorkomen dat de wereld gaat wemelen van de kernwapens acht president Carter een van zijn be langrijkste taken. Daarvan getuigt niet alleen de oproep die hij op alle regeringen heeft gedaan hem daarbij te helpen maar ook zijn besluit voorlopig de ontwikkeling op te schorten van een bepaalde familie van kernreactoren die al te gemak kelijk grondstof voor atoombommen zouden kunnen produceren. Vermoe delijk echter komen zijn aktivitei- ten te laat om nog iels te kunnen uitrichten. Technisch is de toestand zo dal over de hele .wereld verspreid lal van kernreactoren werken, vele voor de opwekking van energie. De uitbreiding van dit aantal stokt enigszins doordat enerzijds veront ruste burgers zich verzetten en an derzijds zowel ekonomisch als tech nisch de ervaringen met de bestaan de reactoren niet zo gunstig zijn uls men wel had gehoopt. Niettemin zal een flink aantal kerncentrales er toch wel bii moeten komen om de zeer simpele reden dal de mentaliteit in de wereld zo is dat men meer wil produceren wat dan ook betekent dal men meer energie verbruikt die ergens vandaan moet komen. Fin voorshands is er geen alternatief dal voldoende levensvatbaar is ook al zijn alom lal van experimenten gaande om op andere wijze elektri citeit op te wekken. Ook wordt ge poogd de mensheid te bekeren tot een gedrag dat minder energie nodig zou maken, maar de effecten hier van kan men niet één, twee, drie verwachten en in de tussentijd zal men derhalve op vele plaatsen kern energie moeten opwekken. De konsekwentie is echter dal in de reactor van een kerncentrale uit uranium onherroepelijk plutonium ontslaan zal. En al is het geen een voudige arbeid om die vrij te maken en daarna te gebruiken voor een kernbom, het is een minder om slachtig en minder kostbaar procédé- dan uit ruw uranium de lading van een kernbom te vervaardigen. Dat India zich in de klub der kernbom- bezitters kon scharen was dan ook via een kernreactor die voor vreed zame doeleinden was bestemd dooi de leverancier. Canada. De Ameri kanen en trouwens ook anderen wil len nog wel strenge eisen setllen dat de afgewerkte brandstof retour gaat, maar volkomen waterdicht zijn der gelijke voorwaarden nimmer. Er is ook wel een kontrole-instituut onder auspiciën van de VN maar dit heeft al niet de vergaande mogelijkheden die nodig zijn en helemaal geen machtsmiddelen om eventuele over tredingen weer ongedaan te maken. Als puntje bij paaltje komt en een land afspraken en beloftes breekt door toch een kernwapen te bouwen is daar niet veel aan te doen. Andere doeleinden Vandaar dat Carter, ditmaal niet voor het eerst, probeert te bewerken dat geen land meer kennis op hel gebied van de nucleaire techniek exporteert. Voor zover dit fabrieks- ihstallaties betreft is dit ook wel doenlijk, maar kennis is ook op een stukje papier neer te leggen en in die vorm is de verbreiding ervan onmogelijk tégen te gaan. In het Braziliaanse geval - iets wat de- Amerikanen zeer zwaar op de maag ligt - zou het erom gaan dat de Duit sers de korhplete technologie expor teren, inklusief een fabriek die ura nium verrijkt. Die fabriek kan de brandstof leveren voor kerncentra les, maar in theorie ook uranium van wapenkwaliteit - hét is een kwestie van langer doorgaan met hel verrijken. De opwerkingsfabriek die eveneens in het pakket zit zou plu tonium kunnen afscheiden uil de afgewerkte reactorbrandstof. Wat niet in het. kontrakt begrepen is is een snelle kweekreactor, maar dal is vermoedelijk omdat de be staande nog maar pas uit het expe rimentele stadium komen - in de meeste landen trouwens is hel on derzoek nog verre van kompleet. Dit type reactor produceert met opzet plutonium die bestemd zou moeten zijn om weer in een reactor gebruikt te worden voor stroomopwekking en dergelijke. Maar de mogelijkheid is er natuurlijk steeds dit plutonium voor andere doeleinden te gebruiken. De Fransen zijn hun eerste echte grote - commerciële - kerncentrale volgens dit principe aan het bouwen, die zij nodig achten op grond van het feit dat zelfs uranium niet onbe perkt voorhanden is en dus zo in tensief mogelijk gebruikt moet wor den. En inderdaad is het systeem van de snelle kweekreactor uiter mate geschikt om zoveel mogelijk hitte en dus elektriciteit) uit de oorspronkelijke uraniumvoorraad te halen. Geen overbodige luxe als men bedenkt dat op dit moment al de be voorrading zowel met onbewerkt als met verrijkt uranium alles behalve overvloedig is. Als er meer centrales komen wordt het helemaal een puz zel. Het is een ontwikkeling die moei lijk te remmen valt, maar waarmee tevens de bodem wegvalt onder de aktiviteiten van president Carter om kalmer aan te gaan doen in liet bij zonder met de export van kern- brundslof fabrieken en -kennis. Om van wapens maar te zwijgen. Hij zit onherroepelijk in de kwalijke positie dat hij spreekt namens een land dat uitgebreid voorzien is zowel van kernwapens als van kerncentrales - het- is altijd zeer moeilijk- om ande ren te bewegen af te zien van jets dat men zelf in overdaad bezit. DEN HAAG, 14-4. Geen tijd ver loren laten gaan in deze periode van politieke windstilte die vooraf gaat aan de verkiezingen op 25 mei a.s. maar nu, binnen het, bestaande wet telijke stramien, het bedrijfsleven investeringsfaciliteilen geven. Dat heeft het algemene bestuur van het verbond van Nederlandse onderne mingen op zijn maandelijkse verga dering tot uitdrukking gebracht, zo heeft de voorzitter van dit verbond, mr. C. van Veen. na afloop van die vergadering op de maandelijkse in formatieve persconferentie meege deeld. UTRECHT. 14-4. Volgens de be drijfsgezondheidsdienst voor de bouwnijverheid neemt het aantal rugklachten onder de bouwvakkers de laatste jaren toe. In de bouw wa ren er in 1973 59.000 ziekmeldingen wegens rugklachten en in 1975 68.000. Dat laatste aantal was goed voor een 'bedrag aan ziekengeld van een kwart miljard gulden. De bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid had eind 1976 50.000 WAO-zakcn (wet op de ar beidsongeschiktheid) in behandeling In 40 procent: van deze gevallen ging het om rugklachten. door F. VAN FALCKENOORT PORT AU PRINCE. Haiti. 14-4. De Verenigde Staten hebben Haiti een lening verstrekt van 3,6 miljoen dol lar, voor de bestrijding" van de droogte. Met de Amerikaanse lening zal Haiti rijst en ma is aankopen voor de ergst getroffen streken in hel noorden en noordwesten van de Ca ribische republiek, waar al min stens, zeventig mensen aan dc gevol gen van de natuurramp zijn over leden. Volgens een evangelische radio zender op Haiti verkopen veel gezin nen persoonlijke bezittingen en ver handelbare delen van hun huizen, om voor de opbrengst elen te kopen. Wal biedt de BEELDBUIS ZATERDAG 16 APRIL NED. I: Het voorgerecht op het V AR A-menu is om zéven uur een aflevering van de serie McCloud. Vijf kwartier spannend kijkgenot rond de avonturen van marshall Sam McCloud, die het onderzoek ter hand neemt in de aanslag van een bende op twee mensen die op de hoogte zijn gekomen van malafide praktijken van een vakbond. Tot het journaal vervolgens hel amu sante programma Hoe bestaat het, dal aardige voorbeelden geeft van Nederland op zijn smalst. Na hel- journaal de show van Son ja Barend en Joop den Uyl. Samen met Sonja stelde de demissionaire premier de show samen. Het resultaat zal o.m. zijn hel optreden van Ton van Duin hoven, Gilbert Bècaud', Liesbeth List, Jasperina de Jong, Robert Long en de anti-goochelaar MacRonay. Voor de zaterdagmiddag laat de TROS een aantrekkelijk kijkpaket op de kijkers los. Voor de laatste maal kan men genieten van De Boefjes. In het volgende kwartier is de tekenaar Scapa de gastheer van de kabaretier Toon Hermans. Met de reportage Gevaar ondiep water wil men de mensen wijzen op de gevaren, die verbonden zijn aan hel zwemmen in ondiep water. In het negende déél van de serie Wij en onze huisdieren wordt stilgestaan bij het pa^ny-rij den, dat in de laatste jaren een zeer populaire sport is geworden. NED. II: De NCRV biedt voor de ■jeugd een nieuwe aflevering van Bolke de Beer, die le maken krijgt met- een schoonheidswedslrijd. Ver der staal de kijkers nog in de voor avond de immer aantrekkelijke scholierenkwis Tweekamp te wach ten. Na achten blijft de NCRV in de.. sfeer van het kwiswerk :met het programma Kwistig met. muziek. De muzikale gasten vanavond zijn As- trid Nijgh, Re.r Gildo, de Blue Dai- monds en de groep The Dutch Rythm Steel and Show Band. Om half tien begint de nieuwe serie Michel Slrogoff. Deze serie, die uit vier delen bestaat, is de rekonstruk- Lie van de spannende en fantastische avonturen die de koerier van tsaar Alexander II beleefde tijdens zijn zesduizend kilomeier lange reis van Moskou naar de Siberische provin ciehoofdstad Irkoetsk. Voor de koe rier was deze reis een vrijwel hope loze opdracht, want hij moest dwars door het gebied van 'de vijandige Tartaren. Na de kennismaking met Michel Strogoff volgt de rubriek Hier en Nu, waarvan men aktuali- teiten kan verwachten. Vervolgens wordt aandacht aan de zaterdag- sport geschonken in een gezamen lijke uitzending van Hier en Nu en Studio Sport. ZATERDAG 16 APRIL NED. I: 10.00 Teleac; 15.30 Nieuws: 15.32 De boefjes; 15.50 Scapa: 16.05 zouden maken bij de justitie. Uw man krabbelde toen terug en zei te willen betalen op een aantal voor waarden, die echter onaanvaard baai- bleken te zijn omdat ze te grote ri- siko's inhielden voor de betrokke nen. Na lang onderhandelen, waar bij mijn vader dus een sleutelpositie innam - hij was in feite de bemid delaar tussen de erfgenamen en uw man en had tot taak te trachten bei de partijen tot elkaar te brengen - kwam men tot een soort kompromis. En weet u, waaruit dit kompromis bestond? Dat zal ik u vertellen, me vrouw. Dan moet u daar maar eens goed over nadenken. De slolafspraak was, dat op die bewuste mei-avond of nacht mijn vader hierheen zou komen. Om precies half één. De ga ragedeur zou op een kier staan - hoort u dat goed. mevrouw? Op een kier! - zodat mijn vader ongezien binnen kon komen. De afspraak was verder, dat uw man negentigduizend gulden in biljetten van honderd zou overhandigen in .ruil voor het ta xatierapport van 22 juli 1944, ge maakt in opdracht van de oude heer Veennan. En er was tevens een door Bertus Veerman en de weduwe van Joop Veerman getekende en geda teerde verklaring, dal ze hierna van alle verdere aanspraken op de rij— wielfabriek Vezo zouden afzien. Het bedrag van negentigduizend gulden beschouwden ze dan als res tant van de koopsom. Heel gemak kelijk opgesteld, want dat kan uw man ook nog van de belasting af trekken, nietwaar?" Boukje kijkt de vrouw even aan. voor ze verder gaat en laat dan een zucht. „Wat er toen gebeurde, we ten we niet. Want het is niet zo ge gaan, als "uw man heeft uiteengezet bij de politie. Bertus Veerman wil onder ede verklaren, dat hij mijn vader door de opening van de niet. op slot zijnde garagedeur naar bin nen heeft zien gaan. Hij wil voorts ook onder ede verklaren, dat Gerrit geen enkel wapen bij zich had, laat staan een stiletto. Zo n wapen slop je nu enemaal niet in je vestzak. Toen Bertus het pistoolschot hoorde, raakte hij in paniek en inplaals van naar de politie te gaan, reed hij te rug naar Twente. Wat is nu het re sultaat? In de eerste, plaats heeft uw man die negentigduizend gulden in de zak gehouden. Hij is voorts in be zit gekomen van hel bewuste laxa- tierapport. waar ik het al over had. En last but not least de verklaring der beide erfgenamen. Met andere woorden: de bewijzen zijn ze kwijt en ze hebben ook geen geld. Ten slotte werd mijn vader het grootste slachtoffer, want hij moest dit met zijn leven bekopen. Als zijn dochter, die niet kan geloven in de lezing vair uw man omtrent het voorgevallene, wil ik exact welen, wat de achter gronden waren, wat er is voorge vallen vóór het dodelijke schot viel Het relaas van deze jonge vrouw geeft Jeanne van Vessinger toch wel te denken. Deze journaliste zal heus wel over een behoorlijke dosis fan tasie beschikken, maar een dergelijk verhaal zuig je niet zo maar uit een duim. Ze krijgt een vreselijk onbe haaglijk gevoel. Stel je voor, dat dit allemaal waar is, dan heeft hij iedereen voorgelogen. Maar de schram op zijn arm van dat mes dan? Ze heeft de wond zelf gezien, ongeveer zeven centimeter lang. En de snee door zijn ochtendjas en pya- ma heen. Je moet er niet aan den ken, als hel werkelijk raak was ge weest. Heeft er soms een vechtpar tij plaatsgevonden in de garage tus sen die Doorveld en Koen? Heeft Koen die beide dokumenten afhan dig gemaakt zonder geld te geven? En is er toen een handgemeen ont staan? Best mogelijk, dat. daarom door die Doorveld een mes is getrok ken (wordt vervolgd) „Dal rapport gaf als totaalbedrag twee en negentigduizend, als ik me niet vergis. Maar na de dood van Joop Veerman in de afgelopen win ters is er een ander taxatierapport te voorschijn gekomen, van de oude heer Veerman, die op .jdat eigen ste tijdstip dc formele wettige al leen-eigenaar was van de fabriek. Dat rapport noemt een bedrag van 192.000 gulden, dus rond een ton meer. Een fotokopie van dit rapport, dat overigens authentiek is, is uw man onder de neus gedrukt en daar om willen de beide nog in leven zijnde belanghebbenden, te weten Bertus Veerman en zijn schoonzus ter, de weduwe van Joop Veerman alsnog geld hebben, wat hun eer tijds tekort is gedaan: rond negen tigduizend gulden samen. Want om het beestje maar eens bij de volle naam te noemen: uw man heeft op een bepaalde wijze fraude gepleegd of het laten doen. Toevallig is noch de taxateur, noch de zogenaamde fi nancieel deskundige, die het rapport in opdracht van uw man heeft op gemaakt, te vinden. En in de regis ters van de burgerlijke stand hier ter stede bestaan of bestonden hun namen evenmin. Het rapport van de oude heer Veerman daarentegen is authentiek; de namen van de taxa teur zijn bekend. Uw man heeft de eisen van de beide belanghebbenden in eerste instantie naast zich neer gelegd en toen dat niet hielp, heeft hij bedreigingen geuit, als Bertus en zijn schoonzuster hun aktie niet zou den staken. Mag ik er aan herinne ren, dat kort daarna gepoogd werd Bertus dood te rijden? Er is van zelfsprekend geen enkel bewijs aan te voeren, dat uw man er meer van weet, want zo stom zal hij niet zijn. Het is dus wat mij betreft een blote konstatering van een bedenkelijk feit. Mag ik bet zo noemen? Mijn vader kwam toen op de proppen en deelde namens de erfgenamen mee. dat ze deze geldkwestie aanhangig Ren je rot; 16.35 Gevaar ondiep zee water; 16.45 Penalty bokaal; 17.00 Wij en onze huisdieren; 17.15 Lied van de week; 18.15 Teleac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws: 19.05 Mc Cloud; 20.40 Hoe bestaat het; 21.35 Journaal; 21.50 De show van Sonja Barend en Joop den Uyl: 23.00 Si mon Carmiggelt; 23.30 Journaal. NED. II: 18.45 Infomatie Marok kanen: 18.55 Nieuws: 19.05 Bolke de beer: 19.15 Tweekamp: 20.00 Jour naal: 20.25 Kwistig met muziek: 21.30 Michel Strogoff; 22.25 Hier en Nu; 23.05 Studio Sport23.30 Orgel bespeling- Feike Asma; 23.45 Jour naal. ZONDAG 17 APRIL LONDEN. Huismoeder mevrouw Va lerie Smith, zit hier lachend met- haar twee kinderen nog dik te we zen. Zij. woog op de foto (links) maar liefst 95,25 kg. Na een afslankkuur van 26 weken zien we op de rechter foto het bijna ongelofelijke resultaat: Valerie als slanke den in de armen van Dennis Weaver (Sgt Mc Cloud). Ze weegt nu maar 34,92 kg. Met dit succes won ze de hoofdprijs van de Slankste Miss World"-verkiezing en kreeg uit handen van de ti'-ster de beker behorende bij de onderschei ding. NED. I: De AVRO begint, haar programma met de Amerikaanse dokumentaire Het wonder der na tuur. De kijkers worden in- deze fas cinerende film meegenomen naar hel Brigantinevluchtoord, de uitgestrek te kustmoerassen die zich ongeveer dertien kilometer ten noorden van Atlantic City bevinden. De volgende zestig minuten dragen een klassiek lintje. In Jonge mensen op hel con certpodium geven veelbelovende jonge musici een demonstralie van hun kunnen. Na de kroniek van Jan Brusse gaal het doek op voor de speelfilm van vanavond, de 23 jaar oude rolprent River of no return, die alles in zich heeft van een western. Marilyn Monroe speelt een barzan- geres, die in kontakt komt met. de weduwnaar Malt Calder (gespeeld door Robert Mitchum), die een ge vangenisstraf van enkele jaren ach ter- de rug heeft. Calder moet met zijn zoontje en de barzangeres de vlucht nemen voor plunderende In dianen. De enige uitweg is een ri vier. Op een vlot proberen ze zich. naar de veilige stad te verplaatsen. Na deze speelfilm volgt tenslotte het programma Herman van Veen- vraagt uw aandacht. De hoofdper soon is de balletdanser Cees Brandt, lid van hel Scapinoballet. De NOS is er 's middags met het kinderpro gramma Sesamstraat dal gevolgd wordt door een uitzending van Stu dio Sport over de wielerwedstrijd Parijs-Roubaix. NED. II: Een leerzaam avondje bij de NOS. De eerste 25 minuten brengen evenwel vrolijke kijkkost voor de jeugd- In het tweede deel van dc serie Polly in Spanje heeft de schrandere viervoeter vriendschap gefloten met de cirkuskinderen Juanito en Pedro. Voor vijftien mi- nu'ten regionaal nieuws tekent de rubriek Van gewest tot gewest, waarna de belangrijkste sportge beurtenissen van dit weekeinde de revue passeren in Studio Sport. Na vanavond is het gedaan met de serie 58 miljoen Nederlanders. De laatste aflevering heeft een bijzonder ka rakter. Vanavond wordt de vraag aan de orde gesteld'hoe anderen ons Nederlanders zien. Vervolgens een brok Folklore met het optreden van het Internationaal Folkloristische Danstheater. De wijsgeer Spinoza slaat centraal in de film van Jan Wiegel, die vervolgens de beeldbuis vult. Dit jaar wordt over cle hele wereld herdacht dat drie eeuwen geleden Spinoza, een van de grootste filosofen, is gestorven. De film van Jan Wiegel is o.m. een poging Spi noza le vinden in zijn eigen tijd, de zeventiende eeuw. ZONDAG 17 APRIL NED. I: si 1.00 Eucharistieviering: 13.30 Teleac; 16.00 Nieuws: 16.02 Se samstraat; 16.27 StiLdio Sport-: 16.55 Toto; 17.00 Liturgische werkwinkel: 18.15 Teleac: 18.55 De bereboot; 19.00 Nieuws; 19.05 Het wonder der na tuur; 19.30 Jonge mensen op hel concertpodium; 20.30 Hier Parijs, hier Jan Brusse; 20.40 Blond wrak hout-; 22.10 Herman van Veen vraagt uw aandacht; 22.50 Humanistisch verbond; 23.05 Journaal. Zaterdag 16 april 21.50, Ned.. 1: Show van Sonja en Joop den Uyl. Met. als speciale gast: Gilbert Becaud. NED. II: 1S.30 Informatie Turken; 1S.35 Polly in Spanje; 19.00 Van ge west tot gewest: 19.15 Studio Sport; 20.30 58 miljoen Nederlanders in an dermans ogen; 21.10 Het int. Folklo ristisch danstheater; 21.35 Nieuws; 21.40 Spinoza; 22.20 NOS-muziek; 23.00 Journaal. MAANDAG 18 APRIL NED. I: De bannelingen van de Colossal Cave is de titel van de Walt Disney-film die het programma van de TROS opent. Het is een interes sante natuurfilm over een vrouw- tjeslynx en haar welpen, die vriend schap sluiten met een jonge knaap. In Alles of niets worden drie kan didaten getest op hun specialistische kennis. Als speelfilm zendt de TROS. vervolgens de 17 jaar oude oorlogs film Brengt de Bismarck lot zinken uit. Deze film geeft een bijna doku- mentair beelcl van de laatste vijf- dagen van Hitiers gloednieuwe on- zinkbaar geachte paradeschip, d-e Bis marck. In de hoofdrollen Kenneth Moré en Dana' Wynler.' Op 27 mei 1941 werd dit schip met 2000 man aan boord een prooi van de golven als gevolg van de Engelse aktivitei ten. op zee. De Engelse marine had hiermee haar prestige gered en te vens voor een beslissende wending van de oorlog op zee gezorgd. De film, concentreerd zich op d.e' jacht op hel Duitse slagschip, dal op hel noordelijk gedeelte van de Atlanti sche Oceaan dodelijk werk verricht te. De film wordt onderbroken door hel NOS-journaal. Hel laatste on derdeel is de komische kameropera Mevrouw de dienstbode. Deze Ca nadese produktie gaat over een dienstmeisje dat een oogje heeft op haar meester. Voordat het laatste nieuws eruit gaat, is er nog een kor te uitzending van de Stichting Sym biose. NED. II: Vrolijk kijkvertier biedt, de beeldbuis in de vooravond met Charlie Brown e?i hel kleine grut. ev en de seniorenshow Dal ik dit nog mag meemaken. Hel onderwerp van de seniorenshow bestaal ditmaal uit eten en drinken. De VARA vervolgt, na hel journaal de boeiende serie Tussen wal en schip. Martha Seinen heeft nu definitief gekozen voor de vasté wal. Haar pogingen om aan het iverk le komen stranden, omdat ze op dat terrein nauwelijks kwali teiten heeft. Ze heeft voorlopig on derdak bij haar dochter gekregen. Wal echtgenoot Ben betreft, deze heeft hel ook niet gemakkelijk zon der vrouw op het schip. Bovendien heeft hij om de haverklap ruzie met zijn nieuw knecht. VARA's ombuds man vullen de komende 25 minuten. Een humorvol half uurtje beleeft de kijker met een aflevering van de- Engelse serie Terug naar de natuur. Tom en Barbara Good hebben geld gebrek en besluiten daarom wat te gaan bijverdienen als respektievelijk klusjesman en werkster. Aktualilei- len van de rubriek Achter hel nieuws 15 ësTuil'ên déze V AR A-avond. MAANDAG 18 APRIL NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws; 19.05 Wall Disney; 19.55 Alles of niets; 20.45 Breng de Bis marck lot zinken; 21.35 Journaal: 21.50 Breng de Bismarck lol zinken: 22.40 Mevrouw de dienstbode; 23.25 Symbiose; 23.30 Journaal. NED. II: 18.45 Staatsloterij; 18.55 Nieuws; 19.05 Charlie Brown; 19.30 Dal ik dit nog mag meemaken; 20.00 Journaal; 20.25 Tussen wal en schip: 21.15 Ombudsman; 21.40 Terug naar de natuur; 22.10 Achter hel nieuws; 23.00 Journaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 9