Komen tot globale beleidsvisie ontwikkeling openluchtrekreatie In Zierikzee komt hoorzitting deurloo -XSEILT Met motorboot te snel gevaren op het Grevelingenmeer Man viel uit tram Fruittelers: eet Nederlandse appelen En maar koffie stelen Allerlei verkeerszaken voor Kantongerecht Zierikzee Uitslag enquête HELFT NEDERLANDERS HEEFT SYMPATHIE VOOR ISRAËL Massamoord in Angola ZIERIKZEE, 13-4. Zoals gemeld circuleert thans in de provincie een rekreatie-disknssienota met een ver slag over rekreatie-onderzoek, op verzoek van deProv. Raad voor de Rckreatie ppgemaakt door de Prov. Pla nologische Dienst. Ia aansluiting op het in het num mer van donderdag gepubliceerde artikel n.a.v. de diskussienota, kan worden meegedeeld dat de geformu leerde 24 doelstellingen een algeme ne strekking hebben, maar in de nota wordt en meer gedetailleerde beschrijving gegeven van de meest wenselijke inrichting van de deelge bieden. Grevelingen Wat Schouwen-Duiveland betreft wordt herinnerd aan de nieuwe in richtingsschets Grevelingen, die dooi de staatssecretaris van CRM ter d/is- kussie is aangeboden. Een 'heroriën tatie t.a.v. de inrichtingssdhets 1967 was nodig geworden gezien de ge wijzigde opvattingen t.a.v. de rekre- atic-ve ontwikkelingen en de verhou ding rekreatiie-natuurbehoud. Op grond van de ecologische waarden van 'bepaalde delen van de Grevelin gen is voor een zonering gekozen waarbij voor het centrale platenge- bied het natuurbehoud dient te pre valeren. Het. rekreatieve accent is gelegd op het meest westelijk en meest oostelijk gelegen deel van de Grevelingen. De nieuwe inrichtingsschets geeft een visie voor de langere termijn, waarbij niet onbelangrijke verschil punten aanwijsbaar zijn met het streekplan Schouwen-Duiveland (herziening 1972) en de op grond van het streekplan opgestelde bestem mingsplannen. Omtrent deze verschillen is dooi de rijksoverheid nog geen, standpunt bepaald. Maar het provinciale stand punt als verwoord in de vergadering van de Zeeuwse Staten (17 sept. '76) kan als volgt worden samengevat. Verblijfsrekreatie Het1 streekplan geeft voor het. jaar 1990 een capaciteitsraming van ca. 30.000 slaapplaatsen. De nieuwe in richtingsschets geeft voor 1985 een aantal van 14.000 slaapplaatsen. Dit aantal zal moeten worden opgevoerd tot ca. 25.000 slaapplaatsen, zijnde de capaciteit welke is opgenomen in de gemeentelijke 'bestemmingsplan nen en' 'het structuurplan voor Scha rendijke. Waters port De nieuwe inrichtingsschets gaat uit van 3.200 ligplaatsen voor het Zeeuwse deel. Dit aantal zal moeten worden opgevoerd tot 3.530 (1985) welk-aantal overeenkomt met hel aantal ligplaatsen opgenomen in. de gemeentelijke bestemmingsplannen. Gerekend zal moeten worden met een mogelijke verdere groei ook na 1985. Dagrekreatie Belangrijke rekreatieve ontwikke lingen 'bij Scharendijke, Brouwers haven en Bruinisse zijn in uitvoe ring of in een vergevorderd stadium NIEUW: CORDIM VITRAGE'S beslist de moeite waard van voorbereiding (kampeerterrei nen, huisjesterreinen, jachthavens e.d.) Gezien de aard en de omvang van deze projekten dienen nieuwe initiatieven voorshands te worden afgewezen. Aan de in de plannen opgenomen fasering dient ter wille van een zo evenwichtig mogelijke ontwikkeling strikt de hand te wor den gehouden. Een evenwichtige uit bouw van het aantal jachthavens langs de oever van het gehele Zeeuwse Grevelingen dient, zoals ook aanbevolen in de nota jachtha vens te worden nagestreefd. Dit be tekent dat nu jachthavens in Brou wershaven en Bruinisse zijn gereali seerd, als eerstvolgende de haven in Scharendijke kan worden ge bouwd. Verwacht wordt dat nog dit jaar met de bouw kan worden be gonnen. Vervolgens komen de in richting van- de haven- Den Osse in aansluiting op ihet binnen dijkse ge- proj-ekteerde rekreatieterrein en een tweede jachthaven bij Bruinisse in aanmerking. Zoals ook voor de andere deelge bieden, dient bijzondere aandacht te worden besteed aan akkommodatie voor de sportvissers, die in het del tagebied over relatief weinig moge lijkheden beschikken. Het uitwerken van, voorstellen om deze problema tiek tot een oplossing te brengen moet als hoogst urgent worden be schouwd. Noordzeekust De nota Westhoek geei'i uitsluit sel omtrent het te voeren beleid. Het aantal rekreatieve slaapplaatsen dient te worden gestabiliseerd op ca. 58.000. Een verdere uitbreiding van de rekreatie in en bij belangrijke natuurgebieden client te worden voorkomen. Gestreefd zal moeten worden naar een quilitatieve' verbe tering van de voorzieningen. Nieuwe uitbreidingen van rekreatievoorzie- ningen kunnen slechts worden aan vaard indien het sanerende effekt op de bestaande voorzieningen kan worden aangetoond. Als de belangrijkste knelpunten voor de Westhoek worden genoemd: blijvende druk om uitbreiding te geven aan de recreatievoorzienin gen; sterke druk om woonakkommo- daties in de rekreaticgcbieden te realiseren; te hoge dichtheden op een aantal kampeerbedrijven; hoge verkeersdruk tezamen met een on voldoende aangepaste ontsluitings structuur; verspreide occupaties binnen de natuurgebieden. Kantongerecht Zierikzee ZIERIKZEE, 14-4. Dertig gulden boete of één dag hechtenis vonniste kan tonrechter mr. A. Veenhoven, konl'orm de eis van de officier van justitie mr. W. J. Kolkert, tegen J- v. B. uit Middelharnis. Deze stond terecht wegens een overtreding van de voor snelle motorboten geldende snelheidsbeperking op het Grevelingenmeer. Beklaagde v. B. maakte donder dagmiddag tijdens de zitting van het kantongerecht van de gelegenheid gebruik om uiting te geven aan zijn verontwaardiging over het optreden van de politie te water. Naar zijn zeggen was vijfmaal gekontroleerd of op zijn motorboot alles in takt .was. ,,Alle9 was altijd honderd pro cent in orde", aldus v. B. Nadat op een dag de dienstdoende agent te water K. te Bruinisse had gekonsta- teerd dat v. B. te snel had gevaren, bond K. de op het strandje liggende boot van v. B. achter de politieboot de RP 5 en nam de motorboot mee. De woede van v. B., die reeds was opgelaaid over het feit dat hij van te snel varen werd beschuldigd, be reikte een 'hoogtepunt toen na terug gave bleek dat zijn boot door de po litie was beschadigd. „De boot was helemaal vernield", aldus v. B. Toen mr. Kolkert naar het schadebedrag informeerde, bleek dit echter sleehls de som van f 107,30 te bedragen, v. B. nam het de politie vooral kwalijk dat zij mensen, die wat ontspanning op het water zoeken, zo vaak lastig valt. De officier was van mening dat, de politie haar plicht doet en beslist geen spijkers op laag water zoekt. „Wel wat laat" Mr. Kolkert verweet v. B. dat hij wél wat laat - tien maanden na het gebeuren - zijn verontwaardiging naar voren bracht. De officier wees erop dat betreffende de aangerichte schade dtrekt een klacht ingediend had moeten worden bij de distrikt- kommandant van de politie te wa ter in Dordrecht, De kantonrechter ging niet in op 'het verzoek van de officier om de zaak aan te houden voor -nader getuigenverhoor en be sloot in deze zaak direkt uitspraak te doen. Mr. Kolkert achtte het ten laste gelegde feit bewezen, maar hield rekening -met het, feit dat ook schade -aan de boot was aangericht, Hij eiste f 30,- of 1 dag hechtenis. Het -vonnis was konform deze cis. Parkeren bij stopverbod J. F. A. B. te Renesse kreeg een proces-verbaal wegens het parke ren in een straat waar een stopver bod van kracht is, B. zat er nogal mee in omdat in deze straat zijn werkplaats is gevestigd- en hij da gelijks te maken (heeft met vervoer van zware materialen. „De oudere politieagenten houden wel rekening met de situatie, maar als het korps met een nieuwe agent wordt uitge breid, loop ik dagelijks kans op een bon", aldus B. I-lij had gehoopt dal de officier of de kantonrechter 'hein wel een passende regeling aan de hand konden doen voor deze situ atie. De enige -raad die mr. Veeniho- ven hem echter kon geven, was naar het gemeentebestuur te stappen om over een nieuwe verkeersmaatregel te spreken. Evenals de eis van de officier luidde het vonnis van de kantonrechter f 15,- of één dag. Foute manoeuvre F. J. V. te Breda stond terecht we gens een foutieve inhaalmanoeuvre op. de Provinciale Weg onder Se- rooskerke. Volgens de getuigever- klaring van wachtmeester J. A. K. had V. een politiebus je, een daar voor rijdende personenauto en een daaivoor rijdende autobus ingehaald in een flauwe bocht en zodoende een tegemoet komende auto in gevaar gebracht. Volgens K. dook de tege moetkomende auto naar voren, het geen waarschijnlijk een gevolg was van krachtig remmen. V. was van mening dat wachtmeester K. en zijn kollega v. d. V. niet hadden kunnen konstateren dat deze tegenligger moest remmen. K. Veiklaarde ech ter dat men in een politiebusje nu eenmaal hoger zit en zodoende een duidelijk overzicht op de weg heeft. De officier achtte de getuigeverkla- ring van K. geloofwaardig en eiste tweemaal f 100,- of tweemaal 2 da gen. Ook in deze zaak was het von nis van de kantonrechter gelijklui dend. AMSTERDAM. 14-4. In een zie kenhuis in Amsterdam is de 80- jarige Amsterdammer L. Joele over leden, die maandagavond uit een tramstel van Lijn 1 was gevallen. Waarschijnlijk is de bejaarde man bij de halte Leidsestraat-Prinsen- gracht door het gedrang van het pu bliek naar buiten gedrukt. Hij viel achterover door de geopende deur en werd met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht. DEN HAAG. 14-4. De Nederlandse Fruittelers Organisatie (FNO) ver trouwt erop, dat de Nederlandse consument bij zijn l'ruit aankopen zijn eerste keus zal laten vallen op appelen van eigen bodem. Die zijn nog in grote hoeveelheden van goede kwaliteit ter beschikking. Dit heeft de NFO laten weten na de aktie van ongeveer 200 fruittelers die de Citrusveiling aan de Marconi straat te Rotterdam hebben bezet. Deze aktie, zo zegt de NFO, werd ingegeven- door de zware problemen, waarmee de Nederlandse fruittelers hebben te kampen, een gevolg van de grote import van uit 'landen bui ten de EG. De NFO zegt de bezet ting van de veilinggebouwen niet goed te keuren, maar juicht de pu bliciteit die hierdoor is ontstaan, wel toe. De organisatie wijst erop, dat zij ook steeds een i-m por tv ermin de ring van 40 procent heeft bepleit. Dezer dagen, aldus de NFO, zullen de organisaties bij de minister van landbouw en bij de Europese Com missie toepassing eisen van de vrij waringsclausule (importveibod) van appels. ROTTERDAM, 14-4. Bij de regel maat van de klok wordt de laatste tijd in. Rotterdam koffie gestolen. In de nacht van woensdag op donder dag werd uit een vrachtwagen, die geparkeerd stond aan de Oude klei weg, een partij koffie ontvreemd. Deze omvatte 22 dozen. De waarde bedraagt f 5.000. De achterdeur van de vrachtwagen was opengebroken. In het afgelopen weekeinde ver dwenen uit een loods 36 balen kof fie met e©n waarde van f 20.000. Een paar weken geleden namen in- brekens uit het. magazijn van de Zuid-Hollandse Koffiebranderij Van Der Bergh aan de Oversellieseweg een partij mee ter waarde van f 40.000. Behalve deze grote partijen worden regelmatig kleinere hoeveel heden koffie gestolen. ZIERIKZEE, 14-4. Tijdens de zit ting van het kantongerecht donder dagmiddag; jl. kwamen nog een aan tal verkeersovertredingen aan de orde. P. M. te Bruinisse reed met zijn brommer in de Steinstraat toen hij tijdens een surveillance werd aan gehouden. Het bleek dat de brom mer nogal wat gebreken vertoonde, dat het voertuig niet verzekerd was en dat M. geen helm droeg. De be klaagde verklaarde dat hij met de brommer op een speciaal terrein was wezen crossen en dat de motor daarbij defekt was geraakt. i„Ik zat. zijdelings op de brommer en bewoog het voertuig door mijn voeten op de grond af te zetten. Het was dus eigenlijk een autoped," aldus M. Wachtmeester v. d. P. verklaarde dat hij M. de Steinstraat in had zien rijden vanaf de dijk en dat de mo tor teen normaal 'had gedraaid. M. bleef ontkennen dat de motor liep en zei de Steinstraat ingereden te zijn met 'behulp van het hoogtever schil door de dijk. - De officier mr. W. J. Kolkert achtte dit niet zeer geloofwaardig en eiste voor de drie ten laste gelegde overtredingen een totale boete van f 115,- en onttrek king aan het verkeer, van de in be slag genomen brommer. Kanton rechter mr. A. Veenhoven was ge neigd aan te nemen dat het hier al leen een brommer om te crossen be trof en bepaalde voor de drie over tredingen de boete op f 50,-. Foute inhaalmanoeuvre J. C. P. L. te Haamstede kwam voor wegens een foutieve inhaal manoeuvre op Rijksweg 18 ter hoog- té van Nieuwerkerk. L. gaf het straf bare feit wel toe, maar hoopte door voor de kantonrechter te verschij-. nen de boete wat verlaagd te krij gen. Rekening houdende met de financiële omstandigheden van L. eiste de officier f 200,- of 4 dagen. De kantonrechter vonniste konform deze eis en wees erop dat eventueel een verlenging -van de 'betalingster mijn kan worden aangevraagd. L. v. d. S. te Bruinisse reed op Rijksweg 18 en verleende geen voor rang aan een bromfietser toen hij de Vissersweg in wilde slaan. Het vonnis luidde f 100,- of 2 dagen. Een zelfde boete kreeg J. F. K. te Haam stede. K. verleende geen voorrang aan een bromfiets op de kruising Sluispad/Kraayensteinse weg. Even eens een- aanrijding met een brom- mer werd veroorzaakt door J, W. H. K. te Brouwershaven. K. merkte de brommer te laat op bij het oprijden van de DreischorseDijk. Piet uit zicht van K. werd echt-er nogal be lemmerd door de bebossing langs cle weg. De officier eiste f 100,- of 2 dagen. Het vonnis luidde f 75,- of 2 dagen. Plotseling' afgeslagen W. F. cl. J. te Alblasscrdam reed op de Seroosker-ke Weg en sloeg plotseling naar links af, waarbij hij het tegemoet -konjende verkeer in gevaar bracht en een -botsing ver oorzaakte met een Volkswagen, d. J. verklaarde dat hij inderdaad te laat in de gaten had, dat hij' naar links moest afslaan.maar dat hij direla was gestopt toen hij de Volkswagen plotseling zag naderen. „Ik stond toen nog maar 50 cm op de linker weghelft en er was plaats genoeg om mij te ontwijken", aldus d. J. Zijn medepassagier en getuige a decharge C. v. d. V. légde een ge lijkluidende verklaring af. De officier wees op de jurispru dentie die er bestaat betreffende het verlenen van vrije doorgang voor het tegemoet komende verkeer. „De wijze waarop u afsloeg betekende een belemmering voor het verkeer', aldus mr. Kolkert. Hij eiste f.100,- of 2 dagen. Mr. J.-Ligthart, raads man van d. J. in deze zaalc- wees BROUWERSHAVEN. Een aardig hoekje „Smalstad". Komende van de nieuwe jachthaven te Brouwersha ven, passeert de voetganger deze ty pische doorgang. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) erop dat de tegemoetkomende Volks wagen met hog'e snelheid moet heb ben gereden, gezien 'het remspoor van -56 m. Mr. Light hart vroeg vrij spraak voor zijn k-lïënt. Het vonnis van de kantonrechter luidde 1' 80,- of 2 dagen. J. H. te Rotterdam kreeg een boe te van f 125,- of 3 dagen voer het ontbreken van een tachograaf in" zijn vrachtauto. De officier had f 250,- of 5 dagen geëist. De kan tonrechter hield echter rekeiVing met het feit dat de bepaling nog maar kort geleden was ingevoerd. F. v. P. te Zierikzee kreeg dezelfde boete op gelegd voor een gelijkluidende over treding. Noordzee-olie en gas DEN HAAG, 14-4. De voor raden olie en gas in de Noord zee roorden op het ogenblik geraamd op 50 tot 60 miljard barrels (1 vat of barrel is 159 liter) wat voldoende zou zijn voor drie a. vier jaar wereld- konsujnptie. Dit heeft ir. L. C. van Wachem, coördinator op sporing en winning van de Koninklijke-Shell groep ge zegd bij de presentatie van het jaarverslag. Hij waarschuwde voor de hier en daar postgeimtte me ning als zou „De Noordzee" West-Europa onafhankelijk van het Midden-Oosten kun nen maken. Hier is geen sprake van. Omstreeks 1980 zouden de Noordzee-voorraden hooguit, in 30 procent van de Europese behoefte kunnen voorzien", aldus de heer Wa chem. AMS FERDAM, 14-4. Gemiddeld 49 procent van de Ne derlandse bevolking heeft sympathie voor Israël. Dit is de uitkomst van een onder 1127 Nederlanders ge houden NlPO-enquêle, in opdracht van de Werkgroep Israël. Arabische landen en Palestijnen oogstten naar verhouding weinig sympathie (resp. 2 en 4 procent). Van de ondervraagden vindt 43 procént dat de Palestijnen een onaf hankelijke staat naast Israël moeten krijgen. Een derde van hen meent, dat Israël afstand moet doen van de bezette gebieden na grenskorrekties voor eigen veiligheid. De N.I.P.O.-enquête werd in maart gehouden en is deze week gepubli ceerd in het nieuw Israëlitisch week blad. Gemiddeld een derde van de ondervraagden zei overigens geen antwoord te willen of kunnen geven op één van de vijf vragen. Het N.I.P.O. deelde de ondervraag den ook in naar politieke voorkeur Het meest blijkt Israël dan in de gunst bij C.D.A.-ers (59 procent). Voor aanhangers van de V.V.D. en P.v.d.A. zijn de percentages wat la ger (54 en 47 procent). Zeven procent, gaf tenslotte op het midden-oosten conflict nauwgezet te volgen. 27 pro cent volgt de ontwikkelingen in dit gebied „in grote lijnen" en 25 procent, „oppervlakkig". LUANDA, 14-4. Restgroepjes van de nationalistische bewegingen die het vorig jaar bij de burgeroorlog in Angola verslagen zijn, zijn maandag een 'dorp ten zuidoosten van Luanda binnengedrongen en hebben daar 45 mensen, voor het merendeel vrou wen en kinderen, vermoord. Het Angolese persbureau dat dit meldt, zegt dat er bij de onverwach te aanval op het dorp ook 30 mensen gewond zijn geraakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4