Of Bezoek de Voorlichtingsavond in uw regio Interessant kijkboek TWEEDE DEEL VERSCHEEN VAN „BRUINISSE IN OUDE ANSICHTEN" Bruse machinefabrieken ven „leuk" aan de wapper HYPOTHEKEN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE STREEKNIEUWS Zendingsmanifestatie le Brouwershaven op 21 mei Forum gaat praten over arbeidssituatie in garagebedrijf Duivelandse brandweer bluste brand in een caravan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 april 1977 Nr. 22082 3 BRUINISSE. 14-4. Bruinisse blijkt in li«»l verleden een veel gefotografeerd dorp te zijn geweest (en nog na tuurlijk), vandaar het thans verschenen interessante kijkhoek „Bruinisse in oude ansichten", mei een dui delijke verklarende tekst van een „Bruënaer pur sang", de heer S. A. Jumelel, die het schreef in op dracht van „De Zeejiwsche Boekhandel" te Zierikzee. Intussen - men zal liet zich herinneren - het tweede „ansicliten"-boek van Bruinisse. Dat alleen al wijst op het vele materiaal, dat zelfs na oorlog en ramp nog van „Rru" aanwezig bleek. De schrijver heeft een historisch over zicht weggelaten; dat staat uiteraard in het eerste boek. Spreek mee over de toekomst De mini sters van Verkeer Waterstaat en van V'olksh uisvesting Ruimtelijke Ordening hebben hun plannen op het gebied van Vaarwegen samengevat in oen zogenaamd "st ructuurschema". Het gaat hierbij om een voorlopig standpunt. Tot 1 september krijgt u de gelegenheid daarover schriftelijk uw mening te geven. I" kunt de brochure Vaarwegen aanvragen bij Postbus 51, Den Haag. Daarin zijn de kernpunten samengevat. 26 april a.s., 20.00 uur Carlton Hotel, Koning en Muhtzaal Vijzelstraat 2-18 Amsterdam o mei a.s., 20.00 uur De Doelen-Feestzaal Kruisplein 40 Rotterdam 10 mei a.s.. 20.00 uur Bovenzaal Restaurant LJsselhal Veemarkt Zwolle 13 mei a.s., 20.00 uur Cultureel Centrum Oranjerie Kloosterwandstraat Roermond o ^f/VKPA^ Publikatie van het Ministerie van Verkeer Waterstaat Van de plaatjes hier vernoemd, (uiteraard) de Dorpsweg, eenmaal - maar dat is lang geleden - een grint weg. Niet onvermaard was het. dok tershuis, dat in zijn oorspronkelijke staat dateerde van 1893. Beelden verder van de Nieuwstraat, de bur gemeester Hagelaan en het (welbe kende) plaatje aan de voproorloge Korte Ring, met zichtbaar de helaas verwoeste kerk. Een kous apart vormde de Dee, die later gedempt werd. Dc open Dee moest wel dicht, maar oogde goéd, vooral door een schilderachtige bruggetje. Korte Ring Een zeer oude straat was de Kor te Ring, in 1920 nog helemaal in optima l'orma. De oudste straat is de Oudestraat, present met een tref fende plaat uit 1910. waarop toen nog de pastorie, die eveneens in de oorlog teloor ging. De Gereformeer de kerk was het énige godshuis, dat in- die oorlog gespaard bleef. Aan de Kerkstraat stond destijds de kerk van de Ger. Gemeente. Op de Kerk straat kwamen allerlei sloppen uit, bezet met kleine arbeiderswoningen. Andere straten: dc Molenstraat en de Poststraat. Aan de Molenstraat verrees in 1890 het nieuwe postkan toor en dal kostte nog geen f 10.000,-. „I)e kaai" Bruinisse zonder zijn ..kaai" is na tuurlijk Bruinisse niet. Zo is het én zo was 't; daarom wordt in 't boek aan de haven en de visserij veel aandacht besteed, met als -intro een intiem plaatje» van de haven vol (zeil)-schepen omstreeks 1900. Dat zijn lang vervlogen dagen! Juist die haven - merkt de schrijver op - met alles er omheen, heeft Bruinisse on derscheiden van andere Duiveland se plaatsen. ..Hel Kleine Beursje" (schuilhoekje voor schippers) aan de haven zal bij vele ouderen intieme herinneringen wakker roepen. Advertentie Denkt u aan een eigen huis? Geld behoeft dan geen struikel Wok te zijn. Een hypotheek van de Spaarbank maakt 't u mogelijk. Er is óók voor u een hypotheek, aangepast aan uw inkomsten. Laat u uitgebreid adviseren door de Belangrijk was in dc Wereldoor log- I het mosselkoken én daar is nog een foto van, evenals van dc toen malige reddingsboot (1925). Droeve herinneringen verder aan de februari-ramp en een andere stormramp in 1911. Prachtig zijn ooit de Boomdijk én omgeving ge weest. Ook Zijpe draaft op in di'- platenbcek; hier veranderde veel Streekschool Zeeland ZIERIKZEE, 15-4. Op dinsdag 19 april wordt in dc Schouwburg te Middelburg een forumavond gehou den, met als onderwerp: „de arbeids situatie in het garagebedrijf, in de meest brede zin". Deze bijeenkomst gaat uit van de Streekschool Zeeland, Samenwerkingsprojckt voor Vorming en Opleiding Bovag. Als uitgangspunt van de diskussie zullen' de resultaten dienen van een enquête. Deze enquête is gehouden onder Zeeuwse werkgevers die aan gesloten zijri bij de Bovag en hun werknemers. Verder zijn alle leerlin gen van de Streekschool Zeeland en het Samenwerkingsprojekt voor Vorming en Opleiding geënquêteerd. Ook de werkgevers (en hun werkne mers) van deze leerlingen hebben aan het onderzoek deelgenomen. Stellingen Dc forumdiskussie zal plaatsvin den vanuit -een drietal stellingen. Deze stellingen luiden als volgt: 1. De afnemende belangstelling van de oudere monteur voor het vak ligt voornamelijk in de te lage beloning, te weinig inspraak- en promotiekan sen en liet ontbreken bij de leiding aan aandacht voor de mens. 2. De kwaliteit van dc opleiding komt in het geding door de geringe mogelijk heden die de prakt ijkkomponenl biedt. 3. Voor do begeleiding vari.de, leerlingen in dc meest brede vorm is een kommissie (begeleidingskom missie), bestaande uit vertegenwoor digers uit het georganiseerde be drijfsleven, de inspektie, de school. BROUWERSHAVEN 14-4. Op za terdag 21 mei a.s. zal er een grote zendingsmanifestatie plaats hebben in de Sint Nikolaaskerk te Brouwers haven. In de wandelgangen van de kerk zullen stands staan van diverse or ganisaties b.v. van het Ned. Bijbel genootschap, Surinamezending, Zen ding en Israël, Wereldwinkel, Stich ting wereldkinderen enz. Er zullen verder dia's vertoond worden. Als versieringen zullen tekeningen wor den opgehangen' zowel van Brouwse Belangrijk was en is de haven van „Bru", hier op een plaatje uit hel begin van de dertiger jaren. door het verdwijnen van „den tram" In Wereldoorlog II' verloor Bruinis se helaas zijn beide molens. Na die oorlog trouwens was Bruinisse gro tendeels een. ruïne. Portretten Dan nog een' portrettengalerij in deze uitgave (predikant, burgemees ter, arts). Uniek is een plaat van de toenmalige hoeve „Zorgvlied". Ou de foto's van de gemeenteraad, het, gemeentepersoneel. de Boerenleen bank, de brandweer (1920), „Nu met Hope" (1922), talrijke openbare en christelijke schoolklassen en vereni- gingsgroepen kompleteren het av- sichten-boek, dal zeker zal aanspre ken. Teveel immers in feitelijk te kor te tijd veranderde in dit typisch ma ritieme dorp; veel is onherroepelijk voorbij: alleen de herinnering blijft! consulenten (landelijk-regionaal) en de leerlingen, een wenselijke zaak. Mededelingenblad van Stad en Lande In het aprilnummer van het Me dedelingenblad van dc Vér. Stad en Lande van Schouwen-Duiveland be licht de heer J. Schot BWzn enige voedingsgewoonten uit vroeger ja ren. speciaal van deze streek. In dit nummer verder het jaarverslag van de vereniging, het verslag van de commissie huisnamen en het jaar verslag van de redactiecommissie Jaarboek 1976. In dit nummer wordt ook verslag gedaan van de in okto ber gehouden ledenvergadering. Distriktsvergadering N.V.V. Op zaterdag 16 april aanstaande wordt in ..Prins van Oranje" té Goes de distriktsvergadering gehouden van het distrókt Zeeland van het N.V.V. In behandeling kemt o.a. het aanvullend strukluurschema elek triciteitsvoorziening, waaronder een nota van de F.N.V. Samenwerking N.V.V.-N.K.V. De NVV-afdéling en'de NKV-ceii- Irale' op Schouwen-Duiveland heb ben besloten t t samenwerking in kinderen als van kinderen uit Kenia. Om 16.00 uur zal hel officiële ge deelte beginnen en dit. zal slaan in het teken van zending en evangeli satie. Prof. Verkuy] komt spreken en het bekende Westlands Mannenkoor komt zingen, waarbij er ook samen zang zal zijn. Na het officiële gedeelte gaan de stands weer open en bestaat er gele genheid tot bet stellen van vragen aan dc spieker. Verwacht, wordt dat deze zendingsdag zich in een grote publieke belangstelling zal verheu gen. een FNV-afdeling Schouwen-Duive land. aldus wordt medegedeeld in ..De Zuidwester", het kaderbulletin van het NVV-distrikt Zeeland. Dit werd besloten in een vergadering van de gezamenlijke besturen Voortaan zal vergaderd worden als Federatieraad. dat wil zeggen met de gezamenlijke besturen van de NVV-al'deling en NKV-centrale Jaarvergadering afdeling Zeeland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt de jaarvergadering in „Dc Prins van Oranje" te Goes, op donderdag 28 april a.s. Er worden in deze verga dering twee nieuwe bestuurskandi- datcn voorgedragen, waaronder één vertegenwoordigster van de kring Schouwen-Duiveland. Na de pauze volgt een optreden van mevrouw Yvonne Keuls. ZIERIKZEE „De Praatpaal" Deze week verscheen oen nieuwe aflevering van „Dé Praatpaal' schoolkrant van kleuterschool „De Woelwaters" en openb. basisschool Theo Thijssenschool. In dit nummer wordt herinnerd aan het verheugen-, de nieuws van een nieuw te bouwen openb. basisschool in de binnenstad. Verder weer leuke rubrieken als kleuterallerlei, uit de school geklapt, natuur in en óm het huis en vele bij dragen van de kleuters en leerlingen. Geslaagd In dc deze week le Utrecht gehou den examens „kerkelijk orgelspel" uitgaande van de Ned. Organisten. Ver. slaagde de heer Anlh. den Boer uit Zierikzee. De heer Den Boer is organist: van de Ned. Herv. kerk te Ncordgouwe en studeert kerkorgel bij de Zierikzcese organist Th. Fa- ber. ÜREISC'HOR Oud papier Morgen, zaterdag 16 april wordt l.b.v. „Crescendo" weer oud papier opgehaald. Gebundeld gereed gezet, bevordert een snelle afvoer van hel papier. Op deze plaats bij voorbaat dank aan de burgerij. DUIVELAND Geslaagd Bij de op 13 april ji. gehouden examens uitgaande van de afdeling Zeeland van de Kon. Ned. Voetbal Bond slaagden voor het diploma Jeugdbegeleider, de volgende leden van S.C. Duiveland: P. Bal, W. de Jonge, J. van Maaren, P. Plaisier. P. Roks en P. Rotte. De sportvereniging krijgt zodoende de beschikking over een zestal personen, die gerechtigd zijn leiding te geven aan de jeugd wat de vereniging ongetwijfeld ten goede zal komen. OUVVERKERK Rommelmarkt SVOWK Zaterdag 16 april a.s. worden al hier oude spulletjes opgehaald, voor de te houden rommelmarkt van de sportvereniging O.W.K. MEUYVERKERK Vrouwenvereniging „Debora" Op dinsdag 19 april houdt de Vrouwenvereniging der Ger. Ge meente „Debora" een bijeenkomst in het dorpshuis waar - bij kleurendia's - zal worden verteld over net zen- dingsveld van het betreffende kerk genootschap. Ook belangstellenden zijn welkom op deze vergadering. De Donderdagmorgen omstreeks kwart over elf werd de Duivelandse brand weer gealarmeerd naar de camping „Het Hoge Zand" te Sirjansland, waar in een daar staande caravan een binnenbrand was ontstaan. Doordat de bewoner aan het wa- terkoken was schoonmaakwcrk- BRUINISSE, 14-4. Tol heden lukt het dc te Bruinisse gevestigde ma chinefabrieken gelukkig aardig het personeel aan het werk te houden, al is natuurlijk iedere order die bin nen komt bijzonder welkom. Momenteel :is men druk bezig met het reviseren en repareren van sche- vereniging belegt deze bijeenkomst ter herdenking van het koperen ju bileum. Voor tijd zie agenda. OOSTEULAND Simavi-kollekte Eén dezer dagen zal ook hier ter plaatse weer de jaarlijkse Simavi- kollekte gehouden worden, die. zoals bekend, bestemd is voor hulpverle ning in tropische landen, ter bestrij ding van de vele ziekten die hier de bevolking teisteren. Geldelijke hulp is dringend nodig. We mogen daaróm een dringend beroep op de ingezete nen doen deze,nodige zaak te steu nen. zaamheden le verrichten, hadden de vitrages voor de ramen vlam gevat, waardoor de brand was ontstaan. Enige matrassen hadden o.m. vlam gevat, en brandden als fakkels. On der leiding van kommandant I,. A. Ista was de brandweer direkt aan wezig en had het vuur zo onder de knie, door middel van een T.A.S.- H.D.-eenheid. Ofschoon de brand pen en motoren, die volgende maand bij het vissen naar mosselzaad op de Waddenzee en het daarop volgen de nieuwe seizoen, voor de mossel- visserij bedrijl'szeker en technisch aangepast moeten zijn. In een zestal weken wordt dan het uiterste van schepen, motoren en bemanning' gevergd, zodat alles nog' eens wordt nagezien. Daarnaast kreeg de firma P. Maaskant en Zo nen te Bruinisse van een aannemers- kombinatie aan de Oosterschelde werken Dosbouw (De Oosterschel de Stormvloedkering Bcuwkombi- natie) opdracht tot het leveren van zes elektrische hydraulische één- t rommelige Maaskant lieren, die men binnenkort bij deze Ooster schelde werken gaat gebruiken. Verder' komt in mei a.s. de ..Heri tage" weer naar Bruinisse. een Schotse ketter van de heer A. West. die in 1972 hier werd gebouwd en klaar gemaakt. Dit schip wordt mo menteel bij de seheepwerf ..Voor uit" in Zaandam geheel verbouwd, tot een z.g. dubbeldekker. Na afbouw in Zaandam, moet het schip weer ge heel hier worden ingericht, zoals tot dusver met nieuwe schepen ge bruikelijk is. slechts van binne had gewoed, was toch de wagen een heel eind waar deloos geworden. Ongeveer 12 uur was men weer terug in de garage. De wagen brandde niet uil, maar werd toch vrijwel waardeloos. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3