kerncentrales verschoven. £m\ f&t HET INBRAAK-MYSTERIE doè er wat aan BLIK DOOR HIT WERELD VENSTER Panama „herovert" zijn kanaal met niet onverdeelde vreugde Zeilen om de Noordpool FRANSE CHARME ö£\k Kauwgommagnaat overleden Korrupte politiemannen De molens gaan het weer doen Verbetering van zichtbaarheid lange voertuigen „Voorkomen beter dan vergassen" Huisvesting- van alleenstaanden ZIF.RIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 14 april 1977 Nr. 7 De VS en Panama geven met eni ge trots kennis van „echte vooruit gang" in de besprekingen over het Panamakanaal. Dat zou dan ook ivel tijd worden, loanl er wordt al veer tien jaar onderhandeld. En in de loop der jaren is tot dusver eigen lijk niet meer bereikt dan dat het onderwerp hoe langer hoe gevoeliger werd. Voor de VS is het vanzelfspre kend dat ze iets te zeggen moeten houden over het tachtig kilometer lange kanaal, waardoor de kortste scheepvaartroute tussen oost- en westkust gaat. Dat is voornamelijk een historische overlevering die men bewaard heeft uit de tijd dat vrach ten over land haast niet dwars door het land komen. Thans is natuurlijk voor het vrachtvervoer dit kanaal niet meer zo noodzakelijk, maar krijgt des te meer nadruk dat de marine van de VS wel door het Pa namakanaal van een enorme route- verkorting profileert. Het is echter niet al te verstandig om dit soort argumenten teveel nadruk te geven, want daardoor juist krijgen de Pa namezen het gevoel op vrijwel kolo niale manier te worden behandeld uitgerekend ten behoeve van de mi litaire kracht van een vreemde mo gendheid. Van de Panamese eis dat ze ge heel de soevereiniteit wil uitoefenen over het hele kanaalgebied kan ook niet veel kwaads gezegd ivorden. Het is volkomen logisch dat ze geen zin hebben dat alles, maar dan ook alles op een stuk van hun grondge bied door vreemdelingen ivordt be disseld. De Amerikanen zorgen niet alleen voor de bediening en het on derhoud van het kanaal, maar ze hebben er ook hun eigen politie, eigen rechtspraak, eigen scholen en zovoort - het is inderdaad een kolo nie der VS in de oudste zin. van het woord. Die kolonie viel altijd des te schrijnender op doordat in de „zone" welvaart heerste van mensen met goed betalende jobs en nog een extra toeslag voor het ongerief en daar buiten armoe troef was. Zoiets wordt haast vanzelf aangevoeld als of die welvarende Amerikanen goe de sier maakten van de opbrengst van het kanaal dat toch eigenlijk ten bate van de Panamezen geëxploi teerd zou moeten worden. De werke lijkheid was iets anders: de Pana mese regering kreeg een behoorlijke uitkering waarmee ze meer voor het eigen volk had kunnen doen dan ze deed. Als men de kosten van de veertien militaire bases erbij rekent is het waarschijnlijker dat de VS meer geld in Panama staken dan ze er uithaalden en er ook meer geTtl lieten rollen dan het kanaal alleen kon doen. In hoeverre de hele natie ervan profiteerde of alleen de kor- rupte bovenlaag is minder een Ame rikaanse verantwoordelijkheid. Controle In 1964 ontstonden er anti-Ameri kaanse rellen en begon een gesprek om de zeggenschap over het Pana- makdnaal opnieuw te regelen naar maatstaven die in deze tijd iets ge bruikelijker zijn. De Amerikanen in de zone protesteerden hierbij ook weer hevig - in de lange jaren dat ze de Panamezen buiten de kanaal zaken hadden gehouden kregen ze vanzelf de overtuiging dat deze lie den helemaal niet geschikt waren om zulk verantwoordelijk werk op zich te nemen. Zo ongeveer als ram pen. voorspeld werden toen de Egyptenaren zelf het Suezkanaal gingen exploiteren ivat overigens zeer behoorlijk toeging. Bovendien- waren de regeermethoden van de Panamezen niet te vertrouwen, zei den ze en inderdaad „vluchten" al verscheidene Amerikanen. De in vloed van deze 3.500 Panamese Ame rikanen in Washington ivas genoeg om er een onderwerp voor de ver kiezingsstrijd van te maken - de stars and stripes mochten daar niet neergehaald worden. Ook president Carter beloofde in die tijd dat hij niet zou toestaan dat de Amerikaanse „praktische contro le" zou worden opgegeven. Nu hij gekozen is heeft hij een duo zwaar gewichten van het ministerie van buitenlandse zaken (onder wie Bun ker die in Vietnam meehielp de Amerikaanse aktiviteiten af te kap pen) eraan gezet de kwestie te re gelen. Waarbij de Amerikaanse soe vereiniteit over de 1360 vierkante kilometer kanaalgebied al hebben opgegeven - drie jaar na tekening van het verdrag is de zone net zo Panamees als de rest van het land. Diskussie is alleen nog over de loop tijd van een nieuw verdrag, de de fensie van het kanaal en de garan tie dat - net als de Bosporus bij voorbeeld - het kanaal neutraal is en altijd voor schepen van iedere natie toegankelijk. Daar komt nog storm van in Washington. En zelfs de Panamese sterke man Omar Tor- rijos is niet onverdeeld blij: acht jaar geleden beloofde hij, toen hij de macht greep het kanaal te „her overen" en dat gaat dus binnen niet al te lange tijd gebeuren. Maar dan heeft hij ook niets meer om de onte vredenheid der Panamezen over de ekonomische misère op af te schui ven en kunnen de Panamezen wel eens tot het besef komen dat de ge neraal lang niet- zo goed regeert als hij ivel beweert CALAIS, 13-4. De Nederlandse so litaire zeezeiler Willy de Roos (54) is dinsdagochtend met een Ketch van 13 meter uit Calais vertrokken om te proberen langs de noordwes telijke route van de Atlantische naar de Stille Oceaan te zeilen, een tocht die alleen de Noorse ontdekkings reiziger Roald Amundsen tot nu toe met zes maats heeft kunnen vol brengen, van 1903 tot 1906, met een 22 meter lange, 47 ton metende ha- ringkotter. De Roos, die van 1972 tot 1975 een zeereis om de wereld heeft gemaakt; hoopt het in een jaar te klaren. Hij neemt voor twee jaar leeftocht mee- Teneinde een zo deskundig mogelijke inspraak op het onlangs gepubliceerde Aanvullende Struktuurschema Elektriciteits voorziening (ASEV) mogelijk te maken, waren in een aantal plaatsen voorlichtingsavonden georganiseerd. De plaatsen en data van deze avonden waren: in Utrecht op 13 april, in Groningen op 14 april, in Lelystad op 18 april, in Hoorn op 19 april, in Rotterdam op 21 april, in Goes op 25 april en in Eindhoven op 26 april. Thans is besloten de data van deze voorlichting te verschuiven naar nog nader te bepalen tijdstippen in juni aanstaande. Via advertenties worden de juiste data en plaatsen nog nader bekend gemaakt. Dit is een gezamenlijke publikatie van het ministerie van Q Economische Zaken en Q van het ministerie van Volkshuisvesting en Q Ruimtelijke Ordening, y ,iike m PARIJS. Niemand minder dan de Franse couturier Pierre Balmain werd enige lijd geleden aangezocht om hel uniform voor de Franse vrouwelijke luchtmachtofficieren te ontwerpen. Hier legt Balmain de laatste hand aan een marine-blauw tuniek voor de luitenant-kolonel. CHICAGO, 13-4. Op de leeftijd van 82 jaar is in een ziekenhuis in Elkhorn in de Amerikaanse staaf Wisconsin de kauwgom-magnaat Philip K. Wrigley overleden. Wrigleys vermogen wordt geschat op meer dan 100 midjoen dollar en eens zou hij meer dan 50.000 dollar dividend per week ontvangen heb ben. AMSTERDAM, 13-4. De rijksre cherche heeft een 52-jarige briga dier van de Amsterdamse politie gearresteerd. Hij wordt er, met de op dinsdagmorgen aangehouden 31- jarige hoofdagent, van verdacht op verschillende tijdstippen in de pe riode oktober 1975-oktober 1976 gif ten in geld van enkele burgers te hebben aangenomen. Ook de briga dier zou de steekpenningen hebben geaccepteerd, toen hij dienst deed aan het bureau Warmoesstraat inde' Amsterdamse binnenstad. Deze twee arrestaties zijn het. ge volg van het reeds enige tijd aan de gang zijnde onderzoek door de rijks recherche uit de hoofdstad naar eventuele corruptie gepleegd door leden van het Amsterdamse politie korps. OLST, 13-4. Het aantal molenaars dat op de oude ambachtelijke manier inlandse tarwe vermaalt tot meel voor de kleine wanne bakkers, groeit de laatste maanden. Het gil de „Echte Warme Bakkers" (iets anders dan de grote „wanne bak kers" en helemaal niet te vergelij ken met de broodfabrieken) heeft afspraken gemaakt met het jonge „ambachtelijke korenmolenaarsgil- de". Die ecihte warme bakkers met vaak de kleine bakkerij achter de winkel stellen prijs op de regelma tige levering van door korenmolens gemalen tarwe. DEN HAAG, 13-4. Om beter op te vallen in het verkeer moeten vracht auto's en combinaties over enige tijd zowel aan de achterkant als opzij gemarkeerd worden met reflektc- rend materiaal. Ook en uitstekende lading moet voortaan duidelijker worden gemar keerd. Minister Westerterp van ver keer en waterstaat had deze maatre- gelen al eerder aangekondigd in zijn beleidsplan voor de verkeersveilig heid. Zij zijn nu opgenomen in het wegenverkeersreglement, aldus het ministerie. Een. uitstekende lading mag niet meer worden aangegeven met een rode vlag. Aan het uiteinde van uit stekende lading moet een vierkant bord worden bevestigd met schuine witte en rode strepen. De rode stre pen moeten fluorescerend zijn. Deze maatregel wordt over een half jaar van kracht. DEN HAAG, 13-4. D aktiegroep „Voorkomen is beter dan vergassen" die streeft naar wettelijke bepalin gen ter beperking van de honden fokkerij, heeft van minister Van Doorn van CRM te horen gekregen, dat de dierenwet geen mogelijkheden biedt om te komen tot een algeme ne maatregel van bestuur, waarbij de „broodfokkerij" aan beperkingen kan worden onderworpen. De aktie groep heeft de minister daarom thans per brief gevraagd het pro bleem in studie te nemen en daar na aan de wet een paragraaf toe te- voegen waardoor paal en perk kan worden gesteld aan de broodfokkerij. DEN HAAG, 13-4. Staatssecreta ris Van Dam (volkshuisvesting) gaat meer subsidie geven bij de huisves ting van alleenstaanden. „Mijn de partement heeft becijferd dat over vijftien jaar 60 procent van de wo ningzoekenden te vinden is in de sector van alleenstaanden of kleine gezinnen", zo verklaarde Van Dam maandagmiddag in Den Haag, waar hij een serie gesprekken startte met Nederlandse gemeenten over de huisvesting van alleenstaanden. Wat biedt de BEELDBUIS DONDERDAG 14 APRIL NED. I: Met de rubriek Van hart tot hart zorgt de EO voor een kort middagprogramma op deze zender. Deze rubriek bevat onder meer in formatie over orgels en een gesprek met de akteur en zanger Paul Hof stede. 's Avonds bijt de VPRO de spits af met de tekenfilm Popeye. Hierna stelt Netty Rosenfeld aan het tv-publiek interessante dan wel aar dige mensen voor in haar program ma Landgenoten. Hierna volgt een aflevering van de Amerikaanse serie Mary Hartman. Mary is het slip pertje van Tom nog steeds niet ver geten en misschien heeft dat te ma ken met het feit dat ze nogal ge- voelig is voor de attenties van bri gadier Foley. Hoe het verder uit pakt is te zien in de tweede deel van Mary Hartman, dat men kan verwachten na de uitzending Ma- chiavelli. De grondpolitiek in ons land, het onderwerp waarover het kabinet Den Uyl is gestruikeld, is een van de zaken die hierin behan deld worden. Ook is er een reporta ge over de ontwikkelingen in Por tugal. Vervolgens komt de EO weer op het scherm met een Nader beke ken Special over de Bantoes in het fel bestreden Zuid-Afrika en met geestelijke liederen in het program ma Van U wil ik zingen, dipro gramma wordt uitgezonden vanuit de Martinikerk in Bolsward. Solisti sche medewerking wordt- o.a. ver leend door de sopraan Andringa en organist Pieter Slolk. NED. II: De KRO gaat van start met de tekenfilm van Tom en Jerry, hierna komt de herhaling van het leven van matroosjes Peppi en Kok- ki. Vanavond kunnen de kleine dit duo gaan zien als hulp van een bok ser. Vervolgens volgt de informatie ve rubriek Daar vraag je wat. Onder het motto: waarom moeilijk doen als het ook gemakkelijk kan. Na het journaal volgt een nieuwe serie af leveringen van de serie Centraal Station. Deze serie is door Hans Keuls geschreven op basis van de dossiers van spoorwegpolitie. Het verraad, is de titel van de vanavond uit te zenden aflevering. Twee on derwereld figuren hebben een goe de bijverdienste met het kraken van brandkasten. Een van de twee wordt tijdens een karwei- door de politie achtervolgd en gearristeerd. Dit heeft tragische gevolgen voor de echtgenote. De rol van deze kraker wordt door Cor van Rijn gespeeld. Het volgende programma is Met een briefkaart op de eerste rang. Film fragmenten en kwiswerk onder lei ding van Bob Bouma. In de rubriek Heel de mens, heeft Kan Peekei een gesprek over homofilie. Ami het ivoord komt een man die zijn homo fiel zijn geheel verwerkt en geaksep- teerd heeft. 380 ontwikkelingsprojekten VASTE NAKT IE giro 5850 te utrecht ofwel rabobank zeist nr.162101864 DONDERDAG 14 APRIL NED. I: 15.00 Van hart tot hart; IS.15 Te'leac; 18.45 De berebooi; 18.55 Nieuws; 19.05 Popeye: 19.10 Landge noten; 19.25 Mary Hartman; 19.50 Machiavelli; 21.05 Mary Hartman; 21.35 Journaal; 21.50 Nader Bekeken Special; 22.15 Van U wil ik zingen; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Tom Jerry; 19.10 Peppi en Kokki; 19.25 Daar vraag je me wat; 20.00 Journaal; 20.25 Centraal Slation; 21.15 Film quiz; 22.05 Heel de mens; 22.35 Brandpunt; 23.15 Journaal. VRIJDAG 15 APRIL NED. I: De NCRV opent de avond met Vriendelijk ivelkom bij Barend, dat gepresenteerd wordt door Ba rend Barendse, waarin een flinke plaats is ingeruimd voor de muziek. Te gast zijn onder meer Oscar Har- ris, Bueno de Mesquita. Van Barend over naar de mini-voetbalshow. Over de Engelse tradities en merk waardigheden gaat de serie Land of hope and glory. Vanavond wordt de schijnwerper op de Queen Elisabeth II gericht, de trots van de Engelsen, wat de scheepvaart betreft. Een zee reis op dit schip is nog altijd erg in trek. Maar de mogelijkheden blijven wel beperkt tot elitaire groepjes die zich het financiële kunnen veroor- loven, kompleet met hun dure auto's en honden. Na het journaal is het tijd voor het wekelijkse gesprek met (demissionair) minister-presi dent Den Uyl. Vervolgens komt de slotaflevering van Sam. Afscheid van een zeer boeiende reeks. Deze aflevering begint, wanneer Sarah overleden is. Bij Sam rijpt het besef dat Skellerton met al zijn lief en leed geschiedenis geworden is. De laatste 15 minuten gaan op aan een programma Het woord in beeld. De aanleiding hiertoe is het feit dat vijf eeuwen geleden het eerste in Neder land gedrukte boek, de Delft se Bijbel verscheen. De IKON neemt het verder over met de rubriek De nieuwe ketters, het eerste deel van een tweedelig programma over het eiland Java, dat door de erosie van de grond in een woestijn dreigt te veranderen. NED. II: De TROS begint op deze zender met een aflevering van de serie De vrouw van zes miljoen. In de woestijn zijn mannen met zilve ren pakken gesignaleerd Jaime, de supervrouw wordt hierop afge stuurd. Na het journaal komen Piel Bambergen en René van Vooren mei een nieuwe Mountie-show. Te gast zijn onder meer Willeke Alberti en Demis Roussos. Vervolgens komt er een aflevering van de serie De Jor- daches. Billy wil zijn carrière red den en doet daarom alles roat Char les Estep zegt. Dit heeft wel als ge vaar dat hij hiermee Rudy verraadt. Vervolgens de aktualiteitenrubriek Aktua TV. Na deze informatie volgt een nieuwe aflevering van de komi sche serie O, moeder wat is het heet. Hierin is hel lachen geblazen om de sterke verhalen van opper Williams. TROS-'Sport tenslotte, schenkt aan dacht aan het Europese kampioen schap rolstoelbasketbal voor gehan dicapten. VRIJDAG 15 APRIL NED. I: 18.15 Teleac; De berebooi 18.55 Nieuws; 19.05 Vriendelijk wel kom bij Barend; 19.55 Minivoetbal show; 21.05 Land of hope and glo rie; 21.35 Journaal; 21.50 Praten met de minister-president; 22.00 Sam; 23.00 Woord en beeld; 23.15 De nieu we ketters; 00.00 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie Span jaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 De vrouw van zes miljoen: 20.00 Jour naal: 20.25 De Mounties show: 21.20 De Jordaches: 22.10 Aktua TV: 22.55 O moeder wat is het heet: 23.25 TROS Sport; 23.40 Journaal. Mevrouw Van Vessinger beziet haar bezoekster van top tot teen. Ik ben behoorlijk gekleed, weet Bouk- je. En mijn haar zit ook keurig. Na tuurlijk ben ik hardstikke bruin, daar steekt zij helemaal tegen af, want ze ziet er uit als een kastplant- je, dat nooit zon krijgt. De vrouw zegt: „Hoe komt u aan zulke eigen aardige beweringen? De politie heeft vastgesteld - en waarom ook niet? - dat het zich allemaal zo heeft afge speeld, als mijn man heeft verteld. Ik heb vooralsnog geen enkele reden om aan zijn woorden te twijfelen. Ik ben meer dan een kwart eeuw met hem getrouwd en „En nu blijkt, dat u hem nog niet kent, mevrouw," valt Boukje haar rustig in de rede. „Dat pleit niet bepaald voor uw opmerkingsvermo gen, nietwaar? De zaak is, mevrouw, dat er die nacht een getuige was. Want hoe denkt u, dat mijn vader hierheen is gekomen? Lopende?" Ze lacht even. „Dat op zichzelf is al verdacht om half één 's nachts in deze buurt. Natuurlijk kwam hij met een auto, maar omdat mijn vader geen rijbewijs had en trouwens he lemaal niet kon autorijden, was er nog iemand, die achter het stuur van de auto zat. Hij stond met die auto in de onmiddellijke omgeving en heeft gezien, dat mijn vader he lemaal geen ruit heeft uitgebroken, maar recht toe recht aan naar de ga ragedeur stevende, die op een kier stond." De vrouw haalt even haar schou ders op. „Mogelijk, dat mijn man vergat 'hem te sluiten; dat gebeurt mij ook wel eens een enkele keer." „En die uitgesneden ruit dan, me vrouw? Ik ben zo vrij geweest om op een avond het venster eens nauwkeurig te bekijken. Dat raam is een vierkant van zes en dertig bij vijf en dertig centimeter; ik heb het nauwkeurig nagemeten. Nu was mijn vader niet bepaald groot van stuk, maar tamelijk breed en even redig dik. Ik neem aan, dat de offi cier van justitie alsnog opdracht zal geven het lijk van mijn vader te la ten opgraven om zijn lichaamsom vang te laten nameten. In ieder ge val staat het voor mij vast, dat hij nooit zich door die betrekkelijk klei ne opening had kunnen wringen." „Die inbreker had een glijssnijder in zijn zak; bovendien had hij een wondje aan een zijner vingers en ex- zat ook bloed aan de sponning. Bij het stopverf. Wat zegt u daarvan dan?" „We gaan eei-st even verder, me vrouw. Mijn vader is dood en ik be hoor niet tot de kategorie mensen, die dan zegt: van de doden niets dan goeds, want dat is doorgaans een leugen. Op mijn manier heb ik van mijn vader gehouden, want hij was in zijn korte leven hier op aar de oök een pechvogel, al was dat ten dele eigen schuld. Hij had dus een aantal slechte eigenschappen, of minder goede, zo li wilt. Eén ervan: hij was bang. Waardoor hij zich vast niet zou laten verleiden tot spekta kelstukken, waarbij hij ook maar het geringste risiko zou lopen. De ge dachte enkel ergens te gaan inbre ken zou hem van angst in zijn broek doen. Maar er is nog iets anders en dat heeft meneer Van Vessinger mijns inziens bij het in scène zetten van dit drama, over het hoofd ge zien. Mijn vader had een messen- fobie. Als u precies wilt weten, wat dit inhoudt, moet u ei- maar eens een medische encyclopedie over na slaan. Hij was gewoon allergisch voor alles, wat mes was of er op leek. Hoe hij die angst voor messen heeft gekregen, doet momenteel niets terzake. Ik kan zo verschillen de mensen als getuigen laten komen, die bijvoorbeeld zullen verklaren, dat hij tijdens een diner nooit zelf door F. VAN FALCKENOORT zijn vlees sneed. Hij schoof ieder mes van zich af en om zijn angst voor messen niet in de gaten te la ten lopen, gaf hij bijvoorbeeld voor. dat hij zijn pols had verrekt of iets dergelijks. En zo iemand zou uw man hebben bedreigd met een sti letto? Het laatste wapen, dat hij ooit in zijn hand zou nemen. Het is beslist uitgesloten." Mevrouw Van Vessinger wordt steeds ongeruster over de onthullin gen, die deze jonge vrouw doet. Zelf is ze ook van mening, dat er iets niet heeft geklopt in de verklaring van haar man over het gebeurde in die noodlottige nacht, maar dat zal ze vast niet aan deze vrouw, die de dochter van de inbreker blijkt te te zijn, kenbaar maken. Instinct matig probeert ze Koen in bescher ming te nemen: hij is en blijft haar man. Daarom heeft ze zichzelf weer tamelijk onder kontrole als ze op ietwat spottende toon reageert: „Uw redenering klinkt machtig interes sant. Ik heb wel eens gehoord van iemand, die hoogtevrees heeft, of engtevrees. Maar bang voor een mes U bent journaliste, nietwaar? Ik herinner me nu uw naam bij de artikeltjes in de krant. Ik was en kele dagen in het noorden van het land en daar las ik uw reisverslag in een dagblad. Over fantasie hebt u niet te klagen, niet waar? Ik zou er een romannetje over schrijven, dat moet voor u met uw relaties bij de pers toch lukratief zijn, nietwaar?" Boukje begrijpt: Ze neemt me niet serieus; ze wil gewoon niet geloven, wat ik vertel. Daar om gaat ze ver der: „Uw man heeft een taxatie en accountantsrapport laten maken, ge baseerd op de waarde van opstallen en machines, voorraden en wat er meer was, behorende tot de rijwiel- fabriek Vezo. Per 5 mei 1945, de dag van de bevrijding." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7