Maandag 18 april aanstaande inspraakbijeenkomst Kaaskenswater Gemeenteraad Zierikzee STREEKNIEUWS Feestelijkheden koninginnedag te Oosterland Bruse brandweer rukt uit naar Wilma-terrein Jongeman besteelt bejaarden Recron ontstemd over ontwerp-kampeerwet Behoud natuurlijke milieu DE OOSTERSCHELDE EN DE REKREATIE gesteld wordt de nieuwe Algemene Politieverordening. Medewerking zal worden verleend aan „Beter Wo nen" voor de 'bouw van 13 wonin gen aan de Molenstraat (Haven kwartier). ZIERIKZEE, 13-4. Op maandag 18 april vindt in de trouwzaal van liet stadhuis een inspraakbijeenkomst plaats inzake het ontwerp bestemmingsplan Kaaskens water. De bijeenkomst gaat vooraf aan een raadsvergadering, waarin het ge noemde onderwerp eveneens ter sprake komt. Wat betreft de raadsvergade ring, is er een lijst van ingekomen stukken, waarop het kollege van b. w. het nodige kommentaar aan de raad verstrekt. NIEUWERKEKK Kollekte voor „Simavi" Dezer dagen wordt er te Nieuwer- kerk een huis-aan-huis-kollekte ge houden voor „Simavi". In de tropen- landen moeten de mensen zelf hun gezondheidszorg opbouwen, maar helaas met de weinige middelen die ze daar hebben. Simavi geeft een duwtje in de goede richting en helpt deze mensen aan medicijnen en in strumenten. Een bijdrage betekent medische hulp voor tienduizenden! RRUINISSE Eieren zoeken Niet minder dan vierhonderd eie ren werden zaterdagmorgen van een kleurtje voorzien door leden van de C.J.V. „Obadja", jeugdsoos „De Pul'', meisjesklub „De Kwakers" en een aantal vrijwilligers. Deze geschilderde eieren waren bestemd voor de eierzoekaktie voor de Bruse jeugd tot twaalf jaar. Aan vankelijk zag het er Tweede Paas dagmorgen naar uit dat de hele wed strijd letterlijk en figuurlijk in hel water zou vallen, door de barre weersomstandigheden. Gelukkig werd het omstreeks het tijdstip van de start wat minder met de buien, zodat t och nog ongeveer honderd meisjes en jongens vex-schenen om de eieren te zoeken. De .eieren waren verstopt langs de dijk van het „Nieuwlandje". Het gouden ei werd gevonden door Ab Duinhouwer, die hiermee de eerste prijs won. De tweede prijs ging naar Jantje Bout voor het vinden van het zilveren ei. De dex-de prijs was voor Ab v. d. Wekken, die samen met zijn zusje de meeste eieren (32 stuks) had gevonden. De troostprijs was voor Ellen van Eek, die achttien eieren wist te bemachtigen. De organisato ren hopen de volgende keer de be schikking te hebben over een ge bouw van waaruit de start en waar in de prijsuitreiking kan plaatsvin den. Hiermee zou kunnen worden voorkomen dat kinderen, die door de kou naar huis worden gedreven, buiten de prijzen vallen. Oud papier Zaterdag 16 april a.s. komen leden van „Nu met Hope" weer oud papier ophalen. Gebundeld gereed gezet be vordert en snelle afvoer van het pa pier. Zo wordt ingegaan op de vaarwe gennota/ontwerp struktuurschema vaarwegen, waarop gereageerd kan worden door belanghebbenden tot 1 september 1977. Bedoelde struktuur schema is vervat in een brochure: „Vaarwegen in Nederland". Een an der punt is bet aanvullend Struk tuurschema Elektriciteitsvoorzie ningen, waarin de bekende (moge lijke) plaatsen voor eventuele kern- enei'gieinstallaties in Nederland: Sint Philipsland, Tholen, Borsele, Ossenisse, Bath/Hoedekenskerke. Subsidie Op verzoek van de instelling zelf wordt voorgesteld aan do Stichting Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland, voor 1977 een subsidie toe te kennen van f 2,05 per inwoner, zijnde 1' 18.242,95. Overgelegd bij de I.S. is de brochure „Verkeer en Ver voer", houdende de Slruktuursche- nxa „Verkeer en Vervoer". Idem de Beleidsnota Stichting Jeugd Schou- wen-Duiveland. Medegedeeld zal worden de benoeming van de heer B. Waayenbei-g tot lid van de Kom missie voor Middenstandszaken, als vertegenwoordiger van de Stichting Ondernemers Centrale Zierikzee, zulks ter voorziening in de vakatu- re F. A. de Jagex*, die thans als raadslid q.q. lid is van genoemde kommissie. V ergoeding Voorgesteld wordt de dagvergoe ding voor de leden van stembureaus vast te stellen op f 75,- waarbij kon- sumpties en maaltijden voor reke ning van de gemeente komen. Vast- Proces-verbaal Tegen eèn viertal winkeliers die hun winkel op jachthaven „Aqua- delta zondag de gehele dag open hadden heeft de Rijkspolitie proces verbaal opgemaakt omdat dit in strijd is met de wink el sluit Lng s w e t c.q. winkelsluilingsverordening. Met de inwerking treding van de nieu we winkelsluitingsverordening mo gen enkele winkels op zondag ge opend zijn van negen tot twaalf uur voor 's middags. Novib-kojlekte Een dezer dagen komen de dames weer aanbellen om" de busjes ten behoeven van de Novi'b kollekte „Een gast aan tafel" op te halen. De dames doen dit in hun vrije tijd en hopen dat een ieder meewerkt, zodat zij niet lang aan de deur moe ten wachten en vaak terug moeten komen. OOSTERLAND, 13-4. Ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de koningin op zaterdag 30 april a.s. zullen er onder auspiciën van de plaatselijke Oranjevereniging weer verschillende evenementen plaats vinden. Om negen uur in de morgen zal de muziekvereniging „Oosterlands Fan fare", onder leiding van de directeur, de heer Jac. Capelle, een muzikale wandeling houden door het dorp, en om tien uur begint er een kinder filmvertoning voor dc leerlingen van beide kleuterscholen en voor die van de twee eerste klassen van beide ba sisscholen, en om elf uur komen de volgende klassen van de basisscholen aan bod. Alles in de gemeenschaps ruimte van de openbare basisschool aan dc Dr. Schutterstraat, wegens het ontbreken van een andere zaal. reden waarom ook alle kinderen niet te gelijk de vertoning kunnen bij wonen. De kinderen zullen ter ge legenheid van deze filmmorgen te gelijk getractcerd worden, Wedstrijden Om twee uur namiddag beginnen de behendigheidswedstrijden op het sportterrein ,.De Saële". in de geest van „Super Star" zoals dit wel op de televisie te zien is, voor dames en heren, waarbij wel zeven of acht, of nog meer, verschillende spelen aan bod komen. Ongeveer zeven uur in de avond is hiei-voor prijsuitreiking in de zaal van het cafetaria „Neffen d'EuIe". Dit zal worden gevolgd, on geveer acht uur, door het traditio nele Oranjebal, eveneens in de zaal van het cafetaria. Brand in woning BRUINISSE, 12-4. De vrijwillige brandweer van Bruinisse werd dins dagmorgen omstreeks negen uur ge alarmeerd voor een brand in een der zomerwoningen op het Wilma ter rein. Waarschijnlijk oorzaak van de brand was oververhitting van een c.v. kachel in'deze nog in aanbouw zijnde woning in het gebied „Dc Kreek" in het „Rrekreatieplan Brui nisse". Dc brandweer die snel uit rukte kon helaas niet direkl naai de juiste plaats rijden en moest zoe ken omdat niet duidelijk was door gegeven waar preices de brand was. Ondanks het zoeken was1 men toch vrij snel ter plaatse, maar toen was de 'brand reeds 'bedwongen door per soneel met een waterleidingslang. De leden van de brandweer hebben de laatste blussingswerkzaamheden verricht. Van twee woningen -werden de plafonds, die uit vrij brandbaar materiaal bestaan, flink beschadigd. Ben anti-griep-bom MOSKOU, 13-4. In de Sov jet-Unie beschikt men sinds kort over een medicament te gen griep, rimantadine gehe ten, dat vijfmaal zo effektief is als alle nadere medicamen ten die worden gebruikt oin deze ziekte in de wereld te bestrijden. Dit meldt het Rus sische persbureau Toss. Met behulp van het medicament heeft men in 1976 een griep epidemie in de Russische re publiek Litauwen kunnen voorkomen. Bij proeven is, volgens Tass, gebleken dat remantadïne, in tegenstelling tol de andere anti-griep middelen, alle uit eenlopende griepvirussen in één klap onschadelijk maakt. „Het is een ware anti-griep- bom" zei Orlean, onderminis ter van volksgezondheid van Lilauwen. „Flitsen" uit het buitenhuid RIO DE JANEIRO. De inwoners van Austin, een woonstad van Rio de Janeiro, hebben opstraat ge danst en genoten van gratis borrels en kadetjes die caféhouders ver strekten, om de dood te vieren van een plaatselijke gangster, die ver antwoordelijk is gesteld voor 40 moorden en; 100 roofovervallen. KARLSRUHE. De lijfwacht die ernstig gewond werd bij de moord aanslag van vorige week op procu reur-generaal Siegfried Buback, is dinsdagnacht in Karlsruhe overle den, zo is van officiële zijde bekend gemaakt. CAIRO. Prinses Alia van Jarda- niië, 21-jarige dochter van koning Hoessein van Jordanië, is in Amman in het huwelijk getreden met Nasser Wasfi Mirza. hofdingnitaris, zo heeft het persbureau Mena meegedeeld uit de Jordaanse hoofdstad. ROME. Volgens hel Italiaanse dagblad ..La Republica" is ergens in Midden-Italüë een kattebelletje gevonden afkomstig van de ontvoer de socialist Guido de Martino, 34- jarige zoon van de voormalige so cialistische partijsecretaris Frances co de Martino. MOSKOU. De Sowjet-Unie ge looft .dat de noodzakelijke eerste vereisten voor een succesvol besluit van een nieuw Salt-akkoord met de Verenigde Staten aanwezig zijn. Hel communistische partijblad Pravda heeft dit donderdag gemeld. WASHINGTON. President Carter van de Verenigde Staten heeft een onderhoud gehad met de Sowjet- ambassadeur ah Washington Ana- toly Dobrynin, over de vastgelopen onderhandelingen over beperking van cie strategische bewapening. TEL.AVIV. Israels minister van buitenlandse zaken, Yigal Aallon. heeft voor de televisie verklaard dat Israël „geen aanvallen zal dulden op Libanese dorpen die heel dicht bij de Israëlische gx-ens liggen en die de Israëlische regering be schouwt als vriendschappelijk ge zind tegenover de Joodse staat". CAIRO. In Egypte zijn 297 men sen in staat van beschuldiging ge steld wegens sabotage en beschadi ging van openbare eigendommen tijdens de rellen in januari, veroor zaakt door de verhoging van de prij zen der levensmiddelen. LANSING. De Amerikaanse am bassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, heeft verklaard, dat men geen „internationaal incident" moet maken van het feil dat Sow-- jet-vissers nu en dan inbreuk ma ken op de nieuwe visserijbepallngen. LONDEN. Na vijf jaar proefne mingen is men ha Gfoot-Brittannië begonnen met de pröduktie van een onderzeeboot van. plastic, die volgens Britse deskundigen van groot be lang zal zijn voor de marine van de toekomst. SALISBURY. Het Rhodesische m:- litaire opperbevel heeft gemeld, dat nationalistische guerrillastrijders in het zuidwesten van het land onge veer 150 zwarte burgers hebben ont voerd naar Botswana. KINSHASA, Binnen een week zullen Zaïrese troepen en dc 3.000 man Marokkaanse hulptroepen een offensief beginnen tegen de invasie troepen, die vijf weken geleden hel land binnenvielen, zo is uit Wester se diplomatieke bron in Kinshasa vernomen. AMMAN. Koning Hoessein van Jordanië zal op 25 april in de V.S. aankomen voor een. officieel bezoek van t.wee dagen. Hij zal met px-esi- dent Carter spreken over de huidige vredespogingen in het Midden-Oos ten, zo is ii.ni de Joi-daanse hoofdstad officieel bekendgemaakt. LONDEN. In een interview met, de Daily Telegraph in Londen heeft president Mcboeloe Sese Seko van Zaïre de Sowjet-Unie verantwoor delijk gesteld voor de invasie in, de provincie Shaba (vroeger Katanga). BRAZZAVILLE. Kolonel Joachim Yhombi Opango, de vroegere minis- tex; van defensie, is benoemd tol staatshoofd van de volksrepubliek Kongo. Dit is officieel in de Kongo lese hoofdstad Brazzaville bekend gemaakt. Opango is de opvolger van Marien Ngouabi, die vorige maand bij een aanslag om 'het leven kwam. JAKARTA. Twee parachutisten die in hét oerwoud in toerg&chtig ge bied van Celebes waren neergëiaten. hebben zeven overlevenden gevon den in de buurt van het Indonesi sche vliegtuig dat ongeveer twee weken geleden met 23 inzittenden was verongelukt. TEL AVIV. In Israël zijn (van daag) donderdag twee minuien stil le in acht genomen en de vlaggen halfstok gehesen, ter herdenking van de 6 miljoen Joodse slachtof fers van de nazi's in dc tweede we reldoorlog. BARCELONA. Inbrekers hebben woensdag uit een museum in -Barce lona drie muntenverzamelingen ge stolen met een geschatte waarde van omstreeks vier miljoen gulden. De daders verschaften zich toegang tot het museum door een aantal raam spijlen door te zagen. GOES, 13-4. De politie van Goes heeft een 22-jarige man, J. B.. aan gehouden., die er een sport van maakte om van oude mensen in zie kenhuizen. rusthuizen en vèrz'or- gingsflats geld en sieraden te ont vreemden. Tot nu toe heeft B. tegen over de politie van Goes bekend ne gen diefstallen te hebben gepleegd met een totale waarde van rond dc t' 3.500. Voorlopig blijft B. in hechte nis. Donderdag zal hij opnieuw ver hoord worden, omdat de politie van Goes zijn gewprden van deze akti- veiten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. N.v. Philips' Gloei- lampenfabrieken moet de offerte voor het gigantische telecommunica tie projekl, dat de regering van Saoedi-Ai-abië wil laten uitvoeren, nog indienen. De Saoedische ï-ege- ring heeft namelijk nog geen speci ficatie van het projekt uitgegeven. DEN HAAG/IJMUIDEN. Ongeveer twintig Nederlandse vissei-sschepen beproeven deze week hun geluk in de makreelvangst bij Iex-land. Dit weekeinde vertrok een tiental sche pen uit Nedexiand om zich te voe gen bij de vloot die al zo'n drie maanden aktief is in de Iex-se wate- ARNHEM, 14-4. Dc vereniging van rekreatie-ondernemers in Nederland (Recron) is zeer onstemd over het negeren va» de adviezen, die onder meer door deze organisatie zijn ver strekt bij de voorbereiding van het voorontwerp-kampeerwet, da(. in middels aan de Tweede Kamer is aangeboden, aldus schrijft donder dag Recron. LEIDEN. Dom Helder Camura, de bekende Braziliaanse aartsbisschop.' zal op zaterdag 23 april in de Pie terskerk in Leiden de eücharistie vieren om te herdenken dat hij 25 jaar' geleden tot priester werd ge wijd. SOESTDIJK. Koningin Juliana heeft op paleis Soestdijk een groep studenten van het Europainstituul aan de universiteit van Amsterdam ontvangen. Dit heeft de rijksvoor lichtingsdienst meegedeeld. ROTTERDAM. Uit de kledingzaak „Faam-Zuid" aan de Heijmansstraat in Rotterdam is het afgelopen week einde'een partij kleding gestolen. De waarde bedraagt f 300.000. De inbre kers verschaften zich toegang tot de winkel door het indrukken van een bovénruit van het kantoortje. UTRECHT. De vervolgnota van minister Van Kemenade bevat ver geleken mdt zijn contourennota over een toekomstig onderwijsbestel veel verbeteringen. Dat stelt het Christe lijk Nationaal Vakverbond (CNV) in een eerste reaktie op de vervolgnota. LAND- EN TUINBOUW Landbouwschap wil een invoerstop van appels DEN HAAG. H-3. Hel dagelijks bestuur van hel landbouwschap heeft er bij dc minister van landbouw op aangedrongen de invoer van appelen uit Chili „zeer nauwlettend te vol gen. Volgens het landbouwschap zijn de appelimporten uit Chili onrust barend groot en benadex-en zeer dicht de hoeveelheid die volgens afspraak in de Eux-opese Gemeenschap wordt toegelaten. Zodra de afgesproken in- voex-beperking wordt, overschreden moet er een absolute invoerstop wor den ingesteld, zo vindt het dagelijks bestuur. De veel geroemde inspraak noemt dë organisatie een wassen neus. Op de toezegging van staatssekre- taris Meijer, dat met de gemaakte opmerkingen rekening zou worden gehouden, is niets terecht gekomen, hetgeen Recron bijzonder betreurt. Over hét ontwérp zelf zegt Re cron, dat er weinig zekerheid is over de autonomie van de gemeenten, ten aanzien van het kamperen. Het kam peren bij de boer betekent niet al leen een zeker verloedering 'van het landschap, maar ook een ernstige in breuk op de exploitatiemogelijkhë- den van de Nederlandse 'rekreatie- ondernemer, die aan hoge eisen moet voldoen en die men bovendien' nog wil betuttelen wat reglementen en prijzen betreft. SCHIEDAM. Bij de Verenigde Glasfabrieken in Schiedam is dins dagavond een glasovën gescheurd, waardoor 140 ton vloeibaar glas, met een temperatuur van ongeveer 1.000 graden, de fabriek in stroomde. DEN HAAG. De verwijdering van zevenduizend illegaal in ons land verblijvende buitenlanders kostte de Nederlandse staat vox-ig jaar een bedrag van 2,7 miljoen gulden. In 19'75 was dat 1,9 miljoen. Erg' goed idee EINDHOVEN. 13-1. Voor de 25e maal. is bij Philips'in N'e- clerland een idee in aanmer king gekomen voor de maxi male uitkering van f 10.000. Deze „jubileu mui t kering" wercl uitgereikt aan de heer E. Stroom, etser in de schaduw- maskerfabriek van Philips in Siltard. Een schaduwmasker is een. belangrijk onderdeel van een kleuren tv-apparaat. Het is een stalen plaat, met 400.000 gaatjes, die daarin worden aangebracht via een etsproces. De bepaalde lak die op het masker wordt aangebracht, worclt later met behulp van een oplosmiddel weer verwij derd, hetgeen regelmatige ver stoppingen in de sproeiers tot gevolg had. De heer Stroom stelde voor de vloei stof een filterinstallatie te la ten passeren, hetgeen hem f 10.000 opleverde, zo blijkt uit cle Philips Koerier. ZIERIKZEE, 13-4. „De nu gekozen oplossing voor de afsluiting van de Oosterschelde, zal moeten leiden tot een algehele herziening van de rekrealieve mogelijk heden van dit gehied". Aldus wordt geconstateerd m.b.t. de Oosterschelde in de pas versche nen Zeeuwse Rekreatie Diskussie- nota 1977, samengesteld door de Prov. Planologische Dienst in op dracht van de provinciale Raad voor de rekreatie in Zeeland. (Zie ook el ders in dit nummer). Gewezen worclt in dit verband op het feit dat in plaats van het stag- nante waterpeil zonder stroming van betekenis, nu moet worden uitge gaan van een gebied met (gedem-pP getij. Voorop dient te staan het be houd van het natuurlijke milieu me de op grond waarvan voor de hui dige oplossing' werd gekozen. Een integraal inrichtingsplan voor dit gebied moet worden gemaakt. Zo lang dit plan ontbreekt dienen alle initiatieven c.q. ad hoe beslissingen die genomen worden, te worden be oordeeld op hun urgentie, waarbij het natuurlijk milieu en de flexibili teit voorop dienen te staan, aldus de diskussienota. In. 'het streekplan Schouwen-Dui veland werden ontwikkelingen voor zien bij Burghsluis, de Schelphoek. Zierikzee en Ouwerkerk. Afgezien van het feit dal in de Schelphoek voorshands de werkhaven voor dc deltawerken beschikbaar zal blijven dient te worden bezien in hoeverre rekrèatie-ve ontwikkelingen georiën teerd op de watersport hier aan vaardbaar zijn in het licht van de veiligheideisen wélke in verband met de primaire doorlaat werken zul len moeten werden gesteld en in verband met de milieuwaarden van de Roggenplaat. Hetzelfde kan wor den gesteld voor de mogelijkheden bij Burghsluis en de wërkhavens op Nooi'd-Bevëland. Nadere studies hierover dienen le worden afge wacht. Watersport Voor het middengebied kan - de watersport een belangrijker fünktie krijgen. Een knelpunt van voldoen de en adequate jachthavens: Zolang het inrichtingsplan nog niet gereed is, zal in dit gebied moeten worden gezocht naar een ad hoe' oplossing waarbij binnen afzienbare termijn een aantal ligplaatsen wordt ge creëerd. Deze zouden aan moeten sluiten bij bestaande concentratiepunten, zodat zo min mogelijk wordt voor uitgelopen op het cp te stellen in richtingsplan. De belangrijke natuurwaarden van de schorgrönden en platen in het zuid-oostelijk deel van. de Oos terschelde (westelijk van de Oester- dam) pleiten voor een beleid .waar bij deze waarden optimaal tot hun recht kunnen komen. De watersport dient hier, vólgens de nota, beschei den kansen te worden geboden. Het Mastgat en Zij,pa lenen zich g'ezierj de bér'oepsvaart minder voor water-' sportaktivit'eiten. "Aan'dach'i moei worden besteed aan de accommoda tie voor de sportvissers. Er wordt op gewezen' dat voox- dit gebied in het. bijzonder geldt, dat door de dij kverzwaringsaktivileiterj bestaande accommodaties dreigen te vèrdwijnen. RENESSE. Zoals reecls gemeld wercl vorige week aan de Hogezoom U Renesse de nieuwe vis zaak,geopend van 'de heer J. O. Reehorst. Foto: een kijkj.é in de nieuwe zaUk, die een goed geheel vormt met. de dn- clere .zaken aan de Hogezoom. (Foto: Ziërikzeesche' Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4