,We zullen geen Burger-achtige toestanden meer accepteren' fgppL_ SHOUT DEVIL Dr. R. Kruisinga te Zierikzee Den Uyl op bezoek bij landmacht puur natuur Zeeland zit te springen ORi metselaars en timmerlieden Martelrapport is „ongewenst ontvoerd Direkteur Fiat-fabrieken Akties bij vestigingen van V.M.F.? De foto's van Menten Jongetje loopt onder bromfiets ROGER M00RE GROOTS FILM EPOS ROGER M00RE LEE MARVIN AGENDA Walen en Vlamingen leveren slag Sportkantines en de horeca ZIERIKZEE, 13-4. „De progressieven liehben huil ti-aiima's door de „naeht van Sélihifelzer"; de christén- demokraten hebben die door de „naelit van Burger". We zullen hij de toekomstige kabinetsformatie geen Burger-achtige toestanden meer accepteren". Aan het woord dr. R. Kruisinga op de woensdag - druk be zochte - C.D.A.-vergadering in het Hervormd vereni gingsgebouw te Zierikzee. Tevoren had dr. Kruisinga zyri ver ontwaardiging uitgesproken over de suggestie dat de christen-demokraten het kabinet lieten vallen „door ver meende steun aan de grondspekulan- ten". Niets is minder waar. Het ging juist om een billijke vergoeding voor kleine boeren en anderen die grond moeten afstaan voor gemeenschappe lijk gebruik. In dit verband hekelde dr. Krui singa de 'inhoud van een z-i- mislei dende in de bladen gepubliceerde advertentie van de P.v.d.A. „Niets anders dan grove leugens", aldus de (één van de drie) voorzitter(s) van het CDA-presidium. Hij woog ver- «U t/l_ t LISICLIK der de propaganda van de grootste regeringspartij. Deze heeft b.v. een lijst -gemaakt van alles wat gedaan werd voor het midden- en kleinbe drijf. Op die lijst staan zaken, waar tegen de P.v.d.A. nota bene bij de behandeling in de Kamer heeft te gengestemd. Moeilijke formatie Overigens vond dr. Kruisinga het aanscherpen van de tegenstelling tussen V.V.D. en P.v.d.A. een heil loze zaak; deze vorm van polarisa tie leidt niet tot duidelijkheid in de politiek. Hij geloofde in een moei lijke kabinetsformatie. Er liggen heel wat moeilijke problemen, als: abortus, dé fünktie van de overheid, de vrijheid van onderwijs, het wel zijnsbeleid, het gemeentebeleid, de „alternatieve samenlevingsvormen de defensie en de (te) snelle stijging van de overheidsuitgaven. Bij al de ze zaken zal de C.D.A. moeten ko men met een eigen inbreng. Geen voorkeur In dit stadium heeft het C.D.A. 'zich derhalve ook nog niét kunnen uitspreken oyer een voorkeur van samengaan, gesteld 'het geval dat het C.D.A. niet als de grootste:partij uit de bus zou komen. „We zullen in zee gaan met een politie.ké op stelling van anderen, die zo veel mogelijk .tegemoet komt aan de wen sen en beginselen van het C.D.A.''. Beginselprogramma Ter inleiding besprak de heer Kruisinga het beginselprogramma van het C.D.A. achtereenvolgens stilstaande bij een scala van onder werpen: abortus, afwijziging polari satie, de noodzaak van het kompro- mis, een hernieuwde waardering voor het kleinschalige, d.e vrijheid van enderwijs, de verdovende mid delen, het liefdegebod tot de naas te, de misdadigheid (funktie van het gezag), een plaats onder de zon voor alle groeperingen, gebruikma king van de ..know hew" van oude ren in de politiek, solidariteit mét de sociaal zwakken en de gekneus- den in de samenleving en respekt Klein „Houdt -het klein" was verdei- de slogan van deze avond. De klein schaligheid kan nog veel redden, wat verloren dreigt te gaan, zo het al niet- verloren is. Een diskussiant vond dit laatste het geval. Zo zijn er voor het midden- en kleinbedrijf vaak geen opvolgers. Het jeugdloon blijkt de doodsteek voor een groot aantal bedrijfjes, die toch al marginaal moésten of moe ten werken. Wat de V.A.D. betreft pleitte dr. Kruisinga •voor vergroting van het bezit van de individuele burger, maar niet van die der vakbonden. Van Zeeuwse zijde werd nog gewe zen op de mogelijkheid van een tol vrije brug, want de provincie legt er uit eigen middelen ieder jaar al f 1,6.miljoen op toe. In het begin van zijn inleiding had de politikus nog betoogd, dat de po litieke 'hoofdstromingen bij de ko mende verkiezingen het belangrijk ste zijn. Het gaat om de verhouding C.D.A.-P.v.d.A.-V.V.D. Hij keerde zich cok tegen het regeerakkoord P.v.d.A.-P.P.R. en sprak in dit ver band van „grove maehtsoperaties", die voor de toekomst wel kunnen worden vergeten. CITROENJENEVER CITROENTJE MET SUIKER i zoete citroen Jenever) CITROENBRANDEWIJN De beste kan niet de goedkoopste zijn 'l 'l - MIDDELBURG, J4—4. De -vraag naar metselaars en timmerlieden in Zeeland is de afgelopen maand zó sterk toegenomen, dat nu tegenover één werkloze bouwvakker ér eén vraag staat van vijftien. Bij de timmerlieden: ligt die verhouding van 1 op 10.- Het aanbod van bouwvakkers in Zeeland ligt nu aanzienlijk lager dan een jaar geleden. De vraag naar overig bouwvak- peifsoneel is twee keer zd groot als eind maart 19*76. De' aanbod-vraag- verhoudin'g is in 'vergelijking met het vorig jaar totaal gewijzigd. E)it blijkt uit de maandelijkse cij fers die het GAB in Zeeland samen stelt. Zeeland ligt- overigens met een werklöoshëldspefcentage van 4,2 procent vér onder het landelijk" gë- middelde." Onderwijs De werkloosheid onder het ohder.- vijkend.: personeel in Zooiand is re latief hoog. De direkteiir van het GAB in Middelburg heeft zich lot de direklies vair de pedagogische academies en de inspecties van hóger en lager onderwijs in .Zeeland ge wend om fot .een betere samenwer king. ié komen. De werkgelegenheid in het onderwijs in Zeeland lijkt vaak een interne zaak; zei de, heer H. Buising van het GAB, woensdag tij dens de maandelijkse përskonferen- •tie. Vakatures worden dikwijls in ohderfing overleg mol do iiTspekti.es .hóófdenAan süliüléh opgevuld. Do arbeidbureaus komen daarbij: bijna nio.t aan t.ë .pas. ASSEN, 13-4. Minister-president dra. J. Den Uyl heeft woensdag een bezoek gebracht aan de 43e panser- brigade in de Johannes Post-kazer- ne in Ha-velte. Hij arriveerde per helikopter en werd verwelkomd door de comman dant van de vierde devisie. generaal- majoor A. W. T. Gijsbers en de bri gadecommandant., brigadegeneraal A. P. A. van Daalen. Na een kort informatief gesprek gaf het 47e pantser infanteriebatal- jon een demonstratie, een geniecom pagnie hield een oefening met een bruglegg'ende tank en een herstel- compagnie voerde werkzaamheden uit. Daarna was er een gesprek met vijftig leden uit alle rangen van de brigade. Het bezoek werd besloten 99 ZIERIKZEE. Een van de voorzitters van het C.D.A.-presidium dr. R. Kruisinga, tijdens zijn rede op de ivoensdag gehouden bijeenkomst in het. Hervormd Verenigingsgebouw.. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) voor de overlevering uit de historie; in het. algemeen een door de bijbel ge-inspireerde eigen visie en geluid van het C.D.A. Diskussie Bij de diskussie sprak dr. Krui singa zich uit tegen speelbanken en tcpnde grote „terughoudendheid" t.a.v. het gebruik van kernenergie. „Je kunt echter wat zo'n kwestie betreft, nooit „nooit" zeggen". Nog geen inzicht bestaat er bij het C.D.A. over de grootte van de ope ningen in de Oosterscheldedam. In dit verband werd uit de zaal gepleit, voor een genuanceerde opstelling in de Kamer, zonder stemdwang. Uitgangspunt moet zijn „dat ie dereen aan zijn trekken komt". Wat betreft abortus en porno moeten er in de volgende regeerperiode rege lingen komen. De 24 provincies van minister De Gaay Fortman zijn wel van de baan; het projekt is finan cieel onhaalbaar en bestuurlijk on gewenst. De S.G.P. Zeeland voelt - bij enige wijziging - wel voor toe voeging van Goeree-Overflakkée bij Zeeland. met het innemen van een spoedbe stelling door een batterij van de 43e afdeling veldartillerie. Advertentie PRETORIA, 13-4. De Zuidafri- kaanse regering heeft woensdag een rapport dat vorige week door het Christelijk Instituut werd gepubli ceerd over de martelpraktijken van de Zuidafrikaanse politie, verboden omdat het „ongewenst" zou zijn. Het rapport, getiteld „Martelingen in Zuid-Afrika", omvat ondermeer ver klaringen van 115 zwarte gevange nen die zeggen gemarteld te zijn tij dens gevangenschap. PARIJS, 14-4. De 58-jarige Luchi- no Revelli-Beaumont, president-di recteur van de Fiatfabrieken in Frankrijk, is woensdag in Parijs ont voerd. Voor zijn woning in een deftige Parijse wijk werd hij door onbeken den meegenomen. Zijn chauffeur die hem wi'de beschermen, werd licht gewond. NUNSPEÈT, 14-4. Vandaag (don derdag) beslissen de bij de industrie bonden N.V.V. en N.K.V. aangesloten werknemers van het V.M.F.-bedryf F.P.P.M. (250 man) en de Stork-gie- teryen (in totaal 550 man) in Utrecht en Hengelo over acties voor het be houd van hun werkgelegenheid. Be zettingsacties worden niet uitgeslo ten, aldus bestuurder Jan Schermer van de industriebond N.V.V. De moeilijkheden kunnen worden voorkomen als de raad van bestuur van de Verenigde Machinefabrieken (V.M.F.) alsnog het aanbod accep teert dat minister Lubbers kortgele den heeft gedaan ten aanzien van de F.P.P.M. en als de raad van bestuur een regeringsbeslissing inzake de gieterijen afwacht. Bestuurder Schermer heeft de ka derleden, werkzaam bij V.M.F., inge licht over de thans ontstane situatie. De industriebonden N.V.V. en'N.K.V. hebben vrijdag besloten het overleg met de raad van bestuur op te schor ten. De kaderleden steunen deze be slissing. DEN HAAG, 14-4. De foto's die de Blaricummer Pieter Menten voor stellen. in een Duits uniform uit de Tweede Wereldoorlog zijn bedrieg lijke trucfoto's. Ze kunnen niet in 1941 gemaakt zijn, zoals gezegd wordt. Dat heeft de Haagse advocaat van Menten, mr. L. van Heijningen, geschreven in een brief van minis ter Van Agt. Mr. Van Heijningen wil dat de foto's- worden verwijderd uit de dossiers en dat het ministerie on- derzóekt wie deze „montage-fóto's" heeft vervaardigd. MIDDELBURG, 13-4. Woensdag middag is in Middelburg de 7-jarige Leon Meeuws uit deze plaats bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Het jongetje liep tijdens het spelen plotseling het rijwielpad op en liep onder een bromfiets. Hij overleed ter plaatse. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag- en zondagavond Aanvang 20.00 uur in een AT THE BARBARA PAR* IAN BMRfNMUiEHOFF Geproduceerd door MICHAEL KLINGER Regie: PETER HUNT Muziek: MAURICE JARRE Technicolor Panavision Tuschinski Film Distribution Toegang 14 jaar Onze BAR-VINOTHEEK DON CRISTOBAL (ingang Concertzaal) is zaterdagavond van 21.00-01.00 uur geopend voor een drankje en een dansje. Nette kleding vereist. Donderdag 14 april Drcischor Muziekvereniging „Crescendo", mu ziek- en toneelavond bejaai'den, 19.30 uur. Gemeentehuis, 18.30 uur, vergade ring' gemeenteraad. Vrijdag 15 april Zierikzee Theo Thijssenschool, 17.00-22.00 uur, bazar. Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering raad Middenschouwen.. Aula R.S.G., filmvoorstelling „Zie- jook". Huis van Nassau, 20.00 uur, dia- avond P.J.Z. OVERUSE, 13-4. Militante Walen en Vlamingen hebben dinsdagavond in bet Belgische Overijse met el kaar slag geleverd waarbij verschei dene mensen gewond raakten. Het incident deed zich voor toen aanhangers.van het Franstalige front Democratique Francophone verkiezingsbt'ljetten opplakten in het dorp. De biljetten waren gesteld in het Nederlands op voorschrift van de 'burgemeester 'van Overijse, Renatus Bnmkacr. Dc 'burgemeester bepaalde onlangs dat alle verkie- zingsbiljetten in het Nederlands ge steld moesten zijn. Kleuterschool De Speeldoos, 19.30- 21.30 uur, inlevering kleding voor kinderkleding-ruilbeurs. Jeugdsoos Brogunv 20.00 uur film avond. Scharendijke Raadhuis. Vergadering gemeente- x*aad. Middenschouwen. 19.30' uur. Drcischor Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur. Concert voor oi-gel en dwarsfluit. Ou werker k Café Vijverberg, vergadering SVO- WK, 20.30 upr. Kapclle „De Vroone", 20.00 uur, Ledenver gadering „De Zeeuwse Molen". Zaterdag 16 april Zierikzee Sporthal Onderdak, 10.00-17.00 uur, sjoelkampioenschappen voor Zee land. Kleuterschool De Speeldoos, 10.00- 12.00 uur, verkoop zomerkinderkle- ding-ruilbeurs. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling- Haamstede Soosgebouw Big 20.00 uur, start bromfietsrally. Bruinisse Oud papier. Start wagen: 8.30 uur. Zondag 17 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Maandag 18 april Zierikzee Huis van Nassau. Afd. Philatelica. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. Dinsdag 19 april Zierikzee RTM-station, 8.45 uur, vertrek PvdA Vrouwenbond kontaktdag, Kortgene. Burger Weeshuis, Afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond. 14.00 uur. Huis van Nassau. At'd. Ned-. Bond v. Gepenioneerden. 14.30 uur. De Zeeuwse Hérberghe, 19.30 uur, Stichting Jeugd Schcuwen-Duive- larid. Chr. Geref. Kerk, 20.00' uur, alg. le denvergadering A.R.-kiesvereniging. Haamstede 8.00 uur, verti-ek busi'eisje naar Am sterdam van de Ned. Ver. van Huis- vi'ouwen. Rekreatiezaal Ger. Kerk. NCVB-af- deling. 19.45 uur. UTRECHT. Bij het oprollen van een inbrekersbende die voor enkele miljoenen aan antiek achterover drukte en die zich volgende week voor de rechtbank zal moeten ver antwoorden, is de Utrechtse recher che een tweede „konkurrerende" bende op het spoor gekomen die voor minstens 1,2 miljoen gulden aan tapijten/ antiek etcetera bij elkaar heeft gestolen. DEN HAAG, 14-4. Het onthef- fingsbeleid voor kantines van so ciaal-culturele instellingen (sport organisaties) zal -per 1 mei 1977 wer den vei'scherpt. Dat betekent, dat aan de eis van. handelskennis geen entheffing meer wordt verleend en dat de 'beheerder van de kantine niet langer ontheffing van vakbe kwaamheidseisen krijgt, maar een proef moet afleggen. Dit heeft de Nederlandse Sport Federatie aan haar leden laten we ten. De nieuwe richtlijnen zijn vol gens de NSF tot stand gekomen in overleg met het 'bedrijfschap hore ca. het ministerie van economische zaken en de stichting, vakonderwijs horeca. Reeds lang 'bestaat in de -horeca- sector bezwaar tegen 'het „paracom- meroialisme", (het aanbieden van horecadiensten door sportverenigin gen) omdat hierdoor concurrentie wordt aangedaan aan horecabedrij ven. Dorpshuis, openbare vergadei-ing Oranje comité, 20.00 uur. Kortgeno „De Korenbeurs", 10.00 uur (v.m.), Gewest P.v.d.A.-vrouwen. Woensdag 20 april Brouwershaven Baby en kleuterkursus, 19.30 uur; Noordgouwe Hotel Van der Weijde. Afd. Noord- gouwe e.o. Plattelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 19.30 uur, filmavond Tennisvereniging Duiveland. Donderdag 21 april Zierikzee Mcndragon. Ver. Stad en Lande. 19.30 uur. Brouwershaven Sóosbijéenkomst. 9.30 uur. Ouwerkcrk Café Vijverberg. Oranjevereniging. 20.30 uur. Zaterdag 23 april Zierikzee Hotel Van Oppen, receptie tennis- klub, 16(00 uur. Brouwershaven 'Wandeltocht, Rode Kruis. Vertrek: Vex*.-gebouw Zonnemaire. 14.00 uur. Zondag 24 april Haamstede Soosgebouw Big S, 20.00 uur, film avond jeugdsoos. Dinsdag 26 april Noordgouwe Hotel Van der Weijde. Vergadering PvdA. 20.00 uur. Dinsdag 3 mei Zierikzee Concertzaal. Jasparine de Jong. 20.00 uur. (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (011J0) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2