T HET INBRAAK-MYSTERIE GEVECHTSPAUZE OVER GRONDPOLITIEK HATFIELD B JUNIOREN VEEL TE STERK VOOR MEV0-JEUGD De kleine bedrijven 1 Van het vaderlandse erf Breed opgezet Sport internationaal Getroffen door honkbal „Kiplekker..." ENIGE BEZORGERS ZIERIKZEE ingewands- onderzoek? Opdracht voor „De Schelde" (slot) Niettemin vinden de meesten het onbillijk dat onze boer f 35,per m- ontvangt voor grond waarvan de expioitatiewaarde maar 1,ni ls en die bij stukjes en beetjes mis schien 5,per m' kan opbrengen, doch nu tot 35,per m1 stijgt door precies die bestemming, waarvoor de gemeente moet onteigenen. In het algemeen vindt men hel niet billijk, dat de gemeente eerst door het uitbreidingsplan de waardestij ging mogelijk maakt en die dan vervolgens zelf moet betalen. Speculatie winst Terzijde merken wij nog op dat wij hier geen politiek standpunt willen innemen en dus ook geen oor deel willen uitspreken over onze boer, die deze grote buitenkans ge nieten kan en benut. Ook niet over de projektontwikkelaar, met zijn speculantieve transakties waarbij hij winst, maakt op het ene stuk, doch verlies lijdt op het andere. Ook spre ken wij geen oordeel uit over an dere speculatieve transacties als de handel op de termijnmarkt, of de boer die zijn aardappels en uien niet direkt verkoopt, maar (zeer spe culatief) eerst nog een winter be waart in een koelhuis. Of over de allerspeculatiefste transactie van iemand, die een prijs heeft gewon nen in de .lotto of de staatsloterij en nu zijn buren en naaste verwanten ergert met zijn onverdiend wel vaartsniveau, terwijl bovendien zijn ■welzijn ook nog sterk wordt bevor derd door zijn afgunst. Alle partijen waren het: er in het laatst wel over eens, dat onze boer wel een goede prijs voor zijn land moest krijgen, maar dat hem niet de waarstijging toekomst die juist- uit het bestemmingsplan voortvloeit. Zou men dat ene punt in de toet ver anderen dan kan dat echter moeilijk een maatschappijhervorming noe men. En dan zou het ook niet nodig zijn de overheid ook buiten alle ge vallen van onteigening een voor keursrecht te geven van Icoop tegen gebruikswaarde. Het wetsvoorstel ging dus heel wat verder dan het opheffen van die ene onbillijkheid en was in feite gericht op het oude ideaal van onteigening van alle on roerend goed. Daar was nog nooit wat van gekomen door gebrek aan concanten, maar nu ontstond de mogelijkheid de waarde, kunstma tig te drukken alvorens de eigenaar „de waarde." uit te betalen. Gebruikswaarde Wat is toch die gebruikswaarde? Men' kan zeggen, in ons voorbeeld, de expioitatiewaarde ad f 1,per m-. Dat is als men 40 hectare ineens koopt voor de landbouw. Men kan ook rekening hoxiden met een moge- HANDSCHOENEN Lederen handschoenen lijk ander gebruik., in ons voorbeeld waren al een paar stukjes duurder verkocht, doch onze boer kan ook omschakelen op tuinbouw, of op een campingbedrijf. Waarom zou men een mogelijk ander gebruik niet ver disconteren? En als hel om woon huizen gaat, is dan de gebruiks waarde af te leiden uit de. huur waarde die door de huurpolitiek kunstmatig sterk gedrukt wordt? De waarde ivordt toch ook bepaald door het „gebruik" als tegen de inflatie bestendige belegging van grote en ook kleine spaarders. Of behoren die soms verlies te leiden op hun bespa ringen? in het licht van deze punten (en er zijn er nog xuel meer te noemen) is wel duidelijk dat het nodig icas tot nadere afspraken te komen over de vraag wat nu onder de „gebruiks- waarde" is te verstaan, toil er voor komen worden dat wie dan ook la ter, onder omstandigheden die nu nog niet zijn te voorzien, in troebel water gaat Viss'en. Wat er zoal hieromtrent is onder handeld is nog steeds niet goed be kend, maar aan de hand van het bo ven staande is wel te gissen in wel ke richting het ging. Duidelijkheid en openheid is echter ook één van de verworvenheden van onze moderne tijd die zo heel anders is dan het verleden. Of niet soms? II. (Het eerste artikel over dit onclei- werp werd gepubliceerd in het vrij dag-nummer Red.)- &olk DAM 9 ZIERIKZEE CHICAGO, 9-4. Tijdens de honk- bahvedstrijd tussen Chicago en New York Mets is een fotograaf zwaar gewond naar bet ziekenhuis ge bracht, nadat hij was getroffen door de bal. De 43-jarige fotograaf liep een schedelbreuk op. Het ongeluk was het gevolg van een mislukte worp van een van de veld spelers. Deze wilde de bal naar een ploeg- makker gooien. Deze miste waarna de bal in de ruimte verdween, waar de fotografen aan het werk waren. HAPS, 10-4. In het Brabantse dorpje Haps is op Eerste Paasdag- een wedstrijd om het wereldrecord „rauwe eieren eten" gehouden. De 25-jarige bakker Cor Raymakers uit dit dorpje at in één uur onder grote belangstelling 30 rauwe eieren. Na afloop van dit. opmerkelijke paasge- beuren zei Raymakers ,,Ik voel mij kiplekker". Wij vragen op korte termijn voor de bezorging van dit blad in een gedeelte van Sollicitaties schriftelijk, telefonisch of mondeling: Zierikzee- sche Nieuwsbode, t.a.v. de heer J. va Loon, Jannewek- ken 11, Zierikzee. Telef. 01110-2255 telef. privé 01119-660) WARMENHUIZEN, 9-4. Een breed opgezet onderzoek naar het voorko men van ingewandskanker verdient voor alle Nederlandse gemeenten aanbeveling. Dat is de lconklusie van een specialdstenteam van het Me disch Centrum Alkmaar na een re cent onderzoek te Warmenhuizen. Van 830 onderzochte personen ver toonden er twee de eerste verschijn selen van ingewandskanker. Veertien anderen hadden bloed in de ontlas ting door aandoeningen van meer onschuldige aard. Het onderzoek had een experimenteel karakter en werd uitgevoerd in samenwerking met plaatselijke artsen. De proefperso nen werden drie dagen op licht dieet gezet. ROTTERDAM, 7-4. De Konink lijke Maatschappij „De Schelde" in Vlissingen, die deel uitmaakt van Rijn - Schelde - Verolme Machinefa brieken en Scheepswerven N.V., heeft een opdracht ontvangen voor de le vering van 22 stoomketels, met een totale capaciteit van rond 2.800 ton stoom per uur. De ketels zullen worden geïnstal leerd in de tweede tranche van de L.N.G.-installatie in Arzew (Alge rije). Deze installatie dient voor het vloeibaar maken van Algerijns aard gas, dat wordt geëxporteerd naar di verse landen in de wereld. Met de opdracht is een bedrag ge moeid van circa f 60 miljoen. KORTE BERICHTEN HIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Het bestuur van R i j n- Sch elde- V ero'lme on de rha n d e 11 met de overheid over de mogelijk heid cvm in een nader uit te werken patroon de vermogenspositie van het concern op korte termijn sub stantieel te versterken. Een beslis sing hierover wordt nog deze maand verwacht, zo heeft de president van de raad van bestuur, ir. A. Stikker, gezegd bij de presentatie van het jaarverslag. DEN HAAG. De zandstranden langs de Flevodijk aan het Veluwe- meer en het Drontermeer zullen met ingang van het komende zomersei zoen geheel vrij worden gehouden voor de dagrecreatie. Dagrecreatie is de oorspronkelijke bestemming van deze stranden, maar volgens het ministerie van financiën raakten de stranden steeds meer verstopt door mensen die er hun caravans of kam peerwagens voor langere tijd neer zetten. UTRECHT. Voor een open-hart operatie betaalt men in Nederland ongeveer twee keér zoveel als in Engeland. In Nederland kost zo'n operatie ongeveer 25.000 gulden, ter wijl men in Londen voor precies dezelfde ingreep nog niet de helft kwijt is. DEN HAAG. De ministerraad heeft besloten een bedrag van 1.440.000 miljoen gulden beschik baar te stellen voor de verdere ont wikkeling van een werkwijze om het sterkproces (het aan elkaar hechten van kunstvezels in garens) in- de textielindustrie te vervangen. Dit is na afloop van het kabinetsberaad meegedeeld. DEN HAAG. De voorzitter van de CHU-fraktie in deJ Tweede Kamer, dr. R. J. H; Kruisinga, heeft de VA- RA-rubriek „Koning Klant" sch rif- téiijik gevraagd in een van de eerst volgende uitzendingende adverten tie-campagne van de PvdA op waarheidsgehalte te toetsen. UTRECHT. Drie met pistolen be wapende mannen hebben een over val gepleegd op een filiaal van de Algemene Bank Nederland in Utrecht. Het drietal is er vandoor in een blauwe Fiat met ongeveer 18.000 aan buitenlands geld en een bedrag van enkele duizenden gul dens aan Nederlands geld. DEN HAAG. De Australische ex- diplomaat James Dunn, auteur van een rapport waarin getuigen wor den aangehaald volgens wie de In donesische inval in Oost-Timor 100.000 mensenlevens heeft gekost, werd door de Tweede Kamercom missie voor buitenlandse zaken ge hoord. ROTTERDAM. De prijs van ruwe olie uit de Noordzeebodem is het eerste kwartaal van dit jaar geste gen tot boven de veertien dollar (35 gulden) per vat van 159 liter, zo meldt het Britse vakblad Petroleum Economist. DEN HAAG, 9-4. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond be pleit op korte termijn meer aan dacht voor kleinere bedrijven, met name als het g'aat cm investeringen en de daaruit voortvloeiende mo gelijkheden met scholing e.d. op het: gebied van de werkgelegenheid. Dit heeft de plaatsvervangende algeme ne secretaris van dit verbond, drs. D. E. Cnossen, gezegd op de maan delijkse informatieve persconferen tie van dit verbond. Wat biedt de BEELDBUIS DINSDAG 12 APRIL NED. 1: De TROS opent vanavond met een aflevering van de serie De man van zes miljoen. Een jongeman, die liefhebbert in de scheikunde, heeft bij toeval een vervangend mid del voor olie uitgevonden. Steve Austin ivordt op de jongen afge stuurd om achter de juiste chemi sche samenstelling te komen. Hier na volgt slotaflevering Die wondere wereld. In deze aflevering ziet men o.a. hoe dieren boodschappen aan el kaar doorgeven. Vervolgens een nieuwe brok misdaad in de vorm van de serie Pepper. Een man wiens dochter is verkracht, doet sergeant Bill Crowley het verzoek de dader op te sporen. Het meisje in kwestie stemt erin toe zich onder hypnose te te laten brengen om aldus meer te weten te komen van degene die haar heeft verkracht. Na het journaal be steedt Aktua TV veertig minuten aan één aktueel onde'nverp. Het laatste half uur van de TROS-zend- tijd gdan op aan een aflevering van de Engelse serie In Londen staat een huis. Als zoon Mike besloten heeft om elders op kamers te gaan wonen, begint moeder Jean een gro te schoonmaaktbeurt in de kamer van de jongeman. Maar zij heeft, daar een speciale bedoeling mee, zo als echtgenoot Sid op een gegeven moment tot zijn verrassing moet ervaren. NED. II: Het avondje AVRO be gint als vanouds weer met Toppop, waarin de dertig best verkochte singles van deze week keurig op een rij worden gezet. De eerste zestig minuten na het journaal leveren kwiswerk op. Puzzelaars komen voldoende aan hun trekken in het door Ruud Ier Weyden te presente ren AVRO's puzzeluur. Het komt hierbij onder meer aan op realctie- vermogen en parate kennis. Vervol gens de slotaflevering van de Engel se serie EdwardVII. Met deze afle vering komt tevens een einde aan de slechts negen jaar durende re geerperiodevan Edward, die door zijn moeder koningin Victoria zoveel jaren van de troon vandaan is ge houden en pas op zestigjarige leef tijd op de troon kwam. Edivard krijgt te kampen met slechte ge zondheidstoestanden, maar ondanks die moeilijkheden stelt hij alles in het werk om in Europa de vrede te bewaren. Zijn diplomatische opstel ling leidt ertoe dan het Engels-Rus sische verdrag wordt, getekend. Maar vervolgens groeien de binnenlandse moeilijkheden hem boven het hoofd. Daarbij speelt een rol dat Edward de overtuiging heeft, dat hij niet zo lang meer zal leven. Hij overweegt dan ook ernstig afstand van de troon te doen. De laatste 45 mimiten zijn geioijd aan de aktualiteiten in de rubriek televizier Magazine. DINSDAG 12 APRIL FED. 1: 18.15 Teleac; 1S.45 De be- reboot; 18.55 Nieuws; 19.05 De man van zes miljoen; 19.55 Die wonder lijke dieren; 20.15 Pepper; 21.05 Si- v lonskoop; 21.35 Journaal; 21.50 Aktua-interview; 22.20 In Londen staat een huis; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.25 Puzzeluur; 21.25 Edward VII; 22.20 Televizier; 23.05 Journaal. Met een fikse „lel" bracht burgemeester Th. I-I. de Meester de bal aan het rollen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 11-4. Bij de sportontmoetingen tussen het Engelse Hatfield en MEVO uit Zierikzee bleek het Engelse teain, samengesteld uit geselekteerde B-jnnio- ren uit het gebied rond Hatfield, veel te sterk voor de MEVO-jeugd. Zaterdagmiddag, toen de aftrap werd verricht door burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee, verloren de B-junioren van MEVO, die bij lange na niet legen het Engelse team waren opgewassen, maar met liefst 11-0. Maandag, 2e paasdag-, fungeerden de A-junioren van MEVO als tegenpartij voor de Engelse gasten. WOENSDAG 13 APRIL NED. I: De KRO brengt 's mid dags een programma waarin zowel aan de jeugd als aan de ouderen aandacht wordt geschonken, in de rubriek Wat heet oud, waarin erva ringen worden verteld door bejaar den die door de nood gedwongen twee jaar geleden naar een bejaar dentehuis moesten. De volgende vijftig minuten leveren allerplezie rigst kijkvertier op dankzij het We- reldcirkus. De komende minuten vliegen om met clowns acrobaten, olifanten en tijgers. Tot het tijd is komt het uitstekende kleuterpro gramma Dames en heren en een aflevering van de Flintstpnes. De NOS begint haar programma met regionaal nieuws 'in Van gewest, tot gewest en hierna uitzending van po litieke zendtijd (DS'70). Vervolgens het Finse tv-spel Hij komt mórgen, waarin huwelijksproblemen het ..uit gangspunt zijn. In dit spel draait alles om een schijnbaar-gélukkig ge zin, dat in een huis woont, waarop een zware hypotheek rust'. Hethoofd van het gezin is langdurig op r.èjs en zijn vrouw tracht zich niét- behulp van drank zich door de eenzaamheid heen te slaan. Dit alles gaat goed, zolang de man maar .niet vroeger dan óp het afgesproken, wuf thuis komt. Maar op een keer arriveert de Hoewel dit elftal van MEVO in staat bleek om de voetballertjes uit Hatfield meer tegenstand te bieden trokken zij, overigens wel wat geflat teerd, met 4-1 aan het kortste eind. Het le elftal van MEVO speelde maandagmorgen een wedstrijd tegen het elftal van de Engelse mijnenve ger H.M.S. „Isis". In deze wedstrijd waren de rollen omgekeerd. Zonder al te veel moeite behaalde MEVO, dat niet eens in zijn sterkste opstel ling speelde, een gemakkelijke 12-2 overwinning. In de kantine van het sportpark Banning overhandigde burgemeester Th. H. de Meester na afloop van de wedstrijden, aan de aanvoerder van Hatl'ield het door hen gewonnen herdenkingswissel- schild, terwijl de aanvoerder van MEVO een beker in ontvangst mocht nemen. Over en weer werden voor de aanvang door beide elftallen nog herinneringsvaantjes overhandigd. man voor de afgesproken tijd en een diepgaand gesprek tussen de echte lieden kan alleen nog een oplossing betekenen. Vervolgens komt het in formatieve programma Met de map. Ditmaal wordt het probleem van de kernenergie aangehaald. Informatie van verschillende aard komen na het journaal er aan te pas in de verschil lende informatieve rubrieken name lijk Panoramiek en Studio Sport. NED. II: Twee programma's van het IKON in de vooravond namelijk het tweede deel van een reportage over een klooster in Belgisch Lim burg. En de informatierubriek Ken merk. Na het journaal en een uit zending van de Stichting Socutera zwaait de Veronicascepter over het tweede net. Om te beginnen een brok Engelse humor in de nieiiwe aflevering Robin's Nest doet Robin er alles aan om de moeder van Vicky te ontvluchten. Na hel over zicht van de top-40 in popjournaal kan men een twintig minuten du rende dokumentaire tegemoet zien over de Heli's Angels. De rubriek Veronica Sport is geivijd aan de autosport. Liefhebbers van de pop- groep de Rolüng-Stones dienen zich hierna voor de beeldbuis te scharen. Men ziet onder andere opnamen van de toernee die de Stones vorig jaar in Engeland gemaakt hebben. Een informatief karakter draagt het vol gende Veronica-onderdeel namelijk de clokumentaire Kindje uit Thai land ophalen. Vervolgens begeeft Veronica zich in de wereld van de misdaad met de serie Starsky en Hutsch. Aan de grenzen is de titel van een korte impressie over het levene en werk van de Franse schil der Henri Toulouse-Lautrec. Na dit stuk kuituur-informatie volgt ten- - slotte Veronica's agenda, waarin een overzicht van de evenementen in ons land in de komende drie weken. WOENSDAG 13 APRIL NED. I: 15.00 Teleac; 15.30 Wat heet oud; 16.00 Wereldcircus; 16.50 Dames en heren; 17.10 The Flint- stones; 18.15 Teleac; 18.45 De bere- boot; 18.55 Nieuws; 19.05 Van ge west tot gewest; 19.50 Politieke par tijen; 20.00 Hij komt morgen; 21.00 Het programma met de map; 21.35 Journaal; 21.50 Panoramiek; 22.20 Studio Sport; 22.45 Sprekershoek; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Staatsloterij; 18.55 Nieuivs; 19.05 Van onze speciale ver slaggevers; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 Ro bin's nest; 21.00 Popjournaal; 21.05 Hells' Angels; 21.25 Veranica Sport; 21.40 Rolling Stones; 21.55 Kindje uit Thailand adopteren?22.30 Starsky Hutch; 23.15 Aan de grenzen; 23.25 Veronica's agenda; 23.30 Journaal. „Dat is me bekend, mevrouw. Goed, als u bijzonderheden wilt we ten, zal ik' u één ding hier alvast zeggen; ik weet zeker, dat u daar na van gedachten, verandert en mij hier niet op de stoep laat.staan. Mijn vader heeft helemaal geen ruit uit gesneden óm in- de garage te komen. De garagedeur stond op een kier, mevrouw, want uw man verwachtte mijn vader!" Ditmaal, wankelt de aangesproke ne even en moet zich aan de monu mentale deur vasthouden. Maar het is ondanks nog niet voldoende om plaats te maken, zodat Boukje bin nen kan treden. Ze zegt, en ditmaal klinkt de Stem van-de oudere vrouw uitgesproken bits: „Dat is uw lezing misschien, maar daarvoor hebt u geen enkel bewijs.- Hoe komt u eigenlijk aan die onzin?. Mijn man knoopt geen betrekkingèn aan metmet Boukje produceert een gemaakte glimlach. Ze beheerst zich volkomen, al is' ze in werkelijkheid iri staat haar nagels over het gezicht van de ze'vrouw te halen. Aan de andere kant kan men gevoegelijk aannemen, dat deze vrouw onwetend is van alle, door haar man gepleegde machina ties. Bewijze het feit, dat Van Vës- singers lezing over het gebeurde min of meer voetstoots is aanvaard door. de justitie, zal hij heus wel kans ge zien hebben alles voor zijn vrouw verborgen te houden. Boukje vult enkel de woorden van de-vrouw ami. „Misdadiger, wilde u toch zeggen, nietwaar? Als u dat satisfactie geeft, mag het. Wat mijn vader die nacht van plan was te doen, keur ik niet goed, maar in-werkelijkheid was hij niets misdadigs van plan. Hij han delde voor twee opdrachtgevers, en dat wist uw man. heel goed, al zal hij dit nooit aan u vei-teld hebben. Wel eens gehoord van. Bertus en joop Veerman? De vroegere eigenaren van de rijwielfabriek? Heeft uw man u wel eens verteld, hoe hij van deze beide heren af gekomen is, namelijk de woestijn ingestuurd met een ap pel en een ei als koopsom?-Dat zal waarschijnlijk net. Weet u voorts, dat er geprobeerd is Bertus. Veérman op een avond laat in zijn woonplaats Enschede opzettelijk dood te rijden met een auto? En weet u, dat uw man deze meneer Veerman nog -niet zo lang geleden in zijn eigen huis in Enschede met de dood heeft be dreigd, als hij zijn mond niet houdt over wat er zich precies in die fatale nacht in uw garage heeft afge speeld? Dat zijn een paar feiten, mevrouw, en die kan ik bewijzen. Wat doet u: staat u me in uw mooie salon te woord of gaat u ermeè.-afe- koord, dat ik rechtstreeks hier naai de politie ga om die ervan in kennife te stellen van wat ik zoeven tégen u zèi? Ik garandeer u, mevrouw, dat uw man dan binnen, één of. twee uren ook in het politiebuaerreair is en voor de tweede maal terecht komt in het Huis' van Bewaring. Maar dan voor heel -wat langere tijd. dan drie of vier dagen!" Het is alsof er niet een mitrailleur' is geschoten. De vrouw is doods bleek geworden. Trouwens,.Boukje Doorveld eveneens. Van de emotie. Mevrouw Van Vessinger doet nu dé deur wat wijder open en zegt: „Komt u verder en gaat u mee haar boven, naar mijn kamer. Beneden is personeel. Het lijkt me niet verstan dig hen al of niet gewild deelgenoot te maken van uw beweringen." Of het vei-standig is of niet. denkt door F. VAN FALCKENOORT Boukje, als ze de woning betreedt, men zal het toch wel te weten ko men, als ik kans zie voldoende be wijzen bijeen te krijgen om-Van Ves singer op te hangen. En daarvoor ben ik hier. Eens kijken, hoe zijn vrouw reageert. Terwijl ze naar boven lopen, kijkt Boukje op haar hoz'loge en zegt: „Ik heb precies vijf kwartier, mevrouw. Dan moet ik weer buiten zijn. Ben ik. dat. niet, dan-gaat mijn vriend en kollega met wat ik al op papier heb gezet naar de politie. In aanmerking nemende, wat uw man allemaal al heef gepresteerd, is mijn bezoek hier niet van gevaar ontbloot. Zeker niet, als hij op welke wijze dan ook te weten komt, dat ik momenteel hier ben." Het is een dubbele waarschuwing. Mevrouw Van Vessinger is intelli gent genoeg om te begrijpen, waar haar bezoekster op doelt. Maar ze zwijgt. Boven ontsluit de vrouw des huizes een deur en maakt een uit nodigend e beweging, maar Boukje spreidt haar handen uiteen: „Na mevrouw Sorry voor u, maar in hui ze Van yessinger vertrouw ik nie- ihand." Dit laatste is een trap op het zere „.been. Als ze beiden binnen zijn en •Boukje met haar voet de deur achter zich dichtgetrapt heeft, valt me vrouw Van Vessinger Uit: „U hebt geen enkele reden, een dergelijke veronderstelling te uiten; u bent. hier bij bhoarlijke mensen in 'een omgeving, waar niemand bang hoeft te zijn, als hij niets kwaads in de Zin heeft. Is dat duidelijk?" Boukje gaat ergens zitten. „VoL komen, mevrouw. Al is er altijd een uitzondering op de regel) nietwaar?" (wordt vervólgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4