„DE VOORKERK" HISTORISCH ZINNIGE NAAM VOOR OOSTERLANDS GEBOUW OPEL KADETT (1936) ZOU HIER NOG ZIJN „Tussen kerk en toren" Zoeken op Schouwen-Duiveland ra Vleeshandel verklaart oorlog aan gemeenten ONZE PUZZELRUBRIEK OOSTERLAND, 7-4. Nu hel kerkelijk eciitruiii van <le Neil. Herv. Kerk alhier, het gebouw tussen kerk en toren, (lat men „De Voorkerk" heeft genoemd, zijn voltooiing nadert, kan worden geconstateerd dat hier door verbouwing en gedeeltelijke sloping een sublieme vergaderzaal is ontstaan, een felicitatie aan de Herv. Gemeente waardig. Het behoeft geen betoog dat hier in een reeds jaren durende behoefte is voorzien. By de officiële opening komen we nader terug op de inrichting en de akkomodatie van de nieuwe aanwinst; we willen nu stilstaan by de historie van dit gebouw. Verschillende inwoners van Oos- terland vinden de naam „Voorkerk" maar vreemd. Waarom nu geen Re- lioboth, Pniël, Eben Haëzer", of iets dergelijks, zegt men dan, maar uit historisch oogpunt is de naam „Voor kerk" wél op z'n plaats, hetgeen uit de volgende regels zal blaken. Kout na de indijking van de polder „Ooster-Nieuwland", zoals Ooster- land toen heette, in de jaren 1353- 1354, werd al spoedig de bekende za deldaktoren gebouwd met ertegen aan een kapelletje. Met de toename van de bevolking bleek echter al spoedig het kapelletje te klein, en werd omstreeks 1500 met de bouw van een kerk begonnen, echter nog niet zo groot als later. Meer en meer werd behoefte gevoeld aan een gro ter ruimte, temeer omdat de Roomse eredienst die vorderde. Toen werd het lage deel gebouwd tussen kerk en toren, en kwam de toren er als het ware midden in te staan. De ingang van de toren werd toen tevens de ingang van de kerk zoals nog duidelyk te zien is aan de oostkant van de toren. De beide steunberen tegen de to ren aan waren in feite de eindgevel van het schip van de kerk, en het was daarom een goede gedachte van de architect die de restauratie geleid heeft, in de nieuwe steunberen ronde gaten uit te sparen die een- beeld ga ven van de oorspronkelijke ronde glas-in-lood-ramen in deze eind gevel. Deze aangebouwde ruimte was aanmerkelijk lager dan de hoofdkerk en was venals deze, met stro of een soort riet afgedekt en hier stonden waarschijnlijk tal van benodigdhe den voor de R.K. eredienst zoals bid- vertrekjes, enz. terwijl het tevens toegang verleende tot de Sint Jodo- cuskerk, zoals Oosterlands dorps kerk toen vernoemd werd naar de Heilige Jodocus, de schutspatroon van Oosterland, ook wel de Heilige Joost genoemd (een naam die nog voortleeft in één her oudste straten van het dorp, de Sint Joostdijk). jarige oorlog, die ook Oosterland niet onberoerd liet. Wel het meeste ligt het voor de hand dat het gedeelte van de kerk in 1612 is verwoest door de hevige brand, die ongeveer één derde van het dorp in de as legde, wat niet ver wonderlijk is als men bedenkt dat in die tijd zo goed ais alle woningen van hout gebouwd waren, en de brandblusmiddelcn nog zeer sum mier waren. „Schoolliuijs" Hoe het ook zij, omstreeks het jaar 17. 0 bouwde men op deze plaats een „i'uijm ende geryfelijkck schoolhuijs" waarin de Oosterlandse jeugd tot 1904 onderwezen is in alle maat schappelijke deugden, en hun eerste ABC leerden spellen. Na 1904 werd het gebouw gemeentehuis van Oos terland met er achter een vergader zaal,- die vele jaren onder.de naam van „De Conferentiekamer", ruimte verleende aan tal van vergaderingen, uitvoeringen e.d. Na de tweede we reldoorlog, toen de gebouwen rond het Kerkplein veel geleden hadden, Een deel van „De Voorkerk" le Oosterland. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) besloot de raad van Oosterland het gebouw bij de toren vaarwel te zeg gen en werd „Oostkenshil" aange kocht, dat toen verder voor gemeen tehuis diende totdat de zetel van de samengevoegde gemeentén naar Nieuwerkerk werd verplaatst. De „Conferentiekamer is toen nog wat uitgebreid en op de plaats waar vroeger de gemeentekamer met raad zaal was, werd een mooie hal aange bracht terwijl er ook nog een kof fiekamer af kon. Door de watersnood van 1953 echter werd ook dit gebouw weer zwaar gehavend, en de zilte muren bleven schilferen en werden een zorgenkind voor de gemeente. Men heeft tenslotte het gebouw ver kocht aan de kerkelijke gemeente, met in ruil daarvoor het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk, waar nu Oosterlands Dorpshuis van zal komen. Door het achterste stuk te slopen en door het aanbrengen van een nieuwe gevel' is de voormalige „Conferentiekamer" verandert in een keurige vergader ruimte en is „De Voorkerk" hier uit ontstaan. Oosterland. L. A. CAPELLE. PARIJS. De economische toestand van Italië is nog steeds precair, waarbij de inflatie en de betalings balans de voprnaamste problemen vormen. Dit schrijft de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling (O.E.S.Oj in haar jaar lijks overzicht van de economische gang van zaken in Italië. LOESAKA. Zwarte Afrikaanse leiders die in het Mozambikaanse Quelimane bijeen waren, hebben overeenstemming bereikt over de wijze waarop de Guerrilla' tegen het blanke Rhodesische bewind kan wor den opgevoerd. Dit is bericht door het officiële Zambiaanse persbureau Zana. TOKIO. Het officiële Noordko- reaanse persbureau K.C.N.A. meldt dat Noord-Korea bedreigt wordt door een droogte als die in Noord-China en dat de hele bevolking wordt ge mobiliseerd om haar te bestrijden. DAR ES SALAAM. Het Tanza- niaanse regeringsblad „The Daily News" veroordeeld Wesl-Duitsland wegens hulp aan Zuid-Afrika voor de ontwikkeling van zijn kerncapa citeit. Deze veroordeling staat in een hoofdartikel op de frontpagina. LONDEN. In Polen is een zeer waax-devolle kollektie originele ma nuscripten van o.a. Mozart, Beetho ven, Bach en Mendelssohn terugge vonden, die in 1941 was verwijderd uit de „bibliotheek van de staat Prui sen" in Berlijn. Dit is gemeld door het Britse hlad „Sunday Times". BRUSSEL. In het. eerste kwartaal van dit jaar zijn er in België 663 be drijven failliet verklaard. Dat zijn er Weer 14 meer dan in de overeenkom stige periode van vorig jaar. Alleen in maart van dit jaar. al gingen 221 bedrijven failliet. TEHERAN. Een serie aardbevin gen heeft woensdag in Iran minstens 572 mensenlevens geëist, zo meldde de radio van het land donderdag. Of ficiële zegslieden hebben tot dusver slechts 36 doden gemeld. BELFAST. Een Britse soldaat van het garnizoen in Noord-Ierland is bezweken aan verwondingen die hij opliep toen zijn pantserwagen de voorgaande nacht in het gx-ensgebied met de Iex-se publiek op een land mijn reed. Een tweede soldaat werd gewond. ROME. Plet gebouw, waar het par ticuliere kantoor van de Italiaanse minister van binnenlandse zaken, Francesco Cossiga, gevestigd is, is donderdag geti'offen döor een krach tige' bomontploffing voor de deur van Cossiga's kantoor. SANTIAGO DE CHILE. Met in gang van volgend jaar moeten stu denten in Chili zelf. hun studie beta len. De Chileense minister van on- dex-wijs, vice-admifaal Luis Nie mann, heeft dat bekendgemaakt. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Het Amerikaanse Wox'ldwatch Institute heeft een stu die gepubliceerd waarin de ko'nklu- sie wordt getrokken dat de mensheid zich voor haar energievoorziening veel meer moet gaan richten op de zonne-enei"gie dan op de conventio- ne. bx-andstoffen als olie en aai'dgas. Edelhert wordt schuw DOORWERTH, 6-4. „Er lijn ingrijpende maatregelen nodig om te voorkömén dat .het edelhert degradeert lot een schuw nachtdier.? ..Dei .toene' mende druk van de bevolking, de rekreatie én het verkeer is er de oorzaak van .dat herten zich overdag nauwelijks nog vertonen". Dit zëjt. dinsdag middag ir. Ey Reinders, opper houtvester en jdgermeester van de koningin bij de ope ning van de tentoonstelling „Hert en hoorngeschal" in 'het museum voor wil'dbeheer „Het Nederlandsjachtmuseum" in kasteel „De Doorwetth". Te «root Toen echter ook de Reformatie haar intrede deed en omstreeks 1574 de eerste predikant hier zijn intrede deed in de pei'soon van Bernai'd Pie terszoon, ook wel genaamd Bex-nar- dus Petri bleek de kerk al dra veel le gi*oot, waarna hejt voorste deel langs de toren is verdwenen. Het is moeilijk te zeggen hoe, en er worden veelal drie mogelijkheden in oude kronieken genoemd. Ten eerste kan men het geval gewoon gesloopt heb ben, ten tweede wordt wel gedacht aan de roerige tijden tijdens de 80- NOORDGOUWE, 8-4. Opcldcalcr Garage Akkerdaas te Noordgouwe maakte bekend dat op 24 maart jl. in de General 'Motors (assemblage fabriek te Antwerpen de miljoenste Opel Kadett van het huidige type van de band liep. Deze wagen was bestemd voor dc export naar Ne derland. Om deze mijlpaal te vieren heeft General Motors in samenwerking met de Nederlandse Opel-dealer or ganisatie - waai-toe ook Gax-age Ak- kei-daas berhoort - een zoekaktie op gezet naar de oudste nog in ons land i-ijdende Kadett. De eigenaar hier van zal dé jubileumaulo, een Kadett Grandluxe aangeboden ki'ijgcn. Bij Garage Akkerdaas is men van mening dat deze auto op Schouwen- Duiveland rondrijdt en het is dus zaak dat de bezitter daarvan zich zo snel mogelijk meldt bij het garage bedrijf te Noordgouwe. De landelijke aanmelding sluit op 15 mei a.s., waarna aan de hand van de 'wagengegevens wordt bepaald wie de winnaar van deze zoekaktie is. De eei*ste Kadett. vexdiet in de cember 1936 de fabriek in Rüssels- heim. Het was een tweedeurs, 4 per- soons sedan en had voor die tijd uiterst moderne zelfdragende car rosserie. De motor had eeir inhoud van 1046 cc., die 23 pk leverde en voor een voor die klasse zeer hoge topsnelheid van 96 km/uur zorgde. Voor degene, die thans nog in de ze eex-ste Kadett rijdt, staat een gloednieuwe Kadett van het huidige type te wachten. De eerste Opel Kadett die in 1936 op de markt werd gebracht. Advertentie NIEUW DELHI. De regering van India heelt dondei'dag meegedeeld dat een gerechtelijke commissie zal worden benoemd voor het opspox-en en straffen van functionarissen, on der wie „het hoogste politiek gezag", die schuldig zijn aan wandaden tij dens de noodtoestand van 21 maan den tijdens het bewind van premier Indira Gandhi. LONDEN. De Britse recherche doet naspeuringen naar enkele Amex-i- kaanse burgers, onder wie een voor malig functionax-is van het ministe rie van buitenlandse zaken, die ver dacht worden van wapenlevex-an- ti.es aan de „px-ovisional Iró", zo meldt het Britse dagblad Daily Ex press. WASHINGTON. Ifalpa, de inter nationale federatie van verkeersvlie- gers, heeft 26 belangidjke luchtha vens voorzien van een „zwarte stër", wat inhoudt dat ze om diverse re denen - variërend van kangoeroes op de startbaan tot onvoldoende blusmateriaal - gevaax-lijk zijn. JOHANNESBURG. Zuid-Afrika moet ophouden zich druk te maken over ondex^geschikte zaken ais de kleine apartheidswetgeving en zich voorbereiden op een rassen-oorlog op grote schaal". Dit is woensdag véx-klaard door de nieuwe ZuidalTi- kaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof „Pik" Botha. WASHINGTON. Henry Kissinger, de voox-malige Amex-ikaanse minis ter van buitenlandse zaken, gaat een korps pai*ticuMere lijfwachten vor men. Deze moet in plaats komen van de bescherming die hij nog van de CIA geniet, maar die tegen het eind van deze maand ophoudt. LOS ANGELES. De nabestaanden van een Amerikaans slachtoffer van de luchtramp op het vliegveld Tene- rife hebben een schadeclaim van 128 miljoen dollar ingediend tegen de bctiukken maatschappijen, Panum en de K.L.M. OOST-BERLIJN. Een ieder die wordt opgepakt wegens pogingen mensen uit de DDR te smokkeien riskeert in de toekomst straffen lot maximaal levenslang. Dit is de in houd van amendementen die na goedkeuring donderdag door het parlement, aan het Oostduitsc wet boek van strafrecht zijn toegevoegd. De nieuwe wetgeving wordt op 5 mei van kracht. ANTANANARIVO (Malagasic). De radio van de C'omoren-eilanden heeft donderdag gemeld dat 80 men sen worden vermist na een uitbar sting van de vulkaan Kartala dins dag. Zij waren aan het vissen en zijn vermoedelijk verdronken toen de lava zich in zee stortte en plaat selijk windhozen veroorzaakte. METOELLA, Israël. Vermoeide Libanese Falangistische militaix-en brachten na 48 uur bittere gevechten legen Palestijnse kommando's om het stx-ategische grensdorp Thaybe hun gewonden naar Israël. Zij gaven toe dat zij na een tegenaanval van Palestijnen uit Thaybe verdreven waren. ROTTERDAM, 7-4. Met ingang van 12 april zal de vleesverwerken de industrie geen vlees ter nadere keuring aanbieden, zoals voorge schreven in de artikelen 8 en 50 van de vleeskeuringswet, zo heeft de co- oi'dinatiecommissie vleeskeuringswel bekendgemaakt. In artikel 8 staat voorgeschreven dat reeds gekeurd vlees bij iedere overschrijding van een andere vlees- keux-ingskring opnieuw gekeurd moet worden. De kosten hiervan gaan naai de desbetreffende gemeenten. De vleesverwerkende industrie weigert nog langer als financiële melkkoe van dé gemeenten te fun geren, aldus de commissie. Tevens bestudeert de commissie de moge lijkheden om de in het verleden iDe- taalde „nadex-e keuringsgelden" van de gemeenten terug te vorderen. Zelfs één dag nog kreeg de puz zel van vorige week „last van de Paaspuzzel" in de „Z.N.-Extx-a", waarvan- ook al oplossingen binnen zijn. Voor toekomstige oplossers geldt dat de hele 'puzzel uitgewei-kt moet wox-den ingestuurd ën dus niet alleen- het bedoeldè rijmpje: Uit de ingekomen oplossingen van de week- puz2ei kwamen de prijswinnaax-s te voorschijn. De eex-ste prijs as bestemd voor: De heer L. J. de Ruiter Hogezoom 168 REN ESSE De tweede prijs gaat naar: Anncmaric de Looze Herstsbekestraat 30 BRUINISSE De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. aanslag; 6. kadi-aai; 12. boer; 14. luis; 15. as; 17. kégeicluib; 20. P.S.; 21. log; 23. mon ster; 24. hei; 25. idem; 27. voeg; 28. sabel; 29. ben; 31. voorn; 32. re; 33. 'paria; 35. eg; 36. kax-per; 37. grutto; 39. BM; 40. kopek; 42. be; 44. gebit; 46. nar; 47. Bazel; 49. Epen; 52. loge; 53. lol; 54. fontein; 58. Nes; 59. V.S.; 60. rammelaar; 62. L.B.; 63. Pisa; 64. naad; 66. stotend; 67. portiek. VERTIKAAL: 1. analist; 2. N.B.; 3. sok; 4. leem; 5. argon; 7. alles; 8. duur.9. rib; 10. as; 11. insigne; 13. ulster; 16. soda; 18. en; 19. ct.; 20. peer; 22, gebrabbel; 24. hoogte- zon; 26. meermin; 27. voetbal; 29. baron; 30. Niger; 33. pek; 34. ark; 38. egel-vis; 41. panter; 43. 'blesbok; 45. epos; 48. egel; 50. roman; 51. piano; 54. fase; 55. n.m.; 56. el; 57. naar; 60. rit; 61. rat; 63. Po; 65. d.i. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. mannelijk be roep; 7. monstering van troepen; 13. vrucht; 14. watex-kering; 16. schroef v.e. helicopter; 17. schaakfiguur; 18. niet overvloedig; 20. deer v.e. schip; 21. nummer (afk.); 22. deel van Zuid- Afrika; 24. trekdier; 26. di-ank; 28. slaginstrument; 31. landbouwwerk tuig; 33. schijngestalte van de maan (afk.)34. gx-iezeLig; 36. 0.001 -meter (afk.); 37. soort onderwijs (afk.); 38. draagriem; 40. snaarinstrument; 42. de gezamenlijke edelen; 44. -boom- loot; 45. tuinhaag; 46. deel -v.e. kle dingstuk, bestemd om er iets in te bex-gen; 47. schoen ma kersp r ièm48. stof die dient om het brood te doen rijzen; 50. schrijfkosten (Latijn); 52. ma-nier waarop een kledingstuk ge sneden is; 53. lid-woox-d 54. voeg- woox-d; 56. vochti-g; 57. bokstenn (afk.); 58. persoonlijk voornaam woord; 59. produ-kt v.h. varken; 61. groot stuk hout; 63. letter v.h. Gx-iek- se alfabet; 64. plaats Ln Noord-Hol land; 67. soort onderwijs (afk.); 69. gra-ppemaker; 71 bijzondere handig heid om zich ergens door te slaan; 72. ploegsnede; 74. zinnebeeld van de marine; 76. huisdier; 77. vrouwe lijk dier; 78. Oudhollendse munt; 79. vogel. VERTIKAAL: 1. bewoner v.h. ho gen Noorden; 2. vrouwelijk vierhan- dig dier; 3. trede v.e. lader; 4. Ja panse -munt; 5. oude lengteëenheid; 6. vorm. die enigszins van de gewo ne afwijkt; 8. paardeslee; 9. watex'- bèw-onér; 10. kleinste deeltje v.e. scheikundig element; 11. poedel hond; 12. vreselijk; 14. laagte tussen bergen; 15. met ingang van (afk.); io. vrouwelijk rund; 19. zwarte delf stof; 22. sna-vel v.e. vogel; 23. lichaamsdeel; 25. zegswijze; 27. on- verduistex-d schijnende; 29. groot moeder (kindei-taal); 30. pistoolfoe- dx-aal; 32. „bouw"-ai'deling v.h. le ger; 34. vertrouwelijk; 35. zwaarlij vig; 37. meelachtig; 39. wandversie ring; 40. afzondex-lijk vertrek in een gevangenis; 41. geslacht va-n mensen of diex-en; 43. naadboom; 49. hoogste punt; 51. schaaldiertje; 52. -muziek noot; 55. hoofddeksel; 57. toiletarti kel; 59. hoofddeksel; 60. hulzen van gedorste kox-enax-en61. enigszins luxueus ingericht café; 62. kleine samenhangende massa v.e. harde of kneedbare stof; 63. oude vochtmaat; 65. zwemvogel in noordelijke zeën; 66. aanwijzend voornaamwooi'd; 68. geregelde toestand; 69. schei-de, stap; 70. ondex-deel v.e. ten nispartij; 72. in 'het water levend, dier; 73. alvo- rens75. muzieknoot; 77. -persoon lijk voornaamwoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4