sT DE KUYPER i lolty* njode HET INBRAAK-MYSTERIE de vieux met de franse brandy doe er wat aan blik door het wereld Nakaarten over de Moskouse flop kan sfeer bederven -VOOR FIJNPROEVERS! Boeren: minister moet .knieval' herstellen venster Om reduktie- regeling lagere inkomens Kinderen verhongerd Vrouw poogde man te doden ZI Kit IKZEESCIIE IS IEUWSBODE Donderdag 7 april 1977 Nr. 22078 7 Advertentie r ,.k- JV Hoe mis is het nu precies lussen Amerika en Rusland nadat minister Vance in Moskou helemaal niets heeft bereikt? Volgens sommigen is het een grote nederlaag voor presi dent Carter wiens hardere aanpak door de Russen finaal is afgeketst. Dan weer kan men horen dat dit de Russische wraak was voor de „be moeizucht" van president' Carter als grote pleitbezorger voor de mensen rechten, wat overigens door de Amerikanen direkl is ontkend. Het is niet toevallig dat anderen het er weer in zoeken dat Brezjnev nu toch wel echt aan het eind van zijn werk zaam beslaan - zo niet van zijn le ven - is gekomen, zodat in het Kremlin hard wordt gebokst voor de opvolging waarvoor zeker niet iemand in aanmerking kan komen die nu te zacht lijkt. De mensenrechten doen er in dit verband - daarin heeft Carter met Vance zeker gelijk - weinig toe. Hel is opmerkelijk dat de Russische mi nister van buitenlandse zaken Gro- myko voor het eerst in zeventien jaar een perskonferentie in Moskou heeft gegeven waarin hij geweldige ergernis betoonde over hel algemeen de balam werpen op de Russen als zouden die botweg nee hebben ge zegd op redelijke Amerikaanse voorstellen. Hij kondigde van zijn kant ook enige hardheid aan zoals de eis dal de Amerikanen al hun ba ses in Europa verlaten waarvandaan ze de Sovjet-Unie zouden kunnen aanvallen. Waar hij op doelde is dal een tegen de koude oorlog aanleu nende soort kille diplomatie best mogelijk is. Maar hel belangrijkste bij dit alles is dat er acht kommissies zijn waar in de Russen en Amerikanen geza menlijk een reeks problemen nader onder de loupe nemen. Dat de Rus sen hiermee hebben ingestemd is het duidelijkste teken dat de kwestie ook door hen van voldoende belang wordt geacht om er nog uitgebreid over te spreken. En dat doen ze. De tijd is kort - in oktober loopt het eerste SALT-akkoord af, waarbij enige afspraken zijn gemaakt over strategische raketten, hun aantallen voornamelijk. Later hebben Ford en Brezjnev in Vladivostok nog wat voorlopige verdergaande afspraken gemaakt, maar hel is nu wel duide lijk dat de Russen voorlopig met de ze nieuwe Amerikaanse regering net zo hardnekkig als met de oude zullen vasthouden aan hun eis dal de cruise-missiles ook onder de stra tegische wapens gerekend moeten worden. Anders interpreteren Het uitgangspunt van beide par tijen is dat ze graag verlost zouden worden van een tot hel onzinnige opvoeren van hun aantallen strate gische wapens en de verdere perfek- tie ervan - iets waarmee zulke enorme bedragen gemoeid zijn dat het eenvoudig niet verantwoord meer is. Maar geen van beide wenst van deze verschrikkelijke last af te komen door iels van het gevoel van veiligheid kwijt te raken. Daarom is er voor het Russische standpunt ook wel iels te zeggen. De kruisraket hoeft, geen strategisch wapen te zijn, maar hij kan voor dat doel - het transporteren van kernladingen tol diep in de Sovjet-Unie wel gebruikt worden en niemand kan dat er van de buitenkant afzien. In zaken van eigen veiligheid hebben de Russen zomin als de Amerikanen lust zich beschermd te voelen alleen maar door een handtekening onder een stuk papier - ze wensen betere ga ranties. En als de Russen wat onbe haaglijk kijken naar de kruisraket waarmee de Amerikanen hen voor zijn, zo kijken de Amerikanen wan trouwig naar zowel de Russische superioriteit in aantallen intercon tinentale raketten als naar de Bac7c- ire-bommenwerper, een apparaat dal in de klas der kruisraketten in gedeeld zou kunnen worden. In Vladivostok zijn indertijd wat afspraken gemaakt, maar nu blijkt dat de Russen zich die weer anders herinneren of anders interpreteren dan de Amerikanen doen - Carter heeft daarvoor Ford weer eens ge raadpleegd. Een zo levensbelangrijke zaak als de zwaarste wapens van beide zijden beperken, vergt wel dat de overeenkomsten echt waterdicht zijn. Onder die omstandigheden is het logisch dat Vance in een paar dagen Moskou er niet is gekomen. Dat is niet meer dan normaal, zeker tijdens een eerste diplomatiek over leg aan de top waarbij de twee ge sprek spar ter s eikaars posities, zwakheden en sterkten, aftasten. In die geest is het alleen maar logisch dal er in Moskou niets tot stand is gekomen. Is het ook logisch dat in kleiner comité, met minder publici teit verder wordt gestudeerd en on derhandeld. En achter de schermen wordt gesproken over de bëste ma nier om elkaar aan de onderhande lingstafel te bewerken na deze ex perimentele ontmoeting. Jammer, diep jammer zowel om- de ekonomische als om de politieke gevolgen, zou het zijn als het over en weer uilen van beschuldigingen ertoe voert dat snel een klimaat ontstaat waarin zelfs geen redelijk gesprek meer mogelijk is. En helaas zijn er een paar aspekten aan het nakaarten over Vances bezoek aan Moskou die hiervan wel de toon hebben gekregen. UTRECHT, 6-4. De ziekenionds- raad moet voor 1 juni advies uit brengen over het plan van de re gering, een extra premieredukticrc- geling te verlenen aan ongehuwde vrijwillig verzekerden. Tegen de reductie zelf heeft de heer J. de Vries, algemeen, secreta ris van de vereniging van Neder landse ziekenfondsen, geen bezwaar. Wel tegen het feit dat de regering die alleen wil geven aan de onge- huwden die een uitkering (van 80 procent of meer) krachtens de al gemene arbeidsongeschiktheidswet (AAW) ontvangen. Volgns hem betekent dit namleijk, dat bijvoorbeeld weduwen met een klein pensioen en gescheiden vrou wen met een laag inkomen buiten de reduktieregelingen blijven val len. Sommigen van hen houden met moeite het hoofd boven water, ter wijl ze toch niet „naar de bijstands wet willen lopen". „Flitsen" uil het buitenland WENEN. Bij de besprekingen i» Wenen over de toekomst van Cy prus heeft de Grieks-Cyprische ver tegenwoordiger Tassos Papadopou- los dinsdag, na afloop van de ver gadering, gezegd dat de grondge dachten van beide partijen over een federale staat mc( twee zones nog „onoverbrugbaar" verschillen. MOSKOU. De Sowjetrussische partijleider Leonid Brcjznjew ziet ondanks het vorige weck in Moskou mislukte Russisch-Amerikaanse overleg over beperking van de stra tegische bewapening (Salt 2) nog een „tamelijk goede basis voor prak tische stappen in deze richting". PARIJS, 6-9. De politie heeft in een volkomen verwaarloosde woning in Dieppe de lijken gevonden van twee jongetjes onderscheidenlijk van 2 en vier jaar. Het zijn de broertjes Sebastian en Francois Xavier. Medisch is vastgesteld, dat tie jon gens enkele weken lang geen eten hebben gehad. De tweejarige jongen moet reeds een maand geleden over leden zijn. De moeder van de jongens is in hechtenis genomen. In de Franse pers wordt evenwel ook ernstige kritiek geoefend op de buren, die blijkbaar geen vinger uitgestoken hebben om te helpen, want het hui len en jammeren van de kinderen moeten zij gehoord hebben. i t „Synthetisch blad" J 4 CHICAGO, (j-4. Geleerden f in hel Amerikaanse Chicago f 4 hebben een „synthetisch blad" t ontwikkeld dat mogelijk dui- J 4 delijk zal kunnen maken hoe f 4 planten zonlicht omzetten in elektriciteit bij het myslerieu- f 4 ze proces van foto-synthese. f 4 Het ontwikkelde blad is nog f lang geen exakte kopie van f 4 een echt blad zoals dat bij- f voorbeeld aan de plant in de f i huiskamer loordt aangetrof- f jen. Wanneer men daar ech- f ter wel in slaagt, zal een nieu- f we energiebron zijn ontstaan f die de wereld ontelbare dien- f sten kan bewijzen, zowel wat f 4 betreft de produktie van J 4 brandstof als van voedings- f 4 stoffen en oliën. f 4 De geleerden in het Argon- f ne laboratorium in Chicago v 4 zijn er lot dus-verre in ge- f slaagd met hun synthetische f blad een elektrische stroom f van een half Volt op te wék- f'" ken. Dit gebeurde toen het f 4 blad werd blootgesteld aan f 4 zonlicht. f KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. „Het CDA moei zich door de provocaties van links niet laten provoceren tot een zwaai naar rechts". Dit heeft drs. R. F. M. Lubbers, minister van ekonomische zaken, dinsdagavond gezegd op een verkiezingsbijeenkomst van het CDA in Rotterdam. VLISSINGEN. Het derde stan daardfregat „Van Kinsbergen" van de Koninklijke Marine zal op 16 april worden gedoopt en te water gelaten. Het fregat zal, in tegenstel ling tot de beide voorgaande schepen die zich bij de doop al te water be vonden, bij de doop tevens van de helling in het water gaan. AMSTERDAM. Het medisch-juri disch komité van politieke gevange nen en het Ierland Comité Neder land heben bij de Ierse ambassadeur geprotesteerd tegen de onmenselijke behandeling in de Port Laoise-ge- vangenis in de Ierse republiek, waar ruim vier weken twintig politieke gevangenen in hongerstaking zijn. DEN HAAG. Gingen tien jaar ge leden nog geen 20.000 Nederlanders met vakantie naar Canada, vijf jaar geleden waren het er al bijna 30.000 en vorig jaar konden 72.199 bezoe kers uit Nederland worden geno teerd, hetgeen weer 10,5 procent meer was dan in 1975. AMSTERDAM. Dc Nederlandse regering wil haar hulp aan Indone sië herzien. Dat heeft minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) dinsdag in Amsterdam verklaard. Pronk opende in het Amstelhotel de IGGI-konferentie, .waar ambtenaren uit Jakarta konfereren met hun kollega's uit dertien landen die In donesië ontwikkelingshulp geven. COEVORDEN. De voormalige Ca nadese bevrijder van Coevorden, kommandant J. F. Reilly, is op be zoek aan deze Zuidoostdrentse ves- tingsstad. ARNHEM. De Zwitserse regering heeft uitlevering gevraagd van de 25-jarige Italiaan die enkele weken geleden door de Koninklijke Mare chaussee in de trein tussen Emme rich én Arnhem werd aangehouden en ingesloten is in het Huis van be waring in Arnhem. Hij bleek in het bezit te zijn van drie paspoorten. LELYSTAD. Met verbrijzelde en kels en overdekt met brandwonden heeft de 23-jarige piloot Wibren uit Beotsterzwaag kunnen ontsnap pen uit een neergestort reklame- vliegtuigje. DEN HAAG. Minister Lubbers van ekonomische zaken ziet geen mogelijkheden het huidige aantal wassalons in Nederland met over heidssteun in stand te houden dan- wel uit te breiden. ARNHEM, 6-4. Het hoofdbestuur van de Gelderse maatschappij van landbouw meent dat minister Van der Stee van landbouw dc „Brusscl- DEN HAAG. Het eerste Neder landse cirkusmuseum begint woens dag in Den Haag een „tournee" door Nederland. De start van het rijdend cirkus - ondergebracht in twee oude vrachtwagens - is voor de ex-clown Johnny Boltini een belangrijk mo ment, aldus een van de bestuurders van de stichting „Nederlands cirkus, clowns en kermismuseum" dinsdag in Den Haag. DEN HAAG. Staatssecretaris Van Dam van volkshuisvesting en ruim- tamelijk ordening heeft de tabellen voor de berekening van de jaarhuur voor woonruimte voor alleenstaan den en tweepersoonshuishoudens aangepast aan dc gestegen stich- tingskosten. Dc aanpassing gaat in op 1 januari van dit jaar. EINDHOVEN, 6-4. De 34-jarige mevrouw J. van der M. van L. heeft tegenover de de Eindhovense politie bekend dat zij meerdere malen heeft geprobeerd haar 43-jarige echtgenoot M. van der M. te doden. Zij zou van hem af willen. Zo diende zij de man grote hoeveelheden slaap middelen toe, reed hem in versufte toestand in een personenauto hel Beatrixkanaal in en sloeg hem met een hamer op het hoofd. 55 „Maar Bertus krabbelde op het laatste ogenblik terug en toen had ik er ook geen zin meer in. Uiteinde lijk vond Van Vessinger het goed, dat Gerrit, uw vader dus, alleen kwam. Hij zou die negentigduizend gulden in coupures van honderd gul den krijgen in ruil voor onze verkla ringen en het originele afschrift van het taxatierapport van 23 juli 1944. Op dinsdagavond 17 mei, precies half één in de garage van Van Ves singer aan de De Savornin Lohman- laan te Maasbroek.'' „Dat was dus in de nacht, waarin mijn vader werd doodgeschoten?" „Precies." „Goed, gaat u verder. Wat is er toen precies gebeurd?" „Bertus had mijn wagen en reed naar Maasbroek. Gerrit had het tijd-, stip gebeld. Hij zou om een uur of twaalf in de omgeving van Van Ves- singers huis Bertus afwachten, want daarna zouden beiden naar mij toe rijden om het geld te verdelen en Gerrit zijn aandeel te geven. Bertus was er om ongeveer kwart over twaalf en zette zijn wagen aan de kant op een meter of dertig afstand van de bewuste garage. Het was die nacht tamelijk donker, maar Bertus zag toch wel in het licht van een straatlamp, dat uw vader door de deuropening in de garage ver dween." „En die uitgesneden ruit dan?" „Dat hebben wij natuurlijk ook gelezen. Geen idee, wie dat gedaan moet hebben, want de garagedeur stond op een kier. daar wil Bertus een eed op doen, want hij zag hem duidelijk naar binnen gaan." „Had hij werkelijk het originele afschrift bij zich?" Boukje kijkt verbaasd. sc knieval" via een blw-compensa- tie moet herstellen. De GLM noemt de restultaten van de Brusselse ma rathonzitting die dc negen land bouwministers van de EEG vorige week hielden „bedroevend cn on aanvaardbaar". Minister Van der Stee, die ak koord ging met een verhoging van de landbouwprijzen voor de Neder landse agrariërs met gemiddeld 4.4 procent, moet zich volgens de GLM rehabiliteren en in het kabinet na tionale maatregelen bepleiten. Vol gens de Nederlandse agrariërs zou den de verhoudingen moeten uitko men op 7,5 procent. De GLM meent dat de regering de ontbrekende 3 procent moet aanvullen. Dit kan het best gebeuren via een blw-com- pensatie: aldus de GLM dinsdag in een verklaring. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG S APRIL NED. I: Herman Emmink stelt de vraag Wie van de drie?, de panel leden zijn Mar tine Bijl. Lous Haas- dijk, Kees Brusse en Albert Mol. Vervolgens vraagt Mies Bouwman de aandacht met het spelprogramma Eén van de acht. Spelletjes en op tredens van artiesten, het lopende band-werk dal alles is in dit pro gramma verpakt. Genezen verklaard is de titel van een 15 minuten du rende dokumentaire van Marcel de Groot over een 39-jarige man die na een behandeling van twee jaar, her stelde van een kankeraandoening die bekend staat als de ziekte van Hodg kin. Het journaal wordt gevolgd De vrouw knikt. „Ik had het Ber tus meegegeven en die gaf het op zijn beurt in Maasbroek aan Gerrit, even vóór hij de garage binnen ging. Stom natuurlijk, maar voorzover ik weet, is de fotokopie ook van belang. Tenminste, als we die accountant of taxateur nog kunnen vinden." „Enig idee, wat er toen gebeurd is in de garage van Van Vessinger? Waarom is Bertus niet gaan kijken, toen het zo lang duurde?" De vrouw schamperde. „Ik heb toen wel begrepen, dat Bertus ook een sufferd is, zo bang als een we zel. Die heeft waarschijnlijk achter het stuur van mijn wagen zitten bib beren van angst, al zal hij dat nooit toegeven, want op zijn manier schaamt hij zich dan ook nog." „Heeft Bertus niet gezegd, hoeveel tijd er verliep tussen het moment, dat mijn vader de garage betrad en het fatale schot viel?" „Bertus denkt: een minuut of vijf tien, maar ja, hij heeft niet op een klok of zo gekeken. Hel kan net zo goed tien of twintig minuten ge weest zijn." „En daarna? Toen Bertus het schot hoorde waarom ging hij toen niet kijken?" „Hij is meteen weggereden. Weet u, wat hij aanvankelijk dacht? Dat het andersom was gegaan, dat Gerrit Van Vessinger had neergeschoten. Toen raakte hij in paniek, startte en reed meteen weg. Hij heeft nog een poosje een eindje buiten Maasbroek op een parkeerterrein gestaan, maar is tenslotte teruggereden naar mijn woning. Hij haalde mij het bed uit ik was opgebleven tot half drie, maar kon toen niet meer. Hij was pas tegen vieren terug en vertelde, dat hij had horen schieten. Ik dacht door een kort optreden van de poli tiek kommentator mr. G. B. J. Hil- lermann, die enige achtergronden van de politieke aktualileil zal be lichten. De volgende veertig minu ten slaan in hel teken van de sport, met onder meer een reportage van de 200-mijl race van Daytona, een motor spektakel in Amerika. Hel laatste gedeelte van de AVRO zijn gereserveerd voor de Amerikaanse satirische serie Mash, waarin Frank Burns zijn aartsvijand Hawkeye in de maling wil nemen, maar van zijn daden zelf de klappen moet ontvan gen. Het IKON, dal zich hierna meldt brengt een Engels gedramati seerd programma De groot-inquisi teur, gebaseerd op Dostowjeski's ro man De gebroeders Karamazow. NED. II: De avond van de TROS gaat met de serie Calimero van start. Vervolgens Disco-circus, met optredens van nationale en interna tionale artiesten. Na het journaal volgt- het eerste deel van de twee delige produktie, Hel verhaal van David. Eerste Paasdag volgt het tweede deel. De aflevering begint op het moment dal de jonge David her der is in Bethlehem. Zijn belevenis sen hebben tot gevolg dat hij de al lerhoogste funküe in Juda en Israël gaal bekleden. David wint de gunst van de machtige koning Saul en zijn overwinning op de reus Goliath en de Filistijnen verovert David ook hel hart van Sauls dochter Michal. Maar een en ander leidt lot. jaloezie bij Saul. Hoe dal uitpakt zien we in het tweede deel. Hierna volgt een programma over hel leven van Mengelberg, de meest bekriliseS'de dirigent van Nederland. Van dit programma is de stap niet zo groot naar het programma Muziekminia- tuur. We genieten van de vertolking van het concert voor viool en strijk orkest en continuo van J. S. Bach, door hel kamerorkest o.l.v. Rogier van Otterloo. Tenslotte nog e,ens vijftien minuten sport van de TROS, 'Waaronder een samenvatting van de finale van het volleybaltoernooi voor heren om de nationale beker te Haarlem. VRIJDAG S APRIL NED. I: 18.55 De bereboot; 19.00 Nieuws; 19.05 Wie van de drie?; 19.35 Een van de acht; 21.20 Genezen ver klaard; 21.35 Journaal; 21.45 Van daag; 21.50 Sportpanorama; 22.30 MASH; 22.55 De groot-inquisiteur; 23.20 Journaal. NED. II: 18.55 Informatie Span jaarden; 19.00 Nieuws; 19.05 Calime ro; 19.17 Disco circus; 20.00 Jour naal; 20.20 Het verhaal van David: 21.55 Prof. dr. Willem Mengelberg: 22.50 Muziek miniatuur; 23.05 Sport; 23.20 Journaal. Advertentie 380 ontwikkelingsprojektcn VASTE NA KT IE giro 5850 te utrecht ofwel rabobank zeist nr 162101864 door F. VAN FALCKENOORT eveneens, dat Gerrit misschien een revolver had meegenomen, dat er iets niet in orde was met het geld en dat Gerrit daarom kwaad was ge worden en geschoten had. Pas de volgende avond lazen we tot onze ontzetting en je mag ook wel zeg gen: woede, wat voor praatjes Van Vessinger de politie op de mouw had gespeld." „En dat mijn vader was doodge schoten inplaats van Van Vessinger.'» „En dat uw vader dood was. Maar een inbraakDe vrouw lacht verachtelijk, „dat was toch niets voor Gerrit? Veel te bang; overi gens, de garagedeur stond toch op een kier?" „Dat afschrift, dat taxatierapport zullen we maar zeggen, heeft Van Vessinger natuurlijk in zijn bezit. Wellicht heeft hij het al. vernietigd." „Ik weet niet meer. wat ik ervan moet denken. Van Vessinger beweer de naderhand bij hoog en laag, dat Gerrit het niet bij zich had. En Ber tus wil er op zweren, dat hij even voor Gerrit de garage betrad, het aan hem gaf." „Wanneer heeft Van Vessinger dat beweerd?" „O, toen hij een aantal dagen latei- bij Bertus in Enschede was. En heeft gedreigd, dat Bertus dezelfde weg zou gaan, als hij - Van Vessinger dus - nog één keer om geld werd lastig gevallen. Hij zei: zo goed als ik met Doorveld de politie om de tuin heb geleid, zal ik ook wel iets bedenken, als ik jou heb omgelegd. Desnoods in je eigen huis. Nou, dat maakte hem natuurlijk helemaal doodsbang." „Hoe weet u dit laatste? Heeft hij soms ook u bedreigd?" (wordt vervolgd) A/IVELA^FEMME Qilturelle Leve de vrouw, die van eenvoud in stijl houdt. Dam 19 Zierikzee Tel.01110-2816.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7