Antieke rijtuigen kijken op de boerderij „Luchtenburg" Natuur- en Vogelwachtgids F. Schoonakker: „We beseffen niet wat we hebben" GEZELLIGE P AASDIS BROK „Openluchtmuseum" te Haamstede w.s.v. „Brouwershaven" De „vogeltjes" van Schouwen-Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE april 1977 3 HAAMSTEDE, april. Een prille voorjaarsmorgen op de boerderij „Luchtenburg" aan de I.ifclitenbnrgse weg onder Haamstede. Op het erf heerst een drukte van belang. Een Utrechtse wagen waarvoor een onwen nig en daardoor enigszins onwillig paard wordt aange spannen en zeven andere oude rijtuigjes die de schuur worden uitgereden. Een heel kwarwci, voor de gele genheid op touw gezet. Hier en daar komen er zelfs poelsdoeken aan te pas voor de foto. Na enige inspanning glimmen de rijtuigjes. Het paard, niet gewend aan oogkleppen, stapt met het zware rijtuig was gefrustreerd rond, eenmaal gerustgesteld draait het met de wagen het oprijlaantje op. De „reeve", waar langs slootjes met narcissen en driftig ronddribbelende eenden, biedt met het paard voor de Utrechtse wagen een 19e-eeuwse aanblik. Het erf heeft inmiddels veel weg van een mini-rijtuigmuseum. Postzegels, sigarebandjes en lüci- fersmeTken zijn leuke verzamelob- jekten maar de rijtuigjes winnen het deze morgen duidelijk. De kol- lektie van de heer W. P. de Vrieze; één van de wagentjes, een buggy, blijkt eigendom van de heer M. K. Buth. Zijn vrouw heeft haar paard beschikbaar gesteld. Grootmoedérs l ijM Een hobtoy die twaalf jaar geleden startte met de aanschaf van de Utrechtse wagen en in de loop van de jaren werd uitgebreid met een zestal kostelijke voertuigen uit grootmoeders tijd. In de Zierikzeese Paardeloterij was in het begin van deze eeuw zo'n Utrechtse wagen met een drie-jarige merry ervoor de hoofdprijs. Paard en wagen waren rond die Üjd cte somma van f 900,waard. Het betreft' een typisch Neder lands rijtuig dat. in het midden van de vorige eeuw zijn intrede deed. De wagen van de 'lieer De Vrieze werd in seriebouw in Zeist vervaar digd. Dit type rijtuig wordt cok wel tentwagen genoemd omdat het aan vankelijk was uitgerust met een zeildoeken dak waarbij eveneens zeildoeken schermpjes al naar ge lang de weersomstandigheden kon den worden opgerold en neergelaten De Utrechtse wagen, de naam zegt het al, was vooral in het Utrechtse" in trek en kwam ook op Schouwen- Duiveland veel voor. Speelwagen Aan de oorspronkelijke bouw is te zien dat het rijtuig is afgeleid Nou, dat is een soort gevoel hé, maar het ivordl vast weer een lange hete zomer, met iedere dag (hebben de mensen verzonnen) een uur meer licht. Dat is wel fijn, maar toch: „het verleden drukt". Wel duidelijk zit ik er op warme zomerse dagen mee hoe dat b.v. in 1911 is geweest, zonder kranen, met helemaal lege of bijna lege regen bakken, met pluisbedden en ramen die (misschien) niet open kwamen, met dorstig vee in de weilanden en ma, nog ingesnoerd, in de baleinen en een vracht ondergoed aan, zonder tidnparasols en bikini's, zonder limo nade waarschijnlijk en pa met zijn vadermoorder aan op kantoor. Er zijn vreselijke dingen vrienden in de wereld, maar alleen al daarom zou men niet terug kunnen, zeker niet in een hete tijd, zoals^ we die vorige zo mer al hebben gehad en misschien nog krijgen. Maar ik klaag niet of het zou over de patiënten in de zié- kenhuizen moeten zijn. Ik wens ze liters ijseaude cologne toe en een avondkoelte door de ramen, die dan misschien wel open mogen. -En be terschap natuurlijk. Toch kunnen ze feitelijk niet ge mist; zo'n paar weken helemaal hardstikke zomer, zoals ze in boeken worden beschréven. Die zinderende hitte over de velden, de dromerigheid van de middag, de hooi-oppers, het wuiven van het hoge gulle groen en dan 's nachts de gele lamp, die zijn boog maakt langs de hemel, de zach te bries door de bomen hier en ginds. Ontzettend mooi en poëtisch. Het is er toch maar allemaal, ook al is de wereld niet zo mooi en poëtisch, maar we kunnen niet leven bij de krantekoppen alleen. Storm en regen vagen de mystiek weg, maar bij mooi weer komt die geheimzinnigheid te rug; in de afgedekte kamers, langs de rand van de velden, onder de verkoelende koepel van een boslaan, waarin 's nergens dé dauw parelt De mensen worden ook mooier, enkele te hard verbrande vakantie gangers buiten beschouiving gelaten. Ze waren te dol in de zon of ze smeerden niet goed, maar er is veel brons aan benen en halzen en wie zegt het niet mooi ie vinden, neigt naar huichelachtigheid. Ja, de va- kanlies moeten allemaal nog komen en - het mag verteld - we houden hel hart vast. Maar ook al moet men werken, is zo'n brok zomer toch fijn, omdat de vrije uren duidelijker com penseren. Mooi ver van de kust weg zwemmen; met een boek en een f ris se fles buiten wachten tot de avond valt. Absoluut, zo'n brok groeiend hete zomer hoort er bij, om het zich later te herinneren en dankbaar te zijn als eenmaal weer de modder komt, de mist en Potgieters „koude, vuile regen". Wie weet 'hoe het zal gaan in 1977. SCHIEREILANDMAN van de speelwagen, een deftig uit gevoerde boerenwagen waarmee men ging „spéleriejen". Op zowel de voor- als de achterbank vinden twee personen plaats. Bij de eerste typen moest men over de voorbank De heer Schoonakker, oiid-N.J.N.- er, (daar begon het allemaal mee), ziet in de aanwezigheid van regelma tige gasten zelfs een mogelijkheid tot het kweken van meer interesse en nieuwe leden. Gemotiveei'de en se rieuze leden uit de Schouwen-Duive- land bezoekende gelederen zijn altijd welkom. Voor frekwent kamperende gasten, tweede woning-bezitters en caravan bewoners kan een lidmaat schap boeiende perspektieven bieden ondermeer in de vorm van regelma tig georganiseerde ledenexkursies. Veelzijdige funktie De funktie van de Natuur- en Vo gelwacht is veelzijdig en omvat o.a. ook de bestudering van struktuur- sehetsen en projektontwikkelingen. Indien nodig tijdig aan de bel trek ken is tegenwoordig een belangrijk onderdeel van de diverse werkzaam heden al zijn veel beslissingen ten klimmen, de z.g. voorin stap. Latei- werd het rijtuig van twee portieren voorzien, als bij het exemplaar op de foto. De wagen is afkomstig- va.-i een boerderij in Schouwens duinge bied. Getuige de naam van de han delaar, er is een plaatje op het rij tuig aangebracht, werd het gekocht bij J. T. H. van Papenveld Pzn., Lammermarkt, Zierikzee Kleingoed De wagen deed. niet alleen dienst bij personenvervoer maar werd ook gebruikt bij het vervoer van klein goed als boter, eieren en kaas. Donderdags gingen de boeren er met hun monsterzakjes mee naar de beurs. Dit rijtuig werd vakkundig gerepareerd. Er is in zo'n geval bij na sprake van restauratie, door de heer A. P. Plaum uit Zierikzee. Het werd een plaatje. Deze wagens konden zowel dooi- één, als twee paarden worden ge trokken. De kap hoort zwart te zijn en originele uitvoeringen zijn blank gelakt. Eenvolgend maal hopen wij enke le andere fraaie rijtuigen uit de koi- lektie-De Vrieze te bespreken. nadele van de natuur tóch van on miskenbaar belang.- De zwaarstwe gende argumenten gaan voor. Een koördinatie van alle natuur- en landschapsbeschermende instan ties zou wat dit aangaat van positief belang kunnen blijken al is de onder linge verstandhouding prima en funktioneert ook het Zeeuws Coördi natie Orgaan als zodanig. Een maxi male samenwerking zou kunnen lei den tot optimaal resultaat bij weder zijdse belangen en zou bovendien op het informatieve vlak grote voorde len kunnen opleveren. Het vogelwcreldje Het winterseizoen is praktisch ach ter de rug. Koperwieken en krams vogels zijn verdwenen. In de inlagen, vooral de beschermde Flaauwers-in- laag, waren weer grote aantallen brand-, kol- en rietganzen te zien naast diverse soorten eenden. In deze Aangespannen Utrechtse- of tent wagen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) inlaag werden evenals in de Schelp- hoek zelfs een paar flamingo's ge signaleerd. Op. tie Oosferschelde werden dol fijntjes, zeehonden en bruinvissen waargenomen. In de Zuidhoek-inlaag wórden op één tij soms 46 soorten vo gels geteld. De stöotvógels, uilen, vooral ransufltjes en torenvalken, nemeri in aantal toe. Het broèdseizoen staat voor de deur. De jaarlijks georganiseerde rondleidingen vinden ook dit jaar weer d°oi"êai?g- Er zijn excursies rond Slot Haamstede en Slot Moer- mond .en hok het broedgebied van de zilvermeeuwen aan de rand van de Doriiiniale bossen kan onder leiding worden bezichtigd. Deze exkursies vinden plaats op vrijdag- en dinsdag- het pompstation bij de uitkijktoren avond 19.00 uur; punt van vertrek aan de rand van hel. Dominiale Bios. Met dé betreffende Zilvermeeuw kolonie is het ooit vreemd gesteld geweest. Överbescherming en het ontbreken van natuurlijke vijanden leiden tot een zo groot aantal eier- rovende en ander broedsel verslin dende zilvermeeuwen dat de Vogel wacht de de wijknemende andere vogels (visdiefjes) moest beschermen tegen de door de wet beschermde meeuwen. Er wordt nu een kern van en kol e hónderden broedende paartjes in sa menwerking met Staatsbosbeheer op peil gehouden. Met succes, want een aaiital destijds verdwenen vogelsoor ten is inmiddels weer teruggekeerd. Vanaf een soort duintribune heeft men een uitstekend uitzicht in de broedkuip en het is dus niet absoluut noodzakelijk zich direkt in het gebied te begeven. Zilvermeeuwen hebben een vaste partner en broeden juist buiten snavelbereik van de buren. De eieren, doorgaans drie. stuks, worden beurtelings door man en vrouw be broed en na ongeveer vier weken komen de eieren uit. De jonge zilver meeuw is pas na drie jaar helemaal op „kleur" en vrijgezel af. Als weersvoorspeller zien we de meeu wen bij ruwe zee het land intrekken waar ze driftig „wormtrappen" in het weiland. Door de veroorzaakte trillingen komen de regenwormen en wat dies meer zij naar boven. „Ware rijkdom" „Bommenedes Kuikuit, hetDijkwa- ter, de kreken en bosjes rond Ou- werkerk, Schuddebeurs, de Koude- kerkse, Flaauwers- en Zuidhoek-in- lagen, het strand en de duinen bie den op natuur- en vogelgebied een ware rijkdom waar. we niet voor zichtig genoeg mee oYn kunnen springen. Een afintal gebieden is Om alles nog feestelijker te mailcen moet u eens proberen zelf uw paas- versieringen te maken. Vooral sa men niet kinderen wordt dit zelf maken al een feestje op zichzelf. Om te 'beginnen kunt u zelf eens uw menu-kaarten gaan maken. In elke kantoorboekhandel zijn grote vellen stevig tekenpapier te koop in de meest uiteenlopende kleuren. Te ken op dit papier vier bloemblaad jes. Knip ze uit en leg ze in de vorm van een bloem op elkaar, plak ze voorzichtig op elkaar en kijk, de helft van de bloem is geboren. Al leen het hart ontbreekt nog, én dat Advertèntie noodzakelijkerwijs beschermd, zoals het Zeepe, tijdens het broedseizoen afgesloten voor publiek. Het bewust gebieden en een aangepast gedrag zijn van de waarde van dergelijke kan afsluiting voorkomen, zodat ex- daadwerkelijk sprake kan zijn van het genieten van de vx-ije natuur. De mate van beschex-ming is afhankelijk van de bezoekex-s en het is een te- leux-stellende zaak wanneer be schermde gebieden aan de publieke belangstelling moeten wox-den ont trokken. Afblijven en op afstand toekijken zijn vooi-waarden, de na tuur wil voox-namelijk met rust gela ten wox-den. „Vooruitlopend op het feit dat de Westhoek natxxurbescherind gebied ■zal worden deelde onze zegsman mede, dat rond mei een uitgave ver schijnt van de Natuur- en Vogel wacht „Tussen Duin en Polder" met betrekking tot de Westhoek. Het boekje, dat tal van gegevens bevat, wordt ter verkoop aangeboden bij de plaatselijke VW-kantoren. kunt u maken van allerlei materiaal, laat uw fantasie eens wei^ken. U kunt er b.v. een gaatje inknippen en er een echte bloem insteken, of een zelfde (klein) bloempje in een ande re kleur op plakken. Op ieder bloemblaadje schrijft u een gang van wat er op hei menu staal. Place-mals Ook de z.g'. place-mats zijn. niet moeilijk, zelf te maken. Van stevig wit tekenpapier knipt u de place- mats in de vorm van een ei. En kijk, weer kunnen de kinderen een hand je, gevuld met penseel, potlood of vils.tift, toesteken.' Voor u het weet heeft u de meest originele place-mats op uw tafel liggen, waarop' uw kindex-en met ple zier ep vooral netjes zullën eten. Het is natuurlijk ook erg leuk als u de menu-kaarten, evenals de place-mats een eivorm geeft, of de pLace-niats dé vorm van de bloem van het menu. MYRA TUYNMAN. (Vervolg van pag. 1) Èf bestaat tevens gelegenheid tot het nemen van privé-les. Het gevor- dex-d zeiibrevet D staat gelijk aan het A-diploma van de Koninklijke Nederlandse Watersport Vereniging, zodat de jeugdige bezitter zich met recht een reeds ervaren zeiler mag noemen. Wedstrijden Bij nationale en internationale wedsti-ijden wordt door de jeugdaf deling zoveel mogelijk assistentie verleend. Ondeiiinge jeugd-zeil- wedstrijden worden in samenwer king met Zierikzee, Bruinlsse en dit jaar ook Scharendijke, georgani- seerd. Een jaarlijks bezoek aan de Hiswa slaat op het programma en op de Stampei-splaat wordt eens per jaar met de gx-oep een bax-becue- festijn gehouden. Hierbij wox-den demonstraties gegeven: omslaan, man over boord, etc. De jeugdafde ling gaat dit jaar een wel heel bij zondere opening van het zeilseizoen tegemoet. Op de openingsdatum van het jeugd-zeilseizoen, 23 april, woi-den vier boten met champagne gedoopt door mevrouw Koster. De namen van de nieuwe aanwinsten zijn nog .geheim. Voor die avond is een filmvoorstelling gepland. Vader Cats, dit herdenkingsjaar in het middelpunt van de belangstelling, geeft zijn Brouwse pappenheimers een uniek motto mee voor het aan staand seizoen, getuige dit citaat: Die sijn tij tjen weet te gissen en sijn toutjen weet te splitsen en sijn glas te x-oex-e sta en mach wel voor een bootsman gaen. Aldus Jacob. De jeugdleider de heer J. C. A. Koster. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Iedere maand verschijnt een Zierikzeesche Nieuwsbode - Extra Goeree-Overflakkee en S"?tHuiwen-Diiiveland, in een tot^aloplaag van ruim 222.500 exemplaren. De verschijningsdata zijn: 14 september 19 oktober 16 november 14 december Voor ADVERTENTIES kunt u kontakt opnemen met de" heer J. van Loon, drukkerij takenman Ochtman B.V., Jannewekken 11, Zie rikzee. Telefoon (01110) 2255; telefoon privé (01119) 660. Voor REDAKTIEZAKEN: Rcdaktie Zierikzeesche Nieuwsbode. Janne wekken 11, Zierikzee. Telefoon (01110) 2255. ZIERIKZEE, april. „We beseffen niet wat we allemaal hebben". Uitspraak van de penningmeester, kontro- letir vogèl-naluurbescliermingswet en gids van de Na tuur- en Vdgelwacht (llir. F. Schoonakker. Duin-, bos- en polderlandschap, een geweldige variëteit in de aan wezige flora en fauna, met name waar het de vogels be treft doet de vraag rijzen of dat wel te kombineren valt niet een jaarlijkse invasie van duizenden toeristen. „Weliswaar niet enig voorbehoud is het antwoord van de heer Schoonakker een grif „ja". Iedereen heeft recht op een goede kóntaktmogelykheid met de natuur en waar wérkelijk interesse bestaat bestaat ook de neiging de natuur intakt te houden. Het is een zuivere mentaliteitskwestie die dankzij instan ties als de Natuur- en Vogelwacht bygebra-cht en begeleid kan worden. Kijken doe je met je ogen en niet met je handen en wie rust en harmonie zoekt kan ook met rust en in harmonie laten."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3