EXTRA EDITIE Bloembollenteelt van groot belang voor Goeree-Overf lakkee Hoe in vijf jaar de W.S.V. „Brouwershaven" „groter is gegroeid" VERSPUY ZONEN Praten met „Gladiolenman" Schenking voor „Hernesseroord" Een brok waterhistorie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 1 1, Zierikzee. Postbus 1 GROOTS ORGELNIEUWS Zie onze advertentie op pagina 14. ORGELS PIANO'S E, v\ vtvviwir/is APRIL 1977 GOEREE-OVERFLAKKEE, april. Dat tic bloembollen teelt op Goeree-Overflakkee van zeer groot belang is blijkt alleen al uit bet feil (lat tie 400 ba gladiolen iu deze regio, 20 van de landelijke opbrengst uitma ken. Deze informatie werd verstrekt door de lieer A. de Wil, voorzitter van de Gladiolenverenigiug op Goeree-Overflakkee. Ilct mag opmerkelijk genoemd worden dat de bollenteelt hier zo ontwik keld is, terwijl ze op Schouwcn-Duivcland - een grotendeels vergelijkbaar gebied (althans in deze tijd) - van veel minder belang is. Juist daar de voor de bollenteelt zo belangrijke zavelgronden ook op Schouwcn-Duivcland voor komen. De heer Dé Wil is van mening dat dit zijn oorzaak vindt in het feit dat de boeren op Goeree-Overflakkee nogal spekulatief zijn ingesteld. Bij de bollenteelt vaart men niet altijd op zeker, er is een groot go'kelement aanwezig. ..Bij de minder goede ja ren vallen er weieens telers af, maai de echten zetten door," aldus de heer De Wit. De gladiolenteelt dateert van na de ramp in 1953, terwijl de tulpen teelt later na 1965 - in opkomst kwam. Plet betreft geen teelt „die erbij hangt", maar een die de volle aandacht nodig heeft. Vroeger was het een zeer arbeidsintensieve teelt, maar de mechanisatie heeft hierin uiteraard nogal wal verandering gebracht. Zo zijn er thans machines voor hel zg. koppen, dat vroeger met de hand gebeurde. Tevens kent men tegenwoordig een betere onkruid- en insektenbe- stryding. De drukste tyd - de rooi- pcriode - valt bij de tulpenteelt in juni en juli en bij de gladiolen in oktober en november. De weersomstandigheden bij het rooien zijn zeer belangrijk, droog weer bevordert de werkzaamheden. Daar vele botlentelers op Goeree- Overflakkee over een regeninstal- latie beschikken, konden de nadelige invloeden, -van de afgelopen droge zomer beperkt blijven en 'kwam mén nog tot redelijke opbrengsten. Oiikruidbestrijdhig Hoewel de o nkru idbes trijdi ng flinke verbetering heeft ondergaan, is nog geen afdoende middel gevon den tegen de 'ernstigste aantasting, de zgn. „droogrot". Dit is een ziekte die de plant doet afsterven en te vens de grond aantast. Op een bo dem, die is aangetast door droogrot kunnen dan ook geen gladiolen meer geteeld worden. Een 'gevolg hiervan is dat gladiolentelers vaak naar vers land moeten zoeken. Men is bereid voor igoed land heel wat ki lometers te rijden. Iloewel nog in geringe mate wij ken sommige telers al uit naar land buiten Goeree-Overflakkee. Zo zijn er telers, die een stuk grond hebben in de Westhoek van Schouwen-Dui- veland en in Noord-Brabant. De gladiolenbollen zijn ook vat baar voor aantasting' door „trips" (onweersbeestjes). Het is mogelijk deze insekten te verdelgen, maar men moet er zeer waakzaam op zijn. Ongeveer negentig procent van de bollentelers op Goeree-Overflakkee De lieer A. de Wil, voor til Ier van de Gladiolen Vereniging op Goeree-Ooer- flalckee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De fraaie boerderij van de heer De Wit aan de Langeweg le Sommels- dijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vijf ongesubsidieerde charitatieve instellingen in het land hebben van de Stichting „Slimming Internatio nal" een schenking ontvangen ter waarde van ca. f 5.000,voor het aanschaffen van materialen. De aan bieding heeft plaats gevonden tij dens een nationale konferentie van alle leidsters van deze grote afslank- klub. „Hernesseroord", het Ned. Herv. Centrum voor geestelijk ge handicapten te Middelharnis, heeft gekozen voor een speel trein. vlijtig toe op splitsen, knopen en Schiemanswerk. zien het tienjarig toestaan van de moedervereniging WSV Brouwers haven, 19 maart j.l. gevierd met een speciale algemene ledenvergadering en een cocktail-parly. Jeugdafdeling De jeugdafdeling, de leeftijd van de leden .varieert van 10 lot 18 jaar, beschikt over vijf zeilinstrukteurs en de toelangstelling is zo groot clat er zelfs sprake is van wachtlijsten. Bij de instruktie wordt de „Leid draad voor Zeilers" gehanteerd. In 'het Roefje wordt bij slecht weer theorie gegeven en legt men zich Verder belegt de W.S.V. er ver gaderingen en dient het clubhuis tevens als opbergplaats voor mari tiem materiaal en knutselhock. Oe lecrlingzcilers en zeilsters zetten zich in voor het halen van de di verse brevetten die aan het einde van het seizoen worden uitgereikt. (vervolg op pagina 3) De haven van Brouwershaven; nu nog rustig, maar volgens de plannen van de heer J. C. A. Koster, leider van de Jeugdafdeling van de W.S.V. „Brouwershaven.' straks „vreselijk druk". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De Jeugdafdeling verkeert met een ter beschikking gekregen jol- lenvcld en .een klubhuis als bet Roefje in een vrijwel ideale situatie en daar komt dus dc aanschaf van de drie Flying Juniors en dc volg boot nog by. Om de zaak financieel rond le krijgen werd een Bolenfonds in het leven geroepen waarop men kon inschrijven met aandeeltjes van f 100. Bovendien werd aan leden en ouders van jeugdleden ,een bijdrage gevraagd in de vorm van een gift en op deze wijze kwam f 3200 bin nen- Er' wordt doorgaans enthou siast gereageerd op de gevoerde ak- ties, dat 'bleek ook toen 'het Roefje is lid van de Gladiolenverenigiug. Door mensen van deze vereniging werd indertijd de Stichting Delta Flora 'gevormd. Deze stichting draagt elk jaar zorg voor de organi satie van de - voor Nederland unie ke - gladiolententoonstelling „Delta Flora" te Middelharnis. Twintigste maal Deze tentoonstelling zal dit jaar. tijdens de laatste weck van juli, voor de twintigste maal worden ge houden. De heer De Wit verwacht dat de opzet van dit evenement weer groter zal zijn dan vorige ja ren. Er komt een tent met een op pervlakte van 1200 rn- vol bloemen, terwijl er bovendien plann en be staan een aparte mechanisatietent in te richten. Aan deze „Delta Flora" is een wedstrij delement verbon den. Met de inzendingen, die door een deskundige jury worden beoordeeld, zijn mooie prijzen te winnen. Het betreft hier niet alleen een Flak- kecsc aangelegenheid. Zo stuurt dc Ned. Gladiolenvcreniging ook elk jaar een grote inzending naar dc tentoonstelling. Het grote succes van „Delta Flo ra", die elk jaar meer dan 10.000 bezoekers trekt, acht de heer De Wit te danken aan de uitstekende sa menwerking met de middenstand op Goeree-Overflakkee. Door de kom- binatie gladiolententoonstelling en middenstandsbeurs is het een eve nement voor het gehele gezin ge worden. „Het enige afzetgebied voor de teelt op Goeree-Overflakkee is de bollenstreek. Rechtstreekse export vindt niet plaats. Vanuit de bollen streek vinden Flakkeese gladiolen- en tulpenbollen echter ongetwijfeld hun weg naar ver gelegen gebieden" aldus een duidelijk voor hel vak enthousiaste 'heer De Wit. BROUWERSHAVEN, april. Vijl' jaar geleden startte de Watersport Vereniging Brouwershaven met een on derafdeling voor Zeilopleiding in Verenigingsverband voor de Jeugd. De 24 leden stond één boot je: de Sail- horse, ter 1 K-schik king. Intussen zyn dc tijden veranderd, een drastisch groeiend ledental, op dit moment 30 gewone leden, 9 leden met eigen boot en liefst 100 zeilinstructie- ledcn, noopte dc vereniging tot jaarlijkse aanschaf van nieuwe boten en dit jaar omvat dc uitbreiding zelfs vier stuks waaronder een volgboot met hulpmotor die bij dc instruktie wordt ingezet. In het gezellige en praktische klubhuis „Het Roefje" geeft 'leider en penningmeester van de Jeugd afdeling, de heer J. C. A. Koster een. indruk van het reilen en zeilen van de groep. Dankzij hel stevig groeiende ledental werd in het tweede bestaansjaar met financiële medewerking van ouders een Varu- na 500 aangeschaft. Een jaar later vcrm.de een loterij de financiële ba sis voor een bootje van hetzelfde type. Het vierde en vijfde jaar le verden een Centaur op met hulp motor, mede dankzij een subsidie van 50°/o van de K.N.W.V. onder handen moest worden geno men. Dit jaar was er extra aanlei ding goed uit de 'bus te komen ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1